IjJrotiinciale üfeeuuisdie N o. 106 DINSDAG 6 MEI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND ZEELAND KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP RECHTZAKEN ONDERWIJS MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. NEDERLAND—EXPRESS. De boottrein aansluitende op het thuis varende mailschip P, C. Hooft, hetwelk 9 Mei a.s. te Genua verwacht wordt zal Zaterdag 10 Mei a.s., des morgens 9.45 uur aan het Staatsspoor in den Haag aan- h omen. DE INVOERING VAN BEVOLKINGSBOEKHOUDING. In een nota van wijziging van hoofd stuk V der Rijksbegrootinjg voor 1930 wordt f 30.000 aangevraagd voor een proefneming met het gezins-persoons- fcaartenstelsel voor de bevolkingsboek houding der gemeenten. Het Vraagstuk n.L, hoe de bevolkings boekhouding, der gemeenten zal moeten iworden ingericht, zal opnieuw met in achtneming van al hetjgeen. daarover ge sproken en geschreven is', door de com missie voor de bevolkingsboekhouding in sftudie worden genomen. .Van veel nut zou daarbij zijn, indien men over ge gevens kon beschikking, met betrekking ■tot de werking in de practijk van het dooi' die commissie Voorgestelde gezins- iplersjo on skaar tens telselVergelijking is tdan 'veel toeter mogelijk en bij de be slissing -over het eventueel toestaan van het voor invoering van dat stelsel benoo- digde bedrag zou niet alleen met theo retische 'beschouwingen -rekening behoe ven te worden gehouden. Door" vóór- en tegenstanders Van het nieuwe systeem is daarom het denkbeeld Van een proef met dat nieuwe stelsel aanbevolen. Wijst een ptroef uit, dat invoering niet gera den is dan is met het aan de proefne ming ten koste gVlegd bedrag dit resul taat niet te duur gekocht. PROF. MR. M. W. F. TREUB. Prof. mr. M. W. F. Treub zal binnen kort in het Diaconessenhuis te Leiden een lichte operatie moeten ondergaan. FEDERATIE VAN C.-H. JONGEREN GROEPEN. In de Zaterdag te 's-Gravenhage ge houden jaarlijksche algemeene vergade ring van de Federatie van C.-H. Jonge rengroepen zijn in het bestuur gekozen mej. A. Havinga (Groningen) en de heer A, W, Joolen (Utrecht) en herkozen de heeren G. de Ru (Scheveningen) en M. A. Wensing Haarlem). Het Tweede Kamerlid, de heer J, R. Snoeck Henkemans, sprak na afloop der vergadering over „De waarde van het parlementair stelsel." NACHTPOSTTREINEN. Met ingang van 1 October zullen nacht posttreinen worden ingevoerd naar en van het Noorden, Oosten en Zuiden van ons land. Van de invoering van nacht postautoritten is in verband daarmee af gezien. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: I. wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij: a. den ontvanger der directe belastin gen te Brouwershaven 1340.64; te H ulst 65.70; te St. Maartens- d ij k 870; te Nieuwerkerk 753.92, 485.80; den inspecteur der di recte belastingen, enz. te Middelburg 1243.02, 70, 22.75; den ontvanger der successierechten en domeinen te Middelburg ƒ178.10, ƒ193.90 MIDDELBURG. Gisterenavond heeft het Comité voor Wandelconcerten vergaderd met vertegenwoordigers van muziekgezel schappen, padvindersgroepen, sport- en turnvereenigingen, en werd van verschil lende zijden medewerking toegezegd o.a, door de beide padvinderstroepen om ook dit jaar aan die wandelconcerten deel te nemen. Het eerste dier concerten werd bepaald op Zaterdag 17 Mei, Op de route die nader bekend wordt gemaakt, zul len zoo mogelijk voorkomen Nieuw Mid delburg, het Tehuis van oude van dagen op het Noord Bolwerk, het paviljoen van het gasthuis aldaar en het Oude Man nen- en vrouwenhuis. Als secretaris van het comité is opgetreden de heer P. de Vos, Seissingel R 227. Daar- de werkzaamheden aan de ■nieuwe bestrating van een. deel der Markt ,zeer goed opschieten, wordt ook een aanvang gemaakt met de Noordstraat. Zoo lang men de Helm nog niet heeft bereikt, zal die straat gebruikt worden voor het doorgaand verkeer, maar is het verbo den aldaar wagens te plaatsen. De too- deswagens krijgen staanplaats op de Markt tegenover het Stadhuis. Vanaf Maandag wordt de Lange Noord- straat verder afgesloten, en zullen dan bij den Watertoren en bij het Hofplein borden worden geplaatst, die resp. het verkeer leiden langs de Heerengracht en Hofplein-'Btalans-Burg naar de Markt. In het verslag over de 1 Mei-verga dering' opgenomen in het nummer van Vrijdag staat ten onrechte, dat de voor zitter, de heer Paul het optreden van de politie inzake een der spreuken be- critiseerde, dit is niet juist, de heer Paul heeft alleen toegelicht, waarom die spreuk bedekt was. Zaterdagavond heeft de Tooneelver- eeniging Advendo in Mercurius een uit voering gegeven, waarbij zij met een klucht en een dramatisch stuk veel suc ces had, terwijl ook enkele duetten ,en speciaal „Pierot en Pierette" terecht een luid applaus ontlokten. VLISSINGEN, De voetbalwedstrijd Nederland-Bel- gië is Zondag per phohizender door on zen stadgenoot, den heer J. P. van Bel uitgezonden voor de sportenthousiasten in Oost- en West-Indië. Direct kwamen telegrammen binnen, om kennis te geven van het goed hooren der uitzending en gisteren was het aantal berichten uit al le deelen der wereld legio. Zeker wel een succes op radio-gebied en een hulde aan den heer Van Bel, voor de wijze van uit zending. Gisteravond reed een auto, be stuurd door iemand uit Middelburg, die door het liebt van een motorrijwiel was verblind in de Wilhelminastraat tegen een boom en werd beschadigd. De politie heeft het lijkje in beslag genomen van een pasgeboren kindje van het vrouwelijk geslacht, dat vermoede lijk direct na de geboorte in een emmer water is verdronken. WALCHEREN. KOUDEKERKE. De gemeenteraad van Koudekerke besloot gister vrijstelling te verleenen van art. 17 der bouwjveror- dening aan den heer Verhage voor een woning aan den N. Vilissingschen weg (bebouwing op bepaalden afstand' van den weg'). De voorz. deelde mede, po gingen tot vernietiging van het raadsbe sluit aan de kroon te zullen voordragen:. Besloten wordt het heffingsperceutage te brengen van 5,1 op 4,6. ZUID-BEVELAND. KRUININGEN. De eerste eitjes van de bietenvlieg zijn alhier gevonden dien 3den Mei op suikerpeeën. Op dien datum werden ook enkele vliegen op het vrije veld aangetroffen, terwijl er 1 Mei in de daartoe geplaatste kooi werden gevangen. IERSEKE. De Hietser A. N. reed met te groote snelheid door de Noordzand straat langs het gemeentehuis, waar hij een dochtertje van S. zoodanig aanreied dat heelkundige hulp1 moest worden ingeroepen. NOORD-BEVELAND. WISSEKERKE. Maandag' had de landbo-uiwersknecht G. J. het ongeluk yan een met stroo geladen wagen te vallen en kwam daarbij met zijlrx hoofd op den grond terecht zoodanig dat aan vankelijk het ergste gevreesd werd. De ontboden dokter kom geen breu ken constateeren en gaf te kennen dajt zonder bijkomende omstandigheden er geen direct gevaar was. W|ISSEKERKE. De verkoop van de Emmabloempjes heeft alhier opgebracht de som Van f 40.60. Een lafhartige streek. COLIJNSPLAAT. Dezer dagen ontdek te de landbouwer D., dat een vin zijn op stal staande paarden aan den pool verwond was. Bij nader beschouwing Wees vaak voor and're menschen, een lieve zonneschijn, Dan zal uw eigen leven niet zonder stralen zijn. bleek het dier een 10 cM, diepe yleesch- wonde aan den poot te hebben, welke Wond met een scherp voorwerp moet zijn toegebracht. Omtrent den bedrijver van deze lafhartige streek tast "men in het duister. Eenige jaren geleden werd bij dienzelfden landbouwer een paard een dergelijke wonde toegebracht welk dier toen moest worden afgemaakt. SCHOUWEN-DUIVEL AND ZIERIKZEE. De officieele opening der Waterleiding op Schouwen- en Duive- land is nader bepaald op Dinsdag 3 Juni a.s. NOORDGOUWE. De Raad dezer ge meente 'besloot niet toe te treden tot de Kon. Ned. Brandweervereenigjnlg en tot den Zeeuwschen Prov. Brandweer- bond. THOLEN. OUD-VOSSEMEER. Er is in den laat- sten tijd een geregelde vrachtautodienst ingesteld tusschen deze gemeente en Rotterdam. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Ernstig auto-ongeval. AXEL. Gisternamiddag is de 22-jarige handelaar de V., vroeger te Terneuzen, thans te Gent woonachtig, onder deze gemeente in volle vaart met zijn auto tegen een boom gereden. Hij werd met een schedelbreuk en zwaar inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis te Sluis kil overgebracht. De auto, waarvan de bumpers ongeveer 30 Meter werden weg geslingerd, werd geheel vernield. De weg ter plaatse maakt een flauwe bocht en het is waarschijnlijk aan de woeste vaart, waarmede de bestuurder van de auto de zen bocht wilde nemen, te wijten dat het ongeluk is geschied, KOEWACHT. Bij Kon. besluit is de bronzen eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, toegekend aan mej. M. S. Zwartelé, dienstbode bij de familie Dierick alhier. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. IJZENDIJKE. Door onbekende oorzaak brandde gisterenmiddag alhier te (Goed Leven) het Zwingelhok van den vlasser jP. Looighe tot den grond toe afverloren gingen drie machines, een vlasbrakel en 400 K.G. Chilisalpeter Verzekering dekt de schade. In het kerkgebouw aan het Put scheplein te Rotterdam is Zondagavond dr. G. B. Würth, gekomen uit O. en W Souburg bevestigd als predikant der Geref. kerk te Katendrecht. De be vestiging had plaats door ds. Schoema- kers, die sprak over 2 Thessalonicensen. Ds. Schoemakers heeft vervolgens een toespraak tot dr. Würth gehouden, waar na de gem. den nieuwen Heeraar Rs. 134 3 heeft toegezongen. Dr. Würth Yal hedenavond zijn in- tree-predikatie houden. Men zendt ons een, door B. Romein, mooi geleckende Mei tot Mei-wandkalen- der van ide Ned. Gist- en Spiritusfabrie ken; vermoedelijk een jubileumuitgave in verband met het 60-jarig bestaan <lezer instelling. De gekleurde crayontee- 'keningen zijn. ,aan haai* bedrijf ontleend. Dr. Hedwig Heyl 80 jaar. Dr. Honoris Causa Hedwig Heyl, de békende Duitsche strijdster voor de rech ten der vrouw herdacht gister haar 80- ver jaardag. Beppie de Vries in Amerika. Beppie de Vries treedt thans, na een succesrijke tournée door een deel van de Vereenigde Staten, de Chicago op, waar haar succes een hoogtepunt heeft bereikt. De dagbladen schrijven, dat zij Chicago stormenderhand heeft veroverd. De Chi cago Herald en de Chicago Tribune spre ken het verlangen uit, dat zij zich zal la ten naturaliseeren als Amerikaansche, ten einde voor het Amerikaansche too- neel behouden te blijven. Guido Gezelle's eeuwfeest. Ter gelegenheid van Gezelle's eeuw feest waren Zondag in de Wjest-Vlaajm! sche stad Roeselare, waar de dichter verscheidene jaren van zijn leven heeft gewoond, eerst als student aan het klein- seminarium, later rils priesterleeraar aan dezelfde instelling, de openbare gebou wen en vele particuliere woningen be- vlagd, meldt de Brusselsche correspon dent van de N. Rott. Crt. De klokken werden geluid en hei carillon werd toe' speeld ter eer® van den grooten Vlaam- ischen dichter. Op 11 Mei wordt ïn het klein-seminarium ook' nog een academi sche vergadering gehouden, aan den dich ter en priester gewijd. Ook te Ieperen is officieel gevlagd ter eere van Gezelle Verscheidene voorname ingezetenen sta ken bij deze igelegenheid de Vlaamsche leeuwenvlag uit. Door het gemeentetoe stuur is; besloten het Oude Sint Jans kerkhof te herdorpen in Guide Gezelle plein. Het aan den grond loopen van de Zuid-Beyerland. Vrijdag heeft de Raad voor de Scheep vaart onderzoek gedaan naar de oorzaak van het ongeluk, overkomen aan het mo torschip Zuid-Beyerland, dat op 6 Maart op de Westerschelde op reis van Antwer pen naar Londen, ter hoogte van Hans- weert aan den grond is geloopen. Het is met eigen middelen weer vlot geko men. De Zuid-Beyerland vertrok 4 Maart met een lading van 198.000 steenen naar Shoreham. Men was evenwel wegens dik ken mist genoodzaakt telkens voor anker te gaan. Op Donderdag 6 Maart trok de mist op en zoo passeerde de Zuid-Bey erland Terneuzen. Even voorbij Terneu zen liep het schip, volgens verklaring van den kapitein tengevolge van onachtzaam heid van den loods, aan den grond. De loods echter was van oordeel, dat de ka pitein hem had moeten waarschuwen^ toen hij den boei zag, waar 't schip ialer tegen den grond liep. Immers de kapitein wist, dat er van boei tot boei werd ge stuurd. De loods had evenwel geen koers opgegeven aan den roerganger. Hij gaf toe, dat het ongeluk niet zou zijn ge beurd, als hij dit wel had gedaan. De Raad zal later uitspraak doen. Een aanvaring in de Wielingen. Voor den Hoogen Raad zijn de plei dooien gehouden in de zaak van de Ven nootschap Clan Line of Steamers Ltd., eischer, tegen de N.V, Scheeps Mij. De jonge Catharina, verweerster, welke zaak haar oorsprong vindt in de aanvaring in den nacht van 9 April 1925 tusschen eischer: schip „Clan Monroe" en de jon ge Catharina in de Wielingen. Voor de Engelsche maatschappij trad op mr. J. Drost te Rotterdam, die er aan herinnerde, dat de nautische deskundi gen de schuld der aanvaring geheel heb ben geweten aan de Jonge Catharina. Dit was ook het oordeel van den toen- maligen directeur van het loodswezen, kolonel De Haes en diens oordeel was zoo positief, dat hij den loods van de Jonge Catharina heeft voorgedragen voor schorsing. De straf is den loods opge legd en in beroep is zij bevestigd. De in gestelde vervolging tegen den kapitein van de Clan Monroe is gestaakt, omdat in overweging hoofdzaak de schuld lag bij de Jonge Catharina. De Raad voor de Scheepvaart heeft ook als zijn mee ning uitgesproken, dat de J. C. de schuld droeg. Merkwaardigerwijze evenwel heeft de zaak een geheel ander verloop genomen toen zij voor weliswaar, zeer bekwame, maar op nautisch gebied ondeskundige mannen kwam. De Rotterdamsche recht bank besliste, dat ook de Clan Monroe een ernstige fout had begaan en dat bei de schepen schuld hadden aan de aan varing. In appel heeft spr. het Hof be zworen deskundigen te raadplegen. Het Hof heeft dit niet gedaan, het vonnis ver nietigd en alle schuld gelegd op de Clan Monroe. In zijn pleidooi bestreed mr. Drost uitvoerig deze beslissing. Mr. Lycklama a Nijeholt te Rotterdam trad voor de Jonge Catharina op. Het was z. i. alleen de vraag, of er aan de zijde van de J. C. schuld is. De fouten worden gevonden in de wending naar stuurboord en in de vaartvermindering „Ik raad U aan om er een gewoonte van te maken een dagelijksch middel ter opwekking en verfrissching te ge bruiken, hetwelk Uw stemming verbetert, Uw gezondheid bevordert en door den heerlijken smaak Uw behoefte naar een versnapering ten volle bevredigt. Dat middel is (Ingez. Med.) Hieromtrent zijn de nautische instanties verkeerd ingelicht geweest, eerst de rechtbank kreeg volledige inlichtingen omdat aan haar de journalen van de Clan Monroe zijn overgelegd. Mede aan de hand daarvan betoogde pleiter de af wezigheid van schuld bij de Jonge Ca tharina. Na repliek van mr, Drost werd de con clusie van het O. M. bepaald op 16 Mei. De moord aan het Bezuidenhout en de moord op den heer Lans. Thans zijn definitief de data be paald, waarop in hoogar beroep door het Gerechtshof te 's-Gravenhage zullen worden behandeld de zaak betreffende den moord aan het Bezuidenhout te 's- Gravenhage en die betreffende den moord opi den heer Lans te Rotterdam. Eerstgenoemde zaak is opf rol ge bracht van 21 Mei a.s. terwijl de laatste zaak in behandeling komt op 4 Juni a.s. Doodslag te Valkenburg. De rechtbank te Maastricht veroor deelde J. P'. Ik, terzake van doodslag op Curvers te Valkenburg op 1 Dec. j.l. tot zes jaren gevangenisstraf. Dé éiscli was acht jaar. Zijn broeder L, R. werdi vrijgesproken. Overtreding der hinderwet. De Hooge Raad heeft Maandag arrest gewezen in het cassatieberoep van den officier van justitie te Middelburg tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij A. L. te Goes is vrijgesproken van de hem ten Jaste gelegde overtreding van de Hinderwet. Verdachte had op 15 October 1929 op de stoep voor zijn wo ning een benzinetankwagentje geplaatst. In de dagvaarding was hem ten laste ge legd, dat hij een inrichting tot bewaring van benzine in werking heeft gehouden op de onafgesloten stoep van perceel Wijngaardstraat 32, althans dat hij een bewaarplaats van benzine heeft gehad, al thans, dat hij circa 180 L, benzine had opgeslagen op die stoep De Hooge Raad verklaarde den offi cier van justitie niet ontvankelijk in zijn beroep van het primair ten laste gelegde betreft, doch ontvankelijk wat het sub sidiair en meer subsidiair ten laste ge legde betref": en vernietigde het vonnis van de rechtbank te dien aanzien, met te rugwijzing van de zaak naar den kanton rechter te Goes, Geslaagd te Utrecht voor het exa men apothekers-assistent de dames F. C. F. M. de Paauw alhier en E. C. Jan sen te Goes. Tot leeraar in de Wiss en Natuur kunde aan de Rijkskweekschool v»r on derwijzers en onderwijzeressen te Oost- burg (vacature Nieuwenhuijsen) werd benoemd de heer J. P. Aüaart te 's-Gra venhage. Aan de Ambachtsschool te Z i e - r i k z e e werden diploma's uitgereikt

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1