iprotrinciale ifeeuwsche \4EmUD ANTWERPEN Oe XX- Eeuw. BIB binnenland \xur. mm No, 90 WOENSDAG 16 APRIL 1930 173e Jaargang Bit assamer bestaat tsit 2 Bladen eerste blad D0IIBUHG ZEELAND MIDDELBURG VLISSINGEN. TENTOONSTELLING APRIL-OCT T d. 8882 a i 1 MIDDELBURGSCHE COURANT Qe abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Viissingen 2.3Q, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 sent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone adverteatiën 38 oent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. By abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.; N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers; Redaciie 269 Administratie 139 Postchèqae en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen; van 17 regels 2.10; elke refaf meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Adverteatiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, adverientiën, tot niet sneer dan 5 opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Adverteatiën onder „Brieven" ©3 „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra, Bewijsnummers 5 c«ut. Van twee prijsvragen. Br z^n zoo van die stellingen, welke, mits met gezag en op apodictischen toon verkondigd, als regel wel aanvaard wor den. Een daarvan is deze: dat prijsvra gen, in welken omvang en met hoe enor me prijzen ook, zelden of nooit tot iets goeds leiden. En; de uitkomst schijnt dat dikwerf te bevestigen; wij herinneren b.v. aan een Nederlandsche postzegelprijs vraag, nu eenige jaren geleden, waarbij ook niet veel zaaks als „bekroond" kon worden vertoond. Of de prijsvraag voor een Volkenbondspaleis, waarvan de uit slag al evenmin de heele wereld in ver voering vermocht te zetten. Of, zoo men wil: die voor het Haagsche Vredespaleis, of het schoone liedje van „Mocht nog Vader Willem leven" Een vraag: zou het ook aan iets an ders, dan aan de inzenders kunnen lig gen? Bijvoorbeeld aan de jury? Die wel eens tè deskundig en tè artistiek van aanleg en samenstelling zou kunnen we zen zoodat in dit geval een leeken- oordeel, zij het met deskundige voorlich ting, beter en bevredigender-op-den-duur, zou kunnen uitvallen? Er is reden voor, dit aan te nemen. Ziehier: het jaarlijksch congres van de Union der Volkenbondsvereenigingen, in 1929 te Madrid gehouden, heeft toen op voorstel van de Nederlandsche „Vereeni- ging voor Volkenbond en Vrede" een prijsvraag uitgeschreven voor een vlag of ander embleem van den Volkenbond, De belangstelling voor deze prijsvraag uit alle landen bleek de verwachtingen te overtreffen, want ruim 1500 inzendingen kwamen binnen, sommige met meer dan één, enkele zelfs uit een reeks ontwer pen samengesteld, zoodat het totaal aan tal ontwerpen, door de jury te beoor- deelen, de 2000 overtrof. Nu mag men aannemen, dat een groot aantal aesthetisch ontwikkelde vakmen- schen, met voldoende heraldieke kennis toegerust, zich aan de vervaardiging de zer ontwerpen zal hebben gezet. En wat was het resultaat? Dat de jury, nog wel eenstemmig, besloot géén eersten prijs toe te kennen! De twee 2e prijzen kre gen Ottfried Neubecker te Berlijn en gen.-majoor Novettung te Weenen; de drie 3e prijzen werden verleend aan: Gaston Kieffer, Bern; Tobias Schwab, Berlijn en prof. T. Weber te Stamboel; verder zijn nog 20 eervolle vermeldingen verleend, o.a. aan Dingeman Korf te Am sterdam. Ziedaar dus wéér een mislukte prijs vraag: uit 2000 ontwerpen voor een vol- kenbondsvlag geen één bekroond! Wij schreven hierboven: van twee prijsvragen. De eerste was breed-opgezet en zwaar wichtig de tweede heel simpeltjes: een „kopje" voor de rubriek, welke gij nu leest. De kring van deelnemers was niet zóó groot als bij de voorgaande prijsvraag, het aantal inzendingen een do zijn. Maar: er zijn zeker twee of drie bij, die voor een bekroning in aanmerking komen en, daarvan zijn we zeker: wan neer binnenkort een daarvan als het nieuwe „kopje" hier boven staat, dan zal dat doen zien, dat een prijsvraag wel slagen kan! VROUWEN NIET BENOEMBAAR TOT BURGEMEESTER In het wetsontwerp tot wijziriaa! der Gemeentewet, dat in 1923 onder het ministerschap van den heer Ruys de Beerenbrouck werd Ingediend, kwam een bepaling voor, waardoor de benoembaar heid van vrouwen tot het ambt van bur gemeester en van gemeente-secretaris werd mogelijk gemaakt. Minister Kan handhaafde in zijn ge wijzigd ontwerp deze bepaling1. Thans zal, naar „de Tel." verneemt, minister Ruys bij de memorie van antwoord, die spoedig te wachten is, deze bepaling terugnemen. Van het burgemeesterschap meent de minister, dat vooral de leiding der gemeentepolitie, het opperbevel bij brand enz. eischen stellen, waaraan in den regel een vrouw' niet voldoet. DE V.A.R.A. OP 30 APRIL. De minister heeft zich neergelegd bij de weigering der V.A.R.A. om den lSen April aan de A.V.R.O. af te staan. De minister heeft verder het verzoek van de V.A.R.A. ingewilligd om op den avkmd van den 30sten April de tweede helft van den tijd uit te zenden. DE HERZIENING DER GEMEENTE WET. Het wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet werd 28 November 1929 in de afdeelingen onderzocht. Aan het verslag dienaangaande en de daarop ver schenen Nota van den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, alsme de eenige wijzigingen van het ontwerp, ontleenen wij het volgende: De voorgestelde regeling betreffende samenwerking van gemeenten werd door vele leden toegejuicht. De leden, die in beginsel tegenstanders waren van a n n e x a t i e waarbij bestuursbevoegdheden van eeuwenoude gemeenten worden ver nietigd, hoopten in het bijzonder, dat de voorgestelde regeling deze zal voorko men en dat annexaties voortaan alleen bii hooge noodzaak zullen geschieden. Andere- leden konden niet begrijpen, waarom de publiekrechtelijke vorm zoo zeer op den voorgrond wordt geschoven. De minister verklaart hieromtrent in zijn Nota, dat men met grond mag ver wachten, dat, als de voorgedragen rege ling wet zal zijn geworden, het middel van grenswijziging in menig geval niet meer te baat zal hoeven te worden geno men. De minister gaat evenwel niet zoo ver, te meenen, dat voortaan grenswijzi ging hij verkiest dit woord boven de zoo suggestieve uitdrukking „annexatie" beperkt zal kunnen blijven tot de ge vallen, waarin geen der betrokken ge meenten zich daartegen verzet. Aangaande de benoembaarheid der vrouw als burgemees- te r of secretaris, zegt de minister in zijn nota, dat hoewel ook in het ontwerp- 1923, waarin de indiening door hem be vorderd is, de benoembaarheid van de vrouw tot burgemeester of secretaris was opgenomen, toch echter te hebben ge meend, deze uit het onderhavige ont werp te moeten lichten, in het bijzonder, wijl het burgemeesterschap, dat mee brengt leiding der gemeentepolitie, het opperbevel bij brand enz, eischen stelt, waaraan in den regel een vrouw niet voldoet. Maar ook het ambt van secre taris vordert, althans in vele gemeenten, hoedanigheden, welke meer bij een man dan bij een vrouw worden aangetroffen. Het ontwerp is mitsdien ten deze gewij zigd. De minister heeft voorts verklaard, dat van hem geen voorstel is te verwachten, waarbij aan den raad invloed wordt toe gekend op de benoeming van een bur gemeester. Dit zou in strijd zijn met de Grondwet. Bovendien, staatsrechtelijk toelaatbaar of niet, de minister oordeelt het vestigen van invloed van den raad bij deze benoeming niet wenschelijk. De positie van den burgemeester zou van het begin af eenigszins scheef en gewron gen zijn. Onafhankelijkheid is alleen ge waarborgd bij benoeming door de Kroon. Op aandrang van die leden, die vroe gen, of er nog wel aanleiding bestaat om de onderwijzers voor het Lager Onder wijs voor het lidmaatschap van den raad uit te sluiten, nu zij hun salaris van het rijk ontvangen en de gemeente daarop geen invloed kan oefenen, heeft de mi nister letter i van art, 23 geschrapt. Op genomen is alsnog een bepaling, waarbij de bezoldigde bestuurders van organisa ties van gemeentepersoneel van 't raads lidmaatschap worden uitgesloten. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt om art. 189 Gemeentewet te vervangen door 't volgende voorschrift: Bij brand heeft de burgemeester, behoudens de gewone dienstregeling, het opper bevel. Hij draagt zorg voor de aanwezigheid, de doeltreffende verdeeling en den goe den staat van voldoende brandbluschmid- delen, voor de deugdelijke voorbereiding van hun onmiddellijk gebruik in geval van brand en voor gedurig toezicht op 'al wat brandgevaar zou kunnen opleveren. De diepste smart welt voor ons altijd op uit dezelfde bron die ons met vreug de kan verzadigen, en die wonden branden het heetst, die een geliefde hand ons slaat. WÊ* HET PERMANENT HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft president Hoover gister Boydon, vroeger Amerikaansch waarnemer in de commissie voor de herstelbetalingen, aan gewezen als lid van het permanente Hof van arbitrage in Den Haag als opvolger van Hughes. ANTWERPEN EN DE BELGISCHE SPOORWEGEN. De politieke actie, die van Belgische zijde gevoerd wordt inzake het vervoer van kali uit den Elzas naar de zeehavens, gaf ons, aldus meldt de Rotterdamsche correspondent van het Hbld., onlangs aanleiding er nog eens weer op te wij zen, dat Antwerpen eensdeels op kunst matige wijze de Rijnvaart naar de stad wil trekken en anderdeels in vereeniging met de Belgische Spoorwegen het ver keer te water op de eigen haven schaadt door de toepassing van uitzonderingsta rieven op de spoorwegen. Zelfs met het kali-vervoer geschiedt dat. Voor de stelling, dat België zelf de ontwikkeling der Rijnvaart op Antwer pen in den weg staat voert men daar te lande zelf telkens de bewijzen aan. De aandacht van den correspondent werd getrokken door een aanbeveling voor de Belgische zeehavens, blijkbaar bestemd voor Oostenrijksche en Duitsche expedi teurs. Het viel ons op, dat daarin uit sluitend melding werd gemaakt van de spoorwegverbindingen tusschen de Belgi sche zeehavens en het achterland. De correspondent kan niet ontkennen dat hij zich eenigszms verbaasde, toen hij las dat, indien men te Keulen, dat in 't bezit is van regelmatige scheepvaart verbindingen, daarheen, inlichtingen wil de bekomen over uitvoermogelijkheden via een der 200 scheepvaartlijnen die Antwerpen aandoen of prijsopgave ver langde, men zich maar had te wenden tot.... den vertegenwoordiger der Bel gische spoorwegen. HOTEL HET SCHUTTERSHOF. G. Tichelaar. Eig. Centrale verwarming, stroomend koud en warm water op alle kamers. Paschen, van Zaterdag vóór Diner tot Dinsdag na Ontbijt 16.50. Aparte salon voor Partijen, Prospectus op aanvraag. (Ingaz. Med.) UIT DE STAATSCOURANT. Biji Kou. 'besluit is op verzoek eer- Vol ontslag verleend met ingang van 7 Mei a.s. aan jhr. W. Z. van Teylingen als burgemeester der gemeen!© Seroos- k'erke (W.); is benoemd met ingang van 1 Juni a.s. tot directeur der registratie ©n do meinen te Maastricht de heer P. V. d. Brugge, inspecteur der registratie en do meinen te Goes. (Reeds gemeld in de tweede oplage van ons vorig nummeri) Hedenmorgen "kwamen twee leer lingen der Ambachtsschool per* fiets van af het Bolwerk bij het Seisplein rij den Een hunner afkomstig uit Koude- kerke reed vermoedelijk tegen een auto aan e:n kwam te vallen. Aanvankelijk was hij bewusteloos, doch kwam spoe dig weder bij. De jongen, is, na medisch onderzoek, per auto huiswaarts gebracht. Het rijwiel was deerlijk gehavend. Thans is ook de staking der kleer makers bij de firma Rahbers en Co., evenals bij alle patroons te Viissingen opgeheven. Alleen bij de firma Lavooij alhier duurt zij nog voort. De vacantieweelk1 voor hét pers> neel van de werf der N.V. Kon. Maat schappij „De Schelde" alhier is voor dit jaar vastgesteld van Maandag 4 tot en biet Zaterdag 9 Augustus. Op den zign. derden Pinksterdag zal in afwijking met andere jaren gewoon worden gewerkt. WALCHEREN. AAGTEKERKE. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der af dee dug „Zie- 'kenhuisverpleging op Walcheren" werden definitief in het bestuur gekozen de hee- ren J. Birza, J. Bostelaar, S. Kodde, G. Janse en Jac. Jobse. De bestuursffujnc- tie's werden na afloop der vergadering onderling verdeeld. De heer P. Boone werd bij acclamatie als plaatselijk! bode üenoemd. Men schrijft oinS uit ARNEMUIDEN Nu de electriciteit in deze gemeente haar intrede heeft gedaan, werd in het najaar van 1929 op initiatief van de wijk verpleegster zuster van der Klooster en met medewerking Van het bestuur van het Groene Kruis alhier besloten een tiefdadigheidsbazar te houden ter ver krijging van gelden voor aanschaffing van een z.g.n. „hoogtezon", dienende voor de behandeling van bepaalde T.B.C.- lijders en andere daarvoor in aanmerking komende ziekten. Dat dit denkbeeld in en huiten deze gemeente aligemeene in stemming mocht verwerven, bewijzen de talrijke giften en gaven welke hiervoor inkwamen. Een bezoek aan dezen bazar zij nu zeer aanbevolen. SEROOSKERKE (W). In de gehou den vergadering der vereen, tot Onder linge Hulp bij het ontstaan "van brand schade „Helpt Elkander", uitsluitend .werkende op. het platteland van Wal cheren voor roerende goederen, bleek o a. dat de vereeniging ultimo Dec. 1929 1414 leden telde met een verzekerd kapitaal van f 10.678.197. De premie be droeg wederom f0.50 per f 1000 verz. kapitaal en bij de reserVe koin ruim f 7000 worden bijgeschreven. Gemeenteraad van Zoutelande. Dinsdagmiddag vergaderde de gemeen teraad. Ingekomen is een adres van den Nationalen Bond tegen het Alcoholisme, waarin verzocht wordt het aantal ver gunningen te beperken. Daar vroeger reeds in dien geest besloten is, wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. De vereeniging voor vreemdelingenver keer te Breskens verzoekt adhaesie te willen betuigen aan een adres, gericht aan de Prov. Staten van Zeeland, waarin verlaging der tarieven van den Provinci alen stoombootdienst tusschen Breskens en Viissingen gevraagd wordt. B. en W. achten zich in deze niet tot oordeelen bekwaam en stellen daarom voor dit ver- zoék voor kennisgeving aan te nemen. De heer V erhage acht de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer van zoo groot belang voor de provincie, dat hij voorstelt aan het verzoek te voldoen. De heer Maas vraagt een betere moti- veering van het voorstel van B. en W. De v o o r z it te r wijst op het groote te kort, dat deze bootdiensten nu reeds op leveren en dat het Rijk het grootste deel hiervan dekt, zoodat ook de Provincie niet geheel vrij meer is in het regelen der tarieven. De voor zitter zegt nogmaals, dat B. en W. zich in deze niet capable achten. Het voorstel van den héér Verhage wordt met 4 tegen 2 stem men verworpen. Vóór de heeren Verhage en Koppejan. De heer Adriaanse onthield zich. Hierop wordt het voorstel van B. en W. z. h. s. aangenomen. B. en W. stéllen voor de onderwijzers woning aan den heer De Steur te ver huren voor den tijd van één jaar, hetgeen z. h. st. wordt aangenomen. Besloten wordt om in beroep te gaan bij de Koningin tegen een beschikking van Ged. Staten van Zeeland inzake een reclame tegen 'n aanslag in de forensen belasting. B. en W. stellen voor het ver zoek van de Vereen, tot bevord. van Vreemdelingenver k e e r om subsidie voor kennisgeving aan te nemen Het ligt h. i. niet op den weg der ge meente om deze subsidie te verleenen en ten tweede weet deze vereeniging niet altijd de juiste middelen toe te passen ter bevordering van het vreemdelingen verkeer, waardoor zij niet in het belang der gemeente werkt. De heer Ve r h a g e vraagt aan den ■voorzitter welke middelen de vereeni ging dan toegepast heeft, die niet in het belang de; gemeente waren. De heer Koppejan vraagt of deze Vereeniging steun behoeft en of ze nood lijdend is. Volgens den heer Verhage is deze Vereeriging niet noodlijdend, maar wordt deze subsidie gevraagd, opdat de (Ingez. Med.) Raad blijk zou kunnen geven den arbeid der Vereeniging te willen steunen. Spr. geeft voorbeelden van andere Vereeni- gingen. die ook gesubsidieerd worden en toch zonder deze subsidies niet noodlij dend zouden zijn. De heer Maas acht i et niet wensche lijk, dat het vreemdelingenverkeer nog veel toeneemt. De gemeente gaat er mo reel door achteruit en de Zondagsrust wordt veel gestoord De heer V erhage vraagt voor de derde maal over dit onderwerp het woord. De her S t r o o verzet zich hiertegen. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten hem dit niet te geven. Voor de heeren Maas, Verhage en Koppejan. De heer Adriaanse is het met de De heer S t r o o zegt, dat een Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer hier op zijn plaats is en dat hij ook voor be vordering van dat verkeer wil werken. Maar deze vereeniging wil altijd anders dan de raad. Het lijkt, volgens spr. alsof sommige bestuursleden den Raad willen dwarsboomen en probeeren zich van het bestuur der gemeente meester te maken; gaat het niet goedschiks, dan kwaad schiks. Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 1 stem aangenomen. Tegen de heer Verhage. De rekening der Gezondheidscommis sie sluit met een batig slot van 1.672 en wordt z. h. st. goedgekeurd. De heer F. Kraat verzoekt den grond, liggende tusschen zijn perceel en het per ceel van den heer Vermeulen aan hem te verkoopeii. B. en W. stellen voor dit ver zoek in te willigen en genoemde grond aan te bieden voor 2 per vierk. M. Er is ongeveer 200 vierk. M. te verkoopen. De heer Koppejan zegt, dat er maar ongeveer 120 vierk. M. ligt en het dus niet als bouwgrond kan beschouwd worden en 2 per vierk. M. daarom een te hoogen prijs is, aangezien de heer Ver hagen maar 1.25 per vierk. M. betaal de. Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Verhage en Koppejan. De heer M. Adriaanse heeft met B, en W. onderhandeld over den aankoop of 't nemen in erfpacht van grond, liggende voor en achter het pension Duinoord. B. en W. stellen den raad nu voor de heer M, Adriaanse een strook grond, lig gende voor zijn pension te koop aan te bieden voor 1.25 per vierk. M. of in erfpacht voor 0.06 per vierk. M per jaar en de grond achter zijn pension voor 0.50 per vierk. M. of in erfpacht voor 0.02 per jaar. Het voorstel wordt met 6 tegen 1 stem aangenomen. Tegen de heer Koppejan. Verder wordt besloten ingeval de heer M. Adriaanse met den gevraagden koop prijs niet accoord gaat, de grond dan aan hem in erfpacht te geven voor den prijs per vierk. M. en per jaar als door B. en W. is voorgesteld. Het heffingspercentage voor de Gem, Inkomstenbelasting wordt vastgesteld op 2K pet. Bij de rondvraag klaagt de heer Jan- s e, dat er veel over het vroon gereden wordt door de zandwagens. De voorzitter zal overwegen, wat hier tegen te doen valt. De heer V erhage zou gaarne willen dat de draaiplaats voor auto's bij de heer J. Stroo werd verhard. Spr. vraagt ver der aan B. en W. hun aandacht te schen ken aan het duinpad bij den heer En- tink. Verder zou hij willen dat de leden

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1