^Provinciale Jfeeuvusche ONME PANTSERKRUISERS No. 98 Dit nummer bestaat uit 2 Bladen en een Bijvoegsel EERSTE BLAD BINNENLAND ZATERDAG 26 APRIL 1930 U ZULT VERMAGEREN op welk gedeelte van het lichaam U ook wenscht, zonder gymnastiek, zonder diëet, zonder geneesmiddelen in te nemen, zonder baden. Uitsluitend uitwendig gebruik. Het resultaat is na den zesden lag zichtbaar. 173e Jaargang WASCHT MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Posichèque en Girorekening 43255 DE INDISCHE BEGROOTING 1930. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, over de Indische begroo ting. Over het recente optreden der Indi sche regeering tegen de leiders der P. N, I., heeft de minister verklaard, dat het strekte om de gemeenschap te bevrij den van verderfelijke demagogische in vloeden en de inlandsche bevolking als geheel heeft, door dat ingrijpen eens te meer bevestigd gezien, dat zij gerust kan zijn en dat de overheid voor haar be langen waakt. De geheele ontwikkelings geschiedenis der inlandsche bevolking is daar, om te bewijzen, dat tot breideling van eenigerlei streven naar zelfstandig heid slechts wordt overgegaan, wanneer zulks onvermijdelijk is geboden door de ontoelaatbaar agitatorische wijze, waarop de propaganda daarvoor in bepaalde ge vallen wordt gevoerd. Het tempo dier propaganda, noch de toon als zoodanig, waarop zij wordt gevoerd, zijn voor de houding der regeering maatgevend. De door eenige leden gestelde vraag of de minister, na ontvangst van des Landsvoogds telegrafisch bericht omtrent de aangekondigde huiszoekingen bij de P, N, I.-leiders, niet zelf met den gouv.- generaal in gedachtenwiseling nopens de te nemen maatregelen is getreden, wordt ontkennend beantwoord. Een zoodanige gedachtenwisseling zou in de gegeven omstandigheden practisch zelfs bezwaar lijk mogelijk zijn geweest. Voor zooveel in de nationale propa ganda en streven merkbaar is naar ver hooging van de volkskracht in opbou- wenden zin, heeft de Indische regeering het als een voorname taak beschouwd! den weg daartoe, waar noodig, te ef fenen en beletselen weg te nemen. Te genover de uitgesproken bedoeling ech ter van sommige propagandisten van non-coöperatie om daarnevens stelsel matig een vijandigen en revolutionnairen geest onder de bevolking aan te kwee ken, past alleen een houding van be slisten afweer en krachtige bestrijding. Omtrent den financieelen toestand w°rdt o.m, meegedeeld ten aanzien van het denkbeeld van beperking van de tin productie, dat de Indische regeering bij brief van 8 Maart j.l. aan den Volksraad heelt doen mededeelen, dat zij, bij den heerschenden lagen prijsstand heeft be sloten, de productie op Banka niet uit te breiden en voor het loopende jaar te •xPtvu PP'6? hoogste 22.000 ton, waar uit blijkt, dat de aangenomen gedrags lijn mede beoogt een bescherming van de geldelijke belangen van het land welke juist door een niet met de con- door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 25 i Ik vervolgde imiijn weg naar mijn 'ka mers, daar ik er niet op gesteld was liet gesprek voort te zetten. Toch gevoelde ik, dat er iets achter dat alles stak. Ash ley wist of vermioedde iets, dat hij mij zeker inet een kleine aanmoediging mij nerzijds zou hebben medegedeeld. Na nog een laatste sigaret te hebben aan gestoken, probeerde ik de zaak voor mij- zelven tot klaarheid te brengen. In de eerste plaats was ik in aanraking geko men met deze menschen, die niets merk waardigs vertoonden behalve de uitge sproken vreemde nationaliteit van den imian en de goede smaak en de schoon® hein van het meisje. Ik had ze gezien in een hoogst fatsoenlijke omgeving te Varijs en vervolgens in een restaurant, dat, naar Louis' ronduit had erkend, de verzamelplaats was van menschen," die 'een leven leidden waaraan een luchtje was. Ik was tegelijk met hen naar En geland overgestoken en zoo. hun aan wezigheid in den trein niet de verklaring was, waarom Louis- mjj zoo. overhlaast had laten vertrekken, -dan 'moet het hem sumptie rekening houdende uitbreiding der productie zou worden bedreigd. Tegenover de zienswijze der voormel de leden, dat er een streven zou zijn om den toestand ongunstiger voor te stellen dan deze is, om zoodoende ster ker te staan tegenover den aandrang tot uitgaven van algemeen nut, stelt de minister de zijne, dat zoolang de ver- eischte saneering van den buitengewo nen dienst niet is doorgevoerd, de toe stand van den gewonen dienst in werke lijkheid veel ongunstiger is dan hij wel schijnt. DE VLAARDINGSCHE TOL. Op de vragen door het raadslid J. Bu- ters gesteld over de stremming van het verkeer aan den Tol bij de Vijf Huizen tusschen Vlaardingen en Schiedam is door B. en W. van Vlaardingen o.m. ge antwoord: dat de burgemeester ter zake diligent is, doch hij kan ter plaatse als hoofd der politie niet optreden, aangezien de tol op grondgebied der gemeente Schiedam ligt. De noodige onderhandelingen om tot op heffing van den tol te geraken op voor Vlaardingen aannemelijke voorwaarden zijn nog niet zoover gevorderd, dat die opheffing nog voor Pinksteren kan wor den verwacht. Intusschen stellen B. en W. alles in het werk om die opheffing zoo spoedig mogelijk te doen plaats heb ben. Mr. Dr. D. FOCK, Op 21 Mei a.s. zal het vijftig jaren geleden zijn, dat mr. dr. D. Fock, oud gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, aan de universiteit te Leiden in de rechten promoveerde op stellingen en tot doctor in de staatswetenschappen op een proefschrift getiteld „Iets over art. 23 der wet van 1855 Staatsblad 102". Wijlen prof. dr. J. T. Buys was zijn pro motor. DE BESPELING VAN DEN STADS SCHOUWBURG TE AMSTERDAM. De .gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren 'met 21 tegen 20 stemmen verworpen een voorstel van den heer Klaas de Vries om tot vaste bespelers van den Stadsschouwburg te benoemen de heeren Fd'. Verkade en Van Dalsum Eveneens werd met 24 tegen 18 stemmen verworpen het voorstel van B. en Wi om1 den Stadsschouwburg] te verhuren aan de Iheeren Saalborn en Verbeek. Schrijft aan Mme COLENBRANDER, 445 B Overtoom, Amsterdam, die U gaarne gratis het eenvoudige en doel treffende recept zal zenden dat zij zelf met veel succes heeft toegepast (Ingez. Med.) „De cost gaet voor de baet uit". Gevelsteen pakhuis W.I.C. toch een voldoening geweest zijn te .ge- looven, dat ik misschien met hen in kennis; zou komen. Gedurende de gansche reis had 'geen van beiden ook' maiar del geringste poging gedaan om1 met mij kennis te maken. Dat dit tenslotte niet temin had plaats g|ehad, was ongetwij feld alleen aan het toeval toe te schriji- ven. Ik twijfelde geen oogenbilk dat het meisje aanvankelijk zeer verstoord op mij' was geweest. Het was even zeker, dat haar oom geen oogenblik van een wensch had doen blijken om met mij kennis te maken. Ik moest wéér denken aan zijn wonderlijke ongerustheid, toen ■wij Londen naderden, zijn geprevelde verontschuldiging van zijn zeeziekte en zijn eenigszins zonderling gedrag o'm! zijn nichtje alleen aan mij toe te vertrouwen, hoewel ik een volslagen vre- Hireling voor 'hém was, terwijl hij zien haastte naar een hotel, waar hij zich ten slotte nieA 'eens had vertoond. Was hij inderdaad de man, die per telefoon met het meisje had gesproken, dan wist zij vermoede lijk 'meer van de zaak af dan ik. iWfaar- schijnlijk had hij haar een uitleg van zijn afwezigheid gegeven ,ma.ar dan had hij toch ongetwijfeld .aan haar geheimhou ding opgelegd. Wat was. de beteekenis van het geheimzinnig gedoe.? Waarvoor "Was hij bevreesd? Wie was. die jonge m'an, die na zijn vertrek op het Chairing Cross Station van zoo. igroote 'belangstel ling voor zijn nicht en mij blijk had ge geven? Was het misschien iemand, d;en ZEELAND Uityoering Roode Kruis. De Damesvereeniging „Eerste Hulp" en de „Transport-colonne' van het Ne- derl, Roode Kruis, afdeeling Middelburg Vlissingen geven Dinsdagavond te 8 uur een uitvoering in het Schuttershof v/elke ten doel heeft het werken en stre ven van het Roode Kruis, en dit niet het minst in vredestijd, duidelijk te demon- streeren, zooals dit op 6 Maart met groot succes te Vlissingen plaats had. Behalve muziek en zang, wacht den bezoekers een causerie, enkele practi- sche oefeningen, een tweetal tableaux en een één-acter. Gezien wat te Vlissingen is ge presteerd, durven wij tot een druk be zoek opwekken. Het werken van het Roode Kruis verdient ieders symphatie. De staatsgronden in den Kreekrakpolder. Men schrijft aan de N. Rofct. Crt. De pachten in den Kreekrakpolder, die voor de goede gronden to-t f 300 per H.A. bedragen, loopen teneinde. Vaia de gelegenheid om op de oude Voorwaarden weer voor een nieuwen termijn in te piachten, werd geen gebruik gemaakt; wel werd door het meerendeel der pach ters om verlaging van de pachtprijzen gevraagd, en sommige pachters we'nsch- ten onder geen beding de piacht te conti- nueeren .Het Rijk vond toen deze oplos sing, dat een commissie van deskundigen de igro.riden zou schatten, waarna "de vaststelling van de pachtprijzen zou plaats hebben door den ingenieur der domeinen in Zeeland, die aam de taxatie prijzen niet gebonden zou zijn. Thans hebben de pachters, die voor een nieuwe pacht in beginsel bereid wa ren bericht ontvangen varu 5e voor waarden, waaronder en de prijzen waar tegen zij weer kunnen impiadhten. Het re sultaat is, dat de pachtprijzen voor de goede .gronden met circa 35 pet. zijn ge maald. Maar ook nu nóg worden voor goed bouwland door elkaar pachtprijzen ■van f190 a f200 per H.A. gevraagd. Het gevolg is, Sat vele perceelen vrij komen ,wat den Staat gelegenheid geeft, op 28 Mei a.s. wederom een openbare verpaenting te Goes 'te houden van gronden in den Kreekrakpolder. Uit het boekje, bevattende de voorwaarden der verpachting en aanwijzing van d"e percee len, blijkt dat de verpachting niet vol doende is voorbereid. Immers alle gron den in dien Kreekrakpolder kojmlen hier in voor, zonder uitzondering; de geheele polder is ter verpachting verkaveld. Toch is bekend ,dat eenige van de tegenwoor- dige pachters met den Stgat overeen stemming hebben bereikt omtrent een (nieuwe pacht. Wel is van de zijde der registratie en domeinen toegezegd, dat Voor den aanvang 'der verpachting zal worden mee,gedeeld, welke gronden Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elite regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. reeds onderhands Verpacht zijn, "doch menig .gegadigde ,die kosten maakte 'ter fveizichti.gimg en tot onderzoek van een 'bepaald perceel zal zich dan teleurge steld zien. MIDDELBURG. Benoemd met ingang van 1 Mei a.s. tot adjunct-inspecteur van politie alhier, de heer G. Mulder wonende te Vlissin gen. Gisteravond bracht de Mondharnio- inicavereeniging „Crescendo"' (Buitentuin) een serenade aan zijn voorzitter den heer Willem®, ter gelegenheid van zijn 50sten verjaardag. Het gezelschap trok van den Buitentuin, langs de Lan.geviele rond de Markt door de Krommeweiele naar den Seisdam waar enkele nummers ten gehoore werden gébracht. Het be stuur wensch te den jarige geluk, die het .geheele gezelschap, binnen noodigde. Na nog een nummer t>t slot. trok men inl im'arsehtempo naar den Buitentuin terug. VLISSINGEN, Uit het jaarverslag over 1929 van de afdeeling van den Centraleu Neder- landschen Ambtenaarsbond, blijkt, dat 't ledental steeg Van 131 op 172. .Sedert diein steeg het tot 180. I Het i s gelukt op Schouwen een af deeling van den Bond op te richten;. De rekening sluit met een goed slot wan f75. In het verslag wordt medegedeeld ,dat de samenwerking met de bij1 den Vlis- singschen bestuurdersbond aangesloten organisaties goed is, terwijl de afdeeling ook regelmatig contact heeft met de af deeling van het Belgisch syndicaat. ZUID-BEVELAND. KLOETINGE. Donderdagavond werd ter gelegenheid van het weder ingebruik- nemen van het geheel gerestaureerde en vernieuwde kerkorgel in de Ned. Herv. Kerk alhier een kerkconcert gegeven door den heer W. Kool, organist der Wil- helminakerk te Rotterdam, met welwil lende medewerking van Cloetinghs' Ge mengd Koor, directeur de heer Tammin- iga. Ds. Raams opende deze bijeenkomst en schetste het belang van een orgel voor den eeredienst. Uit de door den organist ten gehoore gebrachte muziek bleek dat het orgel prachtige klanken weergeeft. Ook het koor zong eenige mooie liederen. Aan het slot bracht ds. Raams dar.k aar Kerkvoogden en Notabelen vo-.,r hun t e sluit tot restaura i le, de Fa. Dekker tc Goes voor de vlugge ai werking en voorts allen die tot het slagen van dezen avond hebben medegewerk. Het kerkorgel dateert van 1787. Bij de [restauratie zijn aangebracht een vrij pe daalen eenige nieuwe registers, terwijl de windvoorziening geschiedt door mid del van een electromotor. THOLEN. Installatie burgemeester van Oud-Vossemeer. Te Oud-Vos&iemeer werd Vrijdagnamid dag 'de inieuw benoémde burgemeester, de hij wensch te te onüoopen? Een defec tive, of een verklikker misschien? Het raadsel wals biet igemtak'kelijk' .op te lossen. Gezond verstand zei mij, dat ik de wijste partij' koos, ,a,ls ik! mij hield aian mijn oorspronkelijk plan en den eersten mör- Igentrein nam, die mij naar mijn broeder in Norfolk zou brengen. Daartegenover gevoelde ik groote neiging om te blijven., de .dingen tot klaarheid te brengen ejn Felicia Delora nogmaals te ontmoeten. Ik was' dertig jaar, vrij mfan en zondejr andere zorgen, mét een bescheiden in- Jkoteuen en een bescheiden fantasie. Vöör dit .drama een schaduw op mijn leven had geworpen, was dit, behouden® het gebeurde in het restaurant op de Place d'Anjou, nog ,al glad verloopen. Ik had hee.1 wat geflirt en heel wat aardige vriendinnen weten te winnen, maar nu vroeg ik tm'ij' af of er in het Verleden! één Snij zoozeer had aangetrokken als. dit 'meisje, dat 'mij overigen® totaail vreemd was. Ik had een hekel aan haar oom, aan de oim's taiidigneden waaronder ik kennisi mét haar had gemlaalk't, aan het geheimzinnig gedoe dat hen omgaf. Ik was toch wel een groote dwaal® mij' eb over te bekommeren, dat zij twee ver diepingen lager den nacht doorbracht, hetzij vervuld met de wetenschap van )een of ander mysterie of,geheim.', 'dan wel vol kommer over het lot van haar oom'. En op stuk van zaken was' ik goed,' be|- 'schouwd, naar ik zelf moest bekennen, een groote dwaas. Ik was toch oud ge- GROOTE MARKT C 11 liagez vfed heer J. G'. Hamer geïnstalleerd. Na uit Tholen door die Raadsleden met auto's te zij'n iafgiehaald, werd hij bij den ingang Van het dorp door Oud-Vos'sémeer's Mu- ziekVereeniging, de Chr. Zangvereenjging en de kinderen Van de drie schoLeln ver welkomd. In 'de Raadzaal, waar verschil lende familieleden, kennissen en een talrijk publiek1 was, heeft de plaatsver vangend burgemeester de heer M. K. de Wilde beiml met hartelijke woorden ont vangen en geïnstalleerd. Uitvoerig beant woordde de heer Hamer, na de gewone plichtplegingen, Raad, Dagelijksch Be stuur, Gemeente-secretaris en alle be ambten. Wat de toekomst zal brengen, zoo zeide hij o.m1., is tooi* .ons allen Ver borgen. Maar één ding bracht hij naar voren, en wel dat hij alles' zou aanwend den, om! den bloei van Oud-Vo.ssem'eer en zijn 'ingezetenen te bevorderen. Met de bede, dat onder Gods onmisbaren ze gen de gémeente Oud-Vos.semeer in groei en bloei zou toogen toenemen, aanvaard de bij1 zijn ambt. Daarna zongen de schoolkinderen en de Chr. Zangvereeniging hem' eenige lie deren toe, en speelden de muzikanten eenige nummers. Allen werden hartelijk dank gezegd door den Burgemeester, waarna de Raao en de genoodigden eeni- g|en tijd op het gemteentehuis vertoefden; vervolgens werden de drie scholen her zocht, waar de kinderen door hém' wer den onthaald. In den loop van den avond werdeR door de genoemde gezelschappen eenige liederen gezongen en gespeeld en daar mede wera het feest besloten ^EEUWSCH-VLAANDEREN O. D. ST. JANSTEEN. Naar het Hulster- blad verneemt, neeft de heer C. IJse- baert ontslag' aangevraagd als burgemees ter dezer gemeente. Sinds 1889 was' hij burgemeester. De Gasthuiskwestie te Aardenburg. Met verwijzing naar het door ons uit de Standaard overgenomen berichtje, in ons blad van 23 dezer, betreffende de verdeeling en opheffing van het Burger Gasthuis en het Burger Weeshuis te Aar- denbur.g, deelt onze correspondent on® het volgende imedë: „De onbekende berichtgever van de Standaard, zegt wetens of onwetens dat de wensch "van den dokter, die voor zijn levten aan het Gasthuis verbonden was, door [alle bij de Verdeeling betrokkën part tijen is afgewezen. Dit is echter bezijden de waarheid. In 3e laatst gehouden boeg olm1 geen domme dingen te .doen. Die Delora was een avonturier, daar viel /geen oogenblik aan te twijfelen. Eni hoe was goedschiks aan. te nemen, dat zij piet op de hoogte was van zijn warén aard? 1 Juist toen ik reeds half ontkleed was, werd er zacht op mijn deur geklopt. Ik stond op en wist een oogenblik niet, wat mij' te doen stond'. Gedurende den laatstee tijd scheen ik volstrekt niet inteer igedacht te hébben aan de gieviarein, die mij1 persoonlijk bedreigden. Nu kwam de herinnering daaraan plotseling weer bijl bfij op. Misschien was Tapilow welj dood. In dat geVal was het einde voor Imiij gekomen. Ik' ging naar de hal endeed de deur open. De gangen waren scheime- rig verlicht, miaar ik kon onmiddellijk zien, wie de beide mannen warén', die "zich op» dat late uur bij mij verVtoegde'n. De eene was blijkbaar een inspecteur van poiltie en de m'an naast hem' kop, al droeg hij ook burgerkleeren, moeilijk iets ander® zijti dan een detectivte. HOOFDSTUK XII. Ik kéelk fde beMe miannen ,aan en' zij pia- imen mij op hun beurt met eenige btei- langstelling op. v „Heb ik' de eer met 'kapitein RothleSrby te spreken?" vroeg de inspecteur. „Om) u te dienen", antwoordde ik „Wij zouden u gaarne even iets wil len vragen" vervolgde hij. „Doe mij dan het genoegen binnen te komen", zeide ik en "ging him voor naar mijn zitkamer. „Men heeft mij opgedragen', begon de inspecteur, „een onderzoek in te stel len naar de verdwijning van den heer De lora, den heer, die hedenavond in het hotel werd verwacht", vervolgde hij', zijn aanteekeningien raadplegend. Voor mij, die uit een zeer 'begrijpelijk eigoïslme in de eerste plaats aan mijn eigen aangelegenheden had gedacht en eigenlijk' niet minder had verwacht dan gearresteerd Te worden, was deze Ver klaring van de aanleiding van hun be zoek niet minder dan een opluchting [„Wij1 imeenen te weten" ging de in specteur voort „dat u imtet den heer De lora en zijn nicht samen heeft gereisd van Folkestone naar Charing Cross." „Volkomen juist" antwoordde ik „de conducteur wees hun plaats in mijn cou pé aan." 1 ■- i „Iieeft u oD'der de reis irnet hén ge sproken, mijnheer?" '„De heer Delora heeft voortdurend geslapen, en heeft de oogen niet igeopénld Voor wij feitelijk reeds te Londen waren?" „Maar misschien heeft u met de jonge dame gesproken?" '„Als ik dat .gedaan héb", antwoordde ik vroolijk, „dan was het niet meer dan een staaltje van mijn plicht." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1