©rowinciale jSeetuusdie ANTWEHffM De XX Eeuw. WERELD TfiNTOONSTCIXINC APRIL-OCX WOENSDAG 12 MAART 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD Ongeoorloofde bemoeienis. IN ONZE STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Winkelsluiting. Tauler. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. KERKNIEUWS P. Roorda. f Chr. Geref, Kerk, VLISSINGEN, HOEK KERKSTRAAT, MIDDELBURG. RECHTZAKEN ONDERWIJS LANDBOUW LEGER EN VLOOT Handel, Nijverheid en Visscherij COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingeu jf 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg f8 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG,: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No, 60 Wat we onlangs schreven naar aanlei ding van den verkoop van tabak en si garen in café's, gedprende den tijd waar op de winkelsluiting de tabakswinkels tot geslotenheid verplicht, wordt nu eens op treffende wijze geïllustreerd door het be richtje, dat men gisteren in ons 2e blad kon lezen, betreffende de drogisten en apothekers. Men weet, dat om redenen van mensch- lievenden aard,te allen tijde een apo theker gereed moet zijn, geneesmiddelen af te leveren. Hij valt dus buiten de win kelsluitingswet. Maar: een apotheker verkoopt ook nog wel eens iets, dat niet rechtstreeks een medicament te noemen is: haarwater, tandpasta, tandenborstels, eau-de-qui- nine. En nu willen de drogisten, die uit den aard van hun beroep wèl onder de win kelsluitingswet vallen en de voor deden der ongestoorde avond-, nacht en Zondagsrust daardoor volledig genie ten den apotheker, die nu eenmaal open is na 8 uur, of des Zondags, ge woonweg laten verbieden een flesch Pixavon, of een tube Pepsodent of Ko- lynos, of een fleschje eau-de-cologne te verkoopen! Dat gaat de perken der geoorloofde bemoeienis toch verre te buiten! De apotheker, die open en ter beschik king moet zijn, wanneer de drogist in den schouwburg zit, in zijn bed ligt of des Zondags aan Vlissingens zuiderstrand van zee en zon geniet, zal waarlijk den man, die hem uit z'n bed belt voor een wissewasje, zélf wel een hartig woordje toespreken, maar als een open apotheek, zij het dan in den winkelsluitingstijd, een flesch vinaigre, eau-de-cologne of een stukje scheerzeep wil verkoopen, dan heeft naar onze meening de Algem. Ne- derl. Drogistenbond zich daarmede niet te bemoeien. Wat hij na bezetten tijd zal verkoo pen, dat dient de apotheker zélf te be- oordeelen niet de drogist. Maar: als men ziet in welken geest de behandeling van de winkelsluitings wet in de Tweede Kamer geschiedt, dan mag met reden verwacht worden, dat voor elk verbod in bovenstaanden geest, hoe dolzinnig ook, een meerderheid te vinden zal zijn Waterkeeren, De havens van Antwerpen en Rotterdam. De begrooting van waterstaat is in den senaat aan de orde. De heeren Van der Lande (r. k.), Van Sasse van IJsselt (r. k.) en De Gijselaar (c. h.) heb ben daar alle drie zich gekeerd tegen de handhaving van den rechtsregel: „Wien water deert, die water keert", Wien wa ter deert is lang niet in hoofdzaak de grondeigenaar; toch moeten de grond eigenaren thans alle lasten dragen. Dit gaat te ver. De staat, als hoofdvertegen woordiger van het algemeen belang, moet mede bijdragen in de kosten. Het is be ter een groote ramp te voorkomen door subsidie dan later groote kosten voor herstel te moeten maken. De rijksbijdra ge mag toch niet het karakter verkrijgen van een belooning voor onvoldoende on derhoud der dijken! Dit werkt het laat- maar-waaien-systeem in de hand. Be heer De Zeeuw (s.d.) sprak over de haven van Rotterdam, o.m. in verband met die van Antwerpen. Hij zeide als Rotterdammer wel eens jaloersch te zijn, als hij leest, wat er door de regeeringen van naburige landen wordt gedaan voor hun havensteden, speciaal door de Duit- sche en Belgische regeering voor Ham burg en Antwerpen, Men ziet daar de ontwikkeling van die havensteden niet als een plaatselijk, maar als een nationaal belang. Sinds den oor log is de stijging der tonnage van de drie havensteden Rotterdam, Hamburg en Antwerpen, vrijwel gelijk gebleven. Maar in de ontwikkeling van het stukgoedver- voer ging Rotterdam achteruit. Dit ligt volgens spr. niet aan de tarievenpolitiek. De oorzaak van dit verschijnsel is gele gen in materieele en industrieële om standigheden, Hamburg en Antwerpen hebben een uitstekende verbinding door spoor- en waterwegen met de industri- eele streken en een uitstekend ontwik keld industrieel achterland, Rotterdam mist het eene en het andere. De Belgische regeering doet alles wat strekken kan om de ontwikkeling der Antwerpsche haven te bevorderen; 3500 H.A, onteigenden grond heeft zij aan Antwerpen overgegeven tegen 4 J4 milli- oen gulden. Bovendien is zij dagelijks be zig de waterwegen of spoorwegen op Antwerpen te verbeteren en helpt zij Antwerpen financieel bij den aanleg van kaden en havens. Moge ook het „blij vende gedeelte" van het ministerie van waterstaat inzien, dat dergelijke hulp aan Rotterdam in het nationaal belang is. Tot nog toe was Rotterdam door zijn outil lage verre bij de havens van Hamburg en Antwerpen vooruit. Doch door de maat regelen die spr. heeft genoemd, gaat dit veranderen. Laat ons kort zijn ditmaal al zou men lust hebben de eene vulpen na de andere leeg te schrijven over de van be krompen inzicht en anti-liberale gezind heid getuigende dwaasheden, dewelke thans in onze volksvertegenwoordiging gefabriekt worden, de een na den ander. Art. 2 van het wetsontwerp, dat de verplichte sluiting van winkels van des avonds 8 uur tot 's morgens 5 uur en verder op Zondagen regelt, neen beveelt, is aangenomen, zonder dat iemand zijn stem er tegen verhief, behalve de libera len en de heeren Braat en Wijnkoop. Dat stukje vaderlandsche vrijheid is dus weer verdwenen, voorzoover het nog be stond. Toen is men aan de uitzonderingen be gonnen. En daarbij heeft de Kamer niet, in li beralen geest, de wet wat soepeler ge maakt, doch in degelijkèn coalitievorm nog een en ander meer verboden. Zoo was er een liberaal amendement om tabaksartikelen na bezetten tijd in café's voor verbruik ter plaatse althans nog te mogen ver koopen het werd door den minister bestreden en is toen verworpen met 44 36 stemmen. Nu mag de brave burger, die na 8 uur een kop koffie of een bier tje bestelt, er wel bij zeggen: „geef m'n ook een sigaar Jan", maar Jan zal dan bedenkelijk-beleefd het hoofd moeten schudden en zeggen: „die mag ik u niet serveeren meneer.gaat 'm maar even thuis halen!".... Links en 2 r. katholieken steunden hier, vruchteloos mr. Van Rappard. Evenwel: tabaksautomaten mogen er wel komen die heeft men in een vleug je van verstandelijk inzicht niet verbo den, al is 't wel geprobeerd. Maar een verbods-amendement van den heer Van Hellenberg Hubar (r. k.) voor de auto maten, viel met 5427. Wel heeft hij weten te bereiken, dat in stationskiosken na sluitingstijd geen boe ken j etc. meer verkocht mogen worden; dag- en weekbladen vallen daar gelukkig buiten. 't Is overigens een droevig vertoon, leerzaam om twee dingen: ten eerste, ter waarschuwing, wat de echte coalitiegeest, zoo zij waardig wordt over parlement en regeering, nog weet te bereiken en ten tweede, ter leering: dat de liberalen nog voor de vrijheid op de bres staan. De ware, geestelijke liefde, die deel nemend ingaat in anderer nood, erlangt daarbij zelve den rijksten zegen. J BIERVLIET, Dinsdagavond hield de onderafd. Biervliet van de Groene Kruis Vereeniging ,,IJzen(dijke en omstreken" de jaarlijksche algem, ledenvergadering. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat 230 leden in 1929 f 320 con tributie hadden opgebracht. Ofschoon 't aantal leden met 5 was achteruitgegaan, kon echter medegedeeld worden, dat door verhooging thans de totale contribu tie f 466 bedraagt. Herkozen als bestuurslid werd de heer J. W„Leenhouts, terwijl in de plaats van den heer W. Dhopdt, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer A. van Hoeve werj [gekozen. Met het verzoek meer bekendheid aan de vergadering te geven en deze minstens een maand vroeger te houden,, zal het plaatselijk bestuur een volgende maal| rekening houden. GROEDE. Nader wordt meegedeeld, dat de functies der feestcommissie, als volgt zijn verdeeld: voorzitter A. Pauw; vice-voorzitter not. Beuninjgh; secretaris E. Boom; 2es eer. J. B. Rissjeeuw, pen ningmeester Jac. Frelier; bestuursleden C. Verschoore en A. Geeraert. Donderdag n.s. zal het Bondsbestuur van Muziekconcoursen Zeeuwsch-Vlaan- deren met bovengenoemde commissie een bespreking hóuden over de te kou- den feestelijkheden. Voor het diploma Godsdienstleer slaagden de volgende leerlingen van de R.K. Kweekschool voor Onderwijzeressen te Dongen, de dames A. Bïeijeinbergh te IJ z e n d ij k e, G. Hermans te Sluis en M. Hoen te K w ade nd a mm e. In den ouderdom van 74 jaren is te Hilversum overleden de heer P. Roorda, cud-leeraar in de Engelsche taal- en oud-directeur van het doofstomlmenin&tir tuut le Groningen en schrijver van de bekende Engelsche leerboeken. De nu overledene was ridder in de Orde van Oranje-N assau Ds. J. D. Barth nam Zondagavond bij zijn verbek naar B o r s si e 1 e( afscheid van de Geref. gemeente) te Vlaardiingen. Als afscheidstek'st had hij gekozen 2 Cor. 13.13b. Den scheidenden l'eeraar werd toegezongen Psalm 121:4. Wegens onvoldoende belangstelling zijn de kerkdiensten der Geref. Kerken in Hersteld Verband te Groningen stop gezet. Bedankt voor het beroep naar Onst- wedde—Musset door ds. J. Talsma te Zaamslag. Incident in een kerk. Onmiddellijk na den dienst Zondagoch tend in de Ned. Herv. Kerk aan de Ael- brechtsk'olk (Delfshaven), welke dienst door ds. S. H. J. James was (geleid, is! «de kerkvoogd J. R. Kleijn met luide stem een protest tegen den predikant gaan voorlezen. Op verzoek van ds. James is de kerkvoogd, toen hij niet geneigd bleek te zwijgen, verwijderd. Op straat probeerde hij nog eens zijn protest te laten hooren, maar men heeft hem van de stoep van de kerk verwijderd. Na den avonddienst heeft de 'kerkvoogd zijn pretest doen hooren, met toestem ming van ds. C. B. Holland. De kerkvoogd die een principieel verschil van imeening heeft met ds. Ja mes heeft naar aanleiding van het gebeurde een klacht ingediend bij den officier van justitie en bij den kerkeraad van de Ned. Iierv. Kerk te Delfshavien. geeft baat voor ALLE Vofttgebrekan. Attesten van H.H. Doctoren (Ingez. Med..). ZEELAND Op verzoek herinneren wij er aan, dat morgen de heer Jos. van Veen in Mercurius spreekt voor „De Dageraad" Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in ons nummer van Dins dag. De Utrechtsche rechtbank heeft een 44-jarigen Duitscher, wien verschei dene perrondiefstallen ten laste waren gelegd, veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, Voor de rechtbank le Maastricht heeft terecht gestaan de 27-jarige chauf feur-monteur F. M. uit Heerlerheide, die op 16 Aug. 1929 met een auto te Lutterade-Geleen eerst een motorfiets omver heeft gereden. De berijder werd gedood, de dame op de duozitting kreeg een dubbele armbreuk en verloor 12 tanden uit haar mond. Daarna reed hij een fiets omver, waarop zekere van H. met zijn dochtertje. De verdachte bleek dronken te zijn geweest. Het O. M. eischte 2 maanden gevange nisstraf. De Veendammer Hypotheekbank, Naar vernomen wordt, komt de zaak- Liebermann niet voor den Hoogen Raad aangezien L. in het arrest van het Am- sterdainsche Hof heeft berust en dus' geen cassatie is aangeteekepd. De overval met roof te Woudenberg, Voor de Utrechtsche rechtbank heb ben terecht gestaan de 19-jjaricre G. J. V, en de 17-jariigè P. E., beiden uit Amsler. litz, ter zake van den bekenden overval met roof in den nacht van 5 fop. 16 iPebr. 1.1. bij den landbouwer van Egmond le Woudenberg. Een nacht te voeren waren ze er reeds op uitgetrokken, doch toen was de moed hun in de schoenen gezonken. Den vol genden nacht dronken zij wat moed en gingen zij er op uit met geladen revol vers, dolk. gummihandschoenen en mas kers. Toen nadat zij de boerderij waren binnen gekomen niet vlug genoeg geld werd gegeven, werd er twee keer gescho ten. Nadat zij een bedrag hadden ont vangen, hebben zij zich per fiets ver wijderd. Dank zij het kranige optreden van de dochter des huizes, die de politie had gewaarschuwd, werden verdachten spoedig aangehouden. De officier van justitie achtte loeide verdachten schuldig aan het misdrijf van afpersing. Met het oog op "den ernst van het misdrijf en ook in aanmerking ne mende de omstandigheid, dat dergelijke misdaden den laatsfen tijd in zwang ko men, zou spr. voorbeeldige straf willen eischen. Evenwel wilde hij rekening hou den met de goede getuigenissen over ver dachten van verschillende zijden. Tegen verdachte V. eischte hij een straf van één jaar en zes maanden, te ondergaan in, de openluchtgevangenis te Veenhiti- zen en legen verdachte E. opzending naar een rijksopvoedingsgesticht en een hechtenis van negen maanden. (Ingez. Med.) zelzalf zeer gemakkelijk. In de aller eerste plaats behoort er naai- gestreeft te worden, zooveel' mogelijk larven on schadelijk te maken, voordat de staltijd verstreken is en het vee de wei in, gaat. Thans dus beginnen met de behandeling op stal en daarna npg eens herhalen, eenmaal in Mei en in Juni. Geslaagd te 's-Gravenhage voor bet machinisten-diploma A de heer J. Her man. leerling van den machinisten-cur sus der Ambachtsschool alhier, Op de voordrachten voor de benoe mingen van een onderwijzeres ami school II en van een onderwijzer aan school I te Breskens zijn geplaatst onderwij zeres school II, 1. mevr. Reijmtel-Suwijn te Breskens; 2. mej. L. A. Swerus ie Vlis- singen; 3. mej. R. A. G. Wagen aar te Vbs&ingen. Onderwijzer scho-o! I, 1 de heeren A. Klaaijsen te Breskens; 2. N. E, M. W-aelput te Grcede; 3. L. M. Winkelmans te Schiedam. De heer M. Fraanje, onderwijzer aan de Chr. school te G r ij p s k e r k e, is benoemd lot hoofd der te openen Chr. schoot te 's Heer Arendskerke (Le- wedorp.) Bestrijding van de runderhorzel. De heer 't Hoen schrijft aan de N. R. Crt. Op verschillende plaatsen wordt reeds waargenomen, dat de eerste horzel! ar ven de rughuid der runderen hebben door boord. Heel duidelijk zijn de kleine openingen te zien na het wegknippen van de haren, zoodat met de behandeling dient te worden begonnen. Hoe eer'der deze plaats vindt, hoe minder de dieren van deze huidparasieten hebben, le lijden, want gedurende liet grooter worden, van deze w®rmb uiten neemt de pijn toe, ten gevolge van de steeds toenemende span ning der huid. Daarom is het van groot belang, dat nu dadelijk met de behande ling wordt begonnen. De werkzaamheden in het landbouwbedrijf njemen nu nog niet zooveel' tijd, en de dieren op stal, waar men ze dagelijks kan controleeren. Bovendien is de behandeling met de hor- In den hoogen ouderdom van 95 jaar is le 's-Gravenhage overleden de gep. Igoner aal-majoor der artillerie jhr.', W. F. G. A. van Pestel. De nu overledene Werd op 4 Aug. 1834 te Amersfoort geboren. Met inganlg tv la in' 1 Mei 1892 werd de nu ontslapene op zijn verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen, waarna hem in Augustus 1903 de rang van ge- meraal-majoor werd toegekend. Jhr. van Pestel was commandeur in de Ordfe van den Eikenkroon Van Lu xemburg. De 2e luit. R. Iielmer van het 3e regiment infanterie wordt met ingang van 14 Maart a.s. overgeplaatst bij het 14e regiment infanterie en ingedeeld bij de 2e schoolcompagnie van dat regiment te Bergen op Zoom'. Bij het 14e reg. inf. te M i d d e 1- burg zal' van 18 Augustus tot en met 6 Sept. d.a.v. een cursus worden ge houden in den verbindingsdienst voor re serve-officieren van 3, 6 en 14 R. 1. Eerste-luitenant W. K. de Feijter, van het 14de reg, infanterie en gedeta cheerd bij den vrijw. landstorm te 's-Gra- venhage, wordt 1 April van die detachee ring ontheven en overgeplaatst bij het 3de reg. infanterie te Bergen-op-Zoom. Bij Kon. besluit is bepaald, dat bet corps marechaussée van Atjeh en On- derhoorigheden een vaandel zal voeren, welk vaandel gelijk zal zijn aan bet mo del der vaandels van de infanterie van het leger in Ned.-Indië, behoudens dat het corpsopschrift zal luiden: corps ma rechaussée van Atjeh en Onderhoorig- heden. Bij Kon. besluit is aan de officie ren-vlieger 2de kl. M. C. Moes, J. H. W. Kempkers -en W. A. Buys, wegens het eindigen van hun bij de benoeming aan gegaan dienstverband, eervol ontslag uit den zeedienst verleend en zijn met dien datum benoemd tot officier-vlieger der 2de kl. bij de Kon. marine-reserve. Door het regiment kustartillerie zal op 18 en zoo noodig oók op 19, 20 'en 21 dezer ten zuiden van het licht van Kaapdiiincn te Vli swingen met ge schut worden geschoten. Zaterdag heeft de officieele proef tocht plaats gehad van het motorschip Tohoali, gebouwd door de N.V. Wterf Gusto, v. h. firma A. F. Smulders, te Schiedam, voor rekening van: de N.V. Kon. Paketvaart Mij., Amsterdam. Het is het eerste, schip van bovenge noemde Mij. waarop het z.g. Simplex- Patent-Roer is toegepast. Door de Toe passing van dit roer is het mogelijk gebleken, dit schip geheel met de hand te sturen', dus zonder stuurmachine.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1