provinciale .Zeeuwsche De Maangodin Markt UITG,: N.V. DE MIDDELBURGS CHE COURANT VRIJDAG 4 APRIL 1930 173e Jaargang ml BINNENLAND PRINS HENDRIK. DE VRIJHEIDSBOND. DE TERRITORIALE WATEREN. ONTWIKKELING VOOR VOLWASSENEN. DE KALIVERSCHEPINGEN. ippoeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een Sprutol Bij alle Drogisten ZEELAND Toeristen zonder paspoort. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP Om een molen. Dr. Frederik van Eeden. Fraude. De Maatsch. „Beider Belang". LANDBOUW RECHTZAKEN Arr. Rechtbank te Middelburg. Mond- en klauwzeer. Handel, Nijverheid en Visscherij Kosten van inlichtingen. Mosselzaad uit de Zuiderzee. Oesterverzending. Verkeerswezen, Post en Telegrafie Vacantiekaarten. Brieitelegrammen. Ind. Stoomvaartlijnen. Stoomvaartlijnen op N. Amerika, LEGER EN VLOOT MDDELBU De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 rent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regal meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, inits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels, opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brievenoi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 80 vol- eens hem r Ic van hui ze er ÏU- tar ut- in- m- DS- icf ïïl rm irt le ui ip et e- i- )- i- u K- fcr Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD Prins Hendrik is gisteren met zijn ge volg te Bazel aangekomen. De prins be geeft zich vandaar naar Lugano, waar hij eenigen tijd zal blijven. De heer A. van der Weijde heeft, naar het Vad. meldt, bedankt als lid van het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond. Het ligt in het voornemen, het hoofd bestuur met 6 nieuwe leden uit te brei den. De tweede commissie der codificatie conferentie (territoriale wateren) van de conferentie voor de codificatie van het internationaal recht heeft gisterochtend een vergadering gehouden. Op de agenda stond de behandeling van de grondslagen van bespreking be treffende de uitgestrektheid der terri toriale wateren. Vóór den aanvang van de algem. beraadslagingen hebben de le den verklaringen afgelegd omtrent de uit gestrektheid welke volgens hen de terri toriale zee moest hebben. Wat deze uit gestrektheid betreft, werd voorgesteld ze te bepalen op 3, 4 en 6 zeemijlen, met of zonder aangrenzende strook. De grondslag over de quaestie der con trolemaatregelen op de volle zee, gren zende aan de territoriale zee, is verwe zen naar de juridische en technische sub commissies. Naar de Maasb. verneemt, is onder voorzitterschap van den oud-Minister van Onderwijs, dr. de Visser, een com missie gevormd, die beoogt een onder zoek in te stellen inzake het vraagstuk der ontwikkeling voor volwassenen hier te lande. Bij de vereenigingen, die zich op dit gebied bewegen, zal een uitgebrei de enquête naar hun werkzaamheid en resultaten worden gehouden, In deze commissie hebben vertegen woordigers van verschillende levensrich ting zitting genomen, o.a. mej. Wester man, mej. Van Dugteren en de heeren A. H, Gerhard, dr. Proost en J. van der Molen, Ook de Katholieke cultureele ac tie zal vertegenwoordigd zijn. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in zijn vergadering van gisteravond het voorstel van B. en W. betreffende het aangaan van een overeenkomst voor de vestiging van een inrichting voor opslag en behandeling van kaliproducten ten behoeve van de Société Commerciale des Potasses d Alsaoe aangenomen met 30 te gen 10 stemmen. (Ingez >i^.e Het Algemeen Politieblad bevat een bekendmaking dat ingevolge beschikking van den minister van justitie Engelsche toeristen, die met de schepen van de Stoomvaart-Maatschappij Zeeland die Batavier-lijn en de Hull and Netherlands Steamship Co. (Hull) uit Engeland hier te lande aankomen, worden toegelaten, ook WMneef zij geen paspoort bezitten, doch een te hunnen name door een der genoemde maatschappijen afgegeven No- passport-ticket vertoonen. Voornoemde toeristen mogen dan ge durende 15 dagen in Nederland verblij ven en ontvangen daartoe bij aankomst hier te lande een door den doorlaatpost namens den inspecteur der Koninklijke marechaussée af te geven vrijstelling van het verplichte bezit van een regelmatig buitenlandsch paspoort, die bij terugkeer naar Engeland weer door den doorlaat post wordt ingenomen. Gelijke regeling geldt voor toeristen die met schepen van de Stoomvaart-maat schappij Zeeland in België te Antwerpen of Zeebrugge worden aangebracht en de Belgisch-Nederlandsche grens overschrij den te Retranchement (per tram), te Sluis langs het grenskantoor de Wacht, te Eede langs het grenskantoor op den kunstweg MaldeghemAardenburg, te Putte langs het grenskantoor op den kunstweg Capellen-Putte, te Roosendaal per spoor en te Nispen langs het grens kantoor op den kunstweg EsschenRoo sendaal. Alle bovengenoemde toeristen zijn be voegd naar België te vertrekken, ten einde aldaar, bij terugkeer naar Enge land, desgewenscht scheep te gaan, in dien hun No-passport-ticket dit veroor looft. Deze regeling treedt met ingang van 15 dezer in werking. Afgekondigd is Staatsblad no. 82, bevattende de wet van den 19den Maart 1930, tot wijziging van de wet van 25 Juli 1919 (Staatsblad no. 515) tot ver betering van de haven te Vlissingen. Het Volk verneemt dat aan de abonné"s van de Radio-distributie maat schappij dezer dagen door middel van een circulaire is medegedeeld, dat de di recteur Van Oorschot door de algemeene 'vergadering van aandeelhouders is ont slagen en bescheiden welke na 3 April door hem zijn onderteekend niet als gel dig zullen worden erkent. De zaak zou volgens het blad reeds in handen der politie zijn. Door de politie is naar het bureau overgebracht, een man, die in dronken toestand muis alles kort en klein sloeg. De man nao zich daarbij dermate ge wond, dat hij door een "dokter moest worden verbonden alvorens "hij in ar rest kon worden gesteld. Hedennacht omstreeks 5 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een brand, die was uitgebroken in een loods bij de haven, toenehoorende aan de Ned. Spoorwegen, doch in gebruik bij de Zee land. Vermoed wordt dat een der lam pen, die de k'olenwerkers bij hun ar beid gebruiken, niet geheel uit was, toen zij in de loods werd gepalatst. In de loods liggen veel brandbare „artikelen, als olie, touw enz. en de vlammen ploe gen dan ook hoog op. Toen delbrandweer ter plaatse kwaan was men het vuur reeds meesier, dit, dank zij het krach tig optreden van personeel van de mail boot en van de marine. VEERE. De afd. Veere-Gapinge van het Groene Kruis vergaderde Woensdag. Uit het verslag bleek dat de afd. 250 leden telt, waarvan 170 te Veere en 80 te Gapinge. Door vertrek van den secre taris, van de verpleegster en den dokter, hadden belangrijke veranderingen plaats. De rekening van 1929 wees in ont vangst van r 1422, 'een uitgaaf van f 1460 aan, zoódat er een nadeelig saldo was van f 3747. Toch behoeft de toestand geen zorg te baren, omdat eenige betere jaren voorafgegaan zijn. Als leden voor het bestuur worden de heeren Suurmond herkozen en de Boer Igekozen. Daarna gaf de heer Taytelbaum, arts alhier een uiteenzetting van de schoone stichtingen van den "Amerikaan John. Rockefeller. Tot afgevaardigde ter Prov. vergade ring te Goes te houden werd aangewe zen de heer Taytelbaum. De nieuwe verpleegster mej. Krijiger had haar taak reeds aanvaard en hoopte zich te bekwamen voor de behande ling van t.b.c.-lijders. De heer F. J. Gastel in het afgeloo- pen jaar afgevaardigd naar de Prov. vergadering te Breskens, bracht uitvoerig verslag uit. IERSEKE. De kreeftenvisscher M. P. alhier had gisteren het ongeluk op zijn krteëftenperceel in de roeiboot gezeten te vallen met 'zijn lichaam opi ëen der banken. Met de auto moest hij naar huis .worden vervoerd. Dr. Klinkenberg, die geneeskundige hulp verleende, consta teerde drie gebroken ribben. THOLEN. De ingelanden van den pol der Schakerloo hebben besloten den zee dijk over ongeveer 4000 M. lengte, te Mocht ik dien rijkdom winnen Dien roest noch mot verslindt En worden nooit mijn zinnen Door ijd'len glans verblind. igB^UÉiÉHinmraiiiBniBiMéiaiMaiMèaMwagBB voorzien van werken volgens het systeem De Muralt. TERNEUZEN. Bij Kon. besluit van 2 April is aan C. Klaassen, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Juli 1930, eervdl ontslag verleend uit het ambt van wa terschout alhier. OOSTBURG. De Commisjsiaris der Ko ningin heeft voor het tijdvak van vijf jaren, ingaande 1 April j.l. opnieuw' be noemd den heer J. Mijs als secretaris der gezondheidscommissie, zetel Oostburg. In de Donderdag gehouden verga dering der Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Kruiningen werd o.a, over wogen het vrouwenkiesrecht bij verkie zing voor notabelen. De aanvraag voor de belangen der Ned. HerV, Kerk bij de Zuiderzee-commissie zal getracht worden buiten de gewone rekening om te innen, terwijl het kohier van den hoof- delijken omslag werd vastgesteld met een aanslag van van het belastbaar inkomen. Dr. J. H. Vernhout te Middelburg ver zoekt te melden, dat hij de gelden, ont vangen voor het herstel en behoud van Kruiningens fraaien standaardmolen, voor dit doel heeft afgedragen aan de Ver. De Hollandsche Molen, Hee rengracht 540, te Amsterdam. Eventueele verdere giften het heele bedrag is er nog niet verzoekt dr. Vernhout rechts- streeks te zenden aan bovengenoemde Vereeniging, met de vermelding: Voor Kruiningens Standaardmolen. Gister vierde de beroemde schrijver dr. Frederik van Eeden zijn zeventigsten verjaardag. Ter receptie 's middags Leeft de Burgemeester van Bussum, de heer H. de Bordes medegedeeld!, dat de ré- geeriiiig dit jaar een subsidie zal ver- leenen. De gemeente Bussum hééft één subsidie van f 1000 toegezegd. van het rijbewijs voor 9 maanden-, oplichting: K. v. B., 32 j., werkman te Zierikzee, 1 maand gevangenisstraf voor- Wiaardelij'k. proeftijd 1 jaar; veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld: E. E., 23 j., chauffeur te Kapel- Ie, vrijspraak. De hulp'besleller J. G. te Poortvliet 'die ais 'beambte aan het postkantoor te Thoien brieven met geldswaarde ver duisterde en poststukken vervalschilte werd in hooger beroep door het gerechts hof te 's-Bosch veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf. De rechtbank te Breda had verdachte veroordeeld tot 10 maanden gevangenis straf. De rechtbank' te Den Haag heeft de Maatschappij „Beider Belang" f ailliet ver klaard. r i i Mr. Mo'bach heeft namens een obli gatiehouder die f 2700 aan achterstal lige premies had te vorderen, conserva toir beslag doen leggen op eenige goe deren van „Beider Belang". In de zittinig van 4 April werden de volgende vonnissen uitgesproken-. diefstal: A. de V., 22 j., werkman te O. en W. Souburg, (gedetineerd, 4 maan den gevangenisstraf met aftrek vam het voorarrest; verduistering: S. de R., *21 j., timmer man te Middelburg, gedetineerd, 4 maan den gevangenisstraf mtet aftrek' van het voorarrest; overtreding drankwet: J. W.4 46 j., kóópman en verlofhouder, Hamsweert, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter betreffende de straf f 15 of 15 dagen hechtenis; overtreding spoorwegwet: J. M. de V., 52 j., lichtwachter te Rilland-Bath, ver nietiging van het vonnis van den Kan tonrechter. Vrijspraak; overtreding motor- en rijwielwet: F. G., 37 j., ijzerhandelaar le Seiroo.s'kerke, Vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter betreffende de straf f 5 of 5 dagen hechtenis overtreding jachtwet: F. v. 'd. W., 22 j., werkman te Borsselèn, vernietiging Van het vonnis van den Kantonrechter 'betreffende de straf f 20 of 20 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van 't geweer; openbare dronkenschapM. de W., 61 j., bankwerker le Overslag, bevestiging van het vonnis *van den Kantonrechter. 1 week' hechtenis en 3 maanden Rijks werkinrichting!; overtreding motor- en rijwielwet: E M. van R., 29 j., molenaar te Hontetnfe- se, vernietiging van het vonn,-s van den Kantonrechter, betreffende de straf f 50 of 10 dagen hechtenis en ontrekking De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met het oog op den gunstigen stand van bet mond- en klauw zeer en den zeer nabijzijnden weidetijd door tusschenkomst van. de Commissaris sen der Koningin, de burgemeesters doen herinneren aan het door zijn ambtsvoor gangers tot hem gericht verzoek, om na melijk eventueele aangiften van mond en klauwzeer onverwijld telegrafisch ter kennis van de betrokken inspecteurs te brengen en overigens onmiddellijk de voorgeschreven voorloopige maatregelen te treffen ter voorkoming van versprei ding van smetstof. De tuinbouw bij Haamstede. Men schrijft ons,: De werkzaamheden op het door het reeds gemelde consortium aangekochte duinpolder-terrein in de omgeving van kien Haamsteedschen Vuurtoren zijn thans in vollen gang. Een gecombi neerde tractor-fraismachine van 35 P.K. imet een capaciteit van 3 H.A. grondbe werking per dag, vermaalt als het ware jgrond, graszoden en worlds' tot een diepte van 35 a 40 c.M. Menf is bezig aan 't poten van enkele H.A. aardbeien ;'n uitbreiding van dezen teelt is; dit najaar te wachten. Groote oppervlakten wor den bezaaid met erwten en haver; lupi nen zullen op uitgebreide schaal gezaaid worden; met een en ander zal de tuin bouw hand aan hand glaan, terwijl bloem bollenteelt als hoofdproduct en uitgifte aan klein grond be'zit4 zooals reeds ge meld is, voor de toekomst de voornaam ste factoren zullen zijn. Mochten reeds vrij vaste plannen Voor een vliegveld daar ter plaatse verwezenlijkt worden, (dan staat deze omgpving een mooie .toe komst te wachten. De Kamer van Koophandel ep Fa brieken voor de Zceuwsche Eilandenj te Middelburg ontving een schrijven van de Afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid waarin verzocht wordt de aarifiacht van belanghebbenden er op te vestigen dat de Consulaire Ambtena ren voor het verstrekken van, inlichtingen omtrent de credietwaardigheid van per sonen of veninootjslchappen in hun res sort het bedrag van f 3.50 per inlichting in rekening kunnen brengen. Bij eventueele meerdere kosten moeten bedoelde Ambtenaren belanghebbenden van te voren op de hoogte stellen on der opgave van het vermoedelijk bedrag der extra-kosten met de vraag of be langhebbenden bereid zijn deze te dra gen. Men schrijft ons uit I e r s e k e Dit jaar zal de Zuiderzee (voor het halen van mosselzaad) geopend zijn voor zeil vaartuigen vanaf 1 Mei tot 1 Augustus. Voor motorschepen van 20 Mei15 Juli. Er moeten zich onder de „Kreupel" zeer mooie banken van fijn zaad bevinden. Dit seizoen zal scherp ge let worden op het halen van te groote mosselen. Ook zal voor iedere ton zaad Hedenavond 7 er» 9.25 Praeies begint de film van FRITS LANG, (duur der film 2 uur 20 minuten), in Vroegtijdig komen driügend aanbevolen (Ingez. Medj die gehaald wordt, in de kas van den Zeeuwschen Bond 10 cent moeten wor den gestort. De noodige maatregelen voor controle zullen ook van voornoem den bond uitgaan. De oesterverzending over de maand Maart 1930 uit I e r s e k e bedroeg: Nederland 230.594 België 1.479.233 Duitschland 449.589 Engeland 2.107.700 Frankrijk 18.310 Diversen 11.300 Samen4.296.726 Vorig jaar bedroeg dit in dezelfde maand 2.735.378. Naar de H; Ct. meldt, gaat de heer J. den Heijer, vroeger inspecteur der P. en T. alhier, thans directeur van het telegraafkantoor te 's-Gravenhage, we gens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, met 1 October met pensioen. Naar Het Volk verneemt, zullen de Nederl. Spoorwegen ook dit jaar vacan tiekaarten verkrijgbaar stellen tegen le klasse 9, 2e klasse 7 en 3e klasse f5.' De vacantiekaarten zullen verkrijgbaar zijn met 'Paschen, van 18 tot en met 23 April, met Pinsteren van 6 tot en met 11 Juni en in het tijdvak van 1 Juli tot en met 15 September. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg kwam het bericht in van het hoofdbestuur der P.T.T. om de aan dacht te vestigen op de mo.gèlijkheid van de verzending van brief telegrammen met Luxemburg, Polen, Tsecho-Slowakije en Duitschland. Nadere bijzonderheden over de voor deden van en de voorwaarden waar op deze brieftelegrammen kunnen wor den verzonden, liggen' voor belangheb benden op het Bureau der Kamer, Oost- Indisch Huis te Middelburg ter inzage. Insulinde (uitr.) 3 te Southampton. Slamat (thuisr.) 3 v. Colombo. Patria (thuisr.), 3 (2n.m.) te Marseille. Gaasterdijk, Rott. n. N.-York 2 op 340 mijl Z.W'. v. Valentia. Leerdam, Rott. n. N.-Orleans 3 te Vera Cruz. Veendam 2 van Wi.-Inplië te New-Ycrfc. Spaarndam Rott. n. N. Orleans 2 v. Coruna. Bilderdijk Pliilad. n. Rott. p. 2 Lizard. Bij beschikking van den directeur- generaal der posterijen, telegrafie en te lefonie is, met ingang van 1 Mei 1930, aangewezen als adjunct-inspecteur der P. T. en T,, H. A. Pabbruwe, directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkan toor te Neuzen. De majoor-schrijver J. Labruijère •is overgeplaatst van de marine-kazerne te Willemsoord naar het wachtschip te VI1 i s s i n ige n, de sergeant-schrijver C.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1