^Provinciale ^eeutosche 'fU Eerst alleen MQU5IROOP MBmmmp-mBQNS VRIJDAG 28 FEBRUARI 1930 173e Jaargang EERSTE BLAD De wereldtentoonstelling voor koloniën, zeevaart en oud-Vlaamsche kunst te Antwerpen 19 3 0 IN ONZE STATEN-GENERA AL. EERSTE KAMER, TWEEDE KAMER. BINNENLAND Voorde Borst. PRINSES JULIANA. DE KEURING VAN GELUIDFILMS. INSTALLATIE BESTUUR EN DIREC TEUR VAN HET NEDERLANDSCH POSTMUSEUM. NOTARIAAT. MIDDELBURG. MIDDELBURGSCHE COURANT ®e abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 ©ent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. 0Sj abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE; N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 50 Dit nummer bestaat uit 2 Bladen Spreek nooit over eigen geluk met iemand, die minder geluk kent dan gij. Pythagoras. lELUWFEESTPLAATS i PLAGE DU GENTENA1RE, (Eigen correspondentie) I. Een grootsche onder neming Medewer king van allen kant Antwerpen het belang rijkste, Luik slechts een onderdeel Een over zicht der aideelingen. Wie de laatste maanden zoo nu en daa die gezellige Belgische wereldstad, even over onze Zuidwestgrens: Antwer pen. bezoekt, die zal bemerkt hebben, dat het steigerwerk om den toren van haar oude kathedraal snel afnam, en thans, in de laatste dagen van Februari, ziet men er nog maar enkele palen en latten om een der transen, terwijl de top, als fijn in steen gehouwen kantwerk, reeds vrij er boven uit steekt. Nog enkele weken en dit ranke bouwwerk zal zich evenals onzen Dom in vol le* luister weer den volke vertoonen. Dat houdt verband met een belangrijke gebeurtenis voor deze stad, voor Vlaan deren, waarvan zij het economische en cultureele centrum is, voor België, waar van zij de wereldhaven is, en tenslotte ook voor Nederland in het algemeen en voor onze Zuidelijke provinciën, die zich gaarne eenigszins op Antwerpen oriën- teeren, nog in 't bijzonder. Deze gebeur tenis, welker omvang men in Nederland goed zal doen vooral niet te onderschat ten, is de groote en grootsche Wereld tentoonstelling 1930, voor koloniën, zee vaart, vervoer en oud-Vlaamsche kunst zooals men ziet, onderwerpen, welke Nederland, de een na den ander na aan het harte liggen! Z. M. Albert, de koning van België, zal deze wereldtentoonstelling den 26en April aanstaande openen en zij zal volle zes maanden duren. Wat op het eerste gezicht een heele tijd lijkt, maar dat toch niet is, voor wie den omvang en de uitgestrektheid van gebouwen, ter reinen en bijzondere attracties be schouwt. Terwijl men om het vele ar chitectonisch schoone en merkwaardige betreuren moet, dat het alles slechts een half jaar zal kunnen leven, om daar na plaats te maken voor de reeds ont worpen „deftige wijk" van Antwerpen. r.en (vermoedelijke!) merkwaardigheid van aeze tentoonstelling, die steeds meer waarschijnlijk wordt, wanneer men de vorderingen in oogenschouw neemt, is wel deze: dat zij op den dag der opening denkelijk geheel gereed zal zijn! Is dat voor een tentoonstelling niet kras? De eerste Antwerpsche wereldten toonstelling was in 1885; het was ook de eerste van dien aard in België. De tweede volgde in 1894 en zij slaagde eveneens; als de oorlog zulks niet belet of vertraagd had, dan zou Ant werpen de 3e in 1920 gehad hebben. Maar men bleef het oog er op gericht houden; als de economische kimmen op klaarden, dan zou een tentoonstelling, die klonk als een klok, er komen! En reeds 3 October 1924 installeerde schepen Lebon ten stadhuize het voor- loopig comité; 7 April 1926 werd opge richt de N.V. „Wereldtentoonstelling, etc," Zij had een kapitaal van frs. 15.000.000, dat in enkele weken voltee- kend was, gedeeltelijk weliswaar door stad en provincie, maar voor het groot ste deel toch door banken, handel en industrie, partikulieren, ja zelfs door volks- en arbeidersvereenigingen. De vele eere- en werkcomité's werden opgericht, belangstelling en moreele steun kwam er van hoog tot laag en, na generaal-majoor jhr. Adolf A. de Meule- meester, trad toen als regeeringscommis- saris op graaf Adriaan van der Burch, een vermaard Belgisch specialist op dit terrein, die dezelfde functie reeds ver vulde bij de wereldtentoonstellingen te Milaan (1906), Rio de Janeiro ('22/'23) en Parijs ('25). Hij kent dus het klappen van het tentoonstellingszweepje! En dat is voor een werk van dezen omvang wel heel noodig. Prins Leopold en zijne ook in Neder land om haar lieftalligheid geziene ge malin prinses Astrid aanvaardden 1 2t Eere-voorzitterschap van de tentoon stelling, die wel niet, zooals enkele ex tremisten onder de Vlamingen het willen zien, de eigenlijke manifestatie van België's onafhankelijkheid zou zijn, maar dan toch ter gelegenheid en ter eere van het eeuwfeest van de zelfstandigheid der Belgische natie een bewijs van levens kracht, commercieelen durf en organi satorisch talent van den eersten rang wil geven. Wat haar, dunkt ons, nog boven verwachting gelukken zal. Eerst een en ander betreffende den omvang en de opzet dezer tentoon stelling. Daar is nogal wat over te doen ge weest een klein gekrakeel: Brussel, Antwerpen en Luik streden, met' nog enkele kleinere steden, om de eer. Ten slotte trof men dit compromis: Ant werpen zou in '30 een internationale tentoonstelling voor Koloniën, Zeevaart, Vervoer, Land- en tuinbouw en Oud- Vlaamsche kunst organiseeren (dit wordt verre de belangrijkste en grootste!) Luik zet tegelijkertijd een tentoonstelling voor de groot-industrie en de daarmede ver band houdende wetenschappen, bene vens een retrospectieve tentoonstelling van oud-Waalsche kunst, op touw, en Brussel bepaalt zich in 1930 enkel tot de Belgische kunst van 18301930, ter wijl het in 1935 een Algemeene wereld tentoonstelling zal organiseeren, waar toe nu de voorbereiding al in vollen gang is. Als gezegd: zoowel naar zijn aard als naar den omvang wordt de tentoonstel ling in Antwerpen, in het algemeen én voor Nederland, verreweg de belang rijkste. Ook al omdat zij, in een geheel Nederlandsch sprekende metropool, voor eiken Nederlander grooter bezoeksmo- gelijkheden biedt. Universeel wordt zij en gelukkig! niet. Want dat zou óf haar omvang hebben doen uitdijen tot volslagen on- bekijkbaarheid, of de volledigheid, en daardoor de waarde, der inzendingen zeer hebben doen dalen. Zij heeft zich dus gespecialiseerd, en wel naar den aard der stad, die immers is een schoone stede der kunsten, een handels- en een havenstad van den eer sten rang. De afdeeling Koloniën wil een breed opgezet beeld geven van werk wijzen en producten en van de export mogelijkheden. De afd. Zeevaart zal exploitatie, uitrusting en beheer van zee- en binnen havens en verder veel wat tot de alge meene zeevaart in verband staat, bevat ten; een groote maquette van de Ant werpsche haven zal er zijn, maar, naar verwacht wordt, óók die van Rotterdam. Vervoer, hierbij aansluitend, geeft o.m. autotransport en luchtverkeer de plaats, die het toekomt. Het is meer dan een gemeenplaats, wanneer we zeggen, dat de afd. Oud- Vlaamsche kunst iets heel bijzon ders belooft te worden. Gescheiden van het overige tentoonstellingsterrein door breeden parkaanleg (ter voorkoming van brandgevaar) zullen in twee permanente gebouwen, een machtige moderne Ka thedrale kerk en een in Nederlandschen stijl opgetrokken schoolgebouw (beiden voor de nieuwe stadswijk) worden on dergebracht de afdeelingen kerkelijke en toegepaste kunsten en (in de school met door tijdelijken bijbouw, 55 heldere ex positieruimten) de schilderijen van oud-Vlaamsche meesters. Heel de we reld heeft tot dit laatste de welwillende medewerking verleend. Vermelden we tenslotte, dat nog een eveneens breed opgezette afdeeling land- en tuinbouw met allerlei wedstrijden, een Electro-modelhoeve, etc. aanwezig is, dan hebben we de ver schillende afdeelingen in hoofdzaak wel vermeld. Daar komt bij, als attractie van niet geringe waarde, het uitgestrekte com plex O u d-B e 1 g i grootsch van opvatting. De ganscne XVIIe eeuwsche Zuid-Nederlandsche bouwtrant, uit alle oude stadjes en verloren hoekjes aller zorgvuldigst bijeengegaard en tot een architectonisch schoon en indrukwek kend geheel verwerkt, zal men hier in opvallend natuurgetrouwe nabootsing vinden, terwijl geschiedkundige en folk loristische optochten en vertooningen er luister aan zullen bijzetten. Over den stand der werkzaamheden, de deelname en den algemeenen aanblik der terreinen nog een en ander in een tweeden brief. Algemeene beschouwingen. Verschillende leden van ons Hooger- huis hebben gisteren deelgenomen aan de algemeene beschouwingen over de begrooting 1930. De heer A n e m a (a.r.) heeft een ste vige rede gehouden over den vertroebel den politieken toestand. Spr. zeide daar in o.m.: net evenredig kiesrecht geeft geen levend beeld van het volk, maar een techgisch-mechanistische reproduc tie, particularistisch versnipperd, en het leidt tot verstarring van den politieken toestand. De sterk uitgesproken religi euze grondtrek van ons volksleven, op zichzelf zegenrijk, is een derde bron van moeilijkheden. Telkens komen kortzich tig clericalisme en even kortzichtig anti- clericalisme den kop opsteken en wer pen vertroebelend roet in den politieken pot. Een en ander heeft er toe medege werkt dat het Parlement zijn positie al lengs zag wijzigen en verminderen en dat het aan kracht heeft ingeboet. Spreker gewaagt van het misbruik van het budgetrecht, de overschatting van de wet, het steeds weliger tieren van al gemeene maatregelen van bestuur met delegatie van macht, waardoor de parle mentaire macht plaats maakte voor bu reaucratie. De regeering legt de moties naast zich neer. Ten slotte zal het ka binet op eigen basis constructief te werk moeten gaan en slechts er voor moeten zorgen geen punten op zijn program te brengen, waarvoor geen meerderheid, hoe ook samengesteld, is te vinden. Op deze wijze verwordt de parlementaire monarchie tot een extra-parlementaire oligarchie. Maar niettemin eindigde spr, met een hoofsche buiging in de richting van de regeering, waarmede best op te schieten is z. i. De heer Steger (r.k.) kwam op tegen de verwording des volks, de toenemen de onzedelijkheid en verwildering, den invloed van bolsjewisme en atheïsme op ons volksleven. De heer S m e e n g e (lib.) kwam op tegen het denkbeeld, de Zuiderzeedroog- legging stop te zetten en de heer Van C i 11 e r s (a.r,) vroeg waarom het niet voldoende was ex-gouverneur Fruytier „eervol ontslag" te verleenen, maar hem bovendien nog „den dank van het Land" over te brengen? De heer Hermans (s.d.) ging toen een strijd met den heer Van Lanschot aan, van wie den 8-urendag was, van roomsch of van rood. Drank en opium in Indië. Militaire oud-gepensionneerden. De vrijzinnig- en sociaal-democraten hebben bij de behandeling van de afd. financiën o.m. drie punten aangeroerd, waarover telkenmale gesproken wordt en waarin weinig verandering gebracht wordt: het drank- en opiummisbruik en de pensioenen der oud-militairen. Er was destijds plan een jeneverstoke rij in Indië op te richten, nu heeft men het over bierbrouwerijen daar en in de Kamer wordt gewaarschuwd. De heer Gerhard (s.d.) zeide ook: men gaat het opiumgebruik en -misbruik niet krachtig genoeg tegen vanwege de dubbeltjes die het goevernement er aan verdient! De heer Ter Laan (s.d.) en Snoeck Henkemans (c.h.) kwa men nogmaals op voor die pensioen-lij ders; de heer Van Kempen (lib.) was het in groote trekken met het voor gaande eens. De heer L. de Visser (com.) schold, en zeide, hierop met hamerslag gewezen, dat zulk bulderen zijn communistenplicht is. Toen kwam minister De Graaff aan het woord. Drankmisbruik? Geen spra ke van! Opium? Wat men hier onder drukt, komt ginder weer op! Oud-gepen sionneerden? Hebben geen enkel recht, maar een moreele verplichting heeft de regeering te hunnen opzichte wel. Daar om zal spr. de zaak nog eens ernstig na gaan. Een motie-ter Laan is toen met 40 26 st. verworpen. dan een dikke keel, daarna een schorre hoest. Neem toch dadelijk Akker's Abdijsiroop, welke de vastzittende slijm doet loskomen, de ziektekiemen ver wijdert en Uw hoest in den aanvang kan verdrijven voordat Gij het slacht offer wordt van een Sf jjjftSËjfr TS telkens terugkeerende chronische bronchitis. Flacons: f 1.50, f2.75, f4.50 60 cent p, doos Iets Nienws! Voor onderweg Het is gelukt Abdijsiroop te „stollen" met behoud van alle genezende bestanddeelen tot Prins Hendrik en Prinses Juliana woonden gisteren in de Kloosterkerk te Den Haag de huwelijksinzegening bij van de dochter van den vice-president van den Raad van State, Gravin van Lynden van Sandenburg met Jhr. mr. M. W. van Weede. Prinses Juliana zal aan de Leidsche Universiteit nog colleges volgen van Prof. dr. Huizinga en Prof, dr. van Eijsin- ga. Het Tweede Kamerlid F. Vos heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat de centrale commissie voor de keuring van films, ingesteld krachtens artikel 15 der (Ingez. Med.) Bioscoopwet, belanghebbenden heeft voorgeschreven, dat in het vervolg bij aanbieding ter keuring van geluidfilms tevens de daarbij behoorende platen ter keuring ingezonden dienen te worden? 2. Is de minister niet van meening, dat een dergelijke „keuring van het geluid" in geenen deele gegrond is op de bepa lingen der sub 1 bedoelde wet, die blij kens haar terminologie zij spreekt van „vertoonen" slechts de keuring van beelden voorschrijft en ook overigens slechts de „stomme" film kent? 3. Is de minister bereid te bevorde ren, dat in het vervolg de aanbieding ter keuring van bij geluidfilms behooren de platen, als strijdig met strekking en inhoud der Bioscoopwet, achterwege zal kunnen blijven? Hedenmiddag heeft, in tegenwoordig heid van den Directeur-Generaal enden (algemeen secretaris der P.T.T. de. Mi- fnis'ter van Waterstaat, heit Besltuur en den directeur van de stichting „Het Ne- 'delrlandsch Postmuseum", als zoodanig 'geïnstalleerd. .De Minister heeft daarbij' een rode uitgesproken die de heer P. W. Waller,' uit Overveen heeft beantwoord. Ten slotte sprak de directeur van het (museum, de heer J. D. Tresling. Na de installatie, welke in een der (vertrekken van het Postmuseum plaats -vond. bezichtigden de aanwezigen het tentoongestelde. Bii Kon. besluit van 26 Febr. is 'bo- noemd lot notaris binnen het arrondisse ment Haarlem, ter standplaats de ge meente Bloemendaal, H. M. van Weel, candidaat-nolaris te Bloémondaal, vroeger 'te Vlissingen. ZEELAND Woensdagavond sprak de heer A. Petermeijer voor de Afdeeling Middel burg van den Ned. Chr. Vrouwenbond. Het onderwerp van de lezing was „Paulus onder de Joden", de dramatische legende van Frans Werf el, die ook in ons land opgang heeft gemaakt. In dit werk heeft hij zich geen geringere taak gesteld, dan de uitbreiding van het be slissende oogenblik, waarin het christen dom zich losmaakt van de moederwereld. De legende is op een simpele mededee- ling uit het 9e hoofdstuk van de Hande lingen der Apostelen opgebouwd, op ver schillende plaatsen van het Nieuwe Tes tament wordt Paulus een leerling van

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1