^Jrotrinciale .Zeeuiüsrftë Mand'M. Nul op 't request Prijzen9„75, 10.75s II.25. N o. 76 Dit summer bestaat uit 2 Blades EERSTE BLAD MAANDAG 31 MAART 1930 173e Jaargang BINNENLAND Niet tevreden over Uw Dorset? ZEELAND PRIJSVRAAG De XXe Eeuw «O* MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen." van 17 regels 2.10; elke reg«I t meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. «2&£SfSM Het bestuur van de vereeniging Han delsbelang heeft d.d, 28 Maart 1930 ant woord ontvangen op zijn schrijven van den 29 Augustus 1929, waarin gevraagd werd de telefoon hier ter stede op Zon en feestdagen onafgebroken open te stel len. Dit antwoord is afwijzend; de direc teur-generaal schrijft „geen voldoende aanleiding te hebben kunnen vinden om het telefoonkantoor te Middelburg op Zon- en feestdagen voor R ij k s r e- k e n i n g onafgebroken open te stel len. Nagegaan zal worden, of door middel van een stelsel van doorverbindingen een oplossing kan worden gevonden, tenein de de mogelijkheid te scheppen om in spoedeischende gevallen hulp van dok ters, ziekenhuis, politie e. d. in te roe pen." Dat is dus nul op 't request. Hetwelk ons in hooge mate bevreemdt. Want: de redenen die de directeur-ge neraal zegt, niet te hebben kunnen vin den, lagen dunkt ons toch zóó maar vpor 't oprapen, o. m. in de verschillende adressen van den kring Walcheren der Ned. Mpij. tot bevordering der genees kunst, van de Kamer van Koophandel en van de vereeniging Handelsbelang! Edoch: is er toch nog eenig licht in 't verschiet? Wij hebben in het antwoord van den dierecteur-generaal twee woor den gespatieerd: voor rekening van 't Rijkzalhet niet gaan. Maar: zou het dan langs anderen weg kunnen? Welzeker! De belanghebbenden kunnen, naar ons bekend is, zich die openstelling zelf langs rechtmatigen weg verschaffen, indien ze daarvoor een (vermoedelijk niet eens zoo heel groot) geldelijk offer zich willen ge troosten. Want wanneer die belanghebbenden zorg dragen, dat er in de 8 speruren iemand beschikbaar is, die de telefoon dienst wil verzorgen, en wanneer dat iemand is die voldoende ter zake kun dig en bekwaam is, te beoordeelen door de postadministratie, dan kan de zoozeer begeerde openstelling, die het Rijk in een verre van royale bui, waar het een provinciale hoofdstad geldt! niet wil betalen, langs den weg van het parti culiere initiatief tóch verkregen worden! Naar wij vermoeden is voor een aan nemelijk bedrag wel een daartoe be kwaam en bevoegd iemand te vinden, die in de Zondagsche speruren de telefoon wil bedienen; dan zijn we te allen tijde verzekerd van telefonische gemeenschap in geval van brand, ongevallen op den openbaren weg, dringende noodzakelijk heid van snel geneeskundig ingrijpen terwijl het gemak, dat de voortdurende openstelling van de telefoon op Zondag ook den ambteloozen burger verschaft, dan tevens voor datzelfde per hoofd zeer geringe bedrag verkregen ware. De organisatie dezer speruren-bestrij- ding op Zondag zou het best door de ge meente kunnen geschieden, althans dat ligt voor de hand. Maar gezien het des tijds afwijzend luidende prae-advies ter zake verwachten we in dezen ditmaal van de gemeente niet den noodigen steun. Daarom lijkt het 't beste dat een der vereenigingen van belanghebbenden, die zich reeds eerder voor de zaak spande, ook nu weer het initiatief neemt, om te komen tot een door particulieren bekos tigde openstelling van onze hoofdstede lijke telefoon op Zon- en feestdagen. Dat lijkt ons het eenig mogelijke ant woord op de „zuinige" beslissing van onzen hoogsten postautoriteit. De gesprekkentaks ad 2% cent der in die speruren gevoerde telefoongesprek ken kan het Rijk dan nog als een extra- douceurtje incasseeren. Wie bindt de katde telefoonbel aan? ■in NOTARIS SANDERS f In den ouderdom van 40 jaar overleed Zaterdagmorgen te Amsterdam na een korte ongesteldheid, notaris J. Sanders. De thans overledene is cand.-notaris ge worden in 1912 en op 29 Januari 1925 volgde zijn benoeming tot notaris, als opvolger van notaris H. Wertheim. DE NEDERLANDSCHE WATERSTAAT TE ANTWERPEN EN TE LUIK. Op de tentoonstellingen, die dit jaar te Antwerpen en tie Luik zullen worden gehouden zuflen door den Rijkswater staat en den Dienst der Zuiderzeewer ken maquetten en diorama's worden in gezonden, die een overzicht geven van belangrijke W aterstaatswerken De minister van Waterstaat heeft zich heden naar Amsterdam begeven, waar de inzendingen worden vervaardigd', ten einde zich van den stand der werkzaam heden op de hoogte te stellen. i Na bezichtiging van het vorenstaande wordt door den minister een bezoek ge bracht aan den Durgemeester van Am sterdam. i DE TERRITORIALE WATEREN. iDe tweede commissie (territoriale wa teren) der conferentie tot codificatie van het internationaal recht heeft in de vergadering van Zaterdagochtend "de grondslagen besproken welke betrekking hebben op de zeeëngten. Zij heeft beslo- sloten ze te verwijzen naar de tweede (technische) sub-commissie, zoomede de ivoorstellen omtrent andere ontworpen artikelen gedaan. GELIJKE NATIONALITEITSRECHTEN. Naar aanleiding van de bespreking in dei conferentie voor codificatie van het internationaal Techt hebben, naar het Hbld. meldt de Inter-American-Commis- sion of Women én de National Women's Party of America een afvaardiging naar Den Haag gezonden onder leiding van mej. Doris Stevens, met het doel werk zaam te zijn in het belang van de gelijk heid wan mannen en vrouwen ten aan zien der nationaliteitsrechten. DE PRIJS VAN HET BROOD. Blijkens een bericht van de Nederl. Vexeenïiglnig van werkgevers in het bak- kerSbedrijf zal de prijs van het brood met ingang van heden met 1 cent per 8 ons verlaagd worden. Vraagt eens zichtzending van Leverbaar voor zelfs de zwaarste figuren, LANGE DELFT I 18 - MIDDELBURG (lng«z. Med.) Coöp. Suikerfabriek Zeeland. In verschillende bladen wordt er mel ding van gemaaikt, dat aa|n het pers,oneer der „Zeeland" op 4 na ontslag is ver leend met behoud van loon tot 1 'Mei De "directeur dr. v. Ginne'ken en de heer Timmermans blijven voortloopig ge- handhaaft. De N. R. Crt. imfeldt o.a'. het volgende: Wiat betreft de toekomst kan nog niets worden 'medegedeeld, doch op het oogen- blik bevinden zich op het terrein van de fabriek eenige experts van een, sloop- maatschappij, die dé waarde van de fa- 'hriek als afnraak hebben te bepalen. Het „Hbid." geeft deze lezing: Het gerucht loopt, dat de terreinen va!n de suikerfabriek te Rreda. welke fabriek het eigendom1 is van de Centr. Suiker Maatschappij, verkocht zijn aam tie Ne derl. Spoorwegen, terwijl dat geheele be drijf zai worden overgeplaatst naar Ber gen op Zoom in de door de 'Centr. Sui- kertaaatschappij overgenomen fabriek ,„de Zeeland" alwaar dam in hoofdzaak de suiker zal worden geraffineerd. Mjocht een en ander een volslagjen feit zijn, dan beteefcent dit voor Bergen op Zoom een zeer verblijdend teeken. MIDDELBURG. De minister van financiën heeft o.a. aangewezen als instelling van open haar nut bedoeld bij art. 123 der Amb tenarenwet 1929, de Hulpbank alhier. Het blijkt ons, dat enkelen uit het verslag van de vergadering tot wederop richting der Middelburgsche Burger wacht, ten onrechte, gelezen hebben, dat Na lang schommelen komt ten slotte toch ieder ding in zijn gewonen, hori zontalen stand. Schiller. de heer M, H. Boasson zich als lid dier burgerwacht zou hebben teruggetrok ken. Dat is niet zoo, er staat dan ook, dat genoemde heer zich niet beschik baar heeft willen stellen voor een be stuursfunctie. N. V. De Middelburgsche Courant. In de Zaterdag j.l. gehouden jaarlijk- sche vergadering van aandeelhouders in de N. V. De Middelburgsche Courant, werd de rekening over 1929 goedgekeurd. Als hoofdcommissaris werd herkozen dr. H. van der Kamp en als adviseerend commissaris mr. H. Doorenbos. VLISSINGEN. Gisteren is naar aanleiding van klachten, dat meisjes van 8 tot 10 jaar lastig gevalllen werden door een jongen man, door een agent iemand uit Middel burg aangehouden, die aan het opgege ven signalement voldeed. De man moest echter weer op vrije voeten worden gesteld: al was hij reeds eerder ook aangehouden wegens niet nader te noemen handelingen met kin deren. De laatste dagen zijn hier 3 rijwie len ontvreemd; men zij dus voorzichtig en late zijn karretje niet onbeheerd staan. Spoor- en tramwegpersoneel. De sfdeeling Vlissingen van den Cen- Tralen Bond vam Spoor- en Tramwegper soneel hield Zaterdagavond een Teest- aviond in het Concertgebouw, welke door den sfdeelings-voorzitter, den heer P. Kole werd geopend met een woord van vtelkom tot de talrijke aanwezigen en een Ivoord van dank voor de belanglooze en welwillende 'medewerkeinig van de ledén 'van het orkest onder leiding van mevr. R. Brand Be'kker. Als feestredenaar trad op de bonds voorzitter, de heer C r a m e r uit Utrecht, die o.a. wees op den vooruitgang vam het ledental en het flinke werken der afdee- ling Vlissingen, waardoor op de geheele Zeeuwsche lijn vaste voet is verkregen. Behalve dal het orkest een achttal nummers op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore bracht, werden het aardig blijspel „Een goed geslaagde vrouwen list" en een aantal voordrachten vertolkt, die niet nalieten de vroolijkheid op te Wekken of indruk te maken: het eerste yiooral als de volle zaal de refreinen ton medezingen. De tombola maalde goede zaken en het ^Gezellig samenzijn" hield de meeste nog lanig bijeen. De Padvindersavond. Zaterdagavond gaf de Ranmeftroep, af- deeling van de Nederl. Padvinüersver- eenigjimg haar jaarlijksche uitvoering in de goed bezettë zaal van Britannia, wel- Ike uitvioerinjg dit maal jafweek van die jdër vorige jaren. Nu niet een aaneenschake ling van nummers op het tooneel, doch wat te hnoren en te zien werd gegeMfejn, (afgewisseld door een dansje. Nadat Hopmian van Dijk, de aanwe zigen, O'.a. de Middelburgsche padvinid- istersi en padvinders had welkom gehee- ten, brachten de troep en ook de mefe- jeisgezellen het groot saluut en zongen alle het padvinderslied. De meisjes gaven vervolgens enkele mooie standen, waarvan o.a. „het aan breken van den morgen", „gebed" en „avondschemering" dienen genoemd Later op den avond hebben zij een dans op elegante wijze ten tooneeïe ge bracht. De padvinders brachten de lach spieren der aanwezigen in beweging met him Chineesche gymnastiek. Een tooneelstulkje werd vlot, de snel- teekenaar en zijn assitent oogstten wel verdiend applaus en ook (Ie jeugdige zanger, en de pianist zorgden voor een goede royale en muzikale afwisseling; vooral het spel van laatstgenoemde was •„uitstekend. Dat er nog tot laat gedanst werd, spréékt van zelf. De wenschen der ambtenaren. Voor de Centrale van ambtenaren heeft hier Zaterdagavond het woord ge voerd de heer Perdok, lid van het hoofd bestuur. Spr. meende, dat na het tot stand komen van het georganiseerd over leg, nu in dit jaar het materieele recht der ambtenaren tot stand moet komen. Dit zal een groote overwinning zijn voor de vakorganisatie. Spr. stond geruimen tijd stil bij de kwestie van ambtenaren op arbeidscon tract, wat hij afkeurde, omdat de arbeids- contracters geen rechten hebben en zelfs niet onder pensioenwet vallen. Het rijk is in deze gevolgd door vele gemeenten. Ook het pensioenvraagstuk ziet spr, onder de oogen en meent dat in 1936 weer een harde s'trijd wacht, om de pen sioenen veilig te stellen. Ook met de salarieering is het niet in orde, waarvan spr. de schuld schuift op den klassenstrijd, terwijl hij zich aansluit bij den Oostenrijkschen soc. dem., die zegt dat er klassen moeten zijn. Spr. ont kent, dat er reden is zich op malaise te beroepen voor het drukken der loonen. Er moet een einde komen aan de ver slechtering der salarissen o. a. door het komen tot een algemeen premievrij pen sioen, en nog dit jaar zal hierop krach tig bij de regeering worden aangedron gen. Noodig is daarbij een massadrang van de 106.000 ambtenaren. De Kamer is niet in staat heel de salarisregeling goed te overzien, want niemand kan uit 206 salarisschalen wijs worden. Spr. sloot met een opwekking te ijveren voor de Centrale, diev op de beste wijze zorgt voor de belangen der ambtenaren. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" te Arnemuiden haar 28e jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. J. Huijssen, bleek dat het reeds hooge ledental gedurende 1929 met 20 leden vermeerderde, door verhuizing uit de gemeente of overlijden werden 17 leden afgeschreven. Niettemin bedroeg het totaal aantal op het eind van 1929 425 leden. Het verplegingsmateriaal werd voor zdoveel noodig vernieuwd en aangevuld en was in voldoende mate aanwezig. In den loop van het jaar 1929 werd ten behoeve van 92 patiënten 127 verple gingsartikelen in bruikleen verstrekt. In 8 gevallen werden deze het geheele jaar onafgebroken ten behoeve van dezelfde patiënten ten gebruike afgestaan. Door de wijkverpleegster-huisbezoek ster, zuster Van der Klooster, werd in het afgeloopen jaar aan 132 personen hulp verleend, waaronder 41 uitsluitend t. b. c.-lijders, 38 andere ziektegevallen en 53 bevallingen. Het aantal door haar verrichte huis bezoeken beliep 3175, waaronder 399 uit sluitend voor t. b. c, bestrijding. Het aantal ligtenten der vereen, be draagt 3 waarvan er 1 in gebruik is ge weest. Onsmetting had 5 maal plaats. Het in 1928 gestichte bouwfonds ten behoeve van een eigen magazijn steeg op 31 December 1929 tot f 699. De voorzitter dankte den secre taris voor zijn mooi verslag en werk. De rekening en verantwoording van den penningmeester, deed zien dat de ontvangsten voor de vereeniging Het Groene Kruis in 1929 belifepén tot een bedrag van 1.656, de uitgaven 1.647, De ontvangsten van de T. B. C. bestrij ding beliepen in hetzelfde jaar 668,27, de uitgaven 668,05. De voorzitter bracht dank aan de com missie en aan den penningmeester voor hun goede werken. N. EN ST. JOOSLAND. Vrijdagavond gaf de mondharmonicavereeniging „Cres cendo" (directeur de heer I. J. Linden- berg) uit Middelburg een openbare uit voering voor een volle zaal. Een 10-tal nummers werden ten gehoore gebracht. Alle stukken bleken goed in den smaak te vallen. De „Potpourri" moest worden herhaald. Het was voor deze gemeente iets buitengewoons, want weinigen had den zulk een uitvoering gehoord. De daar na ten gehoore gebrachte komische du- ets voor heer en dame en voor 2 heeren vielen ook zeer in den smaak der aanwe zigen, Dinsdag- en Donderdagavond hiel den de meisjesvereenigingen „Dorcas" en „Wees een Zegen" hun jaarvergadering. Beide avonden was het catechisatielokaal vol met belangstellenden. In zijn ope ningswoord herinnerde de leider, ds. Bur ger, er aan, dat deze vereenigingen veel nut doen en zich in de belangstelling der gemeente mogen verheugen. De jaarverslagen werden uitgebracht, welke getuigden van bloei der vereeni gingen. Een der leden had in dichtvorm de reis vermeld welke Dorcas gemaakt had naar Utrecht. Enkele tooneelstukjes en een legende werden ten beste gege ven. Een en ander werd afgewisseld met zang. Tot slot werd een tableau ver toond, voorstellende „Dorcas". In verband met verschillende ingeko men vragen, diene het volgende: 1. Zij, die willen mededingen in onze prijsvraag, waarbij gevraagd werd een hoofdje of kopje te ontwerpen voor onze rubrie'k „De XXe Eeuw", kunnen hun teekeningen desverkiezend ook inzenden onder een motto of ander kenteeken, in dien ze het om de een of andere reden liever niet onder hun eigen naam doen. Valt er een prijsje op zoo'n inzending, dan publiceeren we dat wel en de ont werper kan zich bekend maken. 2. Ingewacht wordt een schetsje op ware grootte (66 m.m. breed en 18 a 30 m.m, hoog) en een scherp afge werkte teekening op 3 X de ware grootte (dus 20 c.m. breed en de hoogte naar verhouding. (Een defini tief typografisch ontwerp kan eventueel op 28 cicero gemaakt worden). 3. Het ontwerp moet in een d u i d e-, 1 ij k e letter het opschrift „De XXe Eeuw" bevatten. 4. De termijn van inzending sluit op Zaterdag 12 April. Daarna wordt zoodra mogelijk de uitslag van de prijsvraag be kend gemaakt. Directie Prov. Zeeuwsche Middelburgsche Courant. ZUID-BEVELAND. HOEDEKENSKERKE. In de Vrijdag gehouden vergadering van ingelanden van den polder Hoedekenskerke waren 14 ingelanden tegenwoordig uitbrengen de 17 stemmen. Van Ged. St. was een schrijven ontvan gen, waarin werd medegedeeld dat bin nen enkele weken zou worden begon nen met het maken van een nieuwe ha ven in de zoogenaamde „Val". Verder was in dit schrijven verzocht om de thans bij J. Schout in pacht zijnde Boeier wel in bruikleen te willen afstaan. Dit laat ste werd aangehouden tot de a.s. Mei- vergadering. Mededeeling werd gedaan dat de pei lingen zeer bevredigend konden worden genoemd. De stormschade aan den dijk toege bracht heeft bedragen 608. Besloten wordt een kasgeldleening aan te gaan groot 1500 tegen 4% pet. ren te. Op verzoek van den heer Kesselaar om den Platteweg te verharden werd af wijzend beschikt. Aan den heer Jac. Meijer, vroeger werkman bij den polder, werd wederom evenals over het jaar 1929 een pensioen toegekend van 5 per week, zulks voor een jaar. De begrooting werd in zijn geheel aan genomen in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 25.407.69, met een post voor onvoorziene uitgaven groot 1360. Het dijkgeschot werd vastgesteld op 23.50 per H.A. Een voorstel van het bestuur om de vroonen te brengen van 7 op 10 per H.A. werd verworpen. Op de voordracht voor dijkgraaf wer den geplaatst zulks in de plaats van den he_er P. W. Woutersen, als no. I dhr. I. Groenewege, no. 2 de heer J. Boogaard, no. 3 de heer J. L. Overbeeke. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdag hield de raad dezer gemeente een openbare ver gadering. De burgemeester deelde mede, dat hij aan de gemeente wenschte te schenken een kaart in lijst waarop de ligging van Wolphaartsdijk omstreeks het jaar 1600, alsook een kopergravure van de N. H. Kerk te Oud-Sabbinge uit de jaren omstreeks 1801, onder voorwaarde, dat een en ander zal dienen tot verfraai ing van het inwendige van het gemeente huis en uit geschiedenisoogpunt. Hierna werd overgegaan met de be handeling van de electrificatie van de gemeente, waarbij de heeren Slooves en De Regt, directeur en ingenieur der P. Z. E. M„ tegenwoordig waren om van ad vies te dienen, welke adviezen dan ook meermalen werden gevraagd. Na uitge breide besprekingen werd met algemeene stemmen besloten tot ondergrondschen aanleg, zoowel voor huis- als voor straat verlichting. De raadsleden waren hierbij overtuigd van hef groote belang van een ondergrondsch net dat volgens de heeren Slooves en De Regt verre te verkiezen is boven bovengrondsch. Met algemeene stemiryen werd besloten den aanleg op te dragen aan de P. Z. E. M. Over de plaatsing en het model der straatverlichtingpalen evenals over de sterkte van de straatverlichting zal in een

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1