provinciale ifeeuiuschc ROOMBOTER 89 No. 97 VRIJDAG 25 APRIL 1930 173c Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND MET RÜKS80TERMERK TH AS O O GT, PER POND. VERPAKT IN CARTöNi. ZEELAND Stoomt ©sa f©pfl alles KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. ïn de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. sas KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM, De Koningin zal van Dinsdag 20 Mei tot Maandag 26 Mei haar jaarlijksch be zoek aan de hoofdstad brengen. In deze week zal de Koningin o. m. een bezoek brengen aan de R. K. internationale ver- eeniging tot bescherming van meisjes. HET HELLEGAT. In de te Bodegraven gehouden algemee- ne vergadering van de schippersvereeni- ging „Schuttevaer" zijn voorstellen be handeld betreffende de verbetering van het Hellegat. Al deze voorstellen wer den aangenomen, alleen vestigde de heer v, d. Berg Jumelet er de aandacht op, dat deze verbeteringen de oester- en mos selteelt niet zullen mogen schaden. De voorzitter legde daarop een ver klaring af, waaraan de N. R. Crt. ont leent: Mag uit het feit, dat deze voorstellen noodig zijn, zoo zeide hij, worden afge leid, dat de Nederlandsche regeering on willig zou zijn in dezen? In den laatsten tijd wekken berichten, voorkomende in de bladen van onze Zui delijke buren, als De Morgenpost, La Metropole en De Nieuwe Gazet, die ge dachte. Niets is onrechtmatiger. Van het tijdstip af toch, dat het Zui den des lands afdeelingen van Schutte vaer telt, heeft ook het Hellegat als punt op de agenda's van de algemeene verga deringen gestaan. Door het lager wegvallen van het ebdal in de Grevelingen en op de Oosterschel- de dan in het Haringvliet, zoowel als door het hooger stijgen van den vloed- top der eerstgenoemde plaatsen, trekken bij omtrent gelijk havengetal de voor tijen in het Hellegat dwars over de vaar geul. Een voortdurend verschuren van den bewegelijken bodem, verplaatsing der geul of geulen, wisselende diepte en onberekenbare drempels, zijn hiervan het gevolg. In verband met de verplaatsing der geul was nu eens de Karolinageul, dan weer het Noord-Volkerak hoofdvaar water, waardoor ook daar wisselende moeilijkheden worden ondervonden, zij het dan van minder ernstigen aard. Voegt men hierbij de ontmoeting van het zoute en het zoete water, wanneer het getij kentert, vaak in twee over el kaar heenloopende lagen met ongelijke stroomrichting, dan staat vast, dat het Hellegat steeds heeft moeten zijn een „lastig en moeilijk vaarwater". Het ware wenschelijk, dat de regeering er in slaagde middelen te vinden, om het vaarwater en het Hellegat vast te leg gen. Zulk een werk moet toch uitvoer baar zijn. Wanneer men van de zijde onzer Zui derburen in onze klachten over het Hel legat aanleiding vindt tot de voorstelling als zouden het Hellegat en de verdere weg over de Zeeuwsche en Zuid- Hollandsche stroomen door ons met min der zorg zijn behandeld dan andere van onze vaarwaters, dan berust dit op een onjuiste voorstelling eenerzijds, op een te geringe waardeering van hetgeen is geschied anderzijds. Men zou met een weinig meer overdrijving kunnen gaan be weren, dat we hadden behooren zorg te dragen, dat minder hooge getijen onze Zuidelijke zeegaten binnentraden, omdat dan een vaarweg van meer constante diepte en minder verschuring zou zijn ont staan. Het archief van Schuttevaer vermeldt in tal van bijzonderheden resultaten, die hebben geleid tot verbetering van den weg door Zeeland en vergelijkt men dit met hetgeen elders in het vaderland is gedaan en achterwege gelaten dan paste eerder de klacht, dat het Noor- ,er\ J3'" 1 \atld stiefmoederlijker is be- w/ g6T ,n dai1 het Zuiden. ?ar. fph'Pper uit de Noordelijke provinciën bqna geen kilometer kan af- eggen zonder betaling van sluis-, kanaal- en vaartgelden vindt zijn Zuidelijke col lega en daarmede ook de Belgische schip per, die onze grenzen passeert, uitslui tend vrije stroomen en vrije rijkskanalen, terwijl de laatste in zijn eigen land elke kilometerton betaalt. De klachten der Hollandsche schipperij bepalen zich dan ook geenszins tot of culmineeren in het Hellegat. Hier te lande, maar ook in het nabu rige België, is de toestand op onze vaar wegen bij het snel toenemend verkeer, verre van volmaakt. Het arbeidsveld voor „Schuttevaer" is nog immer uitgebreid. Dat de weg van de Kil naar Antwerpen in de plaats gehad hebbende verbetering zijn deel niet heeft gehad, de snel toe genomen vaart langs dien weg is daar om te bewijzen, dat eer het-tegendeel waar is en dat klachten over verwaarloozing öf ongegrond öf opgeschroefd mogen wor den genoemd. Wij willen hiermede geenszins zeggen, dat de klachten over het Hellegat enz. moeten verstommen. Integendeel, 't ligt geheel op den weg van onze vereeniging daarmede voort te gaan. Evenals dit moet worden gedaan overal, waar de welvaart van het land en die van de schipperij dit gewenscht maken, zullen we de regee ring blijven attent maken, ook in het Hel legat op dat wat verbetering behoeft bij de stijgende eischen, die aan het bedrijf worden gesteld. We zijn ons bewust, dat hieraan reeds werd tegemoet gekomen, zooals in 1929, toen baggerwerk noodig bleek en ter stond werd uitgevoerd. Maar al loopen wij de kans, te overvragen, het was wel licht niet zoo kwaad geweest als de re geering nog meer dan reeds nu het geval is, had geluisterd of had kunnen luiste ren naar de stem der schippers. Spreker somde dan een gansche reeks van in den loop der jaren aangebrachte verbeteringen op en besloot, daarbij doe lende op eenige artikelen in het blad „Schuttevaer", waarvan hij reeds in de ochtendvergadering de verhouding tot de vereeniging had geschetst. We meenen van deze plaats te moeten ageeren tegen een voorstelling, die in de hand gewerkt wordt door een eenzijdige voorstelling van zaken anderzijds. De vereeniging kent sinds lang de ge breken van den weg dopr het Hellegat, ze houdt niet op, daarop bij voortduring te wijzen en te pleiten voor maatregelen, die een meer blijvende verbetering ten gevolge kunnen hebben dan baggeren al leen, maar ze zal zich blijven verzetten tegen elke verkeerde of scheeve voor stelling van zaken en hoopt van harte, dat deze verklaring in voormelde bui- tenlandsche bladen nu ook onder de aan dacht der lezers zal worden gebracht. De vergadering besloot verder nog op voorstel van Vlissingen aan de re geering te verzoeken op den dijk nabij Westkapellen bij het z.g. IJzeren Licht een misthoorn te plaatsen. Aangenomen werden de voorstellen- Rotterdam. 1. Aandringen op wegbaggering der slikken buiten de Middensluis te Ter- neuzen en op plaatsing van remming- werk aldaar. 2. Aandringen op het verbod van schutten door de Westsluis teTerneu- zen voor schepen beneden 70 M, lengte; dit verbod op te heffen indien door groo- te drukte of andere oorzaken aan de Middensluis hetzelfde getij niet kan wor den geschut, voor zooverre dit de zee vaart niet hindert. Op voorstel van Rotterdam zal aangedrongen worden op verbreeding van het Kanaal door Zuid-Beve land Naai aanleiding van een voorstel-S t. Philipsland om aan te dringen op betere bediening van de Haagsche Schouw heeft de secretaris, de heer Keyzer, er de Nederlandsche Spoorwe gen een ernstig verwijt van gemaakt, dat zij in het algemeen door haar willekeu rige besluiten tot sluiting van spoor bruggen de schipperij groote nadeelen bezorgt. Een voorstel-S tavenisse om op ruiming te verzoeken van de betonning in het IJ van de Coenhaven tot Zee burg, werd na bestrijding door Amster dam van de agenda afgevoerd. DE OPENING VAN DE NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN, De opening van de nieuwe sluis te IJmuiden zal op Dinsdag a.s. door de A.V.R.O. uitgezonden worden. DE WIERINGERMEERPOLDER. "Op de vraag van 'het Eerste Kamerlid den heer Westerdijk betreffende de op- richting van een dienst voor de voor bereiding en uitvoering van de werk zaamheden tot het in cultuur brengen van de in den Wieringermeerpolder drooggevallen gronden heeft de minister van Waterstaat medegedeeld, met de in genieurs Smeding, Mesu, en Roebroek tot overeenstemming te zijn gekomen betreffende de oprichting van een dienst 'voor de voorbereiding en uitvoering van Oprechte vriendschap rekent niet met de omstandigheden, niet met hei voorbijgaan der jaren, niet met den afstand, die ons scheidt. de werkzaamheden tot het in cultuur brengen van de in den Wierinigermeer- polder drooggevallen gronden. 'Hoe de minister zich in hoofdlijnen de ïhrichting van deze dienst heeft gedacht, zal kunnen blijken uit de memorie van toelichting van een weldra in te dienen wetsontwerp tot verhooginig van de be- igrooting van het Zuiderzeefonds voor 1930. DE NEDERLANDSCHE LANDBOUW OP DE ANTWERPSCHE TENTOON STELLING. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van hoofdstuk V der Rijksbegroo- ting voor het dienstjaar 1930. Aange vraagd wordt een bedrag van 25.000 ten behoeve van de „Centrale Commissie voor de deelneming van Nederland aan de in 1930 te houden Wereldtentoonstel ling voor Koloniën, Zeevaart en Vlaam- sche Kunst" te Antwerpen, om de deel neming van den Nederlandschen land- en tuinbouw te steunen. NEDERLANDSCHE KOLEN NAAR DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent meldt aan de N.R.Crt.: Gelijk ook reeds eenigen tijd geleden is wederom dezer dagen gemeld, dat tus- schen de Nederlandsche en Duitsche re- geering overeengekomen zou zijn, het in voercontingent van Nederlandsche kolen in Duitschland van 80 tot 100.000 ton te verhoogen. Van de meest bevoegde bron wordt medegedeeld, dat diit bericht evenals het voorafgaande voorbarig is. K< fVSEERTEÜI Jr. (Ingez. Med.) Men verzoekt ons te willen melden, dat tot het Oranjekruis-comité, hetwelk 21 Juni den provincialen wedstrijd in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken zal organiseeren, nog zijn toegetreden de heeren P. de Mooy te Vlissingen, H. Snoek te Goes en Wj. Pfeifer te R a - p e 11 e. MIDDELBURG. In dit nulmtner komt een kennisjgfe- ving van het gemeentebestuur voor, waar op wij speciaal de aandacht vestigen van alle bestuurders van rij- en voertuigen, die te Middelburg wonen of in de eerst- kolmeude weken 'de stad bezoeken. Uit die publicatie nlijfct, dat van|a| Maandag a.s. eerst het deel v!an de Markt tusisciïen de Langedèlft en de Lange Noordstraat en daarna laatstgenoemde straat tot voorbij de Kweekschool, beide hoogstens gedurende 3 weken, voor het rijverkeer zullen zijn afgesloten. Deze beide wegsgedee 1ten worden van koper slakkeien voorzien. VLISSINGEN. Op de gisterenavond gehouden bij eenkomst der Vlissingsche Amateur-Fo- tografenvereeniging, heeft de heer Sie mens theoretisch uiteengezet hoe men kan komen tot beter afgewerkte foto's ook door amateurs, terwijl de heer Stoel dit daarna practisch aantoonde. Het was een leerzame avond. Van den Belgischen lichter Sido V, van Londen naar Neuzen is een man over boord geslagen. Op den jaardag van Prinses Juliana zal alhier in de Groote Kerk een kerk dienst plaats hebben waarin ds. Hartjes van hier en ds. Rmg'naida uit Middelburg zullen spreken. WALCHEREN. AAGTEKERKE. Donderdagavond sloeg de bliksem in den schoorsteen van de woning van den landarbeider L. alhier, echter zonder brand te veroorzaken. De bewoners, welke afwezig waren, vonden bij thuiskomst tot hun schrik den spiegel en eenig opschik, welke op den schoor steenmantel stond, in stukken verspreid over den vloer liggen. ZUID-BEVELAND. KRABBENDIJKE. Onder voorzitter schap van den heer Weüemain hield de Ver. ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders alhier haar algemeene vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris de Jteer Elenbaas bleek, dait in het afgeloo- pen jaar zes plaatsjes in gebruik zijm ge nomen. Het aantal pachters bedraagt 99. De bouw van de plaatsjes is aanbesteed voor f 13.100. Door het rijk werd een voorschot verleend van f 21,600, terwijl, de bewoners uit eigen middelen hebben gestort f 2.400. Thans zijn weer vier plaatsjes in aanbouw. Daarna heeft de administrateur de heer A. Tollenaar, rekening en verant woording gedaan. Aan pachten werden ontvangen f 5.183, rente van het belejgde gela f 261,14 en andere ontvangsten f 47,75. Afgelost werd f 10.211. De ba lans sloot met een debetsoldo van f 980, welke bij' de reserve werd gevoegd', zoo- dat deze thans bedraagt f 6.863. Met al gemeene stemmen werd daarna, de balans en verlies- en winstrekening vastgesteld. Besloten werd aan den secretaris en ad ministrateur een billijke vergoeding te geven voor de verrichte werkzaamheden. Tot bestuurslid werd bij; acclamatie her kozen de heer C. P. Vogelaar. KRUININGEN. Woensdagavond werd omstreeks 9 uur een prachtig natuurver schijnsel waargenomen. Een groote vuur bol bewoog zich over den oostelijken he mei met schitterende kleurschakeeringen, waardoor heel de omtrek plaatselijk hel der verlicht werd. NOORD-BEVELAND. WISSEKERKE. Donderdagavond om streeks half zes ontlastte zich een on weersbui boven deze gemeente, met ge volg, dat de bliksem insloeg in de land- bouwschuur van den landbouwer Jac. I. Door hulp van daar aanwezige personen kon het vee nog tijdig gered worden. De hond van den heer I. kwam in de vlam men om. Landbouwwerktuigen en een voorraad graan verbrandden. Begunstigd door windstilte en het spoedig aanwezig zijn der motorspuit, bleef de brand beperkt tot de schuur, die geheel afbrandde. COLIJNSPLAAT. In de Woensdag al hier gehouden vergadering van den ge meenteraad waren alle leden tegenwoor dig. Het nieuw benoemde lid, de heer M. J. Contant, legde in de handen van den voorzitter de vereischte eeden af en nam onmiddellijk daarop zitting. Besloten werd voortaan de notulen tegelijk met de stuk ken voor de raadsleden ter inzage te leg gen. De rekening van het Burg. Armbe stuur 1929 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op 1309.16. Het voorstel van den heer J. van Dis, om bij de Kroon in hooger beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten tot niet-goedkeuring van de wijziging der ge- meentebegrooting, waarin verhoogd pen- sioenverhaal tot uiting is gebracht, over welk voorstel in de vorige zitting de stemmen staakten, werd thans aangeno men met 4 tegen 3 stemmen. Besloten werd om met de rioleerings- werken te wachten tot het aanstaande jaar. Tevens werd besloten te trachten een goede tweedehands brandkast aan te schaffen, waarvoor aan B. en W. een blanco crediet werd verleend. Ten slotte deelde de burgemeester me de, dat bij zijn laatste bezoek de Com missaris der Koningin had meegedeeld, dat hoogstwaarschijnlijk nog dit jaar elec- trische stroom zal worden geleverd. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. GRAAUW. Door de politie alhier is dezer dagen procesverbaal opgemaakt tegen zekeren B. aldaar, die er van ver dacht wordt reeds sedert eenige jaren zich electrische energie (stroom) weder rechtelijk te hbben toegeëigend, ten na- deele van de P. E. Z. E. M. De man had daartoe een geisoleerde „¥oiha?di3ig Gr. Msrkt C 12 [Inge*. Msd.} koperdraadverbinding aangelegd van de bestaande huisaansluiling, die loopt van den paal van 't electrisch net naar zijn! werkplaats, en daarmede de huisinstal latie verbonden, waardoor hij recht streeks stroom kon betrekken van het leidingnet van het gemeentelijk electrisch bedrijf, zonder dat deze stroom dus door een meter werd gemeten. De draad was zoodanig aangebracht dat deze, in geval van ontdekking onmid dellijk en op een gemakkelijke wijze kon worden verwijderd. De politie heeft de installatie in be slag genomen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. GROEDE. Door een defect aan de stuurinrichting is de auto van den heef P, A. uit Breskens, bestuurd door den heer v. D., nabij het z.g. Noordwegje alhier in de sloot terecht gekomen. De chauffeur had een lichte kwetsuur be komen doordat hij door den schok over de voorruit op den kant der sloot is te recht gekomen. RETRANCHEMENT. Eergister is een kind uit het gezin R. alhier, dat met eeni ge andere kinderen spelende was op het erf van de ouderlijke woning, in een ach ter op dat erf liggend waterputje geval len en verdronken. Toen de moeder het kind vond, leefde het nog, doch het overleed eenige oogenblikken nadien, Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 13 tot en met 19 April in de iprovincid Zeeland bedroeg, Roodvonk: Hoek 2, Kruiningen 1, ISt. Maartensdijk 3. Diphthe ric: Clinge 2, Goes 1. i In genoemde week werd1 één geval van encephalitis na inenting ter kennïs Van het Staatstoezicht op de Volksge zondheid gebracht. In bijzijn van familie en vrienden had Woensdag namens de Kerken van Heemse en Nieuwdorp de overdracht van een steen op het graf van wijlen ds. G. Doekes plaats. Allereerst werd het woord gevoerd door ds. Beukema, predikant der Ger. Kerk van Nieuwdorp, aan welke gemeen te ds. Doekes het laatst verbonden was. Ds. Beukema sprak met groote waar deering over het werk door ds. Doekes in Nieuwdorp verricht. Daarna sprak ds. Slomp, namens de Kerk van Heemse. De heer K. Doekes van Goes, oudste zoon van den overledene, bedankte na mens de familie allen die tot dit doel hadden meegewerkt. Geref. Kerk. Beroepen te Rotterdam (vac. ds. G. Elshove) ds. Y. van der Zee te Amster dam-West. Gerei. Gem. Op het tweetal te Nieuwerkerk' a.d. IJsisel komt vonr ds. M. Hofman te Krab- benaijke. Vrije Evangel. Gem. Op het tweetal te Rotterdam komt voor ds. J. Enter te Cadzand'-Nieuw'vliet. Standbeeld dr. Cuypers. Naar de „Nieuwe Koerier" verneemt zal het standbeeld van Dr. Cuypers' ver moedelijk op Dinsdag 10 Juni a.s1. woe den onthuld. v i De Koningin zal zich' bij deze plecbn ligheid doen vertegenwoordigen, terwijl de Prins persoonlijk aanwezig zal zijn.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1