^Provinciale .Zeetuusche No, 48 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD I7 5' ho. lx IN ONZE STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Afdeeling Justitie der Indische begrooting. PRINSES JULIANA NAAR INDIë? DE VERBINDING VAN AMSTERDAM MET DEN RIJN. BINNENLAND DE KONINGIN EN PRINSES JULIANA TERUG IN DEN HAAG. MIDDELBURG. Vereen, van Volkstuinen „Kweeklusl De tuintjes werden goed onderhou den, al zou wat meer bloemen kwee ken niet overbodig zijn. Vauvenargues. VLISSINGEN. WALCHEREN. Gemeenteraadsvergadering van Arnemuiden. Nieuwjaarsrede. Jaarwedde ambtenaar. Aanschaffing motorspuit. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-ahonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, vojr de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In cle rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. gen. dein lilie de- een leite een Het fa- za- per lelds ge- bij elite ïind leeft olijk alp! r?" lie? an C. I en i' sn tns, 30 |de, J A. len, [te, J. lol- d. |M. \re Kn ie len lie ten mi tn- ■re_ frg lol 't IgS In. lil |ir, pe- |e- 30. Wi de eerste afdeeling heeft de S.d. i?eer Cramer verklaard geen ver- Aouwen te hebben in het beleid van den minister. Alzoo stemden behalve de •pmmimisten ook de sociaal-democraten togen. De Justitie-afdeeling der Indische be grooting is natuurlijk een zeer dankbare om de vele grieven die de laatste jaren geuit zijn, ter sprake te brengen. Daar was de communist, de heer Lou de Visser, die van leer trok tegen de handhaving der exorbitante rechten, de poenale sanctie, de doodstraf, de lijf straffen en het bestaand gevangenis systeem. Er wordt tweeërlei maatstaf van be rechting toegepast, vond de heer de Vis ser, en hij meende, dat er een recht- streeksch verband lag tusschen de poe nale sancte en de vele aanslagen op de ondernemingen. Hij vroeg per motie onmiddellijke afschaffing van de dood straf en de rotanstraffen en de ophef fing der poenale sanctie. Tegenover hem stond de heer van Boetselaer (c.h.) in zooverre, dat hij geen voorstander van afschaffing van dood- en lijfstraffen was. Hij vroeg verbetering van de opspo ring van misdadigers en vestigt de aan dacht op de onvoldoende filmkeuring. Aan de koelie-aanslagen moet paal en perk gesteld worden, hetgeen kan geschieden, door verbetering van ar beidstoestanden, meer vrijheid voor de werknemers, invoering van een weke- lijkscben rustdag. De heer Cramer (s.d.) pleit eveneens voor de afschaffing van de doodstraf. De toestanden in de gevangenissen zijn verbeterd, doch de ruimte is te beperkt. Hij hoopt op spoedige instelling van een departement van arbeid en volksge zondheid. De heer J o e k e s (v.d.) meende, dat niet gestreefd moet worden naar unifor miteit van het recht, maar naar gelijk heid in de bescherming van de eigen be hoeften der bevolkingsgroepen. De heer F e b e r (r.k.) geloofde niet, dat de poenale sanctie de oorzaak is van aanslagen: Volgens welk systeem wil men die nu beperken7 Hij bepleitte-de instelling eener commissie van arbi trage. Ook de heer Van Kempen (lib.) was voor groote omzichtigheid, wanneer men de afschaffing der poenale sanctie zou willen. Op de buitengewesten zijn nu eenmaal geen normale toestanden. Daar werkt de poenale sanctie als een zegen. De ondernemers hebben zelf een regeling ontworpen om tot gedeeltelijke afschaffing te geraken. De heer K u p e r s (s.d.) herinnerde echter aan de vele malen gedane toe zegging van afschaffing der poenale sanctie. Thans blijkt uit de memorie van antwoord niets ervan. De afschaffing is volgens dezen afgevaardigde een kwestie van geld. Er zouden genoeg arbeiders zijn, als men maar betere loonen betaal de, In dit verband wees de heer Kupers op het wervingssysteem op Malakka, dat zeer goed werkt zonder ongeoor loofde middelen. Heden voortzetting. gin-Moeder aan het Lange Voorhout, onder luid gejuich der menigte. Het Vad. schrijft: In den laatsten tijd nemen de geruch ten, die gewagen van een aanstaand be zoek van Prinses Juliana aan Neder- landsch Oost-Indië, meer vasten vorm aan. En ®ok wij hebben reden om aan te nemen, dat al is er dan ook nog geen absoluut vaststaande beslissing ge vallen in een nabije toekomst een bezoèk vermoedelijk kan worden tege moet gezien. Wij hebben daaromtrent eenige bij zonderheden vernomen, die wij geen vrijheid vinden om mede te deelen, maar die er toch wel op wijzen, dat met een aanstaande reis der Prinses naar Indië in bepaalde kringen rekening wordt ge houden. Het Tweede Kamerlid Ketelaar heeft den minister van waterstaat de volgen de vragen gesteld: Kan de minister mededeelen, wanneer een wetsontwerp is tegemoet te zien inzake de verbinding van Amsterdam mat den Rijn? Kan de minister reeds mededeelen, welke weg door hem gekozen is? Winterhanden Wintervoeten (JLüg. med.) ZEELAND Gistermiddag zijn de Koningin en Prinses Juliana en de dames en heeren, die haar vergezeld hebben na een ver blijf van drie weken te Oberstdorf per Staatsspoor in de Residentie terugge keerd. Prins Hendrik en zijn zuster, de groot hertogin van Oldenburg, verwelkomden op het plankier voor de wachtzaal de Koningin en de Prinses, De Koningin en de Prinses zagen er uitstekend uit. In een half-geopende auto reden Ko ningin, Prins, Groothertogin en Prinses Juliana naar het paleis van de Konin Thans is ook een buurtvereeniging gevormd voor de Heerengracht, Penning hoeksingel, St. Jorisstraat, Lambrecht- straat, Noordpoortstraat, Noordplein, en Korte Heerengracht. Voorloopige plan nen zijn gemaakt en een aantal heeren zal nu de bewoners bezoeken, om te trachten de benoodigde gelden bijeen te krijgen. ^Gisterenavond hield de Vereeniging fvan Volkstuinen „Kweeklust" haar 11e jaarvergadering in de zaaft Mercurius. De voorzitter de heer J. F. Vermeu len opende deze vergadering met een woord van welkom in het bijzonder aan het commissielid van toezicht den heer arts D. N. van Gelderen. Van den wet houder den heer J. Onderdijk, was be richt van verhindering binnengekomen. De voorzitter deelde mede, dat de jaarvergadering inplaats van Januari nu pas kon worden gehouden wegens ern stige ongesteldheid van den penning meester, den heer L. P. de Bree, doch dat deze gelukkig weder hersteld is. Vervolgens werd het jaarverslag goed gekeurd, waarbij de voorzitter nog even terugkwam op het vieren van het 10- jarig bestaan op 14 April 1929, wat op zoo'n gepaste wijze heeft plaats gevon den en het bestuur op zoo'n prettige wijze is gehuldigd. Vervolgens kwam het verslag van den penningmeester, waaruit blijkt, dat het beheer in buitengewone goede handen is en de controle belast met heit nazien der bescheiden mededeelde, dat alle be scheiden, rekening en verantwoording in jgpede orde waren 'bevonden. Uit dit financieel verslag blijkt, dat van de gemeente gehuurd is 60464 vierk. M. voor f 1043 en van 'den heer Ur- thard 6800 verk. M. voor f136, totaal dus 67264 vierk. M. voor f1179. De le den betaalden aan pacht f 1382, het batig saldo der pachters bedraagt f 39. De vereenigingskas geeft aan contributie aan f 171.50, en een oalig sïot van 8.50. lie feestavond voraercle een uitgave van f 373. i De voorzitter bracht onder ap plaus der vergadering den dank aan den pemninglmeester voor zijn vele en nut tige arbeid. Ten slotte kreeg de secretaris der JgronScommissie gelegenheid zijn jaar verslag uit te brengen. Hieruit bleek, dat de opbrengst der vruchten goed tol zeer (goed waren. I T"l Vervolgens werd overgegaan tot be stuursverkiezing. Aan de beurt van a"ftre- Eigenliefde is niet alleen natuurlijk, maar ook billijk, mits niemand lijde onder die eigenliefde, of de maatschap pij er minder door verlieze dan zij er door wint. ding waren de heeren J. Torbijn. J. Jans sen en C. Klerk, die bij acclamatie werden herbenoemd en lïunne benoe ming aannamen. Hierna deelde de heer Vermeulen "mede, dat in "Nederland is opgericht een landelijk verbond van volkstuinders gevestigd te Amsterdam, waarbij ver schillende groote en kleinere gemeenten Zijn toegetreden. Door het bestuur is met dit verbond contact verkregen en staat het sympathiek daartegenover. Echter de financieele offers die daar Voor vereischt worden, f 1.50 per lid en per jaar, hebben het 'bestuur doen af schrikken om voorstellen te doen tot toe rt eding. Het landelijk verbond stelt tot doel, het vei'krijgen van wettelijke be palingen .waardoor het volks tuin wezen in ons land evenals in het buitenland reeds het geval is, als in Duitschlarid^ België, Frankrijk en Engeland, wettig erkend worde en met zijn belangen wordt rekening gehouden. Tevens geeft dit -verbond een blad uit „de Volkstuiu". Door verschillende leden werd daar over ig'ediscusseerd en gezegd, dat men geen aansluiting wenscht, en voor het geld, dat aan dit landelijk' verbond zou moeten worden gestort, beter de terrei nen kunnen worden opgeknapt. De tuinen moge er zijn zegt de lieer van Sluijs en al hebben wij er niet zoo veel prieeltjes als in Amsterdam, Den Iiaag en Rotterdam,, hier te Middjelburg is het toch heusch niet minder dan el ders'. Men houdt er hier geen konijnen of 'kippen op. De heer arts van Gelde r e 11 zegt dat het volkstuinwezen in de groote ste den natuurlijk niet gelijkt op dat van Middelburg, daar de Amsterdammers, die 3 en 4 hoog voor en achter wonién, zoó spoedig mogelijk bij een temperatuur van 90 gr. warmte in den zomer hunne wo ningen verlaten en verpoozing zoeken op hunne volkstuinen in hun prieeltjes met bloemen versierd. Te Middelburg is dit niet noodig,. gezien de schoone "bol werken, en het strand in de onmiddellijke omgeving. Besloten werd nog niet toe te treden tot genoemd verbond. Verder deelde de Voorzitter me de, dat het bestuur gaarne de gedachte der vergadering zou willen hooren over het maken van een uitstap[je om de volkstuinen of 'bloemententoonstelling ge zamenlijk' te bezoeken. Besloten werd dat hel bestuur met gegevens zal komen en dan de leden zal uitnoodigen op (lei ge ven wie hieraan wil mededoen. Tenslotte werden bij den rondvraag nog verschillende zaken behandeld, waar bij bleek1, dat men het erover eens is dat de terreinen nog beter moeten wor den onderhouden en wat meer blocmejn zulen moeten verschijnen. Hierna dankte de voorzitter voor de prettige wijze waarop de vergadering de verschillende zaken had behandeld en den heer van Gelderen voor zijn aanwe zigheid en sloot daarop de zeer goed bezochte vergadering. Bij Kon. besluit van 1 Febr. is ge handhaafd de toelating als vereeniging, uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam, van de Vereeniging tot verbetering van de volkshuisyesting te Vlissingen en omlig gende gemeenten, gevestigd alhier. ARNEMUIDEN. Dinsdagmorgen gaf de firma Bikkers uit Rotterdam een de monstratie met een moLorbrandspuiit. Van de motorspuit, welke op 'het schorreitje bij het kanaal opgesteld was, waren de (slangen tot op het Marktplein gelegd. Iemand van het personeel, zekere W., kwam bij het voeren van een straalpijp op het schorretje te vallen- Hij verloor de macht over de straalpijp, waardoor hij door deze eenige malen tegen 'de maagstreek geslagen werd. Doordat de motor draaide, waardoor de slangen jgejslingerd werden door de krachtige waterstroom kreeg W. een buikwond «tan ongeveer 4 c.M. Doordat dr. \V. F. Th. Van der Bijl niet; aanwezig was, werd door de wijk verpleegster, zuster Van der Klooster, een noodverband gelegd. Maandagmiddag vergaderde de raad van Arnemuiden. Afwezig de heer A. Schuit. De Voorzitter memoreerde, dat de gemeente het afgeloopen jaar voor rampspoeden is bewaard gebleven. De vischhal, nu een vol jaar in gebruik ge weest, voldoet niet in elk opzicht, hij komt hier straks nog op terug. Het electrisch licht, dat in deze ge meente zijn intrede heeft gedaan, wordt hier geleverd tegen 41 cent oer K.W.U.; er zijn reeds een 60-tal aansluitingen. Werkloosheid kwam in het vorige jaar niet voor, doch de toestand laat zich dienaangaande in den laatsten tijd weer minder gunstig aanzien. De landbouw maakte door de lage prijzen een moeilijken tijd mede, het visschersbedrijf evenwel een beteren dan voorheen. De financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten zal voor de belasting betalers waarschijnlijk een groote ver lichting met zich mede brengen. De heer B. Franse zeide, dat het onzekere van den fabrieksarbeid het vraagstuk der werkloosheid voor deze gemeente weer meer naar voren doet komen. De moeilijke tijd in het land bouwbedrijf vindt niet zijn oorzaak in de lage prijzen der producten, daar die gemiddeld nog hooger zijn dan vóór den oorlog, maar meer in de te hooge basis der koop- en pachtprijzen en verzwaring der lasten. Ook hij vertrouwt, nu het visschersbedrijf zich moderniseert, dat dit een betere toekomst tegemoet gaat. Hij vertrouv/t ook, dat de ffnancieele verhouding voor de belastingbetalers verlichting zal brengen. Of de gemeente met het haar toe komend deel zal uitkomen, hierop is spr. nog niet geheel gerust. Aan de Vereen, voor Bijzonder Lager Onderwijs wordt een voorschot volgens artikel 101 der L.O.W. verleend. Besloten wordt den concierge van het gemeentehuis niet tegen ziekte te ver zekeren en de losse werkkrachten bij den Raad van Arbeid onder te brengen. Het aantal vergunningen, dat voor deze gemeente 9 mag zijn, doch sinds den laatsten tijd op 6 is gebracht, wordt op dit laatste cijfer gehandhaafd. Een regeling voor het gebruik van het vergaderlokaal wordt onveranderd vast gesteld. Zoo spoedig mogelijk zal nu een aparte toegang worden aangebracht. Het verzoek van den aannemer van het ophalen van straatvuil en faecaliën tot afwijking van de verkeersregeling, wordt voor het ophalen der faecaliën toegestaan; de wagen hiervoor bestemd, zal tot het bespannen van twee paarden worden ingericht. Een schrijven van Ged. Staten inzake de regeling der jaarwedde van den ambtenaar ter Secretarie, vindt breed voerige bespreking. B. en W. adviseeren die jaarwedde van f 275.op f 500.te brengen ten einde aan het bezwaar van Ged. Staten tegemoet, te komen, zoodat de Begroo ting 1930 dan goedgekeurd kan worden terugontvangen. De heer A. Schuit, inmiddels ter vergadering gekomen, zegt hieraan zijn stem niet te zullen geven. Hij zegt hier te doen te hebben met een actie van een vakvereeniging, die zooveel mogelijk voor haar leden tracht te bereiken. Spr. meent, wanneer Ged. Staten op de hoogte waren, wat door den ambtenaar in zijn geheel wordt genoten als ontvan ger, ambtenaar en bode, dat zij dan dit schrijven niet aan den raad zouden heb ben gericht. Hij geeft in overweging dit College nog eens nauwkeurig in te lich ten. Moet het dan toch tot een verhoo ging van de jaarwedde als ambtenaar komen, dan wil spreker een ambtenaar aanstellen. Hij is overtuigd, dat er een gediplomeerde voor een salaris van f 500 a 600 te krijgen is en dan hebben we iemand, die den secretaris zoo noodig kan vervangen. De Voorzitter betwijfelt of voor liet bedrag dat de heer Schuit noemt een ambtenaar met diploma is te krijgen. Meerdere raadsleden geven te kennen aan geen verhooging te zullen mede werken. De Voorzitter vraagt, wat er nu gebeuren moet en of B. en W. hun advies in een voorstel willen omzetten. Wethouder B. Franse zegt, dit wel te willen doen, maar dan zoo ge motiveerd, dat blijkt, dat de eenige re den van het voorstel is, tegemoetkoming aan Ged. Staten, teneinde de Begrooting 1930 goedgekeurd terug te kunnen ont vangen, Ook hij is overtuigd, dat de bezoldiging in zijn geheel voldoende is; bovendien is door den ambtenaar nimmer om verhooging gevraagd. Dit voorstel in stemming gebracfit wordt verworpen, alleen de Wethouders voor. Hierna volgt een bespreking aanschaf fing brandbluschmateriaal. Toetreding tot den Nederlandschen Brandweerbond heeft reeds sedert jaren plaats gehad. De meerderheid van B. er. W. stelle» voor aankoop van een motorspuit. Bij eenigen brand van beteekenis is huns inziens het blusschingswerk met handkracht niet vol te houden. Dit voorstel inzake aankoop motor spuit vindt over 't algemeen bestrijding. Dhr. C r u c q zegt geen motorspuit noodig te achten, de gebouwen in onze gemeente zijn niet zoo hoog, dat me» met deze spuit den brand niet zou kan nen bereiken. De heer Franse zegt zich geheél aan de zijde van den raad te scharen en hier geen motorspuit noodig te ach ten, wel zou hij gaarne een vaste ploeg, zoo mogelijk vrijwilligers, zien aange steld, die alleen belast zijn met het in gereedheid brengen der spuit; hoe vlug ger dit plaats heeft hoe beter, enkele minuten kunnen dan van beteekenis zij». Het voorstel der meerderheid wordt met 6 tegen en 1 voor, die van wetk. J. Janse, verworpen. Een voorstel van B, en W. om 75 M. slang aan te koopen, wordt aangenomee een voorstel tot aankoop van 4 mini- maxen teneinde er een bij de politie e» bij elk der Brandmeesters te plaatse», wordt met vijf tegen twee voor, die van dhr. Franse en van Eenennaam, verwor pen. De heer C. S. van Eenennaam ver laat thans de vergadering. (Slot volgt). AAGTFKERKE. Dinsdagavond werd i* het beschikbaar gestelde gemeentelokaal voor de Vereeniging Ziekenhuisvcrp!eging op Walcheren, een openbare vergadering /voor leden en belangstellenden gehou den, waar als spreker optrad de heer L. Onderdijk,. secre'aris-penningmeester d'er vereeniging. die het doel en de werking dier vereeniging breedvoerig uileen zette. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd door enkele der aanwezigen gebruik gemaakt. Daar het ledental, gezien de cijfers van andere .gemeenten nog zeer gering is, werd voorloopig nog geen definitief bestuur vastgesteld. Een groot deel der aanwezigen nam invullingsforrnulieren mede, zoodat ze ker resultaat is bereikt en er binnenkort wel voldoende leden zullen zijn om ook m deze gemeente een afdeeling te vor men van deze nuttige vereeniging. De heer J. Birza, hoofd der school leidde de vergadering. Ook 'de burgemeester gaf blijk van belangstelling door zijn aan wezigheid. Koninginnefeest te St. Laurens. ST. LAURENS. Dinsdagavond hield de Oranjcvereeniging zijn eerste druk' 'be zochte algemeene vergadering. De voorzitter, de heer J. W. van 't H o f f deed medcdeeling van de voor loopige plannen voor de feestviering. Als datuim is gekozen Woensdag 3 September a.s. Het ligt in "de bedoeling het feest te doen aanvangen met 'klokgelui van 8—8.30 uur. Dan wordt overwogen het houden van een korten kerkdienst, tenzij de voorkeur wordt gegeven aan een her denking in de kerken op Zondag 31 Augustus. In dat geval zou de prijsuift- deeling voor de versierde fietsen en de traktatie van de schoolkinderen in den morgen plaats vinden, 's Middags stelt men zich voor kinder- en volksfeesten te houden, waaraan ook door ouderen kan worden deelgenomen. Voorts is het plan om 's avonds gedurende een Kalf uur in de openlucht .gemeenschappelijk Va- derlandsche liederen te laten zingen, waar ieder aan k'an meedoen, met be igeleiding van hoornblazers; daarna zoo mogelijk een kinderoptocht met lamp ions. Getracht zal worden een operflucht- bioscoicp ter beschikking te hebben. Ver der staat nog op het program verlichting van de gemeente met lampions of elec trisch. Op daarover g|estelde vragen deelde de voorzitter mede ,dat aanvankelijk is af gezien van het houden van een muziek uitvoering, omdat na ingesteld onderzoek is gebleken, dat de kosten daarvan bui tengewoon hoog zijn. Op een vraag van den heer K. Willemse om te. geraken tot de oprichting van een mondharmoinica- club, verklaarde de heer C. Roos© zich bereid, de daarvoor in aanmerking ko mende jongens a.s. Maandag bij zich te

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1