rouinriale .Zeeuw sche De XX" Eeuw. binnenland N o. 53. DINSDAG 4 MAART 1930 173c Jaargang Dit nummer bestaai uit 2 Bladen EERSTE BLAD Eindelijk :nz. Da- jmist. lelib. v.d. fchof vond chut- en d. en en I azar iraat 1 tim ber t- Ivoe- |(da- 8 u. Sa- de linsl. Mb. Ar- afd. s sta ins t- llels- uit- Hes" u. Na- dr. ;rd. d. heeli- llan- I voi ced, de |ver- de het IEP bloot het fcren. rden 1 vol leten is 5 icht. lenst |ods- mot ante zijn in Lalin den )eze Lude iden I, de 1 van Idige |tra- zich te looit de Iken llks- 1 va* J toe aren Jlsje- lllen zal £ers de lus- aar- |tes- te 'jmet |ym- ien- met 2 gen bt is zijn nen. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-ahonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven UITGAVE! N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. ïn de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels? opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Postzegel-overdrijving. Een postzegel is een waardepapiertje, dat men van den staat of het staatsbe drijf koopt tegen een vasten prijs, die er op vermeld staat. De post verbindt zich brieven etc,, welke door opplakking van zulk een passend waardepapiertje voorzien zijn, bij den geadresseerde te huis te bezorgen. Ziedaar in z'n eenvoudigsten vorm we zen, nut en doel van den potszegel. Men heeft daaromheen echter van al les en nog wat bedacht en uitgevonden. De verschillende landen hebben veler lei mooi gekleurde en dikwerf prachtig gegraveerde postzegels; liefhebbers van deze kleurenpracht, van grafiek, of ook louter verzamelaars, garen deze zegels in albums bijeen; er bestaat een heele internationaal georganiseerde postzegel- handel met veilingen en wat dies meer zij. Niemand kan tegen deze philatelist!— sche. liefhebberij bezwaar hebben, mits zij nimmer van eenigen invloed worde op de uitgifte van postzegels. Behalve dan voor zoover de philatelie het hare zal kunnen bijdragen tot verfraaiing van het uiterlijk der zegels en verhooging van de kunstwaarde daarvan. Evenwel: of die ongewenschte invloed niet bestaat, is nog zoo zeker niet. Vooral niet, nu men uitvond, dat door middel Van een postzegel-uitgifte voor een of ander doel aardig wat in een vereeni- gingskas is te krijgen, door postzegels met een bijslag te verkoopen. Daarmede gaat het, dunkt ons, den verkeerden kant op; men diende zich tot de jaarlijks terugkeerende kinderzegels ten strengste te beperken. Anders gaat hel net als met de bloempjes We herin neren aan het aardige enthousiasme over het allereerste Emma-bloempje, wit met oranje-hartje. En nu? Wie ontloopt niet graag de bedelende jongedames, die voor duizend-en-een nooden den voorbijgan ger lastig vallen met speldje en offerbus je? Zoo gaat het, wanneer men niet op past, met de bijslag-postzegels ook. Nau welijks is het afgeloopen met de kinder zegels, of we worden dringend verzocht, nog wel met een bijslag van 5 cent per sftik, de „Rembrandtzegels" te koopen die, naar een slordige krijtkrabbel van Jan Sluyters vervaardigd, als waardepa pier of postzegel nauwelijks acceptabel zijn. En waarvoor? Ten behoeve der ver- eeniging „Rembrandt" tot behoud en vermeerdering van kunstschatten in Ne derland. O, zeker, een doel waarmede we gaar ne onze volle sympathie betuigen willen, ^|e' volgens den minister, vermoedelijk w j £ev0^d zullen worden door een vredespostzegel", dewelke straks dan wederom vermoedelijk gevolgd zullen worden door een „Moerdijkvoetbrug- zegel een „Middelburgindustriestadze- gel een „Zuiderzeedroogleggingsevange- hsatiezegel en wat dies meer zij. Zoover strekt onze liefde voor de phi- latehe niet. Men beperke zich voortaan bij deze extra-uitgaven en drage liever zorg, dat wat er gedrukt wordt, den strengsten toets der grafische kritiek kan doorstaan. Daaraan hapert óók nog al heel wat den laatsten tijd. DE KONINGIN NAAR UTRECHT. De Koningin kómt op Dinsdag 11 de zer den dag, waarop do 22ste Neder- landsche Jaarbeurs begint te Utrecht, om] het nieuwe tweede gedeelte van het Jaarbeursigebonw te openen, en een be zoek te brengen aan het nieuwe diaco- nessenhuis. DE JUSTITIE-BEGROOTING, Aan de memorie van Antwoord op hel voorloopig verslag over de begrooting (Justitie voor 1930 is ontleend, dat de veelvuldige aanrijdingen met automobie len, w. o. verscheidene met doodelijken afloop ook den minister verontrusten. In geen enkel geval legde de rechter een( onvoorwaardelijke vrijheidsstraf van lan ger dan drie maanden óp. i Een wetsontwerp tot aanvulling van de Auteurswet 1912, dat eene oplossing ibeoogt van dezelfde strekking als door Sommige leden is aanbevolen, zal dezer dagen bij de Tweede Kamer aanhangig worden gemaakt. Het denkbeeld van aanstelling van vaste districtsphychiaters, tevens psy chologen, die dan "liefst criminoloigisch. en, sociologisch 'gespecialiseerd zouden moeien zijn, verdient overweging. De minister meent, dat 't wetischelijk is te wachten op reorganisatie der straf- fgestiehten. Centralisatie van het politioneel op treden tegen pornographie verkeert in een gevorderd stadium van voorberei ding. WEGEN OP ZUID-BEVELAND. De Minister van Waterstaat heeft teq vervolge op de beantwoording van vra gen van het Tweede Kamerlid Kersten, betreffende verbreeding van den verbin dingsweg tusschen den,jiiemve verkeers weg door Zuid-Bevéland en den over Krahbendijke voerenden weg het volgen de meegedeeld: Naar den ondergéteekende uit nader verstrekte inlichtingen is gebleken, werd bedoeld, onder zijn aandacht te brengen, dat de in aanleg zijnde nieuwe weg op Zuid-Beveland aan de Oostzijde van de kom* van de gemeente Krahbendijke on geveer 70 M. van den over het dorp voe renden weg verwijderd blijft en dat de verharding van den verbindingsweg on geveer 2 M. smaller zal worden dan 'de weg, die over het dorp voert, thans na verbetering beeft verkregen De erkenning, dat de aldus geschetste situatie juist is, sluit echter niet in, idat door dit smalte gedeelte het plaatselijk verkeer zou worden belemmerd. Dit schijnt geenszins 't geval; het doorgaand verkeer zal den nieuwen weg voigfen Fr is, naar wordt vermeend, geen aanleiding om de verharding van den vler- bindingsweg op Rijkskosten breeder te makenwel zal de berm:, ter breedte van 0.75 M., aan weerszijden van den weg worden verhard, waardoor twee rij wielpaden zullen ontslaan. Hierbij moet worden opgemerkt, dat vóór den aanleg van den weg en V/óór ide thans in uitvoering zijnde verbetering1 van de dorpsstraat de weg ter plaatse slechts eert verharding had van 3 M. breedte, welke maat ook voor de ver harding op den verbindingsweg ïs aan gehouden, en dat rijwielpaden ter plaat se ontbraken. EEN INTERNATIONALE WEG OVER ROOSENDAAL? Men schrijft aan de N. Rolt. Crt. Zoo nu en dan wordt uit Roosendaal geschreven over een aan te léggen nieu wen weg van het Zuiden naar Rotter dam. Deze weg zou over Roosendaal moeten komen, en daartoe zou de ge meentelijke weg Belgische grens-Roo sendaal door het Rijk' inbeten worden overgenomen. Men doet hel. voorkomen, alsof men van Belgische zijde zeer enthousiast is over een nieuwe route AntwerpenRot terdam' via Roosendaal, en dat op Bel gisch gebied groote so manen worden be steed om- daartoe te gier aken. Inderdaad worden dit jaar tusschen Esschen en Capellen groote bedragen verwerkt, doch niet om een internationale route te maken (daartoe is de weg veel te bochtig en te .staal), maar om' |eén. be- Staanden weg, die in slechten toestand is en belangrijke plaatsjes met Antwer pen verbindt, in goeden toestand te bren gen. Aan een internationalen weg denkt taen niet. Dezer dagen hebben eenige hoogge plaatste ambtenaren van den Belgischen waterstaat het geheele traject Capellen- Esschen, Roosendaal, Kruisland, Dintel- oord, Wjlletasdorp afgereden. Ze hebben Vastgesteld, dat de weg naar Esschen vele bochten vertoont, dat Voorts het traject RoosendaalWilleimSdorp allesbe halve een internationale route is te noe men, en hebben zeer verbaasd gekeken, dat, terwijl te Moerdijk prachtige boo ten liggen, men het zeer gebrekkige transportmiddel te Willemsdorp voldoen de achtte voor een internationale route. Het is voorts geblekendat de route AVil- letalsdorpAntwerpen veel korter en veel beter is over Bei-gen rp Zoomt dan over Roosendaal', waarbij komt,, dat het tra ject ook' veel' korter is op Belgisch ge bied. BE VLIEGDIENSTEN IN INDIE. Een drie motorig Fokkervliegtui g van de K. L. M. is heden om 7 uur 15 -van het vliegveld bij Batavia vertrokken. Met dezen tocht wordt de geregelde vlieg- dienst Batavia—Singapore geopend. Bederf niet het hart van Uw vriend, als hij rein is. (Ingez. Med.j ZEELAND, Tot buitengewoon opzichter van den Prov. waterstaat in Zeeland is be noemd de heer Joh. Dekker, opzichter •'an de Breede Watering bewesten lerse- ke te S chore, tot buitengewoon op zichter van den Rijks-waterstaat ter standplaats Halsteren de heer J. de Vos te N. en St. Joo stand. Ziektegelduitkeering, Vanwege den Raad van Arbeid wordt ons gemeld: De aandacht van de arbeiders, wier werkgever verzekerd ïs bij den Raad van Arbeid, wordt erop gevestigd, dat de formulieren voor heft verkrijgen van ziektegeld, Ziektemeldtags'formulieren) verkrijgbaar zijn ten positkantore en op de poststations. Prov. Commissie Ned, Chr. Radio- Vereeniging. In de gehouden vergadering van de Nederlandsche Christelijke Radio-Ver*- eeniging zijn naar de Zeeuw meldt, lot leden der Prov. Commissie gekozen: tot primi-Ieden de heeren W. E. Coumou te Middelburg, J. W. Goedbloed te Goes, J. W|. van 't Hoff te "St. Laurens, ds. D. |Scheele te Middelburg, P. H. Sluiter te Vlissiingen en J. W. A. Stiüe te Co- lijnsplaat. In plaats van vmr leden wei-den, in verband met de geisolcerde ligging! der verschillende onderdeelen der provincie, 6 leden gekozen. Tot, leden van den Vereenigingsraad werden gekozen de heeren J. W. van 't Hoff te St. Laurens, Th. Kamermans te Vlislsingen L. Meerman te 'Oostburg, ds. D'. Scheele te Middelburg, Wi. J. V., Schel ven le Zierikzee, J. Steketee le Goes en J. J. Wallien te Breskens. Tevens werd op die vergadering mede gedeeld, dat het uitzenden van Steden- avonden niet meer zal geschieden, be halve die nog in voorbex-eiding zijn. MIDDELBURG. Bij het vanwege de Middelburgsche Reddingsbrigade afgenomen medisch ge deelte van het examen voor redden van drenkelingen slaagde voor B de heer J. C. Geervliet en voor A de heeren P. J. C. Castenmiller, A. C. Julianus, P, C. Muller, P. Sanderse, J. P. Sturm, L, H. Thielens en A. W. Zandee, Deze hadden verleden jaar reeds het technisch ge deelte met succes afgelegd. Verder slaag den voor medisch A de dames E. D. Bongers, T. Burrink, C. M. Caljouw, W. C. Davidse, A. E. van Honten, C. M. Kampman, K Lameijn en N. J. Lameijn en de heeren A. H. Bastiaanse en J. M. Verhagen. Het examen werd afgenomen door me vrouw Weijl-Snuijff en arts D. N. van Gelderen. VLISSINGEN. Gisteren werd door Vaz Dias een bericht gelanceerd, vorens hetwelk' pen caféhouder was aangerand en zoo ern stig werd gewond, dat hij' in het zieken huis moest worden opgenomen. Dit bericht was schromelijk overdre ven. Het geldt hier een gewone onder linge vechtpartij en de caféhouder moest allleen in het gasthius een chirurgisctile behandeling ondergaan en kon toen di rect weer huiswaarts 'keeren. De ande re bij de vechtpartij betrokken perso nen werden na verhoor op vrije voeten gesteld. Hedenmorgen blusehten politie en burgers een vrij ernstigen schoiorsteejn- 'brand in een perceel op de Groote Markt. Dom- de politie is een Duitscher over de grenzen gezet, die tevergeefs! had getracht in Engeland toegelaten te worden iota! daar werk' als kleermaker te zoekön. WALCHEREN. AAGTEKERKE. De inlevering van de nesten van den bastaardsatijn-vlinder heeft tot resultaat gehad, dat bij het hoofd der „Diaconieschool" werden in geleverd 29890 nesten, terwij l bij. het hoofd van de school der Ger. Gem. 17.372 nesten werden ingelevverd. De burgemeester van Aagtekerkee heeft drie extra prijzen beschikbaar ge steld voor de inlevering van) het hoog ste aantal nesten. De tandbouwVereesi besloot f 30 beschikbaar te stellen. ARNEMUIDEN. In de Geref. Kerk al hier trad Zondagavond op ds. D. Scheele uit Middelburg voor het houden van een propagandarede voor de Geref. Jonge- lings Vereeniging dezer gemeente. BIGGEKERKE. Het ziekenfonds hield Zaterdagavond zijn jaarvergadering, on der leiding van den heer P. Janse. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental 16 bedraagt. Ontvangen was aan contributie 265 uitgegeven werd ƒ41. Het bezit steeg hierdoor tot 602. Enkele mededeelingen volgden aangaan de de ziektewet, waaruit bleek dat ook patroons zich bij het fonds kunnen laten inschrijven. Tot bode werd benoemd C. Clarisse en tot afgevaardigde naar de Prov. ver gadering de heer P, Janse. RITTHEM. Door de schooljeugd al hier zijn ingeleverd 4610 nesten van den (bastaard satijnvlinder. Daar er te Rit- them betrekkelijk: weinig houtgewas 'is, tenminste niet veel boomgaarden, is dat een groot aantal. De landbouwvereeni- ging geeft f 0.20 voor elke 100 nesten. ZUID-BEVELAND. GOES Bij Koji. besluit is toegekend de bronzen eeremedaille der Oranje Nas sau Orde aan J. Boogaard1 bediende bij de firma J. de Kruijter Jzn te Goes. GOES. Gisteren is alhier dei tentoonstel ling geopend van 't museum voor ou ders en Opvoeders, met een welkoms woord van den heer ir. J. Siebenga, voorzitter van 't vtoo!rloopig cómité, voor al tot den burgemeester, tot mqj. Fok ker en de afgevaardigden der samen werkende vereeniginjgen. De burgemeester, de heer Hajenïus opende de tentoonstelliing- en wees op het .groote nut er van. Me|j. Fokker gaf in het kort een uit eenzetting van het doel. "VHËER H END RIKSKIN DE REN Maandagmiddag werd het ondergrond- sche electrisclie laagspanningsnet alliier offideel onder spanning gebracht. In het transformatorhuis 'hadden zich daartoe yereenigd de directeur der N.V. „P.Z.E. M." afdeeling Middengroep met eenige ambtenaren, alsmede de burgemeester van' s-H. Arendskerke. Na daartoe dooi den directeur te zijn uitgenoodigd werd da electrisclie stroom "door den bur gemeester ingeschakeld, en .was hier mede, behalve Goes, de derde platte landsgemeente van Zuid-Beveland van •electricïteit voorzien. Evenals in de kom van het dorp 's-H. Arendskerke, waar 80 van de aausluit- bare perceelen aan het net zijn aangeslo ten, is ook hier een beduidend percen tage aanfluitingen tolt stand gebracht, waardoor de stroomprijs belangrijk kan worden gereduceerd. KLOETINGE. Door de kinderen dei- openbare lagere school alhier zijn 202 lo nesten van dein bastaardsatijn-vlinder verdelgd. WOLPHAARTSDIJK. Donderdag j.I. hield de afd. van den Bijz. Vrij'wïBigem landstorm alhier haar ja,arlijksche ver gadering onder leiding van den burge meester. De toto's van den Nationalen Land stormdag die in het afgeloopen jaar ge- gevoel ik me beter! Aspirin - Tabiet- ten hebben al weer geholpen. Weiger namaak en tet er op dat op elke tablet het woord „BAYER" staat. Prijs 75 ets (Ingez. Med.) houden is te 's Gravenhage werden uit gereikt. De heer P. G. Lacrnoes uit Vlissingen hield een rede. Zaterdag hield de vereeniging ..De Voorzorg" afd. van N. B. O. een verga dering. Zulks in verband met de lie eindi ging van de bestaande vrijwillige ziekte verzekering op 1 Maart door hel inwer king treden van de verplichte Ziektever zekering". Besloten werd om de loopende ziekte gevallen af te wikkelen uit de kas van de Voorzorg. De belangstelling van werkgeverszijde om onderling deel le nemen aan 'u op le richten ziekteverzekering, daar de Ziek tewet de werkgevers uitsluit, bleek, als nog te gering.'doch er zal nog worden getracht een voldoend aantal te ver krijgen om tot onderlinge verzekering over te kunnen gaan. Besloten werd om de helft der pre mie die door de werknemers moet wor den betaald wekelijks met hen le verre kenen en wel op 1 pet. van het le ont vangen loon., in centen berekend, om dan op het einde van het jaar een en ander af te rekenen, dat mogelijk door de werknemers te veel is betaald; at zal uit den aard der zaak dit te verrekenen bedrag klein zijn. De secretaris Joh. Lindenberg lieeft een, overzicht gegeven van wat de Voorzorg in zijn 25-jarig be staan heeft gedaan, hieruit bleek dat de heeren J. Koert en J. Litiidenbergh de eenige waren die van af de oprichting nog lid zijn, en, daar de heer J. L inden- bergh door ophouding van zijn' bedrijf automatisch ophoudt lid le zijn der ver eeniging weipchl hij de vereeniging en de leden toe dat liet hun wel moge gaan. De voorzitter dankt hierop de heer Lin- denbergh vooral wat liij in het belang der vereeniging heeft gedaan, Spr. hoopt de heer Lindenbergh binnenkort weer aan de vereeniging verbonden le zien al is het dan ook in een andere functie, op voorstel van den heer M. Kloosterman werd met a tg.s temmen besloten de heer J. Lindenbergh een souvenir aan te bie den. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. SAS VAN GENT. De carnavalsdagen zijn dit jaar ingeluid met een gecostu- nieerden voetbalwedstrijd, welke opge luisterd werd door muziek. Des avonds (Zondag) trokken de verschillende dans gelegenheden een matige belangstelling, terwijl het aantal gemaskerden niet groot was. Maandag was dit getal wat grooter, doch niet druk. in vergelijking met en kele jaren terug. Maandagmiddag liepen enkele „zotte Maandagvierders" door de straten, die van de zijde der jeugd nog al v/at belangstelling trokken. SAS VAN GENT. De verschillende ver een. in de gem. hebben, betreffende de werkverschaffing aan de grootindustrie te Sluiskil den raad verzocht in prin cipe te hesluiten een subsidie vast te stellen voor een autohusdienst op Sluis kil, en stappen te doen een dusdanigen dienst zoo spoedig mogelijk in ic richten. Voor de afdeelingsziekenkas voor de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek werden benoemd als afgevaardigden voor de werkgevers de heeren G. A. Bakker en J. Kuyle, voor de werknemers de heeren Hubert van Assche en F. de Jong te Westdorpe.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1