|3rouinciate jZeeuwache deoudêthomas Oe XX" Eeuw. Slioprsslmj „tSUil" hol I reeds otze «astb, Meid p lila No. 69 ZATERDAG 22 MAART 1930 173e Jaargang Dl! nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD IN ONZE STATEN-GENERAAL* BINNENLAND MIDDEL De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertenties 30 cent per reöel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement&voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. TJITG.N.V. DE MIDDELBURGS CHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regei meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Een prijsje-vraag. Let wel: dit is geen officieele prijsvraag voor beeldende of grafische kunstenaars. Want dan is het niet voor de poes daar komen, hebben we zoo wel eens gehoord, allerhande zwaarwichtige re glementen, commissies en wat dies meer zij, aan te pas. Dit is dus geen prijs-vraag en geen prijs-vraagje, maar een prijsje-vraag. D. w. z. de vraag is de hoofdzaak en de eigenlijke aardigheid en de prijs is.... nu ja, een aardigheid j e. Daar gaat-ie dan. Onze lezers weten nu zoo langzamer hand wel, wat voor een soort van ru briek „De XXe Eeuw" is, welke onder werpen daaronder gemeenlijk behandeld worden, en op welke wijze. Boven deze rubriek zouden we nu wil len hebben wat in het Nederlandsche woordenboek heet een „hoofdje" en in het vak een „kopje". Geteekend in zwart op wit. Of een typografisch ontwerpje dat komt óók in aanmerking. De bedoeling is dit: een symbolisch, een decoratief, of een zuiver letter-ont- werp te maken, dat, na verkleining op cliché, de breedte zal hebben van één kolom (66 millimeter) terwijl de hoogte ten minste 18 en ten hoogste 30 millime ter mag bedragen. Op het ontwerp moet in duidelijke letter voorkomen: De XXe Eeuw. ■Voor de rest laten we het nu over aan de teekenlustigen en -kundigen onder onze lezers, die hun krachten er eens aan willen beproeven. Wie er aan mee mogen doen? Allen, ook jongeren. We denken aan leerlingen van ambachts- en industrie scholen, teekencursussen, bouwkundigen, grafische kunstenaars, iedereen die dit leest en er lust toe gevoelt, mag zijn werk inzenden. Ook leerlingen, gezellen en meester-typografen mogen er hun ge waardeerde krachten aan wijden. En hoe men moet inzenden? I. Een schetsje op ware grootte (66 m.m. breed). II. Een keurig en scherp afgewerkte teekening op 3 X de ware grootte, dus 20 c.m. breed en 3 X de hoogte van de schets. Als gezegd: het prijsje is een aardig heidje. Als er verdienstelijk werk bin nenkomt en we vinden er een ontwerp bij, dat we boven onze rubriek zullen zetten, dan is de prijs 10. Is er niets bruikbaars, maar toch wel aardig werk bij, dan keeren we 2 troostprijzen van 2.50 uit. En wordt het niets dan geven we niets. Maar dat laatste ver wachten we zeker niet. Jury: de directie van dit blad, geas sisteerd door den zetterij-chef. door: ANNY von panhuys. 54 en^j^sai^Dcaat "vouwde het papier oipen Hoogheid! Hel was op het eerste hofbal van dit jaar, dat het Uwe hoogheid behaagde met mij te spreken over mijn portret, dan na mijn vijf en twintigjarig jubileum als directeur van het schilderijmuseum aldaar in de directeurskamer zijn plaats zou verkrijgen. Ik beweerde, dat na mijn dood nnjn gezin zeker van zijn recht zou gebruik maken het voor zich te recla- nieeren Door Uwe Hoogheid werd te dien aanzien twijfel geuit en zij was van oordeel, dat het gezin daarvoor te ijdel zou zijn, omdat het portret van een fa milielid, dat in het schilderijmuseum des lands hangt, toch voor de wereld een veel mooier effect maakt dan thuis bo ven de sofa in het salon. Toen i'k] da.ar-i tegen inbracht, dat mijn gezin dan in dezen anderen gevoelens was toegedaan was het antwoord van Uwe Hoogheid: „ik heb geen al te groot vertrouwen in Beroep: bestaat niet. Termijn van inzending: tot en met Za terdag 12 April 1930. En nu: de kurk van de inktflesch en aan de krabbel! Het definitieve typografische ont werp kan eventueel op 28 cicero gemaakt worden. EERSTE KAMER. Buitenlandsche zaken. De Eerste Kamer heeft na een vlotte verdediging daarvan, de begrooting van buitenlandsche zaken aan genomen. Enkele merkwaardige uitingen van so ciaal democratische zijde mogen we niet onvermeld laten; de heer Oudegeest (s. d.) zeide o.m.: Als een Engelschman thuis is dan is het: „good old England"; is hij in het buitenland dan is het „Great-Bri- tain". Wij Nederlanders doen juist an dersom; als wij in het buitenland zijn, laten wij onze koloniën, die ons tot een groot land maken, thuis. Engeland sleept overal zijn ko loniën en zijn dominions mee.... En de heer Polak (s. d,), zich tegen een sovjetgezantschap verklarende, omdat 't een haard voor communistische propa ganda zou zijn, merkte op, da t het einddoel van desoiciaal-de- mocraten en van de com munisten hetzelfde is; maar de middelen die de communisten in Rusland toepassen, werpen de sociaal democra ten verre van zich. Zij ziin vijanden van gewetensdwang en geweldpleging; zij willen hun doel bereiken door de massa van de juistheid hunner beginselen te overtuigen. De minister heeft zijn begrooting rus tig en sympathiek verdedigd, maar merk waardig: je wordt er zoo weinig wijzer van, wat deze bewindsman zegt! 't Zal echter, ook met België, wel in orde komen, zegt en hoopt jhr, Beelaerts van Blokland. TWEEDE KAMER. De Winkelsluitingswet aan genomen, - Wijziging der Arbeidswet Zooals wij gisteren, reeds onder Laat ste Berichten melden konden, heeft de Tweede Kamer met 7316 stemmen het wetsontwerp op de winkelsluiting aan genomen. Tegen stemden de staatkundig-geref., de liberalen en de heeren Visscher en Beumer (a. r.), Wijnkoop (comm.), Braat en Lingbeek fh. g,}. De heeren Kersten (s. g.) en Lingbeek (h. g.) hebben voordien nog een „korte verklaring" afgelegd. De eerste zeide, dat 't ontwerp allen principieelen grond slag mist en de heiliging van den dag des Heeren niet bevordert, dat groote aantal- het niet bestaan van familieijdelheid." Die woorden hinderden mij dermal©, dat ik een proef op de som waagde. Het grootste deel van mijn vermogein nam ik van de bank af en verborg het achter mijn portret, voordat het naar het schilderijmuseum werd gebracht. Mijn ge- ain had hiervan geen vermoeden. Dat i'k niet lan,g meer zal leven, weet ik. In geval mijn vrouw en dochter uit ijdelheid of om een andere reden het portret niet zouden terugvorderen, dan zou luidens een door mij opgemaakte en bij den advocaat Stern gedeponeer de bepaling, die een half jaar na (mijn overlijden bekend zou worden gemaakt het geld voor de neide wouwen ver loren zijn en aan de stad verval'Iieïi. Laat echter mijn gezin zijn rechten op het portret gelden, dan verneemt het onverwijld, luidens een andere bepaling waar het geld is te vinden. Aan Uwe Hoogheid moge uit deze proef, waaraan i'k haar, die mij dier baar zijn, onderwierp, blijken hoe zeker ik van mijn zaak was. Moge mij vergeven worden ingeval ik met dit schrijven Uwe Hoogheid zou hebben lastig gevallen; mijn doel was slechts te bewijzen, dat soms toch wel de liefde van het gezin grooter is dan zijn ijdelheid. Wanneer deze regels Uwe Hoogheid onder de oogen komen, zal daardoor het bewijs zijn geleverd, dat de door mij genomen proef schitterend I is geslaagd, anders zou deze brief door In de dorheid van hei dagelijksch leven is elk liefdebetoon een verkwik- len winkelbedienden, post- en treinamb- tenaren zullen moeten werken op Zon dag, dat strenge gemeenteverordeningen zullen worden vernietigd, dat roomsche met christelijke feestdagen zullen worden gelijkgesteld en de vrijheid van de win keliers beknot zal worden. Daarom zou zijn fractie tegen stemmen. De tweede spreker zeide, zijn stem niet aan het ontwerp te zullen geven, omdat het de vrijheid van den winkelier aan banden legt, de Zondagswet omzeilt en deze zelf op sterk water laat liggen en door koppeling van de Zondagsrust aan de winkelsluiting een poging doet om de kwestie der Zondagsheiliging op neutraal terrein te brengen. Daarna heeft de Kamer een wijziging van de Indische begrooting behandeld en aangenomen, vervolgens is een wets- ontwerpje, eerder noodwetje, tot wijzi ging van art. 66 der Drankwet, waar- •bij de liberale afgevaardigde Knottenbelt algeheele herziening dezer slecht-geredi- geerde wet bepleitte ook aangeno men en daarna is het Jamin-wetje, waar over we gisteren schreven, eveneens z, h. st. aangenomen. Toen was het „Feierabend" voor de dames en heeren, tot Dinsdagmiddag één Arbeid, die ons bevredigt, maakt gelukkig. Bedenkt dit bij de be- j roepskeuze voor Uw kind, De 5 Vereeniging voor Beroepskeuze Bureau Arbeidsbeurs, wil U daar- jj over gratis advies verstrekken. (Ingez. Med.) DE ORGANISATIE VAN DEN RIJKS WATERSTAAT. Er is spoedig publicatie te verwachten van het Koninklijk bestuit, waardoor de wijziging welke in den alge me enen maat regel van bestuur, regelende de inrich ting en den dienst van den Rijkswater staat, moet worden aangebracht om tot (benoeming van den directeur-generaal over te kunnen gaan, lui werking treedt. Ir J. A. Ringers, directeur-hoofduit voerder van de maatschappij tot uitvoe ring van Zuiderzeewerken, te Wierin- gen is, met ingang van 1 April benoemd tot directeur-generaal van 'den rijkswa terstaat. De betrekking van inspecteur-generaal komt te vervallen zoodat met ingang ;van genoemden datum aan de inspec teurs-generaal van den Rijkswaterstaat irs. G. Rooseboom en A. "R. van Loon, eervol ontslag is verleend uit hun betrek king onder dankbetuiging Voor de ge- den advocaat Stern zijn vernietigd. I'k' bied mijn 'Hertog mijn allereerb:e- digste groeten aan en verblijf van Uwe Hoogheid do. onderdanige dienaar. ALEX BERNER. Niemand spra'lï, en de groote stilte, die er heerschte, zweefde als eén hè- fkleimmende wolk door (je kamer, 't was of niemand de eerste durfde zijn om te spreken. Men hoorde slechts het zach te geritsel van papier in de handen van den notaris. Een ieder hield zich bezig met zijn eigen gedachten en mevrouw Berner snakte naar het oogenhlik, waarop Stern zou Heengaan. Zij wenschte met Else te spreken over hetgeen zij had verno men, feitelijk had zij zelf nu volstrek! geen recht meer op het geld, ze had iim- mers vrijwillig het portret aan Else af gestaan. De advocaat was de eerste, die het woord nam: „Mevrouw, hiermede is mijn taak' hier in huis volbracht, maar eerst zou ik nog de envoloppe met het schrijven aan den hertog in uw tegenwoordigheid wil len verzegelen." El.se stond vlug op en haalde een kaars lak en het cachet van haar vader. Toen de brief gesloten was, nam Steijn glimlachend de woorden van dank der dames voor zijn kromst in ontvangst en beloofde het noodige te verrichten voor de opvordering van het portret. Walter geleidde hem tot de voordeur, wichtigde diensten door hen aan den lande bewezen. De minister van water staat heeft den heeren in zijn kabinet nog persoonlijk dank gebracht voor de door hen bewezen diensten en hun daar bij medegedeeld ,dat het "die Koningin behaagd heeft hen te benoemen tot com mandeur in de Orde vain Oranje Nassau. De heeren Rooseboom en Van Loon, hebben zich bereid verklaard den minis ter desgewenscht in belangrijke water- slaatsaangelegenheden 'van advies te die nen. De eerste stap, die tot reorganisatie van den Rijkswaterstaat moet leiden is dus gezet. HET INTERLOCALE TELEFOON TARIEF. ITet Tweede Kamerlid Efels heeft den minister van waterstaat gevraagd: Is de minister bereid mede te dealen, lot welk resultaat de in de vergadering van de Tweede Kamer van 10 Dec. j.l. toegezegde overweging van verlaging van hel inlerlocale telefoontarief, in het bij zonder door uitbreiding van, de laagste tariefszone, heeft geleid? DE TERRITORIALE WATEREN. De tweede commissie der conferentie voor de codificatie van het internationaal recht heeft den grondslag van bespreking no. 2 onderzocht, welke als volgt luidt: ,.De souvereiniteit van den oeverstaat strekt zich uit tot de luchtruimte boven zijn territoriale strooken, alsmede tot den, grond, bedekt door die wateren, en tot den ondergrond". Na een langdurige beraadslaging, werd besloten het 'neg'nsel, .vervat in dezen grondslag van bespreking, in het verdrag op te nemen ,met dien verstande, dat daaraan uitdrukking zal worden gegeven in eer. algemeenen vorm. HET FRANSCH-NEDERLANDSCHE ARBITRAGE-VERDRAG. Naar Havas- uit Parijs meldt, heeft do Senaatscommissie van buitenlandsche za ken haar rapporteur Labrousse verzocht zoo spoedig mogelijk zijn rapport over liet Fransch-Nederlandsche nrbilragever drag in te-dienen. Mr. J. F. LINTHORST HOMAN. Op 1 April is het 12!/o jaar geleden, dat mr. J. P. Linthorst Iloman werd 'be noemd tot (Vinunissaris der Koningin in Drenthe. DE ONTSLAGEN BIJ DE BATAAFSCHE. Aneta meldt uit Medan: De Deli Cou rant meldt, dat de administratie der Ba- taafsche Petroluem Mij. te Pangkalan Brandan 15 Europeesche geëmployeer- gen. Enkele kregen vervroegd verlof met gen. Enkele kreg envervroegd verlof met uitkeering van een evenredig deel van het verlofsalaris en aanzegging van ont slag. Enkele oudere employé's der Ba- taafsche zijn ontslagen onder toekenning van een uitkeering van 3 maanden sala ris, benevens vrije terugreis naar Europa. en keerde toen dadelijk weer terug. Hij trof Flse zittend naast haar moeder, wier handen zij zacht en liefdevol streel de en hij hoorde haar juist met 'ha;ar warme, jonge stem zeggen: „Neen moe der, het geldt behoort u toe en plaag u zelf nu niet met allerlei drogredenen. Als ik' vaders portret mag hebben, ben ik' zeer tevreden." Dat mevrouw Berner in een gedrukte stemming was, verraadde haar gezicht, maar zij trachtte die te verbergen door zich een air van koelheid te geven. Wal ter's binnenkomen scheen haar niet tc 'bevallen. „Wees lief tegen hem", fluisterde het jonge meisje, maar niet zoo zachtjes of Waller hoorde de lieve woorden ook. Hij meende, dal nu het geschikt oogenhlik was gekomen om met zijn openbaring voor den dag le komen. „Ik zou gaarne met u heiden, me vrouw en mijn lieve Else, even willen spreken, om u iets belangrijks te ver tellen." „Dat heeft misschien zoo'n haast niet", antwoordde mevrouw Berner tort en wat scherp, „je kunt toch wel 'be grijpen, dat na het bezoek van mijn heer Stern ons hoofd er niet naar (staat aan iets anders te denken dan aan het geen wij zooeven vernamen." „Wat ik te zeggen h'eb mevrouw, is werkelijk zeer gewichtig, het betreft het gebeurde in den nacht, toen ik uw in onmacht gevallen man thuis moestbren- Groote Markt C t2, Tel. 304 DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct Alle waBscben blijven streng gesepareerd en behoeven MET ge- merfet, Voor kleine wasscben en voor hen die van het. kilot*riet" geen gebruik wen- scben te maken bere kenen wij ook per stuk. (Ingez, Med.) ZEE LANi Ned. Reisvereemgmg. De afdeeling Walcheren van de Ne derlandsche Reisvereeniging heeft gis terenavond de laatste \an de serie le zingen gehouden, ditmaal weder in het Grand Hoiel Britannia te Vlissingen. Na zijn welkomstwoord, deo'de de voorzitter, de heer H. P. Staal', mede, dal op 8 April eveneens in Britannia de sluitingsavond van het winterseizoen 1929—'30 zal plaats hebben. Het onderwerp voor dezen avond was de „Ardennen" en inleider de lieer Bak ker, algemeen penningmeester der N. R. V, Spr. meende, dat al zijn de Ardennen bij zeer velen bekend, omdat zij zich ook van uit Zeeland voor kortere ex cursies zoo goed leenen, men er toch gaarne over boort, terwijl men controle op hel gesprokene heeft. Spr. wees pu eerst er op, dal in Zuid-Limburg ree dis. de Ardennen beginnen en men daar maar ook elders in Nederland, en o.a. hier in Zeeland, volop van mooie natuur kan genieten. Komende lot de Ardennen, wees spr. er od. dal daar nog. ziin de herten, de everzwijnen, en ook wel wolven; hoe men van uit trein en touring-C.ar kan genieten van Luik, Han, Dinant, Roche- fort enz., en mede in verband met het jubeljaar 1930 in Belgiëë, ging spr. die per op de onderdeden van een reis door 'dezen bergstreek in. Aan de hand van een serie mooie lichtbeelden geeft spr. een kijk op de bewoners, hun, gewoonten en gebruiken, de middelen, vair beslaan, maar vooral van de sleden en bet land met de talrijke bezienswaardigheden. Spr. gaf blijk van een groote kennis van land en volk en moest zelf, met het oog op de Middel'burgsche leden, zijn re de nog inkorten. Het was weder een aangename en leerrijke avond voor de leden der N. R. V. Applaus en woorden van hartelijken. r gen. „Wat zeg je daar?" Blik en houding van mevrouw Berner verrieden groote spanning. „,Ja, i'k zal u vertellen wat er dien nacht plaats had." Else was doodsbleek geworden, het was haar alsof een koude, wreede hand haar een dolk in het hart stiet. Wlaller's woorden deden haar trillen als een riet stengel in een hevigen wind. Wat zou hij le zeggen hebben, in 's hemels naam wal? In elk geval bleek (vast te staan, dat er in den bewusten nacht iets was gebeurd waarmee hij hekend was. Fn wanneer hij dan al niet iets gedaan had, waarover hij zich moest schamen, waarom liad hij dan niet haar moeder, die hem wantrouwde, een ver klaring gegeven? Door er eerst nu mee voor den dag te komen, bleek dit wan trouwen toch niet geheel misplaatst te zijn. Duizend bange twijfelingen bonsden in Else's hoofd als een zwerm opgeschrik te bijen. Toen ontmoetten haar oogen die van Walter en eensklaps, als door een tooverslag, werd alles licht in haar alle zorgelijke gedachten van hangen twij fel waren verdwenen. Een blijde lach' van aanmoediging vloog den geliefden man tegemoet en zij scheen liem 'toe te roepen: „begim maar èn ontzenuw het wantrouwen mijner moeder, want ik' zie dat je dat kunt." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1