'Brouinciale üfeeutusdte VOORJAARSSTOFFEN. 'HILIPft J. F. W0LSKY, ONTVANGTOESTEL 2511 No. 72 WOENSDAG 26 MAART 1930 173e Jaargang IN ONZE STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. De mijnen. De Zuiderzee. De landbouwcrisis. BINNENLAND DE STUDIEREIS VAN DEN BELGI SCHEN MINISTER VAN VERKEERS MIDDELEN. NOTARIAAT. AFZET VAN NOORSCHE VISCH IN NEDERLAND? DE VOLKSTELLING. AARDSCHOKKEN. L. Delft I 18 - Middelburg, Zéér aparte Genres. ZEELAND MIDDELBURG WALCHEREN. Prijs toestel No. 2511 f 330.- Gemeenteraad van N. en St. Joosland. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UÏTG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcbèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD Bij de begrooting voor de staatsmijnen in Limburg hebben minister Reymer en de heer Oudegeest (s.d.) een weinig op hoffelijke wijze gedebatteerd, maar zij is z. h. s. aangenomen nadien. En zoo verging het ook de begrooting voor het Zuiderzeefonds. De heeren Wes- terdijk (v.-d.) en Van den Berg (lib.) heb ben daarover welgedocumenteerde rede voeringen gehouden waarin zij weliswaar toegaven, dat doorgezet moest worden, maar toch: eenig pessimisme was er wel. Minister Reymer antwoordde, dat hij z'n best deed zich zoowel voor overdre ven optimisme als voor défaitisme te hoe den. Het omtrent de ontzilting, het in cultuur brengen en de uitgifte der gron den door de sprekers aangevoerde, vond spr. belangwekkend doch praematuur. De begroeting is echter aangenomen en we gaan dus door! TWEEDE KAMER. Over het onderwerp van den dag: de alom heerschende crisis in het landbouw bedrijf, heeft de heer Van den Heuvel (a.r.) geïnterpelleerd. Gaf het maar wat! A ant met algemeene beschouwingen over de crisis bereikt men geen opheffing van die crisis zelf tenzij dan het ant woord van de regeering licht brenge of hoopvolle toezeggingen bevatte. Maar dat was hier niet het geval. Interpellant wilde dat er „iets gedaan" zou worden en daarom vroeg hij maat regelen, die hij in de volgende vragen had neergelegd, zonder eenige voorkeur voor een of meer dier maatregelen: 1. Is de regeering bereid de ernstige landbouwmoeilijkheden, waarin de ak kerbouwbedrijven zich bevinden, te ver lichten door een of meer van de navol gende maatregelen: a. te bevorderen de indiening van een landbouw-steunwet waarin, tijdelijk, een klein invoerrecht op tarwe en rogge wordt geheven en tegelijkertijd de wet op grond waarvan de vleeschaccijns ge heven wordt buiten werking wordt ge steld gedurende denzelfden tijd; b. een regularisatie van den graanin- voer op de wijze waarop dit in Zwitser land geschiedt; c. een uitvoerpremie te geven voor aardappelmeel; d. een voorschot aan de coöperatieve aardappelmeelfabrieken ten einde deze in staat te stellen de noodige betalingen aan haar leden te doen; e. een steunmaatregel voor suikerin- dustne, hetzij op de wijze va.ii het ver- leden jaar in de Tweede Kamer aange nomen wetsvoorstel, hetzij door een in voerrecht op suiker? 2. Heeft de regeering nog andere hulp middelen waarmede ze in den acuten noodtoestand van -dit oogenblik kan hel pen? De minister wilde, blijkens zijn ant woord, ook van dit „klein"-protectionis- me niet weten en op de tweede vraag zeide spr., dat de regeering niet beschikt over -en hulpmiddel waarmee zij o n- m d d e 11 ïj k in den critieken toestand kan helpen. De toestand is ontstaan door de prijs daling en de regeering kan daarin geen verandering brengen. Zij moet voortgaan met die maatregelen, welke strekken tot mtensiveermg van den landbouw en het geven van goede voorlichting. Spr. wees verder op de proefvelden, de proefboer- derijen, de demonstratievelden, maatre gelen, welke, zoover de middelen het toe laten, kunnen worden uitgebreid. Hierop volgde een breedvoerig debat over dc landbouwcrisis, waaraan afge vaardigden van velerlei politieke rich ting deelnamen. Hei wordt nog voortgezet. DE TERRITORIALE WATEREN. De commissie voor de territoriale wa teren der codificatie conferentie voor het internationaal recht heeft in haar verga dering van gisterochtend de bepalingen behandeld, vervat in grondslag no. 22, welke als volgt luidt: „De strafrechtspraak van den oever- staat kan niet worden uitgeoefend in ge val van misdrijven en misdaden, bedre ven aan boord van een vreemd koopvaar dijschip, dat door zijn territoriale wate ren vaart, tenzij lo. de gevolgen van deze misdrijven of misdaden zich uitstrekken buiten de stad of 2o. zij er toe kunnen leiden de openbare rust van dat land of de goede orde in zijn territoriale wa teren te verstoren, of 3o. de hulp van de plaatselijke autoriteiten is ingeroe pen door den kapitein van het schip de vlag voert." Sommige delegaties hebben voorge steld verschillende punten van dezen tekst nauwkeuriger te omschrijven. De bespreking heeft o.a. geloopen over de kwestie van de eventueele conflicten tus- schen de bevoegdheid van den oeverstaat en den Staat van de vlag van het schip. Besloten is dat het niet noodig was deze kwestie uit te maken in het te slui ten verdrag. Wat de staatsschepen be treft, hebben sommige gedelegeerden her innerd aan het bestaan van de Brussel- sche Conventie van 1926 over de immu niteitsrechten van deze schepen. Ten slotte is grondslag no. 22 ter fine van onderzoek verwezen naar de eerste juridische subcommissie van de commis sie. De minister van verkeersmiddelenLip pens, die van zijn studiereis naar Ne derland is teruggekeerd, heeft zich in particuliere bespreking op enthousiaste wijze over de organisatie van het spoor weg-, tram- en 'busverkeer in Neder land uitgelaten. Vooral de ë'lectrische spoorweg tusschen Rotterdam', Den Haag en Amsterdam 'bleek zijn belangstelling te hebben gewekt. De minister zag gaar ne een .gelijksoortige verbinding tot stand kdmen tusschen Brussel, Mechelen en Antwerpen en zal; trachten, dit plan bin nen afzienbaren lijd te verwezenlijken. Omtrent de Nederlandsche- Belgische betrekkingen heeft de minister zich in een interview met Het Laatste Nieuws o.to. als volgt uitgelaten: i „In een ongelooflijk korten tijd legt 'men per vliegtuig, den afstand van Ant werpen naar Rotterdam, de twee wel allerbelangrijkste Europeesche havens, af. Welaan, men dient dan toch zoo ver standig te zijn ojm te beseffen, dat die steden meer e(n meer als het ware vlak naast elkaar komen tc liggen en onder- deelen van een groot geheel zijn. Ik vertrouw er dan ook op, dat men over en weer de moeilijkheden, die nu nog voorhanden zijn, idt den weg zal welen te ruimen, en dat ook in dit 'opzicht de toekomst hoopvol zal' wezen". 'Minister Lippens stelt vastt, dat Ne derland en België als gevolg van hun ligging 'met hun economische belangen op elkaar aangewezen zijn en het dwaas zou zijn in 'beide landen elkaar geen plaats onder de zon te gunnen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot no taris binnen het arrondissement Breda, ter standplaats de gemeente Breda: B. J. W. Drion, candidaat-notaris, wonende te Breda; Assen, ter standplaats de ge meente Zuidwolde (Drenthe): M. J. Ho- man, candidaat-notaris te Gieten. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE EN DE BRITSCH-INDISCHE VLIEG TERREINEN. Naar Reuter uit Londen seint, heeft gisteren in het Lagerhuis bij de bespre king der luchtvaartbegrooting kap. Ken- worthy (lab.), pleitende voor de interna tionale vrijheid in de lucht, gelijk er vrij heid ter zee bestaat, gevraagd of het wel erg verstandig was zonder geldige reden de Nederlandsche vliegtuigen te beletten of te belemmeren in hun vlucht over In- dischen bodem, daar men, als de vlieg- dienst op Australië gereed was en inge wijd moest worden, aan Holland zou moe ten vragen of men van zijn vliegterreinen en stations in Oost-Indië gebruik zou mo gen maken. De minister van de luchtvaart ant woordde dat de weigering slechts be trekking had op het gebruik der Britsch- Indische vliegvelden, daar het gevaar hieraan verbonden de Engelschen even zeer als de Nederlanders bedreigde. De Nederlanders konden wel zeggen dat zij het risico wenschten te aanvaarden, maar de Britsche regeering zou verant woordelijk worden gesteld als er iets gebeurde. Er bestond geen voorkeur Geen last U opgelegd, buige U zoo diep ter neer, dat gij niet meer omhoog ziet. waarvan Holland het slachtoffer was en de betrekkingen met Holland waren vol komen in orde. De tijd zou de moeilijk heden die er nu nog zijn, uit den weg ruimen. De Noorsche minister van Handel heeft, vergezeld van een inspecteur der visischerijen in Noorwegen, de vorige week een 'bezoek gebracht aan IJmui- den, wordt aan de N. Rott. Crt. 'gemeld. Dat bezoek stond in verband met de «'pogingen, den uitvtoer kan visch uit Noorwegen naar ons Tand uit te brei den. Deze pogingen worden gesteund door de Noorsche Staatsspoorwegen, die op deze wijze meer vervoer tot zich tra-chten (te trekken. Tot üog toe geschied de de uitvoer van visch van Noorwegen hoofdzakelijk per stoomschip. Het ver voer per spoor gaat via Zweden n'aar Duitschland en over dat land wil men dan ook zoo ons' 'land, België en mo gelijk andere landen voorzien. Onlangs rijn reeds eenige proeven met zendin gen naar Nederland genomen, die te IJ- imuiden in de mankt werden gebracht .Voor de eerste partij visch werden goe de prijzen 'betaald, maar de proef is toch mislukt. De voornaamste oorzaak daarvan was, dat het publiek deze visch niet wilde koopeii, omdat ze zwart zag Dat is toen Tn ons land niet gewoon-, hier wil toen blanke visch hebben, die in goeden staat moet verkeeren. Naar de Maasbode verneemt is het be drag der tegemoetkoming aan de gemeen ten in de kosten der elfde algemeene 10- jaarlijksche volkstelling uit te keeren bepaald op 7 V> ets. per getelden per soon. Maandagmorgen zijn te Telok Betong een 4-tal aardschokken opgetreden, waarvan er twee hevig waren en gepaard gingen met gerommel. Men vermoedt, dat de schokken verband houden met de wer king \an de Krakatau. Bijzondere sorteering (Ingez. Med.) Op verzoek wijzen we er op, dat Abusievelijk in de gister geplaatste ad vertentie van de Burgerwacht Middel- buig stond ,dat deze bijeenkomst in St. Joris (morgenavond) om kwart vóór acüt zou beginnen. Dit moet zijn om kwart over acht. Men verzocht ons te dezer plaatse nog even te herinneren aan de uitvoering van het Middelburgs Mannenkoor op Vrij dag aanstaande. Wï; vesl'gen de aandacht op de le zing van Dr. E. van Raalte over „Van Lo carno tot Kellogg-pact", uitgaande van de hier gevestigde afdeeling der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede Vrijdagavond in de achterzaal der Sociëteit St. Joris. In verband met het overlijden en de ter aarde bestelling van wijlen den heer J. R. Domenie, heeft gisteren de weke- hjksche repetitie van het Middelburgsch Muziekkorps niet plaats gehad. VEERE. Het bezoek van den Minister van O., K. en W. met de heeren, van de Monumentenzorg, den commissaris der Koningin en den chef van de afdeeling K. en W. van het departement, mag voor Veere van groote 'beteekenis worden ge acht. Het eerste werd een bezoek gebracht Wanneer U wilt genieten van radio op haar mooist, neemt dan een Philips Ontvangtoestel 2511; wanneer U 'n toestel wilf mef een aes- thetisch uiterlijk, groote geluidssterkte, geperfoctionneerde volumeregeling - wanneer U een toestel wenscht, dat- U op een stopcontact van de hchtleiding kunt aansluiten, dat niet slechts één knop is af te stemmen, dat de grootste selectiviteit bezit, neemt dan een PHILIPS ONTVANGTOESTEL 2511, het toestel dat bij referendum op de groote Olympia Tentoonstelling te Londen den eersten prijs behaalde en dat zoowel door technici, musici al» door luisteraars in binnen- en buitenlond als het beste wordt beoordeeld. Prijs, compleet met Philips „Meesterzanger" en Philips Antenneveiligheid, f 493.25 met Philips „Meesterzanger" een volmaakte combinatie 'inflez Melt.) aan het Stadhuis, dat van binnen en van buiten geheel in oogen schouw werd ge nomen, o. a. ontzagen de hooge gasten den ver van makkelijken tocht naar de spits van den toren niet. Na afloop der bezichtiging had een conferentie met het dag. bestuur der ge meente plaats en werd de mogelijkheid der restauratie van het beroemde ge bouw besproken. Naar aanleiding van die conferentie heeft het dag. bestuur hoop, dat deze bespreking er toe zal leiden, dat het rijk mede wil werken om te geraken tot een doelmatige restau ratie. Een bezoek werd gebracht aan het Schotschè huis en aan het werk tot her stel van den muug. 'bij den Campveeijs- schen toren, voor de groote kerk bleef geen tijd meer over. Het gezelschap dronk voor het vertrek thee ten stadhuize en vond de burge meester, de heer H. Dronkers, gelegen heid te verzekeren, dat het op hoogen prijs is gesteld, dat de Minister de verre reis naar Veere heeft willen maken, om zich persoonlijk 1e overtuigen van den toestand waarin deze gemeente en inzon derheid het fraaie raadhuis zich bevindt. Maandag vergaderde de raad dezer ge meente. Afwezig wegens ongesteldheid de heer Vogelaar. Ingekomen is een bericht van de N.V. de P.Z.E.M., dajt de prijs, van het 'elec- trisch dicht voor 1930 is bepaald op 45 cent per K.Wi.U.,- dat de 'kósten, van den aanleg der efeefcrisehe leiding voor de straatverlichting bedragen f 730. Daar dit bedrag aanmerkelijk hooger is: dlan de opgegeven raming dier kosten is na dere toelichting verzocht, cloch nog niet ontvangen. Medegedeeld werd dat het straatwerk voor 1930 is gegund aan den heer L. G. J. v. d. Ven voor 38 cent! per vier kanten Meter en dat van hem een paritij klinkers zijn aangekocht voor f 17.50 per 1000 stuks franco op den wal al hier en dat B. en W|. de eenige ambte naar die volgens de ziektewet moet ver zekerd worden, n.l. ae grafdelver, ver zekerd hébben bij den Raad van Arbeid Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het door B. en W. vvorloopig opge- •maakte kohier der Hondenbelasting wordt goedgëkeurd en vastgesteld op f 75 met 30 aangeslagenen elk voor 1 liond. Voor het vervoer van materialen voor de wegen was maar één inschrijver n.L Simon Janse. B. en W. stellen voor het werk' aan hem te gunnen. Na eenige na dere inlichting, aldus besloten Vervolgens wordt het contract voor gelezen van de P.Z.E.M. voor de straat verlichting. Op enkele punten hebben B. en W. nog nadere inlichtingen gevraagd. Als die tot hun geinoeigeai gegeven wor den, keurt de Raad het contract goed. Op voorstel van B. en W. worden eenige onderdeelen van de niet meèr noodige gaslampen, verkocht voor f 3. Ingekomen zijn een tweetal verzoeken om ondersteuning uit de gemeentekas. De Voorzitter wil die in gesloten vergadering benandelen. De heer Poppe vindt daar geen aan leiding voor. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 5 tegen 1 st. De Raad galat over in gesloten vergadering. Na heropening der openbare verga dering wordt besloten aan den eenen adressant gedurende de fnaandën Maart en Aprilt! f 3 per week uit te [betalen', en aan den anderen naar omstandigheden in verband met zijn werk', gedurende eenzelfde termijn en een maximum be drad van f 3.50 per week. Hierna 'komt in behandeling een con cept-politieverordening. Enkele wijzigin gen werden aangebracht en nadere in lichtingen verstrekt, doch in zeer korten tijd was het concept, dat 99 artikelen bevat, behandeld en goedgekeurd. In verband daarmede werd de ver ordening o p de Brandweer opnieuw on veranderd vastgesteld. Bij de rondvraag' heeft de heer Pop- p e gewezen op de moeilijkheden van den havenmeester bij de controle van het innen van het 'bedrag dat betaald moet worden van eik voer dat op den weg naar de losplaats de weegbrug pas seert, doordat de controle zoo moeilijk is. Hij meent dat de weger van de weeg brug hem wel gegevens 'kan verstrekken hoewel niet alles. Hijl zou dat toch wil len bepalen, doch acht 'het dan billijk daarvoor aan den weger een kleine ver- 'goeding te geven. B. en W. zullen feen en ander nader overwegen en later hun meening daarover mededeelen en verdér wil de heer Poppe de locooien ïn de Kerkstraat laten snoeien voor den zomer.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1