^jïroiiinciale Zeeuw sche wmm STER-TABAK N o. 105 MAANDAG 5 MEI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND ZEELAND KERKNIEUWS MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSOHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regal meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DE HERZIENING VAN DE GEMEENTEWET, Door de vereeniging van Nederland- sche Gemeenten is aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal een adres ge zonden betreffende het aanhangige ont werp tot wijziging van de Gemeentewet. In hoofdzaak wordt in het adres de aandacht gevestigd op de samenwerking van gemeenten, die in het ontwerp een regeling heeft gevonden waartegen adr. wat zekere punten aangaat nog maals eenige zeer ernstige bezwaren naar voren brengt. Tot voldoening van adr. zijn ook in het Verslag deze be zwaren opgeworpen. Adr. dringt er op aan, dat het ontwerp aldus moge worden gewijzigd, dat de bepalingen van de artt. 121 e. v. alleen slaan op de regeling van gemeenschap pelijke belangen, zooals dit eveneens 't geval was met het ontwerp Ruys de Beerenbrouck van 1923. Daarnaast zou dan de mogelijkheid kunnen worden ge opend, om ook voor de andere catego rieën van overeenkomsten den publiek rechtelijken vorm te kiezen. Adr, wijst er op, dat, ook wanneer de voorgestelde regeling wordt beperkt tot de regeling van gemeenschappelijke be langen, zij in één opzicht nog te ruim zal zijn. Ook regelingen, waarbij „de be langen der ingezetenen niet rechtstreeks betrokken zijn", zullen niet aan de voor geschreven bepalingen onderworpen moeten zijn (adr. denkt hierbij aan in stellingen als de onze en de Onderlinge Risico-Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten). Ook is het h. i. wensche- lijk, de voorgeschreven bepalingen om trent de samenwerking te beperken tot die vormen van samenwerking, welke betrekking hebben op de belangen van een bepaald territoir en niet van alle ge meenten des lands. Naast de opmerking over de regeling van de samenwerking van gemeenten in haar geheel, wenscht adr. haar overige opmerkingen, over de artt. 121 e. v. in het adres van 4 April 1929 gemaakt, onveranderd te handhaven. Hetzelfde is het geval met hetgeen zij in dat adres als haar meening heeft uit eengezet omtrent de bepalingen betref fende de grenswijziging. In het adres wordt dan verder nog de aandacht der Kamer op eenige artikelen van het ontwerp gevestigd. L. C. WESTENENK. f Te Wassenaar is overleden de heer L. C. Westenenk, oud-lid van denl Raad van Ned.-Indië en oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust. RADIO-TELEFONISCHE VERBINDING TUSSCHEN VERSCHILLENDE LANDEN MET INDIE. In vervolg op een vroeger béiricht over onderhandelingen tussclien de Ne derlandsche postadministratie en verschil lende 'truiteniandsche postadministraties, over deelneming) in de radio-telefonische verbinding met Nederlandsch-Indië, weet de H. Crt. mede te deelen, dat de 'be sprekingen met de Belgische, Fransdhe en Luxemburgsche administraties geëin digd zijn en dat als gevolg daarvan de verbinding van genoemde landen n^ejt Indië op 12 dezer geopend wordt. Deze datum is opzettelijk gekozen omdat hij samenvalt ipet de opening Van het Ne derlandsche paviljoen op de Antwerp- sche wereldtentoonstelling, Ook met De nemarken is overeenstemming gereikt. Dit land zal den 14en dezer in het ver keer met Indië worden opgenomen. Daarvoor zijn no o dig igoed voorbereide plannen, met tot slot een voorstel van Ged.. Staten aan de Prov. Staten, die dan tot aanschaffing moöten besluiten. Me dewerking der regeering is ook noodza kelijk en een boot is nu niet in enkele maanden gebouwd. Het mag dan ook ze ker toegejuicht worden dat reeds voor- foopige maatregelen zijn genomen om vervanging en aanvulling bij groote druk te van de motorboot een der stoomboo- ten beter in ite richten. Dit is gebeurd door het [voordek van de „Zeeland" te ve.rbreeden, waardoor nu zoo> noodigl2 auto's er op kunnen worden geplaatst 'legen Vroeger hoogstens 8. Het moge nfiet zooveel zijn als de Koningin Wilhel- mina kan vervoeren, een welkome aan winst is het zeker. Zoekt gij de waarheid? Dan moogt gij niet tot eiken prijs de zege van uw meening verlangen. Hebt gij de waar heid gevonden, dan hebt gij den toe stand bereikt, dat gij niet kunt over wonnen worden. Epictetus. De dienst Vlissingen—Breskens. Het is algemeen bekend, dat de mo torveerboot Koningin Wilhelmina voor al in verband met het drukke vervoer van jauto's en andere voertuigen voor de lijn Vlissingen—Breskens al meer' en meer als onmisbaar moet worden be schouwd en dit komt niet het minst tot uiting als deze boot om dienstredenen tij delijk niet in de vaart is. Het staat dan ook wel vast, dat alles zal worden gedaan om binnen korteren of langeren lijd een tweede motorveerboot in de /vaart te .brengen. Maar dat is nu niet een kwestie, die maar ineens is opgelost. De bankbiljetten van 10 gulden. Vanwege de Nederlandsche Bank wordt ons geschreven: De termijn, waarbinnen de oud model bankibljetten van tien gulden betaalbaar waren is den 2 Mei j.l. verstreken. De Nederlandsche B,ank is, om het publiek te gerieven, bereid die bank biljetten alsnog aan te nemen bij de Agentschappen en de Correspondent schappen. Deze bereidverklaring kan echter lede ren dag worden ingetrokken!, zoodat het geraden is de oud model bb. van f 10 zoo spoedig mogelijk bij De Nederland sche Bank in te wisselen. i Alleen de biljetten, waarop de Zeeuw- sche boerin voorkomt blijven in circulatie. Vlaamsche toeristen. De Vlaamsche Toeristenbond heeft een aantal excursies naar Nederland in gericht. Op het programma komt o.m. voor 7 September autotocht naar Z. Vlaanderen, W|alcheren en Zuid-Beve- land. MIDDELBURG. In de Zaterdagmiddag gehouden vergadering van den Kring Walcheren van Volksonderwijs werd nader bespro ken de landdag welke op 29 Mei, He melvaartsdag zal worden gehouden. Als plaats hiervoor werd gekozen de daarvoor bereidwillig door den heer J. Lindenbergh beschikbaar gestelde buitenplaats Veldzicht. Als spreker zal optreden ds. D. A. Hoekstra uit Zieiik- zee, terwijl de muziekvereeniging „Ex celsior" en een aantal oud-leerlingen der Rijksleerschool, onder leiding van den heer P. Luteijn, voor muziek en zang zorg zullen dragen. De heer J. C. Julianus te Djokja karta, vroeger alhier woonachtig is 'be vorderd tot commissaris van Politie 2de klas. VLISSINGEN. Bedwelming van slachtdieren. In een ledenvergadering van de afdee- ling Walcheren van den Bond van Poli- tie-ambtenaren in Nederland tot bescher ming van dieren, gehouden, hield de heer L. W. de Waardt, hoofd van den vleesch- keuringsdienst Vlissingen-Middelburg, 'n causerie over bovenstaand onderwerp. Eerst waren enkele huishoudelijke zaken behandeld, w.o. dat der a.s. algemeene vergadering van den Bond op 17 Mei a.s. in Grand Hotel Britannia, waartoe de afdeeling Walcheren alle politiemannen uitnoodigt. Hierna ving de heer De Waardt zijn lezing aan en bepleintte krachtig het be dwelmen vóór het slachten. Hij zelf heeft in zijn omgang met de plattelandsbevol king wel eens den indruk gekregen, dat deze wel kennismaakt met den politi- oneelen kant van de dierenbescherming, maar niet met den mooien ideeëlen kant. Hij wekte daarom de leden op door een gemoedelijk praatje te trachten de argu menten tegen een behoorlijke bedwelming van slachtdieren tegen het gebruik van 'n schietmasker, te weerleggen, waardoor aan de zaak der dierenbescherming, groote dienst zou bewezen worden. Nadat eenige vragen over dit onder werp door spreker waren beantwoord, dankte de heer J. F, Berkel den heer De Waardt voor zijn aangename cause rie. Het niet verbreede gedeelte van den (boulevard Bankert alhier dat gedeelte meer bekend onder den naam van het zgn. haventje van Meijer, mag van 1 Mei tot 30 Sept. door wielrijders niet worden bereden van des middags 2 uur tot des avonds 10 uur. Tevens is het ingevolge een provin ciale verordening verboden gedurende dien lijd met rijwielen te berijden dat gedeelte van den boulevard Evertsen op de kruin van den zeedijk der West watering van den polder Walcheren, tus- schen de dijkpalen 14 en 16, dat is het niet verbreede gedeelte van "den bou levard Evertsen. Heden herdenkt de heer J. Geertse den dag waarop hij voor 25 jaar in in dienst 'trad op de drukkerij van den heer M. Geelhoed. Het ontbrak den ju bilaris niet aan blijken van belangstel ling en van zijn patroon ontving hij een geschenk in enveloppe. Zaterdagmiddag is met hoog water het phn. 8000 ton metend Eugéls'che stoomschip „Rienwyvis" bij den Boule vard de Ruyter alhier vast geloopen. Zondagmorgen is het evenwel bij hoog water met sleep-boothulp weer vlot ge komen en doorgevaren haar de plaats van bestemming. WALCHEREN. O. EN Wi. SOUBURG. Op uitnoodiging van den burgemeester dézer gemeente waren Vrijdagavond verschillende ingeze tenen in Rehoboth alhier bijeen ten einde een comité te vormen, dat met de reeds bestaande buurtcommissies zal trachten ter gelegenheid van den SOsten jaardag van H. M. de Koningin alhier eenig© feestelijkheden te organiseeren. In het tijdens de vergadering gevormd comité hébben zitting de heeren: jhr. H. A. van Doorn, eere-voorzitter, G. de Ru, voor zitter, W. P. Overduijn) penningm., J. Dhont, le secretaris, J. Suurmond, 2e secretaris, C. v. d. Dries, L. Nisse, A. Boogaard, leden. Gemeenteraad van N. en St. Joosland. Vrijdag hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering. Afwezig de heer P. Dingemanse Az. Door den voorzitter werden de vol gende mededeelingen gedaan: een nade re toelichting op sommige punten, ver strekt door den directeur der P.Z.E.M. op het contract voor de electrische straat verlichting, dat nu goedgekeurd wordt; ook een nadere toelichting op de nota van kosten voor aanleg dier straatver lichting waaruit blijkt dat dit bedrag met 47.50 is verminderd; het verslag van de commissie van toezicht op het L. O. over 1929; de correspondentie van het ge meentebestuur van Grijpskerke met dat van Middelburg over de uitvoering van den vee- en vleeschkeuringsdienst; dat een partij hakhout van de Alg. Begraaf plaats is verkocht voor ƒ11.25 en een circulaire, houdende verzoek een bepa ling in de bouwverordening op te nemen dat aan elke woning een brievenbus aan gebracht wordt. Deze laatste circulaire zal nader behandeld worden bij een even- tueele wijziging der bouwverordening. Verder worden de mededeelingen voor kennisgeving aangenomen. Betreffende 't in de vorige vergadering geopperd idee om den weger Fritz eenige vergoeding te geven voor de gegevens, die hij aan den havenmeester kan verstrekken be treffende het te betalen voerloon voor producten, die gewogen worden, stellen B. en W. voor hem daarvoor 15 per jaar te geven. Voor dat bedrag is hij be reid de verlangde gegevens te verstrek ken. Na eenige bespreking met algemee ne stemmen aangenomen. Daarna werd door B. en W. overge legd het door hun opgemaakte berede neerde verslag der gemeente over 1929. Dit wordt voor kennisgeving aangeno men. Voor de derde keer komt het verzoek ter tafel van de vereen. Maatschappelijk Hulpbetoon te Amsterdam om lid te worden. Dit wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Dit gebeurt ook met het adres van de Nationale commissie tegen het Alcoho lisme te Utrecht, houdende verzoek het aantal vergunningen te verlagen. Van Ged. Staten is een brief ontvangen met een circulaire van het comité inzake be studeering en bestrijding van de iepen ziekte, houdende verzoek een bijdrage te verleenen aan dat comité uit de ge meentekas. B. en W. stellen voor een bijdrage te verleenen volgens de bereke ning in die circulaire aangegeven n.l. 2.50 per 1000 inwoners gedurende 1 jaar. Na het voor en tegen van het daar bij betrokken gemeentebelang begproken te hebben, werd het voorstel in stem ming gebracht en staakten de stemmen. Van Ged. Staten is ter wijziging terug ontvangen de begrooting voor 1930. Hier onder behoort ook het verzoek van de jaarwedde en emolumenten van den ge meenteveldwachter in overeenstemming te brengen met de circulaire van den Commissaris der Koningin. Ged. deelden daarbij mede dat, wanneer dit niet ge schiedt, zij hun goedkeuring aan de be grooting zullen onthouden. B. en W. stel len voor aan dit verzoek te voldoen en ook de andere administratieve wijzigin gen aan te brengen. Door enkele leden werd hun misnoegen te kennen gegeven dat de raad in deze zaak niets te beslis sen had. Beter vond men het dan den raad niet te hooren. De oude argumenten werden aange voerd, waarna de voorzitter den raads leden de bevoegdheid ontzegde om over de daden van de politie te oordeelen, en de discussies sloot. Daarna werd het voorstel met 5 tegen 1 stem aangeno men. Tegen J. Dingemanse. Hierna stelden B. en W. voor het ver- menigvuldigingscijfer voor de G. I. B. voor 1930'31 te houden op 1,4. De op brengst der vorige diensten geven hun daarvoor de vrijheid, hoewel ze minder belastbaar inkomen verwachten dan het vorige jaar. Met algemeene stemmen aangenomen. Als een bewijs van piëteit tegenover de familie Den Bouwmeester, stellen B. en W. voor de ruimte, welke afgezonderd is op de Alg. Begraafplaats voor familie graf, voortaan in onderhoud te nemen voor rekening der gemeente. De geheele begraafplaats is destijds geschonken aan de gemeente door een der familieleden Den Bouwmeester. Tot heden zorgde de familie voor dat onderhoud. Dit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd Besloten wordt aan den heer A. de Ja ger Mz. 100 per jaar vergoeding te geven voor het ledigen der gemeente aschbakken, alsmede hem gratis te tats r wegvoeren den grond, die na de bieten campagne op de losplaats ligt. B. en W. krijgen machtiging om met de bruikbare brik eenige zijkanten te verharden van wegen en den overschot te verkoopen. Goedgekeurd wordt een bord aan te brengen op den hoek bij het gemeente huis ten gerieve voor vreemde automo bilisten, met de aanwijzing der richting „Middelburg" en van gemeentewege ge legenheid te geven voor de keuring van stieren en ander rundvee op 12 Me^ a.s. VF.ERE. De heer P. Kalbfleisch alhier ,géboren, referendaris opl het stadhuis te Haarlem, chef van de afdeeling onder wijs, was Zaterdag 50 jaar in gemeente dienst, waarvan 36 te Haarlem. De jubi laris is benoemd tot ridder in de orde Van Oranje Nassau. ZUID-BEVELAND. KAPELLE. De gehouden Bazar ten bate van de t. b. c. bestrijding is voor treffelijk geslaagd, de laatste dagen, Vrij dag' en Zaterdag, was het bezoek zeer druk. KAPELLE. Voor de zich steeds uit breidende hoeveelheid kruisbessen en aardbeien aanplantingen komen in deze omgeving handen te kort en komen de plukkers en pluksters van ver om een boterham te verdienen. Het is gelukt), daarvoor een extra-trein Ellewoutsdijk— Kapelle ingelegd te krijgen, vertrek 5.55, aankomst 7 uur, en vertrek des avonds 18.53, aankomst te Ellewoutsdijk 19.43. HANSWEERT. De surnumerair R. W. P. de Vries is met ingang van 3 Mei 1.1. belast met de tijdelijke walarneiminig van het kantoor der directe belastingen te Hans'weert, gedurende de afwezigheid van den ontvanger aldaar. THOLEN. OUD-VOSSEMEER. Alhier vergaderde Vrijdag in voltallige vergadering met den lieer J. G. Hamer, nieuw toenoemden bur ge mee ster, de /gemeenteraad. De factor voor de belasting werd gesteld op 1.3 in verband met den toestand op Landbouwgebied (vorig jaar 1.1) Het schrijven 'betreffende verminde ring aantal vergunningsgelegenheden werd voor kennisgeving aangenomen. Aan den Vrijw. Landstorm werd f 25 subsidie toegekend. Aan den oud-burgemeester Snijder De ware levenskunst be staat hierin, dat men de eentonigheid van het dage- lijksch leven weet te verbre ken door heerlijke oogen- blikken. Niets beters kan hier voor dienen dan Wanthetgenotvan elk pijp- jeSter-tabak iseen verkwik king van lichaam en geest. (Ingez. Med.) werd eervol ontslag verleend als onbe- zoldiga ambtenaar van: den Burgerlijken Stsnd met ingang Van' 1 Mei en met, al gemeene stemmen als zoodanig aange wezen den burgemeester Hamer. In ae vacature C. Wi. Snijder als bdj Van bel Algemeen Armbestuur werd met 4 stemmen benoemd de heer M. P. v. d. Stel, in de vacature Wi. A. Van Nieuwem- huijzen werd 'benoemd de heer BI. Aar- noudse. Tot lid Van bet Wéezenl-Armbfei- stuur in de vacature van den heer V,an Nieuwenhuijzen voornoemd werd na een viertal stemmingen met 4 stcmlmeii 'be noemd de beer Anth. Gunst. jBiesloten werd met algémeéne stem men niet aan te sluiten 'bij den Zeéuw'- schen Provincialen Brandweerboud. Het kohier voor de hondenbelasting werd vastgesteld met 46 huishonden, 3 jachthonden en 1 trékhond. jBïj de rondvraag vestigt de heer Van Gorsel er de aandacht op, dat de nieuw benoemde burgemeester tweemaal in de gemeente is geweest vóór zijn installatie. De Raadsleden hadden echter geen ge legenheid gekregen kennis te maken. Dit vindt hij onaangenaam. Natuurlijk treft de Burgemeester in deze geen schuld en en al is1 het dan ook elders geajn; /ge woonte dat dit plaats heeft, toch kan hij het niet goedkeuren, te meer waar de bevolking toch wel voor feestviering was, zou er dan Waarschijnlijk in dit opzicht een meer bevredigend resultaat verkregen zijn. Bjj dit betoog sluiljeM ook andere heeren zich aan. De heeren Da ane en de Wilde meenen, dat een en! ander alleen plaats had, omdat in Nieuw- Vosisemeer en Biergén op Zoom, bij hef eerste bezoek der nieuwe burgemeesters dit ook niet geschiedde. STAVF.NISSE. De prijs van de melk is weder met 2 cent verlaagd en dus nu gébracht op 10 cent per Liter. Veertigjarig Priesterjubileum. Zondag werd het 40-jar;|g priesterjubi leum gevierd van den Hoog Eerwaarden heer P. G. J. W. van der Aa, pastoor te Vlissingen en deken in het dekenaat (Middelburg. Alhoewel de eigenlijke da tum op Zaterdag 22 Maart viel, werden' toen alle feestelijkheden achterwege ge laten met hei oo;g op! de vasten. Des morgéns te 9 uur werd door den jubilaris, geassisteerd door de Weleer waarde heeren .J. A. S. Groen en PJ van Diepen een Heilige Mis opgedragen in de St. Jacobuskerk. De jubileerende priester was van - de pastorie afgehaald door een 20-tal bruidsmeisjes. Bij het binnen treden werd door de aanwezigen, die de met groen en bloemen versierde kerk tot in alle hoeken vulden, een wel komstlied gezongen. Na de mis werd de driestemminge cantate „Priesterglorie" van L. A. Dob belsteen ten gehoore gierbacht Te twaalf uur werd door het R.-K. pu uz iék ge zeischap ,'St. Gaecilia", direc-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1