^rouinciale 55eemosche No. 73 DONDERDAG 27 MAART 1930. 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND ZEELAND Volharding Stoomt en Verft alles KERKNIEUWS MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG,: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel Lange St. Pieterstraat, Middelburg meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit- Telefoonnummers:drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels Redactie 269 Administratie 139 opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol Postchèque en Girorekening 43255 „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. EERSTE KAMER. Arbeid, handel en nijverheid. De zaak Fruytier. Wat al onderwerpen zijn gisteren in de Eerste Kamer behandeld, bij de begroo ting van Arbeid, handel en nijverheid! Waarom toch al die detailpunten? De Eerste Kamer kan immers toch niets meer aan begrootingen en wetsontwerpen ver anderen? Zij kan alleen over het geheel ja of neen zeggen. Daarom ware ook de groote lijn in de beschouwingen, die slechts „algemeen" kunnen zijn, ge- wenscht. Ofschoon de voorstanders der senatoriale breedvoerigheid kunnen op merken, dat de minister toch toezegging van overweging kan doen en in zijn prac- tisch beleid, of bij de voorbereiding van nieuwe wetsontwerpen, rekening kan houden met wat er gezegd is? Goed houden we het daarop. Merkwaardig is hoe men vasthoudt aan het geval met den ongelukkigen en on- handigen heer Fruytier. Ongelukkig was hij in Curasao onhandig door een plaats in Den Haag met zooveel nadruk te ambiëeren. Wij kunnen dan ook vol ledig instemmen met wat de heer Slin- genberg namens de v.d. fractie zeide, n.l. dat het noodzakelijk kan zijn een amb tenaar, die zich beschikbaar stelt voor het ambt van gouverneur van Curaqiao, in uitzicht te stellen, dat hij na het beëindi gen daarvan weer voor -herplaatsing in zijn oude betrekking in aanmerking komt; maar dat er bezwaar is tegen een plaat sing, waardoor een ander verdienstelijk ambtenaar onrecht wordt aangedaan. Wachten we echter af, wat minister Verschuur hiervan zal zeggen. TWEEDE KAMER. De landbouwcrisis. Zooals wij gisteren reeds schreven: als regel wordt er met een interpellatie wei nig positiefs bereikt. Maar zij kan niette min haar nut hebben, omdat de ver schillende politieke partijen daarbij de gelegenheid hebben omtrent één con creet punt eens in den breede hun stand punt uiteen te zetten. Dat hebben ze nu b.v. ten aanzien van de landbouwcrisis gedaan. Het resul taat, in hoofdzaak althans, is samen te vatten in de conclusie bij tripliek van den interpellant: Alle sprekers der rechterzijde hebben aangedrongen op steun aan bedrijven in moeilijke omstandigheden en alle spre kers ter linkerzijde hebben zich daarte gen verklaard. Het stelde spr. teleur, dat de minister eergisteren zoo'n absoluut af wijzend standpunt innam en het verheug de hem, dat de minister daarop thans al thans eenigszins is teruggekomen. Dat laatste slaat op minister Ruys de Beerenbroucks toezeggingen, dat hij vele zaken zal overwegen, of er eens over zal denken, én op diens positieve mededee- ling, dat de directie van de spoorwegen een reductie van 50 pet. op het vervoer van aardapelen aanvaard heeft, ingaande zoo spoedig mogelijk, eindigende op 15 Juni. Over andere verlagingen is het overleg nog niet afgeloopen. Maar verder: er is weinig licht opge gaan. Juist was de principieele opmer king van den heer Van der Sluis (s.d.j: De oorzaak is gelegen in een overvloedi- gen oogst in de geheele wereld en het eigenaardige verschijnsel doet zich voor, dat er overvloed is in sommige deelen van de wereld, terwijl elders armoede ge leden wordt, ja, dat de overvloedigheid van den oogst oorzaak wordt van nieu we armoede en de landbouwers met fail lissement bedreigt. In een Amerikaansch bericht las spr., dat alleen een misoogst de boeren van den ondergang kan red den, en de heer Bierema zeide, dat wij wel zouden blijven worstelen met groo te oogsten. Op de dwaasheid van dezen toestand heeft nog geen der sprekers de aandacht gevestigd. Maar dat het socialisme hier verbete ring zal kunnen brengen, zooals de heer Van der Sluis meent of het commu nisme, zooals de heeren Wijnkoop en Lr de Visser, elk op hun wijze, meenen dan wel een wederkeer tot Gods wet, zooals ds. Zandt aanbeval, wij gelooven er niet veel van. Ook al omdat dergelijke stellingen in hun algemeenheid, daarge laten hun juistheid, niets zeggen omtrent de juiste wijze van verdwijning eens con- creten misstands. Van belang was de opmerking van en kele sprekers, o.m. van den heer Van Rappard (lib.), dat eens onderzocht moet worden hoe het komt, dat de consument voor akker- en tuinbouwproducten even veel betaalt als altijd, terwijl de produ cent er minder of niets voor krijgt. Een oud vraagstuk, dat steeds van be lang blijft. DE BEMANNING VAN DE „HERTOG HENDRIK". Op de vragen van het Tweede Ka merlid, den heer Brautigam, betreffende het verleenein van een ruimer verlof aan de bemanning van het pantserschip „Hertog Hendrik" na haar terugkeer uit West-Indië, heeft de minister van; De fensie geantwoord, er niet toe te Kunnen overgaan de leden der genoemde beman ning in het genot te stellen van een ruimer verlof, bij voorbeeld van eeu maand. Vollgens de verordeningen der Kon. Marine wordt aan militairen der zee macht tenzij de belangen van dein dienst zich daartegen verzetten, na terugkeer in Nederland uit het buiten land een verlof verleend van veertien dagen voor elk jaar, dat door hen onaf gebroken buiten Nederland! is doorge bracht. Hoewel Hr. Ms. „Hertog Hen drik" nog geen jaar afwezig wa,s, zou de minister in dit geval', wel termen aanwezig achten, thans wat meer dan het reglementair voorgeschreven verlof te verleenen, doch de belangen van den dienst laten zulks niet toe. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren, dat aan de opvarenden van Hr. Ms. „Hertog Hendrik", nadat zij: van onge veer 20 Mei tot plus minus 5 (Juni ver lof hebben genoten, gedurende Augustus a.s. wederom het gebruikelijke zomerver- lof van veertien dagen zal worden toe gekend. HET GEWEIGERD PASVISUM. Op de vragen van het Tweede Katajpir- lid, den heer 'Albarda. betreffende de weigering Van een Nederlandsch pasivi- sutn aan mevr. Koilontay, gezante van de Unie der Sovjetrepublieken te Oslo, hebben de ministers van Justitie en van Buitenïanasche Zaken het volgende ge antwoord De secretaresse van het Nederlandsch comité voor de nationaliteit der gehuw de vrouw, heeft begin Maart aan de regeering verzocht, aan mevr. Koilontay, die door haar regeering was aangewezen, om de Sovjet Unie op de International Women Council Grnference (e Den Haag te vertegenwoordigen en haar particu liere secretaresse een visum te bezorgen. Aan de secretaresse voornoemd is daarop bericht, dat de regiering geen voldoende termen aanwezig achtte, om 'aan de dames een visum voor de toe lating in Nederland te verschaffen. Het betrof de zending naar hier van een officieele vertegenwoordigster van een door Nederland niet erkende regee ring, en dat - van een land, Van iwaarüit .■met stelselmatigheid het streven op om- üeering, ook elders, van de rechts- en zeclelij'ke ordeningen, door propaganda van denkbeelden als anderszins, is ge richt. Openhaar getuigen voor die denk beelden was, gelijk nog nader is beves- ;tigd, het doel van dat bezoek'. Weigering van toelating was ouder die omtslandig- heden naar het oordeel der regeering weliswaar niet plicht van zelfbehoud, maar toch wel van zelfrespect. WISSELING VAN ZENDERS. Met ingang van 6 April a.s. vinden de uitzendingen van Avro, Vara en K.T.B.O. (Zondags) wederom via den zender van Hilversum, en dien van, K.R.O., N.C.R.V. en V.T.R.O. (Vrijdags) via den zender van Huizen plaats. MIDDELBURG „Een zwaluw maakt geen zomer" en één vreemdeling evenmin. Maar het is toch een genoegen reeds in de maand Maart vreemde auto's met gasten te zien, in hotels te vernemen, dat Ameri- kaansche toeristen zijn afgestapt en personen gewapend met Baedekers of Bemint gij het leven, verspilt dan niet uw tijd, want dit is de stof waar het leven van gemaakt is. andere reisgidsen te zien rondwandelen en bezoeken te zien afleggen op het Stadhuis of andere gebouwen. Zoowel het een als hetrandere is reeds het geval en wekt reeds weer verwachtingen op voor het komende reisseizoen. Mogen de autoriteiten dat ook gevoelen. Mogen zij evenals steeds meer particulieren „Vreemdelingenverkeer" steunen en al les doen om den herbouw der inrichtin gen, die het voor een groot deel van de vreemdelingen moeten hebben en die door den brand zijn vernield, met spoed ie bevorderen. Het was gisteren voor de kinderen van „Kinderzorg" weer een genoege- lijke dag of beter gezegd genoegelijke avond. Dit in het bijzonder door de op hoogen prijs gestelde medewerking van de mondharmonicavereen. „Cresen- do" die vanaf het vereenigingslokaal, den „Buitentuin", al spelende naar Kin derzorg was getrokken. Nadat de directeur der stichting, de heer D. Middelkoop, het gezelschap had verwelkomd, werd spoedig aange vangen met het ten gehoore brengen van verschillende nummers, onder lei ding van den heer Wagenvoort, en be geleid door den heer Willems op de pi ano, belangeloos afgestaan door de fir ma Gebr. Wagenaar. Behalve de mnzieknummers waaron der populaire, medegezongen, melodiën werden ook een paar voordrachten ge geven, die de vroolijkheid ten zeerste verhoogden. Aan het slot der bijeenkomst tijdens welke versnaperingen niet ontbraken, bracht de directeur Hartelijk dank aan Crescendo voor wat het de kinderen, maar ook de andere aanwezigen, op de zen avond had doen genieten. VLISSINGEN. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht een man, die zich alhier aan verduistering van een rij wiel schuldig maakte. In een kantoor alhier is inbraak ge pleegd, maar niets is vermist, daar er geen geld in het kantoor is des nachts. De onbekende dader of daders kwamen door het valraam binnen. De politie stelt een onderzoek in. WALCHEREN. O.- EN W. SOUBURG. Gisteravond is alhiei een druk bezochte vergadering gehouden van gemeentenaren. Bespro- hen werden de, plannen inzake Je wa terleiding en de electriciteitsvoorziening die heden in den raad aan de orde ko men. De vergadering ging uit van de afdee- ling der S.D.A.P. Als spreker trad op wethouder De Priester en als debater raadslid Cijsouw. Met bijna algemeene stemmen ver klaarde men zich voor verplichte aan sluiting bij de waterleiding en met alge meene stemmen voor een ondergrondsch net voor de electrificatie. SEROOSKERKE. Naiar wij uit officiee- le bron vernemen heeft jhr. W>. Z. van Teijliingen eervol ontslag aange vraagd als burgemeester van Seroosker- ke (W.) tegen 7 Mei) a.s. Den 8sten Mei 1930 ik 't 24 jaar gele den dat hij werd benoemd. Zeer velen zullen hem noode zien heen gaan Alle inwoners v'an Serooakerke zijn in dit aantal jaren wel overtuigd geworden een humanea onpartijdigen burgemeester in hem te hebben gehad. WESTKAPELLE. De heer J. Basti- aanse, volontair ter secretarie alhier, is benoemd tot klerk ter secretarie te Mid delburg. ZUID-BEVELAND. 's HEERENHOEK. Naar we vernemen is, E. B. reiziger alhier, die onlangs door de politie werd aangehouden en ter be schikking van de Justitie is gesteld, als verdacht van valschheid in geschrifte, gisteren in vrijheid gesteld. THOLEN. OUD-VOSSEMEER. Naar de Zeeuw' verneemt is de heer J. G. Hamer be noemd tot burgemeester dezer gemeente, ongeveer 33 jaar oud. Hij was voorheen werkzaam aan den Raad van Arbeid te Goes en vervolgens aan de secretarieën te Staphorst, Veenendaal en Kinschoten. Hij is thans tijdelijk werkzaam als secre tarisvont vanger te Oudenrijn (U.) De nieuwbenoemde burgemeester, be hoort tot de Ned. Herv. kerk en is lid van de a.-r. partij. THOLEN. De afdeeling Zeeland van den Nederl. bond van gemeente-ambte naren heeft, bij enjcele candid'aatstelling tot lid van het hoofdbestuur herbenoemd den heer H. J. Laban,' secretaris dezer gemeente. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. SLUISKIL. Naar we vernemen is uit een gister ingesteld onderzoek, aan de amoniakfabriek, in verband met het val len van een arbeider, van een steiger, ge bleken dat voornoemde steiger van deug delijk materiaal was. De toestand van den Italiaanschen arbeider is nog steeds zeer ernstig. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Gemeenteraad van Aardenburg. Dinsdag j.l. 'kwam de Raad' in voltal lige zitting 'bijeen. Besloten werd tot toetreding van den Prov. Brandweerbond. Over een verzoek van den heer W. J. van Viooren, öm een stukje van de weide van C. Ysebaart iu erfpacht te mogen ontvangen, ontspon zich voor de zooveelste maal over "hetzelfde onder werp een lange discussie, die geen re sultaat opleverde voor adres'sant. In deze discussie gebruikte mevrouw Ancion een paar maai het woord „oö gerlijk'waartegen de heeren Catsm'an en Hellebrand protcs leerden, omdat zij beweerden dat er tegenover W-. J. van Nooren niets oneerlijks besloten was. De Raad had na ernstige overweging een eerlijk besluit genomen. Op het adres werd afwijzend beschikt en de tegenwoordige huurder C. Yse baart zal' hel overblijvende deel van 'meer besproken weide, die voor zijn landbouwbedrijf onmisbaar is, in erf pacht ontvangen op de gewone voor waarden. i De jaarwedde van den gemeenle'bode. M. Pattisl, werd verhoogd van f 150 op f 200. Aan mejuffrouw P. Siegers werd eer vol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O. L. school tegen 1 a.s. knits op dien datum op eenige wijze in de vacature is voorzien. Mevr. v. d. Broecke wenschte mdj Siegers de zekerheid te geven, dat zij met 1 Mei haar nieuwe betrekking bij de Philipsfabrie'ken te Eindhoven zou kunnen aanvaarden, omdat dit voor haar niet enkel uit financieel oogpunt, van belang was1, maar vooral voor de tajak' Idie haar daar wacht. B. en W'. beloofden al het mogelijke te doen om- de (vier- zoekster ter wille le zijn, terwijl de voor zitter haar dank' bracht voor haar ijlver en voor de wijze waarop zij steeds' (de belangen van het openbaar onderwijl had voorgestaan; Aardeuburg verliest in haar een uitstekende leerkracht. Aan het muziekgezelschap „Aarden- burgsche Fanfare" werd voor 1930 z. b.st. een subsidie toegestaan van f 350. Bij de bespreking daarvan vestigde 'me vrouw Ancion de aandacht op Öe mu ziektent, waarvoor de gemeente Jaar lijks ook' f ,125 geeft; zij' zou 'het wen- schelij'k vinden, dat deze eigendom) del' gemeente werd. dan konden andere mu ziek- of zangvereenigingen daarvan oak gebruik' maken. Dit kan nu ook', zonder eenige moeite, 'beweerden mevr. v. d. Broecke en de heer Hollebrand. B. en W. zullen de zaak der muziektent eens besludeieren. Een adres van de bewoners van de Tuimelsteenstraat met verzoek' om daax trottoirs aan te leggen werd naar B. en W. verwezen om advies. Dr. J. de Hullu had den burgemee|sier van Aardenburg een exploit laten be- tee'kenen, waarin deze -gesommeerd werd geen uitvoering te geven aan het op- heffingsbesluit van het Burger Gasthuis te Aardenburg, waaraan dr. J. de Hullu geneesheer is. wanneer niet voorzien wordt in een schadeloosstelling tenge volge van de opheffing zijner betrekking te zijden genoege. Met dit exploit had de burgemees Ier tegelijk ontvangen het exploit, hetwelk dr. J. de Hullu had laten 'betee'kfenen aan Regenten van het Burger Gasthuis1. De Raad besloot den burgemeester te machtigen desgewenscht de noodige mid delen van verweer te inogen nemen. Van de leening 1917 werd no. 28 uit- Gr. Markt G 12 (Ingez. Mad.) geloot. Het vermenigvuldigin'gscijfer voor 1930 werd evenals het vorige jaar, be paald op 0,7. Tengevolge van de invoe ring der Ziektewet op 1 Ma-art j.l. werd besloten van de betrokken, ambtenaren of werklieden een premie te, vorderen zoo ver de wet het toelaat. De heer Hollebrand had liever (gezien, dat de gemeente al'les betaalde. Hier werd even gepauseerd en bracht, injgevolge het besluit, genomen bij het opmaken der begrooting, de echtgenoote van den veldwachter voor de .eerste ma-al thee met versnaperingen voor de dames en heeren binnen. Na dit intermezzo werd vastgesteld de verordening o vereenkomstig art. 21 der Ziektewet houdende de bedragen diei de ingezetenen van Aardenburg zullen te bes talen hebben, bij eventueel vervoer, ver pleging, verzorging, ontsmetting enz. van lijders aan besmettelijke zjekten. B. en W. stelden voor inkomens bene den f1000 vrij te laten; inkomens van f 1000—1500 zouden 25 pet., die van f 1500—2000 40 pet., die van f2000 2500 50 pet., "die van f 2500-3000 75 pet., die met meer dan f 3000 alles beta len De heer Hollebrand wilde vrijstel ling géven tot 'f 1200, bij meende, dat hier nu eens niet wat voor den ar beider te doen was, zooals veelal het ge val ie, maar hier viel iets te doen voor den kleinen middenstand. Mevr. v. d. Broecke vroeg naar de kosten van besmettelijke ziaklterakenin- gen en wilde voor meerdere patiënten uit één geizin, wat toch bij besmettelijke ziekten veel voorkomt, reductie toestaan. De Voorzitter meende, dat dit de ontworpen verordening, die niet dan na grondige studie ontworpen was, te veel zou aantasten. Mocht blijken, dat de ver ordening de draagkracht van eenige cate gorie te boven ging, dan zou de raad zeer zéker afwijkingen gaarne toestaan. Zij werd -goedgekeurd met de stemmen van mevr. v. d. Broecke en de heer Hol lebrand tegen. Ingevolge een schrijven van den Pen sioenraad werden de jaarwedden van eenige ambtenaren opnieuw bjj raadsbe- dluitï' a-stgesteld, terwijl de betrokken ambtenaren een afschrift v'an dat besluit terhand gesteld zal worden om aan den Pensioenraad over te leggen. De ligger van wegen ,en .voetpaden werd opnieuw vastgesteld met een wijzi ging in de buurt Draalburg, die den heer Van der Hooft toelichtte. De rekening van het Burge-r Wees huis, dienst 1930 werd goedgekeurd met een ontvangst van T 24.846 en een uit gaaf van f 21.010. Bij de rondvraag informeerde de heer Blondeel naar het toegetzegd herstel van den Heereweg, waarop de voor zitter antwoordde, dat het werk met Mei a.s. zou aanvangen. De heer Wieme bepleitte volledig herstel van het voetpad naar Sit. Kruis, terwijl de heer Hollebrand een lee ning zou willen sluiten om daaruit alle daarvoor in aanmerking komende wegen of voetpaden te herstellen. 'De heer Wieme kreeg toezegging dat het pad zou verbeterd worden, maai- het (voorstel van denheer Hollebrand werd bestreden door den heer C a t s m a n, om dat dit veel te duur zou worden voor de gemeente, daar van een leening jaar lijks rente en aflsosing moet betaald wor den. Wanneer het bedrag dat jaarlijks 'van een vrij groote leening aan rente moet betaald worden gedurende enkele jaren besteed wordt voor herstel van wegen en paden .zal dit de gemeente veel voordeeliger komen. Een besluit in dezen werd niet geno men, waarna de raad in besloten zitting ^verging. De kerkdienst, welke a.s. 'Zondag avond te kwart voor 6 in de Gèref. Noorderkerk aan de Bogardstraat te Middelburg wordt gehouden, zal door de Ned. Chr. Radio-Vereen, over

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1