Tlrouinciale J5e euvu s ch e H.f. Slooroiassctój „TRIO'. De derde klap. No. 43 DONDERDAG 20 FEBRUARI 1930 173c Jaargang IEL. Dii nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD IN ONZE STATEN-GENERAAL, fê.V. ST0GSS/W&3SGHERIJ „VOLHARDING Kent U r«eds onze wssch, berekend per Kile BINNENLAND Ten Kate. Onze prijzen per stuk zijn be duidend lager dan bij berekening van het „kilotarief". MIDDELBURGSCHE De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor dp gewone advertentiën 30 «ent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange SL Pieterstraat, Middelburg I T elefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. 1 (Tiat 8.5 pct„ fijn en )an Iers Bij den eersten brand in Verseput (1926) kreeg Middelburg een stevige klap: breng je brandblussching op modem peil, anders gebeuren er ongelukken! Men deed toen een en ander, maar lang niet voldoende en de ongelukken ge beurden: brand in de Langedelft op 7- XII-*29. Dat was de tweede, heel harde, klap. Die heeft Middelburg te dezen opzich te wakker gemaakt, en in alle opzichten de bevolking en overheden er van door drongen, dat er nu fiksch aangepakt moet worden. En dat gebeurt dan ook: het zal wel niet lang meer duren, voor het rapport van de reorganisatie-commissie der Kon. Ned. Brandweervereeniging wordt uit gebracht en dan kunnen we opschieten. Mogelijk zal dan het aanbod van het Brandweerfonds 7-XII-*29, om de ge meente een 40 H. P. Fordspuit cadeau te doen, aanvaard worden; waarschijn lijk zal daar nog wel een en ander bij komen, terwijl naar verwacht mag wor den een meer efficiente organisatie van het personeel der brandweer niet ach terwege zal blijven. En eerst dan kunnen we zeggen: we hebben onzen plicht in vredestijd geheel gedaan. Want wanneer het vuur eenmaal woedt dat hebben we gisteren weder om kunnen vaststellen dan is men bij de brandweer van goeden wille, vol bla- kenden lust en ijver om te blusschen; tegen hard zwoegen, tegen hoog klimmen ziet men niet op en menigmaal wordt le vensgevaar aan, het brandweerwezen inhaerent niet geacht. ft Nu hebben we de derde klap gehad. Wakker waren we aL Maar deze laatste opstopper wil toch zeggen: dut niet in en schiet wat op! Want, €it verlieze men niet uit het oog: slechts twee omstandigheden heb ben voorkómen, dat we hier een analo ge ramp kregen als den 7en December. En die waren: dat er geen stormachti ge wind stond, zooals toen en dat we hier een flinke Chevroletspuit op open water bij de Heerengracht hadden staan. Dat laatste was een gevolg van den vo- rigen grooten brand, het eerste een vol komen toevallige omstandigheid. Ware dat anders geweest en zulks is heelemaal geen onmogelijke, zelfs in dezen tijds des jaars een vrij waarschijn lijke onderstelling dan was zonder eenigen twijfel weer een groot complex tegen den grond gegaan. Bij een tegen- overgestelden feilen wind, naar het stad huis toelaten we daar niet aan den ken Natuurlijk was er ook gisteren, op klaarlichten dag, velerlei kritiek, recht vaardige en onrechtvaardige, verstandi ge en onverstandige, zakelijke en per soonlijke. In details zullen we ons ook ditmaal niet tot tolk maken van die kritiek, ter wijl we enkele eigen kritische notities, ten tijde van den brand gemaakt, ook maar achterwege zullen houden: dat is maar nakaarten of.... nablusschen, zoo ge wilt. In het algemeen willen we ech ter dit zeggen: dat het Middelburgsche brandweermateriaal {minus de gehuur de Chevrolet) gisteren nog eens weer heeft laten zien, dat het onder vrijwel ideale omstandigheden en op klaarlich ten dag hoogstwaarschijnlijk niet opge wassen was tegen een brand van eenigen omvang zooals die, blijkens de nu op gedane ervaring, elk oogenblik van den dag en den nacht in Middelburg Verwacht moet worden. Ook de derde klap is raak geweest. Waakt en werkt! Met spoed! TWEEDE KAMER. Lou de Visser en Minister De Graaff over Indië. Wat een tegenstelling: de heer Louis de Visser, die Wijnkoop in donderend ge daver nog heeft weten te overtreffen, en daarna minister De Graaff over Indië, kalm, rustig uiteenzettend hoe hij zijn In disch beleid zal voeren. Laten we Loutje maar lauw-Iauw la ten of blauw-blauw het lijkt ons niet noodig als luidspreker voor derge lijke Russische radio-muziek op te tre den. Voorzitter Van Schaik heeft een leelijke dobber met dezen op Moskou- schen last boozen heer gehad. Wonder boven wonder kwamen er geen moties los daarvan had dus de heer Wijnkoop het alleenvertooningsrecht. Als gezegd: op zeer rustige wijze heeft gisteren minister De Graaff de Kamer punt na punt verteld, hoe hij de Neder- landsch-Indische politiek, voorzoover zij in Nederland bedisseld wordt, wil voeren. Ten aanzien van de bestuursher- vorming betoogde spr., dat de lagere volksgemeenschappen toekenning van staatkundige autonomie niet behoeven, doch wel wettelijke beveiliging daarvan. Inzake de huiszoekingen viel niet veel te vertellen zoolang de justitie nog over weegt, of zij vervolgen zal. Eenige kleur kwam er in 's ministers rede aan het slot pas. Hij sprak toen on geveer als volgt: „Het vertrouwen is gewettigd, dat zich meer en meer in de bevolking zelf tegen krachten zullen vormen die zich tegen opruiende invloeden van buiten zullen verzetten. Daarnaast blijft de aandacht der regeering gevestigd op onderwijs, wegenverbetering en verbetering van het huwelijksleven. Het wekken van de ver wachting op spoedige onafhankelijkheid is verderfelijk voor de bevolking, dat is onrust zaaien. De heer Albarda stak zich een pluim op den hoed voor het voeren van den strijd voor de belangen der inlandsche bevolking. Doch die pluim past veelmeer de zendelingen, de missionarissen en de bestuursambtenaren die deze belangen hebben behartigd. De heer Albarda verweet spr. onaan doenlijkheid. Onaandoenlijk noemde spr. hem, die de bevolking opzweept tot strijd tegen, het Nederlandsche gezag doch de gevolgen voorbij ziet, die uit een dergelijken strijd onder een bevolking als Indië onvermijdelijk komen moetèn!" GROOTE MARKT C 12 Tel 304 DROOG TOE 25 ct. PERS-OPMAAK 30 ct MANGEL-OPMAAK 35 ct. De wasschen behoeven NIET g *merkt te rijn. (Jtngez. Med., ■H&XXS DE ZIEKTEWET. Bij Kon. Besluit (Stbl. 40) is het vol gende bepaald: Tot oprichting eener plaatselijke kas- als bedoeld in artikel 121, eerste lid dei- Ziektewet kan slechts worden overgegaan ■i'ndien is voldaan aan de Voorwaarde, dat van alle bij den betrokken Raad van Arbeid ingeschreven verplicht-verzeker den ingievoige de Ziektewet ten minste een door den Raad van Arbeid onder goedkeuring van den Verzekeringsraad te bepalen aantal, hetwelk niet minder dan 200 mag- bedragen, zijn vast verblijf heeft binnen het gebied, waarvoor de plaatse lijke kas zal worden opgericht. Alie geschillen, die mochten rijzen, lus- schen de plaatselijke kas en een verze kerde worden beslist door het bestuur van den betrokken Raad van Arbeid, be houdens beroep van de beslissing vhn dat bestuur in gevallen, als omschreven in artikel 125, eerste lid, der Ziektewet. Indien de plaatselijke kas mede wordt belast met de inning van ingevolge de Ziektewet verschuldigde preiniën ge schiedt die inning op gelijke wijze, als voor den Raad van Arbeid is ]>epaald. Dit besluit treedt in werking met in gang van heden 20 Februari. DE RIJKSWERVEN. De minister van defsn&ie heeft een kleine oommisfsie ingesteld, die hem len opzichte van het werven vraagstuk zal voorlichten. Op zijn verzoek hebben zich bereid verklaard in deze commissie zit ting te nemen' de heeren ir. J. A. Ivalff, oud-dirècteur der Nederl. Spoorwegen, als voorzitter; ir. M. H. Dam mei, direc teur van de wagenfabriek van werk spoor, als lid; ir. G. A. 't Hooft, hoofd ingenieur bij de maatschappij Feyenoord Vraag niet: Wie ziet mijn leven? Wien laaft mijn dorre sprank? Volhard in 't edel streven, En bedel niet om dank. en jhr. H. Rappard, oud-directeur der rijks/werven, beide laatstgenoemden als adviseerende leden. Voorts is als lid aangewezen kapitein- luitenant ter zee J. T. Furstn|er. Als secretarissen zullen fungeeren de heeren J. P. Bolten, reserve-kapiLein der infanterie, en J. \V>. Noë, hoofdcommies met den persoonlijken titel van. admi nistrateur bij de rijkswerven. SCHADEVERGOEDING VAN DE BRITSCHE REGEERING. Het Tweede-Kamerlid de heer Van den Heuvel heeft den Minister van Bui- tenl. Zaken de volgenjde vragen gesteld: Is de minister bereid, mede le deelen of <je schadevergoeding voor Nederland- siche haringvisschers, waaromtrent vol gens de Mem. van Antwoord' op hoofd stuk III der Rijksbegrooting 1930 op 26 April 1929 overeenstemming met de Brit- sche Regeering was bereikt, reeds is uitbetaald? Indien dit npg niet is geschied, is de minister dan bereid, de afdoening! bier van zoo mogelijk te bespoedigen? Indien de vergoeding wel is uitbetaald', wil de minister dan bevorderen;, dat ook aan de bemanning het bun toekomende deel spoedig wordt uitgekeerd, wijl ve len hunner zich in moeilijke omstandig heden bevinden? HET WINKEL WERKTIJDENBESLUIT. Nu de bepalingen van het Werktijden besluit reeds zes weken van 'kracht zijn, heeft een verslaggever van het Persbu reau V. D.„ den hoofdinspecteur van den Arbeid te Amsterdam, den heer J. J. van Male gevraagd, een uiteenzetting le willen geven, omtrent de toepassing van dit besluit en van de controle op de uit voering. De inspecteur deelde mede, dat de con trole te Amsterdam heeft uitgemaakt dat het verbod van werken van personen beneden den leeftijd van 18 jaar voorna melijk op Zaterdag, in dezen korten tijd reeds vrij aardig is ingeburgerd. Meer last veroorzaakt de regeling van den Zaterdaigschen schafttijd. Hiervoor kan echter een nadere regeling uit Den Haag werden verwacht, welke zoowel aan de eischen van het bedrijf als aan de belangen van het personeel tegemoet komt. Volgens de wettelijke bepalingen zou, wanneer later dan tot 6 uur gewerkt wordt, IV2 uur schaftijd voor Tialf vier moeten worden gegeven. Des Zaterdags zijn niet alleen glrote zaken, doch ook tal van kleinere winkels van zes tot acht uur gesloten, waarbij het personeel de gelegenheid krijgt, den maaltijd thuis te gebruiken. Het vallen van een schafttijd van anderhalf uur vóór half vier is dan niet alleen cverbodig, maar practisch nut teloos. De grootste moeilijkheden verlei de de heer Van Male leveren de fili aalhouders- op, die men algemeen wefl aan de bepalingen van het Winkelwerk tijdenbesluit zou willen onttrekken op grond van hun zoogenaamde zelfstandig heid, maar voor wie de beperkende be palingen van den arbeidsduur het meest van noode zijn. Het is geen /eklzaamheid dat filiaalhouders tachtig en meer uren aan hun winkel gebonden zijn en zelden of nooit een vrijen dag, laat staan teen vrijen Zondag hebben. De bepalingen hieromtrent worden nog lang niet nage leefd en het zal heel wat voetfen 'in Ide aarde hebben voor ten aanzien van deze categorie van winkelbedienden het Win- kelwer'ktijdenbesluit ten volle wordt toe gepast. Thans blijkt van hoe groote be- teekenis het zou geweest zijn voor de na koming van het Werktijdenbesluit, in dien tegelijkertijd een winkelsluitingswet was ingevoerd. Dat is' te zeggen, indien de bepalingen van de Winkelsluitingswet van dien nard waren, dat bij nalevmg de zer wet de bepalingen van het Winkel- werktijdenbesluit als het ware vanzelf sprekend gewaarborgd zouden zijn. Een Winkelsluitingswet brengt geen ongelijk heid in de concurrentie, is gemakkelijker dioórvoerbaar en bovendien gemakkelijk te controieeren. In de afgeloopen zes weken zijn bij elkaar tien processen-verba al in het win kelbedrijf opgemaakt. Wij doen dit alleen, mldus de hoofd inspecteur, indien wij de overtuiging héb ben dat de winkeliers de bepalingen niet willen uitvoeren. ENCEPHALITIS EN VACCINATIE. Het gisteren verschenen Januarinummer van de verslagen en Mededeelingen be treffende de Volksgezondheid bevat on der het opschrift „Inenting tegen pokken in het eerste levensjaar" bevat een rap port van de commissie inzake de vac cinatie en daarmee samenhangende on derwerpen over de vraag of het, wen- schelijk is langs officieelen weg, dat is door middel van het staatstoezicht op de volksgezondheid, de vaccinatie tegen de pokken in het eerste levens jaar is aan te raden, waarop reeds her haaldelijk aangedrongen is. De commissie is in meerderheid tot de conclusie gekomen zich verplicht te ach ten de vraag, of het wenschelijk is de in enting in het eerste levensjaar officieel te propagageeren, niet bevestigend te be antwoorden, hoezeer zij ook anders zou willen adviseeren. Ofschoon de commissie zich genood zaakt gevoelt te adviseeren in de tegen woordige omstandigheden geen officieele stappen te doen, acht zij het raadzaam te wijzen op de voordeelen die de vac cinatie op jeugdigen leeftijd aanbiedt en wil die even naar voren brengen. De commissie wijst tevens op het niet onbedenkelijke van massale inentingen zoodra het gevaar eener epidemie te duchten is omdat het dan niet mogelijk is alle omstandigheden, die tijdelijk tegen 't inenten van een bepaalden persoon aan gevoerd kunnen worden in behoorlijke overweging te nemen. Kerkhoflaan 24, YLISSINGEN. Behandelt Uw wasch droog toegesla gen, gemangeld, of geheel opgemaakt, tegen uiterst lage noteering. Inlichtingen betreffende ander gaarne op aanvrage. een en (Ingez. Med} ZEELAND Besmettelijke ziekten, Hel aantal aangegeven* gevallen van 'besmettelijke ziekten over 'de week van 9 tot en met 15 Febr. in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk: Kruiningen 4, St. Maartensdijk 1, Noordgouwe 2, Sas van Gent 1, Vlissingen 1. Diphtheric: Westdorpe 3. In genoemde week werden geen gevallen van encephalitis na inen ting ter kennis van liet staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. MIDDELBURG, BRANDWEERFONDS 7-XH-'29. Het navolgende bedrag werd heden bij Izaak Boasson en Zonen's Bank N.V. ontvangen ten gunste van het Brand weerfonds 7 Dec. 1929 t.w.: f50, A. J. M. F. te Pager Alain, f 3124.63 totaal vo rige opgave. Totaal f 3174.63. Blijkbaar afkomstig van oppositie kant heeft men een o. i. vrij tendentie u:j bericht aan de N.R.Ct. gezonden, waarin o.a. vermeld wordt, dat onze brandweer pas een half uur 11a de alarmeering zou zijn aangekomen en dat zij toen met een straal tot de eerste verdieping kon ko men. Op de onjuistheid van dit bericht behoeven wij niet te wijzen, na de zake lijke mededeelingen in ons nummer van gisteren. Grafisch werk. Bij den heer J. Minderhoud, Laugeburg B 18, staat in de etalage grafisch Werk van Zeeuwsche kunstenaars met voor een groot deel Zeeuwsche onderwerpen, ten toon gesteld. Voor den beminnaar van de grafische kunsten;: dte l'ijnlijuige ets, de forsche houtsnede of lino en de, zoo teere mogelijkheden van schakeering biedende, litho, is het de moeite waard daar eens te gaan zien. Men vindt er, uiteraard verscheiden naar iu|nerlijké rijpheid, naar technisch kunpen en ook naar den aard van het onderwerp, werk dat voor 't meerendeel liet aandachtig beschouwen wèl waard is. In een verge lijkende kritiek zullen we ons ditmaal uit den aard der zaak niet begeven; vermeld zij, dat er werk is van Jan Schonk, mevr. Evers-Keg, Louis Heyinans, mevr. Rut gers van der Loeff-Mielziner, Ten Klooster, Jean Bedoux en Cor van Oei welbekende namen dus. VLISSINGEN. Hedenmorgen heeft de politie met een minim ax een schoorsteenbrand in een perceel in de Kleine Kerkstraat ge- bluscht. WALCHEREN. WESTKAPELLE. Het viisschersvaar- tuig de VI. 26, van schipper De Nooijer, dat Vrijdag 1.1. even benoorden den vuur toren is gestrand, is geheel uit elkaar ge slagen. Tevergeefs heeft de sleepboot getracht het vaartuig nog op te sleepen naar Vlissingen. Heden zijn de aangespoelde en afge haalde stukken van het wrak publiek verkocht, welke slechts enkele gulden» opbracht. Ook de motor, die nog maar. enkele weken in gebruik was, is verloren, zoo- dat de schipper een aanmerkelijke scha de lijdt liet scheepje was 6 jaar in de vaart. ZUID -BEVEL AND WiEMELDiNGE. In de op Maandag ji. .alhier gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Aan de orde zijn de ter vorige (Verga dering aangehouden beschikking op het verzoekschrift van den heer Jojh. Pol derman e.a., om straatverlichting aan den zijweg van den Bierweg. Twee voorstellen tot inwhliging van dit verzoek worden gedaan, een van den heer J. A. Domi- nicus, om den lantaarn., staande voor het perceel van den heer M. Hoogies leger Az. te verplaatsen naai' den ingang van den bedoelden zijweg, en een van den heer P. J. J. Dekker, om bovendien 'n (n euwen lantaarn te plaatsen meer in de richting van den Nieuwendijk. Het voorstel van den heer J. A. Dominicus in stemming gebracht wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Hooge&teger, Smits cn Dekker, dat van den heer Dek ker wordt eveneens aangenomen mét 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Lin de nbergh, A. Dominicus en den Voor zitter. Een v corstel van den heer A. Domi nicus cm oak een lantaarn aan te bren gen aan den Chezeeweg tusschen de per- ceelen van de heeren Lindenbergh en Mieras wordt aangehouden. De heer J. A. Dominicus wijst hierbij op de onge lukkige wijze van plaatsing van een tele foonpaal voor een gaslantaarn in den Chezeeweg. Besuilen wordt aan de vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs de gevraagde vergoeding te verleenen ingevolge art. 101 der L.O.-wet 1920 over 1929. Een verzoek van de Mij. tot uitkëering bij overlijden „Wemeldinge" te Wemej- dinge, cm aanschaffing van gemeentewe ge van een begraaf toestel, om vaststel ling van een tarief voor de bediening van de lijkkoets en voor net begraven en om gelegenheid tot afwikkeling van zaken ten kantore van den Gemeente-ontvanger, wordt op voorstel van B. en W. lafwijzend bescnikt, na breedvoerige besprekingen. Aan de Oranjeboomslraal, hoek Bon zijweg zal een waarschuwingsbord wor den geplaatst op verzoek van de Buurt- vereeniging „De Oranjeboom'." Besloten wordt toe te treden tot den Provincialen Brandweerbond en mede te werken met andere gemeenten tot hét nemen van maatregelen ter voorkoming van brand. B. en W. worden gemachtigd om over te gaan lot aanschaffing van eenige hrandbluschapparaten. Beslcten wordt in te gaan op een ver- zoek van den heer M. Zuijdweg tot aftkioop van erfpachtsrecht, ruftende op het per ceel grond, waarop zijn woning staat. Besloten wordt over te gaan tot on- derliandsche verhuring van 3 perceeltjes tuingrond. Op advies van de Gasc ommissie wordt voorts besloten, gerekend te zijn ingegaan 1 Februari 1930, de gasprijzen te ver lagen. B. en "W. stelen voor hun College le machtigen de inrichting der algemeen© begrïcfpaats zoodanig té wijzigen dat het hek ongeveer geplaatst wordt aan den Zandweg. Voor het aanbrengen van stee- nen palen, waaraan het ijzere hek zal worden bevestigd en het maken van een zijhek, zijn de 'kosten geraamd op f 200. De inrijweg blijft zooals voorheen Het /gevraagde crediet wordt verleend.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1