^rotiinciale jJeeutusche Jonge socialisten en tjonge liberalen N o. 84 WOENSDAG 9 APRIL 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND ALLE Voetgobreken. VLISSIN8EN, HQ£K KERKSTRAAT, ZEELAND M DDELBUR COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen jf 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 eent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG. N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Tele f oonnummer s Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels t 2.10; elke regel t meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oS .^Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. BgSmgaHBaMMWMMMMaMESBeggaaMhi «"'Hl II» Het is een bekend verschijnsel, en het kan ook niet zooveel kwaad, dat de jeugd in hare wijze van zeggen en doen der dingen zich niet kenmerkt door de beza digdheid des ouderdoms. Wanneer de jongeren in bruisenden aandrift niet eens wat doorsloegen, maar in alles er evenzeer als de ouderen naar streefden, vóór- èn kéérzijde van elk munstuk te beschouwen, wanneer zij, in- plaats van met een heerlijk-opgewekten aanloop een hindernis te nemen, de kan sen gingen wikken en wegen om zoo doende de eenig-mogelijke kans te laten voorbijgaan.... dan zouden de ouderen misschien wel eens wat al te verstandig worden, met als gevolg een verstarring die toch zeker ongewenscht en in het volle leven onbruikbaar is. Maar wat wij, vooral in dezen tijd, van de volwassenen tegenover de jonge ren mogen vragen, dat is nuchterheid en eerlijkheid, dat is een pogen om, zonder het enthousiasme der jeugd den domper op te zetten, toch te streven naar het bijbrengen van een zoo breed en veelzij dig mogelijk inzicht. Wanneer in liberalen kring den jongeren allerhande niet met de werkelijkheid strookende dwaasheden omtrent de roomsch-katholieke of de so ciaal-democratische politieke opvattin gen verkondigd zouden worden, dan zou den we zeggen: wel sterk moeten zij en wel zwak moeten wij staan, dat we met valsche voorstellingen van zaken moe ten pogen de jeugd in ons kamp en uit het hunne te houden. Wij streven daarnaar niet. Toch komt dat aan de overzijde wel voor. Op het Zondag gehouden congres van de sociaal-democratische A. J. C. b.v. heeft de heer Koos Vorrink een, door een hunner als „prachtig opstan dig" gekenmerkte, rede gehouden. Dat is ons trouwens eigener aanhooring bekend, dat de heer Vorrink prachtig-opstandig kan.overdrijven, zullen we maar zeg gen. Maar wanneer we hem (volgens het verslag in Het Volk] den jeugdigen con gressisten hooren toespreken, dan vra gen we ons toch af, of in plaats van prach tige opstandigheid dien jongen menschen niet beter wat zachtere evenwichtigheid en onpartijdiger inzicht bijgebracht mocht worden. „De strij.l der arbeidersklasse, zei de heer Vorrink is steeds meer een strijd om nog iets anders dan den voedertrog. Het kapitalisme beteekent niet altijd hon ger. Integendeel, het is best mogelijk, dat het socialisme niet direct grootere stoffelijke welvaart geeft, doch versobe ring eischt. Zeker voor de best betaalde arbeiders. Maar wat wel vast staat, is, dat hef kapitalisme de arbeidersklasse onmondig zal houden zoolang het mo gelijk is. Bij groote firma's als Ford en in ons land Philips, breekt steeds meer de ge dachte baan, dat het geen kwaad kan om de arbeiders goed te voeden en goed onderwijs te geven. Mits maar vast staat, dat heel hun leven in het teeken staat van Philips. De overwinnig van het kapitalisme zal niet geschieden door een bestorming van de barricade. Overwinning van het kapi talisme zal slechts mogelijk zijn doordat de individu zich geestelijk vrijmaakt, door het kapitalisme in zich zelf te dooden; door niet alleen de politieke, maar ook de geestelijke democratie tot werkelijk heid te maken. Dat is het groote verschil tusschen het werk onzer jeugdbeweging en wat deze kapitalisten met hun jeugdwerk beoogen. De laatsten willen de zatgevreten arbei ders. Wij willen de v r ij e men schen".... We nemen gaarne aan, dat zulke jeugd- misleidende en op „die kapitalisten" scheldende taal er bij de A. J, C.-ers als koek ingaat. Maar diende de heer Vor rink niet beter te weten? Gelooft hij zelf, dat de S.D.A.P. en vooral het N.V.V. zoon enorm aantal leden hadden gekre gen, wanneer zij, om in de tale Vorrinks te spreken, „om iets anders dan den voe dertrog" hun mannetjes hadden ge schaard? Die „onmondigheid" van den arbeider, is dat sinds het algemeen kies recht een 24-tal sociaal-democratische leden in de Tweede Kamer bracht, niet een praatje voor de vaak? En wanneer de versobering komt, gelooft de heer Vorrink dan, dat zijn mannetjes niet bij bataljons zullen deserteeren? Gelooft de heer Vorrink werkelijk, dat het „dien kapitalisten" (waar zitten die vreeselijke menschen toch?) om „zatgevreten arbei ders" te doen is? En dat enkel de heer Vorrink en de zijnen „de vrije men schen" willen Neen, we kunnen ons niet voorstellen, dat de heer Vorrink niet beter weet. - Het is verheugend te bemerken, hoe ook de jeugd van liberalen huize begint te beseffen, dat zij zich organiseeren moet. Het ware ons liever anders, maar! 't is net als bij de radio: de wederpartijen nopen er toe. En tegenover wat de heer Vorrink c.s. willen, is gelukkig onder de jongere mannen en vrouwen en jonge mannen en -meisjes van dezen tijd, zij het dan nog niet alom in den lande, toch iii vele streken al een hoogst verheugen de opbloei van ontwakend vrijheidsbesef merkbaar het bewustzijn, dat de vrije persoonlijkheid tot ontwikkeling gebracht moet worden en dat er in de tegenwoor dige maatschappij ook onder de jongeren organisaties tendenzen zijn die een héél andere richting uit willen. Waartegen het jonge liberalisme zich dan ook organi seeren wil minder om met die jonge menschen van andere gezindheid den een of anderen strijd aan te binden, dan wel om een vat te vormen, waaruit later ge put kunnen worden de bewuste liberale mannen en vrouwen, die klaar staan het vaandel over te nemen, wanneer het moede oude handen eens ontzinken mocht. In deze voorbereiding tot bewuste ver vulling van den staatsburgerplicht naar echt-liberalen trant, zien wij het goede recht van bestaan der steeds meer opge richt wordende clubs van jonge liberalen. Er is veel, dat zelfs den jongen mensch, die nog niet op het politieke en andere gehaspel der ouderen ingesteld is, in onze tegenwoordige maatschappij en hare ont wikkeling tegen de borst stuit; mede uit het verzet daartegen werden onze jonge ren-organisaties geboren. Wij verwachten daarvan een gezonden invloed op heel het partijleven der libe ralen: gelukkig kan de liberale gedachte het velen, dat men haar onder de loupe neemt, bekritiseert, vervormt, verleven digt juist omdat het liberalisme geen star stelsel en geen dogma is, doch een levend beginsel dat ondanks de vele over haar uitgesproken lijkredenen nog zeer welvarend is, en naar onze verwach tingen in de nabije toekomst nog meer zal prospereeren. Ondanks sombere of hoonende voor spellingen van tegenstanders. En mede dank zij den krachtigen steun en stimulans, dien de jongeren zullen geven. De veldheeren vroegen den sterven den Alexander den Grooten: „Wie moet Uw opvolger zijn?" Alexander antwoordde: „De waar digste". DE KONINKLIJKE FAMILIE. De Koningin is gisteren omstreeks 5 uur per auto van haar verblijf op Het Loo te 's-Gravenhage teruggekeerd. De Koningin en Prinses Juliana heb ben thans het landhuis Den Ruigenhoek te Scheveningen betrokken. DE TERRITORIALE WATEREN. De tweede commissie (territoriale wa teren) de codiificatieconferesmtie, heeft in een vergadering van gisteravond een re solutie aangenomen, waarvan de teksit als volgt luidt: „De conferentie over- wégende, dat de besprekingen op som mige hoofdpunten meeninigs'verschillen aan den dag hebben doen treden, welke voor het o ogenblik het niet mogelijk maken te komen tot het sluiten van een verdrag over de kwestie van de territo riale zee, anderzijds van meening, dat het te dezer zake ondernomen codifica- tiewerk moet worden voortgezet, ver zoekt den 'laad van den Volkenbond: le aan de regeeringen de artikelen mede ïe deelen, vervat in Bijlage X, welke be trekking hebben op den; rechtstoestand van de territoriale zee en welke zijn ont worpen en voorloopig goedgekeurd als dventueele onderdeelen van) een alles omvattend verdrag betreffende de terri toriale zee; 2e. de regeeringen uit te noodigen om in het licht der besprekin gen van de conferentie de studie voort te zetten van de kwestie der uitgestrekt heid van de territoriale zee en de daar mede verband houdende bepalingen en wegen te zoeken welke tot vergemakke lijking van het codificatiewerk kunnen leiden; 3e. wel te willen nagaan of er termen zijn,, de verschillende maritieme sitaten uit te noodigen den secretaris generaal officieele inlichtingen te doen 'toekomen omtrent de basislijnen door hen aanvaard voor het meten van hun territoriale zee strook en; 4e. beveelt den ÏVolkenbondsraad aan zoo spoedig deze zulks wenschelijk zal achten, een nieu we conferentie bijeen te roepen hetzij Ivoor het sluiten van een algemeen ver drag handelende over het geheel der vraagstukken, de territoriale zee betref fende, hetzij zelfs indien zulks wensche- lijker mocht voorkomen van een verdrag beperkt tot de punten in. de Bijlage be doeld." Vervolgens heeft de commissie den 'voorloopigen tekst behandeld van de ar tikelen welke be trek K mg hebben op den recfhtstoestand der schepen, welke ar- kelen aan het rapport der commissie zul len worden toegevoegd. DE RADIO-UITZENDINGEN OP 19 EN 30 APRIL. Het bestuur van de V.A.R.A. heeft, naar „Het Volk" meldt, besloten, op den vooravond van den 1 Mei-dag, de A.V.R. O. slechts in de gelegenheid te stellen uit te zenden van 7.30 tot 9 uur en niet af te staan, zooals de minister van Wa terstaat had verzocht,» het tweede ge deelte van den avond van 30 April. Eveneens heeft de V.A.R.A, afgewezen het verzoek van de A.V.R.O. om de be schikking te krijgen over den avond van 19 April, den verjaardag van Prins Hen drik. - GEEN TOEGANG TOT HET VREDES PALEIS VOOR DE INTER-AMERI- KAANSCHE VROUWENCOM MISSIE. De dames van het Amerikaansche co mité inzake de nationaltieit van, de vrouw die de gewoonte hadden zich, tijdens de besperkingen van de codificatie-conferen tie over het genoemde vraagstuk, in den tuin of de gangen van het Vredespaleis te begeven om met gedelegeerden van; (gedachten te wisselen, vonden gisteren den toegang aan het hek door politie en beambten van het Vredespaleis versperd, terwijl hun werd meegedeeld, dat er een strikte order was geen vrouwen tot het gebied van het Vredespaleis toe te laten. Hierover ontstond eenig tumult, waar in zich ook verschillende gedelegeerden mengden. De dames o.w. m'ej. Wihittemo- re, mej. Ella Biegel, rnej. Bunand Sevas- tos en mevrouw Archdale protesteerden op heftiige wijze en trachtten toegang te krijgen tot den president Van de confe rentie mr. Heemskerk ,wat hun echter jgeweigerd werd. EEN LORENTZ-MONUMENT TE ARNHEM. Naar het Handb. verneemt heeft het Nationaal Lorentz-comité aan den beeld houwer L. O. Wenckebach te Noordwij- kerhout opdracht gegeven tot het ver vaardigen van een Lorentz-monument dat te Arnhem zal worden geplaatst. De maquette zal binnen enkele weken te Arnhem ter bezichtiging worden gesteld. HET FRANSCH-NEDERLANDSCH ARBITRAGEVERDRAG. Naar Havas aan de N. R. Crt. meldt, heeft de Senaat het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag van verzoe ning en arbitrage tusschen Nederland en Frankrijk, dat 10 Maart 1928 te Genève gesloten is, goedgekeurd. OPHEFFING SPOORWEGHALTE ZOETERWOUDE. Met ingang van 15 Mei zal de halte Zoeterwoude op het baanvak van den spoorweg LeidenUtrecht worden op geheven. J. B. ROELOFSEN. De heer J. B. Roelofsen, commandant van de Delftsche politiebrandweer, en onzen lezers welbekend door zijn wel overwogen adviezen inzake de Middel- burgsche brandweerquaesties, viert he den zijn 25-jarig jubileum als brandweer man. DE VERZEKERINGSRAAD. Het bestuur van de Vereeniging van Raden van Arbeid heeft thans tegenover het Verbond van Ned. Werkgevers zijn leedwezen uitgesproken ovër het bij de candidaatstelling voor den Verzekerings raad bekende voorgevallene. Het bestuur van de Vereeniging van Raden van Ar beid doen weten, dat het bereid is het contact meit de vereeniging te herstel len. geeft baat voor Attesten van H.H. Doctoren. (Iagez. Mod,.). Tweede Kamerverkiezing. Bij Kon. besl. zijn, voor het tijdvak van 16 April 1930 tot 15 April 1934 benoemd, bij het hoofdstembureau ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in: den kieskring XII; tot lid: mr. A. A. de Veer, lid der Eerste Kamer en wethouder te Middel burg; J. Onderdijk, wethouder te Mid delburg; J. G. F. Larsen, te Middelburg; mr. H. Doorenbos, secretaris der K. van K. te Middelburg; tot plaatsverv. lid: C. van der Weel, te Middelburg; J. F. Heemskerk, te Middel burg; J. A. M. Lambermont, te Middel burg. De aanvaring op de Westerschelde. Men meldt aan de N, Rott. Crt. Het schip Kura is gisteren gelicht en aan de Zuidzijde op de slikken gezet. Met behulp van een tweede hijschbok zal men trachten, het schip recht te zetten. MIDDELBURG. Middelburgsche Vacantieschool. Op initiatief van het bestuur van den Middelburgschen bestuurdersbond verga derden gisterenavond het bestuur van deze plaatselijke vakcentrale met afge vaardigden van de besturen der afdee- lingen van het N.O.G. en den Bond van Ned. Onderwijzers om besprekingen te openen omtrent de mogelijkheid van het oprichten van een vacantieschool voor de leerlingien der lagere scholen gedu rende de zomervacantie. De Chr. Be sturenbond had bericht van verhinde ring gezonden, de ver. van Chr. onderwij zers en onderwijzeressen moest zich nog beraden en de iafd. Zeeland v'an den/(Bond van Kath. onderwijzers wenschte ten deze niet samen te werken. Besloten werd een comité te 'benoe men bestaande uit vertegenwoordigers van alle vereenigingen, die aan het werk zullen deelnemen, en ook' de vereeniging Volksonderwijs te verzoeken daarin ge delegeerden aan te wijzen. Dat comité zal plaunen en middelen beramen, die er toe zullen kunnen leiden dat de schoolkinderen gedurende de zomerva cantie op een aangename en nuttige wij1- ,ze worden bezig gehouden. Vooral voor die kinderen, die niet op reis kunnen en wier vacantie voor hen zelf en voor hun ouders niet altijd „prettig" is1, kan dat uitkomst geven. Vereenigingen of personen, die daar aan wenschen mede te werken of steun wenschen te geven, voorloopig kunnen daarvan mededeeling doen aan het be stuur van den M.B.B., van Epenpark Wi 190, terwijl zoodra het comité definitief ïs samengesteld het Inadere adres zal wor den opgegeven. Hedenavond zal de Middelburgsche Mondharmonicavereeniging „Crescendo" onder leiding van den heer I. J. Lin- denberg', een Concert geven in de Ka zerne. Vooraf zal een fakkeloptocht wor den gehouden, die om 8 uur vertrekt van „De Eendracht" pp de Markt, door de Langedelft, Kortedelft, Dam, Molstraat, iSpanjaardstraat, Balans, WagenafirstraAL Hofplein, en Korte Noordstraat. Na af loop van het concert wordt geen mu ziek op straat meer gemaakt VLISSINGEN. In de gisteren gehouden bestuurs vergadering van de Vereeniging tot be houd van het gemeentelijke ziekenhuis, werd het dag. bestuur als volgt samenge steld de heeren: M. J, Harts, voorzitter, L. P. van Oorschot, secretaris en B. Huibregtse, penningmeester. Gisterenavond had in het Grand Hotel Britannia de drukbezochte sluitingsavond plaats van het winterseizoen der afd, Walcheren van de Nederl. Reisvereeni- ghig- Het blijspel in twee bedrijven „Ze krij gen elkaar" werd vlot gespeeld en de cabaretliedjes sloegen in. Met eenige uurtjes dansen werd den goed geslaagden avond, waarvan ook vele Middelburgers genoten, besdjoten. WALCHEREN. AAGTEKERKE. Met de Staatscourant van 8 April zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de Diaconie school alhier gevestigd. (Wijziging in de statuten). O. EN W. SOUBURG. Met leedlwézen zullen alhier en te Ritthem de patiën ten van den heer J. J. G. Pronk ver nomen hebber dat deze zijn piractijk als arts Ivoorloopig neer zal leggen. Zijn vrpvolger zal zijn de heer J. S. Bloos, med. docts. arts. ZUID-BEVELAND. GOES. In de vergadering van inge landen van het waterschap de Breede Watering bewesten Ierseke, die morgen (gehouden zal worden, zal door het be stuur worden voorgesteld het dijkgeschot te bepalen voor de schotbare gronden op f22.50 en voor de vronen en vrij landen op f 10.50 (vorig jaar resp. f 22 en f 9). Gisterenmiddag is, even na het uit gaan der school ,het zoontje van den heer Van Westen uit de Lange Vorst- slraat op den Middelburgschen straatweg bij de nieuwe Geref. kerk aangereden door een motorfiets. Het jongetje stak met enkele van zijn vriendjes plotseling de straat over zoodat den motorrijder geen schuld treft. Hij werd met kracht tegen den grond geworpen, zoodat hij ernstig aan liet gelaat werd gewond. Ook bekwam hij enkele kneuzingen aan de beenen, enz. Dr. V. d. Berg vervoerde hem met zijn auto naar het gasthuis, Verbond hem door en bracht hem later weer thuis. Van inwendige verwondin gen viel niets te bespeuren. Ook de motorrijder ,H. Verdonk uit 's-Gravenpolder en de duorijdster kwa men te vallen ,doch ook zij kwamen er met 'énkele uitwendige kneuzingen en ontvellingen af. De motorfiets was licht beschadigd. Naar wij vernemen hebben Ged. Staten hun goedkeuring onthouden aan het door ingelanden van de Breede Wa tering bewesten Ierseke in een vorige vergadering genomen besluit om belas ting te heffen van de gebouwde eigen dommen in 'dezen polder. WOLPHAARTSDIJK. De ingebruikne ming van het nieuw gebouwde raadhuis is bepaald op 30 April, den jaardag van Prinses Juliana, des namiddags 3 uur. De officieele opening zal geschieden door den commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland. NOORD-BEVELAND. WISSE KERKE. Maandag kwam de on der afdeel ing Wissekerke van de Ver. voor ziekenhuisverpleging in N. en ZuSjd Beveland in algemeene vergadering bij een. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het ledental geklommen is tot 157. De rekening werd goedgekeurd. De "aftredende voorzitter de heer A b r a» h a lm1 s e en de secretaris de heer Ver- hoeks werden 'bij acclamatie herko zen. De penningmeester gevoelde zich' verplicht als zoodanig te bedanken maar 'de door hem naar voren gebrachte be zwaren werden door de leden wegge redeneerd zoodat hij zijn verzoek' om als penningmeester te bedanken introk. Naar de te Goes te houden algemeene vergadering op 12 April a.s. werden twee afgevaardigden gekozen. Besloten werd om- meer ledein te wer ven, propaganda te maken met strooi biljetten, waarop alsdan de inwoners kun nen vernemen, welk© verplichting maar ook welke rechten er aan het lidmaat schap zijn verbonden, daar en'kele le den van meening zijn dat het nut van het lidmaatschap nog te weinig begre pen wordt.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1