^roxrirtciale Zteutusche laxeermiddel. N o. 54 WOENSDAG 5 MAART 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD ÏN ONZE STATEN-GENERAAL, BINNENLAND Hef zachte, aangename Volkoman onschadelijk. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager- Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers:, Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. EERSTE KAMER. Nederland en België. Nog maals: bet ontslag van den heer Fruytier. Ia antwoord op het bij de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting te berde gebrachte, heeft de eerste-minis- ter ten aanzien van België o.m. gezegd, dat voor slappe handhaving van de rech ten van ons land en onvoldoende beharti ging van Nederlandsche belangen geen vrees behoeft te bestaan. Het richtsnoer, door haar aangenomen, blijft de regeering onveranderd volgen. Het zal haar ver heugen, deze aangelegenheid in een zoo nabij mogelijke toekomst tot een voor beide landen aannemelijke oplossing te brengen. Wederom is de beroemde dankbetui ging aan den heer Fruytier ter sprake gekomen. Zij is, aldus de eerste minister, regel. In 1901, bij het ontslag van gou verneur Barge waren omstandigheden aanwezig die een uitzondering op den regel wettigden, zoo vervolgde hij; wij zouden vragen: waren er nu niet zulke omstandigheden aanwezig? Het is iets sacramenteels, aldus de mi nister, evenals de dankbetuiging aan af getreden ministers, soms na een ambts tijd van slechts enkele weken. Zegt men dat aan zulk een dankbetuiging minder waarde moet worden gehecht, dan kan spr. dit tot op zekere hoogte toegeven. Trouwens er bestaan bij de dankbetui ging vijf verschillende graden. Daarvan is de dankbetuiging aan den heer Fruy tier de laagste. De herplaatsing van den heer Fruy tier bij de arbeidsinspectie is de inlos sing van een beschikking door den afge treden minister van arbeid genomen. Daarom ook moest zij op de meest loy ale wijze worden uitgevoerd. Later, bij dupliek, heeft de minister nog toegezegd te overwegen, of deze dank betuigingen niet konden vervallen; dat lijkt ons echter het kindje met het bad water weggooien. Handhaaf ze, des noods in vijf graden, maar pas ze men- schelijk, niet ambtenaarlijk toe. Een verwikkeld betoog aangaande de al of niet rechtsche al dan niet parlemen tairheid des kabinets heeft de minister ook nog gehouden; bet zal niemand in teresseeren, dunkt ons, hemzelf ook niet. De minister van financiën, de heer De Geer, heeft ook nog verschillende op merkingen beantwoord; wij memoreeren daaruit, dat volgens den minister de vleeschaccijns nog niet kan worden af geschaft. o TWEEDE KAMER. Indische landbouw. Open bare werken. Oorlog en marine. hi de Tweede Kamer gaat men onver droten voort met de behandeling van de Indische begrooting. Dat daaraan zoo veel aandacht wordt besteed, mag ver heugend he eten, dat men dikwijls van groote onkunde bij de sprekers moet ge wagen, is echter te betreuren. 3f»n ^fnzien van de landbouw zijn ver schalende wenschen geuit en wenken ge-, geven de minister zal overwegen, als steeds. De beer Cramer (s.d,) wees nog op de bedenkelijke censuur op boekenzen- dingen, door de post uitgeoefend nota bene! Ook hier was het ministerieele ant woord weer zeer Map. De afd. oorlog en marine V£m dg fee_ groohng zijn goedgekeurd, met v d en s.d. ïegen. spreid; de vele luisteraars hebben toen uit den mond van den leider Ds. van Hoogenhuijze vernomen, dat eerst later kon worden begonnen, daar de controle aan de ingangen zoolang ophield. Van communistische zijde waren n.l. pogingen aangewend om de vergadering in de war te sturen. Zoo waren ongeveer duizend nagemaakte toegangskaarten verspreid met de kennelijke bedoeling, dat in grooten getale elementen binnen zouden dringen, die in deze bijeenkomst ongewenscht waren en de orde zouden kunnen verstoren. De politie was echter biervan op de hoogte, met het gevolg dat de toegangs kaarten zeer zorgvuldig door politie agenten en personeel van het Concertge bouw gecontroleerd werden. Wie een valsche toegangskaart vertoonde, werd door een der zijdeuren naar buiten ge- loodsd. In de Van Baerlestraat hebben talrijke communisten met hun luidkeels ge schreeuwde anti-communistische relle tjes nogal wat beroering veroorzaakt. Tot ernstige ordeverstoringen kwam het ech ter niet. Een auto, bemand met vier lieden, die riepen: „Weg met God en godsdienst!", is door de politie aangehouden en in de garage van het politiebureau tegenover het Concertgebouw zoolang opgeborgen. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij zonder achterlicht reed. Overigens zijn eenige keeren te hoop loopende kwaadwilligen door bere den agenten en agenten te voet (er was een groote politiemacht op de been) uit eengedreven, waarbij eenige slagen met de gummistok zijn gevallen. Tot feitelijke ongeregeldheden is het niet gekomen. ZEELAND. DE GODSDIENSTVERVOLGING IN RUSLAND. Gisteravond werd in het Concertge bouw te Amsterdam de groote openbare protestvergadering gehouden tegen de kerkvervolging in Rusland, waar een 7- tal sprekers, vooraanstaande leiders van verschillende kerkelijke gezindten, het woord hebben gevoerd. De meeting werd door de A.V.R.O, door de radio ver Naar 'wij vernemen is de heer dr. P. J. H. Van Ginneken, thans directeur der Coöp. Beetwortelsuikerfobriéik „Z e e- land" benoemd tot hoofd van het door de gemeenschappelijke Nederlandjslche Suikerindustrie op te richten „"Iqjsitituut voor Bietenteelt". Het staat nog niet vajS't, waar dit instituut zal worden gevestigd. Mocht de Zeeland verkocht worden, dan is het zeer goed mogelijk, dat het te Ber gen op Zoom wordt gevestigd, omdat daar dan gebouwen enz. aanwezig zou den zijn. Premiebetaling ingevolge de Ziektewet. Vanwege den Baad van Arbeid wordt medegedeeld Zooals bekend, kan de werkgever de helft van de verschuldigde premie van het loon van den arbeider afhouden. Het deel, door den arbeider verschul digd, mag nooit meer bedragen dan 1.15 pet. (de helft van de premie van den Raad van Arbeid, welke 2.3 pet. be draagt). Is de werkgever bij een Ledrijfóvereen. aangesloten, en bedraagt de premie voor deze bedrijfsvereeniging minder dan. 2.3 pCt., eventueel als voorschotpremie, bijv. 2 pet. dan mag niet meer dan de helft, in dit gevat 1 pet. worden afge houden. Overtreding is strafbaar gesteld. MIDDELBURG. De bekende zaak in kruidenierswa ren, sigaren, tabak enz. van W, Sinke v.h. Dijke, is verplaatst in de Langeviele en nu gevestigd in het keurig verbouwde pand K 223. Een aardige ondergevel ves tigt de aandacht op de nieuwe zaak en de étalage op de waren. Maar dit laatste slechts ten deele, want ook hier geldt, dat men van buiten niet alles kan zien wat binnen te koop is, en dat daar keu rig gerangschikt in groote verscheiden heid aanwezig is. VLISSINGEN. Alhier heeft heden weder een (schoorsteenbrand gewoed eln wel in de fVan Speijkstraat. Het blijkt dat de schoorsteenbranden voorkomen in de pe/rceelen waar eierkolen wordeni ge stookt. Met ingang van 1 Maart is benoemd tot chef-loods le klasse van het Belgi sche loodswezen alhier, de heer L, Vroo- roe, thans loods-overste le klasse. De nieuwe keersluis te Vlissingen. De N. R. Crt. heeft in Vreeswijk de sleep opgewacht, die de deuren van bo vengenoemde sluis vervoert. De nieuwe groote keersluis, welke te Is geluk iets anders, dan een hoog en edel levensdoel gevonden te heb ben? Louis Couperus. Vlissingen wordt gebouwd, is vooral van belang voor de werf „De Schelde". Moest b.v, de „Baloeran", het nieuwe motor mailschip van den Rotterdamschen Lloyd niet op een helling van de Mij Feijenoord worden gebouwd, omdat dit schip te groot was om door de Vlissingsche sluis te gaan? Anders zou ook deze boot, zoo als haast alle andere schepen van den Lloyd zeker door de Schelde op de eigen helling zijn gezet. De grootere sluis wordt gebouwd en de „Dempo" een zusterschip van de „Ba loeran", is al vast te Vlissingen op stapel gezet, omdat men er vast op rekent, dat tegen den tijd, dat dit schip de werf zal verlaten, de nieuwe groote sluis gereed zal zijn. Inmiddels is mij met bet werk al een eind op streek gekomen en Maandag zou den twee deuren in de hengsels wor den gezet. De twee andere deuren, die, evenals de vorige, door Werkspoor te Utrecht zijn gebouwd, zijn Maandag van Utrecht vertrokken om naar Vlissingen te worden gesleept. Het bergings- en transportbedrijf van de firma W. A. v. der Tak, te Rotterdam, heeft het trans port van de sluisdeuren aangenomen. De sleepdienst W. Mulder Lzn. te Terneuzen is onderaanneemster voor het sleepwerk. Twee deuren zijn de vorige week be houden op de plaats van bestemming afgeleverd en de beide anderen zijn Maandag van Utrecht vertrokken. Het zijn een paar geduchte knapen en 'hun logge lichamen zijn in het water moeilijk bestuurbaar. De deuren liggen op haar kant. De afmetingen zijn: lengte 19.50 M., breedte 11.30 M. en dikte 1.70 M, Onze belangstelling was speciaal ge vraagd voor het passeeren van de sluis te Vreeswijk, omdat de doorvaartwijdte daar slechts enkele decimeters grooter is dan de breedte der deuren, bij welke dan nog de dikte komt van het bergingshout langs de boorden. Maar al was het dan ook een heel moeilijk en verantwoorde lijk karwei en al moest een enkele maal ook een stophout tusschen deur en sluis- wand worden gehouden, in een behoor lijk tempo gleden de deuren de sluiskolk binnen, waarna op het schutten werd ge wacht. Ook bij het verlaten van de sluiskolk zou men, wat de rustige manier van han delen van de opvarenden betreft, niet hebben gezegd, dat het zulk een inge spannen en nauwgezet werk was. Men rekent over het geheele transport drie dagen te doen. Omstreeks half twee werd de schipbrug tusschen Vreeswijk en Vi- anen gepasseerd. Daarna, op de Lek, krijgt men meer ruimte, maar ook daar zal juist in verband met de sterke stroo mingen nog veel van de stuurmanskunst en het beleid van de opvarenden worden gevergd. WALCHEREN. O. EN W. SOUBURG. Dinsdagmiddag geraakte de werkman J. de J. uit 's-Hee- renhoek alhier bij het versjouwen van boomen, hiertusschen zoodanig met zijn rechterhand beklemd, dat de middelvin ger totaal werd afgekneld, terwijl de overige vingers evenzeer ernstig werden gekneusd. Waarschijnlijk zal hij ook van een de zer vingers een deel moeten missen. Donderdag a.s, treedt alhier de wij ziging van de algemeene politieverorde ning betreffende verplichte winkelsluiting in werking, zoodat na des avonds 8 uur de winkels gesloten zullen zijn. Voor den Zaterdagavond is het slui tingsuur bepaald op 10 uur. N. EN ST. JOOSLAND. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Eliza- bethpolder (Arnemuiden) de heer A, J. Klompe alhier, SEROOSKEBKE. Maandagmiddag hield de gemeenteraad een openbare verga dering. Alle leden waren tegenwoordig. Ingekomen is de rekening en begroo ting van het „Groene Kruis" met aan vrage van een jaarlijksche subsidie, dat wordt toegestaan. Het kohier hondenbelasting wordt vastgesteld op f 198 met 66 honden. Tot lid van de Commissie van dan Vrouwepolderschen straatweg (vacature A. Maljaars Pz.) wordt met algemeene stemmen gekozen den heer P. Maljaars A.P.zn. Door het bedanken van, den heer P. den Hollander voor het schoonhouden van het gemeentelijk slachthuis is door B. en W. een oproeping gedaan. Be noemd is voor een jaar de heer A. Kod de op een salaris van f 25 per jaar. Op een schrijven van eenige bewoners van den straatweg ngar Oostkapelle om verlenging van den ondergrondschen ge- meenle-kabel der eiectriciteit wordt met algemeene stemmen afwijzend beschikt, aangezien zij zonder kosten hunnerzijds bovengrondsche aansluiting kunnen ver krijgen van de P. Z. E. M. De voorzitter brengt verslag uit over de gehouden demonstratie met een mo- torbrandspuit te Domburg, waarbij B. en W. waren uitgenoodigd. De werking was schitterend. Ook deelt hij mede dat voor de ge meente is aangeschaft een brandkast fa- brikaal De Haas zonder tusschenperso- nen. WESTKAPELLE. Thans, nu de cam pagne tegen de rupsennesten van den bastaardsatijnvlinder is geëindigd, blijkt dat jongens van de openbare school in het geheel ingeleverd hebben op de school ruim 21 duizend nesten. Voor het mee- rendeel zijn ze gehaald uit de duindoorns. Gebleken is dat de nesten in deze ge meente in de vruchtboomen slechts spo radisch voorkomen, Gemeenteraad van Vrouwenpolder. Maandagmiddag hield de Baad der ge meente Vrouwenpolder onder voorzitter schap van den burgemeester een open bare vergadering. Afwezig de heer Mesu wegéns onge steldheid. De voorzitter sprak dc hoop uit dat de heer Mesu spoedig hersteld mag zijn. Medegedeeld werd, dat aan de gemeen ten Middelburg, Oostkapelle en Seroos- kerke (W.) over de jaren 1928 en 1929 ingevolge de Lager Onderwijswet 1920 respectievelijk f 34.43, f 63,06 en f 11,20i/2 verschuldigd is. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de rijksbijdrage in de kosten van den wo ningbouw in de afd. Gapinge over 1928- '29 is vastgesteld op f 490,03, dat de rijksvergoeding ingevolge art. 56 der L. O. Wet over 1928 is vastgesteld op f 6926,49, dat het aandeel der gemeen te in het goed slot van den keurings dienst van waren te Goes over 1928 f 8.19 bedraagt en dat de ophrengslt der gemeentelijke opcenten op de hoofd som der grond- en personjeele belasting voor het jaar 1930 wordt geraamd op resp. f 1440 en f750. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten het schrijven van het bestuur der Vereeniging van' Ned!. Arbeidsbeurzen betreffende cursussen voor ambtenaren belast met de arbeids bemiddeling voor kennisgeving aan te nemen. 'Mede werd besloten voor kennisge ving aan le nemen de Circulaire .van den Commissaris der Koninginf betreffende de bezoldiging enz. van; 'de Gemeente veldwachters. De voorzitter deelde mede, dat aangezien de Raad geweigerd heeft over le gaan tot wijziging van de verordening op de keuring van waren in deze ge meente, Ged. Staten bedoelde veror dening hebben gewijzigd en dat van het besluit ran dat College door den Raa)d in beroep kan worden gegaan hij de Kroon, doch dat B. en "Wi. den .Raad in overweging geven dat niet te doen op grond dat er h. i. geen voldoende mo tieven kunnen worden aangevoerd. Na breedvoerige bespreking werd aldus be sloten. Na bespreking werd m. n. s. besloten de vroeger vastgestelde besluiten inzake art. 4 der Drankwet te handhaven. Na breedvoerige bespreking werd m. a. s. besloten toe te treden tot den( Provinci alen Brandweerbond. Het dooA* B. en Wi. opgemaakte .kohier van de hondenbelasting voor 1930 werd goedgekeurd met 81 honden en èen op brengst van f 162. Aan den heer P. C. van "Maelsuekb, hoofd der O. L. School te Gapinge wordt eervol ontslag verleend wegens zijne be noeming tot Hoofd eeger O. L. school te Echteld, met ingang van{ 1 Mei 1930 mede werd hem eervol ontslag verleend als lid van de PL Comm. van Toelzicht op hel L. O. in de gemeente en. als lid van de Commissie tot wering van school verzuim te Gapinge. Ingekomen is nog een schrijven van J. Meijers te Gapinge om verbetering van den straatweg voor zijn wonjing, naar aanleiding waarvan B. en Wi. den Raad voorstellen te zijner tijd in, den toestand: aldaar verandering te doen, brongen. Na zeer breedvoerige bespreking werd m. a. s. overeenkomstig het voorstel van ^CLOtotton, S1 •po*w*an.»«b«eMwi mtuljuii»». ingez iiea.j B. en W, besloten. Daarna geeft de voor zitter naar aanleiding van het in de vo rige vergadering naar voren gebrachte betreffende den schuldenlast van de ge meente, een overzicht van den schulden last die de gemeente op 1 Januari j.I'. drukte. Het totaal der schulden bedroeg op dien datum f 16.557 waarvan jaar lijks f 2.050 wordt afgelost en waarvan jaarlijks een rente verschuldigd' is van f 357. Tegenover dien schuldenlast staaf een ontvang aan rente van roerende én onroerende goederen, van f 1.048 per jaar, en een geldelijk bezit van! ongeveer f 21,368, zoodat z. i. de gemeente niet onder de schulden gehukt gaat, terwijl' in een tijdsverloop van é1F jaar de ge meente schuldvrij is. De voorzitter zeide den Ra,ad toe dat een duidelijk overzicht van deze aange legenheid zal worden toegezonjdeu. Hierna besloten zitting. ZUID-BEVELAND, GOES. Er is een comité van actie op gericht waarin verschillende personen uit Zuid-Beveland zitting hebben, teneinde pet alle middelen te trachten het Chris telijk' lyceum alhier gevestigd te krijgen. GOES. GisteTein werd een zeer 'druk (bekochte vergadering gehouden vami 'de Veilingsvereeniglng Zuid-Beveland onder voorzitterschap1 van 'den heer II. A. Hankem. De vergadering had voorname lijk ten doel het wijzigen der statuten! door daarin te bepalen, dal het veileml van zacht fruit verplichtend is en dat ieder lid tot f 300 borg moet staan bijl eventueel liquideeren. Dit werd verworpen daar 2/3 er voor .moeten zijn en de stemming was 137 voor en 105 legen. Nu bracht de voorzitter in stemming .alleen het laatste deel, dus Jeen 'ver plicht veilen. Dit werd aangenomen, daar 177 voor en 35 er tegen waren. KVVADENDAMME. De gisteren door den lokaallrein aangereden auto is in be klag jgenomen en gebleken is, dat (de stuur inrichting wel, doch de remmen niet in orde waren. HEINKENSZAND. Bij beschikking van den Minister van Financiën is aan deze gemeente een voorschot uit 'sRijks1 kas verleend tot een maximum van f 3423 ter uitbetaling van het door een land arbeider benoodigd' bedrag vioor de ver- krijjgjing van een plaatsje. HANSWEERT. Bij Kon. besluit is de heer F. V. de Groof erkend en toegela ten als consul van België, alhier. NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. Maandagavond werd de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging „Het Groene Kruis". Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental 490 bedraagt, dat dal door de wijkverpleegster 4083 be zoeken werden afgelegd en wel voor de wijkverpleging 3939 bezoeken in 26 ge zinnen en voor de t. b. c. bestrijding 144 bezoeken. Uit het magazijn werden 116 artikelen in bruikleen gegeven. "Uit het jaarverslag van den paniriing- meesïer bleek een nadeelig saldo- per 1 Jan. 1930 van f 338.78. Hel totaal bezit der vereeniging be draagt f 2.467. De aftredende bestuursleden de hee- ren A. de Pree Az. en K. Janlse werden als zoodanig herkozen. SCHOUWEN-DUTVELAND, Gemeenteraad van Zierikzee, ZIERIKZEE. In de Dinsdag gehouden raadszitting bracht de heer Catshoek ter sprake het ongeoorloofd schoolver zuim, zooals dat in cijfers was uitgedrukt in het verslag van de commissie van Toe zicht op het L. O. Daaruit bleek, dat het ongeoorloofde verzuim aan de Chr. school gestegen was tot 205 gevallen, aan school A was gedaald tot 60, terwijl op school B geen enkel geval voorkwam, wat den heer Catshoek aanleiding gaf te

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1