provinciale Zeeumschc N o, 102 DONDERDAG 1 MEI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD IN DE VERGADERING ONZER VROEDSCHAP BINNENLAND ZEELAND MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent p*ér regel: voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement°voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange SL Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Middelburg, 1V1930. Behalve het ambtenaren-reglement, waarvoor eigenlijk de gisteren gehouden Raadsvergadering in hoofdzaak belegd was, stonden nog twee substantieele on derwerpen op de agenda: een voorstel van B. en W. om, met grooten dank aan de gevers, te aanvaarden het aanbod van een aantal goedwillende ingezetenen en, voegen wij daarbij: enkele belang stellende oud-ingezetenen, tot in Ned.- Oost-Indië toe om de gemeente een flinke Ford-automobielbrandspuit cadeau te geven, en dan het daarop volgend punt, de subsidie, te verleenen voor het a.s. Koninginnefeest. Wanneer wij, voorzoover dit de brand spuit betreft, de volmaakt correcte hou ding van wethouder Onderdijk buiten be schouwing laten, dan kunnen wij geen waardeering hebben voor het standpunt der twee het woord gevoerd hebbende soc.-democratische Raadsleden. De heer Cornelisse toch meende niet te kunnen nalaten, in ietwat schampere of op z'n minst kleineerende bewoordingen, over 't aanbod te spreken, al verklaarde hij ten slotte,, met bijna bovenrtienschelijke grootmoedigheid, er niet tegen te zullen stemmen. En ook de heer Paul kon het voor deze uiting van goeden burgerzin niet verder in waardeering brengen, dan dat hij er niet bepaald tegen was. Ziet een dergelijke houding van stugge wantrouwendheid en ten hoogste schoorvoetende aanvaarding, van iets, wat nu niet precies in hun kader past, of uit hun koker komt, zullen de sociaal democraten op den duur toch moeten la ten varen. Zij zullen daardoor o, i. stellig eerder aan prestige winnen, dan dat ze verliezen, dunkt ons. Behalve de heer Van der Feltz en 's Raads voorzitter, heeft ook weth, On derdijk hier nog een en ander van ge zegd: eerst opmerkende, dat de heer Cor nelisse op eigen houtje, en niet namens de fractie sprak, en vervolgens als eigen standpunt uiteenzettende, dat z. i. de Raad elk goed aanbod of legaat, dat hem met goede bedoeling en gedaan werd, als uiting van goeden burgerzin met erkentelijkheid diende te aanvaar den. Dat is ook onze opvatting en daar zullen we het dan ook maar bij laten: de Raad heeft tenslotte zonder stem ming het aanbod dankbaar aanvaard en nu zal het betreffende comitee wel met bekwamen spoed zijn werkzaamheden voortzetten, vermoeden wij zoo. Heei wat is er te doen geweest over het subsidie aan de komende Koningin- nefeesten. De zaak staat zoo: Uit het VolkVoor het Volk vraagt 3500 sub sidie 2500 voor 't feest en 1000 voor de kinderen, B. en W. stellen voor ƒ2500 totaal te geven, want: ze zullen binnenkort nog met een ander voorstel komen, n.l. 3500 voor de lichtweek be schikbaar te stellen, welke die dagen óók gehouden zal worden 1500 voor de Pezem, 1000 voor de gasfabriek en 1000 algemeene onkosten). Dus, zoo zeide de heer Hondius: die 1000 wordt U. h. V.—V. h. V. op z'n subsidie gekort, om het aan de lichtweek te geven? Niettemin een voorstel-Hondius om het volle pond te geven, kon geen meer derheid behalen en daarop is het voor stel van B. en W., om 2500 te geven, aangenomen. Aan de houding der sociaal-democra ten, die zij het op zeer correcte wijze zich principieel tegen dit feest ver klaarden, omdat ze min of meer princi pieel tegen Koningin Wilhelmina zijn, zullen we ditmaal geen beschouwing wij den. Alleen kunnen we niet nalaten op te merken, dat we ons moeilijk een pre sident van een socialistische republiek Nederland zouden kunnen denken, die zijn taak als constitutioneel staatshoofd beter zou kunnen verrichten dan onze Koningin. Dat is de reden waarom wij, afgezien van alle andere motievejn, wel ke voor ons wèl, doch voor andersden kenden misschien niet gelden, toch niet kunnen begrijpen waarom de s. d. a. p. in Nederland zoon eigenaardige houding in deze en dergelijke zaken pleegt aan te nemen. Tenzij de linksche oppositie in die partij daartoe drijft en dwingt De subsidie van 2500 is er gekomen en aan de rest voor lichtweek en Pezem zitten althans geen principi- eele kanten. Dat zal o, i. in een zuiver der sfeer behandeld kunnen worden. Daarna begon de Raad aan de behan deling van het ontwerp-ambtenarenre- glement, waarbij vele, soms breedvoeri ge, zwaarwichtige of diepzinnige theore tische algemeene beschouwingen wer den gehouden; ruim 4 uur waren die af- geloopen en toen werd een aanvang ge maakt met de doorworsteling van het folio-boekdeel amendementen, met de ter vergadering daarop ingediende sub amendementen en toelichtingeneen overzichtschrijver weinig merg te halen is. Misschien na afloop van de geheele heele kluif, waaruit echter voor den behandeling? DE PRINSESSEDAG. De verjaardag van de Prinses is over al in den lande met min of meer uitge breide feestelijkheden gevierd. In de eerste plaats natuurlijk in Den Haag waar in den tuin van het Kon. paleis de Kon. familie een aubade werd gebracht 's Middags hadden diverse feestvoorstel lingen plaats ter gelegenheid van den verjaardag van de Prinses, georganiseerd door het Haagsche Comité voor Volks feesten, In de stad was 't den heelen dag gezellig druk. Dj Kon. familie maakte in de middaguren een rijtoer door de stad. Te Amsterdam maakte de Hraat muzikanten bij de volle café-terrassen goede zaken, Vroolijk klonken de Neder- landsche liederen over de pleinen. Derhalve: de verjaardag van onze toe komstige landsvrouwe ging in dé hoofd stad niet ongemerkt voorbij. Te Utrecht had de Chr. Oranje Vereeniging een samenkomst voor kin deren en een wijdingssamenkomst geor ganiseerd. Te Haarlem en Arnhem waren kinderfeesten georganiseerd. Te Brussel is de verjaardag door de Nederlandsche kolonie feestelijk her dacht in de met Hollandsche bloemen versierde groote zaal van het Holland- Huis. Het bronzen borstbeeld van Ko ningin Wilhelmina prijkte er te midden van een tropische palmenweelde, terwijl in de zaal ook een portret van Prinses Juliana was opgehangen. DE BEWAKERS DER PRINSES TE KATWIJK. Namens Prinses Juliana heeft gister ochtend, ter gelegenheid van haar ver jaardag, de kamerheer der prinses baron Baud, te koninklijken paleize in het Noordeinde aan ieder der rijksrecher cheurs, de heeren Oddink en Hoogeveen, die gedurende het verblijf der prinses te Katwijk belast waren met de zorg van hare veiligheid, een gouden horloge uit gereikt. In de kasten der zakuurwerken was het naamcijfer der prinses, waarbo ven de koninklijke kroon gegraveerd. Eveneens namens prinses Juliana heeft de burgemeester van Katwijk, mr. Schok- king een zilveren met goud bewerkten cigarettenkoker, mede voorzien van het gekroonde naamcijfer der prinses uitge reikt aan den inspecteur van politie, den heer Van den Wijngaart, in verband met de diensten door dien politieambtenaar bewezen gedurende het verblijf te Kat wijk van de Prinses, DE WEG ROOSENDAAL-BELGISCHE GRENS. De verbetering van den weg Roosen- daal-Belgische grens, die dringend noodig moet worden geacht, zal thans spoedig tot stand komen. In antwoord op een des betreffend schrijven heeft de B. B. N,, Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land van het gemeentebestuur van Roo sendaal bericht ontvangen, dat de aanbe steding der verbeteringswerken gisteren heeft plaats gehad en dat het werk bin nen zes maanden geheel gereed moet zijn. DE GASKWESTIE TE DOETINCHEM. Bij het gemeentebestuur van Doetin- chem is Dinsdag bericht ingekomen, dat het raadsbesluit van 20 Sept. 1929, strek kende om den heer Pieterson, directeur van het gasbedrijf en den opzichter Post- ma, wegens de in het rapport der raads commissie genoemde malversaties op staanden voet te ontslaan en den heer Pieterson op nader vast te stellen voor- V erzachten van leed is wellicht de schoonste taak, die een mensch vin den kan. waarden te benoemen tot hoofdopzichter en den heer Postma tot fitter, welk be sluit ter vernietiging was voorgedragen en deswege tot 1 Mei was opgeschort, door de Kroon is yernietigd. Met de Staatscourant van 30 April zijn verzonden afdrukïtejn van de akten betreffende de Middeiburgsche coöpera tieve broodbakkerij en verbruiksvereeni- ■ging „De Broederband'' U.A., te Mid delburg en de coöp. Aankoopver- eeniging „Axel-station" W.A. te Axel. Een Bekroning. De afdeeling Zeeland vain den Neder- landschen Banketbakkersbond behaalde op de Internationale Banketbakkersten toonstelling te Utrecht den 4den prijs in de afdeeling collectieve inzendingen. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week' van 20 tot en met 26 April in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk Hoek 1, Jiruiningen 1, Neuzen 1, O. en W. Sou burg 1, Oudelande 3, Stoppeldijk 1. DiphthericBreskens 1, Heinkenszand 7. In genoemde week werden geen ge- [v,allen van encephalitis ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezond heid gebracht. MIDDELBURG. De goede zorgen der buurtvereeni- ging „Nieuw-Middelburg" bereidden onze stad gisteravond haar deel aan de vie ring van Prinsessedag: een muzikale wan deling met fakkels. Muziek van 't Chris telijk corps „Oefening na den Arbeid"; pittige marschen, die in den langen stoet voor en achter, de vroolijkheid er spoe dig in brachten; een afdeeling padvin ders: tamboers en groote trom, die er het rhythme inhielden, de „dons" van de „groote Turksche" was de halve stad over te hooren! Aan bekijks en aan deel name alzoo geen gebrek; vooral achter aan de eene sliert hossers na de andere. En over alles die feeststemming, Oranje- dagen gelukkig eigen. Zoo wandelden we, nu eens met mu ziek, dan in starren trommelmaat van de Gortstraat door Lange Delft en langs 't Molenwater, naar „Nieuw-Middelburg". Hier klonken in de Wilhelminastraat de volksliederen. Toen weer over het Mo lenwater langs de Bree en de Balans naar de Abdij. Natuurlijk voor de woning van den Commissaris der Koningin, die met zijn familie naar buiten kwam, in een ta melijk wel bereikte stilte: ons oude Wil helmus. De Commissaris complimenteer de de bestuursleden van „Nieuw-Middel burg" voor hun zoo sympathiek initia tief en ook den directeur van het mu ziekkorps, den heer J, C. F, van Ka mer, voor zijn prestaties. Het was een debuut in het openbaar en ongetwijfeld een geslaagd! Langs Wal en Burg volgde de gewo ne ommetocht de Markt rond, en vóór 't stadhuis, fantastisch verlicht door het immer populaire fakkelschijnsel, een her haling van ons volkslied. Met een stevi- gen marsch werd toen het militair hos pitaal, later den Buitentuin op den Tram singel bereikt. Hier heeft Nieuw Middelburgs voor zitter, de heer L. J. Basting, muziekkorps en padvinders hartelijk dank gezegd, en hier bracht de heer Van Kamer na zijn dankwoord, een driewerf spontaan Hoe ra op Prinses Juliana uit. Een waardig slot! 30 April was voor de school aan het Molenwater een bijzondere dag. De heer P. Breel, onderwijzer aan die school, had gewenscht zijn taak te mogen neder- leggen. Het bestuur der school was van oordeel, dat het den heer Breel niet mocht laten gaan, zonder van zijn waar deering blijk te geven, waar hij gedu rende 45 jaar het onderwijs had gediend en daarvan 37 jaar aan de school Molen water. Bij monde van den voorzitter van het bestuur, ds. L. B. Tjebbes, werd hem dank betuigd voor de groote trouw en de bijzondere plichtsbetrachting, die hij had betoond. De inspecteur van C. V, 0„ ds. Steinz te Goes, getuigde van het enthousiasme waarmee de heer Breel, gedurende de 15 jaar dat hij hem bezocht, zijn arbeid verrichtte. De heer C. Wit, inspecteur van het L. O. te Middelburg, roemde eveneens de geestdrift, waarmee de heer Breel zijn lessen gaf. Namens leerlingen en personeel voer de het hoofd der school, de heer H. Bon net, het woord. Hij dankte den heer Breel voor wat hij was geweest voor de kinderen, waarvan de ouders vaak nog tot diens leerlingen hadden behoord. Hij gewaagde van zijn groote liefde en toewijding voor zijn arbeid en wenschte hem toe een welverdiende rust nog vele jaren te mogen genieten. De heer D. Stenhuis dankte als ouder den heer Breel in zeer waardeerende be woordingen. Namens bestuur, personeel en leerlin gen werden geschenken aangeboden. Ontroerd dankte de heer Breel voor de goede woorden en de ontvangen ge schenken, waardoor deze dag voor hem tot een onvergetelijke was gemaakt. Zooals uit een advertentie blijkt zijn de trekkingslijsten der door de af deeling Middelburg der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen gehouden verloting vanaf morgen verkrijgbaar. De historische optocht. Morgenavond zal dr. Huizenga in het Schuttershof alhier een lezing houden over den historischen optocht, welke hier ter stede georganiseerd wordt op den len September aanstaande. Naar wij vernemen bestaat er, na af loop der vergadering, gelegenheid bij het bestuur van Uit het VolkVoor het Volk, om zich op te geven voor deelname aan dezen optocht. Gehoopt wordt dat hiervan een ruim gebruik gemaakt zal worden. Meideuntje, De beiaard van den „Langejan" Strooit luchtigjes en blij Zijn parelende klanken uit; Het „deuntje van den Mei." Het stadje, lêeg'rend aan zijn voet, Ontwaakte in 't nieuw getij En neuriet d'oude wijsjes na; Het „deuntje van den Mei." En 't morgenkoeltje draagt ze voort Tot' over veld en wei, Waar 't boertje even poost, en hoort Naar 't „Deuntje van den Mei." Zing, oude toren, zing 't maar trouw, Uw „Deuntje van den Mei." Voor al mijn lieven jaren nog En ook als 't kan voor mij! Mei 1930. J. VREEKEN. De studiezaal in de openbare leeszaaL In de gistermiddag gehouden jaarver gadering werden de rekening (sluitend met een bedrag van 6684.10) en de be grooting (sluitend met een bedrag van 6915), goedgekeurd. Herkozen werden de bestuursleden mevrouw Burgersdijk- Bleeker, ds. M. van Empel, dr. W. F. Stutterheim en dr. H. van der Kamp. Evenzoo werd het jaarverslag goedge keurd. Hieruit bleek, dat het aantal be zoekers in het afgeloopen jaar 7707 be droeg; het aantal uitgeleende boeken 35.728, waaronder 4365 studieboeken. Een aanwezig lid niet-lid van het bestuur besprak de wenschelijkheid van meer propaganda van de in het ge bouw der leeszaal aanwezige studie zaal, Het is spr. in vele particuliere ge sprekken gebleken, dat zelfs leden, die geregeld de uitleenbibliotheek bezoeken, van het bestaan dezer zaal nauwelijks af weten. (Trouwens het is reeds dik wijls gezegd niet alleen leden, doch alle belangstellenden hebben daar toe gang en kunnen zich er ter lezing of studie nederzetten.) Het is eenige malen geschied, dat spr. de eenige was, die in de avonduren van deze zaal gebruik maakte. En toch: zij is met haar tijdschriften op allerlei gebied en haar studiewerken, een be zoek zoo volkomen waard. Spr. drong daarom aan op intensievere propaganda dan tot nog toe en deed het bestuur 't denkbeeld aan de hand in circulaires, die in de boeken, die worden uitgeleend, kunnen worden gelegd, de aandacht op de studiezaal te vestigen; voorts zou in de uitleenzaal een bord kunnen worden aangebracht, waarop naar die zaal ver wezen wordt. Van bestuurszijde werd ernstige over weging van een en ander toegezegd. De kwestie was trouwens reeds in dat col lege ter sprake gebracht. Men meende echter, dat het met het oog op de zomer maanden beter was met eenige uitge breidere propaganda te wachten tot het najaar. Intusschen kan thans reeds de aandacht op de studiezaal worden ge vestigd. VLISSINGEN, Alhier zijn twee verstekelingen aan wal gezet. Een hunner was ook enkele weken geleden hier aangebracht en over de grens igezet. WALCHEREN, 0. EN W. SOUBURG. Ter gelegen heid van den jaardag van H. K. H. Prin ses Juliana hield het Chr. fanfarekorps „Vlijt en Volharding" alhier een fakkel optocht door de gemeente. KOUDEKERKE. Hedenmorgen werd door de beide brandmeesters met een minimax een schoorsteenbrand gebluscht fbij L., wonende op 't Zand. De brand liet zich aanvankelijk vrij ernstig aan zien, maar de spoedige hulp voorkwam trger. Gemeenteraad van Koudekerke. A.s. Maandag, 5 Mei 1930, namiddags te 1.30 uur vergadert de raad van Kou dekerke. 1. Installatie raadslid. 2. Ingekomen Stukken. 3. Kohier Hondenbelasting. 4, Toetreding tot den Prov. Brandweer- bond. 5. Wijziging Bouwverordening. 6. Vrijstelling art. 7 lett, f der Bouwver ordening. 7. Wijziging regeling aanslui- tingskosten telefoon met burgemeester. 8. Benoeming lid comm. 3 jaarl. verre kening. 9. Comptabiliteit 29 en 30. 10. Vaststelling percentage van heffing gem. Inkomstenbelasting. 11, Verkoop zijkan ten Koud. Biggek. weg. 12. Vaststelling premie Ziektewet, Dr. Bastiaan Vaandrager. 1905—1930. Dr. W, F. Th. van der Bijl schrijft ons: Domburg viert heden feest. Het is 25 jaren geleden, dat de populaire dokter Vaandrager er zich vestigde. Na hel gymnasium te Schiedam door- loopen te hebben, bezocht dr. Vaandra ger de Leidsche Hoogeschool. Na zijn bevordering tot arts, maakte hij een stu diereis naar Heidelberg en werkte gerui- men tijd te Weenen. In 1905 volgde zijn vestiging te Domburg en werd hij tevens gemeentegeneeskundige van Aagteker- ke. Al dadelijk genoot hij het vertrouwen der aan zijn zorgen toevertrouwde be volking. Voor wie hem kennen, baarde dit geen verwondering. Met geheel zijn hart gaf hij zich aan de zieken en, ge- voelsmensch als hij is, droeg hij hunne zorgen ook buiten de ziekenkamer mede men leest hem van het gezicht als een ernstig lijden zich ten goede keert. Zijn stoere werkkracht en wetenschap pelijke zin, maakten het hem mogelijk in de volle practijk aan zijn promotie te werken. 19 Dec. 1907 promoveerde hij te Leiden op een studie over „Verdere on derzoekingen over het Electrocardio gram". Veel goeds heeft hij ook voor de bad plaats Domburg verricht. Voor hen, die Domburg van heinde en verre bezoe ken, was het een geruststelling te weten, dat daar een huisarts was met een goe den naam en met uitnemende kwalitei ten als kinderdokter. De jubilaris is voorzitter van de Ver eeniging tot Bevordering van de belan gen van de badplaats Domburg en als zoodanig is hij een stuwkracht van groo te beteekenis. Daarnaast voorzitter van de mede door hem opgerichte Groene Kruis Vereeniging, een vereeniging die over een behoorlijk gebouw en goed ver- plegingsmateriaal beschikt, wat ook weer aan de bezoekers der badplaats ten goede kan komen. Door medewerking aan de tot stand koming van wijkverple ging heeft hij voor de verpleging van zijn zieken veel goeds verkregen. Naast dit alles vond dr. Vaandrager tijd om een consultatiebureau voor zuigelingen te lei den en ook als schoolarts heeft hij veel en nuttig sociaal werk gedaan. Hij is be stuurslid van de Domburgsche Winter- club en daar houdt hij geregeld popu lair wetenschappelijke voordrachten. Om dit alles begrijpen wij zoo goed dat er vreugde is in de harten van de in gezetenen van Domburg en van Aagte- kerke en dat zij daarvan heden blijk ge ven door hun beminden en gewaardeer- den huisdokter op grootsche wijze hun dankbaarheid te toonen. Moge het dokter Vaandrager gegeven zijn nog vele jaren zijn zoo gewaardeer de hulp aan Domburg en omgeving te kunnen verleenen!

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1