provinciale Jfeeuwsche STER-TABAK JEN VAN N o. 52 MAANDAG 3 MAART 1930 173e Jaargang DH nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND ZEELAND KUNST EN WETENSCHAP ONDERWIJS LANDBOUW KERKNIEUWS RECHTZAKEN MIDDEL- P RT A.S., 'EE UUR. é- is- en Na- imissie tot zuim. Commissie rerzuim, odshuizen. ning ver- ag Ziekte- nzake wij lt nopens over 1930 1920 aan scholen, electrisch aegrooling ering van begrooting voor in- ihool Gra- ïdenbelas- choolgeld- 1930. ON TAK. N BOER, m et >1- n i- ar MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE.- N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. PRINSES JULIANA NIET NAAR INDIE. Naar- aanieidiug van aanhoudende ge ruchten, dat Prinses Juliana in October van dit jaar anet het tegen dit tijdstip in de vaart 'komende nieuwe motormail schip „Marnix van St. Aldegonde" naar Indië zou gaan, 'kan de Crt. mededeelen, dat bij de directie der Stoomvaart Mij. ^Nederland" niets békend is van voor nemens van H. K. H. ten opzichte dezer reis. De directie machtigde dau ook de 'berichten tegen te spréken. KON, ONDERSCHEIDING VAN CORNELIS DOPPER. Tijdens het Mengelbergconcert Zater dagavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, dat door de Kon. fa milie werd bijgewoond, en waar o.a, de zevende symphonie van Cornells Dopper is uitgevoerd, heeft H. M. de Koningin, den heer Dopper, ontvangen en hem per soonlijk de zilveren medaille van kun sten en wetenschappen, verbonden aan de Huisorde van Oranje, overhandigd. HET BRONGEBOUW TE HAARLEM. B. en W. van Haarlem stellen voor het bekende Brongebouw voor de gemeente aan te koopen, DE GRENSWIJZIGING VAN DEN HAAG. De aanhangigige grenswijziging van 's-Gravenhage is thans, naar het Hbld. verneemt, in dit stadium, dat Ged, Sta ten een grensregeling hebben ontworpen, welke aan het oordeel der gemeente zal worden onderworpen. CONFLICT IN DE NEDERLANDSCHE REISVEREENIGING. Reeds lang bleken o.a, in diverse afdeelingsvergaderingen klachten te zijn over ongewenschte toestanden in de Ned. Reisvereeniging. De voornaamste bezwaren betroffen bet gratis meereizen van de echtgenoo- ten van vier leiders, waardoor vooral de Barcelonareis berucht is geworden Deze kwestie heeft geleid tot een con flict in den boezem van het (bestuur, daar de algemeene voorzitter, mr. M. J, v. d. Flier uit Den Haag, zich op het standpunt stelde, dat belangeloosheid één der grondpeilers der vereeniging dient te zijn en zich dientengevolge krachtig heeft verzet tegen de houding door zijn medebestuurslid, den heer Van i Waard, aangenomen. Deze laatste is voorzitter van de com missie voor de zeereizen en heeft op de Barcelonareis zijn echtgenoote medege nomen. Hij had haar door de Fabre-lijn doen uitnoodigen, n.l. door een kennis relatie dezer scheepvaartonderneming. De heer v. Waard doet echter mr. van der Flier een zelfde verwijt, omdat hij twee jaar geleden zijn gezin gratis van de reis met het s.s. Rijndam naar Londen heeft laten profiteeren. Ook heeft men den laatsten tijd pro testen gehoord tegen de besteding en verantwoording der geldmiddelen en liet dictatoriaal optreden van den voorzitter. Een en ander is thans ter sprake ge komen op de algemeene vergadering te Utrecht, Zaterdag en Zondag gehou den. ,s.Pann€nde en somtijds zeer rumoe rige discussie is er tenslotte een motie aangenomen van den heer van Staveren (Den Haag) namens alle leiders, die ge heel belangeloos de leiding van reizen op zich namen, welke de volkomen belang loosheid bedoelde te handhaven en waar in de houding der commissie voor de zeereizen, die van het standpunt was af geweken, wordt afgekeurd. Vervolgens wordt onder vrijwel alge meene stemming op voorstel van den voorz., besloten 'n commissie van onder zoek te benoemen. Spr. zou de samen stelling willen opdragen aan een hoog- staanden man. Hij noemt den naam van dr. J. Th. de Visser. Zulk een geestdrift werkt aanstekelijk! Wie vroeger een pijp rookte uit sleur zal na kennismaking met enthousiast uitroepen: „Ik wist niet dat er in een pijp Ster-tabak zulk een wereld van genot verscholen lag! (Ingez, Med.) MIDDELBURG. Hedenmiddag bluschte de politie een schoorsteenbrand in het perceel hoek Lange GiststraatKorte St. Pieterstraat, Pantomime-avond. In den gezellig-gevulden Schouwburg heeft Zaterdagavond de Amsterdamsche Dooven Patomimeclulb genaamd „Ado- pa", een voorstelling gegeven, in de eer ste plaats voor de dooven en slechthoo- rende van de afd. Middelburg en Vlis singen der S. H.-vereeniging, en verder ook voor de vrij talrijk opgekomen be langstellenden. Drie één-actertjes zijn er opgevoerd: een zotternij en een tragi-comedi van den leider der club, den heer Felix Ha- geman, en na de pauze, een klucht van G. Debureau. Over het algemeen slaagden deze exe cutanten zeer wel in de moeilijke taak het publiek te doen begrijpen wat zij deden en dachten, zonder dat ze daarbij van dat machtige vehikel, het woord, gebruik maakten. In aardige décors en met vlot spel voor de hoorenden door bescheiden piano-accompagnement aan gevuld werd een en ander voorge bracht, tot aller voldoening. De pauzes werden door meisjes-pad- vindsters met hunne pionierters laller- leukst aangevuld; ook op andere wijze maakten deze zich trouwens verdienste lijk. Wat ook gezegd kan worden van een vrijwilligers-strijkje, dat den avond opluisterde. Mevr. Troll-Hoek heeft in een berijmd toespraakje o.m. mej. Tine Marcus en den heer Herman Snijders dank gezegd voor wat zij voor de S. H. deden; na af loop der voorstelling werd den heer Ha- geman en zijn Adopa-leden een fraaie krans met de Middelburgsche kleuren overhandigd, terwijl de Adopapianiste bloemen kreeg. Het was een prettige, welgeslaagde avond, waarop slecht- en goedhoorenden met genoegen zullen kunnen terugzien. VLISSINGEN. Door de politie zijn twee Poollsche verstekelingen van een 'Duitsch schip 'aangehouden en over de grens ge voerd. Het is Zaterdag en Zondag weer vrij rumoerig geweest, verschillende 'vechtpartijen vielen voor, waarhij van het mes gebruik werd gemaakt, in één geval moest een dokter den getroffene verbinden. Op een bepaald oogenblik waren alle cellen op het politiebureau bezet. Door een kapitein Van een Duitsch stoomschip was aangifte gedaan van diefstal van kijkers. Deze zijn opge spoord en ook de daders gevonden, die Look not mournfully into the past it comes not back again. zeiden een verjaarsfeest je te willen heb ben ,en daardoor tot den diefstal te zijn gekomen. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond vergader de de Christelijke Werkliedenvereeniging ),Arnemuiden" in de Openbare School. Het jaaroverzicht loonde een goed slot van f 96. Het totaal bezit van ide'zle vereeniging bedroeg op 1 Febr. 1930 f 3741. De heer J. Lange he e'kte zette, op zéér duidelijke wijze, in groote trekken hel doel en nut der Ziektewet uiteein, als mede de toekomstige verhouding; tus- schen genoemde wet en deze veréeniging. Daar de Ziektewet bij ziekte aan den verzekerde 80 pCt. uitkeering geeft, zal deze vereeniging aanvullend kunnen wer (ken. Daar de loonen in deze gemeente onderling zeer verschillen, zoo zal ook 'de aanvullende uitkeering verschillend worden. De vraag was hoe dan de pre miebetaling zal worden. De beste oplos sing zoude zijn, aldus spreker, dat elk lid, voor zich zelf afzonderlijk', zijn aan vullende uitkeering bepaalt, waardoor de preimie voor elk afzonderlijk per gulden bepaald kan worden. Na uitvoerige discussie werd besloten nog eenige maanden typ de oude wijze de contributie te betalen en daarna met de opgedane ervaring, der in werking zijnde wet, met nieuwe voorstellen te komen, betreffende de uitkeeringen en de te betalen premiën enzoo voort; zoo- sioodig de aangenomen voorstellen met terug|wer'kenden kracht te doen gelden. Met algemeene instemming werd be sloten het lidmaatschap met de N(eder- landsche) V(verbond; Z(icktekassen) te verbreken. 1 SEROOSKERKE. Zaterdag hield 'de Coöp. boerenleenbank hare jaarverga dering. De rekening gaf als eindcijfer in ont vang en uitgaaf f 344336 ipet een winst cijfer van f 505. De balans geeft aan schulden, en ba ten een eindcijfer van f 337.937 met een winstcijfer van f 747. Het aftredend be stuurslid de heer L. Maas werd herko zen, eveneens de heer J. G. de Vlieger als commissaris van toezicht. In de plaats van den heer P. Boone die volgexii-s reglement niet herkiesbaar is wordt ge kozen de heer P. Kesteloo. Den kassier wordt een gratificatie van f 50 toegekend over het jaar 1929 voor 't houden van zitdagen te Vrouwepolder. Het salaris vau den kassier wordt voor 1930 verhoogd met f 100 em bedraagt alzoo f 600. In verband hiermee wordt gevraagd om verbetering van het lokaü voor de boerenleenbank. De toorz. zegt dat er plannen bestaan bij den kassier om dit te laten verbeteren. De rentestand wordt evenals het vo rig jaar vastgesteld op 4 pet. voor spaar en inbren|ggeld, en pet. voor leening. Het presentiegeld der bestuursleden en den commissaris van toezicht wordt vastgesteld op f 2,50 per vergadering plus f 10 toelage voor den secretaris en f 20 voor den voorzitter. Het salaris voor de commissie voor 't nazien der boekhouding blijft vastgesteld' op f 1. SOUBURG. Zondagmiddag had op den N. Vlissingschen weg tusschen de tram halte 't Wissel en de Abeele een auto ongeluk plaats, waarbij de 15-jarige S. alhier zoodanig werd gewond, dat opna me in het ziekenhuis noodzakelijk was. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Vrijdag avond te ongeveer half zeven werd al hier brand ontdekt op het erf van den heer Janse in de 'kom der gemeente. Het 'bleek' dat een kla'mp|je stron in brand stond. Nadat het strop uiteengerukt was kon men het met emmers water b'lus- sclicn. 's Avonds te 8 uur 'begon het opnieuw. Gelukkig werd dit spoedig ont dekt, zoiodat ook nu de brand direct [ge- bluscht kon worden, zoodoende werd ver der onheil voorkomen. Een kleine jon gen, die Imlet lucifers bij het stron had gespeeld, was de oorzaak van den brand. ZUID-BEVELAND, GOES Door den vroegeren autobus ondernemer M. J. Mallekoote alhier is aan Ged. Staten vergunning gevraagd tot het ondernemen van een autobusdienst van Stavenise-Tholen en omgekeerd, om vattende vier ritten heen en terug. KAPFLLE. Zaterdag 1 Maart werd in de Geref. Kerk Kapel 1 e—B ie ze 1 in- ge een propaganda vergadering gehou den voor de eilanden Noord- en Zuid- Beveland,, onder leiding van het districts hoofd de heer \V. Bogaards te Kapelle. De heer Bogaards opende deze ver gadering op gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord, waarin hij aantoonde de noodzakelijkheid van meer opwaking in de A.R .-gelederen. Spr. las brieven voor van vooraanstaande Öiannen der partij,, welke iinstemming; betuigden met de Arj a De heer H. van den Berg uit VGra vendeel sprak' over de A.R.-Jongeren Ac tie. Spr. meende dat gespeurd moet wor den naar nieuwere banen oM de 'jonge menschen op te wekken en te vormen voor den 'komenden strijd, aansluiting bij de Ar ja. Een drukke bespreking volgde. De heer R. Zuidema wees op de A.R. Kiesvereenigiingen. de Jongelingsvereeni- gingen en de A.R.-propagandacliihs en vraagt zich af is de Aiija noodig. iSpr, staat niet onsympathiek er tegenover maar vreest dat de beste krachten uit deze vereenigingen zullen ontnomen wor den en deze aldus verzwakt en ontze- (uuwt gaan kwijnen. De heer A. de Borst zou aanraden b'm inplaats van de jongeren, de ouderen op te wékken. De heer van der Berg ontvouwde ver der in den breede doel en werking Van de Ar ja. Na een drukke bespreking, stelde de Voorzitter voor om een commissie te be noemen tot nader onderzoek. Benoemd werden de heeren ds. A. Scheele te Ka pelle; A. de Borst te Goes'; I. J. Snialle- gauge, Kra,bbendijke; P. Kole, ïerseke; H. Zegers, Kapelle; H. van den Boom gaard, Ovezand; P. A. Swartz, K'rabben- dijke; H-. Schuitemaker. Goes. Ds. A. Scheels, eindigde met dank zegging. WAARDE. Bij Kon. besluit is C. Bal met ingang van 28 Maart a.s. opnieuw benoemd tot burgemeester dezer ge meente. NOORD-BEVELAND. GOLIJNSPLAAT. In de Zaterdag ge houden vergladerinig is besloten, dat het concours van den 'bond van Harmonie en Fanfaregezelschappen in Zeeland zal .ge houden worden op. 2en Pinksterdag te Wissekerke- in het bosch „Sorgwijck." Een beduidend aantal vereenigingen heeft zich reeds voor deelname aange meld. SEEUWSCH-VLAANDEREN W, D. BIERVLIET. Vrijdagavond vierde de Chr. meisjesver. „Van knop tot bloem" haar derde jaarfeest in het catechis'atie- lokaal der N. H. kerk,. Na afdoening der huish. zaken, werd hel feestprogramma afgewerkt. Zangnum mers, samensrpaken en, tableaux wissel den elkaar af, BIERVLIET. Zaterdagavond werd in de Oude School te Biervliet een openb. protestvergadering gehouden tegen de Z- VI. Waterleiding. Als sprekers traden op de heeren Van Dalsum te Hulst en 't Gilde te Axel. De hoofdbezwaren waren volgens de sprekers: Te weinig water in de winmilngsplaats, een te lang buizen net in verband niet het aantal aanslui tingen en als gevolg daarvan te hooge tarieven. De vergadering was druk be zocht. meente zong op verzoék van cis. Kam steeg den nieuwen leer aar toe Psalm 124 vers 4. Was in den voormiddagdien,st het kerk gebouw vol, bij den namiddagdienst was 'het tot in alle hoeken gevuld. Ds. J. D. Wielenga, Geref, predikant te Franeker, die vorige week zijn zilve ren ambtsjubileum vierde, ontving schrif telijke en telegrafische gelukwenschen uit alle deelen des lands. Aan den avond van zijn gedenkdag is de jubilaris in het versierde kerkgebouw, dat stampvol was, gehuldigd. Staande werd hem de zegenbede uit Psalm 134 toegezongen. Namens den kerkeraad van Middel burg bood ouderling Vroon met een zeer waardeerend woord een couvert met inhoud aan, waarvoor ds. Wielenga een boekwerk als aandenken koopen kon. De heer Vroon richtte ook een en kel woord tot mevr. Wielenga. Hierna zong een jongeling uit de gemeente „Dank en Bede" voor bariton. Voor den bouw van een nieuwe kerk op den Paaschberg te Arnhem kwam o.m. een gift in van Prinses Juli ana. Van de bouwsom is thans bijna 40.000 bijeen. Gerei, Gem, Beroepen te 's Gravenpolder ds. A. de Blois te Dirksland. Vrijdagavond is in den; PirincesSe- Schouwburg te 's Gravenhage op 'harte lijke wijze en met groote waardeering het jubileum van Cor Ruys gevierd, die 25 jaar tooneelspeler is. Volgens de Matin is het een Ne derlander, wiens naam als J. Burnel op gegeven wordt, gelukt in gezelschap van een Fransche dame en een Franschman, 24 en 25 Febr. den Mont Blanc te be stijgen, in weerwil van 'n feilen sneeuw storm, die hen dwong ,in plaats van den gewonen weg dien van den Mur de la cote te nemen. Prof, Dr, J, Th, Ubbink, Zaterdagmiddag heeft prof. dr. J. Th. Ubbink, voordien Ned. Herv. predikant te O. e n W. Souburg, benoemd tot op volger van prof. De Zwaan, aan de Uni versiteit te Groningen om onderwijs te geven in de oud-Christelijke letterkunde en Exegese van het Nieuwe Testament, zijn inaugureele rede gehouden, waarvan de titel luidde „Jesus de Christus." Ds. W|. C. Posthumus Meyjes heeft Zondag afscheid genomen van de Ned. Herv. gemeente te Nijmegen en Zondag 9 dezer zal hij zijn intrede doen te Rot terdam in de Groote Kerk, na des och tends bevestigd te zijn door ds. J. J. Creutzberg van He'es. Na in de voormiddaggodsldiensloeifle- niing bevestigd te zijn door ds. van der (Touw van Heivoirt, deed ds. van Dijk van Ilartsveld (G.) Zondag zijn intrede bij de Ned. Herv. Keriï le Wolf aarts dijk. Tot tekst had hij gekozen het 12e Hoofdstuk' uit den brief van den Apos tel Paulus aan de Hebreërs en daar van het 2e vers. i Na afloop der godsdienstoefening" wer den verschillende colleges door ds. van "Dijk toegesproken. Door ds. Kamsteeg, consulent der gemeente werd de nieuwe leeraar toegesproken namens de ver schillende kerkelijke colleges en de gé Tegen de iep-ziekte. Vrijdag heeft het comité, dat is ge vormd ter bestrijding van de iepziekte te Utrecht vergaderd. Er is besloten een circulaire te zenden aan alle gemeentebe sturen in Nederland waarin zal worden gevraagd om financieelen steun voor een wetenschappelijk onderzoek gedurende 5 jaar. Dit onderzoek zal worden onderno men door den plantenziektenkundigen dienst te Wageningen en het Willy Com- melin Scholten instituut van prof. Joha, Westerdijk te Baarn. Men zal o.a. trach ten door zaaien een iep te kweeken, waarop de ziekte geen val heeft. Boven dien zal men middelen trachten te vin den ter bestrijding der ziekte. Voor het onderzoek denkt men 10.000 gulden per jaar noodig te hebben. Er bestaat goede hoop, dat dit lied rag zal kunnen wordén verkregen. Door den officier van justitie te Middelburg is cassatie aangeteekend te gen het vonnis der rechtbank vdn 124 'Febr. 1930 waarbij J. J. A. van W., 24 jaar, opzichter te Goes, in hooger be roep, met bevestiging van Tiet vonnis van den kantonrechter is ontslagen van alle fetchtsvervolging terzake van ten laste gelegde overtreding van de IJkwet; en tegen het vonnis van den zelfden datum 'waarbij A. A. A., 33 jaar, arbeider tét Z uiddorpe wegens vernieling is veroor- fdeeld tot f 50 of 50 dagen hechtenis.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1