No, 89 DINSDAG 15 APRIL 1930 173e Jaargang BINNENLAND ZEELAND middelburg Quaker maakt het ontbijt tot den aangenaam sten maaitijd van den dag is het beste Havermout zuid-beveland. die rug en die man Te juf- weg van dood op» den laaa- van Ra- y pa rent aan- I'ink- be- wien die boog de tiige veg de even srén an'k- u a In'aJi lotte >000 GE- ptad v-erd ibe- gp- ge- lofld. I ik ran fno- le 15 fclem op |ge- jhr. (per C. 7, I'rg- aor 170. JGz. let. Ilid- I be ll id- lor- lil- eel, |urg T.rkt Lor- provinciale Jfeemusche MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 38 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UIÏG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 1—7 regels 2.10; elke ref*§ meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder» „Brieven" eS ^Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 eest, asatsjee ©it asmmer bestaat mit 2 Bladen EERSTE BLAD ris. •R. LIBERAAL KIESRECHTRAPPORT. Het rapport van de kiesrechtcommissiei ingesteld door de Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond, welke commissie aan vankelijk werd gepresideerd door oir. P. Drooglever Fortuyn en thans onder het jpiraesidium van nir. J. Drost te Rotterdam staat, is thans in druk aan het hoofdbestuur uitgebracht, dat rap port en wetsontwerp nader zal onderzoe ken, waarna een beslissing over eventu- jeele openbaarmaking zal worden geno>- taen. De commissie heeft zich in haar rapport, dat o.a. pleit voor versterking van den band tusschen aflgevaardigde en district, beperkt tot de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De interne regielingén, welke, met het oog op de verktiezingle® voor de Sta ten-Generaal, de Provinciale Staten en de gemeenteraden voor de par tij) gelden, zijn door een bijzonderlijk hiervoor ingestelde coin missie in stadje genomten. i DE LIBERALE STAATSPARTIJ. In de algémeene vergadering der Li berale Staatspartij' De Vrijheidsbond (op :31 Mei en 1 Juni te s-Gravenhage) zal van bestuurswege o.a. de uitbreiding van het hoofdbestuur met zes1 leden en de reorganisatie van het secretariaat wor den voorgesteld. DE VRIJSTELLING DER WEGEN BELASTING. Bij K. B. is bepaald, dat er met ingang van 1 Mei 1930 voor motorrijtuigen, wel ke uit den aard bestemd zijn om elders dan op wegen te worden gebruikt, indien die uitsluitend ten dienste van het land bouwbedrijf van den openbaren weg ge bruik maken, geen belasting verschul digd is. Naar aanleiding van het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat aan houders van op 1 Mei 1930 nog gel dige 60-dagenkaarten tegen inlevering van deze kaarten teruggave van belas ting zal worden verleend, ten bedrage van zooveel twaalfde gedeelten van het voor de kaart betaalde bedrag, als deze op 1 Mei 1930 nog geheele maanden gel dig zou zijn geweest, met dien verstande echter, dat nooit méér zal worden terug gegeven dan zooveel zestigste gedeelten van het betaalde bedrag als er op 1 Mei nog openstaande vakken op de kaart aanwezig zijn. DE A.S. VOLKSTELLING. Het Eerste Kamerlid, de heer Slingen- berg, heeft den minister van financiën ge vraagd, na er op te hebben gewezen dat er, door de nieuw vastgestelde tegemoet koming aan de gemeenten (1% et, per getelden persoon; in 1920 12 ct. per ge- telden persoon), voor minder geld meer werk moet worden gepresteerd door het vooraf ter secretarie invullen der telkaar ten, of de minister bereid is alsnog aan de gemeenten een zoodanige vergoeding uit te keeren, dat de volle kosten der volkstelling door het Rijk aan de gemeen ten zullen worden vergoed. DE STALENBRUG TE BERGEN OP ZOOM. Eindelijk dan is men er toe gekomen om De Stalenbrug te gaan verbeteren. Reeds Jang is men doende om dit lastige verkeers object te doen verbeteren.. Gelegen vlak bij Bergen op Zoom, moest alles wat naar Zeeland en België moest over deze slecht onderhouden en veel te smalle brug. tVorige week echter heeft men de noo- digte opmetingen gedaan voor de onder- handsche aanbesteding en aan de N.V. Sliedrechfsche Constructed werkplaatsen opgedragen het leggen van een noodbrug. Eertsdaags zal men dus aanvangen, met de werkzaamheden aan de noodbrug. DE BOND VAN JONGE LIBERALEN. landelijke organisaties van neralen' radicalen en democraten derWnu!lrSte laaden van Europa zijn on- f 1'hgen aan den gang ten einde intemationale aaneenslui- Dl dezb'besprekingen, die in een ge- ^rderd stadrnm v^keeren, is sinds eeni- gn tyd voor Nederland de Rond van Jon- P betrokken. Tusischen deze organisatie en het internationale comité van voorbereiding is thans overeenstem- miug bereikt, waardoor de Nederlandsche jonge liberalen aan de in wording zijn de internationale organisatie zullen deel nemen. Speciaal tusschen den Reichsbund Deutscher Jungdemo'kraten, The Natio nal League of Young Liberals en den Bond van Jonge Liberalen is reeds een nauw contact ontstaan. De voorzitter van den Bond van Jonge Liberalen, mar dr. F. Hollander in Den Haag], zal, daartoe uit- genoodigd, het Paaschcrngres der En- gelsche zusterorganisatie 'bijwonen, mede om de besprekingen tot stichting van een internationale federatie van jonge li beralen voort te zetten. Hoofddoel dezer internationale oriën teering is het gezamenlijk zoeken naar oplossingen in liberalen zin voor ern stige staatkundige en maatschappelijke Vraagstukken van onzen tijd. DE JEUGDHERBERGEN. Te Utrecht zal een leegstaand open baar schoolgebouw aan de Minkade tij delijk voor jeugdherberg worden afge staan. Daarin zullen dan een 70-tal jeug dige personen een onderdak kunnen vin den. DE IEPENZIEKTE. Onder voorzitterschap van den heer E. D. van Dissel, directeur van 't Staats- boschbeheer te Utrecht, heeft zich een comité gevormd ter bestudeering en be strijding van de iepenziekte. Dit comité heeft zich met een circulaire tot alle be sturen van gemeenten gewend en aan een aantal besturen van waterschappen en polders gewend ter verkrijging van bijdragen voor onderzoekingen en proef nemingen in verband met de iepenziek te. Ook aan Ged. Staten der verschillen de provincies, zoomede aan de departe menten van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Waterstaat zijn bij dragen verzocht. Het voortgezette onderzoek zal o.m. omvatten de bestudeering van de ziekte en haar verwekker en het opsporen van immune of althans weinig vatbare iepen; het onderzoek van de rol, die de iepen- spintkevers wellicht spelen bij overbren ging der ziekte en de mogelijkheid van bestrijding. DE V.A.R.A. Op het Zondag j.l. te 's-Gravenhage gehouden congres van de socialistische omroepvereeniging, de V.A.R.A., werd na redevoeringen van de heeren Van der Lende, Zwertbroek, Oudegeest en van mevrouw PothuisSmit, na breedvoerige besprekingen een resolutie aangenomen, waarin de V.A.R.A. uitvoerig motiveert, dat na verzekering van de rechten der onderscheiden kleine, aanvullende om roeporganisaties de totaal resteerende zendtijd onder de vier groote omroepver- eenigingen gelijkelijk behoort te worden verdeeld en besluit ten eerste: 't hoofd bestuur van de V.A.R.A. op te dragen, dit standpunt bij de regeering te verde digen en te eischen met den grootst mo gelijken spoed een einde te maken aan den thans nog heerschenden uiterst onbil- lijken toestand; ten tweede: de besturen van het N.V.V. en de S.DAP. in Neder land, de sociaal-democratische Kamer fracties en verder alle tot de moderne ar beidersbeweging, behoorende organisa ties en instellingen op te wekken, zonder ophouden te blijven ageeren voor de ver werkelijking van dezen eisch. DE DIRECTEUR VAN GEMEENTE WERKEN TE 's-GRAVENHAGE, Na een besloten zitting van drie uur benoemde de gemeenteraad van Den Haag tot directeur van gemeentewerken ir. W. v. d, Vegt, hoofdingenieur bij de afdeeling waterbouwkunde der gemeen tewerken, die nummer twee op de voor dracht stond. DE ZEPPELIN WEER OVER NEDERLAND? Naar de Hamhurg'-Amerika-lijn mede deelt, zal de Graf Zeppelin den 27en of 2Sen April een tocht over de Noordzee maken, waarbij het schip dan zijn route mogelijk over Nederland zal nemen. Benoemd tot opzichter-teelktenaar bij den Provincialen Waterstaat van Noord- Holland (standplaats Schagen), de heer P. J. Gabriëlse, thans werkzaam als op- zichter-teekéna.ar bij de N.V. Bouw-Ex- pl. Mij. „Bergen aan Zee", vroeger al hier. Bezie uwe genoegens door een ver grootglas om er zooveel mogelijk ge not van te hebben; en maak van uwe zorgen een klein pakje om het gemak kelijker mee te dragen en anderen geen last te veroorzaken. JSIIljglIgÉ ms Hedenmorgen is bij de firma Ree kers de staking der'kleermakers beëin digd, omdat overeenstemming is bereikt inzake de toepassing' van de landelijke overeenkomst. Thans is alleen 'bij de firma Rabbers en Co. en Lavooij nog geen overeen stemming bereikt. Schending van de Rouaansche kaai. Zooals destijds gemeld, heeft een 17 tal bewoners van de Rouaansche kaai zich tot den Raad gewend met verzoek, te willen beletten, dat de voorgenomen plannen tot vestiging van een autogarage in een der oude heerenhuizen aan de Rouaansche kaai G 123, verwezenlijkt zouden worden. Adressanten wezen er daarbij o.m, op, dat deze vestiging het karakter van de kaai zou schenden en schaden, terwijl de waarde der belenden de perceelen zeer in het bijzonder, en van de in de nabijheid staande huizen meer in het algemeen, door zulk een h.i. misplaatste garage aanzienlijk zou dalen, hetwelk den eigenaren schade berokkent. B. en W. van Middelburg hebben thans bericht, dat deze bezwaren dat college niet voldoende gegrond voorkomen om te besluiten tot een afwijzende beschik king op het verbouwings-verzoek van den heer C. P. Timmerman alhier. Rijwielpad „Walcheren". De vereeniging „Rijwielpad Walcheren" verspreidt dezer dagen een 1000-tal cir culaires, om speciaal de Middelburgers op te wekken tot toetreding als lid dezer nuttige vereeniging. In totaal zijn er 1300 leden over Walchersche steden en dor pen verdeeld, maar de hoofdstad maakt in ledental wel een ietwat bescheiden fi guur. De minimum-contributie is zoo laag, dat dit er nog wel af kan, zoo meent het bestuur. Er zijn plannen voor een rijwiel pad van Koudekerke naar de duinen in de maak, daarvan profiteeren de hoofd stedelingen veel en dus. VLISSINGEN. De K.L.M. zal op 7, 8, 9 jen 10 Augustus weder passagiersvluchten bo> ven Walcheren houden vanaf het vlieg veld alhier. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. De melkprijs is van af lieden met 2 cent iper literv erlaagd en allzoo gebracht van 14 op 12 cent de liter. In het raadsverslag van deze ge meente stond bij de beiastingdebaitten De heer Crucq. wil dan nu het ver- menigvuldigingscijfer op1 1.8 houden, en 50 opcenten op de vermogensbelasting heffen inplaats van 100. Spr. zegt, dat de inkomstenbelasting hier buitenge woon zwaar is en dat de opcenten op de vermogensbelasting gemakkelijker wor den opgebracht dan de plaatselijke in komstenbelasting. Wanneer er dan naast de inkomstenbelasting verlaging van be lasting plaats kan hebben, dan komt zijn inziens hier het havengeld allereerst (voor in aanmerking. Dit spr. moet zijn de heer Franse. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Vrijdag avond werd alhier een vergadering ge houden van de afdeeling van het fjroene Kruis. Bij. afwezigheid van den voorzit ter en waarnemend voorz. nam de heer L- Wattel, secretaris de leiding op zich. In totaal waren 10 leden aanwezig, .van de ruim 200 leden tellende vereeniging. De rekening over 1929 bedroeg f275.75 in ontvangst en f 124.05 in uit gaaf alzoo een batig saldo v'an f 151.67. Uit het jaarverslag bleek, dat 61 situks verplegingsmateriaal aan 25 leden waren uitgegeven. Aangekocht werden 2 rieten ligstoelen en 1 rugsteun. De com missie. heiast met het inspecteeren der verpleegartikelen rapporteerde dat allee in orde was. Gemeenteraad van Westkapelle. Maandagavond kwam de Raad in vol tallige zitting bijeen. Voorzitter is de burgemeester mr. W. J. Woldringh van der Hoop. In verband met een schrijveil van den Raad aan het Polderbestuur van Walche ren over het betalen van de graskanten AlUen echt met dit Handelsmerk VERSTAND IGEhmsmotden spreken niet over havermout, zij .preken over Quaker. Zij eischen Vlugkokend Quaker Havermout, omdat zij weten dat dit de beste soort ter wereld is. VIu akoh erid uaker Tfngez. Med.) aan de Polderwegen, was een schrijven van het Polderbestuur ingekomen, dat voor de jaren '29, '30 en '31 door de ge meente aan den Polder zal betaald wor den het bedrag, dat de verpachting der graskanten zal opbrengen. Telkens om de drie jaren zal daarover opnieuw een be slissing genomen worden. Besloten wordt het aantal vergunnin gen op 5 te houden, zulks naar aanlei ding van een ingekomen verzoek, dit aam tal te verminderen. In behandeling komt daarop het rap port van de brandweercommissie met 't daarover uitgebracht prae-advies van B. en W. In dat rapport komt de commissie tot de conclusie, dat het tegenwoor dige brandb1usch m a t eria a 1 onvoldoende is; aangebracht moet worden een brandput met voldoende wa ter, voldoende lengte, zoodat een groot deel van de gemeente kan bereikt wor den. Bovendien acht de commissie het gewenscht zich in verbinding met den Polder te stellen, zoodat men, bij vol doende afdamming, ook zal kunnen be schikken, zoo noodig, over voldoende wa ter uit dé slooten. Het kwam de commis sie gewenscht voor, op het Kouddorp een brandput te graven, zoo noodig van 10 M. diepte en een wijdte van 1,5 M. Aan schaffing van een kleine motorspuit met circa 300 M. slang, benevens goede brand weerlantaarns. Ook acht de commissie het gewenscht plaatsing van een brand- bluschapparaat in de openbare school. In het prae-advies geven B. en W. te kennen in hoofdzaak met het uitgebracht rapport van de comissie mee te kunnen gaan. Enkele opmerkingen hunnerzijds zijn o.a.: in de toekomst achten B. en W. meerdere brandputten gewenscht, terwijl zij meenen, dat de slooten te weinig wa ter zullen geven. Ook acht het college van B. en W. noo dig, dat successievelijk op meerdere plaat sen brandbluschapparaten geplaatst wor den. In den breede licht de voorz. toe, dat het noodig is, dat op meer dan één plaats brandputten aangebracht worden, waardoor men over minder lange slangen kan beschikken en de moeilijkheid ont komt van de bewaking over lange slan gen. Spr. wijst ook op de bezwaren, wan neer de slooten te veel water hebben. Een motorspuit acht men beslist noodig; bij een dergelijke spuit kan dan veel per soneel gemist worden. Spr. is bovendien ook van meening, dat niemand bezwaar zal hebben bij het plaatsen van een mini- max in de openbare school, z.i. was deze op die plaats al lang noodig geweest. Spr. zou een dergelijk bluschapparaat ook ge plaatst wenschen te zien in de Chr, school en verder in nog enkele gebouwen bij menschen die altijd thuis zijn. Bij een begin van een brand zouden deze appa raten goeden dienst kunnen bewijzen. Spr. toonde ook het groote nut aan van het aanschaffen van een rookmasker. Met het uitgebrachte rapport en de na dere toelichting door den voorzitter, gin gen de leden accoord. Na bespreking bleek, dat de Raad de voorkeur geeft aan een minimax boven een schijnbluschapparaat. De vergadering vereenigt zich met de genomen conclusies. Daarop wordt het heffingspercentage in de gem. inkomstenbelasting vastge steld op 3 pet. Alsnu deelt de voorzitter mede, dat een wijziging in de politieverordening noodig is, met het oog op een nieuwe be- nummering der huizen. Aan de hand van een plattegrond van de gemeente geeft spr. aan, hoe de be- nummering en verdeeling der wijken zou kunnen zijn. In verband daarmede spreekt de heer Louwerse de wenschelijkheid uit, van het aanbrengen van straatnaamborden. Daarop gaat de vergadering in geheime zitting over. Na heropening vraagt de heer Lou werse bij de rondvraag of er niets aan te doen is, dat eenige firma's uit Mid delburg bier iederen dag hun waren langs de huizen kunnen venten, terwijl zooge naamde leurders dit slechts kunnen doen op bepaalde dagen, na voorzien te zijn van een machtiging daartoe. De voorzitter wijst evenwel op art. 27 alinea 2 van de alg. politieveror dening, waarin bepaald wordt, dat ge vestigde zaken in andere plaatsen een dergelijke vergunning niet noodig heb ben. De heer K. C ij s o u w brengt klachten over van stank door een goot bij den oprit van den dijk. De voorz, zegt een onderzoek toe. De heer K. C ij s o u w komt nog eens terug op het keurloon, in een vorige ver gadering reeds ter sprake gebracht. Dit jaar wordt het nog gehandhaafd. In verband met een vraag van den heer K. C ij s o u w besluit de Raad, van af 1 Mei, hen, die een half varken na de slachting verkoopen, niet te verplichten het varken in het gemeenteslachthuis te doen slachten. Van dat besluit zal ken nis gegeven worden aan het hoofd van den keuringsdienst. GOES. Door den heer G. Remijnse te Wtolphaartsdijk werd aan het musjeum „Gotisch huj|s" alhier een oude fraai bewerkte ijzeren z.g. houtsikooillepel, ten geschenke gegeven. 's-GRAVENPOLDER. Vrijdagmiddag vergaderde de raad. Ingekomen was een brief van de P.Z.E.M. waarin wordt me degedeeld, dat het misschien mogelijk is om in 't najaar te> 's-Gravenpolder met den nettenbouw te beginnen. Eerst zal een beslissing genomen moeten wor den over boven- of ondergrondsche lei ding, waarna een plaatselijk propagan- da-comité opgericht zal worden. Beslo ten wordt om de geldleen ing voorden scboolbouw en de kosten der herbestra ling ad f 7500 aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederl. gemeenten omdat de plaatsing op aandeelen in de gemeente niet (geslaagd was. "Overeenkomstig het voorstel van B. en VV. wordt besloten om Ged. Staten Te adviseeren er toe mede te werken, dat den secretaris o'p zijn verzoek voor een jaar 'toestemming wordt verleend om in Goes te wonen. Tegen stemmen de hee ren Kousemaker, Joziasse en Verhulst. Het verzoek van de Nationale com missie 'tegen het Alcoholisme omJ maat regelen te nemen tot het verminderen V'an het aantal vergunningen voor dein verkoop van sterken drank in het klein wordt op voorstel van B. en W. voor [kennisgeving aangenomen, aangezien in 1925 het maximum reeds van 4 op 3 is gebracht. Bij de rondvraag vraagt dé heer Kou semaker of B. en W. nog geen be stemming weten voor de leegstaande on derwij zerswoning. Hij vraagt oY deze niet kan worden ingericht voor Hen "veld wachter, omdat deze aanspraak kan ma- leen op Vrije woning. De heer J o z"i a s- se vraagt, of het niet mogelijk zou zijn' om er een bergplaats voor den lijkwa gen of de brandbluschmiddelen van te maken omdat de gemeente hiervOor thans toch locaiiteiten moet huren. B. en "W. zullen een en ander overwegen. De heer Jo z i r se deelt mee, dat men d< cmu-gerei. school gaarne op 25 April in gebruik zou nemen. Hij vraagt of het lokaal dan gereed zal zijn. De I in id ts, •er k- ng ec- rë-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1