provinciale JJeeiuu sche De XX" Eeuw. Handwondjes Zulke krassen krijgen Uw tanden No. 65 DINSDAG 18 MAART 1930 173e Jaargang BINNENLAND Kent reeds onze wasch, berekent per KUo? DROOG TOE 25 et, PERS-OPMAAK 30 ct MANSEL-OPMAAK 35 ©t MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DSt nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD Om een naam. Neen, vrees maar niet we zullen heusch die vier woorden van Shake speare niet aanhalen ditmaal. Maar wèl iets zij gezegd van de naams- quaestie, die veler gemoederen in Ne derland thans in beroering brengt: Wat moet er staan op het Nederlandsche pa viljoen in de Vlaamsche metropolis Ant werpen, bij de 'wereldtentoonstelling 1930? Men heeft dezer dagen in ons blad het antwoord van den betrokken minis ter op de vragen eens Kamerlids daar omtrent kunnen lezen; het was een inte ressante cijferkundige beschouwing, hoe- vele malen Nederland en hoevele malen Pays Bas in het algemeen en op elk der gevels apart voorkwam maar een fer me toezegging dat er radikaal zou wor den ingegrepen, was het bij lange niet. Nu is de zaak aan de orde geweest in de vergadering van de groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, Zaterdag j.l. in het Koloniaal insti tuut te Amsterdam gehouden. Men heeft zich daar niet op extremistisch standpunt gesteld en eerder gepoogd de vergoelij kende verklaringen, van bevoegde zijde gegeven, te begrijpen. Maar tenslotte bleek de vergadering algemeen van gevoelen, dat voor de door de regeering aangenomen 'tweetaligheid van opschriften op Nederlandsche ge bouwen bij internationale tentoonstellin gen geen klemmende redenen bestaan. En verder: de daarvoor aangevoerde reden dat de term Nederland in het bui tenland niet algemeene bekendheid ge niet, gaat niet op nademaal juist deze on bekendheid voortspruit uit het ambtelijk en niet-ambtelijk, verwarring stichtend misbruik van Pays-Bas of Hol land, naast het voor opschriften, naar de meening der vergadering, alleen oorbare N ederland. Met algemeene stemmen sprak de ver gadering dan -%ok haar instemming uit met de door het hoofdbestuur van het verbond verdedigde eentaligheid. Er werd toen nog een opmerking ge maakt: de gemeente Amsterdam bezigt, blijkens haar inzending op de tentoon stelling van haar openbare diensten te Utrecht, een viertaligen uitleg, maar de Nederlandsche plaatst zij stelselmatig on deraan! Uit wat wij 1,1. Dinsdag onder deze ru briek schreven over „Het Nederlandsch in België" kon men opmaken, dat we te dezen opzichte geen stokpaardjes willen berijden. Maar met een slaafsche onder danigheid (misschien voortspruitende uit het gemak, waarmede de beschaafde Ne derlander zich in de moderne talen pleegt uit te drukken) onze moedertaal stelsel matig op den achtergrond zetten, ver- waarloozen, ja ons er voor schamen dat achten we toch ook hoogst onver standig en hoogst ongepast. Wij Neder landers hebben in het verleden en in het heden, voor wie niet ziende blind wil zijn, meer dan genoeg om gepast natio naai trotsch op te wezen: de naam Ne derland voor ons vaderland behoeven we dan ook gansch niet, naar gelang der om standigheden, te vervangen door Hol land, Pays-Bas, La Hollande, Olanda en hoe al die fraaie buitenlandsche bena mingen meer mogen luiden. Wanneer men consequent doorging in deze onverdedigbare richting, dan zou den we onze voor het buitenland bestem de postzegels óók in 49 verschillende ta len moeten laten drukken: een blauwe voor Italië met Olanda, voor Duitschland met'Die Niederlande, en voor Zwitser land zelfs met een Fransch, en Duitsch èn een Italiaansch opschrift er op! Men late deze dwaasheid toch na voortaan. Ons vaderland heet, in alle elf provin ciën: Nederland. En de staatsburgers van dat land hee- ten: Nederlanders. DE RIJKSMIDDELEN IN FEBR. 1930. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Februari 1930 bedroeg 39.851.118, tegen 37.403.551 over de maand Febr. 1929. Het één twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaar bedraagt 40.382.916 We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste twee maanden van 1930, vergeleken met die over de eerste twee maanden van 1929. Grondbel. 4.026.679 3.657.129 Pers. bel. - 4.230.291 - 3.963 683 Ink. bel. - 15.890.252 - 15.635.389 Verm. bel. - 2.595.148 - 2.468.334 Div. en T. - 1.615.444 - 2.423.149 Inv. recht - 11.441.582 - 10.050.139 Stat. recht - 699.812 - 677.102 Zout - 437.780 - 341.384 Geslacht - 2.033.996 - 1.753.096 Wijn - 76.869 - 58.767 Gedistilleerd - 5.980.279 - 5.627.541 Bier - 2.199.690 - 1.941.932 Suiker - 8.541.006 - 7.910.241 Tabak - 4.897.808 - 4.502.330 Goud, zilver - 172.147 - 161.233 Zegelrecht - 4.649.097 - 5.301.125 Registr. recht - 5.994.764 - 7.236 525 Succ. recht - 6.803.128 - 7.763.213 Domeinen - 963,462 - 371.487 Staatsloterij - 183.664 - 184.330 Loodsgelden - 874.798 - 760.932 tu'M. Totaal 84.307.704 32.789.070 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over Febr. 1930 een opbrengst van 5.851.875 tegen een be drag van 6.695.688 in Febr. 1929. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Februari 1930 een opbrengst van 497.445. Rijwielbelasting 16.270. ONTSLAG VAN EUROPEESCHE EMPLOYE'S BIJ DE BATAAFSCHE. Aneta meldt liit Medan. De Deli Cou rant verneemt, dat de administratie der Bataafsche Petroleum Mij. te Pangkalan Brandan opdracht zou hebben gekregen om minstens 40 van de 400 Europeesche employé's te ontslaan, wegens bezuiniging in verband rnet den prijzenoorlog mei de Standard Oil of New-York DE LIQUIDATIE VAN DEN AANSLAG OP WILLEMSTAD. Men schrijft aan de N. Rott. Crt. uit Den Haag: Bij informatie op het ministerie van defensie naar aanleiding van het bericht dat kapitein Borren en luitenant Berger voor een militaire commissie van on derzoek zijn gedaagd, werd 'ons mede- jgedeeld, dat de procedure op zichzelf niets ongebruikelijks heeft. Wanneer men meent dat een officier nij de uit oefening van zijn dienst in gebreke is gebleven of andere grieven legen hem bestaan, dan wel' .op eigen verzoek van den betrokkene, kan een dergelijke com missie in kwestie zal kennjs hebben te nemen van de in het Curacaosche geval uitgebrachte rapporten en de gedaagden zullen gelegenheid hebben zich daarover te verantwoorden. Op den uitslag van dit onderzoek kan, zoo zeide men aan ge noemd blad, uit den aard 'der zaak, niet worden vooruitgeloopen. BEZOEK VAN BELGISCHE SPQOR- EN TRAMWEG-AUTORITEITEN. Naar de Maasbode verneemt zullen deze week een twintigtal Belgische spoor- en tramwegau tori teiten een bezoek1 aan ons land brengen len einde hier het tramweg-wezen te bestudeeren. Vermoe delijk zal ook de Belgische Minister van Spoorwegen van het gezelschap deel uit maken. Zaterdag komen ze te Leiden ten ein de daar het bedrijf van de N.Z.H.T.M. in opgenschouw te nemen. HET ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. In de Vrijdag gehouden vergadering' van de groep Nederland van het Alge meen Nederlandsch Verbond is o.a. ter sprake gebracht een onderzoek naar den noodtoestand, vooral op verkeersgebied in Zeeuwsch-Vlaandereni. GEZONKEN SCHEPEN. Het Eerste Kamerlid van der Lande heeft den minister van waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in de jongste Januaristormen op de Rijn, Lek, Waal, Z e euwsche stroomen en Zuiderzee schepen gezonken zijn» en dat Ne dezer ongevallen geweten moeten v rden aan slechte navigatie en onvol- Niets is noodlottiger voor de liefde dan te veel fantasie bij de vrouw en in 't geheel geen fantasie bij den man. doenden staat en uitrusting dier schepen? Zoo ja, is dan de minister bereid om wettelijke maatregelen voor le bereiden, zooals deze voor de zeevaart bestaan, in het belang der opvarenden van het schip en de lading? DE BOYCOT VAN RUSSISCH GRAAN EN DE REVANCHE. Het besluit van het Centraal Bureau van het Ned. Landbouw-Comité, de cen trale der boeren-inkoopcoöperaties, oxn uit ethische overwegingen niet langer zijn bemiddeling te verleenjein bij het ver handelen van producten uit Rusland, heeft, zoo meldt het Hdbl., blijkens een telegram uit Moskou tot gevolg gehad, dat de sowjet-regeering „met het oog op den boycot door de Nederlandsche boeren" besloten heeft, 14,000 ton Rus sisch graan, onderweg maar Rotterdam en Amsterdam, door le zenden naar En- gelsche havens. Zij is nu voornemens te trachten, in totaal ongeveer 30.000 ton graan in Engeland le verkoopen. Alle wasschen blijven streng srese- pareerd en behoeven NIET gemerkt. i Voor kleine wasschen en voor hen, die van het Kilotarief" geen gebruik wenschen te maken berekenen wij ook per stuk. Tel. 304 Broote Markt O l'J (Ingez. Med.) ZEELAND De spoorbrug bij Vlake, Bij art. 184 van de afd. spoorwegen der Riiksbegrooting voor 1930 is uitge trokken een post van 50.000 voor het opmaken van plannen tot verhooging en wijziging van de spoorbrug over het ka naal door Zuid-Beveland, bij Vlake. De toelichting tot dien post meldt, dat de scheepvaart van die te lage brug hinder ondervindt en dat verhooging daarom noodzakelijk geacht wordt; het aange vraagde bedrag dient om de kosten voor het maken van plannen en teekeningen te dekken. De „Tel." meldt nu, van betrouwbare zijde, te hebben vernomen, dat het sta tion V-lake zal verdwijnen. De brug zal, eveneens-volgens dit blad, eenige meters verhoogd worden, zoodat bijna alle sche pen er onder door kunnen varen. Ook het station Vlake zou dan echter op hooger niveau gebracht moeten worden, hetgeen, omdat dit op den dijk ligt, veel bezwa ren met zich brengt. Zoodoende zou het besluit genomen zijn, het station Vlake geheel af te breken en het vervoer dan over het station KruiningenIerseke te leiden. Er zou een nieuw, grooter station gebouwd worden aan den anderen kant van de lijn, hetgeen dan in de gemeente Ierseke zou komen te liggen. Door deze verandering zou de over weg aan den Kapelleweg en den Zand dijk komen te vervallen. De grond, waar op het nieuwe station zal worden ge bouwd, wordt zoodanig verhoogd, dat het verkeer over genoemden overweg door een tunnel zou worden geleid. De grond- verhooging strekt zich uit tot het Kanaal van Zuid-Beveland, waardoor de moei lijkheden van de scheepvaart tevens wor den ondervangen. De brug zou dan niet meer opengedraaid worden, zooals tot dusver geschiedde. De tram, die de rei zigers, bestemd voor Zuid-Beveland van het station Vlake naar de provinciale boot naar Hansweert bracht, zou even eens worden opgeheven; dit vervoer zou in de toekomst geschieden per autobus van de A.T.O. Ook het vervoer naar Ierseke zou dan door deze autobus over genomen worden, waardoor ook het post- busje IersekeVlake zou komen te ver vallen. Tot zoover de „Tel," Onnoodig te zeg gen dat de positieve mededeelingen van dat blad in het huidige stadium der zaak, voorbarig zijn. Leidscke Vereenigiiig van Zeeuwen. De jonge Leidsclie vereeniiglnig van Zeeuwen „Luctor et Funergo" debuteerde Zondagavond in den foyer der stadsge hoorzaal met 'n feestelijke bijeenkomst. De zaal was fleurig en kleurig door haar tulpen'versiering op alle tafeltjes ein zé was geheel gevuld met vroolijke men- schen. Het steeds mooie en smaakvolle Zukl-Bevelandsche costuum was goed Vertegenwoordigd; maar ook Schouwen en Axel ontbraken niet. De Rolterdamsche z uster vereeniging gaf een tooneel voorstelling: „Twee tegen eén", dramatisch bewerkte novelle uit H. W. Beunke's „Walchersche vertellin gen" door A. J. Heijhlom. Het spel ging uit boven amateurswerk, waarbij wij in zonderheid het oog hebben opi de uitste kend vertolkte rol van den onnoozelen Pieler Louter door den heer M. A. v. cl. Bliek tevens régisseur. Behalve de Rotterdammers, die een 30-tal Zeeuwen meebrachten, mochten wij1 gasten uit Haarlem begroeten en eeinige leden van het oudste Leidsche studentengezelschap „Non sordent iin undis", welks vborzit- ter, de heer Kees Massee, met een waar- jdeerend woord bloemen bood aan mej. Jo Catsman, die opi verdienstelijke wijze de rol van Leune, de meid-huishoudster, speelde. Bij monde van den voorzitter, den heer ml\ W. Hugenholtz, werd het Rotterdamsche tooneelgezelschapi gehul digd, terwijl tevens bloemen werden aan- genocten. Een bijzonder verzorgd hal,' waaraan pok' de ouderen deelnamen, besloot den prettigen avond; het besituur had naast moderne dansen ook ouderwelsclie inge- laseht, zoodat jong en oud zich kon over geven aan deze even aangename als on- isichuldiige sport. Aan het eind van den avond was- er maar één telkens herhaald oordeel: een \vroolijke, doeh waardige bijeenkomst, waar allen hadden genoten. Het bestuur heeft eer van zijn werk. waarbij men 'vooral denkt aan de volijverige dames mevr. Ir. Van Dijk—Thorenaar en mevr. Van Katwijkde Rijk, die onvermoeid hebben gearbeid aan het welslagen van den avond. De perzik smaakt naar meert MIDDELBURG. - Het Nederlandsch-Indisch-Tooneel. directeur de heer Cor Ruijs, komt hier Donderdag in den Schouwburg met het 'blijspel „Steeds de Uwe", dat een echt Wroolijk stuk moet wezen, geschikt om de jdagelij'kscTie zorgen eens op zij te doén zetten. Voor bijzonderheden leze men ■cfö advertentie in het nummer van gis teren. Op het politiebureau alhier ver toeft een langharige hond, een groenen dalen, waarvan de eigenaar onbekend is. Burgerwachten. De gep. kolonel Seyn, officier, toege voegd aan den inspecteur der Burger wachten, schrijft ons: Wie onze verheugt er zich niet in, dat de oorlogstijden, met hun onrust, nu reeds meer dan tien jaren achter ons lig gen en voorgoed voorbij schijnen? Wij allen wenschen bestendiging, zoo moge lijk nog verdere verbetering van den te- genwoordigen maatschappelijken toestand van vrede en rust, waarborgen voor meer welvaart! Intusscben zal het hem, die niet zor geloos aanvaardt, wat de tegenwoordige samenleving biedt, maar die acht geeft op de teekenen des tijds, duidelijk zijn, dat, terwijl het zonnetje van het heden schijnt, er zich hier en daar de onweers wolken eener toekomst vertoonen. Het woelt in het oosten, waar de communis tische leer in practijk wordt gebracht en die, wil ze zich staande houden, niet tot dat oosten kan beperkt blijven, maar een groot deel van de aarde, zoo niet de heele aarde, zal moeten omvatten. En die leer verbreidt zich over de aarde, voet voor voet; heel langzaam, maar duidelijk waarneembaar voor hem, die zien wil. Terwijl de aanhangers dier leer door het zaaien van ontevredenheid en verzet te gen de maatschappelijke orde hun doel trachten te bereiken, is het niet denk beeldig, dat ook anderen in het vertroe belde water hun vischje willen vangen. De burgerwachten in vele plaatsen van ons land opgericht in de tijden van re- wanneer Uzebehandeltmet tand-poetsrniddelen, die scherp j van korrel zijn. Een goede pasta kunt U tusschen de vingers wrijven, zonder, iets te voelen. 3 Odol-tandpasta is zoo zacht als fluweel. 1/ltube 60 ets (ingez, Med, volutiepogen, die het laatst van 1918 ons bracht, en welke toen, soms door hun bestaan alleen reeds, zulke pogingen wis ten te onderdrukken, en het wettig ge zag wisten te handhaven, zijn daarom thans en in de toekomst niet minder noo,- dig dan toenmaals! Daarom bestaan ze thans nog, die vereenigingen van mannen, die het wettig gezag willen steunen, als dat eens noodig mocht zijn. Ook Middelburg heeft een burger wacht, maar deze deed de laatste jaren niet van zich blijken, zoodat de vraag gesteld mocht worden: kunnen wij op die burgerwacht rekenen, als de nood aan den man mocht komen? O, zeker! de liefde voor Vorstenhuis en Vaderland is bij deze burgerwachters niet minder, dan bij ieder rechtgeaard Nederlander en, als het eens .noodig mocht—zijn, dan zullen ook deze mannen zich beschikbaar stellen tot handhaving van de Nederlandsche regeeringsinstellin- gen en de organen van haar gezag. Maar met de dan ontwakende geest drift dan alleen, komt men er niet: Eeni ge voorbereiding, voor wat in moeilijke tijden te doen staat, is noodig. De zooeven gestelde vraag: kan Mid delburg op haar burgerwacht rekenen? werd dan ook door eenige inwoners dezer stad in ontkennenden zin beantwoord. Zij hebben zich daarom vereenigd tot een voorloopig comité, dat zal trachten het gebleken tekort in de burgerwacht aan te vullen. Middelburgers! wenscht ge een g o e- d e burgerwacht? Steunt dan dit comité wanneer het eerstdaags tot u komt en u zijn plannen openlegt! De P„ Sluis Pluimveeiilm. Een vooral niet minder (lain stampvolle 'Schuttershofzaal (een achttal autobus sen hadden bezoekers aangevoerd tot zelfs van Domburg; velen konden niet meer toegelaten worden) toonde gister avond zijn belangstelling in de demon stratie der Sluis' Pluimveefilm, wel 'ge kozen, veelzeggend getiteld: „Kiest eie ren voor Uw geld". M. a. w.' hoe maak ik mijn pluimveebedrijf zoo rendabel mo gelijk. Dit toonde de eerste afdeeling al Scherp, eenvoudig en duidelijk. We wandelden mee met den, ge dupeerden kippenhouder en zijn leider door Sluis' Moederfabrieken te Wees- perkarspel; we zagen er de voederver werking, de silo afdeeling", de verpakking, de expeditie. Ook de reclame, in eigen ateliers vervaardigd, met de bekende hen- (nekop1 als hoofdmotief. Vele platen aan den, wand getuigden ervan. En dan: de eigen fokrennen der fabriek, het kunst- broeden, de verzorging der kuikens 'in hun eerste levensdagen. AJles ten bewij ze dat „kippenhouden" maar niet iets is, wat iedereen wel kan. doch wel dege lijk deskundige voorlichting voreiseht. wil er y an succes sprake zijn. De huisvesting dient nauwlettend ver zorgd, hal voedsel oordeelkundig same» (gesteld. Wij maakten een reisje naar I Tmuiden,

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1