IjJrotrinciale Zeeuw sche per Kils es lp iiskfarief OPENING rijden uit- :nz. Ier, De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regei. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. No, 77 DINSDAG 1 APRIL 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat ait 2 Bladen EERSTE BLAD Geen doorverbinding maar: openstelling! BINNENLAND DE KONINKLIJKE FAMILIE, DE KWESTIE-FRUYTIER. DE NATIONALITEIT DER GEHUWDE VROUW. DE BURGEMEESTER VAN KOPEN HAGEN NAAR AMSTERDAM. NEDERLANDSCH ZEEMANSHUIS TE LONDEN. LOONSVERLAGING OF ONTSLAG BIJ DE ENKA. 1.1. WASCHT A ZEELAND De prijzen van melk en brood. Ten slotte werd er op gewezen, dat MIDDELBURG. De Electro-bioscoop. VRiJÖAO 4 APRIL as., 'savonds om 7 uur, IQeetpo-Bloseoap Mspkt „DE M4ANGOMH". Verpleeghuis te Middelburg, VLISSINGEN. WALCHEREN. Met gelijken datum zal het 25 jaar ge De Ziektewet. ZUID-BEVELAND. van oor- i ud'ing idioor (d ge- Inscibe dat necht td het :h 'bij hoe 'klee- hij preta- enditi van en Iheb- lt. wil |e jij kan mad Da mast ftelb'. lurg. Rij- ïm.- ■v.m. Kin- Iv.m. Lpril led. de :ier- fchof Ver. |er- »nb- van fcrby 18 u. isch ag ■van Iter, |Re- l.M. }-er- jjo- Ver. IMo- lan- Ititie aeel |ne" /er- a. lium MIDDELBURGSCHE COURANT U!TG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St, Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke re?*} meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uc' - drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regal? opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven cl „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cea\ gas Zooals wij gisteren reeds vermeldden, heeft de directeur-generaal der P. T. T„ na zijn afwijzing van de vraag om hier ter stede een volledigen Zondagsdienst voor de telefoon in te voeren, gezegd, „dat zal worden onderzocht, of door mid del van een stelsel van doorverbindingen een oplossing kan worden gevonden, ten einde de mogelijkheid te scheppen om in spoedeischende gevallen hulp van dok ters, ziekenhuis, politie, e.d. in te roe- pen." Dit wordt met bekwamen spoed ter hand genomen, want reeds a.s. Maandag zal alhier een bijeenkomst plaats hebben, op verzoek van de Inspectie Middelburg, ten einde het bovenaangehaalde punt na der te bespreken. Tot deze bespreking zijn uitgenoodigd B. en W. van Middel burg; de Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier; de besturen der afd. Wal cheren en Noord- en Zuid-Beveland van de Nederlandsche Mpij tot bevordering der geneeskunst, en het bestuur der Ver. „Handelsbelang", De spoed waarmede de verdere afwik keling van deze zaak ter hand genomen wordt, mag geprezen worden. Maar de afwikkeling zelf gaat o. i. in glad ver keerde richting. Want zij zal de speruren niet opheffen en de daaraan verbonden lasten maar in zeer beperkten zin kun nen verlichten. Bijvoorbeeld: de dokters. Waarom moeten die in hun bewegings vrijheid beperkt worden? Is het niet dwingende noodzaak, dat zij te allen tijde telefonisch bereikbaar zullen zijn? Zou b.v. de bewegingsvrijheid beperkt moe ten blijven in de „speruren" tot bezoek aan „doorverbonden" collegae, mitsga ders 't ziekenhuis en het politiebureau? Is niet juist het voordeel van een tele foon, dat men iemand daardoor volgen en opsporen kan? En omgekeerd: moet men niet bij iede- ren telefonisch aangeslotene in staat zijn, in geval van nood, den dokter, het zie kenhuis maar ook de politie en de brandweer b.v,, te kunnen bereiken? Dan: handel en bedrijf. Wat zijn die ge baat bij zulk een doorverbindingen-stel sel? Niets immers? En de Rijkswinkel sluitingswet beperkt onze Zondagsvrij heid al wéér idem zooveel waarom nu ten minste de telefoon niet opengela ten, om althans handel en bedrijf een weinig tegemoet te komen? Hotels, garages, banketbakkers zij hebben aan die doorverbindingen niets! En dan tenslotte, maar niet in de laat ste plaats: de partikulieren. Men kome nu toch heusch niet weer met Zondags rust en Zondagsheiliging op de proppen want dat heeft met de onderhavige quaestie niets te maken. Ons telefoon kantoor is Zondags open alleen met 8 hinderlijke speruren. Die hinder moet opgeheven worden. Dat kan: maar het Rijk wil het niet betalen. Goed: dan betalen belanghebbenden het. Dat lijkt ons de eenig-juiste oplossing. Wanneer het Rijk voor de hoofdstad1 eener welvarende provincie niet eenige honderden guldens wil offeren (minus de gesprekken X 2 34 cent die het dan meer int.) dan dient het particuliere initiatief, XT't ons' Z^ak ter hand te nemen. Niemand kan daartegen bezwaar heb ben, zouden we zoo zeggen: gedwongen Zondagswerk wordt niet verricht, wan neer iemand vrijwillig zich aanmeldt tot het, tegen betaling, verrichten van den telefoondienst in de speruren Wie niet opbellen wil die laat den hoorn op den haak. En wie niet opgebeld wil worden die late bellen. Ons advies luidt dus: géén doorverbin ding, maar volledige openstelling uit de beurs der belanghebbenden. Naar wij vernemen, worden maatrege len, die tot verwezenlijking van dat doel kunnen leiden, reeds overwogen. Nader wordt gemeld, dat de Koningin niet op 3, maar op 2 April voor eenge dagen op Het Loo wordt verwacht. üDe minister van arbeid, handel en nij verheid heeft thans, naar de Stscrt. van gisteravond meldt, de overplaatsing van den hoofdinspecteur van den arbeid, ir. J. H. J. Huygens naar Maastricht en diens aanwijzing als hoofd van den dienst der arbeidsinspectie in het eerste dis trict ingetrokken. De eerste commissie van de conferen tie voor de codificatie van het Interna tionaal Recht, welke commissie de kwes ties van nationaliteit behandelt, heeft in haar vergadering van gisterochtend, on der voorzitterschap van den heer Poli- tis (Griekenland) de grondslagen behan deld, welke betrekking hebben op de nationaliteit van een vrouw, die gehuwd is met een vreemdeling. In den loop van de bespreking is in hoofdzaak tweeërlei standpunt verdedigd. Sommige leden hebben het recht bepleit voor de vrouw om haar nationaliteit te kiezen op denzelfden voet als de man, anderen hebben den nadruk gelegd op de noodzakelijkheid de gezinseenheid te handhaven, hetgeen er h. i. toe moet lei den, dat in den regel de vrouw dezelfde nationaliteit moet hebben als haar echt genoot. De stemming over deze grondslagen is verdaagd tot Woensdagochtend, na het hooren van de gedelegeerden der vrou wenverenigingen die verzocht hebben, hun standpunt uiteen te zetten en die Dinsdagavond zullen worden gehoord. (De beide andere commissies, betref fende de territoriale wateren en de aan sprakelijkheid der staten, zijn niet bijeen gekomen, teneinde haar subcommissies in de gelegenheid te stellen de haar opge dragen taak te beeindigen.) De burgemeester van Kopenhagen dr. Kaper heeft het voornemen over eenige dagen een bezoek aan Nederland! te bren gen, bij welke ge'egenheid hij o.a. te Am sterdam een lezing zal houden voor de leden van het Neder! andseh-Deensch ge nootschap. De Zaterdag gehouden vergadering van directeuren der Dutsch Sailors' Home Co. Ltd. heeft een college van exploitatie benoemd, dat tot taak heeft de leiding van het binnenkort te openen Nederland sche zeemanshuis te Londen. De leden van dit nieuwe college zijn de heeren: jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, president; ds. J van Dorp, vice-president; Jhr. J. W. Ort, ds. H. Janssen, ds. L. D. Poot, J. J. Rinck, W. van Ooster- wijck Bruijn en C. Zuiver, secretaris penningmeester. Men meldt aan de Maasb. uit Ede: De directie van de kunstzijdefabriek te Ede heeft de volgende voorstellen aan de afgevaardigden van de arbei dersorganisaties doen toekomen. Invoe ring van algeheele loonsverlaging of het verrichten van werk gedurende vijf dagen per week m|et f 2 loonsverlaging of ont slag van pkn'. 200 man personeel. ÖROOTE MARKT C 12 De Minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is onvangen: wegens over vori ge jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetens- Welwillendheid geeft meer vrienden dan rijkdom, en meer grond tot ver trouwen dari macht het doet. geld) bij den ontvanger der directe be lastingen te Nieuwerkerk 235.55; te Sluis 5.91. Den laatsten tijd bereiken ons klachten over den schijnbaar hoogen prijs van melk en brood, dus van twee eerste le vensbehoeften. Betreffende de melk meende men, dat deze aan de consumenten verkocht wordt voor 14 cent, terwijl de leveranciers er slechts 7 cent voor zouden krijgen. Deze winstmarge werd te hoog geacht, en dit scheen ons juist toe, zoodat wij bij inge wijden informeerden. Naar aanleiding daarvan is ons geble ken, dat van een inkoopsprijs van 7 cent geen sprake is. De leveranciers van den heer Meinen, die de melk in een door hem gehuurd gedeelte van de goederenloods aan het station pasteuriseert en dan verzendt, krijgen 734 cent per liter voorschot. Indien de Coöperatieve Melkfabriek Wal cheren over de maand Maart meer uit keert aan hare leden, dan krijgen de le veranciers van den heer Meinen het ook. De leden der Coöp. Melkfabriek ontvin gen over Februari 834 cent; over Maart is de prijs nog niet bekend. De leveran- viers der melkslijtersvereeniging „Samen werking", wier fabriek op het Hofplein gevestigd is, krijgen volgens contract tot en met Maart 9 cent. „Samenwerking" heeft momenteel te veel melk en levert tegen verlies af aan den heer Meinen, indien wij goed zijn ingelicht. Enkele boeren, die direct bij den slij ter aan huis leveren, ontvangen nog 10 cent, doch dit is uitzondering. Voor de slijters is er dus geen winst van 100 pct„ zooals uit de geruchten zou blijken, doch slechts een van ongeveer 50 pet. Inzake het brood werd de vraag ge steld of 17 cent per 8 ons in overeen stemming is met den kostprijs van tarwe en bloem, waarbij er op gewezen werd, dat als men aankomt met b.v. de kosten van bezorging, men toch een prijs kan vaststellen voor brood dat afgehaald wordt en voor dat hetwelk thuis wordt bezorgd. Volgens den vragensteller kan de huisvrouw dan ondervinden, wat haar gemak haar kost. Ook naar aanleiding van deze vragen hebben wij ons met deskundigen ver staan. Daarbij vernamen wij, dat de vraag, of de huidige bloemprijzen een verlaging van den broodprijs wettigen, beantwoord moet worden met de opmer king, dat ook niet direct bij een ver hooging van den bloemprijs de prijs van het brood wordt verhoogd, en dat dit ook zeker niet te Middelburg verleden jaar is geschied. In de Zeeuwsche Bak kerscourant lazen wij een berekening volgens welke 175 brooden, met inbe grip van algemeene-, bakkerij- en ver koopkosten, 24.55 kosten. Zij brengen op, na aftrek van 5 pet. dividend, 28.30, zoodat op 175 brooden ƒ3.75 wordt ver diend. Juist was het, te wijzen op het divi dend, en vooral ook op de hooge bezor- gingskosten, omdat men voor de bezor ging zeer moeilijk jongens kan krijgen en dan volwassen knechts met vol loon daarvoor moet gebruiken. Ook de nieu we wetten, als Ziektewet en Winkelwerk- tijdenbesluit, brengen hun kosten weer mede. men niet alleen moet kijken naar de da lende prijzen van binnenlandsche granen, maar ook naar den niet dalenden prijs van het buitenlandsche graan. Mocht ten slotte door nog verdere da ling van den bloemprijs tot vermindering worden besloten, dan zal dit voor Mid delburg volgens een artikel in genoemd vakblad, toch niet meer dan 1 cent per 8 ons kunnen bedragen. Dat op enkele dorpen wél tot een ver- laging is overgegaan, vloeit o.m. hieruit voort, dat men daar minder last heeft van de sociale wetten en het arbeidscon tract en van het thuis bezorgen, dat men buiten om zoo te zeggen niet kent. Men zal zich in verband met de be trekkelijk gering© schade, die de Electno- biosooop door het afbranden van de so ciëteit „De Vergenoeging" heeft geledep wel eens afgevraagd hébben, waarotn eerst,genoemde haar deuren zoo lang ge sloten hield? De reden daarvan is! «léze. dat de directie dier instelling de gele van de geheel nieuw gerestaureerde met als hoofdnummer het cinematogr meesterwerk van fritz lang (Ingez. Mea genheid te baat genomen heeft, de Elec tro-bioscoop te verbouwen en op de hoogte van dezen tijd te brengen. Terloops zij vermeld, dat het inwen dige ietwat opgeknapt en gemorgei ijker gemaakt wordt hoofdzaak is wel de technische verbetering. De 'kleine cabi ne 'boven de cassa is nu veranderd in een groote, waarin twee projectie-ap1- paraten ruim plaats vonden; dit heeft 't voordeel, dat de projectie thans ononder broken kan voortduren. Bovendien wor den, zoo meldt men ons, apparaten voor 'klankfilms aangebracht zoodot men voortaan dus de sprekende, musiceerenidle en geluidsfilm ook in Middelburg zal kunnen zien en hooren. Den 4en April a.s. opent de Electro des avond haar deuren weer voor dé 'kljklustigen, terwijl, naar men ons me dedeelde, de installatie voor geluidsfilms op 18 April gereed zal zijn. In het eenendertigste j aarveifsflag der N.V. Verpleeghuis te Middelburg, loopende over 1929, wordt medegedeeld, dat in het begin van! het jaar zuster Tis- meer en zuster van Rijn voor de Ver een!ging werkten,, Zuster Van Rijn werd vervangen door zuster Van Eenennaam. Zuster Van Schagen-Lanjgeian en zufsfter De Buck-Vreke namen tijdeps de vacantie en anderszins den dienst eenige maanden waar. Alle zusters werkten met ijver en toewijding. In 1929 brachten de zusters 7028 bezoeken in 149 gezininen. Ook dit jaar werden de meeste patiënten weer kosteloos geholpen en kon door tusschen- komst van de zusters dikwijls een gezin financieel gesteund worden. Het bestuur brengt dank aan' allen, die voor hem werkten en verder aam alien, die de vereeniginjg ook in 1929 we der steunden. Volgens de rekening der wijkverpleging welke in ontvanjg en uitgaaf sluit met een som van f 4782.01, werd ontvan gen aan contributiën f 117, 'opbrengst wijkverpleging f 309.30, rente effecten f 2317.92; Idem hypotheken f 1950.50 en idem deposito's f 87.29. Van de uitgaven njoemen wij de salaris sen en vacantiegelden voor dé zusters! f 3288.23; voor de armen ;van de wijk verpleging f 165; batig saldo f 512.39. Het reservefonds is groot f 83.844.51 en het pensioenfonds f 1990. Mej. J. P. van der Feen bedankte als bestuurslid wegens vertrek naar elders; mevr. C. I. C. 0. S. Bybau—Sichterman nam haar plaats in. D e w oningjbo uw vereeniging „Goed Wonen" alhier bestond gisteren 10 jaar. Zij werd opgericht 31 Maart 1920. Gis termiddag werd dit feit herdacht met het aanbieden van een gedenksteen, wel ke is ingemetseld in een der woningen in de Bonedijkstraat. Deze steen, welke werd bekostigd uit bijdragen der bewo ners, werd door den voorzitter der com missie van huldiging, den heer J. B'. Danckaerts, overgedragen aan het 'be stuur der vereeniginjg. Hij deelde tevens mede, dat op Zaterdag 12 Juli een kinderfeest zal worden georganiseerd. De voorzitter van „Goed Wonen", de heer A. C. van de Velde, bracht dank aan de commissie voor het aanbieden van dezen steen, terwijl hij levens dank bracht aan het college van B. enj Wl dat in zijn geheel bij de plechtigheid te genwoordig was. De burgemeester wenschte het bestuur igeluk met het 10-jarilg bestaan en kon met genoegen constateeren, dat de vfer- eeniging zich iq' grooten voorspoed mocht (verheugen, „Goed Wonen" mag een sie raad voor de gemeente genoemd worden. O. EN W. SOUBURG. Heden is de heer W. j. Ross 40 jaar bij de posterijen werkzaam, waarvan 25 jaar als brie vengaarder. leden zijn, dat de heer M, P. Marijs als brievenbesteller bij de posterijen aange steld werd. O. EN W. SOUBURG. Vanwege de N.V. Zuid-Nederl. rtadio-distributie Mij. té Vlissingen wordt thans ook deze ge meente van radio voorzien waarvan de steunpunten en geleidingen met toestem ming der eigenaren zooveel mogelijk aan (woningen en gebouwen worden beves tigd. Ongeveer 80 aansluitingen zijn reeds tot stand gekomen en wachten nog ge regeld inkomende aanvragen opt uitvoe ring. De ontvangst, die vanuit de centrale te Vlissingen van de beide zendstations Hil versum en Huizen wordt gedistribueerd, komt zeer duidelijk "door. WESTKAPELLE. Opi uitnoodiging van het 'bestuur van de afd. Westkapelle van den Centr. Bond van Transportarbeiders trad de heer Harts, voorzitter van den Raad van Arbeid te Middelburg, in een, openb. vergadering in „het Koffiehuis" alhier op', om een uiteenzetting te gevfen Van de pas in werking getreden nieuwe 'Ziektewet. Spreker bracht allereerst in herinne ring het ziek te we tso ntwerp'-T alm a, van oud-minister Slotemaker de Bruijne, om na deze historische inleiding in de: eer ste plaats aan te geven, wie thans onder de huidige ziektewet vallen n.l. alle arbeiders ,die bij een onderneming werk zaam zijn. Spr. gaf daarbij duidelijk aan, ^wat men onder een onderneming heeft te verstaan. Een ziekenhuis, een openbare leeszaal b.v. zijn geen ondernemingen volgens de Vvet, daar hierbij geen winstbejag in het spel is. Een dijkwerker, in dienst dienst van den aannemer, is werkzaam bij een onderneming; in dienst van den polder (denk bij buitengewone storm schade in den winter) is niet werkzaam bij een onderneming. "Daarop deelde spr. mede, wanneer, hoelang en wat uitgekeerd wordt, indien de werknemer ziek wordt. De uitkeering Ëaat eerst in vpn af den derden dag, adat men ziek is' geworden ,en wel voor het eerste jaar tot een maximum van 180 dagen, voor "de volgende jaren 'tot een maximum van 90 dagen bij de zelfde ziekteoorzaak. Is de oorzaak van het ziektegeval op Wersichillende tijdstippen niet dezelfde, dan bedraagt de uitkeering eveneens tot een maximum van 180 dagen. De uitkeering, hetzij' van den Raad van Arbeid of van een bedrijfsverzekering bedraagt 80 pet. van het loon. Ook besprak spr. de uitkeering aan de vrouw, in dienst van een onderne ming, 'vóór en na de bevalling. Daarna deelde spr. mede, hoe hoog de premie is, die betaald moet worden en wie deze heeft te betalen. Bij den Raad van Arbeid bedraagt deze 2.3 oct. (van het loon, waarvan hoogstens dé helfl, dus 1,15 plet. Verhaald kan wor den op den werknemer, ongeacht bij welk bedrijf deze werkzaam is., S'pr. besprak daarop de categorie van losse arbeiders ,die ook onder deze wet wet vallen. Nadat Spr. duidelijk had aangegeven, wat men onder losse arbei ders heeft te verstaan, toonde hij in den breede aan, wanneer ook deze in de ter men vallen van een uitkeering bij ziekte. KAPELLE. Heden herdenkt de heer G. van Speijk den dag dat hij 40 jaar geleden in dienst kwam bij de Nederl. Spoorwegen. KAPELLE. In een onbewaakt oogen- 'blik! namen enkele kleine kleuters van de werkman M. V. alhier de gelegenheid waar jota vaders schuur achter de woning in brand te steken. Alles werd een prooi der vlammen. Een van de kleinen "kon nog bijtijds uit het reeds brandende schuurtje igered worden, door een buur-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1