Tlromnciale i5e emu s eke De XX*1 Eeuw. VfEftSLD TCNTOONffTELLINO> AFRIL-OCT ANTWlltmi No. 78 Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD WOENSDAG 2 APRIL 1930 173e Jaargang BINNENLAND ZEELAND BUITENLAND Algemeea Overzicht MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2 10; elke regsl i meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukikelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" c! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. In vollen ernst. Het is altijd een droevig iets, wanneer men méént dat het als grappig of lach wekkend bedoeld is, terwijl het integen deel den schrijver, spreker of acteur vol len ernst is. Men meent dan den man een genoegen te doen met hartelijk om hem te lachen....' en de situatie wordt hoe langer hoe pijnlijker, 't Fraaiste voor beeld is het verhaal, in „Three man in a bóat", van den Duitschen zanger die „a comic song" heette te zingen, terwijl het hem integendeel bloedigen ernst was Alzoó, na deze misschien wat te ge wichtige inleiding, het volgende is noch ironisch bedoeld, noch een poging om ten koste van den een of ander min of meer grappig te wezen, maar in vollen ernst geschreven: zouden we de schut tingen in de Langedeft niet eens wat ooglijker van uitzien laten maken? Het voorjaar nadert de eerste zwa luw, vreemdeling en 't kievitsei zijn al gesignaleerd en we zitten nog met die leelijke blank-houten schuttingen, die op zoo nuchtere wijze den volke en den vreemdeling kond doen, dat we nog niet aan het herbouwen zijn van wat door 't vuur verwoest werd. Het staat zoo leelijk en ook wel een beetje.bescha mend. Zouden we het houten manteltje der liefde, dat de groote gaten in den huizenwand moet bedekken, niet een wat rustiger kleurtje kunnen geven, tegen den tijd dat de drommen vreemdelingen gaan komen? STRIJD OVER KALI-VERSCHEPINGEN Tusschen het gemeentebestuur van Rotterdam en de Société de Potasses d'Alsace was sedert eenigen tijd een overeenkoms gesloten over het versche pen van kali in de Rotterdamsche haven. Deze overeenkomst wachtte alleen nog de bekrachtiging van den raad. Tegen deze overeenkomst is men te Antwerpen in het geweer gekomen. Zoo, dat de Belgische ambassadeur te Parijs stappen deed teneinde de verbreking of wijziging dier overeenkomst te verkrij gen. Ook in de Kamer is er al over ge sproken, door een interpellatie over de gevolgen, die de nieuwe Fransch-Neder- landsche politiek tot het ontnemen aan de haven van Antwerpen van een deel vaJ1 het Rijnverkeer uit den Elzas speci aal door de oprichting te Rotterdam van kali-entrepots, zooals die reeds te Ant werpen bestaan, voor België zal hebben, aldus de N, Rott. Crt. De interpellant (mr. Joris) zeide in de meening te hebben verkeerd, dat de mi nister van buitenlandsche zaken Hymans reeds uit Egypte te Brussel zou zijn te ruggekeerd. Dit is echter niet het geval geweest, wat spr. dan ook deed zeggen, dat hij dan ook vroeg zijn interpellatie aan het hoofd van de Kameragenda van Dinsdag aanstaande te plaatsen. Minister-president Jaspar antwoord de: Dit voorstel is wel het beste, dat u kunt doen, daar ik reden heb om aan te nemen, dat tegen dien datum uw inter pellatie overbodig zal zijn geworden. Dit deed den interpellant antwoorden: Mocht dit werkelijk zoo zijn, dan zou ik de regeering, die aldus een grooten dienst aan den lande zou hebben bewezen, har telijk geluk wenschen. Deze woorden vonden luide instemming op vele banken. Onmiddellijk na deze korte verklaring van Joris begon in de wandelgangen van het parlement het gerucht de ronde te doen, dat het contract tusschen de S. C. P. A. en de stad Rotterdam verbroken zou zijn. Later nog vernam men. dat de heer Roux, president van de S. C. P. A., vergezeld van verscheidene gedelegeer den dezer maatschappij, des ochtends te Antwerpen met burgemeester Van Cau- welaert en Antwerpsche haveningenieurs had gesproken. Tegen den avond werd van officieele zijde de volgende mededee- ling aan de pers verstrekt: „Tusschen den burgemeester van Antwrpen mr. Van Cauwelaert en den president der S.C.P. A. is een bevredigende regeling tot stand gekomen. Nadere bijzonderheden zullen later worden medegedeeld." Intusschen weet nu al de Parijsche cor respondent van de Soir te zeggen, dat als eerste gevolg van de besprekingen met de vertegenwoordigers van de haven van Antwerpen de onderhandelingen tusschen de S.C.A.P, en het stadsbestuur van Rot terdam afgebroken zijn. De stad Antwer pen heeft aan de S.C.A.P. nieuwe voor- deelen toegestaan en haar tevens de mid delen bezorgd om de thans bestaande kali-entrepots uit te breiden. Onder deze voorwaarden zegt het gerucht, zal de S.C.A.P. voortgaan met hare producten over Antwerpen te zenden en worden de onderhandelingen met Rotterdam niet doorgezet. Trouwens het ontwerp van overeen komst met de Nederlandsche haven moest voor 15 Maart door het stadsbe stuur van Rotterdam geratificeerd zijn, wat de Franschen in mogelijkheid heeft gesteld zonder de belangen waarover zij hebben te waken in gevaar te brengen, de besprekingen met Rotterdam te sta ken en aan België voldoening te geven. En de burgemeester van Antwerpen heeft gister in het centraal bestuur van de Kamer van Koophandel een belang rijke verklaring afgelegd. Hij gaf daarbij een historisch overzicht van de eerste onderhandelingen met de Fransche maat schappij. Antwerpen koestert dus de hoop dat zij het monopolie of tenminste bijna het monopolie zou behouden. Maar de onderhandelingen tusschen de Fran sche maatschappij en Rotterdam konden niet geheim blijven en de opofferingen die men van Rotterdam gevraagd heeft, kan Antwerpen zich ook getroosten. Burgemeester Van Cauwelaert legt na druk op het feit, dat er geen sprake is van een bevoordeeling uit vriendschap, maar dat het een kwestie van vertrou wen is en dat Antwerpen, dat dezelfde voordeelen als Rotterdam kan bieden, het recht heeft, aan de maaschappij te verzoeken, haar opslagplaatsen te Ant werpen uit te breiden. Wij willen niet, dat men kan zeggen, dat Antwerpen voor het vervolg achergesteld zal worden on danks de pogingen die wij hebben aange wend. De haven van Antwerpen wil aan de wereld toonen dat zij zich niet in een hoek laat duwen. Zij is bereid, met alle overige havens contracten af te sluiten op den grondslag van wederkeerigheid, zonder dat zij één voorrecht vraagt, maar zij eischt dat men haar het succes van haar arbeid gunt en haar initiatief be loont. Van Cauwelaert besloot met te zeggen, dat de zaak der kaliverschepingen een afloop zou krijgen, die voor Antwerpen in geen enkel opzicht ongunstig mag wor den genoemd. Afgewacht dient nu of inderdaad de overeenkomst met Rotterdam verbroken is en in welk opzicht Antwerpen satis factie zou zijn gegeven. DE BATAAFSCHE. Het Volk verneemt dat de Bataafsche Petroleum-Maatschappij den laalslen tijd op vrij groote schaal orders geannuleerd heeft, o.a. bij een machinefabriek en bij een fabriek' van kantoormeubelen. Men herinnert zieb, dat ook in Ned.- Indië het petroleumbedrijf ingekrompen wordt en in 'belangrijke mate personeel wordt ontslagen. MIDDELBURG, De Cbr. Besturenbond heeft een adres1 gericht aan den gemeenteraad van Meliskerke, vragend toetreding tot het Werkloosheidsbesluit en één aan den gemeenteraad van Arnemuiden, verzoe kend om van gemeentewege te willen overgaan tot het stichten van een ver gaderlokaal, waaraan in bedoelde ge meente groote behoefte bestaat. VMSSINGEN' Hedennacht zag een agent van po litie twee mannen bij het Concertgebouw hij een auto staan, die op zijn komst op de vlucht gingen. Zij. werden later in den nacht beide aangehouden en daar vermoed werd, dat him bedoelingen min der goed waren, werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek', dat uit de auto reeds gestolen was en dat deze ook was beschadigd. In afwachting van ver der onderzoek, werden de mannen, een werklooze uit Middelburg en een con troleur uit Utrecht in bewaring gehou den. ZUID-BEVELAND, SCHORE. Met ingang van heden is de melkprijs alhier verlaagd van 14 op 12 cent per Liter. Ben Asai zeide: „Beoefen iedere deugd en vlied ieder kwaad; want de eene deugd voert de andere met zich, gelijk de eene zonde de andere na zich sleept. Het loon der deugd is deugd en het loon der zonde is zonde." Talmoed. De brievenbesteller J. Meijaard al hier is met ingang van 19 April \in ges lijke betrekking overgeplaatst naar Hans- weert. I "i _f SCHOUWEN-DUIVELAND. BURGH. Dinsdag j.l. kwam de gemeen teraad alhier in voltallige vergadering bijeen. Bij de opening heette de voorzitter allen welkom in deze ,'erste Verga dering in het tijdelijk gemeen tehuis. Reeds langen tijd is njaar een andere localileit uitgezien, daar de oude gemeentekamer door onvoldoende bergr plaats voor archiefstukken, enz. niet meer van dezen tijd is en de tegenwoor dige eigenaar meermalen den wensch heeft te kennen gegeven om genoemd lokaal een andere bestemming te geven. Door .aankoop van het nieuwe pand door den 'voorzitter en schenking door hem en zijn echtgenoote van een terrein daar naast bestemd voor een mettertijd te houwen nieuw gemeentehuis zijn deze ibeizwaren thans uit den weggeruimd. De raadzaal is eenvoudig en degelijk ingericht; raam- en vloerbedekking en ook meubilair der archiefkamer zijn [ge schenken van des voorzitter's echtgenoo te; de zeven eikenhouten zetels zijn een persoonlijk geschenk van den voorzitter. De ige meen te-ontvanger de heer G. A. v. Zuijen, schonk een fraaie electrische l'itchtkroon, het raadslid de heer A. v. Zuijen een eikenhouten kapstok. Water leiding is aangebracht, electrische gelei ding is in voorbereiding. De pers is een [gemakkelijke en rustige plaats toebe deeld. Daarna werd het woord gevoerd door de wethouders Fokker en Boot, de hee- ren G. A. van Zuijen en A. van Zuijen en den correspondent van'dit blad. Na de pauze, waarin een verversching gebruikt werd, kwam ter tafel een ver zoekschrift van verschillende ingezete nen aan den Iloogen weg om het wei den van vee langs dezen weg van ge meentewege te verbieden. Aan adres santen zal meegedeeld worden, dat reeds sedert 1904 een dergeljjke verordening bestaat en de politie meit het toezicht op da naleving daarvan belast zal worden. Aan een verzoek van den heer Kloet om verbetering aan de rioolbedekking aan het Achterom en en van den heer Boot tot aanbrengen van een afrastering bij de vuilnisbergplaats te Westerschouw, zal gevolg gegeven worden. THOLEN, STAVENISSE. Door de gezamenlijke bakkers alhier is ae prjjs van het tarwe brood met 2 cent per 8 ons verlaagd, De Vlootconlerentie. De Japansche regeering heeft thans, zooals we weten, haar instructies aan de Japansche gedelegeerden te Londen ver zonden. Men meent te weten dat Japan vier derlei voorbehoud maakt: lo. de aanneming van de Ameri- kaansch-Engelsche voorstellen beteekent niet dat Japan voorgoed zijn aanspraken op een verhouding van 70 pet, aan krui sers met kanonnen van 20.3 c.M. of op behoud van de tonnemaat van zijn te genwoordige duikbootvloot prijs geeft; 2o. aangezien de aanvaarding van de tonnemaat voor de duikbootvloot den aanbouw van duikbooten voor 1936 zou beletten, zal Japan vergunning krijgen met het bouwen van nieuwe duikbooten ter vervanging van oude, te beginnen vóór de leeftijdsgrens van de oude duik booten bereikt is, ten einde de scheeps- bouwverven in den tusschentijd aan het werk te houden; 3o. de aanvaarding van de cijfers voor hulpschepen is afhankelijk van de ver lenging van de vacantie voor kapitale schepen; 4o. het accoord eindigt in 1936. Na een Zaterdag j.l. gedanen aanval op MacDonald publiceerdende Hearst- bladen gister een tot Hoover gerichten brief, waarin wordt gezegd dat het blad zich teleurgesteld gevoelt omdat Hoover Stimson steunt in diens besluit dat 4e Vereenigde Staten een consultatief zullen teekenen. De brief kenschetst dit pact als een doorzichtig remplacjant van den Volkenbond en zegt verder dat Hoover niet verbaast moet zijn, indien de se naat en het land zijn advies niet aan. vaarden om tot dit nieuwe Europeesche politiek en militaire bondgenootschap toe te treden. De aanval op MacDonald, waarvan in bovenstaand bericht sprake is, verscheen als een ongeteekende open brief op de frontpagina's der Heartsbladen. In dezen brief wordt gezegd: Mr. Prince, minis ter, het Amerikaansche volk heeft zijn vertrouwen verloren in uw vriendschap, heeft zijn vertrouwen verloren in uw op rechtheid, heeft zijn vertrouwen verloren in uw eerlijkheid. Zend de Amerikaan, sche delegatie naar huis terug" en ver der nog het volgende: „In het kort, mr. MacDonald, zijt ge de vriend, dien ge beweert te zijn, of zijt ge de sluwste, gladste en verraderlijkste diplomaat die uit Engeland kwam. Sedert den tijd dat Arthur Balfour in 1922 er toe over ging onze Amerikaansche vloot zacht en pijn loos in den grond te boren," De Amerikaansche delegatie te Lon den, die den open brief „beneden com mentaar en onwaardig voor ernstige be schouwing" acht, heeft besloten, er het zwijgen toe te doen. Gister was de stemming weer veel op timistischer. Briand en Henderson onder handelen nog steeds en 't schijnt dat die onderhandelingen zich in gunsligen zin ontwikkelen. En beiden lieten zich dan ook hoopvoller uit. Naar verluidt is het ontwerp voor tenminste een formule naar Parijs gezonnen om aan het oordeel (van Tardieu en zijn collega" s over te le-igigen. Hel is wel duidelijk dat men de oplos sing zoekt in een formule betreffende ar tikel 16 van het handvest van den Vol kenbond. In dat verband is heel merk waardig wat Mac Donald gisteren in het parlement zei. Hij dce! de inec, dat Frank rijk nooit iets had verlangd, dat verder ging dan dit handvest en het verdrag van Locarno. Over de juistheid van deze 'voorstelling van zaken zou men zeer kunnen twisten, maar in ieder geval is hel een aankondiging, dat een overeen komst op die basis te verwachten valt. Brünings regeeringsverklaring Gistermiddag heeft rijkskanselier Brü- 'ning zijn verklaring in den Rijksdag 'voorgelezen. Hij zeide daarin, dat op het gebied der binnenlandsche politiek de slechte toestanden op financieel en eco nomisch gebied radicale stroomingen heibben ontketend ,die aanleiding geven tot bezorgdheid. De regeering is van plan deze stroomingen weer in hum normale bedding terug te voeren door economi sche op'bouwarbeid die den grond voor Siun agitatie zal doem vervallen. Ech ter voelt de regeering zich sterk genoeg om met de middelen die de grondwet van Weimar haar verschaft tot bescher ming der Duitsche republiek, alle daad werkelijke gevaren te weerstaan en het hoofd te bieden. De regeering heeft met grooten ernst den oproep tot eenheid vam den rijkspre- sïdent gelezen. Ook zij1 is overtuigd dat de strijd om de richting der buitenland- Sche politiek het gemoed van ons volk (verscheurd heeft. Maar na de beslissing die nu nopens de wetten vam Young ge vallen is, willen wij een aera vau ver zoening doen aanbreken. De blik moet gericht zijn, aldus de rijkskanselier op den gemeenschappe- lijken nood en de gemeenschappelijke le niging daarvan, en niet op wat scheidt. De saneering van den financieelen toe stand en de steun aan de landen en ge meenten is het dringendst noodige De bezuinigingsmaatregelen mogen niet geleid worden door een anti-soci alen geest (gelach bij de communisten, Geroep: Aprilmop, Ëwers en Neubauer worden wegens interrumpeeren tot de orde geroepen). Zij hebben slechts ten doel bij te dragen tot verlaging der be lastingen en vergrooting der productivi teit, alsmede versterking van Duitsch- lands credietwaardigheid. Op de eerste plaats moet staan de red ding van den om zijn bestaan strijdenden boerenstand. Geroep bij de communisten: Schiele-Hugenberg). De boerenstand heeft zooals elke stand, die zonder zijn schuld in ellende is geraakt, recht op steun van den staat. Daarom is de regeering besloten, tot voortzetting en uitbreiding van de in de laatste dagen door het ministerie van volksvoeding getroffen maatregelen, een uitvoerig en doortastend hulpprogram voor den landbouw zoo spoedig mogelijk Tfngez. Med.) tot uitvoering te orengen. Ten aanzien van den ernst van den toestand deinst zij niet voor buitengewone maatregelen terug. De regeering is eens begonnen met de uitvoering der noodzakelijke wetsont werpen. Doch deze maatregelen zijn niet voldoende, om het Duitsche volk in het Oosten weer vaster met zijn grond te verbinden. Een nieuwe en doortastende hulpv leening, samengaande met het agrr program is voor het Duitsche volk Oosten hier vereischt. Tot dekking de uitgaven, die daarvoor noodig zal de regeering zonder den belast taler opnieuw te belasten een sp voorstel indienen. De regeering hee, dezen stap besloten in overleg met rijkspresident. De rede waarmede de nieuwe rijkskas selier het regeeringsprogram heeft toege licht, is slechts op matig applaus ont haald. Men merkte aan dit applaus hoe weinig soliede de positie van het nieu we kabinet is. DE ZEEHAVEN VAN BRUSSEL. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: De stad Brussel heeft onlangs een be drag van 10 millioen frank voorgeschoten aan de „Société du Canal et des Instal lations maritimes de Bruxelles, voor het bouwen van 600 M. kade, in diep water, aan de voorhaven dezer stad, maar dit bedrag is, tengevolge van het stijgen der prijzen en andere tegenvallers onvoldoen de gebleken zoodat een nieuw verzoek om geld aan de stad moest worden ge daan. Dit liep over een som van 20 mil lioen frank, doch de hoofdstad, evenals het Rijk en de provincie Brabant wei gerden nog voorschotten te doen, die niets opbrengen en gaven de maatschap pij den raad een leening aan te gaan. Deze leening, '30 millioen frank bedra gend, zal door een bankengroep worden opgenomen, terwijl de stad Brussel, van haar kant, de betaling der annuïteiten zal garandeeren. BELGIE. Zondag heeft een groep vooraan staande katholieken besloten slappen te iaoen om te komen tot de oprichting in België van een R.K. radio-station voor uitzendingen in de Fransche taal. ENGELAND. De nieuwe wet op de volkshuisves ting voorziet in de sneller opruiming van achterbuurten en in doorbraken in ste den, verbetering van de huisvesting te plattenlande en beschikbaarstelling van kleine huisjes voor bejaarden. Het be drag van de subsidies der plaatselijke, overheidslichamen zal gebaseerd worden op het aantal opnieuw te huisvesten per sonen. Er zijn drie schalen van betaling, al naar plaatselijke omstandigheden. De jaarlijksche bijslag wisselt van 45 tot 70 shilling per persoon. De eigendommen in ongezonde wijken zullen genaast worden voor de waarde van den grond, en aan menschen, die ten gevolge van hun opruiming moeten ver huizen, kan een tegemoetkoming in hun kosten betaald worden. BRITSCH-INDIE, Uit Bombay wordt gemeld, dat als reactie tegen Ghandi's onafhankelijk heidsbeweging een Indische nationale an ti-revolutionaire partij is gevormd. Deze beweging zou ten doel hebben Ghandi te

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1