Tlroiiinciale Zteuvo&che „OP HOOP VAN ZEGEN". x FLORA-BIOSCOOP. X X X X X X X X X X X No. 79 DONDERDAG 3 APRIL 1930 173e Jaargang Dit iBBjnmer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD IN DE VERGADERING ONZER VROEDSCHAP BINNENLAND aasaaaaaasaaaaaaBBaaaaaBBsaB X X X X X X X X X X X X X Vrijdag a.s. HERMAN HEIJERMAN'S BEKEND T00NEELSTUK In de Hoofdrol Mevr. ESTHER DE B0ER-VAN RIJK. V Versterkt Orkest. ng| BBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBRRRRB 9 S x ZEELAND „Volharding Gr. Markt C I? Stoomt en Verft alles ONDERWIJS MIDDELBUPGSCHE COURANT D« abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen Êf 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 «ent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 «ent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.; N.V. DE MIÖDÈLBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent Middelburg, 3—IV—1930. 'n Raadsagenda van nog geen dozijn punten, en dan van 's middags twee uur tot bij zessen vergaderenwe gaan zoo langzamerhand al aardig de Tweede Ka mer achterna soms. Het duurde al geruimen tijd, voor aan de eigenlijk agenda begonnen kon wor den: de ingekomen stukken vroegen al veel en veler aandacht. Debatjes over de vraag of de loonen in Sluiskil toen en nu hoog, matig, laag of buitengewoon laag waren; de werkloosheid hier ter ste de en de Vitrite, die z'n reserve aan ar beidskracht door de gemeenschap zou laten onderhouden, in plaats van ter zake een regeling te treffen; de reinigingspaar den kwamen, nu vermoedelijk wel voor 't allerlaatst, ten tooneele; het zwemon- derricht op de scholen, dat wel wensche- lijk maar niet gemakkelijk te verwezen lijken bleek; het huis aan de Rouaansche kaai, dat een garage zal worden; een adres van Uit het VolkVoor het Volk, dat 3500 subsidie voor de a.s. feesten vraagt (excusez du peu, zeide A. J. Jr. en de heer Paul vond dat men daar haast -een motorspuit voor kon koopen) en nog wat kleingoed; 't hield alles met elkaar nog al op. Dan kwam, ook al bij dit punt, de wederopbouw van de Langedelft aan de orde. Dat zal nu den goeden kant uit gaan; de Raad heeft een credietje ver leend voor de aanstelling van een super architect, door de Rijksmonumenencom missie aanbevolen: het is architect J. Luthmann te Den Haag. Verwacht mag worden, dat er nu schot in komt; geble ken is gisteren nog eens duidelijk, dat gebrek aan spoed aan B. en W. van onze stad in dit opzicht allerminst verweten kan worden en dat, wat den langen duur des aanvangs van den herbouw betreft, de betrokken eigenaren ook niet allen geheel schuldeloos zijn Er is nog gezegd, dat niet gewacht wordt tot alle plannen binnen zullen we zen: wie nakomt zal zich dan maar moe' ten aanpassen. Op formeelen grond heeft de Raad be sloten rechts tegen links geen me dewerking te verleenen tot de beschik baarstelling van een schoolgebouw voor bijzonder onderwijs in de Verwerijstraat. Het gaat hier om een uitspraak van de Kroon uit te lokken, of de gemeente kosteloos lokalen moet geven voor een aanvankelijk illegale, nu door leerlingen' aanwas legaal geworden, schoolaanvrage. De school zelf blijft, hoe deze uitspraak ook valle, bestaan. Heel wat is er gezegd over het ver zoek van den Kerkeraad der Geref. ge meente tot kerkenbouw aan den Seissin- gel. Dat terrein is volgens de verorde ning voor villabouw bestemd; B. en W. wilden van hun recht, ontheffing van het daaromtrent bepaalde te verleenen, geen gebruik maken en de Raad wilde de ver ordening niet wijzigen en dus gaat de kerkbouw daar niet door. De tarievenregeling van de ver- groote zweminrichting aan den Haven dijk, is, als beau geste tegenover het be stuur der Zwemschool, aangehouden, op dat het zijn bezwaren daartegen kenbaar zal kunnen maken. We zwemmen nu voorloopig tegen het oude tarief. Plaatsvervangende hoofden van scho len krijgen voortaan voor die vervanging eenige geldelijke vergoeding. Erg happig was de Raad er niet op waar is het einde van deze vergoeding? zoo was de vraag. Tenslotte heeft men, teneinde niet eiken dag invallens als een vervanging in optima forma te beschouwen, als mini mum-termijn waarvoor bedoelde vergoe ding zal worden gegeven, bij amendement 14 dagen gesteld. De extra-subsidie voor Vreemdelingen verkeer (ƒ500 voor de Antwerpsche ten toonstelling) is er ditmaal doorgekomen, schoon niet met vlag en wimpel. De afwijzende houding van verschillende Raadsleden in deze materie is ons nog steeds een raadsel en verheugend achten we het, dat de heer Portheine ditmaal wees op de nuttigheid en wenschelijkheid van de reklame: z. i, diende ook de ge meente zelf, onafhankelijk van V. V. V., dat meer ter hand te nemen. De voorz. zeide, dat zulks reeds geschiedt en dat geregelde uitbreiding langzaam aan op het programma staat. Bij de rondvraag heeft de heer Van der Feltz een, naar hij half verontschuldi gend zeide, tweetal precaire punten aan gesneden: de brandweerreorganisatie en de quaestie met den oproep van vrijwilli gers, waarover onlangs een en ander is te doen geweest. Ten aanzien van het eerste herhaalde de voorz., wat reeds in de vorige Raads vergadering gezegd was: deel I van het rapport, handelende over de materieel- organisatie, is binnen en we hebben al eens gevraagd, of we deel II, dat o. m. de personeelsorganisatie zal behandelen, spoedig tegemoet mogen zien. B, en W. konden nu z. i. niet wéér er om vragen, maar wanneer de Raad verlangde, -dat hernieuwde aandrang zou worden uitge oefend, dan zou het natuurlijk toch ge beuren. Bij de bespreking van de quaestie in zake den vrijwilligersoproep heeft de voorzitter verklaard, hoe het Bestuur over de brandweer daartoe gekomen was; achteraf beschouwd was deze oproep z. i. misschien beter achterwege gebleven. En de heer Van der Feltz formuleerde het zoo: het rondzenden van deze oproepen getuigt m. i. onder de gegeven omstan digheden niet van overweldigende tact. Zoo is het. Wij willen gaarne aanne men, dat bij het Bestuur over de brand weer niet de minste booze bedoeling heeft voorgezeten, maar dat, juist zoo als Jat gisteren in den Raad werd uitgelegd, het openstellen van de gelegenheid tot het aangaan van een vrijwilligersverbin- tenis op dit merkwaardige tijdstip geheel in de lijn lag al was dat dan niet ieders vizierlijn. Maar dan hadden o. i. de ge volgen toch in elk geval beter overwo gen dienen te worden en die waren in dit geval: de mogelijkheid, en zelfs waar schijnlijkheid, dat men de een of andere „slimme zet" zou zien in wat toch feite lijk iets doodnuchters was. Zulks is b.v. klaarblijkelijk het geval geweest bij het bestuur der vrijwillige brandweervereni ging en daarom kunnen wij, met den heer Van der Feltz, het optreden van des- zelfs voorzitter begrijpen al achten we een dergelijke stakingsleidings-tac- tiek op zich zelf nu óók niet bepaald elegant. Volledig onderschrijven we daarente gen de opmerking van wethouder Onder- dijk, die zeide dat B. en W. géén ver bintenis als vrijwilliger kunnen aanvaar den, wanneer hij die zich aanmeldt, daar aan de voorwaarde verbindt slechts on der een bepaalden brandmeester aan een bepaalde spuit te willen werken. Zoo iets zou de discipline, die in het nieuwe corps een belangrijke factor zal dienen te vormen, reeds bij voorbaat on dermijnen en dat is dus ook naar onze meening volstrekt ontoelaatbaar. Verder leverde de rondvraag twee ver- lichtings-quaestietjes op: de heer Hon- dius vond, dat de straatverlichting on voldoende was, en wethouder De Veer zeide, ook reeds overwogen te hebben de lantarens iets vroeger te doen ontste ken. Dan besteeg de heer Jeronimus het zware Belgische paard van de gasleve ring uit Brussel en/of uit de Nederland- sche mijnen; de voorz. antwoordde daar op met diplomatieke voorzichtigheid, dat het niet precies hetzelfde was, of men gas uit onze mijnen, dan wel uit „een vreemd land" betrok. Maar om de mededeeling van den kost prijs van het gas in den gashouder vroeg de heer Jeronimus toch wel met eenig recht, zoo leek het ons toe. DE KONINKLIJKE FAMILIE. Na teru,g|k'eer van H.M. de Koningin van ihet Lo.o op 8 A'prili, zullen de Koningin en de Prinses het Landhuis „Den Ruijgen Hoek" te Scheveningen betrekken. De Koninklijke familie heeft het voor- inemen begin Mei haar verblijf op bet Loo te vestigen. DE STRIJD OM DE KALI VERSCHEPINGEN. De Parijsche correspondent vam de N. Rott. Crt. seint aan zijn blad, dat de Société Commerciale des Potaislses d'Al sace hem zonder aarzeling en met groo- te openhartigheid haar lezing van de zaak betreffende de kali—verschepingen gaf- Reeds f lang befettond bij haar den wensch, uit volkomen zuiver commerci- Men beminne de woestijne om de oase. eele overwegingen, een tweede versche- pingshaven te hebben niet Ier vervanging van, maar naast Antwerpen. Diaarom werden het vorig jaar onderhandelingen met Rotterdam geopend over opslagplaat sen die 150 duizend ton potajsfdizouten zouden kunnen bergen. Té Antwerpen beslaat opsflaggielegenheid voor 120 dui zend ton, terwijl de jaaromzet vijfman' meer bedraagt. Op 14 December 1929 waren partijen het van weerskanten eensi geworden, maar van Nederlandsche zijde kon men n,iet tot definitieve .ondertee- kening overgaan zonder machtiging van den gemeenteraad. De directeur-generaal der S. C. P. A. merkte toen op, dat hij redelijkerwijze aan zijn goedkeuring de voorwaarde moest verbinden, dat van Nederlandsche zijde deze machtiging bin nen drie maanden afkwam. Weken verlie pen en intusisichen lekte een en ander uit, zoodat België zich tot de Fransche regeering wendde. Nu zijn de zouten, die de Potasses d'Alsace verhandelt, voor driekwart afkomstig uit de staats-, zgn. domaniale mijnen, en slechts voor één kwart van particuliere herkomst. De maatschappij moet daarom de Franjsche regeering terwille zijn ep den datum van 15 Maart verstreken zijnde zonder rati ficatie van Nederlandsche zijde, was zij wel gedwongen hare vrijheid te herne men. Ware echter door Rotterdam vóór 15 Maarl geratificeerd, dan had de Fransche regeering moeten berusten in een van weerszijden geldig accoord en zouden de ministerieele verwijten aan het adres der Mpij., hoewel waarschijnlijk scherp, vol komen vruchteloos zijn geweest. DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. Naar het HM'd. van zeer betrouwbare zijde verneennt, heeft de Radioraad een nieuw advies ingediend 'bij' den Minis ter van Abater staat, dat in hoofdzaak gelijk is aan het eerste, doch in zoo verre daarvan .afwijkt, dat het aandeel van den Vrijz. Prot. Radio Omroep in (de 5 p'Ct. „diversen" wordt gefixeerd op 8 uren. Heel1 erg eens is! 'men het intusschen ook' niet over dit advies geweest, want het wordt weer vergezeld van twee min derheidsnota's: een van „links" en één van „rechts". Het blad merkt in dit verband nog op, dat 100 pCt. bruikbare zendtijd op twee zenders totaal 160 uur bedraagt Wianneer de V.P.R.O. daarvan de acht uur 'krijgt, welke hem' in ?tit laatste ad vies worden toegekend, zijin de 5 pCt. „diversen" al ter stond opgepeuzeld; de V.L.R.A. C.s vinden dan den hond in de pot. DE WEG ROOSENDAAL—BELGISCHE GRENS, De gemeenteraad van Roosendaal heeft met 10 tegen 6 stemmen besloten tot het totaal opnieuw aanleggen van den weg Roosendaalgrens op een breedte van 71/2 M., waarvan 5i/2' M. rijweg en ter weerszijden een fietspad van klinker bestrating. De bestrating van den rijweg zaï vólgens het nieuwste procédé ge schieden. Voorts werd besloten in de Dorpstraat te Nispen ter weerszijden 'van den rij weg tegeltrottoirs te leggen. De kosten eijn geraamd op f 210.000 en f-12.000. COMMISSARIAAT VAN POLITIE TE CULEMBORG. Bij Kon. besluit is aan J. Blok op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei 1930 eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van commislsjaris van' politie te Cu- lemborg. DE EMMABLOEM-COLLECTE. De Emmabloemcollecte heeft te Am sterdam zoo meldt het HM., ruim 23.300 gulden opgebracht. (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) Belangrijke schenking. Wijlen de heer J. L. Richel, burge meester van Borjfclsplen, heeft vermaakt aan de gemeente Veere al het door hem nagelaten porcelein, onder bepaling, dat dit in de Oudheidskamer of een an,der geschikt vertrek in het stadhuis te Veere voor het publiek zal worden tentoon gesteld. De fraaie collectie mag zeker een groote aanwinst voor Veere worden genoemd. MIDDELBURG. Gisterenavond hield de Geref. Kna- penvereeniging haar 18e jaarvergadering in de Bogardzaal. Behalve de verslagen en toespraken, voordrachten en pantomi me door de jongens, werden Moor de heeren But en Van der Houdt twee prachtige series lantaarnplaatjes ver toond. Ee,n tocht door het groote Ja- pansehe rijk ging even gemakkelijk als de tocht door Walcheren. De aanwezigen toonden zich dan ook zeer voldaan over deze projectie. De vereeniging telt 70 leden en heeft drie af deelingen met leiders. Het Carillon van den Langejan. Hedenmorgen is het carillon van den lAbdijtoren stil gezet voor de jaarlij'k'sche schoonmaak. Dinsdag a.s. zal de nieu we muziek worden gestoken en zal het programma van af dien dag luiden: Heel uur „Menuett" Van Mozart; half uur „Rondo" van Muller; kwart vóór „Abschied". Schwabische Volfcsweise en kwart over „Wenn Christus der Herr" van Handel. ZUID-BEVELAND. HFINKENSZ AND1. W oensdagnamicLdag kwam de raad dezer gemeente in open bare zitting bijeen. De heer C. Nij'sse Gz. werd als raadslid toegelaten. De Voorzitter bracht dank aan den heer Krenne voor alles wat hij tijdens zijn raadslidmaatschap in het be lang der gemeente heeft gedaan. Fen beroepschrift van den heer M. Rijk Jz. om' het kerkpad als rijweg open te stellen, wordt met alg. stemmen niet ingewilligd. Met algemeene stemmen wordt het vermenigvuMiigiingscijfer op 1.3 vastgesteld. Aan m'ejuffrouw Bom mel jé van Nisse wordt met ingang van 15 April a.s. eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerkten 'aan de O. L. school. f Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim wordt in de vacature M. Rijk Jz. igekozen de heer A. Vermue Jz. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZIERIKZ.EE. De Zierikz. Nieuwsbode schrijft: Rij het plaatsen van palen in den grond van het terrein rond de Nieu we Kerk alhier, vond men een .groote hoeveelheid opgestapelde menschenbeen- dteren. Deze overblijfselen waren n.i. af- komistig uit geruimde graven in en rond de voormalige Sint Liève'ns Monsterkerk, welk 'gebouw in den nacht van 6 top 7 October 1832 door brand verwioest werd. Werden vroeger aldaar graven geruimd dan werden de beenderen .gebracht in een beenderhuis, dat tusschen de con- treforten van het 'koor stond achter een muur, welke die steen'beeren verbond. W.as dit beenderhuis tte vol', dan werd ,de inhoud in een daartoe gemaakten put overgebracht. Het laatst heeft dit plaats gehad in 1799, toen die bewaarpljaatfl zoo vol was, dat de muren begonnen pit te wijken. Men groef toen een put te genover het huis van den heer Mr. A. J. W. H. baron van Dopff (nu 'de Kweek school) en in den nacht van Woensdag 16 op1 Donderdag 17 October 1799 werd het beenderhuis geledigd en de in houd in dien put gestort door 4 perso nen, die ieder daarvoor f 3.30 trokken. Op die nachtelijke werkzaamheid werd door de kerkeknape Jan Prince toezicht gehouden. BRUINFSSE. Dinsdagmiddag had de 37-jarige C. R., dienstbode alhier, bij het schoonmaken het ongeluk door een gla zen dak van de waranda op straat te vallen. Zij werd ernstig aan het hoofd ge wond. SINT-PHILIPSLAND. ST. PHILIPSLAND. Dinsdagmorgen had het 4-jarig dochtertje Van M. N. al hier het ongeluk met een fleschje azijn- extract te vallen. Het fleschje brak en de inhoud kreeg de kleine in het gezicht. De oogjes werden zoodanig verwond, dat voor het behoud daarvan gevreesd wordt. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. SAS VAN GENT. Stond verleden week, één werkelooze ter arbeldsbeurze ingeschreven, deze week is dit getal tot 18 gestegen. Dit heeft verband met een aanzienlijk ontslag aan de Sa's van Gent- s|che fabrieken wegenis malaise in het bedrijf. Men zal zich herinneren dat tijdens de staking aan de Stijfsel- en 'G1 ucosefabriek alhier een flink aantal Italianen aan deze fabriek is te werk gesteld. Deze hebben ook na de staking nag op de fabriek ge werkt, doch gaan thans op hun. eigen- verzoek ,met groot verlof. Zij vertrekken van hier naar Frankrijk en enkele naar het 'Zuiden van België, waar naar we vernemen de loonstaiidaard hoo- ger moét zijn. De staking kan dus geheel in het vergeetboek worden gezet. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. WiATERL ANDKERKJE. Dinsdagavond) hield de muziekvereeniging Nut ep Ge noegen haar algemeen^ vergadering. Van de 75 contribueerende leden; waren er 26 aanwezig. Volgens het verslag van den. secre- penn. was in 1929 ontvangen f 213,64 uitgegeven f 178,22, goed slot f 35,42. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van drie bestuurfstleden npodig door liet bedanken van de heeren Bareman, Hool- horst en A. Kareis, gekozen zijn' de hee ren Iz. van den Berge, M. Geelhoed en S. Onghena. Het bestuur is nu dis volgt samengesteldIz. van den, Bergte (voorzit ter); Adr. Hubregtse (sjecr.-penn.)M. Geelhoed, S. Onghena, C. J. Meeuse en A. de Poorter. Ofschoon de heer Hoolhorslt heeft be dankt als bestuurslid blijft hij directeur van bovengenoemde vereeniging. Na een gezellig samen zijp gingen de teden ieder voldaan huiswaarts'. Benoemd met ingang Van 1 April tot tijd. onderwijzeres aan de „School met den Bijbel'" te Souburg mej. M. M. den Hollander alhier. In verband mtet de omgesfeldbfei'd van het hoofd der school' te H o e dl es !k|enskerke is door B. en Wi. al»

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1