provinciale üfeeuvusche „Onder Alva s Bewind" FLOR A BIOSCOOP. 0000000000000000000000000000 0000000000000000000000000000 IJITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT N o, 85 DONDERDAG 10 APRIL 1930 173e Jaargang BINNENLAND ZEELAND Vrijdag as. het groote United-Artists-Superfilmwerk (Two Lovers) MIDDELBURGSCHE COURANT D« abannementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen jf 2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg IS eent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 sent per regel j voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regei meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DS POSTVLUCHTEN NAAR INDIë. Hier te lande is uit Engeland offi cieus bericht ontvangen, dat de Engelsche regeering" toestemming heeft verleend om ▼oor de postvluchlen van Nederl and naar Nederl.-Indië weer gebruik te maken van de vliegvelden- in Britsch-Indiè. De eerste postvlucht zal 1 October a.s. aanvangen. 1 DE MILITAIREN EN HET 1 MEI FEEST. Op vragen van het Kamerlid, de heer «Van Zadelhoff, betrefende de verloven ▼oor militairen op 1 Mei heeft de minis' ter van defensie geantwoord, dat aan militairen, die dit verzoeken op 1 Mei op gelijken voet ais op andere dagen, verlof kan worden verleend, indien het dienstbelang en de geldende verlofre geling zulks toelaten. Zij zijn echter gehouden de op hen ingevolge het Reglement betreffende de Krijgstucht rustende verplichtingen met betrekking tot de deelneming van mi litairen aan optochten, betoogijngen en .vergaderingen na te 'komen. Bedoeld verlof wordt in mindering ge bracht van het aantal verlofdagen, waar op z# reent hebben. Het Chr, Lyceum voor Zeeland. Woensdagmiddag vergaderden weder te Middelburg de leden van de Vereen, tot stichting van een Chr. Lyceum in Zeeland. Nog steeds loopte de strijd over de plaats ran vestiging: Goes of Middel burg. De voor- en nadeelen van beide plaat sen zijn in den breede op de drie ge houden vergaderingen opgesomd, en de twee partijen komen niet tot elkander. Zuid-Beveland werkt met alle macht aan de werving van leden, die zich voor plaatsing van vestiging Goes kiezen; het gaat niet meer om een Lyceum in Zee land ,maar om die onderwij s-inrichting in Goes te krijgen. Vrouwen en mannen, die niet één vergadering hebben bijge woond en dus de aangevoerde argumen ten vóór of tegen Goes/Middelburg niet weten, hebben thans het recht schrif telijk zich over de plaats uit te spreken. Middelburg, ja Walcheren, wil dien weg niet op en zal dan ook aan deze onzuivere stemming niet deelnemen. Hun (verworpen voorstel om deze kwestie uit te maken bij arbitrage,- blijven zij als de eenige oplossing, handhaven. De bruggen te Sluiskil en Sas van Gent. Het Tweede Kamerlid Drop heeft den minister van Waterstaat gevraagd: Is het waar ,dat sedert Augustus 1928 ^Verschillende 1 ichamen, met name de Ka mer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen, de Ned. Ver. van Fabrieks arbeiders, de Zeeu Wsch-Vlaatasche Tram- vreg-Uij., de A.N.W.B. en de K.N.A.C. De Hanze te Sas van Gent en de gemleente- bestunen van Sas van Gent, Terneuzen en tWjestdorpe, verbetering van de inrichting en de bediening van de bruggen o\fcr het (kanaal naar Gent, speciaal de brug gen te Sluiskil en Sas van Gent, hebben gevraagd? Is n. ar aanleiding1 van de ter ken nis gebrachte bezwaren, ontleend aan de belangen van het verkeer, een onder zoek ingesteld en tot welke conclusies heeft dat onderzoek geleid? Is het waar, dat geen der in de eerste vraag genoemde lichamen eenig bericht op de ingébrachte bezwaren heeft ont vangen, en zoo ja, waarom niet? Indien den verschillenden 'belangheb benden wel berient gezonden is, wat •was daarvan dan de inhoud? Is de minister in elk geval bereid ten spoedigste maatregelen te treffen, die de telkens voorkomende >grx>te stagnatie voor voetgangers en voertuigen als ge volg van net opengaan van de bedoel de bruggen kunnen verminderen of voor komen.' MIDDELBURG Nadat gisteren de tentoonstelling van de af deeling Middelburg der Neder- jandsche vereeniging van Huisvrouwen nog een druk bezoeik had gehad en uit gemaakt was, dait het mooie kanten kleed gevallen, 'w'as op no. 35, siloot de presi dente, mej. M. Callenfels te ruim vijl uur de tentoonstelling en 'bracht zij nog maals dank aan allen, die aan het (suc ces daarvan hebben medegewerkt. Het bestuur althans is over het bereikte re sultaat zeer tevreden en spr. meent, dat dit ook met een deel van de exposanten en demonstranten het geval is. Mochten er zijn voor wie het resultaat niet direct is, wat zij er van hadden 'ver wacht, dan wijst spr. er hen op, dat men nimmer 'kan welen wat het in de toekomst worden kan. De woorden van de presidente werden door de nog aanwezigen met applaus bezegeld. De afdeeling kan weder een welge slaagde tentoonstelling in haar annalen boeken. Gisteren had op de algemeene be graafplaats de Ier aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. van der Putte, die speciaal voor de zwemsport in onze gemeente veel heeft gedaan. De 'kist was gedekt met verschillende bloemstukken, waaronder van de zwem- vereeniging „Luctor et Emergo" en van de firma Rabbers en Co., wier filiaal- chef de overledene alhier was. Na ds. J. F.. B. Blase, predikant bij de Luthersche gemeente, voerden aan de groeve de heeren D. Wi. Toussaint uit Vlissingen ,als consul, namens de lande lijke organisaties van reddings-brigades en W. de Graaf als voorzitter van „Luc tor et Emergo", en schetsten hoe inwij den 'kring wat ook uit de groote be langstelling op het 'kerkhof bleek dit heengaan op jeugdigen leeftijd met ont steltenis i. vernomen. i Een broeder van den overledene dank te ook! namens de weduwe en dochter allen voor de laatste eer den 'betreurden doode bewezen. Naar wij vernemen, heeft de heer H. P. Staal te,gen 1 Mei ontslag geno men als secretaris van de Vereetniging voor Beroepskeuze alhier. Gisteravond heerschte er op de Markt en omgeving een gezellige drukte, welke steeds grooter werd, toen de leden van de Middelburgsche Mondharmonica- Vereeniging „Crescendo" zich opstelden voor de muzikale wandeling met fakkel optocht. Precies acht uur werd van af het clubgebouw „De Eendracht" afgemar cheerd, en hadden zich langs de te vol gen route verschillende nieuwsgierigen opgesteld om den optocht gade te slaan. De stoet trok de kazerne binnen onder het spelen van de Rheinische Liederen. Op de binnenplaats wachtte overste Bierman met zijn staf de vereeniging op. Hier werd halt gehouden en het Wilhel mus gespeeld. In de soldaten-cantine ge trokken, hadden de officieren, onderof ficieren en manschappen plaats genomen. Met de Crescendo-marsch, gevolgd door andere bekende nummers, werd het concert aldaar aangevangen, In de pauze bood de cantine-commis- sie den leden van „Crescendo" een con sumptie aan. Toen was het de heer Bos, voorzitter der Midd. Mondh, Vereen. „Crescendo", die naar voren trad, en de aanwezigen mededeelde, dat hij, hoewel de tijd maar kort is, gaarne toch iets wilde zeggen, en begon spr. met den heer Boom een woord van dank te brengen, omdat deze de grondlegger was van dezen avond. Dien dank, zegt spr. zijn wij ook ver schuldigd aan overste Bierman, daar hij de vereeniging in de gelegenheid stelde, een genotvollen avond voor zijn man schappen te verschaffen. Spr. zette uit een hoe men onder een goede leiding en door organisatie een Muziekvereen. tot stand kan brengen, het welk door alle aanwezigen met applaus werd begroet. Hierna werden nog vijf muzieknum mers ten gehoore gebracht, waarna overste Bierman alle aanwezigen toe sprak. In het bijzonder bracht hij den di recteur, den heer I. J. Lindenberg, een woord van dank, voor hetgeen hij ten ge hoore had gebracht. Spr, zeide dat de tij den heel anders zijn dan vroeger, als men nagaat dat vroeger ieder regiment een muziekkorps had, en men als man schappen er -naar verlangde hier ach ter te mogen marcheeren. Maar helaas, die tijden zijn voorbij zegt spr. naar aan leiding van bezuiniging. Het geen hier he denavond ten gehoore is gebracht, is niet mogelijk, dat manschappen met een diensttijd van maand zouden kunnen maar toch zag. spr. gaarne, dat er van de militairen er eenigen waren, die ook zoon instrument bespeelden, bij de vo rige lichtingen, waren deze ook. Tot slot richtte spr. zich tot den voorzitter en bracht hem dank voor den gegeven ont spanningsavond, er de verzekering bij voegende, dat als hij weer een aanvraag moest krijgen tot het geven van een con Gelukkig hij, die aan gene zijde van lof en blaam staat. Die onbewust wil zijn van hetgeen de menschen over hem spreken. Lhotzky, eert, hij het dadelijk zal aanvaarden. De voorzitter bracht spr. dank voor het gesprokene en hoopt met zijn vereeniging de militairen nog wel eens een ontspan ningsavond te bezorgen. Vervolgens bracht hij dank aan de can- tinecommissie voor de aangeboden con sumptie, den commissaris van politie voor de goede regeling, den heer v. d. Horst voor het assisteeren van de trom en aan allen, die belangloos hun medewerking voor dezen avond hadden gegeven. Hierna werd tot slot ten gehoo re gebracht de ,,Crescendo"-marsch, wel ke door alle aanwezigen uit volle borst werd meegezongen. De Mid.-Mondh. Ver, „Crescendo" en haar directeur, kunnen zeggen dat deze avond geslaagd is en kunnen met vol doening daar op terug zien. De piano was belangeloos afgestaan door de firma Antoine Mes alhier. Monumentenzorg en herbouw. Naar aanleiding van daaromtrent ge uite klachten hier ter stede heeft het „Vad." een onderhoud gehad met dr. Kalff van Monumentenzorg. De bemoeiing van Monumentenzorg, aldus dr. Kalff, is reeds 10 December 1929 begonnen. Zij vaardigde iemand af naar de ongelukkige stad en toen hij rap port had uitgebracht, schreef zij 14 De cember een brief aan B. en W., waarin leedwezen over de ramp betuigd en de eerste wenken werden gegeven. Het oor deel was, dat aan restauratie niet kon worden gedacht en dat dus nieuwe ge bouwen zouden moeten verrijzen. Men zei verder dat B. en W. daarbij de leiding nemen, terwijl het zichzelf moest laten raden door een bekwaam architect, die een plan voor den heelen opbouw zou ontwerpen. Tevens werden de namen van een viertal architecten opgegeven, dan welke men, volgens Monumenten zorg, met vertrouwen de leiding zou kun nen opdragen. Dr. Kalff zegt dan, dat de eigenaren der verbrande perceelen weinig voor een super-architect gevoelden, uit vrees voor vertraging en kostenverhooging. B. en W. bleken echter wel voor het plan van Monumentenzorg te voelen en verklaarden 500 subsidie voor zoo'n su perarchitect te willen aanvragen. De vereenigingen wilden ook helpen en Mo numentenzorg ontving zelfs van een be langstellenden Zeeuwschen particulier ook 500 voor dit doel. Intusschen ontving Monumentenzorg eenige ontwerpen, door architecten voor de eigenaren ontworpen. Een, dat enkel een restauratie betrof, werd dadelijk goedgekeurd. Maar de an dere moesten worden afgekeurd omdat de ontwerpen heelemaal geen rekening hadden gehouden met de omgeving, waarin zij hun op zichzelf niet onver dienstelijke gevels wilden plaatsen. B. en W, aldus dr. Kalff, hebben Mo numentenzorg verkeerd begrepen: het wilde wel goed- of afkeuren, maar niet leiden en verbeteren. Dr. Kalff memo reert dan, dat onze Raad dezer dagen arch, Luthmann te 's-Gravenhage tot su per architect benoemde en concludeert, dat reeds lang een eenheidsplan zou be staan en dat men reeds geruimen tijd aan het bouwen zou kunnen zijn, als Middel burg d a d e 1 ij k en niet na bijna vier maanden het advies van Monumenten zorg had opgevolgd." Tot zoover dr. Kalff. Volgens onze in lichtingen echter is er in de bedoelde bijeenkomsten met de eigenaren der ver brande perceelen niet over een super architect gesproken. Wel noemden de heeren van Monumentenzorg een vier- of vijftal namen van architecten, doch, zoo zeide men ons, niet om daaruit één su perarchitect te kiezen; men kreeg den in druk, dat bedoeld werd, dat deze archi tecten elk een perceel zouden herbou wen, En dat is heel wat anders! VLISSINGEN. Met ingang van 11 dezer wordt de Brigade-commandant der Kon. Mare- chaussée alhier, de Iheer J. Uleman, o ver- ge plaats naar de brigade te Wezep. WALCHEREN. iWFSTKAPELLE. Alhier is met ingang van heden de melkprijs verlaagd van 14 op 12 cent per liter. ill SI CS S3 CS SI SI SI SI SI SI SI SI SI naar den roman van Barones ORCZY („Lederkap"). In de Hoofdrol: RONALD COLMAN, VILMA BANKY, N0ACH BURY. Buitengewone Muzikale illustratie door ons versterkt Orkest, onder leiding van dhr. J. BELDEBOK Jr. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. S3 SI SI SI SI SI SI CS SI SI SI SI SI SI (Infec. Meé.) Gemeenteraad van Vrouwenpolder. Dinsdag hield de Raad via» Vr'ouwe- p'older onder Voorzitterschap van den Burgemeester een openbare vergadering waarin alle leden tegenwoordig waren. De voorzitter deelde mede, dat het voor schot der Rijklsvergoeding voor het O. L. ondierwijs voor 1930 is vastgesteld op f 6920, dat volgens mededeeling van den Inspecteur der Rijks Directe Belas tingen op de kohieren voor het belasting jaar 1929'30 wegens opcenten op die hoofdsom der Rijks Inkomstenbelasting is uitgetrokken een bed,'rag van; f 1955 en wegens gemeentelijke Iinkomlsflenbe- lasting f 9301. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat B. en W. in huinne vergadering v a» den 28en Maart j.l hebben; besloten met afwijking van het bepaalde bij art. 85 van het Reglement op de wegen en. voet paden in Zeeland, toe te staan dat de in de gemeente gelegen voetpaden met rijwielen zulllen mogen worden bereden. Overeenkomstig het voorstel van B. en Wi. werd m. a. st. besloten voor kennis^- Igeving aan te nemen het verzoek van 't bestuur van het Centraal Archief inzake maatschappelijk hulpbetoon voor Neder land om als lid tot die Vereeniging toe te treden. Eveneens werd op voor|s!tel van B. en W. m. a. s. besloten voor .kenjnis- geving aan te nemen het schrijven van de Nationale Commislsiie tegen alcoholisme betreffende de toepassing van artikel 4 der Drankwet. De voorzitter deelde medle dat het aandeel in het goed slot van den Vee- en Vleeschkeuringsfliepst Oostkai pelie over 1929 voor deze gemeente is vastgetsjiteld op f 135. Op voorstel van B. en W|. werd m. a. st. besloten de rekening over, 1929 van. de Gezondheidscommissie zetelende te Veere goed te keuren in ontvang op f 2473,68 en in uitgaaf op' f 801.34. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat B. en W|. een onderzoek hebben in gesteld naar de mogelijkheid om en te Vrouwepolder en te Gapinge een Tele- igraaf-telefoonstation te krijgen, welk on derzoek ;ten'gevolge heeft gehad dat is ge bleken dat die mogelijkheid bestaat mitjsi de gemeente een garan.tie stelt dat zoo over een afgeloopen jaar de helft van, de ontvangsten wegens uit een station aan gevraagde interlocale gesprekken minder bedragen dan f 84 eni f 55,50 de ge meente het verschil bijbetaald, hetgeen in het ongunstigste geval van de gemeen te een jaarlijksche uitgave vergt van ten hoogste f 139,50. Naar aanleiding hier van stellen B. en,- Wi. aangezien het hier een algemeen belanjg geldt en het hebben van zoo'n station in den tegenwoordigjen tijd noodzakelijk is, den Raad voor de ge vraagde garantie te stellen. Na breed voerige bespreking van het voorslel van B. en "Wi. werd m. a. st. bejsloten het vestigen van bedoelde station® te Vrou wenpolder en te Gapinjge te helpen, be vorderen en mitsdien de gevraagde ga rantie te stellen. Naar aanleiding v,an het ingekomen schrijven van de Z. H. D. I. te Serooskerke (WL), houdende verzoek om een süblsidie uit de gemeentekas van jaarlijks f 100 ten behoeve van de aan.- steliing van een tweede wijkverpl'eegslter, stellen B. en W|. den, Raad' voor op dat verzoek afwijzend te beschikken, op grond dat door de Z. H. Dl. I. geen nader overleg is gepleegd met de afdee'ljng van het Groene Kruis te Vrouwepolder. Na bespreking van het verzoek en van het voorslel van B. en W|. werd m. a. slt. overeenkomstig het voofcibel van B. en Wi. besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. Na breedvoerige DöSpreking werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. m. a. st. befsjloten het heffingsl- percentage op de plaatselijke inkomsten belasting voor het beiasiingj. ar iJou-31 vast te „tellen op 3 procent en daarne vens over dat belafs|tingjaar 50 opcenten te doen heffen op d© hoofdsom der, Rijks Inkomstenbelasting (als vorig jaar). Overeenkomstig het voorstel van B. ©n Wi. werd m. a. st. bepioten onder de kin deren der Lagere Scholen in de gemeente een bedrag van f 15 te doen verdeeleu voor de ingeleverde nesten (ongeveer 5000) van den bastaard salijnvlinder. Vervolgens deelde de voorzitter mecte dat hel advies van de Gezond|heid's|com- missie omtrent de vasit te stellen alge- meene politieverordening is ingekomen waarna m. ast. werd helsloten bedoelde verordening vast te stellen. Overeenkom stig het voorstel van B. en W. werd m. a. st. heploten tot vaststelling van een aan vulling der verordening op de. heffing van leges met de voor de af te geven vent vergunningen te heffen leges. Vervolgens deelde de voorzitter medie, dat zich één sollicitant heeft aangemeld! voor de betrekking van Hoofd der O. L. School in de afd. Gapinge en dat in over leg met den Inspecteur van het L. O. is heisloten een herhaalde oproeping te plaatsen. Vervolgens werd op voorstel van den voorzitter besloten bij dé eerst volgende beproeving der brandspuiten, de brandspuiten uit de heide afdeeliugen samen te laten werken, ten einde te kun nen constateeren of al les in orde is en zoo noodig met twee spuiten tegelijk zal kunnen worden gewerkt. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. GROFDE. Dinsdagavond j.l. hield het feestcomité onder voorzitterschap van den heer A. Pauw, een openbare vergadering tot het benoemen van enkele buurt- commissies. De voorzitter deelde mee, dat nog enkele giften voor de a.,s. fees telijkheden bij den Penningmeester wa ren binnengekomen, zoodat thans het ingekomen Dedrag is gestegen tot pita. f 1500. t 1 Vervolgens werden een viertal buurt- comimissies benoemd, alsook enkele com- taissies voor de te houden volksspelen. IJZENDIJKE. De opbrengst van het Emmabloempje in den kring IJzendij'ke bedroeg: IJzendijke f 112.85; Hoofd plaat f 50.421/2; Pyramide f 11.56; W|a- terlandkerkje f 18.24; Driewegen f 12.02; Biervliet f 42.72. Totaal f 247,811/2- UITVOERING VOOR DE VAC ANTIE KOLONIES. Het was weer gezellig Vol in de groo te zaal van het Schuttershof gisteren avond bij de jaarlijksche uitvoering, die aldaar onder leiding Van de heeren K. de Vries en J. H. Caro door leerlingen der R ij ksikweekschool en Rijksleerschool werd gegeven ten bate van de afdeeling Mid delburg van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolo- nies. De heer Die Vries heette mede na mens den heer Caro allee welkom en in het bijzonder het afdeelingsbestuur, den directeur der kweekschool, den heer Dekker en de collega's. Dat men weer in zoo'n groote getale is opgekomen, be wijst de symphatie voor het doel en/of met hetgeen gegeven wordt. Spr. hoopt dat het programma ook thans weer zal Voldoen. Dank brengt spr. aan den di recteur, den heer Dekker, die weer zoo tegemoetkomend bij de voorbereiding is geweest, aan den heer Wolders en Hol- lema, die belangloos lichtbakken afston den en plaatsen en de toestellen vervoer den Spr. hoopt ,öat ook nu weer meer geLd zal kunnen worden afgedragen en dal dit steeds zoo zal blijven gaan. Hier-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1