^Provinciale j^eeuwsche vast iling mo* igen. No. 45 ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930 173e Jaargang |)jj nummer bestaat uit 3 Bladen EERSTE BLAD IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND Sluomassctal „lOLBSMir [mlmis oiie nscMutHp lilt de Ju- eto na- trst chap iesie de op fn. |ide- die (ring ieer aan thul- we- de |hou- GA- |ding ïkel- dat loe iers, larti- jeine is een op de MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementep in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE; N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. ■OBBSH&oaaeEeuttWMURnnKAi TWEEDE KAMER Eindelijk het einde der alg. beschouwingen over de In dische begrooting. De heer Lou de Visser (com.) is nog maals in de gelegenheid geweest, bij wijze van repliek, een klein uurtje over indië te schetteren. Hij vertelde daarbij o,m. de gruwelijkste en ontzagwekkend- ste schandaligheden, als daar zijn, dat slechts 5,79 der huizen in Indië van •teen zijn, en dat 70 der arme slaven niet meer dan ƒ300 per jaar verdient. Dat zal op iemand, die alleen van Ne- derlandsche arbeiders- en woningtoe standen op de hoogte is, allicht een ver pletterenden indruk maken, maar wie zija neus wel eens binnen Indië's land palen stak, die zal dat allicht minder erg vinden. De toestanden daar verschil len zoo hemelsbreed met de onze! Maar voor demagogische redeneeringen ver liest men dat liefst uit het oog. Aardig was een hakketakkerijtje tus- schen de twee infra-roode broeders Lou en David. Loutje namelijk zeide: David, jongen, als jij er niet geweest was, dan zat hier nu een rasecht Indonesiër naast me, en dan kon die zijn belangen zelf verdedi gen. Waarop David antwoordde: Loutje, mijn zoon, niets is eenvoudiger dan dat. Gaat gij heen, dan stapt automatisch uw Indonesische meneer Darsono in uw bankje. Waarop Loutje zweeg, doch twee con- curreerende moties indiende. Dewelke wegens onvoldoende ondersteuning in de snippermand gingen, evenals die van David. De moties-Cramer zijn, nadat de alge- meene beschouwingen gesloten waren, verworpen met 62 tegen 22 stemmen: alleen de s.d. vóór. Bij afd. I der begrooting vroegen mevr. Van Itallie-Van Embden (v.d.) en mej. Westerman (lib.) passief vrouwenkies recht voor den Volksraad, doch, zoo zei- de de minister, dat behoeft niet meer gevraagd te worden, want dat hébben ze all DE VERPLICHTE ZIEKTEVERZEKERING. Tweede-Kamerlid de heer I. H. i. Vos heeft den minister van Arbeid, TI. «n N. de volgende vragen gesle'd: Is de minister niet van meening, dat de rechtsgeldigheid van het K. B. van 3 Jan 1930 tot vaststelling van de premiën voor de verplichte ziekteverzekering in twijfel door: ANNY VON PANHUYS. 30 Vrouw Bet ter antwoordde niet dadelijk en keek den ander argwanend aan. Heel icsuk zei zij toen: „Maar dat heeft toch niks te maken met de belangrijke mede- deeling aan de juffrouw, is het wel?" ï°n door een plotselinge gedachte ge dreven, voegde zij er aan toe: „U 'bent teker van de politie. Hebben de De Ruy- ter's iets kwaads uitgevoerd?" Walter deed alsof die vragen hein kos telijk amuseerden en lachte nardop, zeg gende: „Neen vrouw Ketter, ik vroeg zoo maar hoe de vader er uitziet; dat interesseert mij sinds ik weet, dat de va der van juffrouw de Buyter nog leeft en u hem kent. De juffrouw is mismaakt en «eert een wonderschoon hoofd, dus dan Is het toch niet zoo vreemd ,als men nieuwsgierig is te weten hoe de Va der er uitziet." »D zei de juffrouw glimlachend „ja op die manier hebt u gelijk. De juffrouw lijkt niets op haar vader. Hij is een tma- moet worden getrokken, op grond van de overweging, dat de premiën zijn vast gesteld voor het bedrijf, in strijd met art. 60, sub 2, waarbij aaa de mogelijkheid van verhoogde premiën uitsluitend is gedacht voor groepen van verzekerden in verhand met het grootere gevaar voor ziekte, dat de uitoefening van hun be roep voor die verzekerden oplevert? Heeft de minister het voornemen, te bevorderen, dat vóór 1 Maart 1930 zoo danige wijziging in dit K. B. wordt aange bracht, dat de rechtsgeldigheid daarvan builen twijfel wordt gesteld? Wil de minister aan de Kamer dc sta tistische gegevens overlegden, op grond waarvan in dit K. B. voor bepaalde groe pen van verzekerden een hoogere pre mie is vastgesteld? Wil de minister aan de Kamer mede- deelen, waar deze statistische gegevens zijn te vinden? HULDIGING NEDERLAND-INDIE-VLIEGERS. Gisteravond heeft in hotel De Witte Brug te 's Gravenhage een maaltijd plaats gehad, aangeboden aan, de vliegers, die den tocht Nederland— Injdie hebben vol bracht door de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de K. L. M., het comité vlieg tocht Nederland—Ind de vereenigmg Oost en West, de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen Fabriek en de N.V. Violan- da, maatschappij voor vliegtuigbouw. Bij dit diner heeft minister Reymer de vliegers namens de egeering in harte lijke woorden gehuldigd, en getuigd vgp zijn groote waardeering voor wat zij voor de groot-NederlancLsche luchtvaart hebben gedaan. DE R. K. STAATSPARTIJ. In de laatstgehouden bijeenkomst van het partijbestuur der R. K. Staatspartij is naar het Ilbld. meldt, besloten om de eerstvolgende Partijraad-vergaderingen te houden op 23 en 21 Mei a.s. te Utrecht. O. m. zal aan de orde zijn de keuze van een voorzitter, in de vacature-jhr. Ch. J. M. Buys de Beerenbrouek. Het staat thans zoo goed als viast, dat voor deze functie in aanmerking komt de oud- minister prof. mr. P. J. M. Aalberse. Den tweeden dag zal in ljoofdzoak worden herdacht het 25-jarig bestaan der landelijke partijorganisatie. COMMISSIE AFBETALINGSSYSTEEM De minister van Justitie mr. Ponner heeft hedenmiddag te 2 uur geïnstal leerd een commissie, aan welke is opge dragen te onderzoeken of en zoo ja, op welke wijze de overeenkomsten van koop en verkoop op afbetaling bij de wet moe ien worden geregeld. IU 1 BERI-BERI IN WEST-MADOERA. Aneta meldt uit Soerahoija. Een of ficieel rapport van den resident van West- Ma doera meldt, dat in eenige dessa's al daar in vrij ernstige mate beri-beri heerscht, hetgeen hoogstwaarschijnlijk 'n gevolg is van het feit, dat de bevolking door de voedselschaarschte gedwongen was al te eenzijdig voedsel te gebruiken. In de dessa Djarmatjamplong zijn 31 en in de dessa Kotla-Sampong 24 ge- Waf men graag voor anderen doet is geen moeite vandaar de geringe waatdeering voor het werk van hem of haar, die zich ongevraagd voor anderen uitslooft. vallen geconstateerd. Maatregelen wor den getroffen om verdere uitbreiding te voorkomen. gere, kleine man met een gerimpield gezicht." Walter wendde onverschillighe'd voor, maar het werd hem steeds duidelijker, dat hij de oplossing van het spookraad- sel op het spoor was. Baron Thomas was ook 'n 'kleine magere man en het spook dat hij en wijien de professor Zaterdag nacht hadden gezien, ook. Morgen zou hij het portret van baron Thomas in het museum eens gaan bekijken. ,i,Wonen de de Ruyter's al lang in Schneiditz?" „Ongeveer een jaar; al dien tijd hen ik werkster bij lien geweest." „,Is het hui. het eigendom van mijnheer de Ruyter?" „Neen mijnheer, hij heq^t het gehuurd; de eigenaar is mijnheer van Weiden." Al weer deze naam dacht de ïngemeur, terwijl de vrouw vervolgde: „Mijnheer von Weiden komt hem vrij dikwijls be zoeken, evenals zijn schoonzoon." „Komt er overigens veel bezoek bij mijnheer de Ruyler en zijn dochter?" „Neen mijnheer, anders niemand. Mijn heer van Weiden heeft het huis inder tijd geërfd en ziet geen kans het te ver- knopen, zoodat hij al blij is er een fas- soenlijken huurder voor te hebben ge vonden, zegt mijn map." „Wie is mijnheer von Weiden's schoon zoon?" „De kunstschilder Welschmann; d:e .heeft het hoofd van juffrouw de Ruyler N.V. Groota Markt C 12, Tel. 304 DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct. MANGEL-OPMAAK 35 ct Alle wasscben blijven streng gesepareerd en behoeven MET ge merkt. Voor kleine wasschen en voor hen die van het, kilotariel" geen gebruik wen- schen te maken bere- ker en wij ook per stuk. (Ingez. Med.) ZEELAND Coöperatieve Suikerfabriek Zeeland. Door een 16-tal leden van de Coöpe ratieve Suikerfabriek „Zeeland" zal op de Dinsdag a.s. te houden algeineene vergadering te Roosendaal eene motie worden voorges'eld waarin de ver: a lering van oordeel, dat nog een ernstige pog'ng moet worden aangewend om de „Zee land" in stand te honden en de fabriek rendabel te maken,, over neemt de ver schillende gezichtspunten, welke zijn neergelegd in de c'rculaire, geleekend door 'n 10-tal van hen en H bestuur op draagt met bekwamen spoed in dezen geest voorstellen te doen. MIDDELBURG. Padvindersdemonstratie. Gisterenavond hadden zich in de groo te zaal van bet Schuttershof zeer vele belangstellenden in de padvinderij ver- eenigd om getuige te zijn van de de monstratie, die daar door de beide groe pen van de afdeeling Middelburg der Ne derlandsche Padvindersvereeniging werd gegeven. De aanwezigen werden welkom gehee- ten door den heer De Jongh, die dit wel kom speciaal richtte tot den districts leider, den heer ir. Ter Bokkel Huinink uit Goes, die zooveel voor de bewe ging doet en onder wiens leiding men met moed de toekomst tegemoet gaat. Verder tot het bestuur, tot de beide co- mité's, tot het meisjesgilde, tot de col- uitgeschilderd." We Iter stond op en haalde zijn por- tem°nnaie voor den dag. Hij had voor- loopig genoeg gehoord en moest eerst op zijn gemak overwegen wat hij verder zou doen. De tien mark, die hij vrouw Retter gaf, nam deze dankbaar aan. „Hoe ongaarne ik het ook doe, zal ik (juffrouw de Ruyler toch maar eens Schrijven", zei Waller bij het heengaan op nonchalsnten toon, „maar het zal het beste zijn, dat u haar niets Van Im'ijn bezoek vertelt." „Dat zal ik wel laten", antwoordde de vrouw lachend, hem de huisdeur ope nend. Z-oveel had zij wel bemerkt, dat de vreemde, netjes gek'cMe mijnheer vor zijn vragen andere, redenen had dan die hij naar wilde wijsmaken maar wat ging het haar aan dacht ze, behaag lijk glimlachend naar het gauw ved'erde geld kijkend. Vanochtend had ze drie mark van hem gekregen ,dus totaal der tien mark, zoo m:.ar zonder er iets voor te helmen gedaan. Zulke voordeeltjes kon vrouw Retter best gebruiken. De heer von Weiden bewoonde in zijn huis in de Marktstraat de benedenkamers, terwijl de eerste en tweede verdièp;ng in gebruik waren bij zijn schoonzoon, den kunstschilder Welschmann. Tien jaren ge'eden h°d de nukkige, (zwartlokkige, Lucïe von Weiden, Welsch mann getrouwd en zij had in den loop lega's van het Leger des Heils en tot die uit Vlissingen. Spr. wees er op, dat het thans geen uitvoering geldt, doch een demonstratie. Men zal echter alleen het technische deel van het padvinders leven, niet zoo zeer het moreele, kun nen toonen. Hierna werd het ontplooien van de vlag en het brengen van den groet gede monstreerd, waarna de heer Meijboom de padvindersregels voorlas. Dezelfde hopman wees daarop in het kort op het doel der demonstratie, die toont hoe de karaktervorming en het gereed maken voor het leven plaats vindt. (Dat dit suc ces heeft, bleek wel bij de ramp van 7 December). Verder uitte spr. zijn beste wenschen voor een spoedig herstel van den heer E. Berdenis van Berlekom, die men helaas dezen avond moest missen. Door verschillende oorzaken moest van de volgorde van het programma worden afgeweken. Op het tooneel hebben de welpen van groep 2 eerst de klepper- marsch op zeer verdienstelijke wijze en daarna het marschlied doen hooren, en bij beide reeds een bewijs van orde en regel doen zien. De hierop volgende demonstratie in eerste hulp bij ongelukken en het red den van drenkelingen, in casu het ver hinden en vervoeren van een persoon, die een been had gebroken en het weder bijbrengen door kunstmatige ademhaling van een bewusteloozen drenkeling, toon de dat de padvinders ook op dit gebied heel wat presteeren. Nog een maal kwamen de welpen van groep 2 terug en wel om hun lied bij het kampvuur te zingen en zich dan in de tenten te begeven voor de nachtrust. Bij de blokkenrace, het telkens ver plaatsen van blokjes, waarop men loopt en dit zonder den vloer met de voeten aan te raken, gaf men een blijk van groote zelfbeheersching en behendigheid. De zevensprong van de welpen van groep 1 v/as een mooi slot van het eer ste deel van den avond. Van hetgeen na de pauze werd gegeven hebben wij slechts twee nummers kunnen bijwonen, ten eerste het seinspel, waarbij van vlaggenseinen woorden moesten wor den afgelezen en door het aanbrengen van bedoelde voorwerpen worden ge toond, dat men het sein verstaan had. Hierbij waren uitblinkers, die het in het luisteren naar ongesproken woorden ver hadden gestuurd. De brugbouw was een sterk staaltje van het practische werk, dat de jongens van hun leiders, maar ook onderling lee- ren. De in korten tijd gebouwde, maar in enkele minuten weder afgebroken brug kon zware vrachten dragen. Vooral ook het verbinden der gebruikte palen door touwen, was geheel af. Tijdens dit nummer, dat evenals de spelen en dergelijke midden in de zaal op een opengehouden ruimte plaats had, werd door andere jongens op het tooneel getoond, dat ook het turnen, in casu vrije- en orde-oefeningen en stokoefenin- gen, en het vormen van fraaie stands in de clublokalen en kampen met succes wordt beoefend. Wij moesten weg en er zouden nog en- der jaren dikwijLs aanleiding zich dat te berouwen, want haar man had een behoorlijke porlie lichtzinnigheid mes ten huwelijk gebracht. Hij vergat maar al te dikwijls, dat men als echtgenoot en va der ook aan plichten is gebonden en bleef de gewoonten van zijn losb mdigen ijonggezellentijd getrouw. Mevrouw Welschmann zou zich tenslotte ook daar in hebben geschild, ware het niet, dat het leventje van vroolijken Frans zoo duur was en er daardoor bijna altijd geldnood in het gezin heerschte. Mooie vrouwen ^speelkaarten en verre reizen waren de goden, die de schilder ma ar niet kon afzweren en waardoor de voort durende ge'dzorgen ontstonden. Dikwijls kwam het tusschen de ech'e'.ieden tot al te scherpe verklaringen, gedurende wel ke mevrouw Welschmann haar tranen in het geweer riep en deuren krachtig dichtsmeet, waarna een spoedig zich uit de voeten maken van den man volgde. Indien het echtpaar geen drie allerlief ste jongens had gehad, dan zou mevrouw Welschmann al lang korte metten ge maakt en echtscheiding aangevraagd, maar om der wille van de kinderen trachtte zij steeds maar haar man tot in keer te brengen. In den grond ven zijn hart was f.Velsch- mann een g >erlig mensch, d e, wanneer zijn vrouw hem op de goede manier had weten aan te pakken, zich al lang zou geschikt hebben in de soliditeit, die Bij het kiezen van een beroep mogen niet allereerst financieele overwegingen gelden, maar aard, aanleg en lichamelijke gesteld heid van het kind dienen de keuze te bepalen Inlichtii gen geeft de Vereeniging vor Beroepskeuze, Bureau Arbeidsbeurs. (Ingez. Med.) kele nummers volgen, n.l.: wekkerspel, knoopenrace, sluipspel, de gestoorde kampdans en ten slotte het vlagstrijken als slot der demonstratie. Ook deze nummers zullen wel niet hebben achtergestaan bij de andere en met deze een schakel hebben gevormd voor het bewijs, hoe de padvinderij haar doel, goede en practische menschen te maken van de welpen en padvinders, na streeft en daarbij zeker bij het overgroo- te deel het gewenschte resultaat moet bereiken. De padvindersband liet zich bij het brengen van muzikale afwisseling niet onbetuigd. Het Militair Tehuis, Gisteren werd de algemeene vergade ring gehouden van de afdeeling Middel burg van den Ned, Militairen Bond on der leiding van den waarn. voorzitter, ds. van Empel. De secretaris gaf verslag over het afgeloopen jaar, waaraan wij o. m. ont- leenen, dat de met ingang van 1 Sept. 1928 benoemde huisvader en huismoeder tot tevredenheid van het bestuur werk zaam waren geweest en geheel in hun werk waren ingeleefd. Het Tehuis was eiken dag geopend en werd door vele militairen zeer gewaardeerd. Onder de bezoekers heerschte een prettige toon en hun aantal was, vooral in het laatste kwartaal, vanwege het grootere garni zoen, bizonder goed. Evenals vorige jaren werd de leestafel goed verzorgd, gaarne gebruik gemaakt van de biblotheek en de aanwezige spellen; tal van gezellige avonden werden georganiseerd en nu en dan lezingen met lichtbeelden gehouden, die de belangstelling hadden van de sol daten. Wij memoreeren o. a. de lezing van den heer Schout over een reis naar Palestina en. Jeruzalem, namens de ver eeniging Burger „Pro Rege", welke ver eeniging steeds groote sympathie betoont voor den arbeid ten bate van het Mil. Tehuis en de lezing van den legerpredi- kant ds. Nauta over de gelijkenissen des Heeren, naar de beroemde platen van Burnand. Deze laatste lezing werd o. a. ook bijgewoond door den voorzitter en door den garnizoenscommandant en en kele officieren en onderofficieren. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat de afdeeling telde 173 le den en begunstigers en een subsidie ge noot van het hoofdbestuur van den Ned. Militairen Bond en van de Staten vari Zeeland, waarvoor warme dank werd betuigd. Voorts genoot de afdeeling steun van enkele kerkeraden en kerkvoogdijen, die den wenscb deden uiten, dat meer deren dit goede voorbeeld mochten vol- van hem werd geëischt. Maar de mooie, elegante wouw huilde te gauw en ru ziede te veel. Goede woorden en teedelr- heid zouden den vroolijken, talentvol len schilder met heler gevolg gelemd hebben. Het meest leed von Weiden onder het voortdurend getwist van het echtpaar. Dikwijls hielp hij boven zijn krachten met geld en zijn liefste wensch was het, zijn .schoonzoon eenmaal als directeur van het schilderijmuseum te zien. Aan die betrekking was een vast, zeer behoorlijk jaarlijks inkomen verbonden en We'sch- rnan zou dan niet meer uitsluilend be hoeven te leven van het geld, dit hem zijn portretten opbrachten, hoewel dat allesbehalve weinig was. Wat zijn doch ter mee ten huwelijk had gek're-en, was reeds na de eersle huwelijksjaren naar alle windstreken verdwenen. Onk van den schilder zelf was dat directeurschap het ideaal geworden en steeds zei Ji'j in den laats'en tijd, wan neer zijn vrouw al te erg aan he' klagen was: „Wacht maar vrouwtje, zoodra lk directeur van het museum ben, wordt alles beteb." Verleden jaar was zijn wensch bijna in vervulling gegaan, want pro'essor Ber- ner had zijn voornemen te kennen gege ven zijn ambt neer te leggen tnaar op het laatsle oogenblik bezon hij zich en bleef directeur. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1