IjJromnciale ü5eeuuisciie 4 STER-TABAK ELECTRO BIOSCOOP. „cl® Maan godfs& No, 82 MAANDAG 7 APRIL 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND ZEELAND Nog slechts 4> dabeis MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen; van 17 regels 2.10; elke regal meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol /Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. l WETSONTWERP INZAKE BESCHER MING NATUURMONUMENTEN. Bij de regeering is een wetsontwerp inzake de bescherming van natuurmonu menten in voorbereiding. „Het Volk'" wist dezer dagen te melden, dat het in het voornemen zou liggen ,de uitvoering van de Natuurmonumentenwet op te dra gen aan het departement van Onderwijs, K. en W. Op zijn minst gesproken is deze mede- (deeling volgens den Haagschen corres pondent van het Hdbl. voorbarig te noe- 'men. De zaak is n.l. dat de in -heit leven te roepen Natuurmonumentenwet een aangelegenheid is, waarbij drie de- fpartementen betrokken zijn en wel Fi nanciën, Binnenlandsche Zaken en On derwijs. Ter voorbereiding van het wets- (ontwerp is uit deze drie departemen ten een interdepartementale commissie jgevormd. In deze commissie is men het echter nog in geenen deele eens ge worden over de vraag welk departement fbelast zai worden met de uitvoering •van de Natuurmon.umentenwet. Het streven van de Vereeniiginig tot Be- hqucl van Natuurschoon is er opi gericht, deze taak bij het departement van On derwijs, K. en W. onder te doen bren gen. En in dit streven moet de vereeni- ging nog van verschillende zijden ge ste imd worden. VERVOER PEULVRUCHTEN EN GRANEN. Op vragen van het lid der Tweede Wa rner den heer Bierema betreffende het «Speciaal tarief voor het vervoer van Vrachtgoed door de Ned. Spoorwegen, Idat slechts wordt toegepast "voor He verzending van bepaalde goederen van Amsterdam en Rotterdam naar Neder land sche spoor- en tramstations en of de minister bereid is maatregelen te ne- nemen ook andere plaatsen in He Voor- deelen van 't speciaal tarief mo. 2 te doen deelen, heeft de Min. vaiTWaterstaat o.m. geantwoord dat hij nader overleg pleegt in hoeverre tariefmaatregelen in den ge- wenschten geest noodig en gerechtvaar digd zouden zijn. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. De provinciale wedstrijden in het ver- leenen van eerste hulp bij ongelukken, die de Kon. Nat. Bond „Het Oranje Kruis" organiseert, zullen voor de ver- schillende provincies gehouden worden in; Groningen, Leeuwarden, Assen, Al melo, Arnhem, Utrecht, Alkmaar, Leiden Middelburg, 's-Herto.genbosch en (Maastricht, alle op Zaterdag 21 Juni 1930. In al deze steden zal naast een Vved- strijd van Ferste Helpers ook een wed strijd van zwemmende redders gehouden worden, groepsgewijze of individueel. Bij den e erstbedoelden wedstrijd is oo'keén afdeeling voor poiltie, brandweer, be ambten van de Ned. Spoorwegen en voor eerste hulp-brigades en transport- colonnes. DE EERSTE MEI. De heer Kupers heeft aan den minister van. binnenlandsche zaken en landbouw, voorzitter van den Raad van Ministers gevraagd: Is de regeering bereid, tijdig vóór den aanstaanden eersten Mei, zoodanige een- "e'. brengen in de regelingen, bij ver schillende rijksdiensten en staatsbedrij ven geldende, dat aan de ambtenaren en werklieden in 's rijks dienst, die den wensch daartoe te kennen geven, op den lsten Mei gelegenheid wordt gegeven dien dag geheel of gedeeltelijk vrijaf te nemen DE C. A. O. IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Naar De Tabakskoerier meldt, hebben de vier gezamenlijk optredende werk-; liedenorganisaties in de sigarenindustrie de C.A.O. opgezegd tegen 31 Mei a.s. (Tevens doen zij daarbij voorstellen tot wijziging van die overeenkomst; deze be treffen een verbod aan aangesloten werkgevers tot het in dienst nemen van ongeorganiseerde werklieden, vacanTiere- jgeling, wijziging van de loonklassen-in- deeling en loonsverhooging. DE OPBRENGST VAN DE WELDADIGHEIDSZEGELS. De van 10 December 1929 tot en 'met •9 Januari 1930 verkochte weldadigheids- zegels hebben boven de gewone fran- 'keerwaarde en na aftrek van de .gemaak te onkosten opgebracht f 154.367.31. Van dit bedrag is 2 pCt. uitgekeerd aan he. Kinderfonds P.T.T. Het vorige jaar be droeg de netto opbrengst f 110.742.25, alzoo dit jaar een vermeerdering van f 43.625.06. Een pijp, waaruit geen Ster tabak wordt gerookt, is als een miskende kameraad. Uw vriend wilt ge het beste geven, doe ook zoo met Uw pijp, stop ze met En Uw pijp zal een vriend blijken te zijn, die weinig van U vraagt, maar U veel genot schenkt. (Ingez. Med.) De verbinding met Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Men schrijft ons: Nu bekend is geworden, dat de Neder- landsche Spoorwegen plannen overwe gen om het station Vlake op te heffen en dat te Kruiningen-Ierseke belangrijk uit te breiden, is het wel de tijd om eens na te geaan wat de gevolgen daarvan kunnen zijn voor het verkeer met Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, voor wat be treft de Wester-Schelde langs de lijn HansweertW alsoorden. Thans verlaat men voor dien boot- dienst den trein te Vlake om-met de dé- cauvilletram eerst langs de Oostzijde tot de Schorebrug te rijden en na deze brug gepasseerd te zijn, langs de Westzijde tot de aanlegplaats der Provinciale booten op Walzoorden en Terneuzen. Met deze tramroute zijn ook gediend de dorpen Schore en Hansweert (deel van Kruiningen), die beide ten Westen van het kanaal liggen. De kans schijnt te bestaan, dat de tram, die dit jaar juist 25 jaar in deze verbinding, al is zij dan ook maar kort (een klein kwartier rijden) op lofwaardige wijze heeft voorzien, zal moeten verdwijnen, omdat reeds geruch ten de ronde doen, dat de N. S. van plan zijn autobussen van de A. T. O. op het station Kruiningen te laten rijden. Men vergeet o. i. daarbij, dat de tram ruim 100 personen tegelijk kan vervoeren en ook bagagewagens heeft, waarmede soms plotseling zich voordoende groote vrachten worden vervoerd. Betwijfeld wordt daarom of de A. T. O. te allen tijde in het vaak druke verkeer zal kun nen voorzien. Waar er bovendien aan ge dacht wordt den weg direct van Krui ningen naar de Oostzijde van de buiten haven te Hansweert te maken, zou dit voor de gemeente Schore en ook voor Hansweert een achteruitgang beteeke- nen. Wat de bootdienst betreft, is reeds meermalen de wenschelijkheid besproken om ook de lijn HansweertWalzoorden een motorveerboot in de vaart te bren gen van het type als reeds enkele jaren vaart tusschen Vlissingen en Breskens. Voor zulk een motorveerboot moeten ook daarvoor geschikte aanlegplaatsen We cannot lift all burdens from weary shoulders, but we may put little cushions of ease below them. worden gemaakt. Te Walzoorden, waar de boot thans aan een steiger aankomt, zal het maken van een haven niet ach terwege kunnen blijven en moeten daar over reeds besprekingen hebben plaats gehad, zooals wij van de overzijde der Schelde vernamen. Maar ook te Hans weert zal een groote verandering moe ten plaats hebben, daar de buitenhaven met de drukke scheepvaart voor het ka naal door Zuid-Beveland, niet geschikt is om er een goede aanlegplaats voor een motorveerboot te maken. O. i. zou een goede oplossing te krijgen zijn door het uitbaggeren van de haven van de voormalige werf Zeeland, die vlak naast de-buitenhaven en wel ten Westen daar van ligt én die de boot bij ieder tij ge legenheid zou geven in- of uit te varen, wat voor een op vaste tijden varenden dienst zeker noodig is. Waar de onderhandelingen over een en ander en het maken van plannen nog in het eerste stadium van voorbereiding verkeeren, meenden wij op een en ander de aandacht te moeten vestigen. MIDDELBURG Zooals uit een publicatie in dit nummer blijkt, hebben B. en W>. voor den tweeden en den derden Pa.asclid.ag het sluitingsuur voor winkels bepaald o'p 10 uur, maar na 8 uur mag geen perso neel iin de winkels aanwezig zijn. Ter eere van het feit, dat dé heer A. Kreymborg Sr. voor 25 jaar zijn eerste zaak van confectie, kleeding naar maat en heerenmodeartikelen opende, wappert o.a. alhier en te V!if(s,bigen, van de maga zijnen der firma A. Kreymborg en[ Co. de Vaderlandsche driekleur. Kleermakersstaking. Te Vlissingen is bij alle en te Middel burg hij een drietal kleermakerszaken een staking uitgebroken, gegiond op het feit, dat men zich niet houdt aan het lan delijk contract. VLISSINGEN. Ter herdenking aan de verlods&ng van deze stad van het Spaanjsche juk, wapperde gisteren de Oranjevlag van den St. Jacobstoren WALCHEREN. NIEUW EN ST. JOOSLAND. In de Vrijdag gehouden openbare vergadering van de werkman svereen%iinjg E.M.M. heeft de voorzitter de verslagen van de raadsvergaderingen voorgelezen en be sproken. Betreurd werd dat niet meer ar beiders naar deze verhandeling waren komen luisteren. ZUID-BEVELAND. Dinsdag 15 April a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeen' ten Kats, Colijnsplaat, WLsekerke en Kortigene. GOES. De voormalige strafgevangenis, waarvan het voorste gedeelte vier jaar geleden werd ingericht tot gebouw van den Raad van Arbeid, terwijl het ach terste (gedeelte onveranderd bleef, zal binnenkort geheel worden afgebroken, opdat het vrij komend terrein dienstbaar gemaakt zal kunnen worden aan de R.H. B.S. Op hel terrein der gevangenis zal een gymnastieklokaal worden opgetrok ken en de rest zal worden bestemd tot botanischen tuin en tot sportterrein. Ook het reeds bestaande gebouw der H.B.S. zal verbeterd worden. In enkele lokalen ,die nu geregeld ontruimd moe-* ten worden wegens gebrek aan yersche lucht, zal een behoorlijke Ventilatie wor den aangebracht. Het oude gymnastieklo kaal zal verbouwd worden tot twee leslo kalen, en in het geheele gebouw zullen electrisch licht en centrale 'Verwarming worden aangebracht. Voor deze verbeteringen! is' dit jaar op de begrooting f 40.000 uitgetrokken. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdag liield de Vereen. „Onderlinge Hulp" haar jaar vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de vereen. 93 leden telt. De rekening van den, penningmeester sloot met een nadeelig sl|ot vary f 191,55. Aan 36 leden werd peqsioen uitgekeerd' te samen f 45 zijnde dé rente van het uitstaande kapitaal. 's Avonds kwam het bestuursvoorstel in behandeling tot ontbinding der vereen, welk voorstel met 62 voor en 9 stemmen tegen werd aangenomen. De nog aanwe zigen gelden zullen onder de leden ge lijkelijk w|orden verdeeld. Deze vereeniging heeft ruim 43 jaar bestaan. De heer M. Kloosterman bracht hierna dank aan den Voorzitter en overi ge leden van het bestuur Voor alles wat zij voor de vereeniging hebben, g'edaain en bood den voorzitter namens de vereen,, een zilveren lepel en', v)ork aan als herin nering aan de nu ontbonden vereeniging. Aanvaring. Een vrouw verdronken. HANSWEERT. Zondagmorgen heeft nabij Walsoorden een aanvaring plaats gehad tuslschen een uitgaande Britsche zeeboot Aller en 't voor Antwerpen be stemde tankschip Kura, schipper Nortier. De Kura is gezonken. De vrouw van den schipper is verdronken. De schipper en zijn knecht konden zich ternauwernood redden. De Duitsche boot is omhoog gevaren bij Wialsoorden, döch 's' avonds vlot gesleept. De Kura was afkomstig uit Rieme bij Gent ic(n was op weg paar Antwerpen met een Jading olie. De aan varing had om half zeven plaats. Vreemdelingenverkeer te Goes. Zaterdag vergaderde de vereeniging van Vreemdelingenverkeer te Goes, Het aantal leden der vereeniging steeg van 274 op 1 Januari 1929 tot 288 op 1 Januari 1930, In het Bestuur hadden de volgende mutaties plaats: in de plaats van de heeren Folmer (overleden), Van der Peyl (idem), dr. Hondelink (vertrokken), en Wouda (bedankt), werden gekozen de heeren J. M. Bommel van Vloten. F. C, Comijn, A. W. van der Plassche en A. J. van Heel, allen te Goes. Door het be stuur wérden de heeren Van Bommel v. Vloten en Van Heel resp. als voorzitter en vice-voorzitter aangewezen. In den loop van 1929 bedankten als bestuurs lid de heeren A. van der Have te Kapel- Ie en G. Geysen te Goes. In 1929 mocht de vereeniging 'n nieuwe subsidie boeken en wel van de Kamer van Koophandel te Middelburg. Even eens van de gemeente Kattendijke. Aan de Ned. Spoorwegen werd ge vraagd de in minder goeden staat ver- keerende overwegen bij Vlake en Woensdrecht in orde te brengen. Ook dit jaar brachten weer meerderen een bezoek aan het bureau tot het ver krijgen van gegevens. Velen uit eigen omgeving weten blijkbaar nog niet vol doende, dat hier alle gewenschte gege vens over het maken van uitstapjes in eigen land en daarbuiten gratis worden gegeven. Het verslag maakt voorts melding van tal van verrichte werkzaamheden om in den vreemde de aandacht op deze om geving te vestigen (het verzenden van poppen, beschikbaar stellen van foto's reclame maken in bioscopen, enz.,) Het Bestuur stelde zich in verbinding met 'n autobus-ondernemer te Neuzen om de mogelijkheid onder de oogen te zien van een verbinding Gent-Neuzen-Hoedekens kerke-Goes. Voor een onderwijzersge zeischap uit Vlissingen werd een route door Beveland in elkaar gezet, terwijl aan verschillende verzoeken om inlich tingen voor een kersenpartij werd vol daan. Aan journalisten van buiten de provincie, werden diverse inlichtingen en gegevens verschaft. Het bezoek van een gezelschap Transvaalsche studenten werd geregeld. Op de Nijverheids-ten toonstelling werd een stand ingenomen. Een demonstratie der Djiguiten-Kozak- ken werd geregeld. Aan de ringrijders te Yerseke en Wemeldinge werden prijzen toegekend. Uit de drie vereenigingen „Handelsbelang", de Hanze en V. V. V. werd een commissie gevormd, die zich belastte met het organiseeren van feeste lijkheden bij gelegenheid der Landbouw tentoonstelling. Op het terrein dezer ten toonstelling werd de ringrijderij gehou den. Driemaal werd voor de radio een cau serie gehouden over „Zeeland als toeris tenoord". Een groot aantal verzoeken om inlichting kwam naar aanleiding daar van in. Daarbij waren tal van verzoe ken om pension-adressen. Jammer, dat er zoo weinig van deze adressen bekend zijn. Volmondig kan geconstateerd worden, dat de belangstelling voor het Goesche land toenemend is. THOLEN. STAVFNISSE. In de Vrijdagmorgen al- (hier gehouden raadsvergadering deelt de Voorzitter mede, dat de uitdieping der het spannende fantasiewerk van FRITZ LANG, 2de voorstelling 9.15 uur precies. JJ LiJ. (Tna haven gegund is voor f 2428 aan M. Stoutjesdijk. Hiertoe zal een geldleening ad f 2000 worden aangegaan; ten hoog ste 5 pCt. rente en af le los'-sentjin 4 jaar. Het heffingspercentage voor de gemeen telijke inkomstenbelasting werd vastge steld op 1.3 (v.j. 1.) De Minister van O., K. en W. 'heeft medegedeeld, dat de uitkeering itj de kosten L. O. alhier bedraagt f 14.200. Inzake de ziektewet werd besloten zicli bij' den Raad van Arbeid aan te sluiten en in voorkomende gevallen geen ver haal toe te passen. SCHERPENISSE. Verleden week had alhier de teraardebestelling plaats van den heer J. van de Velde, gepens. walerb'. ambtenaar alhier. De overledene was van 1 April 187615 November 1882 waterb. ambt. te Cadzand en van 1 Nov., 1882—1 Nov. 1922 waterb. ambt. alhier. Aan de groeve werd eerst het woord gevoerd door ds. van Rootselaar van Poortvliet, die den overledene 'kenschet ste als een zeer werkzaam mensch in alle functies die hij bekleed heeft. Hij 'was o.a. voorzitter van bet fands van waterb. ambt. in Zeeland tot ondersteu ning van weduwen en weezen, penning meester van het Groene Kruis, voorzitter .'der CJhr. Jon,gel. Ver., kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk. lid van het Kiescollege. Tot 1929 voorzitter der Boerenleenbank, na dien eere-voorzitter en verder nog lid van vele vereenigingen. Tot 'kort voor zijn dood leidde hij nog jongelingen op voor het examen van waterb. opzichter. Verder werd nog het woord gevierd door den heer Jager namens de Boe renleenbank' en verder nog een oud collega namens den Bond van Wiaterb. Ambt. in Zeeland. De overledene was nog vereerd met de Orde van Oranje Nassau- in zilver. Dat hij een gezien mensch in onze ge meente was, 'bewees wel de groote scha re belangstellenden die bij de plechtig heid tegenwoordig waren. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. SLUISKIL. Vrijdagmiddag is op de werken van de ammoniakfabriek de ge huwde werkman Bakker van een stelling (gevallen. De man werd met een her senschudding opgenomen en is kort daar na <o verlenen SAS VAN GENT. De R. K. Coöpera tieve Verbruiksvereeniging „De Volhar-' ding" U.A. hield Zondag alhier een goed bezochte algemeene vergadering.. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer C. L. Acda, bleek, dat de ver eeniging met 110 leden was toegenomen gedurende het jaar 1929, terwijl het be drijf een groote uitbreiding had genomen, zoodat het momenteel winkels heeft te Sas van Gent, Zuiddorpe, Westdorpe, Graauw, Boschkapelle, Sluiskil en Philip pine. Een ledenraad is ingesteld, bestaande uit 29 leden, waarvan 5 te kiezen uit de leden der vereeniging te Sas van Gent en 4 uit de leden der vereeniging in elke gemeente, waar een filiaal is gevestigd. Ook werd bepaald, dat voortaan hos- pitant-leden kunnen worden aangeno men. De rekening en verantwoording, als mede de resultatenrekening over het boekjaar 1929 geeft aan, dat in totaal is omgezet tot een bedrag van 101.537, terwijl na afschrijvingen van gebruikelfj- ken aard op gebouwen, inventaris en voor reservefonds een netto winst bleek te verdeelen van 4805, waarvan 3468 werd bestemd voor uitkeering van 5 pet. dividend aan de leden en 3 pet. aan de verbruikers. Het restant werd verdeeld en toegewezen aan het Bevallingsfonds, ex tra afschrijving auto, gratificatie R. K. werkliedenvereenigingen en bestuur. In het rapport van de Commissie van Toezicht werd uiteengezet, dat spoedig dient te worden overgegaan tot benoe ming van een algemeen leider voor het bedrijf, die vooral een voortdurende con trole zal uitoefenen en vooral administra tief de geheele leiding zal op zich ne-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1