^rotrinciaie 2eeuw%che cfflsise No. 62 VRIJDAG 14 MAART 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen en een Bijvoegsel EERSTE BLAD Sëctarisch Landbouwonderwijs IN ONZE STATEN-GENERAAL, BINNENLAND Caruso luidspreker MIDDELBURGSCHE COURANT il De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regela opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Voorstanders van bizonder lager on derwijs zijn we niet, dat mag bekend ver ondersteld worden. Maar we kunnen hier althans de argumenten onzer tegenstan ders begrijpen, zoo ai niet waardeeren. Maar zoomin als we ooit het bestaans recht van een club van vrijzinnig-demo cratische postzegelverzamelaars, een li berale kousenbreivereeniging of een chr.- historische cactussenkweekersbond zou den kunnen inzien, zoo kan het ons ook maar niet duidelijk worden, waarom gei tenfokkers en maanzaadtelers, karwijver- bouwers en appelkweekers, naar den ge- loove en naar politieke richting afzonder lijk gerubriceerd en georganiseerd die nen te worden. En al evenmin om bij onze schaapjes te lande te komen ver mogen wij den redelijken bestaansgrond van dusgenoemd christelijk (al dan niet, meer of minder hervormd of gerefor meerd tuinbouw-, en van roomsch-ka- tholiek landbouwonderwijs, te ontdekken. Edoch: een aantal hoogst vroede man nen heeft niettemin gisteren, in de bui- tengew. zitting der prov. staten van Zee land, urenlang daarover gedebatteerd. Sommigen met eenige felheid, zooals de heer De Paauw (s.d.) die met 'n overigens voortreffelijke en wei-gedocumenteerde rede de kat het belletje aanbond, ande ren met uiterlijke onbewogenheid, doch schoon van taal, deugdelijk van zinsbouw, met onmiskenbaar oratisch talent, zooals de heer Vienings (r.k.), wien men in ge dachten bij zijn rustige weloverwogen welsprekendheid de zwart-witte sierlijke kleedij van de orde der predikheeren om de schouderen zag golven, toen hij meen de 'te moeten protesteeren tegen den nham van secte voor een wereldgods dienst die een 300.000.000 zielen omvat, om daarna met zijn Kerkvader Augusti- nus uit te roepen „bestrijdt de dwalen- den, doch hebt niettemin die dwalenden lief".... Het was schoon om aan te hooren. Maar de zaak, waarom het gaat, was minder schoon. Er is n.l, te Hulst een roomsch-katho- lieke landbouwschool, en, wijl die moei lijk, of niet, rond kan komen, vraagt zij verhooging der in 1921 toegestane sub sidie van de provincie. Dat lijkt, en leek ook nog na het vrien delijk aanbevelend woordje van den heer Van Waesberghe (r.k.) heel onschuldig. Tot de heer De Paauw (s.d.) op o.i. on- wederlegbare gronden ontleend aan een hem, op zijn verzoek, door den rec tor dier school toegezonden leerboekje, dat er gebruikt wordt aantoonde, dat daar niet gewoon landbouwonderwijs zon der meer wordt gegeven, maar dat 6 van de 60 uren des leerplans aan specifiek roomsch-katholiek godsdienstonderwijs en dito maatschappijleer gewijd zijn. Wat blijft er, zoo riep deze soc-democraat uit, in de practijk van over, dat „een ieder naar deze school mag gaan", wanneer bij het onderwijs in maatschappijleer van li beralen en socialisten leelijke en onware dingen geleerd worden? Wil men dat onderwijzen, het zij zoo, maar dan niet op gemeenschapskosten! De liberalen en chr.-historischen vielen ^ez€n spreker kö' de heer Van der Wart (c.h.) heeft twee malen met klem betoogd, dat vakonderwijs neutraal behoort te blij ven en de heer Van Dixhoorn (lib.) heeft in den breede de droeve geschiedenis met het landbouwonderwijs in Zeeuwsrh- Vlaanderen O.D. geschetst: hoe het daar eerst neutraal d.w.z. als landbouw onderwijs pur et simple georganiseerd zou worden, hoe alles al voor elkaar was, het huis gekocht en de toestemming van den minister binnen was hoe enkelen toen verraad pleegden, en toen de mi- nisterieele toesteming ingetrokken werd; en nu heeft Axel z'n christelijke en Hulst 2 o r "katholieke landbouwschool. Het betoog van den gedeputeerde, mr. Lheleman (a.r.) hoewel handig en vlot en met geheel zonder deugdelijke gronden, vermocht evenwel den reeds veroorzaak ten droeven indruk niet weg te nemen, al sleepte hij den lijfarts van Lodewijk den vijftienden er ook met de haren bij. Het subsidie is tenslotte enkel en op het kantje gered door een hoogst merk waardig partijkiezen der vrijzinnig-demo craten, onder aanvoering van den heer Welleman. Zij stemden, als één man als we 't zoo in dit geval ook eens zeg gen mogen vóór, met anti-revolution- nair en roomsch-katholiek. En zoo kreeg de Hulster school voor sëctarisch landbouwonderwijs met 20 18 stemmen haar subsidie. Dat we haar voor de 54 uren land bouwonderwijs van harte gaarne gunnen, maar dat we voor de 6 uren godsdienst en maatschappijleer in roomschen zin een ongeoorloofde besteding van gemeen schapsgelden achten. EERSTE KAMER. Het stadhuis te Veere. Esperanto, Onze spelling. Evenals de heer Polak (s.d.) reeds heeft ook de heer De Veer (a.r.) inu> laan- gedrongen op ingrijpen van de regeering bij het vervallende Veersche Stadhuis: De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen antwoordde, dat hij er geen suppletoire begrooting voor kan indienen, maar minister Terpstra, zal, zoo zeide hij, de volgende maand een bezoek aan Veere brengen om de zaak eens te bekijken en dan zal hij aan de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg verzoeken tijdig een restauratievoorstel in te dienen, zoodat reeds op de begroo ting 1931 er rekening mede gehouden zal kunnen worden. Voor Esperanto op de lagere school gevoelt deze minister niets en hét mid delbaar en gymnasiaal onderwijs is al izwaar genoeg belast. Van het nut van Esperanto voor deze onderwijsinstellingen zijn de hoofden daarvan echter niet over tuigd ook. Met belangstelling mocht afgewacht worden, welk standpunt deze minister nu weer zou innemen ten aanzien van de heerschende spellingsanarchie. Het is dit: niemand schrijft De Vries en Te Wjnkel meer zuiver, en voor Kollewijn is Nederland nog niet rijp, en dus acht spr. het teste: afwijking van De Vries en Te Winkels spelling bij de examens toelaten. Dus een officieus twee-spellingenstel- sel. Zonder hoofdelijke stemming is hoofd stuk VI der begrooting goedgekeurd. TWEEDE KAMER, Winkelsluitingswet. Langzaam werkt de Kamer zich heen door den rijstebrijberg van amendemen ten op het wetsontwerp lot winkelslui ting. Van rechts amendementeert men maar raak om de wet verscherpt te krij gen en de s.d. soms ook' V.d..,, doen daaraan wel eens mede van liberalen kant poogt 'men hier en daar wat ver zachting aan te brengen ook' daaraan doen s.d. en v.d. wel eens mede en dat mislukt meestal. Men zal ons willen ontheffen van de verplichting melding te maken van alle ingetrokken of verworpen amendemen ten; we noteeren alleen uit de discus sies en dat zeer tot onze verwondering dat de heer Floris Vos van de Midden partij voor stad en lande, het in 't alge meen met deze wet volkomen ééns is. De artt. 6 en 7 zijn nu aangenomen, en art. 8 heeft de minister gewijzigd als volgt 1. Het venten, het ver'kio.open en het te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- en waterwegen is verboden: a. op Zondag-, met uitzondering van de werkdagen, to. op de eerste vijf werkdagen der Week welke vallen in de tijdvakken, genoemd in art. 4, tweede lid, onder c. Vóór 5 uur des voormiddags en na 8 uur des namiddags; c. op Zaterdag en op de an dere werkdaigcn, welke vallen in dé tijd vakken, genoemd in art. 4, tweede lid. onder c., vóór 5 uur des voormiddag|S ten na 10 uur des namiddags. 2. De verbodsbepaling van hel vo rige lid zal op Zondag, den Nieuwjaars dag, den tweeden Paaschdag, den He melvaartsdag, den tweeden Pinksterdag en de 'beide Kerstdagen na 5 uur des voormiddags niet gelden ten aanzien van geringe eetwaren. Na verwerping van enkele amendemen ten is ook dit aangenomen en toen (Ls men begonnen aan art 9, de zgn. veiligheids- Iedere daad in dit leven is de eerste schakel eener lange keten van onver mijdelijke gevolgen. 'klep welke, door bijzondere amstandigi- heden in bepaalde plaatsen, in werking moet 'kunnen worden gesteld. De minister heeft tot verheugenis', be toogd, dat hij aanslagen op het 'karakter dezer veiligheidsklep niet zal toestaan. Hierop is het meerendeel der amen dementen ingetrokken en over de rest zou hedenmiddag gestemd worden. HET PACHTVRAAGSTUK. In de te Leeuwarden gehouden jaar- lijksche vergadering van de afdeeling Friesland van den Bond van Landpach» ters is met algemeene stemmen e'en motie aangenomen, waarin wordt aan gedrongen op een zeer spoedige behan deling door de Tweede Kamer van die wetsontwerpen inzake regeling van de pacht en pachtcommissies en op amen deering van die onderwerpen. NEDER. BOND VAN RADIO HANDE LAREN. De algemeene vergadering vap den Ned. Bond van Radio-handelaren heeft met algemeene stemmen de overeenkomst met de N.V.- Philips gloeilampenfabriek en Philips Radio goedgekeurd. HET ROKÏNVRAAGSTUK. De Amslerdamsche gemeenteraad heeft in zijn vergadering van gisteravond ge stemd over het voors|tel-Ter Haar tot demping van het Rokin van den Dam tot het Spui. De slem'men staakten. In een volgende vergadering zal dus op nieuw gestemd worden. NEDERLAND EN PERZIE. Te Teheran ïs een vriendschapsverdrag tus&chen Nederland en Perzië geleekfend ZEELAND- In verband met de door de Provin cie Zeeland voorgenomen verbetering van den weg Middelburg—West'kapelle, is het gemeentebestuur van Koudekerke van plan iri overleg met de Wiegencorami.ssie A.N.W.B.K.N.A.G. in de 'kom dezer ge- meeente verschillende gevaarlijke punten te doen verbeteren. In de kosten dezer verbeteringen is door 'beide vereenigjngen elk een bijdra ge van f 200 toegezegd. MIDDELBURG. Gisterenavond is een der kerkgan gers der R.-K. kerk alhier plotseling in een gezakt. De spoedig aanwezige me dicus kon slechts den dood constateeren. Schending van een onzer kaden. Aan den Raad dezer gemeente hebben een aantal bewoners van de Rouaansche Kade alhier, een adres gezonden, waarin zij uiteenzetten dat, naar zij vernemen, het voornemen bestaat, om in pand G 123 aldaar een autogarage, benevens waarschijnlijk herstelwerkplaats, te ves tigen, en dat zij hiertegen ernstige be zwaren hebben op de volgende gronden: 1. Wordt door deze vestiging de bijzon dere schoonheid van een der mooie ge deelten van onzer goede stad ernstig be dreigd; zij willen er nadrukkelijk op wij zen, dat hiermede niet uitsluitend be doeld wordt de verminking van een der gevels van een oud patriciërshuis; nog veel meer wordt de rustige schoonheid van de kaai bedreigt door benzinepomp, reclameborden, parkeerende auto's auto- geraas en alles, dat van bedoelde vesti ging het onvermijdelijk gevolg wordt; 2. blijkt reeds thans, dat de waarde der woonhuizen uit de omgeving van het pand zeer nadeelig door de vestiging zal worden beinvloed; op den duur is, wat er van de schoonheid van onze Middel- burg'sche kade nog over is, alleen te red den, wanneer de daarstaande panden als woonhuis in trek blijven; de niet moder ne inrichting en groote afmeting van meerdere panden is thans reeds oorzaak, dat velen zich buiten de grenzen onzer stad vestigen; toestemming tot het vesti gen van inrichtingen als bedoeld, zal nog meerderen van het wonen op de kaden afschrikken; daarmede wordt de kade een reeks van winkels, werkplaatsen en pakhuizen en gaat de karakteristieke schoonheid onherroepelijk verloren; dat tegenover het argument, dat de geldelijke belangen van den eigenaar van het bewuste pand en van den aanvrager voor toestemming pleiten, staat dat: avele huiseigenaars op de kade, als gevolg van deze vestiging door waarde vermindering hunner panden veel meer verliezen, dan de schade voor den eigenaar van het pand G 123 zou kunnen bedragen; b. in Middelburg voor het vestigen van bedoelde garage zeker elders overvloedi ge gelegenheid bestaat; 3. de vestiging in hooge mate bezwaar lijk is met het oog op de losgelegenheid van de schippers en het verkeer, speciaal op Donderdag; dat de kade ter plaatse slechts smal is; op Donderdagen is reeds thans het ver keer dikwijls bemoeilijkt; een garage met parkeerende auto's en gelegenheid voor in en uit rijden, zou een onhoudbare toe stand scheppen; bovendien schuilt er in de aanwezig heid van diep water, vlak voor den uit gang van een autogarage een niet te on derschatten gevaar; 4, dat vestiging van een garage en werkplaats in een gebouw, dat woonhuis was en waarin veel oud, vermolmd en zeer brandbaar hout voorkomt, groot ge vaar oplevert; dit nog te meer, omdat moet worden verwacht, dat de omvor ming op primitieve en weinig kostbare manier zal geschieden; speciaal vestigen zij er de aandacht op, dat dan het monumentale gebouw „De Steenrots" en het pand, bewoond door den heer Boudewijnse dan groot gevaar loopen; redenen, waarom zij den Raad eerbie dig verzoeken zoodanige matregelen te nemen, hetzij door de vestiging niet toe testaan, hetzij door daaraan zeer beper kende voorwaarden te verbinden, dat de bewuste garage niet op de kade wordt gevestigd. •ZUID-BEVELAND. 's-HE EREN HOEK De kommies A. H. Hageman alhier is met ingang van 1 April a.s. verplaatst naar Roosendaal. Dg! U«|lj.f#|*l KLOETINGE. De heer J. F." de Koene, vroeger woonachtig alhier, thans te Eind- heven, is met ingang van 17 dezer (be noemd tot conitrolcur bij de' Kon. Mij. „de Schelde" te Vlissingen. RAAD VAN BRESKENS. BRESKENS. In de hedenmiddag ge houden vergadering van den Raad heeft de burgemeester na zijn „heil en zegen- wensch" een nieuwjaarsrede gehouden, waaraan het volgende ontleend is: „Ofschoon het stelling niet in mijn voornemen ligt, ieder jaar uwe aandacht te vragen,' gelijk o. a. de burgemeesters onzer groote steden gewend zijn te doen, voor respectieve beschouwingen, toch noopt het verstreken jaar mij tot een kor ten terugblik, omdat het in verschillen de-opzichten van meer dan gewone be- teekenis voor de plaats onzer inwoning is geweest. Het zal u. verheugen te vernemen, dat het getal inwoners onzer gemeente in 't verstreken jaar belangrijk is gestegen en wel geklommen van 2.696 tot 2.938. De analyseering van deze stijging zal echter uwe blijdschap eenigszins moeten temperen, daar het immers niet alleen de vitaliteit onzer bevolking is, die zich in dezen heugelijken groei openbaart, doch ook het verzetten van de gemeen telijke grenspalen daartoe heeft bijgedra gen. Het spijt mij intusschen, dat het cijfer onzer bevolking niet boven de 3000 is geklommen. Dan toch zou het aantal uwer leden tot 11 zijn gestegen en zou den ook andere gewichtige gevolgen aan den dag zijn gekomen. Het zal nu, naar redelijke verwachtingen rede lijk immers, omdat ik vertrouwen heb in den vooruitgang en groei onzer gemeente tot 1943 moeten duren, vóórdat deze zeer belangrijke veranderingen zullen kunnen komen. De toeneming onzer bevolking en de klimmende behoefte in de verbetering der volkshuisvesting weerspiegelden zich in de bedrijvigheid van den woningbouw, In 1929 toch werden 20 nieuwe woningen gebouwd terwijl in totaal 58 bouwaan- vragen werden behandeld. Het laat zich aanzien, dat in de naaste toekomst en daarmede valt toch allereerst te re kenen het tempo van den nieuwen bouw eer zal versnellen dan vertragen; het is dan ook een daad van wijs beleid 1BSS. ook voor Radio-Centrale's en elk radio-toestel Dubb.MAGHEETSYSTLEH ƒ30 4polig ANKERSY5T&EH/40- Gveta/v NV. Peters Prinsengracht 220/24 AM3TEQ0AM Tel.48682.® (Ingez. Med.) en van groote beteekenis geweest, dat uw raad is overgegaan tot het vaststel len van een uitbreidingsplan. In aansluiting op deze materie breng ik u voorts gaarne in herinnering, dat de commissie, belast met het uitbrengen van een rapport omtrent de rioleering van onze gemeente, met haar zeer gewaar- deerden arbeid gereed kwam en de daa-r in ontwikkelde plannen reeds tot ge deeltelijke uitvoering kwamen, Groote financieele offers uit de kas der gemeen te waren daarvoor noodig en nieuwe zul len alsnog gebracht moeten worden om tot voltooiing dier plannen te geraken. Maar indien straks, naar ik hoop, de waterleiding voor Zeeuwsch Vlaanderen zal tot stand komen en dus ook onze ge meente zal zijn aangesloten, dan zal door deze beide maatregelen (rioleering en watervoorziening) de bewoonbaarheid en de aantrekkelijkheid van Breskens zeer zijn toegenomen. Bijzonder verheugt het mij er uwe aan dacht op te mogen vestigen, dat in het bedrijfsleven ter plaatse van bloei en vooruitgang sprake mag zijn. Een paar voorbeelden mogen dit oor deel staven en illustreeren. De N.V. van Melle's Confectionery Works breidde haar fabriekencomplex uit met een wolkenkrabber, die in zijn bouw en inrichting sterk verraadt, dat Amerika's voorbeeld en praktischen zin tot navolging hebben geïnspireerd. Dit mooie bedrijf, geleidelijk tot wereldzaak uitgegroeid en voor onze gemeente van zoo uitnemend belang, zag in 1929 zijn personeel stijgen tot 350. Én toch schij nen de grenzen van zijn expansie nog volstrekt niet bereikt. Deze onderstel ling vindt haren grond in de mededeelin gen, welke de president-directeur in een onderhoud met burgemeester en wethou ders deed en die de stellige hoop wek ten, dat het bedrijf in de toekomst nog zeer aanzienlijk zal worden uitgebreid. Evenzeer vervult het mij met blijd schap, dat gedurende het geheele jaar de dropsfabriek der N.V. W. Luteijn en Zonen in volle bedrijf is geweest en de resultaten tot groote tevredenheid stem men. Ook de nieuwe fabriek van de heeren Verduijn had volop werk en het is te verwachten, dat ook daar spoedig tot uitbreiding zal worden overgegaan, Natuurlijk mag ik niet vergeten ook een woord te wijden aan de totstandko ming der Puf-fabrieken, waarover de vreugde in onze gemeente niet onver deeld is wegens hare onwelriekende geu ren; rekenend op den goeden wil der ondernemers, vertrouw ik, dat in de toe komst de klachten sterk zullen vermin deren en deze fabrieken kunnen we toch als arbeidsbron moeilijk missen. Immers een personeel van 15 man vindt hier ge regeld een goed stuk brood, terwijl een belangrijk deel van onze visschersbevol- king door de levering van puf (kleine visch en kleine garnalen) zijn bescheiden inkomsten weet te vermeerderen. Indien de burgerij de economische be teekenis van deze onderneming in het oog houdt, is er, dunkt mij, voor sommi gen reden zich in hun kritiek te matigen en in hun oordeel wat milder te zijn. In mijn verder overzicht wensch ik nog de aandacht te wijden aan de fabriek van houtproducten van den heer Burgers, die er irrgeslaagd is zijn productie voort durend op te voeren. Voort wijs ik er nog op, dat binnenkort ook de fabriek voor kippenvoer van den lieer Cijsouw in bedrijf zal komen. Dat ook op handelsgebied het jaar 1929 reden tot tevredenheid gaf, zal u ongetwijfeld bekend zijn. Als symptoon en bewijs van actief leven mogen o. a. gelden den bouw van de reusachtige loods voor het persen en bergen van hooi en stroo door de firma Van der Pol, ter wijl ook de firma Verschoor hare inrich ting en bergplaats een aanzienlijke uit breiding deed ondergaan. De voortdurende bedrijvigheid in de autobranche manifesteert zich in 't bou wen van een showroom door de firma W, de Smidt en Co. in de Dorpsstraat, als vertegenwoordigster van de General Motorsfabrieken en in de belangrijke

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1