^Provinciale .Zeeuw sche ONME PANTSERKRUISERS pgr lili ei lp slnlM 6. Ill IM1 Om de Rijkseenfieid. IJ. Sli A CENTRALE VERWARMING WARMWATERVOORZIENING UITG.S N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT N o. 81 ZATERDAG 5 APRIL 1930 173e Jaargang door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 10 Swami Vivekananda. Middelburg Opgericht sedert 1793. BINNENLAND NEDERLAND EN BELGIE. GEMEENSCHAPPELIJK VLIEGVELD VOOR DEN HAAG EN ROTTERDAM. DE KALI-VERSCHEPINGEN. R, K, S. P. EN R. K. V. P. ZEELAND De Zeeland. MIDOELBURGSCHE COURANT S>e abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissinger. 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2,10; elite regaj - meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits cirakkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 rega's opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o? /Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Dit saemer bestaat mi 2 Bladea EERSTE BLAD AM n iMrwroRgBsa Er was een tijd, dat we Oost-Indië met recht een kolonie van Nederland mochten noemen. Dat deze naam thans niet meer in onze Grondwet voorkomt, dus dat Nederlandsch Oost-Indië nu een deel van het Nederlandsche Rijk is ge worden, een niet meer een door de „ko lonialen" met geweld onder den duim gehouden „bezitting" dat heeft .zijn goede reden. Het is geen simpele naams verandering, noch een doekje voor 't bloeden: het is de uitdrukkelijke erken ning van gewijzigde inzichten en verhou dingen. En dat niet alleen door de gees telijke evolutie der laatste jaren, maar ook wel degelijk door de materiëele: de vliegdiensten, de telefoon en de radio. dat en nog meer heeft de afstand Neder landIndië verkort en door deze mate riëele nader-brenging de nivelleering der staatsrechtelijke niveau's helpen bevor deren. Men weet het de lucht is vol met leuzen: „Indië los van Nederland". Mos kou wil dit, de S.D.A.P. wil het schoor voetend wel en toch ook weer niet, en de Indische nationalisten, hevig door Moskou geïnspireerd, beweren het heel erg te willen. Natuurlijk is die gedachte onzinnig. Maar: dat zeggen we niet. Iedere Ne derlander die Indië van nabij kent, weet dat Indië er zeker niet op zou vooruit gaan en allerwaarschijnlijkst er in een oogwenk allerberoerdst aan toe zou we zen, wanneer Nederland naar Moskovi- tischen wensch den G.G. met al wat rechtstreeks en zijdelings onder hem res sorteert, op een vloot van schepen huis toe zou zenden met de mededeeling: knap jullie je eigen zaakje nu verder zelf maar op. Dan werd het een bende van je wel- ste en Moskou zou weer een troe bel watertje hebben om in te visschen.... Edoch: lééft die los-van-Nederland ge dachte werkelijk in de meerderheir der harten van het Ned.-Indische volk? Ware dat in alle oprechtheid zoo dan zou de zaak misschien een ander aanzien krij gen, maar: wij gelooven er ni e t s van, dat de gemiddelde, niet door Moskovi sche satellieten opgestookte, Inlander er een oogenblik aan denkt! Alleen: de mannen van de scheiding zetten een grooten mond op, en de over- groote meerderheid, die van heel dat gedoe niets weten wil, die zwijgt. En dat is verkeerd. Tegenover de schreeuwlee- lijkers moet bewust en sterk de Rijks eenheidsgedachte gepropageerd worden Twee ras-zonen van Indonesië zijn thans een propaganda-reis door Neder land aangevangen, met het tweeledige Enkele oogenblikken later reden Louis en ïk naar mijn hotel. Het wasreeds licht en oen reek's van markt wagens, die van buiten de stad kwamen, beden mij voorbij. i „Het is later dan ik dacht", merkte ik kalm op. r ,,'t Is reeds' haif zes", antwoordde Louis. Hij bracht mij naar mijn hotel. Hij vroeg geen verklaring en ik gevoelde geen roeping hem er een te geven. Toen vrij do Place Vendome bereikten, boog hij zich intusschen naar mij toe, zeg gende: c „Mijnheer gevoelt zeker ook wel, dat hij vannacht groot gevaar heeft ge- ïoopenï" Natuurlijk. Maar er zijn van die din gen, welk© een mensch moet doen, on geacht de gevaren die hij daarbij loopt Hier stond ik voor een dergelijk geval.' „XJ Js een^ moedig man", fluisterde Louis. „Laat ?k er dit nog bijvoegen: Er wares van nacht in de zaal' mannen voor wie moed even noodig is als lucht om ti leven. Zij hebben gezien hoe een doel de belangstelling van Nederland voor het equatoriale deel van ons Rijk op te wekken en de Rijkseenheidsge dachte te bevorderen. Het zijn de heer C. Frans, Timorees en adoptief zoon van een der vorsten van Loleh, en de reeds welbekende Indonesische dichter Raden Mas Noto Soeroto. Er is dezer dagen, onder voorzitter schap van oud-minister dr. J. Th. de Visser, een comité tot aanbeveling der grondslagen van het Ned.-Indonesisch Verbond gevormd, en vanwege dat co mité is gisteren in Den Haag een pers conferentie gehouden, waar de heer Frans een en ander omtrent het doel van de voorgenomen propagandareis uiteenzette. Het is noodig, zoo zeide hij, tegenover de actie van de extremistische nationa listen, die de leuze „los van Nederland" propageeren en blijkbaar sterk onder communistischen invloed staan, de stem dier nationalisten te doen hooren, die ontwikkeling tot zelfstandigheid van In donesië nastreven, maar den band met Nederland wenschen te behouden. De eerstgenoemde groep is betrekke lijk klein, maar zeer actief en goed geor ganiseerd. De andere groep is honderden malen grooter, doch het ontbreekt haar aan een effectieve organisatie om haar denkbeelden te verbreiden. Spr. en Noto Soeroto willen nu in Nederland de vele misvattingen omtrent de stemming onder de inlanders recht zetten. De losscheuring van Indië, zoo ver volgt spr., zou niet alleen voor Neder land, maar voor Indonesië zelf (en in de eerste plaats) een groote ramp zijn en zij zou ook tot internationale complica ties van onoverzienbare draagwijdte kun nen leiden. Spr. wees toen op het onmiskenbaar vele goede, dat Nederland in Indië deed en doet; hij is een geestdriftig bewonde raar van hetgeen het Nederlandsche ele ment in Indonesië heeft gedaan en heeft bijvoorbeeld geen woorden genoeg om het Nederlandsche beleid in zijn eigen geboorteland Timor te verheerlijken; wat er daar voor het onderwijs, den land bouw, de veeteelt, de hygiëne, de orde, de veiligheid, het verkeer, enz. enz. in 20, 25 jaar is gedaan, kan niet hoog ge noeg worden aangeslagen. Evenwel: de schaduwzijden van Ne derlands beleid stelt men voortdurend in het licht het vele goede spreekt men niet over. Dat moet anders worden, door grooter belangstelling in Nederland, door betere voorlichting van de Indonesiërs. Er is volgens den heer Frans voor Ne derland in de Oost een moeilijke, maar grootsche taak weggelegd; de taak om al de verschillende eenheden in Indone sië tot één groote eenheid te brengen en dan de rijkseenheid van Indonesië en Nederland te verwezenlijken. Het zal geen betoog behoeven, dat wij volledig instemming met deze denkbeel den, die het Nederlandsch-Indonesische Verbond thans wil gaan verbreiden. Ook wij zijn van meening, dat de losmaking van Indië van Nederland een hoogst on verstandige daad zou wezen, zoowel voor Elk liefdewerk, elk hulpbetoon, elke goede daad vernietigt iets van ons lager zelf. Nederland, als voor Indië, als voor alle internationale verhoudingen, maar bo vendien zouden we het als een historisch onrecht beschouwen. Er is geen sprake meer van, dat wij den laatsten tijd een „kolonie" met de knoet „overheerschen, onderdrukken en uitbuiten". Dat is on zin. Wij werken al i n en m e t de Indone- siëers samen, in voor het overgroote mee- rendeel voortreffelijke verstandhouding en in toenemende mate van wederzijd- sche waardeering. Van harte hopen we, dat de reize van den heer Frans en R. M. Noto Soeroto dit laatste moge bevorderen. Om de eenheid des Rijks! Die naam is ook onder de loyale Ned.-Indiërs nu eenmaal in zwang ge komen; laten we daar nu niet over twis ten. mian, die niemands sympathie had, be handeld werd gelijk hij blijkbaar ver diende. Ik moet u doen opmerken, dat nergens ter wereld een plek! is te vin den, waar u hem zoo veilig een «af straffing kon toedienen als' de Inrich ting waar we geweest zijn. Blijf morgen in uw hotel totdat u van iemand onzeï iets hoort. Ik mag niet te veel beloVen, maar ik geloof, ik ben overtuigd, dat wij u 'kunnen redden." Op dat oogenblik zeiden de woorden van Louis mij weinig. Ik verkeerde nog steeds onder den indruk van het oogjen- 'blik, was nog steeds vervuld met vreug de, dat ik aan mijn vurig verlangen naai wraak had kunnen voldoen. En eerst later werd ik mij1 van de practische be- teekenis er van bewust. HOOFDSTUK VI. Tegen den middag werd ik door den hotelkellner gewekt met de mededéè- ling, dat een heer beneden was, d!ie mij "wide spreken, een heer, die zich mon sieur Louis noe'mde. Ik droeg hern op toijn had in orde te maken en mïjr kof fie te brengen. Toen Louis bij mij was binnen gelaten, zat ik op den rand van mifii bedj gehuld in mijn kamerjapon en van toijn eerste sigaret genietend. Louis zag er uit alsof hij geen 'oog (dicht had gedaan. Wat mij betreft, ik wais geen minuut wakker gebleven zoodra ik het hoofd op het kussen had gelegd. Ik had geen last van toijn zenuwen ei. ik had niets gedaan waarover ik spijt geroeid*. Ik geloof dan ook wtel, dat QROOTE MARKT C 12 WASCHT en KM* Ingez Vee? Ingfti Os-.- De Belgische Staatsminister Segers, zoo meldt de Msb*., rapporteur voor de (begrooting van Buitenlandsche Zaken voor den senaat heeft ki| zijn verjslag, dat nog niet officieel gepubliceerd werd, zich uitvoerig met de Nederlandsch-Be'gijsiche kwestie bezig gehouden. De heer Segers ontleedt van Belgilsjch standpunt de volgende 3 hoofdpunten: le vrijheid en bevaarbaarheid van de Schel de; 2e verbindingen; met den Rijn; 3e de Maaskwestie. Ten aanzien van de Schelde merkt hij o. m. op, dat deze alles is voor België. Wiaar deze stroom dat land geografisch moest toebehooren, daar behoort hij po litiek in zijn voornaamste dee! aan Ne derland. Het traktaat van 1839 gaf aan Holland de sleutels van ons huis. België wil, dat thans de tractaten in dezen gee(sjt uitgelegd en herzien werden.: le de vaart op de Schelde moet vrij zijn; 2e de be vaarbaarheid moet zoodanig zijn, dat de grootste Schepen kunnen doorvaren; 3e te allen tijde moeten de verbeterings- en onderhoudswerken kunnen worden uitgevoerd, welke noodig, zijn voor de stijgende eischen van de scheepvaart; 4e -ïr»CE5!f?'%-7> iöttatóïs^OteiSör de bewaking van de rivier en van de werken zou door een gemeenschappelijk beheer moeten geschieden en de nocd ge maatregelen zouden bij onderlinge ge schillen aan een, scheidsrechterlijke uit spraak moeten onderworpen, xvorden, zoodat zij niet kunnen belemmerd wor den alléén door een veto van Nederland sche zijde. De rapporteur vervolgt dan, dat Be'glë zich om verschillende redenen ongerust maakt over de Schelde-kwestie, zijn con clusie luidt: Laten wij de oogen gericht houden naai- Parijs, d. i. n.aar de mo gendheden, die ons herziening van liet tractaat hebben beloofd en gaan wij na on dei- welke practische voorwaarden He internationalisatie van. de Schelde zou kunnen verwezenlijkt worden, want daar in zal, bij uitblijven van een nochtans ge makkelijk te verwezenlijken entente, zeer vermoedelijk de oplossing te vinden zijn. Naar vernomen wordt zijn de commis sies van de gemeenten Rotterdam en 's- Gravenhage inzake de voorbereiding van een gemeenschappelijk vliegveld tot overeenstemming daaromtrent gekomen, o.m1. wat betreft de keuze van het ter rein, dat opi Delftsch grondgebied ligt, en voorts ten opzichte van de financi- eele regeling. Het laat zich aanzien, dat voorstellen terzaae binnen afzienbaren tijd aan de gemeenteraden van Rotterdam en 's-Gra- venhage (de gemeente Delft is er alléén publiekrechtelijk bij bétrokken) zullen worden gedaan. De Brusselsche correspondent van de N. Rott. Crt. meldt dat het gisterochtend in officicele 'kringen ontvangen bericht der goedkeuring door den gemeenteraad van Rotterdam van het contract met de Société Commercial» des Potasses d'Al sace reel verwondering blijkt te heb ben gebaard, daar men meende, dat de S.C.P.A. het contract wel degelijk had opgezegd. Geen enkel Brusselsch avondblad, zoo toijn uiterlijk' en de wijze, waarop ik hem' ontving, mijn -vroegen bezoeker 'n beetje rerorasde. Hij scheen werklijk toijn zorgeloosheid als een soort van beleediging op te vatten en hij deed onmiddellijk zijn best om> mij in een andere stemlming te brengen. „Mijnheer verwachtte 'misschien een ander bezoek vermoed ik", begpn hij. Ik knikte van neen en zeide: ,,Ik' heb er, eerlijk gezegd, geen oogenblik méér aan gedacht. Na wat je mij' in (den iaf- geloopen nacht hebt_ medegedeeld, héb ik mij volkomen op mfjn gemak gevoeld." „Weet u, dat men er nog niet zekér van is of de heer Tapilow er 'hefi leven afbrengt?" „Dan heeft hij zijn verdiende loon." „Maar de wet" voer hij hier tegen aan „veroorlooft dergelijke schuldverrekenin- g£n toch niet." „Dan mag -men met mij doen, wat de wet eischt", verklaarde ik. Louis keek mij' een paar oogenblik ken ernstig aan en ik vermoed, dat er iets van de bewondering, welkte een voorzichtig mensch soms gevoelt voor een waaghals lag in den blik, dien hij op mij vestigde. „Heeft mijnheer goed geslapen?" „Uitmuntend", verklaarde ik Hij keek op zijn horloge en ging Voort: „Over twintig minuten moeten wij" in het café Normaudië zijn." Ik keek hem met eenige verbazing aan en zeide droogjes: „Zoo? Ik ben an ders niet van plan je op den rvoefl Te meldt d® N. Rott. Crt. nog, knoopt be schouwingen vast aan het sedert VrijL dagochlend te Brussel bekende bericht betreffende de aanneming van het voor stel door Rotterdams Raad. Sommige cou ranten publiceeren dit bericht zelf in 't geheel nietl Het is bekend, dat de besturen vam de R.K. Staatspartij en de R.K. Volks partij onderhandelingen voeren met hei doel de genneid te herstellen. Op 13 dezer zal de R.K. Volkspartij op haar congres te Utrecht haar standpunt dien aangaande bepalen. De Zwolsche Courant deelt thans o.m, mede, -dat de toenadering op dezen grondslag is, dat voor de R.K. Volkspar tij de verzoening zoo eervol mogelijk zou zijn. De positie der leden van de R.K. Volkspartij in de verschillende verte genwoordigende colleges zou onaange tast fcUijven, aan de groep dezer partij; zou, na naar opheffing, eenige mede zeggenschap verleend worden in de R K. Staatspartij'1, terwijl de afdeelingen der R.'K. Volkspartij als studieclub zouden blijven bestaan. Er zou heel veel 'kans zijn, dat d« fusie hierop afstuit, dat de R.K.S.P. deze studieclubs niet in landelijk verband wil laten voortbestaan. Puistje as in het ^jélaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des morgens te wasschen met warm water en gevrone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Vol doet iedereen. I ngez. Med. volgen." Louis haalde schouders op en ver volgde: „Mijnheer, het is nu niet het goede oogenblik om1 op iemands worden kritiek le oefenen. Er ligt daarginds in het café des Deux Epingles een man met den dood te worstelen en binnen de eerstvolgende uren moet beslist worden wat er met hem moet gebeuren." „Ik begrijp je niet recht Louis" ver klaarde ik, een nieuwe sigaret aanste kend. i „Dan zult u het binnen een half uur in het café Normandië wel duidelijk worden gemaakt. Maar heeft u een be diende? Zoo niet, laat dan( de hotelkell ner kb men om u te helpen. U Knoet u gauw aankleeden. (Hfet is werkelijk van het gjrootste gewicht." „In tien minuten ben i'k' gekleed", ant woordde i'k1 „maar ik moet mij' scheren voor i'k uit ga. Daarmede zijn nog eens tien minuten gemoeid. Intusschen zal je misschien wel zoo vriendelijk zijn mij mede te deelen, wat dat alles beduidt." „Wat dat alles beduidt" herhaalde Louis, de handen omhoog heffend, „be grijpt u dat dan werkelijk niet? Heeft u dan totaal vergeten wat een paar uur geleden is voorgevallen? Het hangt van een of twee personen af, of u Voor wat u in den afgeloopen nacht heteft gedaan, zal worden overgeleverd siande politie gevoelt mijnheer dat wel? De politie! i,Oro je de waarheid te zeggen Louis" antwoordde ik, „heb ik nooit gedacht, Naar wij uit zeer goed ingelichte bron vernemen, is er geen sprake van, dat dé Centrale Suikermaatschappij de fabriek, die door haar en de coöperatie te Din- dat i'k' uit haar handen zou blijven. Het scheen mij onmogelijk' toe." „En in dat geval?" vroeg "Louis mei nadruk. ik' wees naar een revolver op Hen schoorsteenmantel en vervolgde: „(Wij begaan allen de fout te veel waarde te hechten aan 'het leven." Louis rilde even. Ik constateerde zoo wel toen als later, dat hij zich (nooit op zijn gemak gevoelde en in de nabij heid van vuurwapens. „Een uiterste maatregel", stelde ik hem/ igerust „maar een mensch moet op alles voorbereid zijn." „In deze stad gaat het anders toe dan Te Londen" vervolgde Louis. „Te Lon den vindt men geen hoeken, welke door öe politie ongemoeid worden gelaten. Op dit oogenblik' zou u te Londen in een gevangeniscel zitten." „Dat is ongetwijfeld waar. Des te ge lukkiger voor mij, dat ik meneer Tapi low te Parijs en nïe"t le Londen ben' te lgen gekomen. Maar .doe mij nu het -ge noegen mij mede te deelen, waarom je er op staat, dat ik met je naar bet café Normandië ga, en hoe je er toe komt. dat dit voor mij van nut zal zijn.'" „Dat zou te lang duren. We kunnen in het rijtuig het gesprek voortzetten mis schien. Maar u mag nu geen oogenblik laten verloren gaan. geen enkel oogen blik" (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1