I No. 55 DONDERDAG 6 MAART 1930 173e Jaargang Dft nummer bestaai uit 2 Bladen EERSTE BLAD IN DE VERGADERING ONZER VROEDSCHAP. IN ONZE 3TATEN-GENERAAL. Louis Couperus. Z E F: L A N D N.V. STQOMWASSCHERU „VOLHARDING Kent U reeds onze wssch, berekend per Kilo Alle wasschen blijven streng gesepareerd en behoeven NIET gemerkt. Voor kleine wasschen en voor hen die van het „Kilotarief" geen gebruik wenschen te maken berekenen wij ook per stuk. BINNENLAND r I ^rouinciale Zeeuw&cht MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITG.: N.V. DE MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Middelburg, 6—511'30. Dat was nu eens een echt gezellig ge meenteraadje men zou den indruk hebben kunnen krijgen, dat alle 14 vroede vaderen genoeglijk bij mevr. Weijl op theevisite waren, want haar sexe-, partij en Raadgenoot mevr. De Graaf was er ditmaal niet. En, zooals dat meer gaat bij gezellige visites, Wanneer men u na afloop vraagt: „waarover hebt ge het nu eigenlijk ge had?" dan volgt er meestal een rheto- rische vaagheid als: „nou, over van alles en nog wat!" Hetwelk dikwijls vertaald mag worden als: „feitelijk over niets van belang." Nu, dat zouden we van onze vroed schap ditmaal nog niet willen zeggen. AI is het dan in een allergemoedelijkste stemming verloopen, toch is er een heel aardig agendatje afgewerkt. Men zie daarvoor het verslag elders in dit blad, om zich er van te overtuigen. Verschillende leden van links en rechts hebben gesproken over de toepassing der verordening op de vermakelijkheidsbe lasting, die niet voldoende soepel schijnt te gaan. Ook ons wil het voorkomen, dat hier een scherpere scheiding tusschen nut en vermaak getrokken dient, te worden, doch daarbij behoort niet, zooals men wilde naar het scheen, een bevoordeeling van lage toegangsprijzen op touw gezet te worden. Nut of wetenschapelijke ontwikkeling behoort, als men zoo redeneert, voor alle standen vrij te zijn en dus ook voor hen. die ergens inplaats van 4.50 mis schien wel 5 entrée zouden kunnen be talen. Is het tot vermaak, dan dienen alle Middelburgers hun vermakelijkheidsbe lastingpenninkje te offeren en is het tot nut, dan ook allen vrij. Criteria daarvoor zijn met eenigen goe den wil wel te vinden; wanneer b.v. de Raadsvoorzitter zegt, dat „bal na" op vermaak duidt, dan zal men daarmede gaarne accoord gaan. Ook in andere opzichten is het zaak, een dergelijke belasting door soepele toe passing te behoeden voor impopulariteit: wij denken aan de Steenrotse, die men uit belastingoogpunt als gelegenheid des vermaaks meende te moeten of mogen classificeeren, en aan het in den Raad genoemde voorbeeld, dat in feite mede werkende leden eener zangvereeniging deze belasting moesten betalen. B. en W. zeiden van zeer goeden wille te zijn en we zullen dus maar afwachten, of de koers nu een paar streken veran deren zal. Een principieele quaestie heeft de Raad een weinig onprincipiëel afgedaan, zij het dan met de beste bedoelingen. Er moet n.l. ook ziekengeldpremie ge heven worden van de losse werklieden in de werkverschaffing. B. en W. vonden die loonen niet te hoog en wilden de pre mie uit de gemeentekas betalen. Maar: de minister schreef een grooten brief, dat zulks overging, en de heeren Portheine en Van der Feltz verzetten zich er op staatsrechtelijken grond eveneens tegen. Overmatig sterk was hun betoog echter niet, vermits de wet slechts zegt, dat de arbeider de helft der premie verschul digd is hetgeen niet hetzelfde wil zeggen als dat hij deze premie per se zeil betalen moet. En wan neer we ons niet vergissen, dan is bij de benandelmg der wet in de volksvertegen woordiging wel degelijk gezegd, dat de werkgever de helft der premie kan, doch met m o e t verhalen op den arbeider. Hoe dit zij: het gisteren genomen be sluit, dat praktiscn wel weinig zal uit richten en als het nog iets uitricht, dan zal dat wel van praktisch n u t we zen had niettemin uit formeel oogpunt een leelijk bijsmaakje, dat den Raads- juristen (waaronder de voorzitter thans ook schertsend den heer A. J. Jr reken- deLieerder °Pviel dan de anderen. Met 4-11 stemmen niettemin zag 't monstruoziteitje zijn leven bekrachtigd. Er volgde een diepzinnig debat over de Drankwet; immers, de kroonjaren ge ven den gemeenteraden in dit opzicht een "welhaast exhorbitante bevoegdheid. Merkwaardig, hoe stille de voorstanders der P. K., plaatselijke keuze, of local op tion, in die kroonjaren zijn. Immers, in dien heel ons volk in fiksche meerderheid achter hen stond, dan zouden de gemeen teraden als afspiegeling daarvan natuur lijk óók in meerderheid pro-„droog" zijn. En dan kende, zoo de Kroon althans de.ed wat de Raden vroegen, de macht der Nederlandsche droogleggers op dit punt geen grenzen. Wij hebben eens om de 5 jaren de volledige P. K. in de gemeenteraden, maar: de meerderheid wil er lang niet aan! Zóó staat de zaak. Onze vroedschap besloot tot aanvaar ding van het z.g.n. Amsterdamsche stel sel, dat de vergunningen geleidelijk laat verminderen, doch voor de weduwe en enkel voor haar in persoon van een overleden vergunninghouder de gelegenheid nog openstelt, de vergunning op haar naam overgeschreven te krijgen. Hetwelk billijk lijkt. Tenslotte zijn warempel de paarden van de reiniging nóg eens weer op de proppen gekomen. Weth. Onderdijk las een rapport voor, dat de directeur der reiniging opmaakte naar aanleiding van een onderzoek van den dierenarts; het luidde vrijwel onverdeeld gunstig; alleen: de beestjes worden ouder en dan gaan ze er, net als de meeste menschen, niet voordeeliger uitzien. Eén paard had bo vendien zieke kiezen en kieskauwde daarom z'n eten maar wat.... Er komt nu nog een onafhankelijk rapport van den dierenarts en de Raadsleden ontvingen een algemeene uitnoodiging om de beest jes eens op stal te komen zien. De heer Streefkerk pleitte nog voor autotractie, maar dat is, volgens onze inlichtingen, duurder en minder gerieflijk. Tenslotte nog een paar brandvragen; de voorz. zeide, dat het eerste deel van het rapport der Kon. Ned. Brandweer- vereeniging ontvangen was; als het vol ledig binnen is, dan zal het niet onder stoelen of banken gestoken worden, zoo beloofde de voorz. De rapporteerende commissie had zelfs gevraagd het rap port aan de pers te verstrekken en de voorz. had daar, zoo zeide hij, geen be zwaar tegen. Zoodanig bezwaar zouden we ons ook niet kunnen denken integendeel zelfs. Inzake de wederopbouw van de Lange Delft zeide de voorz. nog, dat Simon de Wit met z'n plannen gereed was, terwijl Kruijder en Oosterhuis naar de monu mentencommissie waren; er is dezerzijds, zoo besloot spr., op spoed aangedrongen. We zullen ons verheugen, als deze spoed nu ook daar betracht wordt; het groote gat in de Lange Delft kijkt al aar dig het voorjaar in. En zou het Brandweerfonds 7XII '29 nog eens iets mogen vernemen om trent zijn aanbod, de gemeente een 40 H.P. Fordspuit cadeau te doen? Daarop hadden de heeren der Kon. Ned. Brand weerver eeniging, dunkt ons, nu ook al wel ja of neen kunnen zeggen. ®SSB0aaMfiiï3Ë EERSTE KAMER. Rijksbegrooting 1930. Ver goeding Eerste Kamerleden. Brandgevaar en Brand- bluschmiddelen. Bij de behandeling van hoofdstuk II (Hoogere Colleges van Staat) is de ver goeding aan de Eerste Kamerleden ter sprake gekomen. 't Bleef bij een bespreking: de heeren Hermans en Oudegeest (s.d.) hadden de argumenten als: men moet van deze betrekking kunnen leven, en niet gedwongen zijn in derde of vierde rangs hotels in Den Haag te logeeren. Minister De Geer zeide echter, dat de regeering inzake de uitbetaling van drie maanden niet meer kan doen. Ver goeding voor verzuimden arbeid naast verblijfkosten, acht hij in strijd met de Grondwet. Bij het hoofdstuk financiën heeft de heer De Veer (a.r.) gesproken over het brandgevaar van de rijksgebouwen en de maatregelen van blussching. Hij verzocht steun aan de gemeenten ter verbetering dienaangaande. De heer P o- 1 a k betwijfelde of wel de noodige maat regelen waren genomen, en achtte af doende voorzieningen noodzakelijk. Minister De Geer betoogde dat het algemeen stelsel van het Rijk is dat dit wel zorgt voor de blusschingsapparaten Nuttig is ieder, die, zijn levenstaak met blijmoedigheid verrichtende, an deren weet gelukkig te maken. in de gebouwen, doch niet voor stoom- brandspuiten ten behoeve van de ge meenten. Het Rijk moet niet een deel van de brandweertaak der gemeenten overnemen. Aan de kachels in Rijksge bouwen van waarde wordt reeds een einde gemaakt. Publiekrechtelijke maat regelen tegen gevaarlijke belendende ge bouwen liggen melr op den weg der ge meenten. Later bij de begrooting van 'binnen- landsche zaken heeft de heer De Veer (a.r.) nog gewezen op de kwestie van het brandgevaar, dat van belang is voor de gemeenten, maar ook voor rijk en provincie. De minister wil feitelijk de zaak laten zooals zij is. Hij heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen ge wezen op de mogelijkheid van samenwer king. Spr. denkt daarover echter zeer sceptisch en acht het hopeloos op dit ge bied iets te bereiken. Misschien zullen enkele gemeenten nu iets doen tegen het brandgevaar, maar de meesten zullen de zaak laten zooals zij is. De gemeente V e e r e kan haar eigen stadhuis niet on derhouden. Wat kan zij dan doen voor de reusachtige kerk en andere monu menten, die daar zijn? Het rijk heeft een groot belang bij de instandhouding van de Abdijgebouwen te Middelburg; het heeft daar zijn acrhieven. Reeds sinds eeuwen is er in de rijksgebouwen te Mid delburg een brandspuit, In verschillende gemeente ware op deze wijze samenwer king tusschen rijk en gemeenten tot stand te brengen. De heer De Veer betreurt dat de minister de communale brand weer niet wil steunen. Centrale regeling van het brandbluschwezen is zeer goed mogelijk en de kosten zijn wel te dragen. Met het door den heer De Veer ge sprokene over het brandgevaar was de heer Polak (s.d.) het volkomen eens. Hij voegt daaraan toe dat invoering van een rationeel systeem van brandblusch- middelen calamiteiten als te Middelburg, waar brandspuiten van elders geen hulp konden verleenen doordat de slangen niet pasten, zou voorkomen. Deze ra tionalisatie moet echter van overheids wege worden voorgescherven. De minis ter overwege dus het geven van voor schriften over technisch-rationeele brand weerorganisatie. Zou men niét kunnen maken een nationale brandweer, met centrale stations, goed geoutilleerd met modern materiaal en auto's, om zich overal heen te kunnen begeven? Een stadje als Veere, vol prachtige oudheden, kan er zeker geen voldoende eigen brand weer op na houden. De heer De Veer heeft ook nog be handeld de passencontrole, die z.i, kan vervallen. Minister De Geer zal hier met den minister van justitie over spre ken. En voorts zijn nog zaken ter sprake gekomen als de raadskelder, de ven nen van Oisterwijk, de daling in de prij zen der landbouwproducten (de heer Westerdijk (v.d.) zeide, dat alleen efficiency op landbouwgebied met rijks voorlichting kan helpen). Vandaag komt de groote rede van mi nister Ruys, TWEEDE KAMER. De haven van Vlissingen. Bij het wetsontwerp betreffende ver betering van de Vlissingsche haven (dat neerkomt dat de haven dieper wordt dan aanvankelijk was voorgesteld) heeft de heer v. d. Bilt (lib.) eenige opmer kingen gemaakt en gevraagd of Neder land op den duur wel zal kunnen berus ten in de huidige regeling der loodsgel den. De franc is gedaald tot één zevende der oorspronkelijke waarde, waardoor een eenzijdige bevoordeeling van België plaats heeft, Over deze kwestie moeten onderhandelingen gaande zijn geweest, die zijn afgebroken. Hij vroeg hoe het hiermee staat en of deze onderhande lingen hervat zullen worden. De heer Brautigam (s.d.) staat sceptisch tegenover de ontwikkelingsmo gelijkheden van de haven van Vlissingen. De loodsgelden zijn niet alleen te hoog ten opzichte van België, maar ook ten opzichte van Duitschland. De loodsgel den dienen in overeenstemming te wor den gebracht met de thans in het buiten land geldende tarieven. Dit zal mogelijk rijn omdat het loodswezen met een over schot werkt. De heer K r ij g e r (c.h.) vroeg den minister van de eerste de beste gele genheid die zich voordoet, gebruik te maken om de loodsgelden voor Neder land en België gelijk te maken. De heer Bongaarts (r.k.) hoopte dat de minister over deze gelijkmaking der loodsgelden overleg zal plegen met den minister van defensie. Heeft men be zwaar, speciaal voor Vlissingen de loods gelden te verlagen, dan zal het te over wegen zijn om die tarieven over de ge- heele linie te herzien. De Minister van Waterstaat, de heer Reymer, onderstreepte niet volkomen de opmerking van den heer Brautigam over de geringe ontwikkelingsmogelijk heid van de Vlissingsche haven; pas als de haven gereed is en kan concurreeren, is er aanleiding een oordeel uit te spre ken. De kwestie der loodsgelden heeft met het ontwerp niets te maken. Dat een wanverhouding is ontstaan in de heffing der loodsgelden wordt niet ontkend. De Minister van Defensie heeft aan spre ker meegedeeld dat, als de loodsgelden gewijzigd zouden worden, deze wijziging over de geheele linie zou moeten wor den aangebracht. De Minister is gaarne bereid in dezen overleg te plegen met den. Minister van Defensie en van Bui- tenlandsche Zaken. Het wetsontwerp wordt aangenomen z. h.st. Er is hierop een lang debat gevoerd over de toetreding tot de Hoofdstukken I, II en IV van de Algemeene Akte, no pens de vreedzame regeling van interna tionale geschillen. Deze algemeene Akte bevat vier hoofdstukken. In I wordt de verzoenings procedure behandeld, in II de rechterlijke en scheidsrechterlijke regeling van rechtsgeschillen, in IV zijn algemeene bepalingen opgenomen, Met dit alles gaat de regeering en ging ook de Kamer (op den communist Wijnkoop na) gaar ne accoord. De strijd ging om Hoofdstuk III, dat voor belangengeschillen na mis lukte conciliatie-poging arbitrage ver plicht stelt. Dit ging de Regeering, even als de comissie van advies voor volken rechtelijke vraagstukken te ver. Het geldt hier, om met de Regeering te spreken, geschillen, waarin de grond der vordering is een belang, dat niet in het internati onale recht is geregeld. Mr, Schokking (c.-h.) vreesde mis bruik. De heer Knottenbelt (lib.) ge loofde niet, dat het hoofdstuk een groot terrein zou bestrijken. Hij vreesde echter wel voor willekeurige uitspraken. Tenslotte ging het ontwerp er door zonder hoofdelijke stemming. En thans: de winkelsluitingswet. RIJWIELPAD PRINCENHAGE— THQLENSCHE VEER. In Staatscrt. No 45 is opgenomen een Kon. besl. waarbij in de gemeente Princenhage eigendommen zullen worden onteigend ten behoeve van den aanleg van een rijwielpad en een voetpad langs den rijksweg Princenhage—Tholeinsche Veer en van verflauwing van een bocht in; dien weg. ROTTERDAM LLOYD RAPJDE, Het mailschip „Insulinde" van den Ilotterdamschen Lloyd komt heden (Don derdag) om twaalf uur te Marseille aan. In aansluiting hierop vertrekt de Rot- iterdamsche Lloyd-Rapide om 15.25 uit Marseille. Aankomst ie Roosendaal Vrij dag te 12.02; Rotterdam D.P. 13.'337 Den Haag H.S.M. 14,02. GROOTE MARKT C 12 Tel. 304 DROOQ TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct. (Ingez. Med. S4£S£OU?S*&aG» >5- HET MONUMENT VOOR JULIANA VAN STOLBERG. Hel monument voor Juliana van Stol berg op het Louise de Colignyplein te 's Gravenhage zal naar Jiet Viad. meldt half April worden onthuld. DR. DE VISSER EN DE REIS VEREENIGIN G. Gisterenochtend heeft oud-ministerdr. J. Th. de Visser wiens tusschenkomst in het onderzoek naar de bekende gestie der Nederl. Reisvereeniging de algemee ne vergadering dier vereeniging besloten had in de roepen na een onderhoud met mr. Van der Flier v voorzitter der N. R. V. toegezegd het verzoek in beraad te willen houden. Ziektewet. Gemoedsbezwaarde werkgevers en arbeiders. Vanwege den Raad van Arbeid meldt men ons De werkgevers en arbeiders, die ge moedsbezwaren hebben tegen de ziek teverzekering en vrijstelling van deze verzekering wenschen te verkrijgen, die nen zich ,ot den Raad van Arbeid (te wen den. MIDDELBURG. Propaganda-Kunstavond Zeemvsche Blindenvereeniging. In de*"tamelijk goed bezette Schut- tershofzaai heeft gisterenavond vanwe ge de Zeeuwsche Blindenvereeniging, aangesloten bij den Ned. Blindenbotid de hier zoo bekende bondspropaganöisl de heer J0I1. van den Berg een\ gloedvolle rede gehouden in het belang zijner lot- ge 1100ten. Spr. had zijn onderwerp ge noemd „Maar één uitweg". Een uitweg nf. om de blinden te helpen, dat is hen te beschouwen als volwaardige arbeids krachten. Spr. was verheugd hier Le ko men, hij komt overal graag, doch vooral in Middelburg. De blinden aldus spr. werken bijzonder graag, ze zijn niet ar- beidsjschuw, zooals zooveiien in dezen tijd. Spr. kruidde dit met geestige anec dotes, die groote hilariteit wekten. Daarna droeg hij en zeer goed vier Adama van Schel tenia's voor: o.a. het schoone „In de Stilte", en, een vers van Marie Boddaert. E11 verhaakte daarop van liet lot der blinden. Hij zou hetzelfde kunjien zeggen als de beide vorige keeren: want èr is nog niets gedaan voor de blinden door de sociale wetgeving. Die geldt alleen voor de valide arbeiders. Duizenden zijn misdeeld, en tot heden deed de regeering niets tot hunner tegemoetkoming. Zij laat de blinden links liggen. Er wordt van particuliere zijde zeker veel voor de blinden gedaan, 'diocli wat baat steun met geld. Zij willen hulp als volwaardige menschen, zij willen geen staatspensioen maar arbeid. Want de blinden; zijin niet minderwaardig: zij kunnen veel produ- ceeren: er zijn veel intellectueelm onder hen. En als dat zoo is, dan vervalt toch voor hen liet begrip invaliditeit. Zij wil len, zoo goed als ieder ander, en zoo veel mogelijk als ieder ander onafhan kelijkheid. Zij behoeven geen medelijden: als de menschen eens wisten hoe depri- meerend of dat werkt. Zij hoeven niet te leven bij de gratie der üetdcjdigheid, doch willen productief werk. Om de blinden daartoe van jongsaif geschikt te maken vragen zij leerplicht oolc voor blinden, vragen zij opleiding. Dat blinden met succes werkzaam, kun nen zijn blijkt in velerlei beroepen. Er zijn blinde radio telegrafisten, masseurs, schoenmakers. Er zijn ook vele blinde hoofdarbeiders. Er is een braillebiblio theek, dié 3500 werken ter beschikking heeft voor de blinden door liet lieele land. Aan de Universiteit te Warburg stu- deeren blinden in verschillende facul teiten. Daarom: een uitweg: beschouwt de 4000') blinden als normale menschen, en wilt ze doen deelnemen aan het produc tieproces. Men helpt door zich aan te sluiten bij den Blindenbond, die dit doel voor oogen stelt. Spr. wekte daartoe zeer krachtig op. Medewerking aan den avond verleen den verder het Middelburgsch Mannen koor, onder leiding van den heer Joh. Caro. Gezongen werd o.a. het Ave Caesar va.n Roeske; het bekende Abendglocken van Franz Abt (zeer goed van stemming!) Krachtig en opgewekt klonk ook „Ont waakt" van Jan Morks. Bovendien drie pianosoli, twee der

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1