Tlrouinciale Zeeuvostht De XX* Eeuw. lit- |n- |0. No. 61 DONDERDAG 13 MAART 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD De Schoolpost. IN ONZE STATEN-GENERAAL. NEDERLAND EN FRANKRIJK. DE WEG ANTWERPEN— ROTTERDAM. BINNENLAND N.V. ST00MVYASSCHERIJ „YÖLHARDSN3 (ingez. Meti MIDDELBURG. VLISSINGEN- KERKNIEUWS Ned, Herv. Kerk, KUNST EN WETENSCHAP RECHTZAKEN ONDERWIJS LANDBOUW na- be- itels, |Per- ting- imh. S |Van d. ier- IziXv. 80; \l H ird- gfen- ier- A |90'; raat |rig- v. iro- 34; lort. itui- Ttist'-" L. 10,11- e n loor Ibu- its, bid. laai' lbe- |e'e >gi in lie- •u- tOn I'h- rte' IS", lok la ic- it ki ll. ia MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UiTG.: N.V, DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ceat. Een aardige uiting van de XXe Eeuw is het blad, dat men ons toezendt: „De schoolpost". Het zal om de 14 dagen verschijnen en staat onder leiding van de heeren S. Pregers, leeraar in de ge schiedenis aan de H. B. S, te Hilversum en Arn. Saalborn, leeraar aan het Bar- laeus-gymnasium te Amsterdam. Wat is het, wat wil het, en wat doet het de aankondiging van zijn verschijnen te dezer plaatse te beurt vallen? Het is een jongemenschen-krant. Een echte krant, die er als een gewoon weekblad uitziet, zooals een beurs-, bloembollen-, economisch-, sociaal-, kortom ieder normaal weekblad. Het wil „al zegt 't het zelf" „verband leggen tusschen School en Maatschappij; een kijkje geven in het leven, haar le zers op de hoogte houden van het we reldgebeuren en hen voorbereiden voor de courantenlectuur der volwassenen; haar lezers opmerkzaam maken op het schoone in de levende natuur; opwekken tot actieve belangstelling in binnen- en buitenlandsche literatuur, tooneel, muziek en beeldende kunsten; haar lezers de gelegenheid schenken om datgene, wat zij op het hart hebben, te uiten. In het kort De Schoolpost wil het opkomend geslacht tot vriend en leids man zijn." En dat vinden we een aardig en best ding. Ze lezen de krant tóch al, bijna van az. Geef ze nu een échte krant geen kinderflodderding maar toch: voor de jongens en meisjes zélf. Die zal hun meer belang inboezemen want er staat zooveel in de groote-menschenkranten, dat hun eigenlijk toch niet interesseert, en er ontbreekt van alles in, wat ze zoo graag erin zagen. En dan: laat ze zélf schrijven. Dat hoeft niet allemaal even rijp te zijn. Is het van volwassenen óók niet steeds! Als 't maar eerlijk is! Het beste met dit krantje gewenscht en houdt de politiek erbuiten, jon gens en meisjes en.... redacteuren EERSTE KAMER. A.T.O. Rotterdam. Radioverdriet. De oud-burgemeester van Hilversum, nu minister van waterstaat, mr, Reymer, is gisteren in de Eerste Kamer aan het beantwoorden getrokken van het- vele, dat men hem daartoe voorgezet had. De .A T. O. de transportonderne ming der Spoorwegen concurreert wel, aldus de minister, maar zij doet het op een fatsoenlijke manier, althans voorzoo ver tot dusverre bekend is. Een onder zoek is nog gaande. Rotterdam en de spoorwegen, zoo zei- j ™r- Reymer den heer Moltmaker: dat komt in orde. Foen is nog wat gedebatteerd over de verbinding van Amsterdam met den Rijn en daarna kwam, bij de posterijen, de Rad10 weer op de proppen. De minister f f daarbij, het definitieve advies om trent de verdeeling van den zendtijd 1.1. Vrijdag van den Radioraad ontvangen te hebben. Daar zullen wel grafieken met velerlei gekleurde vakken, vakjes en streepjes aan te pas komen, dunkt ons! Prof. Kranenburg (v d.) - door den heer Oudegeest ditmaal als „in den libe ralen hoek" zittende beschouwd heeft hierbij dingen duidelijk gezegd, die ons uit het hart gegrepen zijn. Spr. achtte het billijk dat de verschillende geestelijke stroomingen gelegenheid krijgen zich te doen kennen in den aether. Maar is er nu niets gemeenschappelijks voor ons volk op radiogebied te genieten? Immers ja, anders zouden wij geen volk vormen. Zouden de niet-katholieken b.v, niet kun nen en willen genieten van Vondel-voor drachten? Wetenschappelijke vindin gen, technisch onderwijs per radio te ge nieten door alle luisteraars, evenals klas sieke muziek. Het ligt in de strekking van de Radio-wet, datde verschillende omroeporganisaties overleg pleegden over dergelijke uitzendingen voor allen. Dit schijnt echter zonder inmenging van de regeering onmogelijk: sommige om- roep-organisaties hebben dat beslist ge weigerd. Hoe moet dan nu de radio-puz- zle worden opgelost? De bestuurders der omroep-organisaties staan heel anders daartegenover dan de regeering, de volksvertegenwoordiging en de Radioraad. De regeering en de volksvertegenwoordiging zien beter de onderlinge proporties; de bestuurders der organisaties zien slechts de belangen van die organisaties, die om groot te worden alles volledig moeten geven. Dit is een allerongelukkigste toestand, de be stuurders zijn concurreerende zakenmen- schen geworden en dit past hier niet. Ieder heeft zijn eigen orkest, wat tot ver snippering van krachten leidt, zoodat zij alle spreker zal niet zeggen slecht minder goed spelen. Spreker betwijfelt, of men er met de bestaande Radiowet zal kunnen komen. De normen zullen in de wet moeten worden va'stgelegd, opdat de organisaties weten waartegenover zij staan. Men heeft gesproken over een „gentlemen-agreement", maar is dat in de praktijk mogelijk? Spreker zou met aandrang tot den mi nister willen zeggen: Weest gij de wet, houd een vaste hand! De minister heeft de macht tegenover de radioorganisaties en van zijn beleid zal de ontwikkeling van dit belangrijke en belangwekkende nieuwe instituut voor een groot deel afhangen. Minister Reymer heeft er weinig meer op geantwoord, dan dat hij hoopte, den vrede in den aether te brengen. Wij helpen het hem hopen maar verwachten het vooralsnog niet, helaas! TWEEDE KAMER. Winkelsluiting. Een droevig, heel droevig beeld ver toont de Kamer wel bij de behandeling van het onzalige wetsontwerp tot alge- heele sluiting van winkels op bepaalde dagen en uren. „Een schrikbeeld van uni formiteit" noemt de Kameroverzicht schrijver van de N. R. Crt. terecht deze Winkelsluitingswet. Gaan we voort met een sobere op somming van de veranderingen, grooten- deels ten slechte, welke de Kamer gis teren wederom aanbracht. Banketbakkerswinkels wilde de regee ring, behalve op bepaalde in het wets ontwerp genoemde dagen, ook openlaten op 25 Dec., ten Paaschdag en len Pink sterdag. Minister Verschuur hielp de rechterzijde dit verboden te krijgen. Bloe misten zouden deze dagen aanvankelijk ook vrij zijn om te verkoopen neen, zei de Kamer. Een r.k. amendement om slagerswin kels Zondags tot 12 uur open te laten (voor het platteland), werd ingetrokken. Banketbakkers mogen des Zondags ge durende 4 uren (tusschen 9 en 20 uur) verkoopen; mr. Van Rappard (lib.) wilde dit ook voor sigarenwinkeliers doen gel den neen zei de Kamer. Alleen de li beralen met een enkele s.d. en de heer Braat stemden vóór. Tegen: alle v.d„ verder enkele s.d. en de rechterzijde. Een amendement-Van Rappard om de 4 vrije verkoopuren des banketbakkers tot 6 te maken, werd met 6123 ver worpen. Een aantal wel héél krasse staatkun dig-gereformeerde amendementen kon den uit den aard der zaak geen meerder heid krijgen. Ze zullen ook meer als ge tuigenis van gezindheid bedoeld zijn. Verschillende verbeterings-amende- menten op de regeling betreffende Jood- sche winkeliers zijn óók al verworpen. Tegen half zes ging men voor dien dag uiteen naar verluidt onder het zin gen van „Wij leven vrij". Stilzwijgendheid is daarom zulk een moeilijke deugd, omdat niemand het aan ons bemerken kan, wanneer wij haar uitoefenen. Jean Paul. Blijkens tusschen den Nederlandschen gezant te Parijs en den Franschen Mi nister van Buitenlandsche Zaken op 15 en 28 Febr. j.l. gewisselde nota's is tus schen Nederland en Frankrijk een rege ling tot stand gekomen tot wederzijdsche vrijstelling van inkomstenbelasting in ze kere gevallen, waarbij winsten voort vloeien uit het scheepvaartbedrijf. De correspondent van de N, R. Crt, te Brussel meldt: Naar aanleiding van het van Neder- landsche zijde gebleken plan, den inter nationalen autoweg RotterdamRoosen daalAntwerpen op Nederlandsch grond gebied te verbeteren en te herstellen, hebben Belgische ambtenaren onlangs 't traject AntwerpenKapellenEsschen RoosendaalKruislandDintelland Willemsdorp per auto afgelegd. Zij con stateerden, dat de weg Antwerpen Willemsdorp naar hun oordeel korter en beter is over Bergen op Zoom dan over Roosendaal. Binnenkort zullen vrij be langrijke werken aan den weg Antwer penEsschen tusschen Kapellen en Es schen in aanbesteding worden gegeven. VOLKSTELLING TE BATAVIA. De laatste telling der bevolking van Batavia heeft de volgende cijfers opgele verd: Europeanen 30.964; Inlanders 214.754; Chineezen 53.096. Vreemde Oosterlingen 5709; onbekende landaard 512. DE KRAKATAU. V.D. Aneta meldt: De Krakatau vertoont wederom eeni- ge eruptieve werking. kmm&mtï&as&t&eaasm DE VERDEELING VAN DEN ZENDTIJD. De minister van waterstaat heeft gister in de Eerste Kamer medegedeeld, dat het definitieve advies van den Radio-raad inzake de verdeeling van den zendtijd hem Vrijdag j.l, had bereikt. De minister zeide dit advies rijpelijk te moeten over wegen, waarmede hij niet meende de zaak op de lange baan te willen schuiven, QROOTE MARKT C 12 Tel. 304 Kent U reeds onze wasuh, berekend per Kilo DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct. Alle wassehen blijven streng gesepareerd en behoeven NIET gemerkt. Voor kleine wassehen en voor ben die van het „Kilotarief" geen gebruik wenschen te maken berekenen wij ook per stuk, ZEELAND De Minister van Fin,ancien maakt bekend, dat ten behoeve va,n 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belas tuigen naar inkomen en-of vermogen (gewe,- lensgeld) bijden ontvanger der directe belastingen te Vlissingen f259.76, f 4; bij den inspecteur der directe be- llastingen te Middelburg' f 294.49; f 133.20. Besmettelijke ziekten. Hel aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 2 tot en met 8 Maart in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea (buik- typhus); Graauw' en Langendam 1; Rood vonk, St. Maartensdijk 2, O. en W. Sou burg 1, Vlissingen 1, Zierikzee 1. Dipli- therie: Goes 1, 's Heer Arendskerke 1. In genoemde week werden geen ge vallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. De Lange Delft, die ter plaatse van de ramp van 7 Dec. nog steeds een 'diep treurigen aanblik oplevert, heeft toch de laatste weken een verbetering on dergaan door de verbouwingvan de zaak Wan den heer H. Meijer op den hoek der St. Janstraat. De verbouwing heeft speciaal de étalageruimte betroffen, in plaats van één, zijn er thans twee uitstal toasten, waar tusschen een portiek om de dames rustteer te laten kijken. Het geheel maakt een goeden indruk. Het is gisteren zeer druk geweest op den bazaar voor de G. J. M. V. in .haar gebouw in de Singelstraat en in alle afdeelingen,, verkoopplaats, thé- salon en bij de attracties had men han den vol werk om ieder te bedienen. He denmorgen en middag was de baza»' ook weder geopend. Vanavond is dit voor het laatst het geval en wordt hij 0111 10 uur gesloten. Velen zullen zich herinneren, dat enkele jaren geleden prof. Siedentopf uit Jena hier een zeer belangwekkende le zing met lichtbeelden heeft gehouden. Tsaar men ons mededeelt zal deze spre ker op Woensdag 26 Maart in het (Schut tershof weder een lezing houden en wel des avmds te 8 uur. Zeer waarschijnlijk zal des middags voor de ieelingen der onderwijsinrich tingen ook een bijeenkomst plaals heb ben. r Ingevolge K011. machtiging is de heer S. C. Smit erkend en toegelaten als vice-consul van Spanje alhier. Morglen wordt de motorveerboot Ko ningin Wilheltniina, die gedurende onge veer 6 weken uit de vaart is geweest, weer in dienst gesteld op de lijn Vlis singen—Bresken,s. De Kon. Mij. de Schel de heeft enkele voorzieningen aan de boot aangebracht; o. a. is nu een tweede ophaalbare beschermer tegen het buis water aangebracht, zoodat ook bij slecht weer niet meer gekeerd behoeft te wor den en de boot geheel het karakter van een ponton heeft. ZUID-BEVELAND. KRU1NINGEN. De leerlingen der O. L. school hebben in totaal 18412 nesten van den bastaard satijn-vlinder verza meld. Ds. J. M. Lindeyer, Ev. Luth. pre dikant le Purmerend, neeft een benoe ming aanvaard als predikant bij de Prot. kerken in N.O.-Indië. Ds. Lindeyer was achtereenvolgens predikant te G r o e d e, Pekela, Monni kendam en sinds 18 April 1926 te Pur merend c.a. Aangenomen het beroep naar Akker- woude— Murmerwoude door ds. C. Sun- dermeijer le St. Nicolaasga, te voren te R i 11 h e m De heer W. van Wulfften Paltlie te Wierden liet een door hem aange kocht oud-schilderij restauieeren. Bij het schoonmaken van het 1 bij 1.25 M. Igroo- te stuk' kwam1 men tot de verrassende ontdekking met een fraaie Hobbema le doen te hebben. Het schilderij stelt een heuvellandschap met veel hoornen voor. Op een akker in de omgeving van Lyon werden bij het verrichten van grondwerk sporen van een oude Galli sche stad ontdekt. Bij opgraving werden talrijke antiquiteiten en munten en een groot aantal gouden, zilveren en ivoren voorwerpen aan het licht gebracht. Voor het kantongerecht te Haar lem is de zaak behandeld tegen den ex pediteur G. V., uit Beverwijk', die op den rijksstraatweg te Haarlem als be stuurder van een auto in dronkenschap 'n fietsend meisje heeft aangereden. V. is na de aanrijding' doorgereden en laler met het hoofd op het stuurrad slapende aangetroffen. Het O.M. eischic tegen hem' 14 dagen hechtenis, met ontzetting uit de bevoegd heid om' een motorrijtuig te besturen voor den tijd van negen maanden. Het gerechtshof té 's-Gravenhagé heeft bevestigd het vonnis der Haagsch» rechtbank, waarbij F. v. d. K., tuinder, en D. J. O., smid, heiden lid van' dein raad van Monster, terzake van valschheid in een authentieke acte met betrekking tot grondaankoop voor het uitbreidings plan der gemeente Monster, onderscheid denlijk zijn veroordeeld tot f 2500 'boete, subs. 2 maanden hechtenis, en f 5000 boete, subs1. 3 maanden hechtenis. - Geslaagd voor eersten stuurman de heer L. Oele, leerling van de De Ruyter- school te Vlissingen. Zwemonderricht op school. De Ned. Zwembond schrijft ons: Het is ongeveer tien jaren geleden, dat men er, in enkele Gemeenten in ons land, toe overging, zulks in navolging vooral van onze Oostelijke naburen, hier en elders buiten de gewone school tijden, de gelegenheid te openen voor het ontvangen van zwemonderwijs door schoolklassen. De groote beteekenis van het zwemmen, dat in vele gevallen den gunstigen invloed van water en zon licht in zich vereenigt, in hyiënisch op zicht, gevoegd bij zijn groote practische waarde, die het in dit waterrijke land tot een onontbeerlijke vaardigheid verheft, moet, gezwegen nog van het genot en de vreugde, die het zijn jeugdigen beoefena ren schenkt, voor de in deze beslissende instanties voldoende aanleiding zijn ge weest, om dit tot dusver ,,Schulfremdes> Fach" in te voeren. Ofschoon dit „schoolzwemmen" aan vankelijk op uiterst bescheiden schaal slechts in enkele Gemeenten in ons land gegeven werd,-en in de eerste jaren na zijn invoering slechts geringe vorderin gen maakte maar er is nu een merkbare vooruitgang te bespeuren, Immers, op dit oogenblik wordt in 29 Gemeenten aan openbare lagere- (qn aan enkele voortgezet lagere, uitgebreid lagere en middelbare scholen) en bijzon dere scholen zwemonderwijs aan school klassen verstrekt. Zelfs blijkt uit de sta tistiek van de Propaganda-commissie van den Nederlandschen Zwembond, dat dit onderwijs in vier Gemeenten ver plicht werd gesteld voor de leerlingen van de hoogste klasse van alle openba re inrichtingen voor gewoon lager on derwijs. Hoe verblijdend de toeneming van het schoolzwemmen ook moge zijn, niet mag vergeten worden, dat er een zeer ongun stige verhouding bestaat tusschen het aantal kinderen, dat dit onderwijs geniet en het hiervoor in aanmerking komend deel van de Nederlandsche schoolbevol king. Gezien de toenemende belangstelling voor deze materie onder opvoeders en ouders is de Propaganda-commissie voornoemd er toe overgegaan, zich te richten tot de besturen van een aantal Gemeenten, die, alhoewel in het bezit eener doelmatige zwemgelegenheid, vo- renbedoelden maatregel nog niet namen in het belang van de veiligheid en de ge zondheid van de schooljeugd. In haar verzoekschrift dringt de Propaganda- commissie er op aan, het reeds door verscheidene Gemeenten gegeven voor beeld, zij het aanvankelijk op nog zoo be scheiden schaal, spoedig na te volgen, opdat over niet al te langen tijd kan ge zegd worden van eiken Nederlandschen jongen en meisje, dat de lagere school verlaat,, dat hij(zij) gewapend is met een behoorlijke dosis kennis en een wapen tegen het verdrinkingsgevaar. Dinsdag werd de eindles gehouden van den twee jarigen landbouwwinter- cursus te Kruininge 11 in tegenwoor digheid van den heer Stevens, rijksland- bouwconsulent en verschillende bestu ren van landbouwcorporaties. Diploma's werden uitgereikt aan M. Dieleman, met lof, te Vlake; P.Jan sen, Jac. van ïwaarden, P. Cok, J. Wa verijn, P. van ïwaarden, P. Boonman, te Sehore; J. Sinke, P. Wondergem, J. Dek Az. Jr., Adr. v. Noorden, Adr. Cok en Corns, van ïwaarden. Een der leerlingen bood namens de cursisten den onderwijzer een fraaie ba rometer aan. Aardappeloogst. Men meldt ons uit' Ierseke: Gister zijn den geheelen dag aardap pelen gerooid in den Molenpolder onder

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1