Tflrouinrinle Zteuwsche per Kilo ca togen sloklsrie! zaterdag 3 meï 1930 binnenland" N o, 104 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 3 Bladen EERSTE BLAD echte frieschb ZEELAND middelburg. KERKNIEUWS BIOSCOPEN. wascht KUNST EN WETENSCHAP MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven, UITGAVE; N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. m PRINSES JULIANA, Prinses Juliana gaajt heden naar het jLoo voor helt zomerverblijf. DE INVOERING VAN DEN ZOMERTIJD. Zooals bekend is, gaat de zomertijd den 15den Mei in. De overgang geschiedt in dier voege, dat, wanneer ae middelbare zonnetijd van Amsterdam, op den dag waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur in dien voor middag is, het geacht wordt te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang naar den zomertijd ge schiedt m, a. w. dit jaar dus in den nacht van Woensdag 14 Mei op Donderdag 15 Mei om 2 uur. HET KON, NEDERL. LANDBOUW COMITÉ EN HET „NOTARISVRAAG- STUK". Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft een rapport samengesteld omtrent het z.g. „Notarisvraagstuk", Speciaal worden daarin aan de orde gesteld klachten om trent het honorarium, dat door de no tarissen voor hun bemoeiingen wordt in rekening gebracht en hel gemis aan con trole op de tarieven. De tarieven, zooals ze wettelijk en da teerend uit '47, werden geregeld en zoo als ze nu worden toegepast, zijn in het rapport aan een beschouwing onderwor pen, Vervolgens wordt het toezicht over de notarissen behandeld en de kosten en bevoegdheden van den notaris bij open bare yerkoopingen en verhuringen be sproken. Er zal worden overwogen: A. Bij de Regeering aandringen vast te stellen, dat alle kosten, vallende op een openbare verkooping, komen ten las te van den verkooper. 2, Bij de Regeering aandringen op het vaststellen van een maximum strijkgeld van 1 pet. van den inzet, onder verwij zing naar de sedert de wet van 1924 opgekomen misstanden, welke in strijd zijn met den geest van die wet, 3. Bij de Regeering aandringen op een wettelijk geregelde voortdurende finan- cieele controle en regeling van de gelde lijke waarborgen van den notaris, B. 1. Bij de Broederschap van nota rissen aandringen te bevorderen, dat de notaristarieven worden verlaagd. 2, Voor het geval de notarissen hun tarieven niet vrijwillig wenschen te her zien, zal voor de betrokken landbouwor ganisaties de aangewezen weg zijn des kundige ambtenaren aan te stellen of in verbinding te treden met bonafide-zaak waarnemers, die bereid zijn zich onder controle van de provinciale landbouw- maatschappij te stellen. [HEEREN-RAA1 Gisterenavond werd door de politie ontdekt dat de markies, neergelaten voor helt pand in de Lange Delft, waarin de {Ladies Toilet club is gevestigd aan he,t smeulen was. Het begin van vuur waar- Wan de oorzaak niet bekend is werd door de agenten met een mhümax @e- bluschl en daardoor gelukkig een nieu we brand in de Lange Delft voorko" men. WALCHEREN. WESTKAPELLE. Op initiatief van den Kerkeraad alhier heeft zich een comité gevormd, om te gelegener tijd in de ge legenheid gesteld te kunnen worden, ds. W. Reus, predikant bij de Ned- Herv. Kerk, een blijk van waardeering te kun nen aanbieden, uit erkentelijkheid voor zijn genomen besluit om voor het be roep naar Hoedekenskerke te bedanken, tevens in verband met de herdenking van zijn aanstaand zilveren ambtsjubi leum. Genoemd comité bestaat uit de heeren mr. Wolderingh van der Hoop, P. de Vos, A. Roelse, J. Lous, A. Gabriëlse, R. Boogaard en J. Minderhoud. Het jubileum van dr. Vaandrager. DOMBURG. In vervolg van het verslag over het jubileumfeest van dr. Vaandrager, kan nog worden gemeld, dat ook gistermorgen jhr. W. Z. v. Teijlingen burgemeester van Oostkapelle het woord heeft gevoerd en de beste wenschen heeft uitgesproken voor den jubilaris. Des middags heeft dr. Vaandrager alle schoolkinderen van Domburg en Aagte- Kerke onthaald. Van de receptie in het Schuttershof werd zeer druk gebruik ge maakt. Aldaar waren de gemeenteraad en de scretaris aanwezig, waarbij de burgemeester 't woord voerde en bloe men aanbood. Door de verschillende cor poraties waren prachtige bloemen gezon den 'De zaal waar het feest plaats vond was in een lusthof hers-hapeu. Een schat van t Icemen was door vrien len en pa tiënten den dokter aangepot en. Des avonds bracht het mi ziekgezel- schap „Apollo", alsmede de beide zang- vereenigingen met de mandoline-vereeni- ging den jubilaris een serenade. Harte lijke woorden van gelukwenscen mocht de dokter hierbij in ontvangst nemen. Met een rondgang door het dorp onder de tonen van het fanfarecorps, waarbij vanwege het mooie weer heel veel men- schen op de been waren, is deze feestdag besloten. ZUID-BEVELAND. ,s -G R A V EN POLDERN aar de Zeeuw verneemt is door de Kroon afwijzend 'be schikt op het verzoek1 van den gemeen tesecretaris om buiten de ge im leen te woon. achtig "te zijn. De meerderheid van den gemeenteraad had een gunstig advies op dit verzoek uitgebracht. THOLEN. SCHERPENISSE. De gehouden ver pachting van de igjrasetiting der dijken, weilanden, afgegraven .gronden enz. van het cal. waterschapi alhier hjeeffc totaal opgebracht f 2751. De collecte van het Emmabloempje heeft alhier opgebracht f 20. ST. MAARTENSDIJK. Tot secretaris- penningmeester van de vereeniging „Landbouwbelang" is met groote meer derheid gekozen de heerC.G. Hage alhier. ST. MAARTENSDIJK. In de algem. ledenvergadering van de Coöp. electri- sche centrale werd de reiklening over het afgeloopen jaar met algemeen® stem men goedgekeurd. Uit de .rekening en verantwoording over 1929 bleek o.m., dat de opbrengst we gens levering van stroom bedroeg f 17.113. De schuld per 1 Januari 1930 f 117.772. Die winst over het afgelom- pen boekjaar heeft bedragen in totaal f 6641, terwijl van het schuldenklapitajal is afgelost een bedrag van f 8250. Vol gens het jaarverslag is de toestand van het bedrijf alleszins bevredigend te ach ten. Bij de rondvraag werd door den heer Verkerke geïnformeerd naar de kwestie tusschen de corporatie en den heer Steketee. Medegedeeld werd dal laatstgenoemde in hoogiste instantie van Rechtsvervolging is ontslagen. Daarna slui ting. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. TERNEUZEN. Door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis is aan den heer A. Verlinde, lid van de Itijar, sip or tkolonne van het Roode Kruis alhier wegens belangrijke diensten, be wezen aan die vereeniging, toegekend de bronzen medaille van verdienste, in gesteld bij Kon. besluit van 27 Nov. 1914. Van ons kan een invloed naar onze omgeving zich verder uitstrekken dan wii meenen. Zie eens naar de kringen in het water, door een geworpen steen veroorzaakt; als de steen gezonken is, zet de beweging zich nog voort. In het „Vlissingsch Predikbeurten- blad' deelt ds. Hartjes mede dat de gel den benoodigd voor den grond van een nieuwe Ned. Herv. kerk te Vlissin gen nog niet bijeen zijn. Hij heeft on geveer 8000 noodig en er is plm. 6000 ontvangen, zoodat nog 2000 ont breekt. Geref. Kerk te Middelburg. De Kerkeraad van de Geref. Kerk al hier heeft besloten aan de Generale Sy node te verzoeken, voor zoover zij het principieel en practisch kan, te bevor deren, dat de candidaten der Theologi sche school bij de hoogleeraren van Kampen hun doctoraal examen kunnen afleggen en promoveeren. Inzakte het vrouwenkiesrecht was de kerkeraad van oordeel, dat inzake deze kwestie noch het meerderheidsrapport, noch het minderheidsrapport argumen ten aangeeft, die de eisch der H. Schrift met zekerheid weergeven; en dat het vrouwenkiesrecht niet leeft in de kerken, wijl deze er nog niet rijp voor zijln. De kerkeraad stelt daarom aan de Generale Synode voor geen besluit te nemen in deze materie en alsnog te trachten tot een oplossing te komen. Dr. G. B. Wurth, te O. en W. Sou burg, beroepen predikant bij de Ger, kerk van Katendrecht, zal Zondagavond 4 dezer door ds. C. B. Schoemakers als zoodanig worden bevestigd en Dinsdag avond d.a.v. zijn intrede doen. Beide diensten vinden plaats in de kerk aan 't Putscheplein. FLORA. Vrouwen en Vuisten, volg van Tarzan, Ver- Na 't nieuws en een fijne matrozen- klucht in 2 acten, waarom niet weinig te lachen viel, kwam voor de pauze een sport-sensatiefilm var. je welste: „Vrou wen en Vuisten" getiteld; de bokser sportsman Charles Ray speelt daarin de hoofdrol. Zij, die echter mochten den ken, dat een sterke bokser zich, door allen eerbiedig begroet en gevreesd, door 't leven bokst, vergissen zich: zoodra na de vuisten de vrouwen zich met het ge val gaan bemoeien, breekt voor den bok ser het tijdperk der lasten aan. Tenmin ste wanneer het meisje, hetwelk hij op duikelt, en dat op zichzelf gansch niet te misprijzen valt, na het huwelijk een heele sleep familie meeneemt. Dat is lang geen pretje, zelfs voor een bokser niet en hij moet heel wat afboksen, voor alles weer voor-mekaar gebokst is. Maar; 't komt in orde hoor! Dik voor mekaar. Na de pauze draait de derde serie, in 8 acten, van Frank Movillo creatie: „Tarzan". Nietwaar, men kent allen in grove trekken de geschiedenis van dien aap-mensch, dewelke tenslotte nog blijkt een heusche Lord te wezen? Welnu, daarin zit materiaal voor een film en dat heeft men er uit gehaald. In deze serie is de roover Zwarte Jan er op uit, de papieren te kapen, die bewijzen moe ten dat Tarzan eigenlijk Lord Greystoke van z'n eigen is, en een lafaard van 'n secretaris speelt met dien schurk onder één hoedjemaar Tarzan doet zijn te genstanders over den vloer tuimelen, dat het een lust is.Wordt vervolgd; dat houdt de spanning er in, ELECTRO. De sprekende, zingende en mu- ziek-film in Middelburg. Lon Chaney in „Thunder" („Plicht"). Gisteravond om 9 uur is voor de Mid- delburgsche bioscopie een nieuwe phase ingeluid, doordat de geluidsfilm haar in trede in Zeelands hoofdstad deed. -Het staat nu wel als een paal boven water, dat de geluidsfilm op den duur de zwijgende geheel, of zoo goed als ge heel, zal verdringen. Filmtheoretici mo gen daarover nog wel eens het hoofd schudden de techniek zal zich dezen buit en dit perfectioneeringsmiddel in de mechanisch-massale amusementskunst stellig niet meer laten ontgaan. Evenwel: wij althans zouden dat ook gansch niet wenschen, want bij doeltreffende aan wending van geluidsfilms en stomme film met grammofoonplaat-begeleiding moet men, gelijk wij reeds eerder betoogden, in de provincie en buiten de reuzen-the aters a la Tuschinsky, zonder twijfel een groote vooruitgang noteeren. Dat was gisteravond in het geheel-gevulde Elec- tro-zaaltje dan ook vast te stellen: de vlekkeloos verloopen openingsvoorstel ling is een volledig succes geworden, dat het beste doet hopen voor de verdere ontwikkeling van het rolprentwezen in onze hoofdstad. Voor den aanvang der voorstelling heb ben wij, onderleiding van den ingenieur der Loetafoon-mpij, de omvangrijke tech nische outillage voor geluidsfilms in de vergroote cabine bezichtigd: de soepele synchroon-koppelingen, die motor, plaat en film gelijk doen draaien, de dubbele pick-up installatie voor de begeleiding van stomme films en journaal, 't was al les interessant wat er blonk. En het eerste programma, dat natuur lijk met de alleruiterste zorg was samen gesteld, bood de gelegenheid om alle mo gelijkheden van de geluidsfilmtechniek tot haar recht te doen komen, terwijl een in kleuren opgenomen cabaret-film toonde, hoe ook op dit gebied voortgang wordt gemaakt. Was die oranje sjaal van de Spaansche danseres niet schit terend van kleur? Na het per grammofoonplaat begeleide journaal kwam als eerste geluidsfilm De wey Washington, de negerzanger, die met prachtigen bas enkele negersongs ten beste gaf, o.m. The rainbow round my shoulders en Sunny Boy. Het geluid kwam bijzonder goed door en de acoustiek bleek uitstekend te zijn. Daarna de gekleurde cabaretfilm met velerlei aardige geluidseffecten en toen kwam de hoofdfilm: Lon Chaney's „Thun der", in 't Nederlandsch „Plicht" ge doopt. Het is een spoorwegfilm, maar dan zonder de dwaze sensatie, die men daarbij vaak aantrof, vroeger zullen we maar zeggen. De man met den karakte ristieken kop speelt ook nu weer onge kunsteld en treffend en het op zichzelf vrij eenvoudige scenario biedt gelegen heid voor een weelde van geluids-effec- ten, die op een lofwaardige wijze ver werkt zijn tot een symphonie, getiteld: wat de geluidsfilm vermag. Hoe verbluf fend-natuurlijk klonk, wijd in de ruimte, de dubbeltoon der lokomotief-fluiten, het aanzetten en wegrijden der treinen, het donderen over bruggen en voortra zen in den nacht De komst van de geluidsfilm in Mid delburg, met ongeduld verbeid, is een volledig succes geworden met deze ope ningsfilm. r 1 II. Stoomwasscberg „loltaif QROOTE MARKT C 12 (ingez. Med. R, K. Dameskoor. Concert en Gehoorzaal. Een gelukkig debuut voor dit nog jon ge Dameskoortje. Het bood een program ma dat èn kunnen èn durf bewees, en progressie beloofde. Dat 't iets bereikt heeft hoorden we al dadelijk in Rönt- gens fijne Wiegenlied, in het schoone Stabat Mater van Pergolesi, en vooral in Catharina van Rennes' immer frissche zoo door en door Hollandsche cantate: „Oud-Hollandsche Nieuwe Tijd", Hoe 'n spontane vreugde klonk er in ,,'t Lied van Nederland". Een dankbaar werk, dat dan ook succes had bij de vrij goed bezette zaal. Durf toonden de dirigent (de heer Jan Kuiler) en 't koortje in Schubert's Deut sche Tanze. Waarlijk, hier was iets van de Wiener Lustigkeit, van de losse vroo- lijkheid in de voordracht. (Komm, o komm Liebchen komm, lass im Tanze uns fliegen! b.v.) en van het „Hangen und Bangen", zoo karakteristiek in Schu bert's liederen. Durf en belofte beide beluisterden we in Bonset's fijn-teedere Droome- vrouw, kom! Een juweel van een liedje, doch dat heel veel vergt. We hopen 't bij een volgende uitvoering nog eens te hoo- ren. Het R. K, Dameskoor en zijn leider mogen dus over dit eerste optreden te vreden zijn De soliste was onze oud-stadgenoote Mevrouw Sepha Schonck—Mazzola, uit Breda, Een mezzo-sopraan, die bij 't eer ste hooren vreemd aandoet, doch dan spoedig een eigenaardige charme toont, die het mooie „Nuit d'Etoiles" van De bussy, zijn waarde waarde gaf, en die voor Brahms Heimweh, volkomen lag, de stem die in 't algemeen 't best tot haar recht komt in het melancholische genre. Heel goed was daardoor ook Kor Kuilers „Die Liereman". Mevrouw Schonck, die door het luid applaus om een toegiftje gevraagd werd, kreeg bloemen. Evenzoo de uitstekende begeleidster der koornummers mejuf frouw Bien Vroom, alhier. Ad. Int. Schenking Museum te Zierikzee. Ten behoeve van heft Museum te Zi e- rilczee zijn door den heer A. M.van. Nieuwenhuijze aldaar de navolgende 'voorwerper geschonken: een oud model rijwiel met zeer hoog voorwiel en zeer klein achterwiel (ruim 40 jaren oud), een zilveren lepel van 1721, geschonken aan dragers bij de begrafenis van juffr. Pluijmpot te "Brouwershaven, een ter racotta chocoladeketel, een theestoof me® ketel, een koperen waterketel, een. ta bakspijp. Nog iets over het gerestaureerde schilderij te Veere, De heer W. Perrels te Veere schrijft ons: Ik heb reeds aangetoond, uit een post van betaling uit de stadsrekening van Veere van 1786, wegens koop van een schilderij, wat na restauratie ten vorigen jare bleek door Philips van Macheren geschilderd te zijn, en dat voorstelt de schepen van Veere op de reede, die ten jare 1651 van die haven afvoeren, met de stad op den achtergrond, daaraan zij nog het volgende toegevoegd: In de notulen van de financiën van 8 Juni 1785 leest men: „De kunstschilder Jan Swartsenbach binnen gestaan hebbende heeft voorge dragen, na examinatie bevonden heeft, de onlangs gekochte schilderij der Reede van Veere, met alle de schepen groot en kleijn dezer haven in Ao. 1651, of om dien tijd varende, behoorlijk en in volste ordre te herstellen, en maken, benodigt was een spendue van 16 pond vlms; aan te impenderen, wanneer in volle ordre zoude zijn; dan wel aannam eenige nood- wendigste aan te doen voor 12 pond vlms. Waarop gedelibereerd zijnde is goet- gevonden dit te brengen direct ter tafel, van welker raad, om op het alternatif der kosten finaal deze komen te autho- riseren." Uit 't vorenstaande blijkt thans, dat dit schilderij voorheen aan anderen heeft toebehoord, en eerst later in het bezit van Veere is gekomen. Oude grafsteenen te Middelburg. Ter beschikking van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschap pen zullemi worden gesteld de grafsteenen afkomstig uit de Geref. Kerk op het Hofplein alhier ,die wordt afgebroken en door een nieu we 'kerk vervangen. Mummies gevonden. 1 Uit Londen wordt gemeld dat prof. Selim Hassan hij zijn opgravingen in de nabijheid van het graf van prins Rawer jeen groot gewelf heeft ontdekt, d'at tolt dusverre nog onbekend waisl. In dit ge welf werden ongeveer 80 mummies ge vonden. Tot nader onderzoek heeft men twee mummies uit het gewelf gehaald', waarbij bleek, dat een met bladgoud was omhuld. i De N.V. Nleiderlandsche Gist- en [Spiritusfabriek te Delft zendt ons een exiemplaar van het 'Gedenkschrift het welk ter gelegenheid van het 60-jarig) bestaan harer Onderneming wordt uit- De viering van het 60-jarig bestajan zal op 9 Mei a.s. plalats vinden. Het uitermate Verzorgde Gedenkboek! uit fraaie letter gezet en op zwaar glan zend papier .gedrukt, is een typografisch in alle opzichten te prijzen werk van fijnen smaak. De band- en bladversiel- riiiig van B. Romein deelen in dezen lof. Het geschrift bevat naaist tallooze wel geslaagde fotografische reproducties een 'belangwekkenden tekst, waarin het ont staan dezer groote Nederlandsche indu strie met haar internationale vertakkin gen beschreven wordt; bovendien vindt men er een overzicht in van het uit- sitekende sociale werk, dat Van Marken en diens opvolgers verrichtten. Het Concertgebouw-orkest te Brussel. Dr. Willem Mengelberg heeft met zijn orkest bij zijn eerste te Brussel te geven concert een geweldig succes mogen boe ken. De indruk was overweldigend, le zen we in de Maasbode. Nooit te voren heeft men hier uitingen van zoo hoog ar tistiek gehalte bijgewoond als dit con cert. De roep was dan ook algemeen:

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1