^provinciale Zeeuw&che pk uit zijn len en in schrijven left hij de Ide legen- |t. De Ko- Idling. J n zijn ge leld. I »en boer, VRIJDAG 21 FEBRUARI 1930 Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD De XX" Eeuw. IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND BEGROOTING WEGENFONDS 1930. PÜHOL (lug. med.) VLISSINGEN. c&Rtise Caruso luidspreker ook voor Radio-Centralefc en elk radio-toestel Dubb.MAGHEETSfSTEEH ƒ30 4polig AHKER5YSTO/40- Gireta/i KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP d herin- in Maart den heer [n de Jon de huidi- [s volledig jevaardig- :en het in |erale par- stemrecht 21-jarigen niet van I, evenmin jch kranig netting, male" re- Imet deel- le opposi- )m die re- gevoegd :r Janson >r uit, dat ie eischen >p 21-jaar lesteld als ische me- :ering. [was geen lies vorm- ïgen. overeen blijde in- Hij nam Koning: tsche tijd. uur 17", |oed",ant- h or loge |open wij, jelijk zul te, na den Ritiek van ringen in- dus wel :d waren. paal bo- lemocrati- |tie in de tou het 'n lezwaarlijk ^r hij van zijn pro- aanneemt jrgelogen lialistische ld bewust, ^lechts op lewerking Ik. Alleen ïent van de „poli- De waar- let midden belang het Imsche lei- /Taamsch- ogeloopen gelegen- om, door Ie hervor- Ihans hard |waar, dat bezwaar- toe noo- /laamsch- Doch te jlarry, was Ihe" revo- len bloote ig van den vordt. Het I debat dat lt nog stof lavresche rplicht; hij Ihet bezet- ■ijestoestand jjn en nooit eft iemand |r van ge- onlusten getracht beslissing van het LN fiddelburg dat om- |g van dea Tronder ge- Is Adriaan 1931. vrij- Ibij besluit lningin dd. [terlijk den lickendma- Inen. PAK. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 3® cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N,V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" <A „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No. 44 173c Praten en trekken Men heeft het zoo ongeveer altijd over motorspuit ,1 nu willen wij het eens over II hebben. En daarbij meteen een hartig woordje zeggen tot verschillende ons onbeken de personen, die zich omstreeks half een eergisteren in de Langedelft bevonden hebben. Het was dan zoo: 't Alarm was uitgegeven en een dicht bij wonende onderbrandmeester van spuit II stond op z'n eentje gereed. Dat zag de directeur der gemeentereiniging, die juist langs kwam, en met hun tweeën zeulden zij spuit II de Langedelft in. Een banketbakkersmaatje gaf van achteren nog een zetje. Kort daarop kwam een tweede onderbrandmeester langs, en die spande zich er ook voor. En zoo sukkel de dat naar den brand. De eenige spon tane hulp van buitenstaanders werd ver leend door.2 Rotterdamsche jonge mannen, die het gesjouw niet konden aanzien. Hun Rotterdamsche spuiten- trekkersbloed begon te koken en ze grepen mede aan. De Middelburgers echter lieten trek ken wie trok, doch staken geen vinger uit. Ze waren Oost-Indisch blind en doof tegelijk. Wie zich op deze wijze aan hun ge meenschapsplicht tot helpen hebben ont trokken;,weten we niet, maar zonder aanzien des persoons:ge moest u scha men! En laten we dit afspreken: Als een onzer twee spuitjes op zeke ren dag nog maar één mannetje tekort mocht komen om haar als een hazewind over onze keien naar den brand te doen reffiftetT; dan steken we allemaal de han den uit de mouwen, nietwaar? Dan laten we niet weer een paar brandweerman nen zeulen, maar dan gaat het met een hoeratje in 12 kilometer-tempo naar den brand! TWEEDE KAMER. Replieken-Indië Replieken leveren maar zelden grond voor een overzicht op, wanneer men al thans niet in herhalingen wil vallen Wanneer men in eerste instantie de voorkeur geeft aan een bepaalde be stuursvorm, of Indië los van, of vast aan, Holland wil maken of behouden, dan zal men bij de replieken nog eens weer vertellen, dat het zoo wezen moet; wanneer de heeren Joekes en Cramer den financieelen toestand van Indië gun stig achten, en de heeren Van Kempen en Feber denken daar net andersom over, dan moet men wel een heel vrien delijk hart hebben om te verwachten, dat bij de replieken de heeren weder- keerig overtuigd zijn en zoo gaat het met 't een en het ander. En in de herrie tusschen s.d.a.p. en communisten zullen we ons ook niet begeven, al had de heer Albarda wèl gelijk, toen hij den heer Lou de Visser verweet: praat niet van exorbitante rechten in Indië; in Rus land bestaan alléén exorbitante rechten! De moties-Cramer zullen het, dunkt ons, geen van beiden halen. DE VERGUNNINGEN. Naar aanleiding van vragen van het tweede Kamerlid, den heer Boon, over de met 1 Mei a.s. vervallende vergunnin gen heeft de Minister van Arbeid geant woord, dat hij 't niet gewenscht acht, dat de vergunningen, verleend aan ven nootschappen, zedelijke lichamen, of aan de besturen van deze, 1 Mei a.s. zonder meer vervallen. Zoodra het zich liet aanzien, dat het aanhangige ontwerp, door de regeling van de werkzaamheden van de Tweede Kamer niet meer vóór 1 Mei a.s. in het Staatsblad zou kunnen verschijnen, heeft de Minister maatregelen voorbereid tot indiening van een wetsontwerp, waarbij de termijn, waarbinnen genoemde ver gunningen vervallen, wordt verlengd tot 1 Mei 1931. De Minister zal er gaarne toe medewerken, dat dit ontwerp, het welk het Departement reeds heeft ver laten, tijdig tot wet wordt verheven. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het We genfonds 1930, sprak men over het al gemeen waardeering uit over de verbe tering der wegen. Men drong er evenwel op aan het daarheen te leiden, dat be tonwegen vóór het invallen van den win ter in hun geheel gereed zijn, waardoor men voorkomt, dat groote stukken in het koude seizoen maandenlang onafgewerkt blijven. Is men met den aanleg slechts ten halve gereed, dan kan worden ge leen de halve wegbreedte worden ge bruikt, wat het gevaar voor ongelukken vergroot en ook overigens een groot on gerief is. Sommige leden drongen aan op groo- ter snelheid bij den aanleg en verbetering van wegen, vooral van den weg 's Gra- venhage naar Rotterdam en dien van Amsterdam naar Haarlem. Enkele leden spraken er hun leedwe zen over uit, dat de bouw van nieuwe bruggen niet geschiedt met die voortva rendheid welke wordt betracht ten aan zien van den aanleg en verbetering van wegen. Dringend noodig achten deze le den overbruggingen van de waterwegen o. a. in de route Rotterdam-Noord-Bra bant. Slechts totstandkoming van de brug bij het Keizersveer staat vast. Daarom opperden zij het denkbeeld over te gaan tot het sluiten van een leening, waaruit de kosten van den bouw van alle noodige bruggen zouden kunnen worden bestre den. Rente en aflossing van zulk een leening zouden uit de opbrengst der we genbelasting kunnen worden betaald, DE GOUVERNEUR VAN CURACAO. Gouverneur van Slobbe is op Curasao aangekomen, en in een speciale zitting van den kolonialen Taad op plechtige wij ze geïnstalleerd, UITBREIDING VAN DE ORGANISATIE DER NERERL. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DUITSCHLAND. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland, hoofdsecretari aat te Frankfurt a. M., deelt mede: Met het doel haar werk krachtiger te ontwikkelen, heeft de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitsch land in den laatsten tijd verschillende bij kantoren binnen Duitschland opgericht. In Hamburg werd in het kader der ge- heele Kamer voor Duitschland een zelf standige Kamer voor het ressort Ham burg opgericht ter handhaving van de economische betrekkingen tusschen Ham burg en Nederland. Voorzitter dezer Ka mer is de heer A. F. E. Doornhouwer, (firma Doornhouwer Co,), secretaris is de heer Y. Zijlstra, commissaris de heer Jacob Oving (firma Jacob Oving), ter wijl verder in bet bestuur zitting hebben de heeren baron Van Aerssen Beyeren van Voshol, consul-generaal der Neder landen; Th. van Zwieteren (firma African Eastern Tradings Co. G. m. b. H.}; J. L. van der Schalk (firma Willem van der Schalk); Mr. Schroder (firma Phs. van Ommeren G. m. b. H.), terwijl Ge- heimrat Dr. Cuno (Hapag) en Dr. Mel- chior (M. M. Warburg Co.) in het groo te bestuur der geheele Kamer voor Duitschland zitting hebben. Verder werden correspondentschappen opgericht in Leipzig, onder leiding van den heer Dr. Jur. Otto Jummel, in Mann heim, onder leiding van den heer G. W. van der Heyden, terwijl de tot nu toe bestaan hebbende vertegenwoordiging in Crefeld, wier leiding door vertrek van den heer Ph. Schaap was weggevallen, in een corespondentschap onder leiding van den heer Leo Keyzer (firma Keyzer Schaap) is veranderd. DE PHILIPSLÏCENTIES. De besprekingen, die op verzoek van den Minister van Arbeid, H. en N. zijn gehouden tusschen de N.V. Philips en de vertegenwoordigers van den Neder- landschen Bond van Radiohandelaren en den Bond van Ondernemers in de Radio branche in Nederland, deze week onder leiding van den Minister zijn voortgezet, hebben, naar aan het bureau V. D. door beide partijen werd medegedeeld, op alle punten tot volledige overeenstemming ge leid. Ruwe Fluid Ruwe Ha*den Ruwe Lippen i Gelijke antipathiën brengen meer menschen te zamen dan gelijke sym pathieën. ZEELAND i *J Kinderverzorging en opvoeding. In 1919 is, onder voorzitterschap van Prof. Kouwer; de Vereeniging ter bevor dering van het onderwijs in Kinderver zorging en' Opvoeding (K. en O.) gevormdj die zich len doel stelt; veredeling, ver dieping en wetenschappelijke opvatting van de taak der Ouders en Opvoeders1 en' het daardoor op hooger peil brengen van het gezinsleven. /ogingen zijn reeds aangewend, om een afdeeling in Zeeland te krijgen. Op initiatief van de afdeeling Middelburg van de Vereeniging van Huisvrouwen heeft in het najaar van 1929 te Middel burg mejuffrouw Fokker, directrice van het museum voor Ouders én Opvoeders te Rotterdam, een lezing gehouden over het werk der vereeniging. Als gevolg daarvan heeft op 7 Dec. 1929 te Goes een vergadering plaats gehad van enkele personen, zich bewegende op heft giebied van het Nijverheidsonderwijs voor meis jes, afgevaardigden van eenige vrouwe.n- vereenigingen en enkele Kinderartsen in Zeeland. Deze vergadering heeft een voorloopi- ge commisisie benoemd, bestaande uit de heeren ir. J. Siebenga, secretaris van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, dr. J. van Maren Benlz v. d. Berg dis tri ets kin derarts, en mej. Wi. C Weststeijn, direc trice van de Vakschool voor meisjes te Goes, welke verschillende vragen onder het oog te zien zou liebhen en' in het bij zoader zou overwegen, of het wensclie- lijk en mogelijk zou zijn een afdeeling van de Vereen, ter Bev. \f h. onderwijs in K. en O. in Zeeland le stichten. Het Rapport van deze Commisisie is besproken op een vergadering van S Febr. jl. te Goes. De resultaten van het onderzoek der Commissie zijn neergelegd in enkele pun ten, waaraan we het volgende ontleenen. 1. Het komt de Commissie voor, flat het voor het oogenblik niet gewenscht is een afdeeling van K. en O. le vormen, omdat ze meent, dat een betrekkelijk -klein werkcomité van b.v. 5 personen, dal den steun heeft van verschillende, zoo mogelijk alle vereenigingen in Zee land, die zich op sociaal gebied, het gebied van onderwijs aan meisjes, kin- derhygiëne, vrouwenverenigingen enz. bewegen, vlugger en vrijer zal werken. 2. Ter voorlichting van het publiek kan een dricdaagsche tentoonstelling d'e- nen, achter elkaar te houden in Middel burg en Goes. 3. De Commissie is van oordeel, dat, wanneer er goede samenwerking is, ze ker aan een leerares bestaansmogelijk heid in Zeeland geboden kan worden. Zij stelt zich voor te trachten aan verschil lende inrichtingen van onderwijs aan jon ge meisjes, het onderwijs in Kinderver zorging en Opvoeding te verbinden, met name aan de Industrie- en Huishoud school te Middelburg, de Vakschool voor Meisjes le G o e s, de Landbouwhuis- houdschool te Zierikzee en aan de losse Landbouwhuishoudcursussen. De inkomsten heeft de Commissie ge dacht als bijdragen van alle medewer kende vereenigingen en door het hono rarium van de spreekbeurten te vervul len door de leerares. 5. Vereenigingen,, die in aanmerking zouden komen om medewerking te ver- leenen, zijn o.a. de navolgende: A. Onderwijsvereenigingen1. Vereeni ging „de Ambachtsschool"Ardeeling Vakschool voor Meisjes te Goes. Vereeni ging Industrie- en. Huishoudschool le Middelburg. Z. L. M., afd. Landbouw onderwijs. B. Vrouvvenvereenigingen: Afdeelingen Goes, Middelburg en Vlissingen van de Vereen, van Huisvrouwen Christelijke .Vrouwenbond te Goes, Middelburg en Vlis'singen. R. K. Vrouwenbond te Goes, Middelburg en Vlislsingen C. Bestuurderisibpodcn. Moderne Be- stuurdersbond te Goes, Middelburg en Vlissingen. Christelijke Besturenbond te Goes, Middelburg en Vlissingen. R.. K. Volksbond 'le Goes, Middelburg en Vlis singen. D. Andere vereenigingenVer.van Oud leerlingen bij 't Landbouwhuishoudbm- derwijs op Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland. „Ceres", idem in Zeeuwlsch- Vlaanderen. In de vergadering van 8 Fe1" allen overtuigd, dat het eer;:, n^ouige is een ten toorts tellinig; deze tentoonstel ling zal plaats hebben te Middelburg op 26, 27 en 28 Februari en 3, 4 en 5 Maart te GoeisT, De voorloopige Commissie zal haar werk in elk geval voort zetten tot na de tentoonstellingen. Tenslotte zal getracht worden ten spoedigste een leerares te krijgen. Donderdagmiddag geraakten op de Vlismar bij het schoonmaken van een re servoir twee personen door de zich ont wikkelende gassen bewusteloos. Zij wer den naar het St. Josephziekenhuis ver voerd. De beide personen maken het wel Met de Staatscourant van 20 Fe bruari zijn verzonden afdrukken van de akten betreffende de Zuid-Nederlandsche Radio Distributie-Maatschappij,; alhier. WALCHEREN. AAGTEKERKE. Donderdag had de landbouwer J. M. alhier terwijl hij bij zij;n schoonzoon op bezoek was en hier mede een wandeling maakte het ongeluk ter vallen met 'het noodlottig gevolg dat hij met het rechteroog op een afgeslagen pein viel en uit het oog hevig bloedde. De iinmiddels ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. Hij zal het oog, dat deerlijk ge havend was moeten missen. AAGTEKERKE. Donderdagavond ver gaderde de afd. Aagtekenke der vereeni ging tot Chr. Verzorging van Krankzin nigen in Zeeland. Uit het verslag van den Penning meester bleek dat de Inkomsten bedroe gen f 149, uitgaven f 145. In plaats van den heer S. Wisse werd gekozen tot bestuurslid dé heer C. de Visser, herkozen werd 'de heer J. Bos- selaar. De voorzitter richtte zich tat den heer S. Wisse met een woord van dank voor hetgeen hij al die jaren als bestuurslid voor de afdeeling heeft ge daan, als ook tot den penningmeester den heer J. Moens, die als zoodanig heeft lbeda;nkt, voor zijn accuraat beheer. In zijn plaals werd gekozen de heer J. de Visser Jz. Tot afgevaardigden naar de algemeene 'vergadering te Bergen op Zoom werden gekozen de heeren A. Verhagie Jz. en A. Verhage Gz. ZUID-BEVELAND. 1ERSEKE. Men meld't ons: Een 7-lal brand- en onderbrandmees ters de heeren L. Bom, D. Sandee, I. Manneke, D. B. Poortvliet, K. Kanaar, M. Nolet en Jac. Marteijn hebben ontslag gevraagd Reden van een en ander is niet dat er bezwaren zijn tegen de brandweermiddelen (al is de eenige spuiit rijp voor het museum te Middelburg) maar dat in een vacature niet de aanbe veling der brandweer gevolgd is, en be noemd is de heer W. J. Pole ij. Ook de siacrelaris der brandweer, de heer A. W. van Dijke, heeft ontslag aangevraagd. KAPELLE. De gemeenteraad besloot gisteren de igasvoorziening der gemeente te doen plaats hebben door de gemeen- teigasfabriek van Goes. NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. Donderdagavond hield de werkliodenvereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" alhier een alge meene vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging thans telt 152 leden. Na de bespreking der ziektewet werd besloten t voor een jaar te probee- ren met een nieuwe regeling voor de vaste loontrekkenden. Er werd aange nomen dat leden, die in vasten dienst zijn tijdens ziekte of ongeval een uitkee- rimg lot 100 pet. plus de wacbtdagen en na de 26 weken gedurende 26 we ken de helft en 52 weken 'n kwart van het loon zal uilgekeerd worden. De con tributie zal bedragen 15 cent per week. Met klem drukte de voorzitter den leden op het hart lid van de vereeniging tei blijven, daar ook na het inwerking tre den van de ziektewet nog gelegenheid is tot steun aan de leden. De rekening sloot met een batig saldo van f 370. De aftredende bestuursleden de hee ren IT. M. Haringman, P. de Regt en G. Fortuin, benevens het lid van de com missie van toezicht de heer M. Koster, n met groote meerderheid alszoo- da|D.g herkozen. Tot afgevaardigden naar de Z. B. wer den gekozen de heeren H. M. Haring- NV Peters Prinsengracht 220/24 AMSTERDAM Tel.48882.1 (Lngez. Med.) man en P. Janse en als plaatsvervangers de heeren d. J. Anemaet en t. Geel- hoed. Bij de rondvraag spreekt de heer Ane- ,tnaet de wenschelijkheid uit van het sjpoedig zich aanmelden van de leden, die in vasten dienst zijn, daar dit voor 1 Maart gebeurd moet zijin. THOLEN. STAVENISSE. Men schrijft ons: Had men tot dusverre op den toren (datee- rende van 1672) alhier slechts één wijzer- bord, aan den kant van de Voorstraat, dus aan de Noordzijde, thans is, inge volge een besluit van een der vorige raadsvergaderingen, ook aan de andere, dus de Zuidzijde van den toren, dour schenkomst van den horlogemaker P. P. Dekker alhier, een wijzerbord aange bracht. Dit is een zeer practisch en mooi, daar de gemeente zich aan de Z.- zijde, in den Kerkweg, de laatste jaren kolossaal heeft uitgebreid. ZEEUWSCH-VLAANDESEN O. D, SLUISKIL. Donderdagnamiddag vond op de cokesfabriek te Sluiskil een werk man die hij de in een loon geplaatsten cokeszifter kwam, daarin den ingenieur Dangles Queville met zwaar verwond hoofd en verwondingen aan de armen. Toen men den ongelukkige uit- de machi ne opnam, bleek hij reeds overleden. Niemand heeft hel ongeval bemerkt, zoo dat men ook niets van de toedracht weet. Men vermoedt, dat hij ergens is blijven haken en door de machine is meegetrok ken. De heer Queville is van middelbaren leeftijd en ongehuwd. Naar we verna men was het een op de fabriek bij allen zeer in aanzien staand leider. Herst. Evang. Luik. Kerk, Beroepen te Fnkhuizen ds. H. E. G. OuwerkeFk te Groede. Ned. Herv. Kerk, Op het tweetal te Goëngarijp en Broek komt voor A. Oskamp, hulpprediker te Wemeldinge. Aangenomen hel beroep naar Maar den, door J. P. Ch. Poldervaart, voor ganger der Ver. van Vrijz. Herv. en den Ned. Prot. bond te Utrecht. „Blanke Ballast" Gast- voorstelling Henri de Vries. 't Is beter met iets onplezierigs te be ginnen en met wat goeds te eindigen, dan omgekeerd. Daarom dit vooraf: de schouwburg was gisteravond héél dun netjes bezet, het was er koud en men begon om half negen inplaats van 8 uur, zooals aangekondigd was. Verder zij ge constateerd, dat in „Blanke Ballast", het welk gisteren gegeven werd, de rollen van den man die gaat, den man die komt, en den kapitein stuntelig en houterig vervuld werden, terwijl de predikant- missionairis er nog net bij door kon; bovendien was bij alle spelenden meestal de souffleur tot achter in de zaal hoor baar. Maar daarmede is het klachtenboekje dan ook vol ditmaal; voor 't overige, en dat was nog wel het beste deel van den avond, viel er voldoende te waardeeren, om bet opgemelde te vergeten. Blanke Ballast is, zooals men weet, een tendenz-stuk, met wat daaraan vast zit. Het wil demonstreeren, dat het le ven in de tropen, onder negers op verre plantages „voor een fatsoenlijk mensch niet te harden is" zoodat vroeg of laat, maar meestal vroeg, de versch geïmpor teerde blanke jongelieden naar.het onweer gaan om 't eens netjes te zeg gen. Dat doen de warmte, de drank en/of de vrouwen, gezegd de „huishoud sters" Het lijkt ons in een dagblad-tooneelbe- spreking niet de plaats, een zoo ingrij pende quaestie als die van het planters- concubinaat theoretisch te behandelen; we willen dus enkel zeggen, dat de ten-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1