^Provinciale ifeeutvsche No. 49 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND N.V. STÖQMWASSCHER1J .VOLHARDING 5 Kent U reeds onze wasch, berekend per Kilo MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2,10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" oi „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. TWEEDE KAMER. Indische begrooting, Afdeeling Justitie. Antwoord van den Minister. Bij de voortzetting van de behande ling Van de Indische begrooting heeft de heer W ij n k o o p (c.p.) nog betoogd, dat het recht in Indonesië misbruikt wordt door grond aan Inlanders toebehoorend, te onteigenen en de bevolking uit te bui ten. Voorts critiseerde hij uitvoerig het wervingssysteem van koelies op Suma tra, hetgeen een vorm van slavernij is. De a.-r. heer B e u m e r meende dat de communistische karchttermen hier ge bruikt, meer van toepassing zijn op Rus land, waar de doodstraf zonder vorm van proces wordt toegepast. Hij betreur de het optreden van den heer Kupers in Genève, toen hij over poenale sanctie sprak en zeide geen voorstander te zijn van de poenale sanctie in zijn ouden vorm. Hij keurde de plannen goed, om te komen tot beperking, betreurde ech ter, dat de overheid Zondagsrust ne geert. De heer Enge ls (r.k.) zeide dat de christelijk georganiseerde arbeiders, de regeering steunen tegen den strijd tegen de communisten. Deze afgevaardigde drong verder aan op uitbreiding van de arbeidsinspectie. foen kwam de minister van koloniën, mr. de Graaff, aan het woord. Het aantal gevallen, waarin de doodstraf wordt toegepast, is zeer klein. Niemand is voorstander van lijfstraffen, maar in Indië kan het nu eenmaal niet ontbre ken. De toestand in de gevangenissen is in de laatste 25 jaren veel verbeterd. De regeling van den arbeid van vrou wen en kinderen is door de Indische re geering reeds ter hand genomen. Wat de uitbreiding van het arbeidskantoor be treft: de regeering wil de opleiding van arbeidsinspecteurs theoretisch en prac- tisch veel verbeteren. De po enale sanctie is zeker geen slavernij. Maar niet ontkend kan worden, dat de werknemer een knellen de betrekking kan gevoelen. Ook de on dernemers en de employé's voelen wel eens te weinig hun verantwoordelijkheid tegenover de werknemers. Dat is een schaduwzijde van de poenale sanctie. Doch de minister zou niet zoover wil len gaan de aanslagen met de poenale sanctie in verband te brengen. De oor zaak is gewoonlijk, dat er twee men- schen tegenover elkaar staan, die el kaar al heel spoedig niet meer begrij pen. In veel gevallen zijn de feiten daar van een uitvloeisel. Daar wordt in den laatsten tijd veel aan gedaan, bijv. door onderwijs in de Inlandsche talen, maar de moeilijkheid blijft niettemin groot. De vraag is of het niet beter is Inlandsche jongelieden als employé's te gebruiken. Deze vraag is stellig de overweging waard. Verbetering van de arbeidstoestanden neemt een groote plaats in. Over het algemeen zal het er veel van afhangen of de Inlander zich op een onderneming behagelijk voelt. Men mag niet zeggen, dat in dat opzicht niet veel gedaan is, doch er zal ongetwijfeld nog zeer veel gedaan moeten worden. De Zondagsrust is reeds meer naar voren gekomen, doch niet altijd strikt te handhaven. We moeten aldus minister De Graaff meer den weg op van den vrij en arbeid. De handhaving van de poenale sanctie zou een groot gevaar zijn omdat men daardoor een bodem schept die zeer toegankelijk is voor communistische in vloeden. De afschaffing kan men echter niet wenschen. Waar de teekenen van den tijd wijzen op een gradueele afschaf fing, mag men van de werkgevers eischen dat zij met alle macht met de regeering meewerken aan de geleidelijke afschaf fing. De minister is er van overtuigd, dat binnenkort dienaangaande meer zeker heid zal bestaan. Tenslotte werd de justitie-afdeeling aangenomen. Alleen de heeren Cramer en De Visser wenschten als tegenstem mers te worden aangemerkt. Heden voortzetting. EERSTE KAMER. Algemeene beschouwingen. Begrooting 1930. Thans is ook de Senaat tot de rijks- begrooting genaderd. Met als punt één de algemeene beschouwingen, die de voorzitter verzocht zoo kort mogelijk te willen maken, opdat deze morgen zullen eindigen. Ongetwijfeld hielpen velen hem dit wenschen. De heer Van Lanschot (r.k.) opende de rij en gaf een terugblik op den uitslag der verkiezing en op de vorming van dit ministerie, dat zich extra-parle mentair noemt. Intusschen loopen in de verschillende partijen de meening over het karakter van het kabinet zeer uit een. De vraag waar het op aan komt is ech ter of dit ministerie kan rekenen op de partijen, waaruit het is samengesteld. Voor wat zijn partij betreft, zal de heer v. Lanschot het antwoord op die vraag niet schuldig blijven. Prof. Cranenburg betoogde, dat de rechtsche partijen de verantwoorde lijkheid voor het kabinet dragen, wan neer zij er hun vertrouwen aan geven. De heer L o h m a n vroeg waarom de kabinetsformateur, na de mislukking zij ner aanvankelijke opdracht, de taak niet overliet aan een anderen parlementariër, wiens naam op aller lippen lag. Tenslotte de heer Wibaut (s.d.a.p.) Hij is beducht dat de reg. zich zal be palen tot administreeren, doch kan ze ook regeeren? Paal en perk stellen aan de buitensporigheden op leeningsgebied der gemeenten, acht hij noodig. En voorts klaagde hij, dat bij benoemingen zijn par tij nog steeds te veel over het hoofd wordt gezien. Heden voortzetting. Pleeg langzaam raad Maar snel de daad. reeds in September 1.1. plaats. Met be trekking tot de bemanning moesten, al vorens tot uitbetaling, waarmede de ver- eeniging Zeerisico zich op verzoek der regeering heeft belast, kon worden over gegaan, veelal nadere inlichtingen wor den ingewonnen omtrent het aantal leden der bemanning van bepaalde schepen en de door hen bekleede functies en hun adressen. Thans is dat onderzoek slechts nog voor de bemanning van vier schepen niet afgeloopen. Het aan de leden der be manning van de overige schepen toeko mende is te hunner beschikking gesteld. DE VLIEGDIENST BATAVIA—MEDAN V.D. Anta meldt uit Batavia: De K. N, I. L. M, Organiseerde gisteren de laatste proefvlucht naar Singapore. Het toestel keert heden terug. Zoowel voor de heen- als voor de terugreis was de machine volgeboekt. Dinsdag e.k. vangt de geregelde dienst aan, terwijl medio 1930 de opening van de lijn Ba tavia naar Medan zal volgen. ces. Aan die redding nam ook' deel kle 21-jarige I, de R. alhier, die -verschillen de door hem geredde voorwerpen afgaf, maar een gouden armbandhorloge van den heer Lagaaij, den pachter der so ciëteit achter hield. Ddit is voor de poli tie aanleiding geworden om de R. die reeds op zeer jeugdigen leeftijd met de justitie en door haar met het rijksop voedingsgesticht kennis maakte en ook later o.a. tijdens zijn militairen dienst blijk gaf het verschil tusschen „mijn en dijn" niet volkomen te begrijpen, aan te houden. Het horloge werd op hem' be vonden, en zgn. bad hij vergeten het af te geven. De jonge man, met wien ook de poli- litie te Enschedé nog iets heeft af te rekenen, zal aan de justitie worden voorgeleid. Opgepast. Het komt den laatsten tijd weer meer malen voor, dat rijwielen, die door eige naars siecnt worden opgeborgen, ver dwijnen en dit zonder dat men er in slaagt den dief te vinden. Men zij! op zijn hoede en later, vooral des avonds', zijn karretje niet onbeheerd buiten staan. SS' PRINSES JULIANA. Prinses Juliana heeft het voornemen, haar colleges aan de Leidsche universi teit nog eenigen tijd voort te zetten. Gis teren heeft zij een college in de vader- landsche geschiedenis van prof. Huizin- ga weer bijgewoond. HET PACHTVRAAGSTIJK. In een buitengewone vergadering te Leeuwarden van de federatie Friesland van den Vrijz.-Democrat. Bond heeft het lid der Tweede Kamer de heer Ebels gesproken over het pachtvraagstuk en het ontwerp-Pachtwet. Naar het verslag in de Leeuw. Ct. meldt, heeft bij de gedachtenwisseling de heer Wuite, lid van Ged. Staten van Friesland, de hoop geuit, „dat het de v,- d. Kamerfractie zou mogen gelukken, het wetsontwerp door een massa van amen dementen tot iets bruikbaars te her scheppen." De heer Ebels zegde toe, dat de vrijz.- dem. Kamerfractie de noodige amende menten zou indienen. In zijn rede betoog de hij o.m., dat het voorgestelde conti- nuatierecht niet de weg is om tot ver sterking van de positie van den pachter te komen. Hij gevoelde meer voor ver goeding bij onredelijke pachtopzegging, met de bepaling er bij, dat een onrede lijke wijziging in de pachtvoorwaarden ook recht geeft op vergoeding. De ver goeding moest evenals in Engeland wor den gesteld op tweemaal de jaarlijksche pacht als maximum. En dan zou men moeten krijgen pachtcommissie met ver strekkende bevoegdheid, ook ten aanzien van de vaststelling van 'n redelijke pacht en redelijke pachtvoorwaarden, DE RAADSKELDER TE UTRECHT. De raadskelder te Utrecht zal op 7 Maart des middags 3 uur officieel worden geopend. Een groot aantal personen is tot bijwoning van deze opening aitginoodigd. Nadat de pachter, de heer Hendrikx uit 's Hertogenbosch, het woord zal heb ben gevoerd, zal o.a. spreken dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht. DE ENC-ELSCHE SCHADEVERGOE DING AAN NEDERLANDSCHE HARINGVISSCHERS. Op vragen van het Tweede Kamerlid v. d. Heuvel betreffende de Engelsche schadevergoeding voor Nederl. haring- visschers heeft de minister van buitenl. zaken geantwoord: De schadevergoeding voor Nederland- sche visschers, in de vraag bedoeld, is thans bijna geheel uitbetaald. Wat de reeders betreft, had deze uitbetaling QROOTE MARKT C 12 Tel. 304 DROOö TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANQEL-OPMAAK 35 ct. Alle wassehen blijven streng gesepareerd en behoeven MIETgemerkt. Voor kleine wasschen en voor 'ben die van het „Kilotarief' geen gebruik wenschen te maken berekenen wij ook per stuk. (Ingez. MedL. ZEELAND De Minister van Financiën maakt be kend dat Ven behoeve van T-rijks schat'-* kist is ontvangen: wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver mogen (gewetens- geld) bij den ontvanger der directe belastingen te Kortgene f55.46; te St. M a-ar- tiemisd ijk f49.78; bij den inspecteur der directe belastingen te Middel burg f 550, f 300, te Terne u zen f31.80, f 17.50. MIDDELBURG. Begin van brand. In de keuken van de firma Meinsma in de Lange Delft, dus een der percee- len, waar in op 7 December igroole schade werd aangericht, tengevolge waarvan deze zaak gedurende ongeveer twee maanden gestolen bleef, is heden morgen weder een begin vani braad uit gebroken. Een der bewoonsters stond in de keuken goederen te wasschen met gasoline, op een behoorlijken afstand van de kachel. Vermoedelijk doordat de damp va,11 de gasoline in brand vloog, •ontstond brand en liep de bewoonster vrij ernstige brandwanden aan het gelaat op. Op het geroep van brand, snelden een agent van politie, die in de Lange Delft dienst had en enkele burgers te hulp en mochten zij er door krachtig optre den in slagen het vuur in den aanvang te stuiten. Toch was aan de verf in de keuken en aan aanwezige kleeding- stukken nog vrij veel schade toege bracht. V Het politiebureau had ook "kennis ge kregen van het gebeurde en o.a. de mo to rsp uil I in de Helm was reeds naar 'buiten getrokken, toen "bericht kwam, dat de hulp ditmaal gelukkig niet noo dig was. Diefstal bij den brand in de Vergenoeging Bij het begin van den brand in de sociëteit de Vergenoeging op den 19 Fe- brnai'i werden door verschillende per sonen pogingen aangewend een en ander nog te redden en dit ten deele imep sue WALCHEREN. De Ambachtsvrouwe van Oost- en West Souburg, mevrouw Douairière Cor- nelie Marie Pauline Schorer van de Sou burgen geboren van Kinschot is op 92- jariigen leeftijd te 's-Gravenhage overl ieden. NIEUW- EN ST. JOOSLAND~Bij" een gisteren door de poditie alhier gehouden controle, werd een motorrijder aangehou den woonachtig te Nieuwdorp„ die niet in het bezit bleek te zijn van een rij en nummerbewijs, en evenmin van een wegkaart. De man bleek een en ander ook' niet thuis te hebben. Het motorrij wiel werd in beslas menonnen en een drietal processen-verbaal werden opge maakt. OOSTKAPELLE. Blijkens het jaarver slag van het fonds „Ziekenzorg" alhier over 1929, bedroegen de ontvangsten f 389.48J/2en de uilgaven f275.29. Aan 19 personen werden versterkende middelen verstrekt; 40 verplegingsartike- len werden in bruikleen gegeven. ZUID-BEVEL AND GOES. Toen de heer v. d. B. alhier. Maandagavond in zijn auto uit de rich ting Bergen op Zoom naar Goes reed, is hij onder Riband-Bath, bij het begin van den nieuwen rijksweg in de sloot 'gereden Jmeudt de G. Crt. De heeir V. dl B. en zijn passaigjer de heer F. de J. bekwamen eenige verwondingen. De di recteur van den Bathpolder, in de na bijheid van wiens woning het ongeval ge beurde, vervoerde dc gewonden per auto naar de woning van den dokter te Ril land. De auto, die zeer emslig beschadigd is, werd later gelicht en naai* Goes ge transporteerd. HFINKENSZAND. Dinsdagavond hield voor de afd. van den Bijz. Vrijw. Land storm de heer Laernoes, secretaris van het Gewestelijk Landstorm Comité een uiteenzetting van het nut dat de Vrijw. Landstorm op dit oogenblik nog heeft. HEINKENSZAND. In verband met een •raadsbesluit 0111 het groote 'lokaal der O. E. school als schoollokaal op te heffen en dit lokaal beschikbaar te stel len voor vereenigingslokaal had de bur- jgemeesler alhier een vergadering opge roepen van de besturen der drie groot ste van het tegenwoordige lokaal ge bruik makende vereenigingein n.l. mu ziekgezelschap Euterpe", zangvereeni- ging „Ons Genoegen" en de tooneelver- 'eenïging „Kunst naar Kracht". Uit de besprekingen bleek, dat cl© be sturen der opgeroepen vereenigingen bij zonder veel prijs stellen op behoud van liet lokaal als vereenigingslokaal en dat zij hun vereenigingen gaarne z.ullen aan sporen alles in het werk te stellen om de viioodige .gelden voor inrlchtin'g bijeen! te kregen. Het bestuur der tooneelvereeniging deed de toezegging ten bate van het Io- 1 aal uilvoeringen le geven op 4 en 8 Maart a.s. Nu de burgemeester den indruk heeft dat de vereenigingen oók op financieel gebied willen medewerken, zal hij gaarne medewerken om het lokaal te doen ma ken tol vereenigingsgebouw voor alle :n deze gemeente bestaande vereenigingen. Th'ia-na sloot hij de vergadering. NISSE. Dinsdagavond j.l. hield de „Groene KruLsvereeniginig alhier een al gemeene vergadering. De vereeniginjg tel de 92 leden. Uit het verslag van 'dehl penningmeester bleek, dat de inkomsten van het Groene Kruis over 1929 waren i'167.70 en de uitgaven f87.88. De inkomsten van de T.B.C.-bestrijding over 1929 waren f 154.77i/2 en de uitga ven f 148. Toegestaan wercl aan het bestuur voor aankoop materiaal f 100, zoo noodig imeer. SCHOUWEN-DUIVELAND. BURGH. I11 de onder leiding1 van des heer C. Blom, gehouden algemeene le denvergadering der vereenigimig tot on derlinge hulp bij brandschade „Een dracht maakt Macht" memoreerde de 'voorzitter het 20-jarig bestaan der ver- leeniging, erop wijzende, hoe geduren de die jaren uiterst voordeelig is 'ge werkt. Zij lelde in het afgeloopen jaar 116 leden mei een verzekerd bedrag van 'bijna 2 millioen giSden aan roerende jgoederen. terwijl de brandschade in dit jaar slechts f 229 bedroeg, zoodat van de premie a f 1 per i 1000 een overgroot gedeelte naar de reserve kon worden overgebracht. De aftredende bestuursle den de heeren C. Blom en \V. de Vrieze werden herkozen, evenals dc altredende commissarissen de heeren C. Moelker, J. M. Dalebout en B. M. IToogenboom. OOSTERLAND. Met de Staats Crt. van 26 Febr. zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de coöp. kotenver- eeniging Ooslerlands Kolenfonds G.A., al- hiier THOLEN, ST. MAARTENSDIJK. In de alhier ge houden algemeene jaarvergadering van de vereeniging het „Groene Kruis" bleek uit de rekening en verantwoording over 1929 dat de ontvangsten hebben bedra gen voor het Groene Kruijs f 2058: /de uit gaven f 1803. De ontvangsten voor de afdeeling T. B.C.-bestrijding; hadden bedragen f 819; de uitgaven f 809. Blijkens het jaarverslag bedroeg het aantal leden op 1 Januari 1930 556. De zuster legde in liet afgeloopen jaar in totaal 2887 bezoeken af waarvan 2201 voor rekening van het Groene Kruis en de rest voor de T.B.C.-bestrijding. Met betrekking tot de T.B.C.-bestrijding 'kan worden gemeld, dat in 1929, 23 ge zinnen onder toezicht stonden met een getal van 24 patiënten. In den loop van genoemd jaar vermeerderden deze cij fers met respectievelijk' 7 en 8. Op 1 Januari 1930 stonden onder toezicht 29 gezinnen met een getal van 30 patiënten. Goedgekeurd werd de begroeting voor het dienstjaar. 1930 bedragende die voor het Groene Kruis in ontvang en uitgaaf f 2082 (hieronder een bedrag van f 200) voor aankoop van verplegingsartikelen en die voor de T.B.C.-bestrijding f 884. Besloten werd de minimum-contributie, thans bedragende f 0.75 te brengen op f 1.—. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. TERNEUZEN. Toen een dezer dagen een alhier ligigende schipper van een motorschip zijn lading stnoo wilde afdek ken, kwam nij lol de minder aangename ontdekking dat een tweetal dekzeilenter waarde van f 160 waren ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. SAS VAN GENT. I11 deze gemeente is de. melkprijs met 2 cent per liter verlaagd en dus gebracht op 14 cent. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W, 1). ZUIDDORPE. Naar de Z. K. verneemt is dc Provincie bereid een renteloos voor schot te verstrekken van f 60.000 voor de verbetering van den weg Zuiddorpe- Koewacht. Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 16 tot en met 22 Februari in de provincie Zeeland be droeg Roodvonk: St. Maartensdijk 3; Vlissingen 1. In genoemde week werden geen geval- nis van het Staatstoezicht op de Volksge- nis van hetStaatstoezicht op de Volksge zondheid gebracht.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1