lüroiiinciale .Zeeuws die Tobralco. J. F, WOLSKT, WlfHELD TCNTOONCTCLLINOi APm-OCT ANTWRKN ft) N o. 101 WOENSDAG 30 APRIL 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND Jan Ligthart. KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP ZEELAND ONDERTOS ien tele- aanzien- «ben. rERON- |een bot- automo- Loopman torwagen inzitten- .it Goch, evensge- |wijl een retsuren kTSDAM. peeft het de 50- stenaar aizen te ernsti- |De am'b- zieken- I ver drie I Een ver is nis van |de justi- loor een m wor- er na,ar tit. IE KON. Konin- i e n h a- maand astree kk It Vrijdag ditmaal Ich toffer ste ver in hard in het ;k heeft li brand- |het vol- eum ge- ;le per is nog ID. aor een for een Ihuis be- iing had letzelfdé I hij van |rst den daarna |-volgens Geen lm zich Ike daad pandoor. - BJij- itschap- 22.624 Louis je stad slechts ?l 6000 |in Los grootste for nog 'biedt, blaatsen pansche /-York n d in „Kirk- Ingevol- jiinuten »n man he voor |jes, en linion.) van Biidaal, 26 j. P,. de fn, jd. J. M W. F. rge, jd. en [ite, cL; 5. Cas- revoets BOER, MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 38 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of /Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. NOTARIAAT. Bij Kon, besluit is aan A. Bertling, op zijn verzoek, met ingang van heden, eer vol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Haarlem. DE OPENING VAN DE GROOTE SLUIS TE IJMU1DEN. Omtrent de openingspiechtigjheid v!an de nieuwe sluis wordt noig het volgende medegedeeld Men schat dat op de sluis 20.000 men- schen aanwezig waren. De rede van den iminister Van Waterstaat was goed .te iverstaan maar die van de Koningin nog beter, ook door de radio. Hare Majesteit Sprak zeer duidelijk en op haar rede volgde een geestdriftig gejuich. Het was .was een mooi moment, toen de Johan van Öldenbarnevelt de nieuwe sluis ver liet. De leden der verschillende zangko ren zongen voor de tweede maal Neder land en de Zee, maar de, schoolkinderen en de dichte menigte op de sluis over stemde den zang met hel enthousiaste Hulde aan de Koningin. De tocht van de Koninklijke Familie door IJmuiden, na den terugkeer van hgt schip, is een ware huldiging gewor den. Overal stonden veel mehschen langs den weg geschaard, die het Koninklijke Gezin 'blij begroetten. De Johan van Öldenbarnevelt werd weer; door de nieuwe sluis geschut en ivertrok om vijf uur naar Amsterdam. De volgende week aanvaardt zjj de eerste seis naar Batavia. Het feest te IJmuiden werd besloten met een .avondconcert. Te Amsterdam werd gisteravond een diner gegeven door het gemeentebestuur aan talrijke genoodiigden. "Tijdens 'dezen maaltijd werd een telegram met geluk- iwenschen van de Koningin-Moeder ont- Viangen. DE SCHEEPVAARTVERBINDING VAN AMSTERDAM MET DEN RIJN. De minister van waterstaat heeft gis teravond aan het diner door de gemeente Amsterdam ter gelegenheid van de opening der nieuwe sluis te IJmuiden ge geven, o. agezegd dat hij had kennis ge nomen van het besluit van den Amster- damschen Raad betreffende de scheep vaartverbinding van Amsterdam met den Rijn en dat hij met het standpunt, hierbij door het gemeentebestuur ingenomen, ten volle sympathiseerde. Minister Reymer verklaarde verder, dat het hem een vreugde zal zijn binnen kort bij de Staten-Generaal een ontwerp aanhangig te maken, opdat ten spoedig ste een doelmatige scheepvaartverbin ding tusschen Amsterdam en den Rijn tot stand zal komen. DE RADIO-ZENDTIJD EN DE ,V. P. R. O. Het hoofdbestuur der Vereenijging van .Vrijzinnig Hervormden heeft bij den mi nister telegrafisch geprotesteerd, dat bij de verdeeliinig van den thans' ontworpen nadiozendtijd de izendvereeniging van de .Vrijzinnig Protestanten volkomen is uit gesloten. Ook het hoodfbestuur v'an den Ned. Protestantenbond heeft een tele-1 5 jaar. autoriteiten hadden gezien, dat een der gelijk apparaat zoo'n brandje blusschen kan maar dat wisten ze voordien nok wel. -De firma Boddaert .'Ihier, heeft in 1929 bij haar fabriek een nijschkraa.» la ten bouwen, welke echter lot heden we gens afbestelling van zware gietstukken (o.a. tengevolge van de staking te Vlis singen) nog niet in gebruik genomen is. Heden echter heeft de firma de kraan voor het eerst gebruikt, daar izij een zwaar gietstuk van plm. 8000 K.G. in moest laden voor welk feit de vlag van de kraan wapperde. WALCHEREN. SOUBURG. A.s. Vrijdag vergadert de gemeenteraad, 's middags te 2 uur. De agenda vermeldt o.a. een adres der kiesvereeniging Souburg's belang, be treffende tarieven waterleiding. Wegens plaatsgebrek moeten wij de volledige agenda aanhouden tot morgen. ZUID-BEVELAND. GOES. De in 1883 opgerichte ver- eeniging tot weezenverpleging 'in Zuid en Noord-Beveland, die in den loop der jaren in staat is geweest voor de opvoe ding van pl.m. 50 weezen zorg te dragen, zal worden ontbonden. Over circa 14 maanden zal de laatste pupil der vereen, meerderjarig zijn, Volgens het reglement zullen de dan nog aanwezige gelden (pl.m. 5000) worden toegekend aan een instelling, die de belangen van weezen van iedere richting behartigt. WOLF AARTSDIJK. De Emmabloem- collecte heeft in deze gemeente opge bracht netto 117. BORSSELEN. De eenige weken gele den overleden burgemeester dezer ge meente, de heer J. L. Richel, had o.m. in eigendom den z.g. „Berg van Troye", een der voornaamste vliedbergen in deze omgeving. Ten einde te voorkomen, dat een latere kooper, de heuvel zou afgra ven, of het daarop groeiend boomgewas zou koppen, heeft, naar de Zeeuw meldt, de heer Richel dezen Berg vermaakt aan de „Vereeniging tot behoud der Natuur monumenten", met bepaling, dat de Berg. met beplanting geheel intact moet blij ven voor het nageslacht. SCHOUWEN-DUIVELAND. BRUINISSE. In de Vrijdagavond ge houden vergadering van den gemeente raad werd besloten naar aanleiding van een brief van den Inspecteur van het Lager Onderwijs sollicitanten op te roe pen voor onderwijzer aan de openbare lagere .school, in het bezit van de hoofd akte en de nieuwe akte J. Het voorstel van B. en "W. om' aan het muziekgezelschap „Nu met Hopte" tot wederopzegging een subsidie te ver- leenen van f 50 per jaar en waarover xn de vorige vergadering de stemmen staakten, wordt thans aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de hcereti van den Berg, de Waal en Wem- mers. Gunstig wordt beschikt op het verzoek van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk om de helft te betalen in de kosten van het afbreken van het houten beschbt, vormendje de scheiding der kerk en den toren en wederopbouw in steen. Afwijzend wordt beschikt op het ver zoek van het comité inzake bestudeering en 'bestrijding van de iepenziekte om een 'bijdrage voor hare werkza,amheden, begroot op f 10.000 per jaar gedurende Doe het goede en dat goed. Een heele gr00 te schare, zoo wel man nen als vrouwen, volgden de baar, het gemeentebestuur van Groede waarvan wij len de neer de Bliek ook lid was, (waren eveneens aanwezig. Vele sprekers voer den op het kerkhof het woord. Allereerst ds. Fnter van Cadzand van de Vrij Evangelische gemeente. Daarna nog een 6-tal sprekers o.a. ds. de Meijere in Duitschland woonachtig, die vroeger nog als predikant te Cadzand standplaats had. Een zangkoor ondier leiding van den heer Basting uit Bpeskens zong eenige liederen, ook nog door alle aanwezigen een gemeenschappelijk gezang en daarna gebed. De oudste zoon dankte de zeer vele aanwezigen en verschillende ver- eenigingen voor de laatste eer zijn Vader bewezen. I IJZENDIJKE. Met de ^Staats Crt. van 29 April zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende -Protestantschte Ziekenzorg alhier gevestigd. Gegarandeerd zon-, wasch- en kleurecht. Per Meter 70 breedƒ1.25. Per Meter 90 breed1.60. Thans speciale Etalage. HET STOFFENHUIS LANGEDELFT I 18 MIDDELBURG. ling, Med] Polspoel, St. Jansteen; E. de Waal, JLon- tenisse; P. Rombout, St. Jansteen; And. Blommaert en J. Mannaert, Hulst; L. de Theije, Hontenisse; V. Mattlieijsen, Graauw en J. Th. Pieters, Hontenisse. Smeden-bankwerkers: A. Bleijenberg, N.-Namen; J. de Bruijn, Hengstdijk; en L. van Vlierberge, N.-Namen, terwijl één leerling voorloiopig nog geen getuigschrift 'bekwam'. t Schilders: D. Verbracken, Boschkapel- :1e; J. Claessens, Axel; JJ. Hermans, Boschkapelle. gram van gelijke strekking aan den mi nister gezonden. MIDDELBURG. De heer H. J. Melse, inspecteur Van politie afd. centr. recherche te Den Haag, Vroeger wonende alhier, is benoemd tot ridder in de Kroonorde van Italië. Voor een grootendeels uit school jongens- en meisljes bestaand publiek, heeft gisterenmiddag op het Molenwater alhier teen demonstratie .plaats gevonden jmeT het ,,Fxcelsior"-schuim-hand-brandi- blusch-apparaat. Een houten schuttinkje was met hout wol overdekt, met benzine hegoten en toen de vlam goed in de houtwol stond, heeft men dat met een betrekkelijk 'klein straaltje uit de Excelsior vrij snel icle- bluscht. Daarna hield de vertegenwoor diger der fabriek nog een toespraakje tot hel geacht publiek en toen ging d»e jeugd wteer ravotten. De enkele aanwezige Besloten wordt het ver me nigv uld i gin gs - cijfer voor de plaatselijke inkomstenbe lasting voor het belastingjaar 1930—',31 vast te stellen op 1.5. Verder worat aan B. en W. machtiging verleend een onderzoek in te stellen naar de kosten van den aanleg vajtf brandschellen voor de leden van het (vrijwillig brandweercorps. Daarna wordt de vergadering gesloten. ZEEUWSCH-VLA ANDEREN O. D. HULST. Bij Kon. besluit is toegela ten als vereeniging uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, de vereeniging, genaamd: Vereeniging ter Bevordering van de verkrijging van on roerend goed door landarbeiders „Eigen Erf" alhier gevestigd, kring de gemeen ten Hulst, Clinge, St. Jansteen, Koe wacht, Zui'ddorpe, Stoppeldijk, Hengstdijk Ossenisse, Hontenisse en Graauw en Langendam. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. i NIEUWVLIET. Gisternamiddag werd 't stoffelijk overschot van wijlen den heer Jac. de Bliek alhier ter aarde besteld. Te Amsterdam heeft de Doopsge zinde groep van den Bond van Neid- pre>- difcantcn Vergaderd. Tot bestuurslid werd o.a. gekozen ds. O. L. V. d,. Veep vajn Vli,s&ingen. Op 85-jarigen leeftijd is overleden ds. Wi. Sieders, emeritus: predikant der Geref. Kerk' van Vlaardingen. Van 11 October 1868 tot 1871 was hij predikant der iChr. Geref. Kerk te Axel. In den ouderdom Van 66 jaar is te Rotterdam overleden ds. J. H. Land- wehr, emeritus predikant van de Gere formeerde 'kerk van Rotterdam, waar hij Van 1894 tot 1 Mei 1925 ,stond. Ds. J. L. Bleeker. De 90-jarige ds. J. L. Bleeker, eme ritus-predikant der Evang. Luth. gem,'- vlan Middelburg, werd op zijn ver jaardag, die hij in de pastorie van zijn zoon, ds. O. D. Bleeker te Fdam', vierde), namens het Ned. Luthersch Genootschap gecomplimenteerd door ds. C. F. Wjes- ,term,ann van Amsterdam, en den heer Herm. Figi, van Edam. Ds. W|estermann noemde hem, aldus lezen we in de „W|arlburigi", den historicus van ons Ge nootschap gelijk wij wijlen ds. J. E. Schroder den idichter van het genoot schap kunnen noemen." Ds. Bleeker is echter ook in menig opzicht en niet alleen gedurende den üjd dat hij lid! van het Hoofdbestuur was', de gangmaker van het Genootschap geweest. Ten slotte 'biood de deputatie den jubilaris, namens het hoofdbestuur het prachtwerk! aan, ge titeld: „Amsterdam in Beeld", wat den oud-Amsterdammer, die ds. Blee'kCr is, zichtbaar verheugde. Uit alle deelen van het land warein brieven en telegrammen gekomen. Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Melis- kerke door ds. A. van Dijke te Nieuw- Beijerland. Ned. Protest. Bond. Op het drietal te Utrecht komt voor ds. D'. A. Hoekstra te Zierikzee. 1 Bij Kon. besluit is tijdelijk be noemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Zier ik zee, de (heer W,. J. K. Labout te Amsterdam. Aan de ambachtsschool te Hulst werd 't einddiploma uitgereikt aan de volgende leerlingen Timmerlieden A. Voet, Hontenisse; L. Sacha Guitry: Jacqueline. Ensemble Louis de Vries, Schouwburg. Met voorbedachten rade hebben wij destijds een slechts korte beschouwing aan dit stuk gewijd, omdat reeds dade lijk vrijwel vaststond, dat het hier nog maals, voor het Middelburgsche tooneel- comité, als vierde stuk en toegift op dit tooneelseizoen, gegeven zou worden. Dat nu is gisteravond, voor een als gewoonlijk bij de uitvoeringen vanwege het M. T. C. heel goed bezetten schouwburg geschied, en met volledig succes. Want: ook zij, die den bouw, den inhoud en de strekking van het stuk niet volledig konden waardeeren, of zelfs deze verwierpen, waren niettemin vol lof over de wijze van opvoering, en met name over hét in alle opzichten voortreffelijke, innig-doorvoelde, sober- beheerschte en toch, of daardoor, zoo uitermate expressieve spel van den man, waarom gansch dit modern-psychologi sche drama draait. In dit opzicht is het haast met een film te vergelijken: een stuk voor een star: de bankier Berton i s het stuk. En slechts de vrouwelijke ster uit het tweede bedrijf: Suzette, het meisje van eenigszins afwijkend-moreele professie, maar toch daarbij van zuiver- menschelijk gevoel, komt naast den man- nelijken star op den voorgrond, door de groote rol, die zij vervult, als de be- keerster, die het pijnlijke proces van Bertons bewustmaking zijner bruutheid voltrekt. Dat tweede bedrijf waarin feitelijk niets „gebeurt", terwijl één en drie een moord opleveren is niette min het psychologische hoogtepunt van het drama; het eerste vormt daartoe de inleiding en het laatste de misschien noodzakelijke en hevige consequentie. Over dit drama kan en zal, als zoo vaak, verschil van meening heerschen. Maar: deze meening moet, als het stuk zelf, sterk zijn. Een draak moet men het achten, of een héél goed drama een tusschenweg is niet mogelijk. Hij of zij, die de eigenaardige zielse sfeer ervan niet vermag aan te voelen, moet het tot draak verklaren al zal daarnaast met erkentelijkheid getuigd moeten worden, dat aller spel dezen „draak" dan toch genietbaar en aanvaardbaar maakte. De andere partij, waarbij wij ons dit maal scharen, zal het een stuk vinden, zoo uit en naar het leven gehouwen, wel is waar met felle gebeurtenissen, maar die het pathetische en valsche missen, welke ze onecht en dus drakerig zouden kunnen maken. Dat de schrijver in zijn hoofdfiguur meer den geestelijken bruut dan den mannelijken sadist op den voorgrond stelde, strekt hem tot eere, ten bewijs van inzicht en van bekwaamheid: dat grove effect had hij blijkbaar niet noodig, En al ware voor het slot misschien een evenzeer logisch verantwoorde, doch minder hevige ontknooping dan het ver moorden van mevrouw Villeroy zeer wel denkbaar, onaannemelijk is het niet van den man, die wel tot het bewustzijn van zijn bruutheid kwam, doch deze daarom nog niet overwonnen had. De opvoering, waarover wij den vori- gen keer reeds met lof schreven, had dit maal nog gewonnen, zoowel door de be tere verzorging van het interieur des boudoirs in I en III, als door de zeer geslaagde aankleeding van de hotelka mer in II. En verwonderlijk was het, hoe dat simpele Fransche sikje Anton Ruys heel wat meer den kunstschilder René deed zijn. De waardeering voor het ac- teeren der beide vrouwelijke hoofdrol len, Suzette en mevrouw Villeroy, zij ook uitgestrekt over Marie, de dienst bode, die, als Fransche (vrij) oude ge trouwe gezien, het heel goed deed. Er was veel applaus en vooral na het laatste bedrijf had Louis de Vries een dankbaar handgeklap in ontvangst te ne men. Voor den aanvang van het derde be drijf heeft mr. J. A. E. Rink op het too- neel een van groote erkentelijkheid ge (Ingez. Med.) tuigende toespraak gehouden tot de le den van Middelburgs Tooneelcomité en zijn voorzitter, den heer Hioolen. Al mocht de waardeering voor den moeiza- men arbeid van het M. T, C., aldus on geveer mr. Rink, nu niet altijd in woor den direct tot uitiqg komen, omdat de kritische opmerkingen uiteraard het eerst en het luidst vernomen worden, toch bestaat die waardeering zeker, en daarvan wilde spr. dezen avond publie kelijk getuigen. Namens de abonnees en met de commissie, die zich daaruit tot dit doel gevormd had, bood spr. den ten tooneele verschenen leden van M, T. C. een bloemenhulde aan. Het pu bliek stemde door een langdurig ap plaus gaarne hiermede in. 0 Paulus. Oratorium van Felix Men- delssohn-Bartholdy. Gem. Zangvereeniging, Vlissingen. Een mooie uitvoering van een mooi werk, zij als totaalindruk hier vóór alles geconstateerd. Een mooi werk. Hoe komen we er eigenlijk bij, Mendelssohn's muziek, al thans zijn oratoria, verouderd, breedspra kig, langdradig, kortom uit den tijd te noemen, een opinie, die te veel en te gauw wordt verkondigd, en die we licht geneigd zijn elkaar na te praten? Hoort een opus als „Paulus" welk een melodieuze koralen, welk een sterk sprekende koren („Weg, weg mit dem"! en vooral „steiniget ihn!"), welk een beeldende, kernachtige recitatieven, een teedere vroomheid in de aria's. Welk een spanning en afwisseling, daardoor ook: welk 'n frischheid, die nimmer verslap pend, boeien blijft. Hoe is er karakter onmiddellijk in de orkestrale inleiding: de paraphrase over „Wachet auf, ruft uns die Stimme!" Een rijkdom van muziek, die zooveel te genieten geeft! Neen, zoo, óók in een uitvoering als die van gisteren mag Men delssohn niet verouderd heeten. Want de zangvereeniging onder leiding van den heer Jan Kuiler, gaf er wel een bijzon der goede om niet te zeggen, uitsteken de vertolking van. Krachtig, en vol élan, ootmoedig (als in Siehe wir preisen se- lig), jubelend (slotkoor eerste deel!), en wijdingsvol in de schoone welbekende koralen: „Allein Gott in der Höh' sei Ehr'; en vooral het „Wachet auf!) Er was een zeer goede harmonie bij de verschillende stemmen; er was nergens een hinderlijk domineeren (de zangver eeniging beschikt over fraaie sopraan- stemmen), en er was een betere orkest begeleiding dan we immer hier hebben gehoord. Dat was gelukkig niet meer het haast traditioneel geworden „zwak ke punt". Bij een enkel koor alleen iets te forsch. Mevrouw J. Offerhaus, van Rotterdam* heeft in haar kleine altpartij, dat arioso: „Doch der Herr vergisst die Seinen nicht", een diepe ontroering weten te geven, Thom Denijs was voortreffelijk als steeds. Hoe deed hij weer genieten! We denken in het bijzonder dan aan: „Vertilge sie, Herr Zebaoth" ®n „Ich danke dir, Herr, mein Gott". Mej. J. van Vloten, uit Brussel, heeft ongetwijfeld een fraaie sopraanstem, vooral in het hooge register. Zij herstel de zich in den loop van den avond merk baar van een lichte nervositeit (wij ver namen, dat deze avond haar debuut was), waardoor de schoone aria „Jeruza lem, Jeruzalem" minder indruk maakte, dan ze waard genoemd mag Zij gaf aan de niet makkelijke, en veelvuldige recitatie ven hier en daar een zeer juiste voor-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1