Jïrouinciale j^eeuwBche No. 67 DONDERDAG 20 MAART 1930 173e Jaargang Dl! nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD Wat bet eekent dat nu IN ONZE STATEM-GENERAAL BINNENLAND M.V. STÖGtóWASSCHERlJ „VOLHARDING Kent U reeds onze wssch, berekend per. Kilo M DDELBURGSC COUPA De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg' en 't agentschap Vlissingen jf 3.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Behalve dan toen de felle brand, die de" Sociëteit De Vergenoeging in de asch legde, ons daar dwingende aanleiding toe geleek, hebben we, ten aanzien onzer brandweer-reorganisatie een gepaste stilzwijgendheid in acht genomen, sinds de zaak om advies gesteld was in han den van een commissie uit de Kon. Ned. Brandweervereeniging, De vrijwillige brandweervereeniging hier ter stede heeft, evenals het Comi té van bewindvoerders over de gelden van het Brandweerfonds 7 Dec. 1929, ook al gezwegen, omdat het behoorlijk leek te wachten, tot de toegezegde openbaar making van het reorganisatie-rapport, nadat dit volledig zou zijn binnengeko men, geschied was. Al is zoo hier en daar, zij 't niet in het openbaar, wel eens de wensch ge uit, dat er noodig wat meer schot in de zaak mocht komen. De toestand leek ons dus zoo: de be staande brandweerorganisatie zal haar gewaardeerde diensten con amore blij ven voortzetten, tot de reorganisatie haar beslag zal hebben gekregen. Uiteraard mocht daarbij voorondersteld worden, dat ook zij, in afwachting van die reorganisatie, niet meer zou doen dan de zaak gaande houden. Daarmede laat zich echter, dunkt ons zoo, het volgende slecht rijmen. Eenige tientallen mannelijke inwoners onzer stad voor zoover wij konden na gaan mannen, die zich vroeger reeds op gaven voor vrijwilliger, doch er toen niets meer op hoorden, en verder een aantal leden der hier onlangs opge richte vrijwillige brandweervereeniging ontvingen dezer dagen een briefje thuis van den volgenden vorm: Z. Zinderman Wijk Q no. 333 wordt verzocht te verschijnen op Woensdag, den 19en Maart 1930, des voormiddags tusschen 10 en 1 uur, ten Stadhuize (Bureau Brandweer, boven, ingang Markt) tot Het teekenen eener Vrijwillige verbintenis. Desecretaris b,/h. Best. o./d. Brandweer (w g.) J. W. H. L. v. Karssen. Met verbazing hebben wij dezen op roep, ons in originali ter hand gesteld, ge zien. En wij vroegen ons af: wat betee- kent dat? Temeer, toen wij vernamen, dat den enkelen, die zich aangemeld hebben, werd medegedeeld, dat deze oproep van B. en W. uitging terwijl een hunner, bij na vraag te bevoegder plaatse, zulks ten stelligste ontkend werd. Wij begrijpen dezen zet op het brand weer-schaakbord niet nóg minder, dat een bekend Middelburger en brandweer- liefhebber, die daags na den grooten brand een op z'n zachtst uitgedrukt on- tactvol schrijven thuiskreeg, dat hij voortaan bij brand maar thuis moest blij ven nu óók zulk een oproep tot het aangaan eener vrijwillige verbintenis kreeg! Wij hebben steeds gepleit voor een drachtige samenwerking langs den groo ten heirweg en we zijn nóg die meening toegedaan, dat er moet ko men een eensgezinde brandweer van al le Middelburgers die bekwaam en van goeden wille zijn. Maar bij dezen zet vragen we ons af: Wat beteekent dat nu?? schouwspel van de nervositeit is voor de ontwapenaars een bron van humor. Ten aanzien van den inhoud slechts dit: de jaarlijksche lichting zal worden 1600 man, tegenover 19.000 bij ons; bij oorlog wordt de sterkte 16.000 man, bij ons 3 a 400.000 man; de tonnagevan de marine wordt van 28.700 ton teruggebracht tot 13.000 ton. De totale jaarlijksche kosten worden 17.7 millioen kronen, dat is nog geen 12 milli- oen gulden, tegenover ons defensiebudget van 90 millioen. Dat moge dan geen ontwapening zijn volgens sommigen, maar het nadert die toch al vrij dicht. Spr. besluit met de vraag: wat men wel van deze rechtsche regeering op defen siegebied heeft te wachten? Zijn, als zij voortgaat met hare defensiemaatregelen, ernstige stappen te wachten in de rich ting van een internationale ontwapening? Spr. gelooft dat er in dit opzicht niets is te verwachten, de minister zal niets dan bittere teleurstelling wekken vooral bij de katholieke democraten. Zelfs al zal de Londenschen conferentie iets uitwer ken, dat zal van geen invloed zijn op onze vlootsterkte. Ook ten aanzien van de internationale ontwapening biedt de regeering steenen voor brood. Zij zal die ontwapening bij de andere volken bevorderen! Of men naar ons luisteren zal? Ook de bewape- naars zouden naar zij zeggen den dag gelukkig prijzen, als bet tot gelijktijdige internationale ontwapening zal komen! Voortgaan van het stelsel van den ge- Wapenden vrede moet noodzakelijk lei den tot ondergang. Verschillende sprekers hebben den heer Van Embden bestreden; met recht noemde een hunner het onoirbaar, dat de vrijzinnig-democratische voorvechter der eenzijdige ontwapening, twijfelde aan de oprechtheid van den afschuw van den oorlog en den positieven vredeswil van andersdenkenden. De minister van defensie heeft toen den heer Van Embden ook nog van ant woord gediend. Ten aanzien van het ont wapeningsvoorstel van Denemarken is de regeering, en zeker spr., niet, bevangen door een panischen schrik; alleen al daarom niet, omdat het voor de verant woording komt van de Deensche regee ring. Ontwapening brengt het ontwerp niet. Het vraagt een weermacht, die o.a. bewapend zal zijn met 350 moderne ka nonnen tegen tanks en vliegtuigen. De heer Van Embden zei, dat de een zijdige ontwapenaars spr. en de Neder- landsche regeering in gebreke zullen stel len, als zij het Deensche voorbeeld niet volgen. Hierop slechts dit: de Neder- landsche regeering heeft de defensiebe- langen te beöordeelen van Nederlandsch en niet van Deensch standpunt. Dat de regeering niet zou willen tegemoet kó men aan datgene wat leeft in het volk, ten aanzien van de vredesbeweging, moet spr. afwijzen. Bij spreker mangelt het niet aan onverwoestbare liefde voor de vre desbeweging, maar dit belet niet, dat de regeering naast dat streven naar het ide aal nog iets anders wil, n.i. een behoor lijke weermacht, die dit ideaal kan be vorderen, (Applaus). Met v.d. en sd tegen is toen de be grooting van defensie aangenomen (29 13 stemmen) Vele leden wenschten den minister ge luk hiermede TWEEDE KAMER. EERSTE KAMER, Nogmaals; eenzijdige ontwa pening. De deiensiebegroo- ting aangenomen. De vrijzinnig-democratische woordvoer der, prof. Van Embden, heeft zijn groote ontwapeningsrede voortgezet en beëin digd. Wij ontleenen er dit aan: Het Deensche wetsontwerp, waardoor de legermacht wordt omgezet in een po litiemacht, heeft in verscheidene kringen een panischen schrik veroorzaakt. Het Het geheim van een gelukkig leven zit minder in te doen, waar men lust in heeft, dan in te trachten lust te heb ben in wat men te doen heeft. lende is het thans 210 en, in vergelijking met ons land 160. Spr. concludeerde, dat de loonen ongeveer de helft bedragen van vóór den oorlog. De werkloosheid was in 1923: 1.100.000. Hoe wordt in Rusland voor de werkloozen gezorgd? Met hun ondersteuning is het niet schit terend gesteld. Men moet aan allerlei Voorwaarden voldoen alvorens men kan v/orden ingeschreven. Ongeschoolden, die lid zijn van een vakvereeniging, moe ten daarvoor ten minste een jaar onaf gebroken gearbeid hebben; ongeschool den, die geen lid van een vakvereeniging zijn, moeten 3 jaar onafgebroken werk hebben gehad. De uitkeering kan nooit hooger zijn dan 50 pet. van het loon. Het verwondert spr. dan ook, dat de heer De Visser het volle loon voor werkloo zen heeft gevraagd. In Rusland, zoo zeide spr. nog, stelt men de productie boven den mensch, ter wijl ik den mensch boven den arbeid stel. De li eer Wijnkoop (comm.) is ditmaal zijn mede-communist, bijgevallen; samen waren ze het er broederlijk over eens, dat de gegevens, waarmede Rusland be streden werd, op falsificaties berustten. Den sociaal-democraten verweet hij, dat ze de klasseharmonie boven den klassen strijd hebben gesteld. Was het maar zoo! Minister Ruys de Beerenbrouck heeft het zakelijke deel van het betoog des in- terpellants hier en daar nog eens weer legd en overigens uiteengezet, hoe de regeering de zaak scherp observeert en van goeden wille is; de voorkeur voor Nederlandsch fabrikaat deelt zij volko men. ïn de werkverschaffing waren de ge middelde loonen verleden jaar voor de Amsterdammers 26.60 en 28.80, voor de Rotterdammers 29 en ƒ27.10, voor de Hagenaars 31.50 en 28.50, voor de Utrechtenaars 38 en 37.50. Utrecht had n.l. de beste werkloozen gestuurd. Er zijn hoogere loonen dan de gemiddel de, maar er werden ook veel lagere ver diend. Spr. wil verklaren, dat de ta rieven met nog meer nauwgezetheid moeten worden vastgesteld dan tot nu toe geschiedde. Met zijn ambtgenoot van waterstaat zal spr. gaarne over de uitvoering van verschillende werken spreken. Hij wijst er echter op, dat in 1930 zeker 80 milli oen voor belangrijke werken zal worden uitgegeven. Spr. zal, dit in antwoord op een vraag, overwegen of de overheid de geheele ziekteverzekering-premie der tewerkge- stelden zal betalen. Twee moties van den heer L. de Vis ser, waarin gevraagd werd vol loon bij werkverschaffing, vol loon als uitkeering bij werkloosheid en de 7-urige arbeids dag met 40-urige week, stierven een roemloozen en geruischloozen dood wijl ze geen „steun" kregen! den van gemeentebesturen, anders dan als voorzitter opTreden in gezondheids commissies. Tegen herbenoeming van zittende le den zal kiij evenwel geen bezwaar maken. GROOTE MARKT C 12 Tel. 304 DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct. •Alle wasschen blijven streng gesepareerd en behoeven NIÉT gemerkt. Voor kleine wasschen en voor ben die van het „Kilotarief" geen gebruik wenschen te maken berekenen wij ook per stuk (JLogez.. Meü._ ZEELAND, De werkloosheid. Niemand kan of zal ontkennen, dat het werkloozenvraagstuk een der groote en moeilijke problemen voor den modernen staat vormt en het valt dan ook te be grijpen, dat de, op zich zelf louter als Russische fanfare bedoelde, interpellatie van den heer L. de Visser (comm.) aam leiding heeft gegeven tot een daarbuiten en -boven uitgaand debat over de werk- loosheidszorg. Verheugend is het daarbij op te mer ken, hoe dikwijls de partij der sociaal democraten, bij de bespreking van zulke problemen, waarmede zij in dagelijksche nauwe aanraking komt, van gezonden werkelijkheidszin en verstandig econo misch inzicht doet blijken; bijvoorbeeld waar, tegenover de nonsens van den heer De Visser, de heer Hiemstra (s.d.) giste ren betoogde, hoe verzet tegen rationa lisatie der productiemethoden dwaas en onvruchtbaar zou moeten wezen. Zijn partijgenoot Kuners (s.d.) is den interpellant telijf getrokken over het pa radijs der bolsjewiki: Rusland. Het is onjuist, aldus deze spr., dat de loonen 150 pet. bedragen van die van voor den oorlog. De officieele statistieken leeren anders, waarbij men tevens met de koop kracht der loonen rekening moet hou den. Het indexcijfer in 1913 op 100 stel- PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heert de eerste college bijgewoond, die prof. IJauser van de Sor- bonne le Parijs gedurende vier weken Dinsdags en 's Woensdags in verband mei de internationale uitwisseling 'van hoogleeraren te Leiden geeït sver: „De Economische geschiedenis van Frank rijk". Ook de andere polleges' van dezen hoogleeraar zal de Prinses bijwonen. Prinses Juliana bezocht gisterenmid dag incognito de Jaarbeurs. HET JULIANA-KANAAL. Naar de „Nieuwe Koerier" bericht, is voor de haven in het Julianakanaal, die aanvankelijk te Born was geprojecteerd, een andere plaats gekozen n.l. meer Noordelijk nabij Buchten. Gedurende de lpalste dagen hebben daar de schat- (lijn gen voor de onteigening plaats ge had. Deze schattingen betroffen meer dan 1000 perceelen van in "totaal 250 eigenaars. BURGEMEESTERS EN WETHOUDERS IN GEZONDHEIDSCOMMISSIES. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant heeft een schrijven gericht aan de gemeentebestu ren In de genoemde provincie, waarin hij zegt het ongewenscht (e achteni dat le Prov, wedstrijden in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. De ervaring van de laatste jaren leert hoe langer zoo duidelijker, hoeveel on gelukken er dagelijks gebeuren, met ern stige, dikwijls doodelijke gevolgen. Veel leed en vele kwade gevolgen hadden voorkomen kunnen worden, indien da delijk goede hulp ware verleend. De Kon. Nat. Bond Voor Reddingwe zen en Eerste Hulp hij Ongelukken „Het Oranje Kruis"' is ar daarom al jaren lang op uit, het onderwijs in de eer ste hulp bij ongelukken goed te ór- ganiseeren en heeft nu besloten, in elke provincie op een zelfden - Hag een provincialen wedstrijd in liet verleenen van eerste hulp bij ongeluk ken te laten houden. De bedoeling van deze wedstrijden is: le. hen, die met vrucht het onderwijs in het verleenen pan eerste hulp bij ongeiukken hebben gevolgd, in de ge legenheid te stellen, zien met andei'en te meten in het. uitvoeren van bepaal de, aan het dagelijksch leven ontleen de opgaven, waaruit hun bekwaamheid kan blijken en waardoor hun zelfver trouwen aangewakkerd kan worden; 2e. hen in de gelegenheid te stellen door 'het zien handelen van andere bekwame eer ste helpers nog; meer te leeren; 3e. en dit niet het minste bij allen, die belang stellen in het verleenen van eer ste hulp bij ongelukken, deze belangstel ling le vermeerderen, door hun te la ten zien, op welke wijze met het gebruik van eenvoudige hulpmiddelen een doel matige eerste hulp verleend kan worden, die soms levensreddend kan werken en zèer dikwijls een ernstige ziekte of een langdurige invaliditeit kan voorkomen. Deze wedstrijden zullen plaats heb ben op Zaterdag 21 Juni. Voor Zeeland is Middelburg aangewezen en heeft de heer H. W). Naezer het secretariaat op zich genomen. Bij hem zijn alle inlichtingen le ver krijgen en moet voor of op 24 Mei op gave van deèuiame worden gedaan. Ned. Chr, Reisvereeniging. De afd. Walcheren van de Ned. Chr. Reisvereeniging hield gisterenavond haar jaarvergadering bezocht door een kleine <10 leden. De voorzitter, de heer J. H. Klarenbeek opende op de gebruikelijke wijze de vergadering. Vóór de pauze wer den huishoudelijke zaken behandeld, de secretaris en de peniningmeesteres brachten de jaarverslagen uit, die spre ken van loenemenden bloei der afdeelingj. De heer S. Caljouw werd als bestuurs lid herkozen. Na de pauze hieldt de lieer G. van Weslen uit Vlissingen, een lezing over zijn reis naar Palestina. Op onderhou dende wijze vertelde 'hij over zijn in drukken en ervarinjgen, in T bijzonder over Egypte, Syrië en Noordelijk Pale stina; voorliet meer bekende Jeruzalem en omgeving werd het wel wat laat. Het gesprokene werd verduidelijkt door tal van plaatjes en foto's. Aan het einde der vergadering wekte de voorzitter de leden op, om plannen omtrent zomer-uitstapjes bij het Bestuur in te dienen. Losse arbeiders en de Ziektewet. Vanwege den Raad van Arbeid melidit men ons Voor de losse arbeiders is, zcoalsi bekend, een afzonderlijke regeling ge troffen. Onder losse arbeiders verstaat de wet die arbeiders, die in den regel niet lan- langer dan twee dagen, in de zelfde ka- l'enderweek in dienst van den zelfden werkgever zijn, bijv. dus havenarbeiders, werkvrouwen, enz. Een havenarbeider is wel eens een enkele maal eenige da gen achtereen bij een zelfden werkgever in aïenst; verefsclit wordt evenwel regel matig minstens twee dagen per week bij den zelfden werkgever. Deze losse arbeiders- kunnen, eveneens recht op ziekengeld doen gelden. Zij moeten zich, zoodra zij arbeid verrich ten, aanmelden bij den Baad van Arbeid of bij de Bedrijfsvereeniging bij welke zijn werkgever is aangesllolen. De Raad van Arbeid of de Bedrijfs vereeniging' reikt den lossen arbeider een kaart uit. Zonder deze kaart kan de los se arbeider geen recht op zie kengeld doen gelden. Spoedige aanmelding bij den Raad van Arbeid of bij de Bedrijfsvereeniging is voor den lossen arbeider van het groot ste belang. Stelt Middelburgsche arbeiders te werk! De Middelburgsche Bestuurdersbond schrijft ons. Door verschillende omstandigheden, voor een deel tengevolge van slapte aan The Vitrite Works, zijn een groot aantal arbeiders alhier zonder werk gekomen. Nu zullen ongetwijfeld verschillen,de eigenaren van door den brand vernielde perceelen in de Lange Delft trachten hun gebouwen dit iaar wederom te deen optrekken, evenals dit trouwens ook met de Sociëteit ,.,De Vergenoeging' net ge val is. Ten einde de werkloosheid ook van particuliere zijde zooveel mogelijk te hel pen beperken, zou onze organisatie het op prijs stellen indien ,bij het afbreken van de overblijfselen zoowel als bij den nieuw bouw zooveel mogelijk Middel burgsche arbeiders wérden !e werk ge steld. Al begrijpen wij, dat ook verscheidene arbeiders van buiten onze gemeente gaar ne hier werk vinden, toch is het voor de Middelburgsche 'ingezetenen gewcnscht, dat de werkloosheid hier zooveel moge lijk wordt beperkt. Arbeiders van huilen de stad kunnen in het a.s. seizoen in. den landbouw werk vinden, wat voor personen uit de stad al heel moeilijk gaat Ook uit het oogpunt van gemeentelijke werkverschaffing en steun/verleening is hel gewenscht, dat er zooveel mogelijk arbeiders uit de stad aan het werk ko men. De Bestuurdersbond verzoekL dan ook allen, die dat kunnen bevorderen, zoowel bij genoemde, afs andere verken. Middel burgers te werk 'te stellen. Stoomvaart-Mij. „Zeeland." Van 13 April tot en met 14 Mei zullen de mailboolen van Vlissingen ver trekken te 12.40 (Amsterd. lijd), aankomst le Harwich 17.10, vertrekken aldaar 17.45 aankomst Londen Liverpool streel) 21.15, vertrekken aldaar 10.00. aankomst Har wich 11.25, vertrek 11.45. aankomst Vlis singen 17.30. Van 15 Mei tol en met 4 October blijven de Engelsche uren, die in Brit- schen zomertijd zijn opgegeven onver anderd, doch de Nederlandsche worden vertrek 13.20 en aankomst te Vlissingen 18.00 Nederlandscben zomertijd De Minister van Financiën 'maakt bekend, dat ten behoeve van 's-Rijks schatkist ontvangen: wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bijden ontvan ger cler diireclc belastingen te Zie r"i k- zee f281.39, den ontvanger der succes sierechten te Middelburg 'f2.88. MIDDELBURG. Het is zeker wel veel op één avond twee uitvoeringen van mondharmonica- vereenigingen, maar toch mochten beide uitvoeringen zich gisteravond in een druk bezoek verheugen. Dit was ten eerste het geval met die van „Crescendo" Buitentuin in de zaal van den heer Van Hoeve aan den Tram singel, welke uitvoering op verzoek van den voorzitter, werd geopend door den vice-voorzitter, den heer Valk, die alle aanwezigen welkom heette en o.a. een

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1