provinciale JSeeuuJödie De XX" Eeuw. ROOMBOTER K. MEERTENS Jr. STER-TABAK 58 MAANDAG 10 MAART 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND KERKNIEUWS LEGER EN VLOOT MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.t N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2,10; elke regel meer 30 cent. In de mbriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 32*5 bmsmk—waa—aaa—isawaa—amac—oawraw» deskundig oordeel, waarmede het liedje als uitgezongen beschouwd kan worden. Alleen vermelden we nog, dat ook de heer De Feijter, op grond der cijfers, een voorstander van paardentractie is, in plaats van autotractie. Dat hadden wij ook al geschreven trouwens. Een laatste paarden-praatje. U weet wel, dat er in den vierkanten Haagschen vijver, waarop men thans, bij de Gevangenpoort staande, zoo'n mooi uitzicht heeft, een klein wildbegroeid eilandje ligt? Daar hufst al het water pluimgedierte van dien vijver, en nog meer. Dat eilandje nu heeft, eenige jaren ge leden, heel wat drukte veroorzaakt in het groote vredige dorp, dat onze resi dentie is. Men wilde het, uit modern- stedebouwkundig-architectonisch-aesthe- tische principes, laten verdwijnen. En toen werd 't Haagje een tournooiveld met twee kampen: de eilandbehouders en de eilandverdwijners. Weken aaneen had een plaatselijk dagblad pagina's vol ingezonden stukkenallemaal over dat eilandje, dat gelukkig nog in vre dige rust in het stille water ligt. Dien kant moet het schijnbaar in onze goede stede ook uit, doch hier zal de burgerkrijg dan woeden om: de paarden van de gemeentereiniging. De ingezonden stukken, welke we zoo voor en na de laatste Raadszitting daar omtrent ontvingen, zouden althans óók wel een geheele pagina van ons blad kunnen vullen; er zijn deskundige en welmeenende onder waarvoor we den inzenders zeer erkentelijk zijn en er zijn ook anonieme, verdachtmakende en schunnige onder waarvoor we slechts verachting en een prullemand beschik baar hebben. Nu het geval zelf nog, en dan voor het laatst, althans voor zoover dit ons be- trewt. Als men in den Raad weer naar de gezondheid der lieve diertjes gaat in- formeeren, dan moeten wij het wel notu- leeren. De zonnige Zondagmorgen voerde ons geheel onvoorzien dat moogt ge ge- looven of niet, maar 't i s zoo langs den stal dier berucht-beroemde viervoe ters. We hebben er natuurlijk eens ge keken. Als volslagen leek, die enkel nog al eens wat op paardenkeuringen rond neusde, vonden we het een heel behoor lijk stelletje paarden, in een zeer be hoorlijken stal, Eén, de knol met de kie- zenziekte, zag er abominabel slechts uit maar die is onder doktershanden en dan moet die deskundige het weten. Voor de rest: er waren oogenschijnlijk mooie beesten bij, en enkele oudjes, die er wat minder mooi uitzagen. Al ge zegd: de stal leek ons goed en 't voer leek ruim. Nu kunnen over dat voer verschillende meeningen bestaan; dat is onder deskun digen immer zoo. „Een paardenliefheb ber" b.v. acht hun rantsoen niet goed: hij vraagt voor een paard van de reini ging ten minste 10 Kg. krachtvoer, b.v. 7 Kg. haver, 1 y Kg. gebroken mais, 1 Kg. lijnkoek en Vz Kg. grondnotenkoek, of: 6 Kg. haver, 1y? Kg. gebroken mais, 1 Kg. lijnkoek, y2 Kg. grondnotenkoek en 1 Kg. paardenboonen. Maar: dat be hoort en zal de controleerende dieren arts ook wel weten, en als die het rant soen van thans onjuist acht, dan zal hij dat zeker zeggen en dan wordt het na tuurlijk veranderd. En nu wat het uiterlijk der dieren be treft, dat sommige stadgenooten tot deer nis met der paarden lot opwekt. Daaromtrent ontleenen we een en an der aan een uitvoerig schrijven van den heer A. de Feijter, die, zooals hij zelf vertelt, al een kwarteeuw in de paar- denwereld rondkeek, honderden tentoon stellingen en concoursen bezocht in bin nen- en buitenland en duizenden paarden critisch moest beoordeelen. „Het in conditie zijn van een paard zoo schrijft hij is bij 99 van de 100 menschen, synoniem met vetgemest zijn als een slachtvarken; de beste paarden worden vaak kapotgevoerd. De Middel- burgsche reinigingspaarden nu zijn mee- rendeels in zoodanige conditie, dat zij, met het hun verstrekte voedsel inclusief de 6 kop haver, wat voldoende is voor het te verrichten werk zonder eenig bezwaar hun werk kunnen doen. Hun conditie is die van a r b e i d s dieren (spieren en pezen en geen vetklompen) en dus: voldoende." Dit lijkt ons een rustig en bezonken HET VRAAGSTUK DER DUBBELE BELASTING. Naar aanleiding van een. indertijd van wege den Nijverheidsraad gedane me- dedeeling, dat de minister van Financiën had gemeend den raad geen, inzage te mogen verstrekken van. het tussclien Ne derland en Duitschland gesloten, tractaat ter voorkoming van dubbele belasting naar het inkomen en. naar het vermogen, heeft de raad van bedoeld verdrag een foto grafie ontvangen van een persoon uit niet industrieelen kring, die dit stuik langs regelmatigen weg had verkregen. Onder deze omstandigheden heeft de raad besloten, opnieuw uitvoering te ge ven aan zijn oorspronkelijke voornemen, het vraagstuk der dubbele belasting en belastingontduiking te bestudeeren. in- tusschen heeft de raad zich gewend tot de ministers van Financiën en van Ar beid, Handel en Nijverheid, met het ver zoek om, eventueel nadere gegevens over dit onderwerp, die de Nederlandscbe re geering te harer beschikking mocht heb ben, te mogen ontvangen. OPVARENDEN „HERTOG HENDRIK". Het Tweede Kamerlid de heer Brauti- gam heeft den Minister van Defensie de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend: dat te vo- rigen jArc- hel vertrek van het pants©,: schip „Hertog Hendrik" naar West-Indië dermate overhaast geschiedde, dat dooi de 'bemanning hel gebruikelijke vooraf gaande verlnf bij een reis naar de tro pen af het buitenland niet 'kon worden genoten en voor vele opvarenden zelfs geen gelegenheid bestond afscheid van hun betrekkingen te nemen; dat krach tens beschikking van den vlootvoogd, op een daartoe strekkend verzoek der bon den van marinepersoneel, aan deze be manning bij terugkeer van het schip geen verruiming van verlof zal worden verleend, deen slechts het gebruikelijke verlof van veertien dagen zal worden toegekend Is de minister bereid, gelet op deze feiten, te bevorderen, dat alsnog de le den der genoemde bemanning in het ge not van een ruimer verlof, 'b.v. van een m a an dwo r de n ge s leid DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-FRANKRIJK. Naar het HJb-I. verneemt heeft het hoofdbestuur van het Ned Roode Kruis zich telegrafisch in verbinding gesteJd met het Fransche Roode Kruis en hulp aangeboden in verband met de over strooming in Zuid-Franjtrijk. Daarop is echter onder dankbetuiging bericht, dat hulpverleeniging door het buitenland niet uoodig wordt geoordeeld. NIEUW OOGLIJDERSGASTHUIS TE UTRECHT. De stichting Het Neder!. Gasthuis voor ooglijders te Utrecht heeft het terrein, dat achter het voormalig Diaconessen- huis loopt (langs den Catherynesingel) aangekocht. De s lichting is voornemen? op het aangekochte terrein een geheel nieuw ooglijdersgasthuis te houwen, ter vervan ging van het gasthuis voor ooglijders dat thans gevestigd is aan de F. C. Don- dersstraat, en reeds lang njet meer voir deed aan de behoeften van. den legen- woordigen tijd. Het moet in het voorne men Liggen, dit oude ooglijdersgasthuis over le dragen aan liet rijk, dat het ge bouw zou willet! bestemmen voor het ve terinaire liooger onderwijs, waarvan het gehouwen-complex in de onmiddellijke nabijheid, aan de overzijde van de Bilt- sclie Grift, gelegen is. BEVEILIGING VAN BOSCH EN HEIDE Naar de Maasbode verneemt heelt zich op de Vel uw e een Boschbrandvveer- Comité gevormd, dat ten doel heeft door samenwerking van een. zoo groot moge lijk aantal Yeluwsche gemeenten met de grootgrondbezitters, goed uitgeruste vrij willige hrandweergroepen le organuee- ren, welker werkgebied zoodanig zal zijn geregeld, dat voor elk heide- of bosch- coinplex van. eenige beteekenis minstens twee groepen worden aangewezen, zoo dat steeds snel kan worden; ingegrepen terwijl anderzijds door die begrenzing voorkomen zal worden, dat grooepen. om- Stil, zonder klagen wordt op aarde De smart geleden en doorleefd Wanneer men, diep in eigen harte Den Hemel heelt. Marg. Meijboom. noodig, en vooral onjgewenscht zich ver van haar standplaatsen verwijderen. Het comité hoopt daardoor de opper vlakten van branden en dus ook de dien tengevolge aan te richten, schade tot geringere afmetingen te kunnen terug brengen. De kosten van deze organisatie, welke met haar voorbereidende werkzaamhe den reeds belangrijk vordert, zullen, be streden worden door de gezamenlijke boschbezitters, terwijl het comité voorts meent er op te mogen vertrouwen,, dat ook de gemeentebesturen njet achter zul len blijven om door bescheiden subsidies meer steun aan deze plannen te ver- leenen. Het initiatief tot deze organisatie werd genomen door den burgemeester van Barneveld. DE VERWEKKER DER PAPEGAAIEN ZIEKTE. Dr. M. Cay, leider van het Stedelijk Laboratorium te Washington, heeft, naar Reuter seint, proefondervindelijk vast gesteld, dat het organisme, dat de pa pegaaienziekte veroorzaakt fi 1 tree rb aar virus i s, dat on dér de sterkste mi croscoop niet waar te nemen vult, doch in staat is door hechte porceleinen filters te dringen. GRATIE AFGEWEZEN. Het verzoek om -gratie van den lui tenant Th. J. v. d. Berg, die op patrouil le een inlandsch dwaingarbeidér, die uit zijn veldflesch had gedronken zoodanig deed mishandelen, dat hij aan de gevol gen overleed, die deswege door den krijgsraad te Tjimahi werd veroordeeld tot 3 jaar gev.straf met vervallenver klaring uit den militairen, dienst, wel'k vonnis het hoog militair gerechtshof werd verbeterd met een veroordeeling lot 5 jaar gev. straf met vervallenver klaring uit den militairen stand, is af- VLISSINGEN. Hedenmorgen is een begin vau brand ontstaan in een woning in de Hen drikstraat. De politie slaagde er in met een minimax en emrners water dein brand te blusschen. De brandweer was uit gereden, maar behoefde geen dienst té doen. Hedenmorgen heeft op de terreinen der Kon. Mij. de Schelde een ongeluk! plaats gehad, dat aan twee ongehuwde werklieden, één woonachtig alhier en één te Wieslkapelle het leven heeft gé kost Men was bezig een luchtkoker op te hij- schen. Deze is naar heneden. .gekomen op de slachtoffers1. Een hunner overleed onmiddellijk, de andere nja overbren ging naar het Gasthuis. WALCHEREN. Door de langdurige droogte begint op het platteland van Walcheren veel ge brék te komen aan drinkwater, zoodat sterk naar regen verlangd wordt. Der gelijke perioden van droogte kunnen zeer medewerken om ook op het platteland een waterleiding te krijgen. ZUID-BEVELAND, GOFS. Vrijdag heeft „,Het Hollandsch Tooneel" dir. Louis de Vries, alhier op gevoerd „Jacqueline", een drama in 3 bedrijven door Sacha Guitrv, naar de novelle Mort© la Béte door Henri Du- vernois. Het spel', met name dat van 'Hën- ri de Yries, viel zeer te roemen. NOORD-BEVELAND, COLIJNSPLAAT. Door de leerlingen der Openbare school alhier zijn ingele verd 5286 nesten van den bastaard-sa tijnvlinder. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D, BIERVLIET. Na een lezing. Zaterdag avond door den lieer P. Rietveld uit Den Haag alhier gehouden is een afdeeling opgericht van den Ned. Bouwvafearbei- dersbond niet aanvankelijk 12 leden. De afd. omval: Biervliet en IJzendijke. Zondagnamiddag werd alhier een gpenbare vergadering van den Landarbei- dersbond gehouden, waarin als spreker optrad de neer Bax, propagandist van genoemden bond. Na gewezen te hebben op de lage loonen in den landbouw len speciaal in Zeeland, spoorde spreker de niet aangeslotenen aan lid van de afd. te worden en alzoo de organisatie te versterken. De vergadering was vrij goed bezocht. Er is een zeker aantal niet- pijprookers, die meenen, dat het te veel moeite is om telkens een pijp testoppen. Laat hen het eens prooee- ren met Dan zullen zij het stoppen van een pijp niet langer lastig vinden, maar het be schouwen als voorberei ding tot een heerlijk genot. (Ingez. Med.) ZEELAND MIDDELBURG. Met een enkel woord willen wij herinneren aan de opening op morgen middag van den Bazaar in en vóór het gebouw van de Chr. Jongelmgsvereeni- ging in de Singelstraat, welke bazaaj geopend is tot en met Donderdagavond. Op hetgeen de Bazaar brengt komen wij nader terug. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te O. en W. Souburg (toez.J Vis. F. Postnia, directeur van het Diaco- nessenhuis te Haarlem Nieuwe predikantsplaatsen. Het Kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Enschede heeft met 50 stemmen voor, 36 tegen en één blanco de wenscheüjk- heid uitgesproken, om in twee nieuw 1e slichten predikantsplaatsen., een vrij zinnig en een rechtzinnig predikant te beroepen. LANDBOUW De bekende fijne kwaliteit netjes verpakt, met rjjksbotermerk, thans f L" per pond bij (Ingez. Med.) Zaterdag werd le Scher p enis- se gehouden de openbare eindles van den cursus in BedrijfsconJrole (Land- bouwboc'khouden) in den afgeloopen win ter aldaar gegeven door den lieer Buijze van Stavenisse aan. een 15-1 al: deelne mers. Alle cursisten toonden met suc ces de lessen gevolgd te hebben, zoodat de heer Stevens aan alle een dipiliom'a Ikon uitreiken. De Koningin, heelt naar aanleiding van een verzoek van, het Centraal bloem- bol'lencomité le Haarlem, een gouden medaille met haar beeltenis beschikbaar gesteld voor de Intern, bloemententoon stelling, welke op 17 dezer te New York zal worden geopend. Het lige in de bedoeling, dat deze medaille aan een dien dag le houden feestmaal zal worden aangeboden door Hr. "Ms. gezant te Washington, die bij dezelfde gelegenheid de gouden tropee, die als wisselprijs dooi den Bond van Bloembollenhandelaren is uitgeloofd, aan het bestuur der tentoon stelling te New-York zal uitreiken. Zaterdagavond had te Mei is'ker ke de eindles plaats van den tuimbouw- cursus, onder leiding van de heero'n Beu- kteknan en de Jager. De vragen door de heeren .gesteld, werden vlot beantwoord, zoodat de afwezige leerlingen allen eén diploma verwierven, nl. L. Dekker Pz. A. Matthijsse, W. Matthijsse uit Melis'ker- ke, J. Maljaars en A. Maljaars uit Aagte kérke, Joh. Kodde uit Zoulelande, S. Minderhoud uit Domburg on K. Minder- houd uit Westk'apehe. De heer van der Plassche zette het nut van dezen cursus uiteen. Ook de burgemeester sprak woorden van lof en namens de commissie van Toezicht sprak! de heer Mallhijsse. Namens de leerlingen bood de heer Dekker de leeraars elk een prachtige bloemplant aan. De afzet van landbouwproducten. Vrijdagavond had te Biervliet een openbare vergadering plaats, waarin als spreker optrad de heer in J. Sie- benga, secretaris dei-, Z.L.M. te Goes, met hel onderwerp: De afzet van onze landbo uwproduc ten Spreker had zich tot taak gesteld om na te gaan. waar thans de moeilijkhe den voor den afzet der producten liggen en welke weg moet bewandeld wor den, om daarin verbetering te brengen. Vroeger produceerde de boer hoofd zakelijk voor de binnenlands che markt; na 1880 is hij zich echter meer en meer gaan toeleggen op1 die producten, die in het buitenland gevraagd worden, zoodat thans de uitvoermogelijkheid de Uitkomsten van het landbouwbedrijf be- 'heerscht. Stilgestaan werd bij de economische Igavolgen van den oorlog. Verder werd een vergelijking gemaakt op landbouwgebied tusschen 1913 en 1927. De oorlog maakte, dat men plotseling weer aangewezen was op de binnenland- sche markt. Zoo was het in alle landen. Kunstmatig werd in de verschillende^ 'verhoudingen ingegrepen. In alle landen. Was een streven ontstaan om zich zelf te helpen. Aanbevolen wordt thans zoo genaamde actieve handelspolitiek. De landbouwer heeft zich de vraag le stel len- waar gaan onze producten naar toe? Onze markten zijin niet vele. Hoofd zakelijk zijn we op Engeland en Duitsch- land aangewezen. Vain die twee landen hangt onze uitvoer voornamelijk af. Maar wei hebben ons ook nog de vraag te stellen: wie zijn onze concurrenten en wat doen deze? Wij moeten ons best doen om de bui- tenlandsche markten te behouden én scherper letten op kwaliteit, sorteering en verpakking. De landbouwer zal zich, évenals de tuinbouw, moeten bezig hou den met het vraagstuk van den afzet. Tot slot werd een film vertoond van de Duitsche landbouwtentoonstelling in 1927, beneven» een paar kleinere van Zeeuwsche tentoonstellingen. De sergeant-ma chiniot ,T. KcslcLoo is overgeplaatst van de Van Speijk naar de Z 7 en de sergeant-monteur .1. Schip pér van het wachtschip Willemsoord naar de Mok'. Bü Kon. besluit zijin mei den datum van dit besluit bij de Kon. marine-reser ve bevorderd: tot luitenant ter zee 1ste kl. de luitenant ter zee der 2de kl. P. de Booytot luit. ter zee 2de kl'. de luitenants ter zee 3dé kl. H. Cor- slen en W: E. Kraan; tot officier van, den marinestoomvaarldienst der t'de kl. de officier van den marinestoomvaarldienst 3de kl M. Kemp. Bij beschikking van den Minister van Defensie is de luitenant der zee 2e klasse mar. reserve S. Dobbenga den

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1