"Brotiinciale .Zeeuuisdte BE XX^EEL^ CMXCB N o, 103 VRIJDAG 2 MEI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD Het hopelooze geval. BINNENLAND geeft geuren smaak aan uw glaasje:. CATZ&ZOON VAMPEKEU, ZEELAND MIDDELBURG. Afscheid luit.-kol. Bierman. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. Het nieuwe Gemeentehuis te Wolfaartsdijk. THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Gemeenteraad van Schoondijke. 1 Mei. Belgische taalwetten bi} het onderwijs. „Ik raad U aan BELGIE, ENGELAND. AFLOOP AANBESTEDINGEN KERKNIEUWS MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSGHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Naar wij vertrouwen zal het meeren- deel der lezers ons 't niet euvel duiden, dat we slechts zeer spaarzaam beschou wingen wijdden aan de Nederlandsche radio-ruzies tusschen de omroepers en luistervinken van diverse pluimage. Het is toch niet goed om bij voortduring te roeren in een vat met onwelriekende substantie gevuld, nademaal zulks onplei- zierige geuren in.den aether pleegt te doen uitwaaien. Maar de zakelijke mededeelingen om trent den omroepstrijd dienden toch. zooals ook geschiedde, vermeld te wor den. En een zeer belangrijk bericht van dien aard zij hier dan nu ook weergege ven; het betreft de binnenkort te ver wachten beslissing van den minister van waterstaat inzake de zendtijdverdeeling. Het Handelsblad weet deze beslissing thans reeds, klaarblijkelijk met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid, te voorspellen; zij luidt als volgt: De A.V. R.O., de K.R.O., de V.A.R.A. en de N.C.R.V. krijgen elk één vierde ge deelte van den zendtijd. Voorts zal een algemeen programm a wor den ingevoerd, dat doof" deze vier om- roepvereenigingen bij toerbeurt ver zorgd zal moeten worden, dus b.v. Maan dag de A.V.R.O., Dinsdag de V.A.R.A., Woensdag de N.C.R.V., Donderdag de K.R.O. en dan weer in genoemde volgor de. Verder vernam het Hbl. nog, dat de datum, waarop één en ander in werking zal treden, niet eerder dan 1 Juli, mis schien zelfs niet eerder dan 1 Augustus a.s. zal zijn. Men heeft dit o.m. gedaan zoo werd medegedeeld om de V.A.R.A., die nu de beschikking krijgt over een grootere zendtijd, gelegenheid te geven haar programma's nader samen te stellen." Ziedaar nu het radio-gebroedsel van zoo vele maanden, ja jaren zorgzaam, koesteren en kweeken van het diertje, onverdraagzaamheid en partijdige be perktheid geheeten. Natuurlijk loopt heel dit zaakje weer op nog grootere herrie uit: het spreekt toch vanzelf, dat bv. de groote Vrijzinnig- Protestantsche Radio-Omroep met z'n 26.000 leden zijn uitsluiting van den zend tijd er zoo niet bij zal laten zitten, en ten slotte behoeft het aantal gansch niet als argument te gelden, en daarom zul len Hiro en Diro, Vrijdenkers en Anders denkers en hoe ze zich allen noemen en rubriceeren, 't er al evenmin bij laten: al len zullen, (en mógen ook met recht) hun portie blijven eischen. Vandaar dat de ze moeizaam ter wereld gekomen beslis sing volslagen onbevredigend is een hopeloos geval. N u is het zoo: de A.V.R.O, zendt over één zender heel de week, behalve dat hij Zaterdags, Zondags en op hoogtijdagen een stuk aan de V.A.R.A., en zoo nu en dan wat zendtijd aan de V.P.R.O. geeft. Over den anderen zender zenden de K.R.O. en de N.C.R.V., en deze beide zendgroepen wisselen om het kwartaal van zender. Dat is al een rare toestand zooals t wordt, zal het er echter niet beter gaan uitzien. Hoe het dan moet? Wel, het is heel eenvoudig: de A.V.R. O., die nu reeds is een volledig neutrale zender, doch die desgewenscht met nóg veel meer waarborgen voor absolute neu traliteit te omgeven is, moet de alge- meene Nederlandsche radio-om roep worden voor kunsten en weten schappen. Alle andere politieke, godsdienstige en staatkundige groepen dienen, naar het gala-stelsel der evenredige vertegen woordiging, hun zendtijd toegemeten te krijgen op een op de Mookerhei te bou wen nieuwen zender, die liefst gericht zendt zóó, dat-ie buiten onze landsgren zen niet hoorbaar zij. En daarop zaaie men dan naar harte lust tweedracht onder onze bevolking uit het meerendeel daarvan zal op de golvenschijf van z'n radiokastje wel een rooden streep, als op een manometer, zetten, dewelke beduidt: blijf uit de buurt van dezen golfband Als gezegd: het is heel eenvoudig. Maar: vanwege de dubbeltjes-verdeeling zM 't niet gaan DE 1 MEI-VIERING. De 1-Mei dag is in de lande door S.D.A.P. en Communisten op kalme wij ze gevierd. Te Amsterdam had de commu nistische partij Holland een meeting! ge organiseerd op het Parkschouwburgter rein. De s.d.ap.. vierde feest in het Sta dion. 's Avonds werd een fakkeloptocht gehouden. Te 's-GraVenhage hebben s.d.a.p, en de Haagsche Bestuurdersbond op tochten gehouden, waaraan 37 groepen deelnamen. Ook de communisten hadden optochten georganiseerd, waarin enkele doeken werden meegevoerd, 's Avonds werden de gebruikelijke openbare ver gaderingen gehouden. Te Rotterdam hield de s.d.a.p. op 3 plaatsen feestvergaderingen, opge luisterd met muziek, zang en declamatie. QRONIMOBN. (Ingez. Med.) Het mag een sympathiek idee wor den genoemd van de firma De Groot Hondius, in haar Notarishuis als het ver- koopingen betreft van meer dan gewoon belang, een gering entreé te vragen en de opbrengst af te dragen voor een lief dadig doel, in casu de kas van de af- deeling van het Centraal Genootschap voor Kinder-, Vacantie- en Herstellings- Kolonies. Dit is nu morgen en Maandag van 10 tot 12 en 1 tot 5 het geval, met de antie ke meubelen, boeken, porcelein en ta pijten, die Dinsdag worden verkocht en die gisteren reeds door speciaal genoo- digden met groote belangstelling in oogenschouw werden genomen. Het ge ringe entreé voor het mooie doel, zal zeker geen reden zijn om geen druk be zoek te mogen verwachten. Gisterennamiddag heeft Voor het front van den troep, de luitenant-kolonel Bier man het commando over het 14de re giment infanterie overgedragen aan den luitenant-kolonel Van. Beugen Bik. Na afloop van deze plechtigheid en nadat de officieren en onderofficieren aan den nieuwen commandant waren voorgesteld is de scheidende chef die zich bij al zijne minderen zoo bij uitstek bemind heeft gemaakt namens de of ficieren door majoor Rutgers van der Loeff en namens de onderofficieren door ajd.-onderofficier Timmermans in warme bewoordingen gehuldigd. Hierbij werden hem resp. een ets met inscriptie plaat en een boekenkast aangeboden als herinnering aan de vijf jaren, waarin hij het commando over het regiment heeft :ge vloer d. Elke goede gedachte of daad voert de duistere wereld dichter to tde zon. De één Mei-dag is alhier gevierd met een wandeltocht, een "kinderfeest en een feestvergadering in het stampvolle concertgebouw, waar als feestredenaar optrad de heer Jan Reinders, lid van den gemeenteraad van Utrecht en de Volks stem en de declamator Jac. van Els- acker voor afwisseling zorg droegen. WEMELDINGE. Benoemd met ingang van 1 Juni a.s. tot agent van politie te Rotterdam de heer C. v. d. Boomgaard thans marechaussee te Boxtel, Woensdag werd het nieuwe gemeen tehuis alhier door den Commissaris der Koningin officieel geopend. Bij aankomst aan het gebouw werd den Commissaris een zanghulde gebracht door alle school kinderen gezamenlijk onder leiding van het hoofd der bijzondere school den heer Van Wijck, waarvoor de Commissa ris >zijn dank uitbracht. Vervolgens werden de Leden van den raad aan de Commissaris voorgesteld. Hierna hield de burgemeester een toe- sjpraak tot den Commissaris, leden van den raad. tot secretarie-personeel, den gemcetntebode en verdere gencodigden. Dijkgraven, ledep van kerkeraden en kerkvoogdijen, alsmede het burgerlijk armbestuur woonde de plechtigheid bij. Vervolgens nam de Commissaris der Koningin jhr. mr. J. W., Quarles van Ufford het woord en gaf een o vér- zicht van Wolfaartsdijk uit de vorige eeuwen tot op heden. Spr. verklaarde daarna het nieuwe gemeentehuis voor geopend. Op voorstel van den Commissa ris werd een telegram van gel uk- wensch gezonden aan H. M. Prinses Juliana. Verder spraken nog de oudste wet houder de heer N. Valkier, dje heer Joh). Lindenbergh als oudste lid in zittings jaren, de gemeente-secretaris, de heer J. Goetheer, de burgemeester Van Goes en werd de eerewijn rondgediend. De vader van den burgemeester, die mede aanwezig was, bood een prachtige Voor zittershamer met zilver gemonteerd,de gemeente aan. Verder bracht de bur gemeester een woord Van dank aan den architect, aannemer en opzichter van het bouwwerk en aan alle 3ie op eeriige wijze hadden medegewerkt in het tot sftandkonien van het gebouw. SCHERPENISSE. Bij Kon. besluit is de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, 'toegekend in zilver aan mej. A. A. Oudersluijs, huishoudster bij den heer M- G. Larooy alhier. TERNEUZEN. In de plaats van den heer A. Spruitenburg, arts te Terneuzen, is voor het onderzoek van het gezichts orgaan en van het gehoororgaan ingevol ge de Schepenwet aangewezen de heer C. Pols, arts. Deze zal voor bedoeld on derzoek zitting houden alle werkdagen des voormiddags van 8.309 uur en des namiddags van 121.30 uur, Heeren gracht nrs. 11-12 te Terneuzen. WESTDORPE. In Ide gehouden getnéen- teraiads'zittingi werd een subsidie verleend 'van f '25 aan de L and'bo uw lento ojnjste lj- ling te KlooiSterzande, welke uitgaat Van den kring Hulst der Z.L.M. Voor den proeftuin van den heer Pluijim wftrti eVeneemls f £5 subsidie uitgetrokken. Besloten werd den prijs voor licht 'te. verlagen tot 48 cent /.en hem voor de maanden April—October te brengen op 35 cent per K.W'.U. Men merkte op, dat thans wordt getracht, zooveel mogelijk af te .schrijven om, later het net, tegen een zacht prijsje over te neimfen. De even tueel af te schrijven f 1000 zouden uit de gemeentekas moeten worden bijgepast. Het heffingspercentage voor het 'be lastingjaar 1930—1934 werd vastgesteld op 1,7. i GROEDE. De verkoop van het Emma- bloempje heeft alhier opgebracht de som van 51 netto. In de gister gehouden vergadering van den raad waren afwezig dei heeren C. C. Cammaert en J. C. Quist. Het hallier van de bela/sting op de honden voor 1930 werd vastgesteld op een totaal bedrag Van f 275. 'Hoewel rekening houdende met een te verwachten belangrijke vermindering van het belastbaar inkomen kan op voor stel Van ÏB. en W. worden beslo.tjein hetj voor den 'dienst 1929—'30 geldende ver imenigvuldigingsgetal van 0,6 voor de ge nneentelijke inkomstenbelasting, ook voor 1930—1931 te handhaven. Op verzoek van het bestuur der Bij zondere schooi der Vereeniging „Johan nes" werd voor 1930 een voorschot toej- gekend aicf f 6;00 op de vergoeding, be doeld' in art. 101 der L. O.-wel 1920: BUITENLAND Te Berlijn is de 1-Meidag, in tegen stelling met verleden jaar, kalm verloo- pen. De politie arresteerde 807 personen tegen verleden jaar 3400. Van de gelar resteerden werden 34 in voorloiopige be waring gesteld, terwijl 70 vreemdelingen over de grens weraen gezet. Ook in an dere groote .steden verliep alles rustig. Alleen de (gewone kloppartijen. Wat de deelneming aan de betoogingen betreft, in het Rnhrgebied was deze niet zeer talrijk: van de 165.000 mijnwerkers hebben er ca. 20.000 den dag gevierd, dus slechts ongéveer 13 pCt. Te Essen sjaakte ruim, 5 pCt. van het personeel Van Krup'p. In Parijs hebben van de 587.460 geregistreerde arbeiders vandaag ll'2.95l 'gestaakt. In den loop van den ochtend werden 223 personen gearresteerd, waar onder 43 buitenlanders, wegenis het dra gen van wapenen, pogingen om arbjei- ders te bewegen het werk neer te leg gen, het distribueeren Van pamfletten, of het weigeren om door te Loopen. In de provincie is i,n het Loire 'gebied voor 45 pCt. gestaakt. De l7Mei viering kenmerkte zich door het Volledig échec der Communisten. Te Londen waren optochten van ^hunger marchers" van de oevers van de Theems naar Hydep ark. Diaar wier- den redevoeringen gehouden en een mo tie aangenomen tol een opstand tegen de kapitalisten. In België hebben zich te Luik rel letjes voorgedaan, door dat een troep van drie- tot vierhonderd communisten heeft gepoogd zich in de richting der gevangenis te begeven, teneinde de in- Vrijheidsstelling van een der hunnen te eischen. Een aanzienlijke politiemacht versperde hun echter den weg. Er ont stond een botiing, waarbij verscheidene betooig)ers werden gewond en eenige wer den gearresteerd. In de overige groote steden trokken dè betoogers kalm door de straten. In de Borinage hadden alle arbeiders, het werk; gestaakt, evenals in de groote in dustrieën. Te Gent is in de gtroote be drijven en in de havenj gestaakt. Bepaald ongeregeldheden worden slechts .gemeld uit Polen, waar te War schau 'beloogènde communisten en! dè politie slaags zijn geweest. Eenige agen ten en inspecteurs werden gewond. Bij de Sovjet-Russische grens zijn 300 com munisten gearresteerd, die uit Moskou waren 'gekomen om dé betoogingen in Polen te leiden. Te Port Darwin in Australië zijn onder de werklooze ernstige ongeregeld heden voorgekomen. Zij drongen! de wo ning binnen van de"regeeringsadministra- teur. Thans wappert op dien woning de roode vlag. Ook in de Ver. Staten zijn de Mei feesten rustig verloopen. In Californië, waar de communisten ondanks het po- litieverbod toch een demonstratie wilde houden, kwam het tot botsingen. In ver schillende steden waren machinegeweren op de daken van verschillende gebou wen opgesteld. In W eenen, Boedapest, Maidjrid en Praag is het overal kalm gebleven'. In Wieenen dreigde een botsing met na- tilonaal-socialisten. Er vielen well klappen, doch slechts 25 personen zijn gearres teerd. i De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt, da't in de jongste bijeenkomst van den ministerraad door de regeering, drie ontwerpen van wet betreffende een nieuwe regeling van het gebruik der talen bij het lager er. '4 middelbaar onderwijs goedgekeurd Izijn en gereed gemaakt om na onder- teekening door den koning, de volgen de week reeds in den Senaat te worden ingediend. In de memorie van toelichting wordt door den minister van kunst en weten schap, Vauthier gezegd, dat nu de Vlaamsche bevolking van een volledig universitair onderwijs in de Nederland sche taal kan genieten, de bestaande wetgeving inzake het gebruik der talen bij het lagei en het middelbaar onder wijs moet worden aangevuld. Het beginsel der persoonlijkheid dat de vroegere wetten beheerschte wordt door het territoriale beginsel vervangen en wel in dien zin dat „de ondervijs- taal de taal van de streek moet zijn Principieel beschouwd beiteekent deze koersverandering een succes maar aan den anderen kant wordt, meer dan thans het igev'al is de mogelijkheid geschapen^. (Ingez. Med.) zoogenaamde „minderheidsklassen' in het leven te roepen. In de gemeenten waar de gezinshoof den van 20 schoolgaande kinderen zulks weuschen zal het oprichten van een of meer klassen, met als onderwijstaal een andere landstaal dan die der streek, Verplicht zijn. Ook de franskiljonsche elementen in Vlaanderen, die zich 'van het 'Volk .afzonderen en zich aan hun socialen plicht onttrekken, worden aldus in de mogelijkheid gesteld, hunne'kinde ren in denzelfden geest onderwijs te doen vérstrekken. Donderdag heeft te Brussel in de Nationale Bank een vergadering plaats gehad van bankiers der verschillende landen, die deel zullen nemen aan de emissie der leening van 309 milloen dol lars van het plan Young, in verband met de internationale herstelbetalingen, Het stelsel der automatische doorver bindingen, hetwelk de directeur-gene raal Het Lagerhuis hechtte zijn goed keuring aan de verhooging van de in komstenbelasting 'tot 221/2 pCt. De arbei ders en liberalen verwierpen gezamen lijk met 255 tegen 139 stemmen een amendement van de Conservatieven tot handhaving van tien ouden vórm van'20 pCt. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan het Sovjet-Russisch voet balelftal, dat het plan had een tocht door Engeland te maken, een visum gewei gerd, omdat niet vaststond, dat de tocht een zuiver sportief karakter zou hebben. Notaris W. Hioolen heeft Donder dag in Mercurius in het openbaar ver kocht: Perc. 1. Een Huis en erf met tuin aan de Heerengracht te M i d d e 1- b u r g, M 46, groot 2 Aren 55 centi aren, voor f 6.782. Kooper L. Janse te Middelburg. Perc. 2. Een Huis en erf met tuin aan de Heerengracht M 45, groot 2 A. 40 cA„ voor f 6.900. Kooper A. de Poor- te te Middelburg. Perc. 3. Een Huis en erf met tuin, en afzonderlijke Bovenwoning aan de Hee rengracht M 36b, groot 2 A. 80 cA,, voor f 8.100. Kooper S. Adriaanse te Middelburg. Woensdag wer J te K a p e 11 e ten overstaan van notaris J. C, Kram, 1 het openbaar verkocht, een huis mei schuur tuin en erf, aan den Pijkwelschen straat weg, groot 3 A. 11 c.A. Koooer weri W. A. de Groene voor 3300. Door het Prov. Kerkbestuur vau Zeeland isi 'beroepbaar gesteld in de Ned. Herv. Kerk, de heer C. J. Laar man, theol. cand. te Eindhoven. Dinsdagavond werd in het kerk gebouw der oud-tgereformeerde gemeen te door ds. Bath, predikant bijl m.g.n. gemeente te Borssele, tie school geopend aan den Achterweg te W olfaarïs- d ij k. Ds. Kersten hield een toespraak en installeerde het onderwijzend personeel aan deze school. Nog werd het woord ge voerd door het hoofd der pasgèopende school, het hoofd der schpol te Tholen en hel hoofd der school te Waarde. De

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1