Brotiinciale De XX*1 Eeuw. Voet-afdrukken! i die Ellendige.*. SnckrdxiadL. maar wü Mm er geea tast meer van! JOHNSON'S GEPREPAREERDE VLOEIBARE WAS Vl- No, 74 VRIJDAG 28 MAART 1930 KERKNIEUWS IN ONZE STATEN-GENERAAL. 173e Jaargang BINNENLAND ONDERWIJS lAMERIKA'S BEROEMDE SATUN-WASl ZEELAND LANDBOUW die- rou- er van ioor |wer- uit liden 1 hun ge- een md- l'oofc Inen jrul- llom md- bder iden 111 un Ven oor- |md- te de pole vi- JTF. de in kel- ]ge- |jen te in keft ran J50 jiet rde ra in tad re ad lik - £ËL --5% Be abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week, De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Dit ottmmer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD UIIG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Om een Zeeuwschen molen. Men moet niet probeeren het wiel van den tijd tegen te houden of terug te draai en dat lukt toch niet. En niemand zou willen beweren, dat het verstandiger ware geweest den dijk van het kanaal door Walcheren van Mid delburg tot Vlissingen met ouderwet- sche watermolens vol te planten, in plaats van het moderne electrische gemaal dat er nu staat en op zijne wijze óók het landschap siert. Maar: Dat behoeft, ja mag ons niet beletten de ons overgeleverde oude en soms zoo karakteristieke schoonheid met toewij ding te bewaren. Wel moeten we met onzen tijd mede, maar we dienen tevens oog te hebben voor het goede en schoone van vroeger Dat geldt bijvoorbeeld den Nederland- schen windmolens. En daarom is het streven van de ver eeniging „De Hollandsche Molen" ons zoo sympathiek. Zij wil remmen, waar onbesuisde moderniseeringslust het goe de en schoone oude wil vernielen of la ten vergaan, zij wil herstellen wat door vroegere geslachten onvoldoende in eere werd gehouden, omdat men er toen de schoonheid niet van zag. Zij wil geen mu seumwerkzaamheden verrichten, maar: den molen in eere herstellen, voorzoover dat mogelijk is. Niet vechten tegen de bierkaai dus, ook niet het wiel des tijds terugdraaien, maar wel nuchterheid en een kalm hoofd paren aan zin voor het landschapsschoon in Nederland. Tot zoover het algemeene, ter recht vaardiging van het volgende. In de door dr. J. H. Vernhout samen gestelde lijst van windmolens, in Zee land aanwezig op 1 Augustus 1926*) vindt men op pag. 10 vermeld: „K r u i n i n g e n, no. 2. Ten Noordwesten van het dorp. Open standaardmolen met gebroken dak lijn. 18e Eeuw Op balken jaar tallen, o.a. 1758, en inschriften. In windvaantje: J. v. D, 1858. De mo len, uit Gent (België) afkom stig, is in 1858 hier geplaatst; droeg daar den naam van Den Hoe d." Dezen, aan den grooten weg naar Bra bant staanden en zeer karakteristieken standaardmolen een model, dat, zooals men weet, niet veel voorkomt dreigt nu ernstig gevaar te vervallen. En het zou jammer wezen, als dat niet afgewend kon worden. Pogingen daartoe worden, zoo verna men wij, al aangewend: een raming voor de kosten van volledig herstel is al op gemaakt en, blijkens de daarover door de deskundigen van de Vereeniging „De Hollandsche Molen" uitgebrachte advie zen, is deze raming zoo ongeveer wel juist te achten. Van de kosten voor vol ledig herstel 1700) is, zoo deelde men ons mede, nog 750 ongedekt en nu bovengenoemde vereeniging 150 in de kosten van herstel wil bijdragen, is dit tekort al tot 600 teruggebracht. Komaan zou dat nu niet bij elkaar te krijgen wezen, om dezen blikvanger in het mooie Zeeuwsche landschap te be houden? Wezen niet minister Terpstra en de Commissaris der Koningin in Zeeland 1.1. Dinsdagavond in Goes beiden er op, dat er in onze provincie meer aandacht en zorg besteed dient te worden aan de monumenten uit ons verleden? Daartoe behooren óók de Zeeuwsche molens! Wij zijn er van overtuigd, dat dr. J, H. Vernhout te Middelburg met genoegen bijdragen voor dit schoone doel in ont vangst zal nemen. Tot behoud van Kruiningens stand aardmolen. Vers!, d. Prov. Z. Schoonheids- en Archaeologische Comm. 1926. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tuindorp Vreewijk' /Rot terdaim) (toez.), ds. G. P. van IPersen te Allbiasiserdata. EERSTE KAMER. 't Wordt meenens met het geval Fruytier! Wederom heeft de Eerste Kamer be wezen, dat zij volledig recht van bestaan heeft: door dikwijls kalmer en bezadig der mannen kan, na ampele overweging, tot uiting komen in onzen senaat, wat in de ietwat rumoeriger sfeer der Tweede Kamer wel eens niet volledig tot zijn recht komt, terwijl ook omstandigheden, die pas na de beslissing van de Tweede Kamer bekend worden, door de Eerste in rekening kunnen worden gebracht. Zoo is het met het geval-Fruytier. Een beroerd geval, ontstaan uit het feit, dat genoemde heer en de minister van arbeid beide geen voldoende politiek behoorlijk- heidsgevoel hebben. Anders hadden ze niet gedaan, wat er nu gedaan is. De heer Fock (lib.) heeft zich in sterk afkeurende bewoordingen uitgelaten. Als eens een burgemeester van een van de drie grootste steden tot gouverneur was benoemd en hem een soortgelijke belofte was gegeven, zou er dan bij zijn terug keer een nieuwe stad voor hem moeten worden geschapen? zoo vroeg spr. Verder critiseerde hij de overplaatsing van een eervol ambtenaar als de hoofd inspecteur Huygens, naar Maastricht, al leen om den heer Fruytier in Den Haag te houden. Dergelijk gesol met verdien stelijke hoofdambtenaren achtte spr. scherp af te keuren. Ook anderen, de heer Van Citters (a.r.) en de heer De Savornin Lohman (c.h.) heben hun stem met kracht verheven en allen zeiden: óf de minister neemt den post van 8000 terug óf we stemmen tegen de begrooting. En minister Verschuur, wat had die in te brengen? Het was bedroevend weinig en zwak: een poging tot rechtvaardiging van heel het gedoe, door het te doen voorkomen alsof er geen vuiltje aan de lucht was en de dienst het noodzakelijk maakte, juist den heer Huygens uit Maas tricht te zenden en den heer Fruytier in Den Haag te plaatsen! Wel zeer merkwaardig was in dit ver band 's ministers verklaring: Ik doe niet gaarne iemand leed en daarom speur ik, gezien het feit dat de heer Huygens iets onaangenaams is aangedaan, naar een ge legenheid om hem een dienst te bewij zen.... Hoe nu? Is dit recht, onrecht, of draaierij? De heeren Slingenberg en Oudegeest (s.d.) hebben hierop een motie ingediend, waarin te dezen opzichte het beleid van den minister wordt afgekeurd, zij luidt: „De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal: gehoord de mededeeling van den heer minister-president in haar vergadering d.d. 4 Maart 1930, alsmede die van den heer minister van arbeid, handel en nij verheid in hare vergadering van heden, betreffende het voornemen van de re geering tot herplaatsing van den inge nieur Fruytier bij de Arbeidsinspectie ter standplaats 's-Gravenhage; overwegende, dat het de Kamer niet gebleken is, dat het algemeen belang de herplaatsing van ir. Fruytier vordert, ten koste van de overplaatsing, tegen diens zin, van een fungeerend hoofdinspecteur der Arbeidsinspectie; noodigt de regeering uit, aan dit haar voornemen geen gevolg te geven en de intrekking te bevorderen van de over plaatsing van den hoofd-inspecteur van 's-Gravenhage naar Maastricht, en gaat over tot de orde van den dag." Het is een ernstig geval aanneming dezer motie zou minister Verschuur als minister wel eens het leven kunnen kos ten! Vandaag om 11 uur zou de zaak verder behandeld worden. TWEEDE KAMER. De monsterrol op de helling. Pensioendebat, Gisteren heeft de Tweede Kamer een vrij belangrijk wetsontwerp aangenomen: dat tot regeling vah de arbeidsovereen komst tusschen den kapitein en de sche pelingen. Zeker is, dat de monsterrol en de daarachter staande wetgeving niet meer op de hoogte van dezen tijd was maar even zeker is, dat het hier een zaak betreft, die met de grootste voorzichtig heid behandeld moet worden. Want een schip is nu eenmaal een klein drijvend koninkrijkje waar de kapitein een vrij- Menschen zijn als standbeelden, men moet ze op hun plaats beoordeelen. LaBruyère. wel absoluut heerscher moet zijn en blijven, wil het niet grandioos misloopen! De heer Brauti gam, een der be kwame s.d. Kamerleden en specialist op dit terrein, heeft nog verschillende amen dementen die z. i. het wetsontwerp ver beteren konden, aangenomen weten te krijgen; de liberale leider, mr, Knotten belt, heeft gewaarschuwd voor overvra gen, omdat het de scheepvaart lang niet voor den wind gaat tegenwoordig. Het wetsontwerp is z. h. st. aangeno men. Bij no. 10 van de agenda: wijziging van de wet van 26 Juni 1926, houdende na dere bestemming van de bezittingen van het Kon, Nat. Steuncomité, is een motie- Ter Laan (s.d.) om bij de wet voorzie ningen voor de oud-gepensionneerden te treffen, rechts tegen links verworpen, toen minister De Geer verklaard had, elk geval individueel te willen bezien en naar behoefte te willen helpen. De Kamer is tot 6 Mei met vacantie, of, zooals de voorz. heel elegant zei: met studieverlof. COURANT Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de Tubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. NEDERLANDSCHE DAG OP DE JAARBEURS TE BRUSSEL. Op 8 en 9 April a.s. zal, naar de N. R. Crt. meldt, op de 17de Internationale Jaarbeurs te Brussel een Nederlandsche dag worden gehouden. De bedoeling is rechtstreeksch contact te scheppen tus schen koopers en verkoopers en nauwe re verbindingen tot stand te brengen tus schen de zakenlieden in Nederland en België, ten einde den goederenruil te doen toenemen in het wederzijdsch be lang van beide landen. NEDERLAND-PAYS BAS. Ten aanzien van de opschriften op de tentoonstellingsgebouwen te Antwerpen, heeft de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, in de Eerste Kamer gezegd, dat het uit internationaal oogpunt niet aan te raden is, alle argumenten mede te deelen, welke aanleiding hebben gegeven om twee talen voor opschriften te bezi gen. Reeds een paar maanden geleden was spr. met den regeeringscommissaris, den heer Posthuma, overeengekomen, dat op de tentoonstelling de Nederlandsche taal zal worden gebruikt. Voor de gebouwen zou de tweetaligheid gelden, met dien verstande, dat zesmaal het woord Ne derland en driemaal Pays Bas zou wor den gebezigd. Later is dat geworden vijf- en tweemaal. Nu is het ongeluk, dat het gebouw van onderop wordt opgetrokken, zoodat eerst de woorden Pays Bas en later Nederland te voorschijn zijn geko men ENGELSCHE VERGOEDING VOOR NEDERLANDSCHE REEDERS. Op de begrooting van het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken staat een post van 82.687 voor ver goeding aan reeders van Nederlandsche visscherijschepen voor oorlogsschade. SCHEEPVAARTINSPECTIE. BW Kon. besluit is, Imet ingang van 1 April 1930, bevorderd tot adjunct-inspec teur voor de scheepvaart D. B,akkejr, thans expert bij de scheepvaartinspectie. wordt verontreinigd door het daarin uiiit- loopende afvalwater van de jamfabriek te Kapelle. Nu het polderwater meer dan vroeger naar de Wester Schelde wordt afgevoerd wordt ook thier dit euvel steeds erger. Het water verspreidt een ondragelijken stak, terwij! tien vis1- schers veel schade worden berokkend, aangezien de visch door 'het verontrei nigde water sterft. WAARDE. Donderdag vergaderde de- raad. Een vacature. Het raadslid M. Waterman was afwezig. Na opening wijdde de voorzitter een woord van nagedachtenis aan het over leden raadslid den heer J. Pieper. Even zoo spraken te zijnen nagedachtenis de (gemeentesecretaris, de heer J. C. V. Burg en ook de wethouder de heer A. ■Dees. Benoemd werd tot onderwijzeres aan de O. L. school (tijdelijk t. m. 31 Dec. 1930) mej. Krijger te Goes, n. 1 van de 'voordracht. De geloofsbrieven van den heer A. S. Wisse werden onderzocht en in orde bevonden en tot toelating van. dan heer Wisse besloten. KRUININGEN. Woensdag vergaderde alhier in het Zondagschooilokaal de zie kenkas „Wilhelmina". Op deze vergade ring, die zeer druk bezocht was, werd ïia uitvoerige gedachtenwisselingen be sloten over te gaan tot liquidatie. Van de nog in kas zijnde gelden zal T 250 worden gestort in de kas van de pas opgerichte vereeniging voor uitzending van zwakke kinderen. Verder zal een zelfde bedrag worden besteed aan de oudere leden der Vereeniging, die ouder dan 65, niet .meer 'kunnen werken en niet onder de ziektewet vallen. Het res tant wordt verder gelijkelijk onder de leden verdeeld. Een bestuursvoorstel oni' ook de ver- eenigingen ,,'t Groene Kruis" en „Zie- kenhuisverpleging" een gratificatie te schenken, werd verworpen. Van de -op richting af 1898 waren steeds ah 'bestuursleden werkzaam D. Duindam en P. de Smidt, terwijl ook P.. v. d. 'B>oom'~ gaard al die jaren fungeerde als boidie- ontvanger. t IERSEKE. Dezer dagen is door de po litie alhier op den Kanaalweg controle ge houden, op de naleving door automobi listen van de voorschriften der Motor en Rijwielwet. Meerdere personen wer den bekeurd wegens het niet voldoen aan de wettelijke bepalingen, inzonder heid ten aanzien van de rijbewijzen. IERSEKE. Ledig van Londen is al hier gearriveerd het motorschip „Zee land" tot het innjemen van 1.100.000 zaai- oesters voor Engelsche rekening. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. GROEDE. De commissie belast met het inzamelen van 'gelden voor de feeste lijkheden op 1 Juni a.s., heeft een be drag van f 1.443.561/2 samen gebracht. GEEFT l(vOOR ALLE S00R I LN V/LOEREN Efi MEUBELS)' VRAAGT GRATIS EEN jotinsorcs boekje Over oe wuzt van onoerhouo van elke soort vloer S.C.JQHNSON^SON "(sooooJ^eiders HOLLAND KANTOOR DEN HAAS JACOB H0PSTRAAT31 in a*'* MIDDELBURG Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, zal de stad Zondagmorgen van 6 tot 8 uur van electnschen stroom zijn verstoken. ZUID-BEVELAND, SCHORE. Gistermiddag werd een auto zoodanig door een achteropkomende auto te Vlake aangereden, dat eerstge noemde in de waterleiding terecht kwam De in de auto verpakte goederen werden beschadigd. De politie Stelt een onder hoek in, ïn hoeverre hier van Schuld siprake is. Men schrijft ons-. Het is algemeen bekend, dat het wa ter- van de waterleiding in erge mate Het algemeen secretariaat (Brigit- tenstraat 16, Utrecht) van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale zendt ons ter kennismaking toe een exemplaar van het Kampboekje „Zomer 1930". Men kan daarin alle nuttigs en noodigs over deze heerlijke wijze van het doorbrengen van 'n stuk zomervacantie vinden. Eindexamen H. B. S. Het nieuwe programma en reglement voor de eindexamens der hooigere bur gerscholen A, dat was vastgesteld hij Kon. besluit van 8 Juni 1929, zou aan vankelijk iu werking treden met ingang van 1 Januari a.s. Gelijk de minüsfer reeds had aangekbndigd is thans echter een Kon. besluit (Stbl. 71) verschenen, waarbij die inwerkingtreding is opge schort tot 1 J,an. 1933. ïn het huidige reglement komt alleen ieen wijziging met betrekking tot de waar de (der cijfers. Deze wordt: 1. zeer (slecht-, 2. slecht: 3. gering; 4. onvoldoende, 5. bijna voldoende; 6. voldoende; 7 ruina voldoende; 8. goed; 9. zeer goed, 10. uit muntend. Aan den candidaat., bij wien het ge- middelde van de eindcijfers voor die ver iplichte (examenvakken 6 of meer bedraagt en die geen enkel eindcijfer heeft lagèr dan 5, wordt het getuigschrift van vol doend afgelegd examen uitgereikt De candidaat, bij wien het gemiddel de van de eindcijfers voor alle examlen vakken 5 of minder bedraagt, is afge wezen. Prol. dr. M. Bokhorst. Donderdag heeft het .Hoofdbestuur van de Ned. Zuid-Afrikaansche Ver. in te genwoordigheid van vertegenwoordigers van hel Studiefonds voor Zuid-Afrikaan sche Studenten, het Herman, .Costerfomds, het Algemeen Ned. Verbond en, van. an dere vereenigingem, en personen, die aan het tot stand komen van den leenstoe! in de Nederlandsche cultuur, W. o. is be grepen de Nederlandsche letterkunde en de verdere beschavings-geschiedenis aan het Transvaalsche Universiteitsco'Hege te Pretoria hebben medegewerkt en on der belangstelling van) de Nederl|and'sche regeering het professoraat opgedragen aan dr. Bokhorst van Rotterdam. De voorzitter van het Studiefonds, prof. dr. J. H. Gunning Wen., sprak den nieuw benoemden hoogleeraar to-e. Dr. Bokhorst beantwoordde met en kele woorden. i Dr. Bokhorst hoopt 1 Mei a.s. "z'ijn werkzaamheden te Pretoria aan te van gen. Deze aanstelling is bekrachtigd door den Raad en den Senaat van het Trans vaalsche UnivcrsiLeiLscollege en is goed gekeurd door den Minister van Binnen- landsche Zaken van' de Unie van Zuid- Afrika. De opdracht van prof. Bokhorst vermeldt o.a. dat hij colleges zal houden hi overleg met den Senaat van de Uni versiteit over de velschillende .onder werpen, die de Nederlandsche letter kunde, cultuur enz. yajeen:. Prof. Bokhorst is voorts gewezen op de wenschelijkheid van de stichting van een Nederlandsch cultuur-historisch mu seum te Pretoria, dat als' achtergrond zou kunnen dienen van de colleges, die in Pretoria gegeven worden. Dinsdagavond had te Wie me 1- dinge de eindles plaats van een land- bouwboekhoudcursus, waaraan door 14 leerlingen werd deelgenomen. In navolging van Kapelle, zullen ook de tuinders te Kruiningen zich gaan toeleggen op de boonenteelt. Proe ven zullen worden genomen met verbe terde Rijnsche spekboonen en dubbele princessen, soorten die sterk zijn tegen ziekten en een hooge opbrengst geven. Ook in Kapelle zoowel als te Krui ningen wordt een begin gemaakt met de teelt van spruiten. Enkele gemeten wer den bereids reeds opgegeven voor de teelt van spruitkoolen. Naar goed deug delijk zaad zal uitgezien worden. Vrachtverlaging voer export van Iruit en groenten. De Rotterdamsche Vereeniging van Fruit- en Groentenexperts heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een telegram gezonden, waar in de aandacht van den minister wordt gevestigd op de dringende noodzakelijk heid van verlaging van vracht voor den export van fruit en groenten. De ver- 1 II

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1