^jïrouinciale jJeemu ache STER-TABAK mmm No. 64 MAANDAG 17 MAART 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden,"mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. VERBLIJFKOSTEN EERSTE KAMERLEDEN. De minister van financiën heeft thans ket wetsontwerp tot wijziging van de wet van 26 April 1918 tot regeling van de reiskosten van de leden der Staten-Ge- neraal en de verblijfkosten van de leden der Eerste Kamer ingetrokken. DR. A. R. ZIMMERMAN. Dr. A. R Zimmerman, oud-burgemees ter van Rotterdam,, gewezen hooge com missaris van den Volkenbond te Weenen, die dezer dagen uit Mexico, waar hij als voorzitter van het Britsch-Mexicaansche scheidsgerecht werkzaam is geweest, in Europa is teruggekeerd, heeft een uitnoo- diging aanvaard van de Fransche en Zweedsche regeering het voorzitterschap op zich te ifemen van de permanente verzoeningscommissie tusschen die beide landen. In de bedoelde verzoeningscommissie, die gebaseerd is op een in 1928 gesloten verdrag, hebben zitting een onderdaan van elk der betrokken staten en drie on derdanen van andere staten, onder wie de voorzitter. DE LIQUIDATIE VAN DEN AANSLAG OP WILLEMSTAD. Naar de N. R. Crt. verneemt, zijn ka pitein Borren en luitenant Berger, de of ficieren die bij de gebeurtenissen van 8 op 9 Juni te Willemstad betrokken zijn geweest, voor een militaire commissie van onderzoek gedaagd. Het blad vermoedt dat dit is wegens het gedrag der officieren in verband met den aanslag van Urbina. Het culminatie punt in de ergerlijk partijdige houding der regeering met betrekking tot de bescha mende handelingen van het Nederland- sche gezag op Curacao tegenover de Ve- nezolaansche bende zou dan met de be sluiten der regeering ten aanzien van den ex-gouverneur, tegenover welke beslui ten in de beide takken der Staten-Gene- raal tot dusver zoo pijnlijk lankmoedig is opgetreden, nog niet zijn bereikt. Aldus de N. R. Crt. Stroomende regen, door weekte kleeding, natte voeten, maar... ge wapend met een pijp en daardoor de goede stemming bewaard, het gevoel van vriendschap versterkt! De kwaliteit van Ster-tabak overwint de elementen. ZEELAND Bezichtiging gemaal Polder Walcheren. Het gemaal van den Polder Walcheren zal voor belangstellenden te bezichtigen zijn op Donderdag 20 en Zaterdag 22 Maart a.s. des middags van. 24 uur. De toegang zal van af den Nieuwen Vlilssingschen weg zijn. Vreemdelingenverkeer. Het bestuur der Vereeniging tot De- vordering van net Vreemdelingenverkeer in Walcheren alhier heeft aan den ge meenteraad het v ilgende adres verzon den: De Wereldtentoonstelling, wel:k!e van eind April tot October 1930 te Antwer pen gehouden zal worden, zal ongetwij feld duizenden en nog eens duizenden bezoekers trekken. Het komt ons voor, dat daar een prachtig arbeidsveld ligt voor onze vereeniging. Het verspreiden van reclame wordt door de aanwezig heid van zoo velen gemakkelijk gemaakt; de zucht van toeristen, om zich te ver strooien, zal hen er allicht toe bren gen,^ een uitstapje te maken naar onze mooie stad, die thans per auto in enkele uren 'kan worden bezocht en derhalve binnen hun bereik ligt. Wij hebben ons reeds op de hoogte gesteld en weten, dat qp geschikte _plaat sen reclame kan worden gemaakt en flat dagtochten van Antwerpen naar Middel burg kunnen worden uitgevoerd. Wij hebDen dan ook besloten, met het oog op een en ander reclamemiddielen te doen vervaardigen. Het ligt evenwel voor de hand, dat, op hoe ruimer schaal dit geschiedt, des te grooter de kans wordt, dat de reclame effect zal sor- teeren. Van officieel© zijde heeft men dit elders ingezien. Zoo heeft de Raad der ge meente s-Gravenhage een bedrag van f 1500 toegestaan aan de Vereeniging tot bevordering van net Vreemdelingen verkeer te 's-Gravenhage, Scheveningen en Omstreken, om in de Kiosk van°de Ingez. Mod Exploitatie-Maatschappij Scheveningen op het terrein der Wereldtentoonstelling 'n voorlichtingsdienst te organiseeren. Zoo heeft de Raad der geemente Goes aan de Vereeniging V. V. aldaar een sub sidie veneend voor het maken van re clame in denzelfden lijd. Wij vertrouwen dat uwe vergadering evenzeer het nut van flinke reclame, nu de gelegenheid daartoe zoo dicht bij wordt aangeboden, zal inzien, en wij vragen IJ mei vertrouwen, onze pogin gen daartoe te willen steunen met een subsidie uit de gemeentekas voor een maal van vijf liouderd gulden. MIDDELBURG. In de opgave in ons nummer /van Zaterdag over de openstelling der apo' theken is een vergissing geslopen, die wij ten zeerste betreuren. Deze week is des avonds en 'snachts geopend de apotheek van mevrouw wed. V. d. Harst in de Korte Delft. Wij herinneren aan de lezing, die mej E. Baelde uit Rotterdam vanwege den Plaatselijken Raad zal houden over „Doel en werkwijze der Vereeniging Tes- sjelschade." Men zie de advertentie. Men verzoekt ons een enkel woord ter opwekking voor een bezoek aan de demonstratie der Sluis' Pluimveefilm he denavond im het Schuttershof. Naar aanleiding van het plotseling overlijden van een stadgenoot in de R.K. Kerk alhier, lezen wij het volgende be richt, gezonden uit Halsteren, aan „de Zoom": Naar wij vernemen is de heer Jacobus van Loon, die nier ruim 20 jaar als' [ge meente-opzichter is werkzaam geweest en zich na zijn pensioneering voor ruim 1 jaar naar zijn familie te Middelburg heeft begeven, aldaar plotseling over leden. De heer van Loon, die den leeftijd van 72 jaar bereikte, stond in onze ge meente in zeer hoog aanzien, hij kon zich op een algemeen vertrouwen en aller sympathie beroemen en in de ja ren dat hiji hier in zijn openbaar ambt is werkzaam geweest, heeft hij wel be wezen dit vertrouwen en deze sympa thie volkomen te verdienen. Het bericht van zijn plotseling over lijden zal zeker met algemeene deelne ming worden ontvangen. VLISSINGEN- Het Engelsche stoomschip „Ament" hetwelk Zaterdagmiddag bij Longsend aan den grond is geloopen, is in tweeën ge broken en totaal verloren. De bemanning is gered door Trainferry No. 2, varende van Zeebrugge op Harwich. De Trainferry heeft de geheele bemanning van de „Ament" te Harwich aan wal gebracht. De „Ament" kwam van Londen. De muggen zingen eerst, dan plegen zij de steken. Vaak lasteren ook zij, die eerst zoo lieflijk spreken. Het Duitsche s.s. Orodana is Zon dag alhier in de haven gekomen om de kapitein, die ernstig ziek was, aan wal te brengen. Hij werd per brancard naar hel St. Jozephziekenhuis overgebracht. WALCHEREN, ARNEMUIDEN. Vrijdagavond vierde de Christelijke Jongedochtersvereeniging „Ken den Heere in al uwe wegen" in de openbare school haar jaarfeest. Op dezen avond werden een groot aantal kleeding- stukken, welke door de leden dier nut tige vereeniging zelf vervaardigd zijn, aan de armen der Ned. Herv. Kerk uitgereikt. Verder werd deze avond gezellig door gebracht met zingen van liederen, voor drachten en samenspraken. DOMBURG. Vrijdagavond hadden de kinderen van de leden der coöp. ver- bruiksvereeniging te Domburg een gtenot- vollen avond onder de beproefde leiding van mej. Döra Schramade uit Rotterdam, de dochter van wijlen den heer S. die in vroeger jaren, meermalen hier is op getreden voor Carmen Syljva, de Koningin van Roemenie. Poppenkast en goochelen vermaakten de kleinen zeer, maar het glanspunt van den avond was 't gesprek van Dora n et haar „neef Hein". De kin deren werden in de rusttijden onthaald en zongen twee- en driestemmige liedjes. OOSTKAPELLE. Vrijdagavond hield de afdeeling' Oostkapelle van de Ver eeniging Vor Ziekenhuisverpleging op Walcheren in de Openbare school een vergadering, toegankelijk voor leden en belangstellenden. Fen veertigtal perso lien was aanwezig. Na door den VoorzitLcr der afdeeling den heer P. Gorneiisse, ingeleid te zijn, besprak' de heer L. Onderdijk uit Mid delburg, de geschiedenis der oprichting en het werk der vereeniging in een uit voerige rede. Spr. gaf o.a. ook eenige getallen, waaruit de bloei der vereeniging bleek. Van de gelegenheid tot het stellen va'ii vragen, werd door enkele personen gebruik .gemaakt. Onder applaus der vergadering dankte cle heer Cirnehsse den spreker voor zijn boeiende rede. De afdeeling Oostkapelle lelt op het oogenblik 160 leden. ST. LAURENS. Vrijdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank alhier haar 15e jaarvergadering. Uit het door den 'kassier, den lieer P. Vader uitgebracht verslag over 1929 bleek, dat hel aantal leden 244 bedraagt. Aan spaargelden was ont vangen f -212.958 en uitgegeven f 177.348 Aan ontvangsten in loopende rekening f 337.173 en uitgaven f 353.947, terwijl de winst f 1.282 'bedroeg. Als lid van. het bestuur werd herkozen de heer S. Si- nionse; ais lid van den Raad van Toe zicht de heer K. Houterman. Tot plaats vervangende bestuursleden werden her kozen de heeren L. Marinissen en J. Versluys. Daarna deelde de Voorzitter mede dat het saiaris van den kassier voor 1930 is vastgesteld op f 900. Voor 1930 werd de rente voor spaargeld en te goed lin loo pende rekening bepaald op 4 pCt.; voor voorschotten en schuld in loopende re kening op 4.8 pCt. ZUID-BEVELAND. WOLPHAARTSDIJK. In een hiertoe belegde vergadering van Onderlinge Hulp alhier, werd in beginsel besloten tot ont binding der vereeniging, in verband met de in werkingtreding der Ziektewet, In de volgende vergadering zal een en an der nader worden behandeld, Vrijdag gaf het strijkje „Onderling Kunstgenot" een uitvoering voor leden, donateurs enz. Een 13-tal muzieknummers werden met veel succes uitgevoerd. De tooneelver- eeniging van Heinkenszand voerde het tooneelstuk op getiteld „Zijn trouwdag". Gemeenteraad van Wolphaartsdijk. Vrijdag vergaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving de heer Lin- denbergh. Onder de ingekomen stukken was o.m. een verzoek van den heer W. H, van den Broek uit Goes om concessie voor het in werking brengen en aanleg gen van radio-distributie, welk verzoek in handen van B. en W. werd gesteld om advies. Nog werd medegedeeld dat het oude behang van de secretarie in het oude gemeentehuis is verkocht voor 200 aan de heeren Dijksma en Co. te Amsterdam. Met algemeene stemmen werd besloten tot onderhandsche verhuring van de on derwijzerswoning te Oud-Sabbinge aan den heer W. Drenth, hoofd der openbare school aldaar, voor de som van 250 per jaar, Met algemeene stemmen werd B, en W. machtiging verleend tot den verkoop van acht antieke stoelen uit de jaren' 17501780 (de vroegere stoelen uit de raadszaal). Met algemeene stemmen werd beslo ten om de tafel die thans in de raadszaal wordt gebruikt, te laten vermaken tot twee tafels. Over een verzoek van den gemeente opzichter Ch. den Herder, óm een toe lage van 100 boven de vastgestelde som voor toezicht op den bouw van het gemeentehuis, liepen de meeningen nog al uiteen. Besloten werd in een volgende vergadering een beslissing te nemen. De burgemeester deelde mede dat hij voor het nieu-yve gemeentehuis een vlag en wimpel wenscht cadeau te doen aan de gemeente, welke mededeeling met ap plaus werd vernomen (deze vlag werd den leden op de vergadering getoond). Op de vraag van den heer Overbeeke waar de palen zullen worden geplaatst voor het drogen van de "brandslangen, nu het terrein van het oude gemeentehuis wordt verkocht, werd medegedeeld dat deze geplaatst zullen worden achter de openbare school te Oostkerke. Nadat de raadsvergadering was geslo ten en de leden nog eenigen tijd bespre kingen van allerlei aard hielden buiten verband met deze raadszitting, deelde de voorzitter mede, dat van den heer J. A. Koert bericht is ingekomen dat hij aan de gemeente wenscht ten geschenke te geven een schilderstuk van zijn hand en wel de Korenmolen te Oostkerke, gezien vanaf het station van de Locaalspoor onder voorwaarde dat deze schilderij een plaats zal krijgen in de raadszaal van het nieuwe gemeentehuis. De leden van den raad hebben dit geschenk dankbaar aan vaard, Uit HANSWEERT meldt men ons: Het lek in het averijstoomschipi „Rijn- Schelde 7" is gedicht nadat een deel der lading was gelost. De boot is na de goederen weer le| hebben ingenomen naar haar be stemming vertrokken. Het s.s. „Theresia" heeft nabij Wals oorden machineschade gekregen,. De sleepboot Jupiter is van Hans- weert vertrokken en heeft het isleepi- iconvooi binnengebracht. SCHOÜWEN-DUIVELAND. HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. hield de Coöp. Boerenleenbank „Haamstede" haar algemeene jaarvergadering, waarin tevens het 20-jarig beslaan dezer in stelling herdacht werd. De directeur de heer C. Blom memoreerde in een uit gebreide revue het ontstaan en den bloei der vereeniging, wier boekjaar 1910 een verhandeling pl.m. f 77.000 aanwees, ter wijl hel afgeloopen boekjaar sloot met 'n verhandeling van f 1.088.190.83, wel een bewijs, dat deze lokale bank door zijn voordeeligen rentestandaard In een diep gevoelde behoefte voorziet, niet alleen voor land- en tuinbouwers, maar ook voor ambachtslieden en particulieren. Hel ledental klom tot 272, het aantal uitgegeven spaarboekjes, tot 470, terwijl het aantal rekening-couranthouders thans 84 bedraagt. Verder werd het woord gevoerd door de heeren M. G. Boot Mz., M. G. Boot Jz. en Johs. Verton. De balans vertoonde aan uitstaande voor schotten f 256.923, aan spaargelden f 511.022, en aan rekeninghouders f 79,387 terwijl het reservefonds steeg tot f 1688. De depositorentc voor '30 is bepaald op 4 pet., de voorsch.-rente op 13/4 pet. De periodiek aftredende leden voor verschillende funclie's werden her kozen en de financieele commissie voor 1930 gevormd uit de heeren A. v. Zuijen, I-J. v. d. Meij en J. M. Tuinman. Door verschillende corporatie's en particulie ren waren aan de vereen, bloemstukken geschonken. THGLEN. ST. MAARTENSDIJK. In de algemeene vergadering van den coöp. Boerenleen bank bleek uit het over 1929 ingezonden jaarverslag het volgende: Het ledental per 31 December 1929 bedroeg 16G. Einde 1929 hadden de totale ontvang sten bedragen f 603.708; de totale uit gaven f 586.653, zoodat eind 1929 een kasgeld gaf van f 17054. Op 1 Januari 1929 was van de spaar bank der Boerenleenbank ontvangen f 369,880. In den loop van genoemd jaar werd ontvangen f 245.990 of in totaal f 615.870. Terugbetaald werd een bedrag van f 252.415 zoodat per 31 Decemoer 1929 aan de spaarbank der Boerenleen bank moest betaald worden f 363.455. Op 31 December 1929 waren in omloop 410 spaarboekjes. Aan uitstaande voor schotten had de bank per 31 December 1929 te goed f 129.004. De rekening-courant wees op 31 Dec. 1929 een tegoed aan van, f 235.226 met daartegenover aan 8 leden, een schuld van f 11583. Het aandeelenkapitaal bij de centrale Bank bleef f 90. Herkozen werd als bestuurslid de heer M. J. Mol; als lid van den Raad' van Toe zicht werd hei-kozen de heer A. L. Hage; als plaatsvervangend bestuurslid werd herkozen de heer J. M. Muller terwijl als plaatsvervangend lid van den Raad van toezicht eveneens werd lier kozen de heer C. van Iwaarden. Tol afgevaardigde naar de Algemeene vergadering ie Utrecht werd gekozen de heer M. J. Mol. Besloten werd aan de coöperatieve electrische centrale ook vzoor 1930 een steun te verleenen, van f 250. De rente voor spaargelden werd bepaald op 3.96 pet. terwijl voor op te nemen gelden 4.75 zal moeten worden betaald. DE COÖPERATIEVE SUIKERFABRIEK ZEELAND. Heclen werd te Roosendaal weder een bedrijf gespeeld van het Zeelanddrama. Want boe men de quaestie van de Co- operatieve Beetwortelsuikerfabriek Zee land ook bekijkt, en zonder men er ook maar over denkt partij te kiezen tusschen de beide stroomingen die er onder de le den bestaan en die soms op rustige, soms op vrij scherpe wijze tot uiting kwamen, kan door een buitenstaander niet anders dan aan een drama worden gedacht. Na de verwerping van het voorstel tot verkoop der fabriek c.a. voor 750,000 aan de C. S. M, en de Coöperaties te Dinteloord en Puttershoek, in de verga dering van 75 Februari doordat wel 1115 stemmen voor en 527 tegen het voorstel waren, dus meer dan 2/„ voor, doch niet de helft van het aantal aandeelen (5329) doch slechts 2401, werd de vraag gesteld: wat nu? Het bestuur heeft ten spoedigste een referendum uitgeschreven om te weten of de leden te vinden waren voor ver- hooging van het verplichte minimum te leveren bieten (15.000 K.G. per aandeel). Op 6 Maart konden wij reeds melden, dat 596 stemmen voor verhooging en 1202 stemmen tegen waren uitgebracht, door leden met resp, 1537 en 2562 stemmen. Voor een verhooging van het minimum was men dus niet te vinden. Er stond dan ook het bestuur niets anders meer open, dan het voorstel tot verkoop opnieuw in stemming te doen brengen. Daarvoor waren heden weer zeer vele leden voor de tweede maal naar een vergadering in den Katholieken Kring te Roosendaal opgekomen, Deze vergadering werd geopend door den heer J a c. W e 11 e m a n, voorzitter der Coöperatie, met de volgende rede: ,,Ik wil op het scheiden van de markt niet van mijn gewoonte afwijken, en heet u dus allen, zooals steeds, van harte wel kom. Maar begrijpelijk en verklaarbaar zult gij het vinden, dat ik deze gelegen heid aangrijp, om nog een kort woord tot u te spreken. Het is thans de laatste maal, dat ik als voorzitter van het bestuur, in zijn tegen- woordigen vorm, een algemeene vergade ring der Zeeland zal leiden. Immers wordt het op de agenda geplaatste liquidatie- voorstel aangenomen, dan verdwijnt het bestuur automatisch als zoodanig, en mocht de vergadering het voorstel niet aannemen, dan zal het bestuur in zijn geheel zijn mandaat te uwer beschikking stellen. Hoe het dus ook moge afloopen, we staan heden op een keerpunt, en te verklaren is het, dat wij nu nog even omkijken, alvorens den nieuwen weg te betreden. Nu zal ik niet de geheele geschiedenis van onze vereeniging in uwe herinnering terugroepen. Onze tijd is daartoe te be perkt, en, eerlijk gezegd, mis ik daar voor ook den lust. Maar wel'wil ik eeni ge oogenblikken stilstaan bij de geschie denis der laatste jaren, en speciaal van het laatste jaar. De Zeeland is nu zoo zoetjesaan door

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1