provinciale üfeeutusche De XX" Eeuw. N o. 83 DINSDAG 8 APRIL 1930 173e Jaargang Dit Bunmer bestaat ait 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND ZEELAND KERKNIEUWS LANDBOUW MIDDELBURGSCHE COURANT P« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg •ent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 39 eent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UÏTG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: - Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel t meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel? opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Om ƒ37.50. Hoor eens hier, daaraan valt niet te tornen: men moet zijn schulden betalen. En wie ze binnen redelijken tijd niet be taalt, die moet maar hebben wat er bij staat. Allerhande narigheden verschaft de wet daartoe en daarbuiten heeft men er ook nog wel een en ander op gevonden. Maar ook die narigheid welke men, achter een stapel wetboeken verscholen, zijn medeburger met recht mag toebren gen, behoort wederom in redelijkheid zijn grenzen te hebben. En die redelijke grens behoort, over 't algemeen gesproken, bij den waar achtig leegen geldbuidel te liggen: waar niets meer is, verliest de keizer zijn recht. Nademaal een keizer en zelfs vrou we Justitia zelf in nog Hoogst Eigener Persoon geen veeren kan plukken van een kikker. Toch kent onze wet nog een instelling, herinneringen aan Dickensiaansche toe standen in Engeland oproepende, waar bij geldt de regel: kikker, zie dat je vee- ren krijgt, opdat we die van je plukken kunnen en anders dan blijf je in de gevangenis. Dat is het instituut der gijzeling. Men kan elders in dit blad lezen, hoe het geval zich volgens het Kamerlid Duys heeft toegedragen, en hoe minister Don- ner dat in hoofdzaken bevestigde. Een Goudsche papierhandelaar had van een straatarm man, vader van vier kinderen, een bedrag van 37.50 te vorderen. On der de middelen, die den schuldeischer ten dienste stonden om dit geld binnen te krijgen, was ook de gijzeling, d.w.z. den schuldenaar in verzekerde bewaring la ten stellen, totdat hij betaald zal heb ben. Daarvan maakte de rechtmatige eischer van 37.50 gebruik. Maar in dit geval kon de man niet be talen, want hij had geen geld alleen maar vier kinderen, en die kosten geld..,. En zoo zat die arme drommel honderd dagen achter slot en grendel, voor 37.50, die hij moest betalen, niet kón betalen en niet zal betalen Er zijn ons nog érger gevallen van gij- zeling-zonder-eenigen-redelijken-zin be kend. Daarom valt het toe te juichen, dat minister Donner, zij het dan in bo venmatig voorzichtige bewoordingen, ge zegd heeft, dat de materie der gijzeling en meer algemeen het executie-recht, ge acht mag worden te behooren tot die stof, waaraan de wetgever in niet te ver verwijderde toekomst zijn aandacht zal hebben te wijden. w/>ra°j^ £ezegd maar nu doen ook! Want deze vorm van gijzeling past stel lig niet in den geest der XXe eeuw, al zouden we niet stellig durven zeggen, dat het geheele instituut zal dienen te verdwijnen. Of echter de zich thans 100 dagen in gijzeling bevonden hebbende man aan dit alleroverwogenst-bedachtzame ministeri- eele antwoord veel vreugde zal beleefd hebben?. EEN GESCHENK VAN DEN BELGISCHEN KROONPRINS. Het Comité Ontspamningsfonds Koot- onUing ©em geldgeschenk van den InX/08- Brabant. Z.K.H. heeft, naar telefoon eri;n!nert> het vorigte jaar, een telefoongesprek uit Java met Brussel ge- voer gpdurend© de reis van het kroon- prmsehjk paar van Bettjgië door Ned.- India, meldt de Deze bijdrage is te beschouwen als een sympathiek blijk van herinnering aan d® destijds via Kootwijk tot stand geHyraentB verbinding. HET STOOMSCHIP „BINNENDIJK". Bij de directie van de Holland-Ameri ka Lijn is gisteren een telegram ontvan- van den kapitein van het stoomschip „Binnendijk dat de vorige week hulpe- loos op den Atlantischen Oceaan rond- dreel De kapitein meldt thans, dat de „Binnendijk in Westelijke richting stoomt, vermoedelijk naar Boston. Hier uit moet worden opgemaakt, dat de ma chines van het stoomschip weer func- tionneeren. De sleepboot Roode Zee zal in de nabijheid van het schip blijven ea zoo dra de weersomstandigheden het .toe laten, vastmaken. MIDDELBURG. Aan het station alhier is een !groo- te verandering aangebracht. Op de plaats waar vroeger een dubbele deur toegang gaf van de vestibule naar de woning van den stationschef, is een doorgang gemaakt tot de perrons. De wachtkamers kunnen van uit de vlestibule niet meer worden bereikt en moet men dus om deze te bereiken voorzien zijn van een plaatsbewijs of een perronk'aartje. Ook voor bet verlaten van het perron is dit als regel de eenige gelegenheid, doch bij groote drukte kan ook de vroegere uit gang worden gebruikt, wat o.a. ook schijnt te gebeuren als kort na elkaar treinen in beide richtingen vertrekken. Althans gisterenavond waren wij er ge tuigen van-, dat de reizigers, die met den trein van 18.57 uit de richting Roosen daal aankwamen den ouden uitgang pas seerden, terwijl de nieuwe werd gebruikt voor hen. die met den trein van 19.02 in die richting wilden vertrekken. Voor den controleur is bij' den uitgang een hokje gebouwd, terwijl de sp o o rwegb 'je'kh andel die vroeger in de tweede klasse wacht kamer was gevestigd, thans een kiosk heeft in de vestibule, waardoor de be heerder in den winter de warmte van de wachtkamerkachel moet ontberen. Be halve in het bovengenoemde geval zal men dus bij het afhalen van reizigers, als men geen perrorikaartj'e neemt, het 'best in de vestibule kunnen wachten. De heer H. J. Melse, InspecteurVan Politie afd. Centr. Recherche te Den Haag, vroeger wonende alhier, is be noemd tol Ridder in de Order of the British Empire. Betreffende de aanrijding die gister morgen te kwart voor 12 plaats had op den Zuidsingel alhier, vernemen wij, dat de aangereden wielrijder, de 19-jarige P, de K., wonende alhier op medisch advie(sj rust moet houden. De vrachtauto was eigendom van de J. wonende aan den Tol te Kloetinge en werd bestuurd door den chauffeur J. de B. uit Goes. De auto werd door de poli tie in beslag genomen. Het deskundig on derzoek heeft uitgewezen, dat de auto in alle opzichten ondeugdelijk was': noch het stuur, noch de remmen waren in or de. Het blijkt hier weer eens, hoe er nog steeds met ondeugdelijk materiaal wordt gereden, en hoe onverantwoordelijk auto-eigenaars en -bestuurders ten deze te werk gaan. Het komt ons gewenjs(cht voor er aan te herinneren, dat de plaatsbespre king voor de cabaret uitvoering in: het Schuttershof op Donderdagavond ajs., morgen plaats heeft in den, Melkfeplon „De Nieuwe Landbouw" bij den heer H. M J. Hoogesteger. WALCHEREN. BIGGEKERKE. Op den wteg naar Me- liskerke geraakte Maandagmiddag een luxe-auto uit Utrecht, door te ver uitwij ken, in de sloot. Behalve enkele gebroken ruiten bekwam het voertuig geen schade. De bestuurder werd door de glasscher ven aan de hapd gewond. ST. LAURENS. De verkoop van de Emma-bloempjes heeft alhier een be drag van f 22.50 opgebracht. WESTKAPELLE. Van half October tot April zijn dezen winter uit de volksbibli otheek alhier 2386 boekdeelen ter lezing' uitgegeven. SEROOSKERKE. Gistermiddag verga derde alhier in het Tehuis voor Militai ren onder voorzitterschap van den heer L. Melse uit Serooskerke de Vereeniging tot Onderlinge Hulp bij het ontstaan van Brandschade aan Onroerende goe deren „Onderlinge Steun'" te Seroosker ke (W.) Uit het jaarverslag van den boek houder bleek, dat het ledental gestadig toeneemt. Er waren nu ingeschreven 789 leden met een verzekerd kapitaal van f 5.860.250. De premie over 1929 beliep slechts 80 cent per f 1000 ver zekerd kapitaal alle onkosten inbegrepen. Het is plicht des mans, zijne huis vrouw behoorlijk onderstand en kleedij te verschaffen; maar dat is niet vol doende, nademaal de vrouwelijke ge aardheid medebrengt, dat zoo nu en dan een klein geschenk uit een vrien delijk hart, tot haar geluk veel kan bijdragen. Alle onkosten konden ruimschoots worden bestreden uit de gewone ont vangsten zoodat de geheele premie aan het reservefonds kon worden toegevoegd. Aan brandschade was slechts 'te vergoe den een» som van f 106.73. ZUID-BEVELAND. KAPELLE, Maandagavond kwam de onderafdeeling Kapelle van de vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging in N. en Z. Beveland in algemeene ledenvergade ring bijeen. De rekening sloot met een batig slot van 156.84. De vereeniging telt 370 leden, 20 nieuwe leden traden toe; aan 7 had een uitkeering plaats in 1929. De aftredende bestuursleden, mej. H. Scheffer en de heeren M. Gelok en S. J. Van Dijke, werden herkozen. Alsnu volgde een drukke bespreking over de agenda der te houden algemeene vergadering op 12 April a.s. te Goes, De afgevaardigden werden de noodige op drachten gegeven, ook werd voorgesteld te verzoeken dat hét wenschelijk zou zijn om de verhoogd^, premie niet in Ja nuari te doen betalen, maar liever in een der zomermaanden, met het oog op veler leden gunstiger financiën. De penningmeester deelde mede, dat directe kennisgeving van verandering van dienstbode een eerste eisch is. Tevens wees hij op het noodzakelijke van op zending der onkostennota's en kaart wanneer opname in het ziekenhuis plaats moet hebben aan den eersten penning meester te Ellewoutsdijk. KRUININGEN. Zaterdagavond bracht het muziekgezelschap E. M, M. alhier een serenade aan haar oud-directeur den heer J. Van Dijke. Als bewijfsi dat zijn werk gewaardeerd werd, bood het bij monde van den heer H. C. Baarens, den nieuwen voorzitter der vereeniging, een ets in lijst aan en het eerelidmaatschap der vereeniging. De echtgenoote van den heer Van Dijke ontving een bloemstuk. De heer Baarens memoreerde dat 50 jaar lang de heer Van Dijke lid der ver eeniging is geweest, waarvan vele jaren secretaris en de laatste jaren directeur en voorzitter. De heer Van Dijke dankte voor deze spontane waardeering, waarna onder de opgewekte tonen van een marsch een rondgang door de gemeente werd ge maakt. Een en ander trok groote be langstelling. Tot directeur van het muziekgezel schap is benoemd de heer P, Krijnsen, van Waarde. NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. In de Maandag go- houden vergadering van den ge'mjeen- teraad was de heer W. Potappel afwezig. Van Ged. St. was bericht ingekomen, dat de vergunning aan de gemeente tot het opwekken van electrischen stroom wordt opgezegd. Tevens werd medege deeld, dat hoogstwaarschijnlijk' nog in 1930 Noord-Beveland aan het provin ciaal electrisch net zal zijn aangejstotenL De gemeentehegrooting 1930 is door Ged. St. goedgekeurd. Dit college deelde echter mede, dat het de jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie te giering acht. Ingekomen was een schrijven van het Nationaal Comité tegen alcoholisme om het aantal vergunningen te verlagen. B. en W. stellen voor niet tot verlaging, over te gaan, wat met alg. st. Hvordk aangenomen. Van Ged. St. was bericht ingekomen, dat zij hun goedkeuring onthouden aan het raadsbesluit, waarbij de pensioei storting voor de gemeenteambtenaren op 8V2 pCt. wordt bepaald. De heer Jvan Dis stelt voor om. hiertegen in beroep te gaan bij de Kroon. Bij stemming hierover staken de stem men (3 tegen 3), zoodat over dit voor stel in de volgende vergadering weer wordt gestemd. Do vergoeding (volgens art. 101 der L. O.-wet 1920) aan de bijzondere la gere school over 1928 wordt vastgesteld op f 907. Op voorstel van B. en W. wordt aan den heer C. Davidse te Korlgene eervol ontslag verleend als tijdelijk-keuringsvee- arts-hoofd van dienst. Een verzoek van .1. van der Wjeele e.a. tot aanwijzing van een rijwielpad op den nieuwen weig wordt in handen van B. en W. gesteld tot nader onder zoek'. Het heffingspercentage voor de ge meentelijke inkomstenbelasting 1930-3Ü bleef met 5 tegen 1 stem bepaald op 23/4,' pCt. De heer J. van Dis 'wilde een hooger percentage. De geloofsbrieven van het nieuw ge 'k'ozen lid M. J. Contant waren door een commissie onderzocht en in orde bevonden. Zij adviseerde tot toelating waartoe met alg. st. werd 'besloten. Tot slot werd het .gemeenteverslag 1929 aangeboden. Nog werd besloten wegens den slechten financieeten toefstand eeni ge werken, tot welker uitvoering bij de begroeiing was besloten, nog wat uit te stellen. i SCHOUWEN-DUTVELAND. BURGH. In de voltallige vergadering van den gemeenteraad van Maandag j.l. is het voorstel tot ondergrondschen aaft- leg der electrificatie, met 4 tegen 3 (stem men verworpen. Tegen de heeren Boot, Laudegent, Krijger en Overbeeke. Om trent enkele punten betreffende de gja- rantiestelliinig voor de aansluitbare per- ceelen en de uitbreiding van aanleg in deze omgeving en te Wjps ten schouwen, zal de P.Z.E.M. nog nadere inlichtingen ■verstrekken. De voorzitter wordt 'gemachtigd tot het 'bijwonen der vergadering op 14 April a.s. te Middelburg, ter vaststelling der statuten enz. van den Provincialen Brand- weerbond. BROUWERSHAVEN. Met ingang van 16 April a.s, is verplaatst naar het kan toor der directe belastingen te Schoon hoven, de heer S. de Moor, tijdelijk rijks klerk ten kantore van den ontvanger alhier. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. HULST. Naar Zelandia verneemt zou de directeur van de Gasfabriek al hier, de heer H. C. Verkerk, tot -het Ge meentebestuur het verzoek hebben ge richt de Gasfabrjek in huur te beko men om deze dan voor eigen rekening te exploiteeren. SI UISKIL. Maandagmiddag is alhier bij den fabrieksbouw weder een ongeluk voorgekomen. Fen 15-jarige jongen kwam van een steiger vallen en dit jubst op een beneden slaanden werkman. Deze laatste brak een knieschijf, terwijl de jongen inwendige kneuzingen oplijep'. De weg HulstKapellebrugBelgische grens. Men schrijft uit C 1 i n g e aan de Maas bode: Van den grooten weg Walsoorden HulstKapellebrugBelgische grens en verder naar Sint Nikolaas, is het gedeel te HulstKapellebruggrens, sinds ja ren in een deplorabelen toestand; de to taal versleten keibestrating zou zelfs nog dagteekenen uit den tijd van Napoleon! Automobilisten, karrevoerders, fietsers etc. nemen dan ook den omweg over St. Jansteen, wat hen echter maar gedeelte lijk helpt, wijl zij het laatste stuk van genoemd wegvak toch nog moeten berij den. Gelukkig komt thans in dezen toestand, die als het ware schreit om verbetering, een gunstige wending. Beleidvol gevoer de onderhandelingen van het gemeente bestuur van Clinge, over welks gebied genoemd weggedeelte voor het allergroot ste gedeelte loopt, met den Rijkswater staat hebben er toe geleid, dat spoedig de vernieuwing van het eerste wegvak: Belgische grens tot aan de samen-valling van den weg van Sint Jansteen met Ka pellebrug, zal worden aanbesteed. De volgende vakken zullen successie velijk door den Rijkswaterstaat onder handen worden genomen, zoodat binnen niet al te langen tijd een moderne ver keersweg Hulst met de Belgische grens zal verbinden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. WATERLANDKERJE. Twee scholieren van hier, die te Oostburg sichool gaan, deden fiets in de richting dezer ge meente, en botsten per ongeluk te gen elkaar aan, waardoor de scholier Di. K. zoodanig kwam te vallen, dat hij zijn rechter arm brak. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. XXe EEUW PRIJSVRAAG. Onzen teekenlustigen en -kundigen le zers herinneren we er aan, dat we de laatste week van onze XXe Eeuw-prijs vraag zijn „ingegaan", inzendingen voor een „hoofdje" of „kopje" voor die ru briek worden tot Zaterdag 12 April in gewacht bij de Directie van de P. Z. Middelburgscbe Courant. WATERLANDKERKJE. De Emma- bloemco'liecte heeft opgebracht de som van f 18,25. Zondagvoormiddag nam ds. P. v. d. Staaij Ned. Herv. predikant te Renes- s e afscheid van zijn gemeente, naar aanleiding van de woorden uit Math. 7:16. Een groote schare, zoowel van hier als van e'ders vulde het Kerkgebouw. Ouderling C. den Boer van Haamstede en ds. Boogaard (comsluleqt) spraken den vertrekkenden leeraar toe. De nestor der predikanten der Ger. Kerk van Rotterdam, ds. C. B. Bavinck, die 30 Nov. a.s. 40 dien(s(tjaren heeft, is voornemens1 1 (D,ec. d. o. W. met emeritaat te gaan. Ds. Bavinck staat sinds 9 Sept. 1894 te Rotterdam. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam (vacature ds. G. Mansvelt) dis. J. L. G. Gregory te GorS- sel. Ger. Kerk. Aangenomen het beroep naar Vied der (Dr.) door den heer J. D. van Ginhovein, cand. te Middelburg. (>p het viertal te Rotterdam 'komt voor ds. D. Scheele te Middelburg. De Aalsmeersche Bloemententoon stelling welke de vorige week gehouden werd, is in totaal door 50.000 personen bezocht. Spinazie op den mesthoop. De spinazieteelt in het Westland is wel een bijzonder slechte inzet van het sei zoen. Het product is momenteel bijna niets waard. Voor goede kwaliteit wordt b.v. 6 cent voor een kist van 5 K.G. be steed. Aan verschillende veilingen bleek de ze week meermalen het product onver koopbaar en moest veel spinazie op den mesthoop worden geworpen, Aan de Naaldwijksche veiling zijn in deze week reeds 700 kisten met spinazie op een hoop geworpen, daar geen koo- pers ervoor waren. De landbouwcrisis. Dezer dagen heeft het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw de akkerbouwafdeelingen bijeen geroepen, teneinde de crisis, welke in zonderheid in de akkerbouwbedrijven heerscht, ernstig te bespreken. Nagenoeg alle sprekers, aldus het ver slag in de N. R. Crt., wezen op den ernst van den toestand. Terwijl in de laatste jaren voor verschillende bedrijven de toe stand toch al minder gunstig was, werd deze door de ongekende daling der prij zen van granen en andere akkerbouw producten, met name van aardappels, zóó verergerd, dat zonder overdrijving ge zegd kan worden, dat deze voor tal van bedrijven onhoudbaar is geworden. Met klem werd er daarom op aange drongen, dat alles gedaan zal worden om in dezen toestand verbetering te bren gen. De volgende middelen werden naar voren gebracht: Het zou gewenscht zijn indien de landbouworganisa ties samenwerking zoch ten, ten einde een program van actie op te stellen, naar de verwezenlijking waar van met spoed gestreefd zoude worden. Het werd noodzakelijk geacht, dat er of een minister van landbouw of een di recteur-generaal komt. Eenerzijds werd meer heil verwacht van een minister van landbouw, anderzijds werd gewezen op de aanstelling van een directeur-gene raal, waardoor in meerdere mate dan thans het geval is, eenheid van leiding zou worden bevorderd. Door sommige sprekers werd met na druk gewezen op de wenschelijkheid om door een grondig onderzoek, evenals

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1