|)rouinciale Zeeuw sche N o. 99 MAANDAG 28 APRIL 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND TWEEDE KAMER, PERSONEEL VAN PASSENBUREAUX, MR, B, C. J, LODER. DE VERDEELING VAN DEN ZEND TIJD. EEN INTERNATIONALE VEREEN. VAN DIRECTEUREN VAN GEMEEN TEWERKEN. GEP. INDISCHE MILITAIREN. ZEELAND Vacantiehuisjes voor postpersoneel. 11 WMSËÊÊM Bond van Waterbouwkundige Amfbte- naren in Zeeland. Geen vluchthaven aan het Zijpe? MIDDELBURG. Herbouw Sociëteit „De Vergenoeging". VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. alie-dag weeraari, is geen pretje. Zorg ervoortegen kou en vocht gewapend te zijn. Neem Lakerol! Dat warmt van binnen en behoedt tegen verkoudheid en keelaandoe ningen. Lakerol islekkeróók! (Ingez. Med.) SCHOUWEN-DUIVELAND. STUKKEN VOOR DEN GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG De zwemhokjes. Speruren telefoon. Weg MiddelburgVeere. LBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, .elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cenè per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSGHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. De Tweede Kamer komt Dinsdag 6 Mei bijeen ter behandeling der gemeen tewet. Het Tweede Kamerlid Drop heeft den Minister van Justitie gevraagd: Kan de minister mededeelen, hoe groot 't personeel is der z.g. passenbureaux in de grensplaatsen, in welke plaatsen de ze zijn gevestigd en naar welke grond slagen de benoeming dezer beambten, hun rechtspositie en hun inkomsten zijn geregeld? Gelden voor het personeel van het z.g. passenbureau te Hoek van Holland de zelfde regelen? Zoo neen, hoe is dan de benoemingsre geling te Hoek van Holland? De Nederlandsche Journalistenkring zal binnenkort een noenmaal aanbieden aan mr. B. C. J. Loder, oud-president en rechter in het Permanente Hof van In ternationale Justitie, die zooals men weet verklaart heeft, in September zich voor herbenoeming als zoodanig niet beschikbaar te kunnen stellen, Ir» den loop der volgende week ver trekt de heer Loder voor eenigen tijd naar Engeland tot het voeren van bespre kingen op het gebied der codificatie van het internationaal privaatrecht. In ver band hiemee zal het noenmaal begin Juni plaats hebben. De heer Loder heeft zich bereid ver klaard aan het noenmaal een rede te houden. Naar het Hdbl. verneemt, is Vrijdag middag een ministerraad gehouden, waarin o.m. ter sprake is gebracht de verdeeling van den zendtijd. Is het blad wel ingelicht, dan is in deze vergadering het plan besproken, aan elk der groote omroepvereenigingen (A. V. R. O K. R. O., N. C, R. V, en V. A. R, A.) één vierde gedeelte van den zendtijd te geven. Het blad vernam voorts, dat de beslis sing van minister Reymer in de eerste week van Mei kan worden verwacht. De minister van waterstaat heeft na 't gepubliceerde advies van den Radioraad inzake zendtijdverdeeling nog nadere in lichtingen ingewonnen in Engeland en in Denemarken. Het resultaat dezer inlich tingen is niet bekend. Gedurende de van 11 tot 20 April j.l. door de Nederlandsche Vereeniging van Directeuren van Gemeentewerken (Bouw- en Woningtoezicht en Woning- dienst) te Utrecht gehouden Internatio nale tentoonstelling van openbare wer ken met daaraan verbonden lezingen en excursies met de afgevaardigden van de zustervereenigingen in het buitenland verschillende gevoerde besprekingen om tot de oprichting van 'n Internatio nale Vereeniging van Directeuren van Gemeentewerken te geraken is in be ginsel reeds door de afgevaardigden uit Duitschland, Frankrijk, België, Italië, Oostenrijk, Tsjechoslowakije tot deze op richting besloten, terwijl, het Bestuur der Nederl. Vereeniging nog met de af gevaardigden van de andere landen, als mede met die van Ned.-Indië over een en ander overleg pleegt. In begin September 1930 gedurende de najaarbeurs te Leipzig zullen de plannen tot oprichting van een Internationale Vereeniging van Directeuren van Ge meentewerken nog nader worden uitge werkt. De zetel van deze Internationale Ver eeniging zou in Nederland gevestigd wor den, Het Tweede Kamerlid de heer Ter Laan heeit den minister van Koloniën de volgende vragen gesteld: Heeft de minister reeds maatregelen genomen, om het mogelijk te maken, dat de in het buitenland gevestigde gepensi- onneerden van het Nederl. Oost- en W.- Indische leger, wier pensioen een be paald bedrag niet te boven gaat, koste loos geholpen worden aan een legalisatie- bewijs van den Nederlandschen consul, indien althans dit bewijs ook in de toe komst nog wordt noodig geacht? Zoo neen, is de minister bereid, zijn medewerking tot dit doel te verleenen? Begunstigd door prachtig weder heeft gisteren de opening plaats gehad van de vacantie-vertoilijven, die door de afdeeling Middelburg en omstreken van den C.B.N. R.T.T. zijn gesticht aan het rijwielp|ad VUis'singen—Zoutelande, 'bij het café Wieslt- duynen en op ruim1 een half uur loopens Van de Schetdestad gelegen. Te ruim 15 uur vereeni-gden zich daar het bestuur der afdeeling, de bonds- secretarisde inspecteur en adjunct-in specteur, de directeur van het post en telegraafkantoor te Middelburg, vertegen woordigers Van zusterafdeelingen en zus tervereenigingen, en van den Neutralen Walcherschen Bestuurdersbond, en vele leden; vele der heeren waren van hun vrouwen en kinderen vergezeld. De Vlis- singsche postfanfare was van Vlissingen komen loopen. 't Eerste deel spelende, doch op Koudekerk'sch grondgebied was dit alleen toegelaten op het terrein van de afdeeling bij de daar gebouwde twee huisjes. Twee nationale vlaggen wezen reeds uit de verte aan, waar deze zonjèrver- bllijven zijn gebouwd en herinnerde aan de feestelijke opening. Toen allen zich voor het terrein vereenigd hadden, nam de afdeelinigsvoorzitter, de heer Wr. H. van der Weele het woord, om allen welkom te heeften, in het bijzonder den inspecteur, den adj unct-inspecteur en den directeur en de vertegenwoordigers vap zus lerveree ingingen (P-ank brengt spr. aan den burgemees ter van Koudekerke, die het maken van muziek op eigen terrein toestond. Het doel der stichting blijkt z.i. reeds uit den naam1. Reeds lang was er een veiv Langen naar een rustig vacantieoord, doch huuren bleek veel te duur voor de ge middelde postportemonnai. Dank zij het uitnemende werk van den afdeelings.se- cretaris, en de welwillende medewerking van het Bondsbestuur, konden deze huis jes er komen, bestemd in de eerste plaats Voor de leden van de afdeeling, maar ook voor die van den Bond in het algeimleein. Tot spijt van het bestuur zijn ze nog fiiet geheel gereed. Spr. twijfelt niet of men zal er een prettig verblijf vinden. De bonds-secretaris, de heer Van G i e sse 1 wees op art. 2 der statuten, dat het 'doel en streven van den Bonld omvat en waaruit blijkt, dat niet alleen de stoffelijke doch ook1 de idieele belan gen behartigd kunnen worden. Hieronder valt ook het stichten van huisjes als deze, waarvan elke spijker, elke steen, elke plank het eigendom' zijn van ö(g leden, er is niet als zoo dikwijls inl pp- dere .gevallen een zilveren dak op. All zijn ze no_g niet geheel gereed, toch zal er één reeds op 1 (Mei worden 'betrokken. Als deze huisjes aan het doel be ant woorden, zullen er zeker meer worden gesticht en het bondsbestuur denkt reeds aan Berglen aan Zee en Terschelling. De huisje., dienen voor het personeel van den P.T.T.-dienst, om hun verlof goed -en aangenaam te kunnen doorbren'gjein. Spr. hoopt dat het verblijf er in, voor (hen zoo zonnig zal zijn als de dag van gisteren wan, me weinig1 regien en veel voorspoed. Men zal er vinden licht, lucht, vrijheid en blijheid, voor zichzelf en zijn gezin. i Dank bracht spr. aan de aannemers van den bouw, aan "dei werklieden, maar vooral aan de afdeeling "Middelburg en draagt daarop de sleutls van de huisjes over aan den afdeelingsvoorzitter. De inspecteur, de heer J. W. Groe ne ij k, zeide nog slechts korten tijd in Zeeland te zijn en binnen zeer korten tijd er weer uit te zullen vertrekken, doch toch gaaftie aan -de uitnoodiging gevolg te hebben gegeven en spr. uitte zijn sympathie voor het doel, het is een goede poging die door vele andere "moei worden gevolgd. Spr. wenschtede afdeeling Middelburg geluk met dit door haar -gegeven goede voorbeeld en hoopte dat de 'afdeeling volkomen bevrediging er voor zal vinden. De directeur van het kantoor te Mid delburg, de heer A. VeenhoVein, bracht ook dank voor de uitnoodiging aan hem en zijn vrouw gezonden. Het verrichte werk is een heerlijke getuigenis Eerzucht maakt zich lichter mees ter van kleine, dan van groote zielen, gelijk het vuur gemakkelijker strooi- hutten aantast dan paleizen. van samenwerking en solidariteit. Het is een bewijs van -sclioonen gemeenschaps zin, hulp voor de zwakken, gelegenheid tot het scheppen van nieuwe werkkracht voor velen. Spr. hoopt dat 't afdeelings- ihes'tuur en vooral de heer Pitlo en ook de Bond steeds pleizier zullen beleven van wat hier tot stand is gekomen. De Voorzitter bracht dank voor de gesproken woorden ,die steeds met fanfares waren bekrachtigd. Hierna werd de vlag met Zeeuwsche kleuren en de initialen van den Bond bo ven de huisjes geheschen en was er ge legenheid de woning ,die op het behang, dat deze week wordt aangebracht, na ge reed was en ook reeds gemeubeld, in oogenschouw te nemen. Aan de voorzijde betreedt men door openslaande deuren de woonkamer, en vandaar uit twee Slaapkamers direct en door een dezer nog een derde, en- ook een aardig keukentje. Al deze vertrekken zijn eenvoudig 'en practised, maar "toch zeer netjes ingericht. Zoo staat er in ieder der slaapkamers een gjzeren twee persoons bed. Het geheel maakt een zeer aanigenamen indruk voor een verblijf van jtoch voor Teïter sfechts ongeveer 14 fdagen. Van uit de keuken komt men op -een nog vrij groot open terrein. De bouw en inrichting zijn zoo« dat het voor de vrouw des huizes niet -te ■veel werk met zich brengt om' al'le.s netjes te houden en aan de volgende tijdelijke bewoners over Te. dragen. Wij twijfelen niet of hier za-1 volop van "het verlof kunnen worden genoten, waar nog bij komt ,dat juist over de huisljes de flinke trap naar het duin staat en men dus makkelijk het strand kan bereiken. Met groote belangstelling hebben alle aanwezigen de woning ini oogenschouw (genomen. Men bleef nog eenigen tijd ouder het Igenot van een verversching en van de 'muziek bijeen. Moge het mooie weder bij- de opening een goed voorteeken zijn voor den bloei dezer stichting ,dan zal zeker ook spoe dig het derde huisje, waarvoor Terrein aanwezig is, verrijzen. De Bond van Waterbouwkundige Amb tenaren in Zeeland hield opi "Vrijdag "j.l. haar 68ste algemeen© Vergadering in het Hotel Centraal te Goes. Aanwezig waren 14 leden en 1 bij vodmacht ver tegenwoordigd. De voorzitter de heer Z. v. d. Velde deelde mede da't beide eereleden d'er groep-, de oud collega's Ferdiuandusse te Bi ezeli n ge en J. v. d. Velde te S cherpe- nisse: kopt geleden zijn overleden; d'aar beiden nog steed-s als penningmeester en voorzitter van het fonds ter ondersteu ning vap weduwen fungeerden, werd be sloten deze functies onder te brengen bij het groepsbestuur. De aftredende voorzitter en penning meester werden opnieuw als zoodanig m. a,. st. herkozen. Met het oog op een te houden excur sie werd als p-laats voor de volgende vergadering aan het bestuur overgelaten Te-raeuzen of Bergen op Zoom. Bij de bespreking van den examenleef tijd werd besloten "dezen te'houden zooals deze twee jaar geleden is' vastgesteld n.l. da't de candidaat in het jaar dat hij examen doet, den leeftijd van 20 jaar moet bereiken. Aan de vijf nog in leven zijnde we duwen van oud-collega's zal getracht worden dit jaar nog een zelfde bedrag uit te keeren als het afgeloopen jaar. iMen schrijft a,an het Vaderland: Dezer dagen is de grond in den Stoof- polder te Bruinisse, die do-or het Rijk was onteigend voor den aanleg vanl een vluchthaven aan het Zijpe, wederom' ver pacht. Van het maken van deze haven schijnt <Jus vooralsnog niets te komen. Op de Wialerstaatsbegroioting 1930 was voor den aanleg reeds een post uitge trokken, d"ch sommige Kamerleden heb ben .daartegen toen bezwaar getm'aakt, voornamelijk omd'at, waarneer mettertijd de verbinding Schelde-Rijn volgens het plan Van Konijnenburg tot stand mocht komen, de vaarweg niet meer -d'oor het Zijpe zal voeren. Het bestuur der buurtvereenigjng „Nieuw Middelburg", dat het initiatief :nam om op> den jaardag Van 'Prin ses Juliana een muziekale wandeling te 'organiseeren, heeft het Christelijk mu ziekkorps „Oefening na den Arbeid"' di recteur de heer J. C. F. van- Kamer, daartoe ui-tgenoodigd, 'terwijl een afdee ling Padvinders ook medewerking toe- tzegde. Te kwart over acht zal het muziek korps vertrekken van de Varkensmarkt, en dan de volgende route nemen: Gort straat, Mark't, Lange Delft, korte St. Pie terstraat, Giststra-at, Molstraat, Koepoort- straat, Molenwater, Veersche singel, Jac. C.atsstraait, Julianas traat, Hendrikstraat^ Zacharias Janssenstraat, Jac. Catsstra&t, Jasmijnstraat, Leliestraat, Koepoortbrugj Molenwater, Bree, Balans, Abdij. Koor- kerkhof, Wal, Groenmarkt, Lange Burg Mark't, Langeviele en ontbinden bij het Militair Hospitaal. iTt de Wilhel mina straait en de 'Abdij en opi de Markt zal worden halt gehouden. In een Zaterdag -gehouden ledenver gadering van de op 19 Februari door brana vefwielde sociëteit de Vergenoe ging werd op voorstel van het bestuur beslo ten den herhouw op Te dragen aan den heer "G. Hollema, alhier voor f 52.800, het bedrag waarvoor hij opi 19 April inschreef met afwijking van het bestek, ten op-zichte van den opleverings termijn. Het bestuur had vooraf overleg gepleegd met de drie laagste inschrijvers volgens het bestek. Gisteren vermiste een schipper, die met anderen uit was, waarbij allen on der; drankinvloed verkeerden zijn porte- monnaie. Bij fouilleermg op het bureau werd bij een zijner vrienden(?) de porte- monnaie aangetroffen. Op- den Singelweg reed Zaterdag een motorwielrijder tegen een boom. Hij iv&rwoudde zich (s(Iechts licht. Daar hjj onder drankinvloed verkeerde werd hij naar het politiebureau Overgebracht. O. EN W. SOUBURG. Zaterdagmid dag waren eenige kinderen aanl den Nieuwen Vhssingschen weg alhier aan 't spelen. Plotseling stak net 3-jarig zoontje van M. FI. de straat over met het nood lottig gevolg, dat het ventje door een passeerende auto zoodanig werd aange reden ,dat het de woning zijner ouders moest worden binnengedragen, waar de inmiddels ontboden geneesheer hersen schudding constateerde en overbrenging naar een ziekenhuis noödzakelijk achtte. De opbrengst van den verkoop der Emmabloempjes alhier bedroeg f 119.49 en te Ritthem f 13. BORSSELE. Op de aanbeveling voor Secretaris dezer 'gemeente zijn in alpiha- betische volg-orde geplaatst "de heeren G. A. Haringman te Colijnspïaat en F. W. J. Immiuk te Borssele. De Emmabloemcollecte bracht al hier Zaterdag f 1016 op. KRABjBjENDiIJKE. Vrijdagavond verga derde de Coöperatieve Boerenleenbank onder voorzitterschap van Je heer C. P. Vogelaar. Uit de mededeelin-gien 'bleek, dat het ledental is toegenomen en thans1 397 be|- draagt en Idat de toestand van de BJajnk gunstig is te noemen. In omloop waren 1092 spaarbankbioeik- jes, 147 voorsehotboekjjes en 186 re'kie1- ning-courantboekjes Aan spaargelden werd ontvangen f 585.039, uitbetaald f 532.370. Uitstaan de hypotheken f 118.825, voorschotten f 289.536, loopende rekening aan de leden f (540.617 en centralè bank f143.545. De reserve 'bedroeg f '42.979. De beleg de reserve bedroejg f 42.928. Het winst- Saldo bedraagt f 6069. Het salaris van den kassier werd1 vastgesteld op f 2884. De totale o'mzet was f 1.817.892. Tot leden van het Bestuur en tot den Raad van Toezicht werden herkozen de (heeren J. Vc-n Gorsel te Rilland en M. van Weele te Waarde. Tot plaatsvervan gende bestuursleden werden herbenoemd de heeren A. P. Wjoutersen en A. To Hei naar. Diaarna werd de rekening en balans overeenkomstig het advies' van de finan- DOORWEEREN WIND Let vooral op de groene doo&I LAKEROL PASTILLES 50 ct. p. d. bij alle Apoth. en Drog. cïeele commissie' vastgesteld en werd be sloten het winstsaldo bij de reserve te voegen. Opzegging van het lidmaatschap vol- jgens- art. 4 en 7 der statuten geschiedde ami 5 leden. t HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. hield de afdeeling. „Westelijk Schouwen" van de algemeene vereeniging voor bloem bollencultuur een algemeene ledenver gadering. Als -spreker trad op ir. Vol- kerse uit Lis-se. Na een uiteenzetting van 3© cultuureischen Voor Tien teelt (aard, structuur, ligging, waterstand enz. van den grond) behandelde spreker een doel matige bemesting (stalmest, kalk, kali ïosjforzuur en stikstof) van de door gaans in de-ze omgeving gekweekte bol gewassen, narcis, tulp en iris. Overeenkomstig het verzoek van den heer Vertregt, leggen burg. en weth. over het bestek voor 't maken van een uitbreiding van de openbare zwemplaats aan den Noordelijken Havendijk, met de raming ad 6500. Na mededeeling van het antwoord van den directeur-generaal der P. T, T., dat hij geen termen aanwezig acht om voor rijksrekening de speruren bij den telefoon op-Zon- en feestdagen op te hef fen, melden burg. en weth. verder, dat op 7 April op verzoek van den inspec teur der P. T. T. een bijeenkomst is ge houden, waarop namens het gemeente bestuur aanwezig waren wethouder On- derdijk en de gem.-secretaris en ver der vertegenwoordigers van de Kamer van koophandel en fabrieken; van het bestuur van de afdeeling Walcheren van de Nederlandsche maatschappij tot be vordering der geneeskunst en van de vereeniging Handelsbelang, De inspecteur deelde mede, dat een stelsel van doorverbindingen wordt over wogen en dat de kosten per jaar zijn 15 vermeerderd met 12,50 voor aan sluitingen in het publiek belang (w.o. ook altijd die van doktoren worden ge rekend) en met 25 voor particuliere aansluitingen. Namens de drie genoemde lichamen werd verklaard, dat zij een stelsel van doorverbindingen zoo onvolkomen en dan nog kostbaar achten, dat zij daar voor niets hoegenaamd voelen. Wethou der Onderdijk zeide niet voetstoots te kunnen opgeven voor wie de gemeente een doorverbinding wenschelijk acht, doch bereid te zijn te bevorderen, dat burg. en weth. daarover binnen 14 da gen mededeeling doen. In hun vergade ring van 8 April hebben burg. en weth. beraadslaagd over deze kwestie. Waar intusschen bekend was geworden, dat bovenbedoelde lichamen geconfereerd hebben over gezamenlijke pogingen om te geraken tot een doorloopende open stelling op Zon- en feestdagen, zonder dat zulks het rijk iets zal kosten, heb ben burg. en weth. gemeend aan den inspecteur te moeten melden, dat -zij voorloopig met betrekking tot het even tueel doen eener opgaaf van verlangde doorverbindingen nog een afwachtende houding wenschen aan te nemen en te dien aanzien zich nader willen beraden. De commissie van beheer over den straatweg MiddelburgVeere d§elt me de, dat Ged. Staten zich bereid hebben verklaard in 1930 en 1931 door de pro vincie de verbetering van den weg te doen uitvoeren, waarbij aan het verlan gen van Veere om in Zanddijk klinkers te leggen, zal worden voldaan. Eerst zal de helft aan de zijde van Middelburg worden verbeterd, doch Ged. Staten kunnen niet ingaan op het verzoek van

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1