IJrotiinciale .Zeemusche De XX" Eeuw. Voor de Paschen. binnenland kerknieuws ter. IS. abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f- 2.3®, elders 2.50 per kwartaal. Wesk-abonnementen in Middelburg 18 cemt per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 38 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel, Bij abonnement voor beide veel lager, Men vrage daarvoor de tarieven. UIIG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT 91 DONDERDAG 17 APRIL 1930 173e Jaargang MAANDAG, TWEEDEN PAASCHDAG, VERSCHIJNT ONS BLAD NIET. Daar wij DINSDAG, den 3den Paasch- dag, vroeger ter perse hopen te gaan, zullen advertentiën voor dien dag, NIET LATER DAN HALF ELF v.m. kunnen worden aangenomen. Wereldreizigers. NEDERLAND EN BELGIE, NEDERL. PAVILJOEN TE ANTWERPEN DE SNELHEID BIJ ONZE SPOORWEGEN. HET AANTAL MILLIONAIRS IN ONS LAND. ZEELAND Onze Rijksteleioon op Zondag. Jan Ligthart. Beperking van den postdienst op Goeden Vrijdag. Waterschappen, MIDDELBURG SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. OVERHEMDEN, DASSEN, BRETELS, BOORDEN, SOKKEN, HOEDEN EN PETTEN, KOOPT U BIJ VLASMARKT. Ned, Herv, Kerk, KUNST EN WETENSCHAP Bespeling van den Stadsschouwburg. RECHTZAKEN „De Leidsche wonderdokter". Wegens moord. Opzettelijke brandstichting. De Portugeesche bankbiljetten. m JITENLAND Aigesaee» övsracfet De Vlootconferentie. Engeland en Rusland. )SSE. ISSE. IDSE. EYER. )PPE. ÏRSE. kNDE. 3EKE. JNSE. ■L 9rar MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen.' van i7 regels 2.10; elke regs? v meer 30 cent, In de rubriek „Kieine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regsl* opgenomen a 35 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" e| /Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 eest. No. mss ©H smamer bestaat sit 2 Bladen EERSTE BLAD Alle begrippen zijn betrekkelijk Een astronoom zal tegen zijn zoontje zeggen: ,,je moet niet van de heele wereld, maar van de aarde spreken, als je 't over je toekomstige reizen hebt, de wereld toch is heel de schepping en, be halve op de film, kunnen we nog niet naar de maan of naar Uranus reizen" De mannen echter, die wij nü op het oog hebben, denken er net andersom over: hun begrip van „wereld" omvat nog lang niet den ganschen aardbol, maar slechts Europa, of nog minder, véél min der soms „Wereldreizen" is een beroep gewor den. Men neemt daartoe een min of meer padvinderachtig costuum, een pas poort, en een foto van zichzelf, bene vens een dik boek, waarin poststempels, handteekeningen, loftuitingen etc. ge schreven kunnen worden. Dan vertrekt men en loopt b.v. van Middelburg naar Arnemuiden, Daar vertelt men „zie je, ik ben op een wereldreis en nu moet je. een kaart van me koópen, om me van boterhammen te voorzien". Van Middel burg naar Arnemuiden is wel niet ver, maar.... die wereldreis moet toch èr- gens beginnen? Er zijn inderdaad jongemannen, die het een heel eind brengen en dat bewijzen kunnen met allerlei poststempels en meer officieele dingen. Zoo waren de drie Duit- sche jongens, die gisteren en vandaag door Middelburg met hun beeltenissen ventten, al een heel eind geweest. Maar: er zijn ook anderen. Zoo de man, die indertijd met een leeg biervaatje uit Alkmaar vertrok, teneinde dit „de wereld rond" te holderdebolde ren. Hij vertelde er niet bij, of 't plan was op dat vaatje de oceanen over te steken, maar dat was ook niet noodig: verder dan tot Beverwijk bracht deze kuieraar het niet! In Delft was destijds een tweetal vrij ongure typen op een nog lumineuzer idee gekomen. Weliswaar hadden ze zich óók in het klaarblijkelijk onontkoombare pad vinderachtige pakje gestoken, maar: ze wilden de wereldreis een aantrekkelijk heid geven, nog nooit te voren vertoond! Met niets, met een bierton, of zes straat klinkers de wereld rond, te voet, op een fiets, in een auto, een onderzeeër of een vliegmachine, da's allemaal nog niets deze heeren zouden 't is heusch waar per vliegender Hollan der den aardbol omtrekken! Alleen, zoo vertelden ze „as de berrege erreg steil bennen, dan sjouwe we'n'em d'r bij op, maar anders: me gane op dat dingetje de heele wereld door. Vastwel!" Onder groot gejuich zijn ze van Delft vertrokken naar Den Haag.... doch bij Rijswijk zakte de zwaarste wereldreize- naar door het vehikel.en toen kwa men ze maar weerom. DelftRijswijk Wereldreis. t Is zonde van de mooie pakjes en van het vliegende Hollandertje, waar een jeugdig menschje zonder „wereld"-sche aspiraties zooveel plezier van had kun nen beleven! In den Belgischen senaat liepen gister middag de algemeene beschouwingen over de begrooting van buitenlandsche zaken, hoofdzakelijk over de Belgisch- Nederlandsche betrekkingen. Daarbij beeft o.a. de oud-gouverneur van de pro vincie O. Vlaanderen graaf de Kerkhove de Denterghem, aangedrongen op een af zonderlijke regeling met Nederland bui ten de Nederland-Belgische onderhande lingen om voor het bekomen van een nieuwe groote zeesluis te Terneuzen aan de monding van het zeekanaal naar Gent. De leider der s, d. fractie De B r o u- c k r e, geloofde dat het Belgisch-Ne- derlandsche probleem wel tot twee cen trale punten is terug te brengen: de Schelde en de verbinding met den Rijn, de Belgen hebben recht op een vrije en goede verbinding naar de zee; wat de Rijnverbinding betreft acht hij het gra ven van het Moerdijkkanaal het beste. Minister Hymans, op zijn beurt het woord nemend, zeide niet langer te zul len uitweiden over de politieke en eco nomische moeilijkheden met Nederland, die zoo duidelijk door Segers in zijn rap port in het licht zijn gesteld. Met Segers is hij van oordeel dat België thans in deze quaestie een sterke stelling inneemt, Bel gië heeft er geen belang bij met zijn Noor derburen een haastig geredigeerd en on volledig verdrag te sluiten. Dit beteekent geenszins, dat wij het contact met Neder land verloren hebben. Degenen, die in Nederland het verdrag hielpen verwerpen, zullen nog de eerste zijn om dat te betreuren, vond minister Hymans. De Vlaamsch-nationaal mr. van Dieren rakelde nog eens de amnestie-kwestie op. Hij verweet hen, die in 1919 in België de leiding hadden, zelf schuld te hebben aan de mislukking van hun politiek te Parijs. Zij vroegen te veel en gingen te ver. Zij eischten Limburg en Zeeuwsch-Vlaande- ren en men heeft de rood gevlekte kaar ten nog niet vergeten, die overal op onze muren werden aangeplakt. Naar de Tel. uit Brussel verneemt is de officieele opening van het Neder- landsch paviljoen oj> de tentoonstelling te Antwerpen vastgesteld op 12 Mei a.s. De directe der Ned. Spoorwegen heeft, naar wij in „Spoor- en Tramwegen" le zen, bepaald dat personentreinen samen gesteld uit 4-assige hoofdspoorrijtuigen en 4-assige hoofdspoorbagagewagens op de ondergenoemde baanvakken met een stnelheid vanh onderd kilometer in het uur vervoerd mogen worden: Amsterdam C.S.—Rotterdam D.P.; Amsterdam W.P. Utrecht—grens bij Zevenaar; Uitrecht Gouda; Utrecht—Eindhoven—Venlo, Am sterdam C.S.—Amersfoort; Deventer— grens bij Oldenzaal; Utrecht—Amersfoort Amersfoort—Zwolle (alleen opgaand spoor) en Zwolle—Groningen. Deze wijziging van de grootst toege stane snelheid zal binnenkort worden in gevoerd om eventueele vertraging te kunnen inrijden. Uit de iMaart-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek! 'blijkt, dat het üedrag der ver mogens in 1929 geslegen is van 14.073 imillioen tot 14.884 müilioen gulden. Dat beteekent dus een toename van ons na tionaal vermogen met 811 millioeti. Het aantal aangeslagenen in de Ver mogensbelasting was in 1928 177.457. In 1929 waren er 184.853, die een bedrag Van f 04.150.000 als cijns aan den fiscus opbrachten. i Het aantal imïliionairs bedroeg 1239 in 1921, daalde tot 946 in 1924, doch heeft thans weer het cijfer 1279 bereikt. Over het algemeen zijn de groepen der groote vermogens niet zoo sterk ge groeid als het aantal van 'kleinere ka pitaalbezitters. Zoo waren er in 1921 64.406 bezitters van vermogens tusschen 16 en 30 duizend gulden, in 1929 was dit aantal gegroeid tot 79.186. Nu door geïnteresseerden en ijveraars voor een dicorloopende openstelling van de Rij'kstejefcon qp Zondag in een op 7 April j.l. door den Inspecteur der P. T.T. belegde vergadering geen resultaat 'kon worden bereikt, kamt het, naar wij vernemen, het Bestuur van de afdeeting Walcheren van de Ned. Mij. tot bevor dering der geneeskunst wenschelijk voor, alsnog een bijeenkötnist te beleggen, ten einde ae materie nog eens aan een b|e- spreking te onderwerpen en eventueel' stappeii te doen om de gevraagde open stelling tegen betaling te verkrij gen, zonder echter het principe uit hjejt oog te verjliezen dat tot deze extra-be^ Men kan ijs kapot hakken met bijlen, dan verbrijzelt men den vorm. Het kan ook smelten onder zonne schijn. Dan verdwijnt het in zijn wezen. taling slechts noode zal worden overge gaan. Voornoemd Bestuur heeft daartoe, naar men ons mededeelt een besloten bijeen komst' op Maandag 28 April ,a,.s. in de Sociëteit St. Joris alhier belegd; daar zal dan tevens een 'kort verslag wor den uitgebracht van de besprekingen die in bovenvermelde vergadering hebben plaats genad. De directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonlq ntïor alhier bericht ons, dat het kantoor morgen op Goeden Vrij dag na 13 uur voor den Postdienst zal .gesloten zijn. Telegrafische postwissels, alsmede stortingen en chèques met spoedbehan- deling worden echter ook na dat uur be handeld. De 3e brief- en de 2e pakket po,stbe stelling worden opgeheven. Niet-busrechthouders worden van 20- 20.30 uur in de gedegenheid gesteld om nieuwsbladen af te halen. Busrechthouders kunnen hunne cor respondentie afhalen als op andere werk dagen. De Telegraaf- en Telefoondienst blijft ongewijzigd. Bij Kon. besluit zijn benoemd: in de provnicie Zeeland: tot dijkgraaf van den Hollarepolder S. J. Polderman Te Oud Vossemeer; 'tod plaatsver vanger van den dijkgraaf van den Hol larepolder W. J. van Engelen te Oud- Wpssemeer; en is aan A. de Groene te Wilhel- minadorp op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Oost- Bevelandpolder. De Christelijke Middenstandsver- eeniging hield een openbare vergadering waarin als spr. optrad de heer Sie- besma te 's-Gravenhage met het onder werp': „De evenaar uit het huisje" Spreker begon met er op te wijzen, dat God alles goed geschapen heeft, en dat toen de schepping voleind was de evenaar in het huisje was. Door de zon de onzer voorouders is de evenaar uit het huisje gegaan en komt er nooit meer in, totdat hemel en aarde zullen 'vereenigd zijn. In dien tusschen tijd Ier ven wij, en hebben een taak, ook in het islociale leven te vervullen, 'dus ook de Christelijke middenstanders. Wil deze taak goed volbracht worden, dan hebben wij noodig een organsiatie, als middel, en dan willen wij dat ook daarin God er kend wordt, zal het goed igaan. "Spr. toon de voorts aan, wat door organisatie al 'is tot stand gebracht door den midden stand, en in 't bijzonder de vele en (Vruchtbare arbeid welke is en wordt verricht door den Middenstandsraad, welke vooral door Minister Verschuur krachtig gesteund wordt, welke minister reeds heeft gezegd dat onder zijn be wind den middenstand een krachtigjen steun in den rug zal gegeven worden. Dit kan niet gelukken zonder dat de middenstand zich plaatselijk en nationaal sterk organiseert en toont mee te willen werken aan zijn opbloei. Op deze inleidipg volgde een geani meerde bespreking, waaraan door vele aanwezigen werd deelgenomen. ZIERIKZEE. Gistermorgen is, wat eeni- gen tijd dreigde, staking uitgebroken onder de bouwvakarbeiders, beboerende tot den Modernen bouwva'karbeidersbond. De sta king omvat ongeveer 60 man. De voor naamste eischen der stakers zijn een tweejarig arbeidscontract, doorbetaling van loon op algemeen erkende christelij ke feestdagen en ongeveer 15 dagen z.g. „regenverlet" per 3 maanden. Dinsdagavond was nog vergaderd (met leden van het hoofdbestuur zonder het Igewensehte succes. Het aantal stakers is ongeveer *50. CLINGE. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad deed de voorz. de mededeelingen, dat 't dienst] '29 vermoede'ijk 'n oatig saldo zal ople veren van circa f 4400 en dat B. en Wl. in de eerstvolgende vergadering met een voorstel zullen komen "tot verlaging van het lichttarief met 5 cenfts per'KW.U. OOSTBURG. Door de kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gem'. alhier is de levering van een nieuw torenuur werk niet West-MinstersJag (kwartier, hailf uur, drie kwartier en heel uur spe lende) opgedragen aan de gebr. van Ber gen te Midwolda (Gr.) HOOFTMAÜ Jv, (Ingez. Med.) Naar de Tijd verneemt zal op 1 Mei, in de kathedrale kerk van Utrecht de nieuwe aartsbisschop mgr. J. II. G. Jansen plechtig worden gewijd. Mgr. J. H. G. Jansen zal den eersten Paaschdag onder de Hoogmis, een pre dikatie houden. Bedankt voor het 'beroep naar Vree wijk (Rotterdam) dr. G. Ph. van Itterzon te AlWasserdaui'. W'ijlen prof. dr. G. Heytaians heeft zijn hoogst belangrijk)» bibliotheek, voor zoover het werken over psychologie en filosofie betreft, vermaakt aan het Psy chologisch Instituut Iter Rijksuniversiteit te Groningen. Het curatorium', dat belast is' met het toezicht op den vanwege de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst aan de Rijksuniversiteit te Utrecht ge- vestigden leerstoel voor de Theorie en Geschiedenis der Muziek, deelt mede, dat het Kon. besluit is afgekomen, waarbij wordt bekrachtiga de benoeming tot bij zonder hocigleeraar van dr. A. Smijers, 'met wien inaerlijd reeds vergaande be sprekingen over de bezetting van dit professoraat waren genouden. B. en W. van Amsterdam stellen den raad thans voor, te benoemen tot vaste 'bespeelsler van den Stadsschouwburg de Kon. Vereeniging Het Nederlandsch Toi> nee! met als directeuren de heeren Saal- born en Verbeek. In de 'b'ij besluit van 13 Maart vast gestelde voorwaarden voor de vaste be speling van den Stadsschouwburg wordt den vasten bespeler extra-subsidie tot ten hooigtste f 20.000 in uitzicht gesteld voor eerste voorstellingen van 'bijzon der gehalte. Vdldoet de vaste bespeler aan de door B. en W'. te stellen artistie'kle eischen, dan kan hem derhalve een subsidie van f 100.000 per seizoen worden uitgekeerd. De rechtbank1 te Leeuwarden veroor deelde "Woensdag den 42-jarigen P. F., gewezen kassier-boekhouder van het Gem'. Electr. Bedrijf te Buitenpost, ver dacht van verduistering en valschheid in ■geschrifte in dienstbetrekking gepleegd, tot 2 jaar gevangenisstraf. De eisch luid de li/2 jaar. Door N. K., wonderdokter te 's Gra- venhage is thans appèl aangeteekend te gen het vonnis van den kantonrechter te Middelburg van 16 April 1930 be krachtigende een vonnis van 26 Maart 1930 waarbij hij terzake van overtreding der Wet regelende de uitoefening der ge neeskunst (in advertentiën zich aan het publiek als dokter voorstellen en bekend maken dat hij de geneeskunst uitoefent, zonder tot het beroep van geneeskundige te zijn toegelaten) werd veroordeeld tot 4 maal f 25 boete subs 4 maal 5 dagen hechtenis. Daar den Ambtenaar van het Openb. Ministerie is tegen bedoeld vonnis even eens appèl aangeteekend. De 45-jarige H. N. te Huizum (Frl.) heeft verleden jaar in November zijn tweede vrouw A. Fedema van wie hij intusschen weer gescheiden leefde na een twist met een brow ning doodgeschoten. "Voor de rechtbank te Leeuwarden hoorde hij Dinsdag deswege twintig jaren {gevangenisstraf tegen zich eischen. Conform den eisch veroordeelde de Vierde Kamer van de Amsterdamschie reentbank een 27-jarig Amsterdaimsch 'koopman, wegens opzettelijke brandstich ting met Anel oogmerk! om zich ten koste van een ander wederrechtelijk te 'bvoor- deelen ten nadeele van den verzekeraar, tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 Maanden. 1 J De Haagsche rechtbank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in een civiele vordering betreffende de bekende kwestie der Por tugeesche bankbiljetten. De Bank van Portugal had hier te lande een vordering aanhangig gemaakt, waarbij zij van dte heeren Marang van IJsselveere, Antonio Sousa de Santos Bandeira (de vroegere Portugeesche gezant), José Sousa d)e Santos Bandjeira, Alvez Reiss en Hen- nies terugvorderde de door haar gestelde schade van vele millioenen guldens, wel ke zij geleden heeft door de uitgifte van op last van genoemde heeren gedrukte Portugeesche bankbiljetten. De rechtbank verklaarde zich nevoegd van deze vordering kennis te nemen, en gelastte, dat alle gedaagden op 15 September a.s. zullen worden gehoord op vraagpunten ten overstaan van den rechter-commissaris mr. Rueb. De Engelsche regeering heeft gisteren avond de resultaten van de vlootconfe rentie in den vorm van een witboek aan het Lagerhuis meegedeeld. Voorop ge steld wordt dat tusschen alle vijf mo gendheden velledige overeenstemming bestaat in de jaren 19311936 niets van de 35.000 ton vervangingsschepen op sta pel te zetten, Engeland, de Ver. Staten en Japan beginnen terstond met de ver mindering van hun slagschepen tot resp. 15, 15 en 9, terwijl Frankrijk en Italië slechts hun recht voorbehouden hulp- schepen Ie bouwen uit de vervangmgs- tonna!?1" welke hun sedert de ondertee- kening van bet verdrag van Washington tot nu toe ter beschikking staat. Het ge deelte van het verdrag, dat de overeen komst der drie mogendheden inhoudt zal een clausule behelzen, welke de En gelsche positie beveiligt tegenover de bouwprogramma's van andere mogend heden. Het overeengekomen cijfer van 150.000 ton torpedojagers voor het Engel sche gemeenebest is afhankelijk van de sterkte van torpedojagers en duikbooten der Europeesche mogendheden ter con ferentie en zal het ontwerp zijn van na dere onderhandelingen met deze mogend heden. Het witboek zegt hoe aanzienlijk de materieele resultaten ook mogen zijn, van meer belang is de wederzijdsche verbetering van politieke betrekkingen, welke er uit spreekt. Henderson, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, en Sokolnikof, de Russische ambassadeur, hebben gisteren middag de voorloopige handelsovereen komst geratificeerd. De twee landen garandeeren elkaar behandeling op voet van meest begun stigde natie. Een uitzondering hierop wordt gemaakt voor de handelsovereen komsten van de Russische regeering met zijn bondsstaten en de randstaten in Azië, voorts ten aanzien van de rechten die aan landen toegestaan zij, welke met Rusland een tolunie vormen. De Russische handelsvertegenwoordi ger en zijn twee onderdirecteuren krijgen zooals gemeld, in Engeland diplomatieke voorrechten: de bureaux hebben, voor zoover ze voor handelsdoeleinden wor den gebruikt, immuniteit. De werking van het verdrag kan door eenvoudige notawisseling worden uitge breid tot de Engelsche dominions en de koloniën.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1