^Urotrinciale .Zemins rite N o. 100 DINSDAG 29 APRIL 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND DE ZENDTIJDVERDEELING. DE LIBERALE OMROEP. GEWETENSGELD. DE VEEMARKT TE SOMMELSDIJK. DE TENTOONSTELLING TE ANTWERPEN EN NEDERLAND. ZEELAND MIDDELBURG Kinderfeest met Koninginnedag. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. „De Watering Cadzand." KERKNIEUWS Ned, Herv. Kerk, Handel, Nijverheid en Visscherij Proeftocht m. s, Johan van Oldenbarne- velt. ID. en- it bo- ïwers blik- tdood, Vrij- j'dam- racht- met reed hchok ter- 15.000 man Alle ÏIGE. IJ. S. fank- ming Innen I r J e- den uit Id en bnza- [nge- levi- Iderij lente |t de ivin- jaar |nge- he- °P |ven- rden Igen. |een tot r o- de |On- liooi luw- laai- keite |ver- ide. |ER- Son- liiijd «laar kehr |gd' iar- de i in- in lier* l-on- de laai kas, srd |en. HI-» bid. lien 3ze |ge- ran bij- Icbt te lid- lad rij- fet kra- Jia- |nd ei- lits e(ri MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers.' Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel i meer 30 cent. In de rubriek Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Sa Naar aanleiding van (door ons overge nomen) bericht over de zendtijdver- deeling, deelt men aan het „Hbld." van een zijde, die dit stellig zou kunnen en moeten weten, mede, dat noch laatst leden Vrijdag, noch voordien in den mi nisterraad een beslissing ten deze is ge vallen. Het bestuur van de Vereen, van Libe rale Radio Amateurs heeft in een tele gram aan den Minister van Waterstaat nogmaals krachtig aangedrongen ook haar voor een evenredig deel voor den zendtijd in aanmerking te laten komen. De inspecteur der directe belasltinglen te Breda heeft onder de letter X een (bedrag van f 53.627,95 aan ge we ten sS- (geld ontvangen. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft, naar de Staatscrt. van gisterenavond meldt, de schorsing bevolen van de veemarkt te Sommelsdijk welke bepaald was op 30 April 193G, wegens mond- en klauwzeer Een medewerker van Het Laatste Nieuws te Brussel heeft bij de opening van de tentoonstelling te Antwerpen den voorziter van de Nederlandsche commissie, dr. Posthuma, gesproken. In den loop van het gesprek, zoo schrijft hij, wees de heer Posthuma ons op de bijzonder voorkomende wijze, waarop men te Antwerpen jegens Neder land ".ptreedt. Bij eenige maaltijden van officicieelen aard, die de laatste dagen hebben plaats gevonden, was de Neder landsche voorzitter buitengewoon eervol gezeten. En bij de regeling van de offi- cieele plechtigheid werd een voor ge zorgd dat bij de begroeting van de Kon. familie door de vertegenwoordigers der verschillende landen, Nederland on middellijk volgde na de drie groote mo gendheden Engeland, Frankrijk en Italië. Kortom, voortdurend bemerk ik al dus de heer Posthuma dat men er op uit is Nederland met bijzondere onder scheiding te behandelen. Mij dunkt, dat het goed is, daarop eens de aandacht te vestigen. De voorzitter van het Nederlandsche comité, die, naar hij ons nog zegde, uit sluitend Nederlandsch spreekt zoowel in gewone gesprekken als wanneer hij offi cieel het woord moet voeren, was vol lof over de ontvangst aan zijn land te Ant werpen bereid. Gisterenavond had eene bijeenkomst van vertegenwoordigers en vertegen woordigsters van buurtcommissies plaats onder leiding van den heer Chr. J. Mazure, voorzitter voor het Kinderfeest, die in het bijzonder de dames-afgevaar digden welkom heette, daar zij juist voor dit feest zoo bijzondere gewichtige diensten kunnen bewijzen. Dat tot het geven van een kinderfeest werd besloten vindt voor een deel zijn oorzaak in het feit, dat uit de boezem der vergadering de wensch naar voren kwam in ieder geval een kinderfeest aan de feesten te verbinden, het werd bijna als eisch gesteld en als spr. zich niet ver gist, heeft de burgemeester daarop met klem aangedrongen. De meening zat voor, dat juist door actief deelnemen der kinderen, een feest aan de vergetelheid wordt ontrukt, en dus voor de toekomst groote beteekenis krijgt. De gedachtengang op de vergaderingen schijnt echter niet de instemming te heb ben van de meerderheid van B. en W. Niettegenstaande dat kan men met goe den wil en eensgezindheid wel iets be reiken, al zullen verschillende dingen, bij een onverhoopt besluit van den raad, moeten achterwege blijven of worden ingekrompen. Spr. herinnerde aan zijn voorstel, sprookjes voor te stellen, gevormd door groepen uit verschillende buurten, deze groepen door een jurry te laten beoor- deelen, en als belooning de winnende wijk een serenade te doen brengen. Het voorstel werd aangenomen en nu was men bijeen om verdere plannen te beramen. Genoemd werd door spr. o.a. sprookjes van Moeder de Gans, van An dersen, van Grimm e.a. Een schrijven was ingekomen van Nieuw-Middelburg, dat reeds 3 maanden aan plannen werkt, en gaarne onder ge heimhouding inlichtingen zal geven en verdere medewerking verleenen, ook de Dampoort deelde iets van de plannen mede. De leeftijd voor deelname werd be paald van 6 tot 15 jaar. Verschillende buurten zullen zich met den voorzitter verder in verbinding stellen, omdat deze het niet goed vond in aller bijzijn de plan nen van bepaalde buurten te bespreken, en enkele nog na willen gaan hoeveel kinderen in hun buurt deelnemen. Op een vraag of het feest toch door gaat als de raad geen subsidie voor dit doel geeft, meende de voorzitter, dat de Raad het niet over zijn hart zal kunnen krijgen te trachten het feest van den Za terdag voor de kinderen te laten verval len. Het bleek reeds dat de Dampoort met een 50, het Oostkerkplein met een 30 en de Brakstraat met een 32 tal kinderen hoopt deel te nemen en dat ook de Bree reeds plannen heeft voorgelegd. Of ook reclame in den stoet wordt toegelaten zal nader met den algemeenen voorzit ter worden besproken. De voorzitter hoopte, dat niet aanwe zige buurten voor 10 Mei zich aan zijn adres, Wagenaarstraat E 113 zullen op geven. Hij zal dan met verschillende af gevaardigden overleg plegen. Met dank voor deze opkomst sloot de voorzitter hierop de vergadering. Ook onzerzijds wekken wij de buurt commissies op zich voor 10 Mei aan te melden. Op bijna 70-jarigen leeftijd is he den alhier overleden de heer J. Worrell, een bij ieder, die hem kende, zeer geacht burger onzer stad. Met grooten eenvoud heeft hij in het belang van zijn vakgenooten gearbeid als mede oprichter van de afdeeling van den Ne- derlandschen Bond van Schilderspa troons. Vele jaren was hij daarvan be stuurslid en secretaris en thans was hij eerelid der afdeeling. Maar ook buiten zijn vak heeft hij zich gegeven en dat wel in het hijzonder in het bestuur der Vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk". Het werk daar door hem o.a. als t- cretaris verricht, geheel belangloos, gaf blijk van zijn groote 'sympathie voor 't streven dezer vereeniging, en zijn be noeming ook hier tot eerelid, bij zijn af treden, heeft wel bewezen, dat men zijn arbeid op hoogen prijs stelde. Het heengaan van den heer Worrell zal dan ook in breede kringen met leed wezen worden vernomen, en dit zeker ook in het brandweercorps, waarvan de overledene tal van jaren deel uitmaakte. De Banier meldt van wel ingelich te zijde te hebben vernomen, dat de au tobusdienst van de Stoomtram Walche ren op het traject MiddelburgZoute- lande met ingang van den winter 1930 wordt gestaakt. Een door ons ingesteld onderzoek ter bevoegde plaatse heef t tot resultaat, dat eene beslissing in dien geest nog niet is genomen en dat de kans op be houd, zeker voor de zomermaanden, nog in het geheel niet is uitgesloten. Gisteravond gaf de Mondharmoni- cavereeniging „Crescendo", (Buitentuin) onder leiding van den heer G, Wagen voort, haar derde uitvoering in een ge heel gevulde zaal. Na ieder der negen nummers klonk een dankbaar applaus, terwijl dit vooral het geval was na de potpouri van den directeur zelf, die dan ook werd herhaald. De voordrachten enz., Waren alle van humoristischen aard en verhoogden de opgewekte stemming die ook tijdens het bal onder leiding van den heer Marijs voortduurde. De op 9 April onder leiding van de heeren J. H. Caro en K. de Vries, ge geven uitvoering ten bate van de afd. Middelburg van het Centraal Genoot schap voor kinderherstellingskolonies, heeft een batig saldo van 175.90 opge bracht. Laat niets overhaast gedaan wor den, maar alle dingen naar de meest exacte en volmaakte regels van de kunst. Marcus Aurelius. Bij besluit van den Koning van1 België is aan den heer J. A. C. La- gace, ontvanger der zeevaartrechten 4e klasse van het Belgisch loodswezen al hier, wegens het bereiken van den 65^a- rigen leeftijd eervol ontslag* verleend uit zijn betrekking met rechten opl pensioen en is hij bevorderd tot ontvanger der zeevaartrechten 3e kl. ten eeretitel. De heer Lagace had bijna 48 jaar dienst. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond vergader de de Chr. Wferkliedenvtereeniging „Ar- netauiden", voornamelijk ter behandeling van de herziening van het reglement van het ziekenfonds, in verband met de op 1 Maart j.l. in werking getreden Ziektewet. Door deze wijziging wordt nu artikel 5 van het ziekenfondsineiglement aldus gelezen: „De leden betalen eèn weke- lijksche contributie van 2 cent per maxi mum verzekerde gulden uitkeering, plus één cent voor de bode. Daar nu deze vereeniging door de in werking getreden ziektewet gedeeltèlijk van haar taak ontheven wordt en zij nu slechts een aanvullend karakter krijgt, werd art. 17 als volgt gewijzigd en gelezen: a. „De uitkeering bedraagt per lid 20 pCt. Van zijn weekloon of ten hoogste het maximum verzekerd 'bedrag per week, indien bedoeld lid uitkeering. van de ziektewet geniet. Zij die bij ziekte onder bovenbedoel de omstandigheden meer dan 20 pCt van hun iloon in ontvangst nemen kun nen worden [gestraft met inhouding van één week, bij herhaling met twee we ken uitkfeering. Een en ander te verreke nen bij het eerstvolgende ziektegeval of ongeval, waarover uitkeering wordt ver strekt. t (b. een lid dat, na een maand of meer werkeloos te zijn geweest en dien ten gevolge buiten de uitkeering der b.g. wet valt en ziek wordt, ontvangt van dit ziekenfonds per week tweemaal zjjn 'maximum verzekerd bedrag als uitkee ring over ten hoogste 13 weken. Wlarrneer een lid, onder de ziekte wet vallende, 3 dagen of minder ziek is, en dus uit de ziektewet geen uitkeering ontvangt, zal hij hoogstens 2 dagen f 2 per dag uitgekeerd worden uit onze kas1.1' Daar in deze [gemeente verschillende personen zijn, die niet onder de ziektewet vallen, zooals vis-schers, vischventers en aldus ook geen aanvullende uitkeering behoeven, is aan dit art. 17 letter c. bij gevoegd luidende: c. „Een lid buiten de ziektewet val lende kan zich bij dit ziekenfonds ver zekeren -voor een maximum uitkeering van f ,12 per week, gedurende 26 weken tegen de in art. 5 genoemde premie. De daguitkeeriug zal berekend wor den door de weekuitkeering, te deelen door zes." Ook werden de artikelen 16 en 22 ge wijzigd. Na aangename discussies werden deze wijzigingen goedgekeurd en voorgesteld de resultaten hiervan in September 1931 nader onder het oog te zien. Een lid stelde voor een zeker bedrag aan de kas te onttrekken en dit onder de leden te verdeelen in verband met deze nieuwe regeling, zijn inziens begint deze \ereeniginig opnieuw te bestaan met deze nieuwe regeling. Dit werd om verschillende redenen niet toegestaan. Daar deze (nieuwe contributie-regeling een groote verandering brengt, zullen de leden dezer dagen een baart ontvangen welke zij moeten invullen tot welk' bedrag zij zich willen verzekeren. Het doel is te trachten deze nieuwe wijziging en re geling zoo spoedig mogelijk te doen in gaan. i i if.; GOES. Wijlen mej. M. Wi van Heel alhier heeft f 100 (geschonken aan de Zuid-Bevelandsche Dorcas> de vereeni ging ,die de thans overledene vele jaren met toewijding en liefde diende. ZIERJKZEE. De staking der bouw taakarbeiders alhier, geproclameerd 14 April is voor de werknemers op een mislukking uitgeloopen met hel gevolg dat eenigen niet meer door de patroons zijn te werk gesteld, en anderen weer het werk hebben opgeviat, sind's een week. Bovendien is hét 't bondsbe9tuur niet gelukt met de werkgevers een con tract af ite sluiten betreffende loon. re gendagen enz. In een vergadering van de com binatie, die onder Haamstede een groot complex gronden aankocht, met de ILL. M. en de Kon. ver voor de Luchtvaart, is met algemeene stemmen de wensche- lijkheid uitgesproken om onder Haam stede een vliegveld te scheppen en dit izoo spoedig mogelijk in orde te maken, om het daarna 'de K.L.M. aan te bieden als noodlandingsterrein. Het ministerie van Waterstaat verleent haar medewerking doordat zij ieder jaar een klein bedrag toezegde. Aan het mi nisterie van defensie zal gevraagd wor den de telefoonlijn voor de kustwacht, ter plaatse, ondergrondsch aan te leg gen om eventueele „aanvliegingen" te (Voorkomen. Het plan bestaat om ter gelegenheid Van den 50sten verjaardag van de Ko ningin, een vliegwéek te organiseeren,, waarbij passagiersvluchten zullen wor den gehouden van Waalhaven (Rotter dam) naar hier. SAS VAN GENT. De veemarkt gaf gisteren een tamelijk levlendig beeld te zien. De markt is echter niet zoo druk als b.V. in het achter ons liggende na jaar, toen uit den aard der zaak, meer materiaal werd aangevoerd. Levensvat baarheid' toont de markt echter wel. ZUIDZANDE Donderdag vergaderden de ingelanden van het waterschap „De Watering Cadzand,,. Van de 120 ingelan den waren 98 tegenwoordig of vertegen woordigd. De rekening werd ongewijzigd vastge steld op 144.744 in ontvang, en in uit gaaf 131.841; alzoo met een goed slot van 12.902. Het verzoek van 16 ingelanden om een weidepacht van 60 op 40 te stellen, zulks overeenkomstig andere pachten en ten behoeve van den heer W. J. Ba.rend- se werd afgewezen met 42 st. 35 stem den voor, terwijl 21 st. blanco waren. Een verzoek van D. Luteijn-Almekin- ders om aanvulling van den staat van waterleidingen met ongeveer 250 M. sloot langs den Molendijk, werd na be spreking en bestrijding ingetrokken door adressant tot het volgend jaar, opdat het bestuur na zou kunnen gaan of opneming inderdaad noodig is. Besloten wordt op de werklieden te verhalen de gedeeltelijke premie als be doeld in artikel 65 der Ziektewet. Aan een tweetal personen te Retran- chement zal een perceel bouwgrond wor den verkocht tegen 20 per are, zooals tot dusver geschiedde. Ook zal de zij kant weg van Zuidzande tót aan de Oostburgsche Brug aan de Provincie Zeeland worden verkocht voor 20 per are en de aanpalende eigendommen zul len voornamelijk ingenomen door de tram worden te koop gesteld voor 10 per are hetgeen resp. neerkomt op 800 gulden en 400 gulden. Tot afgevaardigde naar de „Sluis-aan- de-Wielingen" werd in plaats van wijlen L. Basting Lz. benoemd diens zoon Joz. L. Basting te Retranchement. De begrooting 1930-'31 werd volgens het ontwerp van het bestuur in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 69.604, met een geschot van 15 per H.A, als vorig jaar, en een post voor onvoorzien van 1268. Men heeft een aanvang genomen met het verbreeden van den provincialen straatweg van Oostburg naar Zuidzande. De tronken, welke zich op den zijkant weg bevonden van de kom van Zuidzan de tot aan de Oostburgsche Brug zijn reeds gerooid. Verderop is men bezig met het graafwerk. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen de bovengenoemde gerooide tronken niets opbrengen. Van de gelegenheid om hier naar in te schrijven schijnt geen gebruik te zijn gemaakt. Zondagavond heeft ds. F. Postma, predikant-directeur Van heit diaconessen- huis te Haarlem en predikant der Ned. HerV. gemeente aldaar vroeger te Kou- de kerke die een beroep als! predikant (Ingez. Med.) te Heerlen heeft aanvaard, van zijn Haarlemsche gemeente afscheid geno men. Hij sprak naar aanleiding Van Joh. 20 vers 19 B. De aanwezigen hebben ds1. Postma (toegezongen Gezang 96. Zondag j.l. nam ds. K. P. Datema predikant der Ned. Herv. 'kérk te Tho len afscheid van de gemeente. Als tekst had hij (gekozen Openbaringen 22 vers 23. De kerk' was geheel gevuld. Ds. Datema dankte- verschillende per sonen voor hun meidewerking!, tijdens zijn' verblijf alhier ondervonden. i Ds. F. de Gidts, Ned. Herv. predikant te Oud-Vo ssemeersprak den scheiden den leeraar toe als consulent en aills vriend en namens den ring Tholen. Die president kerkvoogd sprak nog een kort woord, waarna den scheidenden leeraar werd toegezongen Psalm 121 vers 4. i Veertig jaar Priester, Het 40-ja,rig priesterjubileum van den zeer, eerwaarden heer P. G. W. J. van der Aa, pastoor te Vlissingen en deken in het dekenaat Middelburg zal Zondag a.s, feestelijk worden herdacht. Dès morgens wordt in de Jacobus kerk een mis uit (dlau'kbaarheid opgedragen, te 12 uur wordt den jubilaris een aubade gebracht, en des middags heeft een receptie plaats. Te 6 uur heeft een plechtig lof plaats in de genoemde kerk, terwijl des avonds in het Concertgebouw de eigenlijke hul diging plaats vindt. Beroepen te Scherpeniss|e ds. E, vian Asch te Arnemuiden. Aangenomen het 'beroep naar Haarlem door ds. K. H. Miskotte te Mep pel. Aangenomen het beroep naar Tholen (toez.) door ds. H. K. WolfenSberger te' Noordeloos. Het Duitsche s.s. „(Goldbek" dat te Middelburg een lading hout heeft gelost is heden" naar Swansea vertrokken, na eerst te ^Gissingen gebunkerd te hebben. Het nieuwe motorschip „Johan van Oldenbarnevelt"' de aanwinst van de StooïnVaart Mij. Nederland te Amsterdam heeft van IJmuiden uit Zaterdag met een groot aantal circa 500, genoodigden, den officieelen proeftocht op de Noordzee ge houden. Tijdens het déjeuner, dat in de le kl. eetsalon plaats vond, werden de aanzit ten den verrast met de mededeeling dat zoo juist Johan van Oldenbarnevelt aan boord was gekomen. En werkelijk' daar verscheen Oldenbarnevelt In zijn zwart fluweelen tabberd; den karakteristieken kop met puntbaard als het ware rustend op den hoogen plooikraag; een kapje op het hoofd. Hij hield tot de directie der Stoomvaart Mij'. „Nederland" en hare gas ten een speech in dichtvorm. Luide toejuichingen vielen ten deel, zoowel aan ir. G. L. Tegelberg, die 01- idenbarnevelt verbeeldde, als aan den dichter kapt. luit. ter zee 5. C. ML AVjarnsinck. Het antwoord ,van den heer D. Goed koop. directeur van de Ned. Scheeps- (bbuw-taaatschappij was op rijm. De directeur der Mij. Nederland, de heer P. E. Tegelberg gaf in zijn rede

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1