Provinciale J5eetuw sche De XX* Eeuw. STER-TABAK UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 N o, 46 MAANDAG 24 FEBRUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD DE STOOMBOOTDIENST ANTWERPEN—BRESKENS. ZEELAND ELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen I 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-ahonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager- Men vrage daarvoor de tarieven. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder. „Brieven" oJ „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Mooi Zeeland. Als ge kermis viert, of bruiloft, of welk ander feest ook, dan trekt ge uw mooiste pronk aan. Als ge een extra-etalage, b.v. voor een winkelraam-wedstrijd, gaat maken, dan zet ge het beste beentje voor en het mooiste in de étalage. Als ge ergens gaat solliciteeren, dan laat ge u van uw besten kant zien. Als ge iemand een stofzuiger wilt ver- koopen, dan verklaart ge dat merk van een zuigkracht, waarbij alle andere stof zuigers maar paplammetjes zijn. Als ge uw candidaat in de Kamer wilt hebben, dan verklaart ge hem den bes ten aller beste kerels. Als ge.om de hand van de schoo- ne aangebedene komt, dan koopt ge de mooiste bloemen, ge trekt uw keurige jacquetje aan, zorgt voor een juweel van 'n das Wie wat van een ander wil, die stelt het beste en mooiste, en met reden, op den voorgrond. De Algemeene Ned. Ver. voor Vreem delingenverkeer wil wat: toeristen naar Nederland trekken. Wat stelt zij op haar hérdruk „How to see Holland?" op den buitenomslag ten- toon? Natuurlijk het mooiste wat zij vinden kon: Middelburgs stadhuis, naar een mooie aquarel van Jaroslav Setelik.' Ook overigens bevat deze herdruk, die voor tekst en indeeling door den Engelschman Edgar Brown herzien werd. veel goeds, zoowel van Nederland als van Zeeland. De oplage van dit reclamekrachtige boekje bedraagt 65.000 ex.; 15.000 daar van gaan naar de Vereenigde Staten. Alzoo, ladies and gentlemen, ge wordt weer verwacht in mooi Zeeland. Komt met drommen! BINNENLAND de EEN NIEUWE ZEESLUIS TE TERNEUZEN? De correspondent van de N.R.Crt, te Brussel meldt: Naar aanleiding van het geschil, ge rezen inzake den bouw van een nieuwe zeesluis te Terneuzen, tusschen Gent- sche handelskringen en de Antwerp- sche Kamer van Koophandel, worden thans twee brieven gepubliceerd, ge wisseld tusschen den burgemeester van Gent en den voorzitter van de Kamer van Koophandel te Antwerpen, De Gentsche burgemeester schrijft in zijn brief, dat zoo Gent het spoedig ver krijgen van een nieuwe zeesluis hoogst noodig acht, zulks geenszins beteekent, dat de Gentsche autoriteiten afbreuk willen doen aan gewettigde eischen van de Antwerpsche haven inzake een be tere verbinding met den Rijn, waarvan het belang door de Gentenaren even eens wordt ingezien. De president van de Antwerpsche Kamer van Koophandel, die op heftige wijze het standpunt der Gentsche han delskringen heeft bestreden, welk stand punt neerkomt op het openen van be sprekingen met Nederland, buiten het eigenlijke hangend gebleven Neder- landsch-Belgische vraagstuk om, heeft den burgemeester van Gent dank be tuigd voor diens verklaring. Naar ik uit goede bron verneem, be teekent deze wisseling van brieven ech ter geenszins, dat de Gentsche belang hebbenden van hun standpunt ten aan zien van de sluis te Terneuzen zouden afgezien Nieuwe stappen werden inte gendeel dezer dagen nog in een der bij de inwilliging van dezen eisch betrok ken departementen alhier gedaan. Uit Brussel meldt men aan de N. R. Courant: Over enkele weken wordt een stoom- bootdienst AntwerpenBreskens in het leven geroepen. Voorloopig zal een boot driemaal per week varen, maar bij ge bleken succes zou 'n dagelijksche dienst worden georganiseerd. Ontmoet ge wel eens iemand,die zegt: „Ik houd niet van een pijp tabak?'' Laat hem eens kennis maken met Spoedig zal hij tot een echten liefhebberzijn be keerd en U dankbaar zijn voor den goeden raad. (Ingez. Mod.") MIDDELBURG. Voor de feesten ter eere van den 50slen verjaardag van H. M. de Koningin op 30 Augs. en 1 September van dit jaar, is thans het volgende eere-comité sa mengesteld de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, eere-voorzilter; de burgemeester, de lieer P. Dumon Tak, voorzitter en verder de heeren: mr. R. M. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten, mr. A. A. de Veer, litd der Eerste Kamer en wethouder, mr. G. J. Sprenger, voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, mr. H. F. Lanlsheer, voorzitter van den Polder Walcheren, mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, pre sident der rechtbank, mr. A. Meerkamp van Embden, rijksarchivaris, ds. J. de Visser, Herv. predikant, ds. D. Ringnal- da, Geref. predikant, J. Briigeman, pas toor, II. Bierman, luit.-kol., garniizoens- commandant, jnr. P. J. Boogaert, voorzit ter varf den kring Walcheren der Z. L. M. en W. Hiooien, notaris. Zaterdag meenden enkele op de Markt aanwezige personen te zien, dat een der halken boven in de ruine van de sociëteit de Vergenoeging weder aan het branden was geraakt, men zag hem roodgekleurd. Personeel van 'gemeente werken kwam met de automatische brandladder ter plaatse en «telde een .onderzoek in. Er was niets te vinden, dat op brand wees en alleen werd een viaggestok mede naar beneden gebracht, die o.a. rood gekleurd is en waaraalu Wsrmoedclijk het schijnsel van de onder-1 gaande zon het idee van gloed' had veroorzaakt. Gisterenmiddag kwamen twee auto mobielen een bestuurd door den heer K. alhier, komende uit de richting: van de Griffioen en de andere bestuurd dooi den heer M. uit Borsseien, komende van de zijde van den Noordsingel op den rechten hoek, die do Seissingel, even voor bij de Drug maakt met elkaar jin bot sing en reed laatst genoemde ook nog tegen de ,auto van den heer W1. aan,, die voor diens woning aldaar stond. Alle drie de wagens, vooral die van den heer (de ,M. werden beschadigd, doch persoonlijke on gelukken kwamen er niet bij voor. *De politie stelt een onderzoek in of in deze van schuld sprake is. Voor een matig bezette Schutlcrs- hofzaal gaf Zaterdagavond het muziek korpsvan den Houthandel Walcheren een uitvoering. Het muzikale gedeelte voor de pauze stond wegens ongesteldheid van den directeur, den heer A. J. F. den Boer, onder leiding van den heer P. C. de Graaf. Fr werden een viertal ensem ble nummers uitgevoerd op verdienstelij ke wijze,, waarna de heer A. J. Joosse Hoop Herinnering; elk dier twee Neemt de helft des levens mee. een solo voor piston en wel La Fleurs Mëlodiques arr. Arban, waarmede hij te Goes een eersten prijs heeft béhaald, ten beste gaf, daarbij op de piano bege leid door den heer Steinz. Dit nuimmer viel terecht zeer in den simaak. Met eên opgewekten imarsch werd dit deel van het programma 'besloten. Na de pauze werden de aanwezigen vergast op tooneel en voovdracht,, terwijl een bal den avond besloot. Volgens een schrijven van het Be stuur van de Vereeniging Handelsbelang meent men uit het slot van het verslag der vergadering in het nummer van Vrij dag te kunnen lezen dat de voorzitter, de heer Stofkoper, het met den heer Gabriëlse eens was over de houding van den heer Boasson inzake de uitvoering van het winkelwerktijdenbesluit. Dit is niet zoo en staat er ook niet. Het verge vorderde uur was oorzaak, dat de heer Boasson zich onthield van repliek. VLISSINGEN. De 45-jarige l,. Dingemanse uit Koude kekke, een der twee werklieden van de Vlismar te Vlissingen, die Don derdag op het terrein a'daar door gassen bedwelmd werden, is in het St. Joseph- ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Het Duitsche s.s. Palricea van de HamburgAmerika lijn, groot 6000 ton en bestemd voor Antwerpen heeft Zon dag naar. uit Vlissingen wordt gemeld, sleepboothulp gevraagd wegens een de fect aan het roer. De sleepbooten „Wo- tan" en „Goliath" zijn ter assistentie vertrokken. Zij hebben het schip bij het vuurschip „Wandelaar" vastgemaakt. Het s.s. „Palricea" zal naar nader wordt gemeld op de reede gemeerd blij ven tot van de reederij uit Lubeck een expert zal zijn gearriveerd ter nader on derzoek. De Duitsche stoomboot „Palricea" van Hamburg naar Antwerpen, is door twee sleepbooten op de reede gesleept met een defect aan de stuurinrichting, dat door de Kon. Mij. „De Schelde" zal worden hersteld. De brandweer is gealarmeerd voor een brand in de Hobeinstraat, die echter tot een kleinen binnenbrand beperkt bleef. WALCHEREN. DOMBURG. Hedenochtend te 3 mu is de Belgische motorsloep Blankenberg 48 op de Bapjaard lek gestoolen en ge zonken. De opvarenden, schipper Cat- toos met 3 anderen van Heijst, kondexx zich per sloep redden en zijn hedenmor gen op hel strand te Domburg aange komen. Na vervcrschingen te hebben ge bruikt zullen zij door bemiddeling van den Belgischen consul te VUss-men he den naar hun woorplaats terugkeeren. Vrijdagavond gaf de gemengde zang- vereeniiging „Volharding leidt tot het doel" alhier haai* jaariijksche openbare uitvoering', die door zeer vele belang stellenden werd nijglewoond. Een 12-tal zangnummers werden onder leiding van den heer H. J. Adriaansen met succes uitgevoerd. Ter afwisseling werden een tweetal tooneelstukjjes opgevoerd, welke even eens veel bijval oogstien. OOSTKAPELLE, Zaterdagmorgen werd alhier het electrisch licht in wer king gesteld. Na enkele inlichtingen door een der directeuren van de P.Z.E.M., hield de burgemeester een toespraak. Hij zeide dat in Zwitserland zelfs in de kleinste gemeente reeds electrisch licht is, toen hij daar circa 34 jaar geleden vertoefde. Dank zij de bemoeiingen der P.Z.E.M., kunnen wij ook nu hier van dit licht profiteeren. Ofschoon de aansluitingen niet schit terend zijn velen kijken den kat nog uti den boom aldus spr., hoopt hij dat, gezien het gemak en de voordeelen om het electrisch ook als kracht te ge bruiken, nog velen zullen doen aanslui ten. Deze plechtigheid werd bijgewoond door de wethouders, één enkel raadslid, en een matig publiek. Men schrijft ons: Nu wij toch over het electrisch licht bezig zijn, moet ons nog een enkele op merking uit de pen. Midden in de ge meente, geheel buiten de rooilijn der gebouwen, is er een z.g. verdeelkast ge plaatst een onooglijk ding van be ton wat zeker niet tot verfraaiing strekt. Was er geen andere plaats voor zoo'n afzichtelijk krotje, dan was er geen reden het hier te vermelden, doch en kele meters verder was er in een voor het oog verborgen hoek ruimte genoeg. N. EN ST. JOOSLAND. Vrijdagavond hield het Zieken- en Pensioenfonds al hier een buitengewone vergadering, als gevolg van een besluit der vorige ver gadering. De commissie, diie benoemd was om een nieuw reglement samen te "iLepeii, in -erband met de invoering der Ziektewet, had haar taak voltooid. Dit concept reglement werd nu artikels- gewijze behandeld en goedgekeurd en behoudens enkele wijzigingen vastgesteld. Voortaan is deze vereeniging enkel een ziekenfonds. Aan alle leden zal bij ziekte een uitkeering plaats hebben van f 3 per week gedurende ten hoogste 26 weken. De contributie bedraagt 10 cent per lid per week plus 1 cent voor den. bode. Als bode werd uit vijf sollicitanten met 70 stemmen benoemd, de heer G. Klap. Aan den af tredenden bode den heer I. Catsman, betuigde de voorzitter, namens del vereeniging, hartelijk dank voor zijn trouwe en eerlijke plichtsbetrachting bij na 33 jaar, betoond. Aan den heer Calsman, werd zoolang de kas het toelaat een gulden per weeü uitbetaald als bewijs van erkentelijkheid voor zijn gedane werkzaamheden. WESTKAPELLE. Men meldt ons: Vrij-- 'dagmiddag was het feest voor 'de kin deren van de bewaarschool. Mej.Joha. Minderhoxid was dien dag 25 jaar hoofd der school- Vele moeders waren opgekomen naai de voor deze gelegenheid eenvoudig, 'clt>ch smaakvol versierde schoei Ds. Reus wenschle de jubilaresse har telijk geluk. Spr. zeide dat de school door de zeer bescheiden leermiddelen,! verre len achter staat op dit gebied bij haar zusterscholen, maar zeker niet ten achter staat wait betreft de leermethode. De jubilaresse werd een schilderij overhandigd voorstellende „Jezus de kin deren zegenend" en éen enveloppe met inhoud, giften van! in en buiten de gemeente. Verschillende sprekers spraken nog goede woorden. De kinderen werden ïHiimschools gelracteerd. RITTHEM. De Chr. Jong. Vereeniging en de Clir. Meisjesvereeniginigl 'hieldien Vrijdagavond een gecombineerd, jaarfeest, dat druk 'bezocht was en uitstekend slaag de. Na het openingswoord van den eere- voorzitter, dr. IJ. van Oyen, gaf de voor zitter een 'bijbelinleiding over 1 Kon. 18 vers1 1 lot 20. Verder volgden de ver slagen van beide vereenigingen, .welke van bloei getuigden. Voordrachten en sa menspraken werden afgewisseld door lie deren, gezongen door- de Meisjjesverééni- ging. Gemeenteraad van Biggekerke. In de Vrijdagmorgen gehouden ge meenteraadsvergadering wierp de voor zitter een terugblik op de werkzaam heden in het afgeloopen jaar verricht en wees op den niet ongunstigen toestand der gemeente-financiën. Tot de ingekomen stukken behoorden opgaven van het gemeentebestuur van Middelburg van verschuldigde vergoe dingen voor leerlingen die een bijzonde re school aldaar bezoeken, tot een be drag van ƒ32.41. Door de Kroon is ont heffing verleend voor 5 jaren van de verplichting tot instandhouding van een openbare school. Door Ged. Staten is geedgekeurd de begrooting voor 1930, met opmerking, dat het presentiegeld der raadsleden, bedragende 75, op 100 moet worden gebracht of dat anders moet worden verzocht dit op het geraamde bedrag te stellen. Besloten wordt een desbetreffend ver zoek in te dienen. De voorz, rapporteert dat B. en W. 100.000 straatklinkers hebben aange kocht voor de verbetering van den Zand weg, en dat met den meesten spoed aan deze verbetering zal worden gewerkt. Aan het gemeentebestuur van Kou- dekerke is verzocht bij voorkomende ge legenheden de beschikking te mogen hebben over het arrestantenlokaal, daar dit in deze gemeente niet aan de eischen voldoet en verbetering hiervan groote kosten met zich zal brengen, die niet opwegen tegen het nut hiervan. Het verzoek van J. Konraad om ver hooging van zijn jaarwedde als klok kenist en klokluider tot 25, wordt z. h. s. ingewilligd. Besloten wordt niet over te gaan tot toepassing van artikel 4 der Drankwet betreffende verlaging van het maximum aantal vergunningen. Op voorstel van B, en W, wordt be sloten toe te treden tot de Kon. Ned. Brandweervereeniging en de Prov. af- deeling. Aangezien de Raad heeft geweigerd de verordening op de keuring van waren te wijzigen, hebben Gedepu teerde Staten deze verordening ge wijzigd, waarvan de Raad in beroep kan komen. B. en W. stellen voor dit niet te doen, daar het moeilijk is vol doende motieven naar voren te brengen, al zijn zij er van overtuigd, dat de be langen der veehouders door dezen maat regel niet bevorderd zullen worden. De heer P. J a n s e meent dat de re geering voorschriften oplegt die de land bouw kunnen drukken en acht het wel nuttig dat hieraan de aandacht wordt geschonken. Wanneer er eenig nut uit kan voortvloeien, acht hij het gewenscht maatregelen te nemen, doch dat is hier de vraag. Besloten wordt niet in beroep te gaan, zij het dan ook onder protest. Aan de Vereen, voor Chr. Volkson derwijs wordt een voorschot verleend van 526 en aan de vereen, voor Geref. schoolonderwijs 580 voor dit jaar. De door den oud-ontvanger P. Flo- russe gestelde zekerheid wordt opgehe ven in verband met de vaststelling der rekening over het dienstjaar waarin hij het laatst in functie is geweest. Op voorstel van B, en W. wordt be sloten de oude schoolbanken en kasten van de voormalige openbare school pu bliek te verkoopen op 5 Maart a.s,, ter wijl de oude schoolboeken onder de jeugd zullen worden verdeeld. Een verzoek van de Landbouwver- eeniging om een vergoeding van 30 in de kosten van vuur en licht en derge lijke voor het geven van een landbouw- cursus, wordt ingewilligd. Besloten wordt tot aankoop van ef fecten der Staatsleening ter belegging van de door het bestuur der vereen, voor Chr, volksonderwijs gestorte waar borgsom. In de rondvraag wijst de heer C op- poolse op een leuning aan het voet pad naar Karelse, wat door den voor zitter zal worden onderzocht. Tevens stelt hij de vraag of er niet een vergoe ding kan wordeil geëischt voor de vele en groote voeren zand die dagelijks wor den gehaald bij Klein-Valkenisse, voor namelijk door niet-inwoners der gemeen te, waardoor de wegen worden stuk gereden, De voorztter betwijfelt dit, doch zal er naar informeeren. De heer P. J a n s e stelt de vraag of het niet op den weg van den raad ligt om gelden beschikbaar te stellen voor de bestrijding der rupsenplaag. De voor zitter acht dit meer van belang voor de Landbouwvereeniging en is voorts hui verig om dit de jeugd op te dragen, daar hieruit mogelijk ongelukken kunnen voortvloeien. Een voorstel van den heer Janse wordt niet gesteund. Hierna gaat de Raad over in besloten zitting. ZUID-BEVELAND. SCHORE. Toen gisteravond het ijzeren motorschip „Lea" van Bumpst (B.) al hier onder de gesloten brug wilde door varen, kwam. het zoodanig met de brug in aanraking, dat de geheele stuurhut werd vernield. Aan de brug werd geen Schade ver oorzaakt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. KRABBENDIJKE. Zaterdagavond werd in de propvolle zaal van het veilingsge bouw een propaig:anda-avond gehouden vanwege de propaganda-corn missie voor afschaffing van alcoholhoudende dran ken. De heer J. Verton van Uti-echt Meld een pakkende rede over „Individu en 'gemeenschap." Daarna werden enkele voordrachten gegeven. De tooneelclub van de afdeeling Roosendaal voerde op het looneeispel „De Zwerver", dat zeer in den smaak viel. Het programma werd af gewisseld door piano en mandoline mu ziek, gegeven door enkele dames en heeren uit Bei-gen op Zoom. WAARDE. Vrijdag vergaderde de ge meenteraad. Aan den heer M. C, v. Weele wordt, weigens zijn benoeming als onderwijzer aan de O. L. school le 's-Graven|deel eervol ontslag verleend. De bewoning van het gemeentehuis

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1