Iproirinciate Zeeuvesche No, 42 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND Lettergreep voor lettergreep! eenig op de wereld MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentien 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke rege! meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentien" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ot „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent TWEEDE KAMER. Zeer links en matig links over Oost-Indië. Rose, rood en infra-rood, gezegd v.d., s.d. en c.p„ zijn gisteren in de volksver tegenwoordiging aan het woord geweest over dat belangrijke staatkundige pro bleem: de verhouding van Nederland tot Indië. En, elk in zijn soort, zijn de groote mannen aan het woord geweest: Joekes, de ook door politiek andersdenkenden voor 24 karaats aanvaarde v.d. specia list voor Indische zaken, Albarda, de rustige en bekwame leider van de s.d. a.p. en dan last, least: Wijnkoop is ook niet zoo dom, als hij doet. Ten aanzien van het beginsel repe teerde de heer Joekes (v.d.) wat de li beraal Van Kempen ook al zeide: Het doel der bewindvoering moet zijn de bevordering van de geestelijke en stoffelijke welvaart der inheemsche be volking; daarover is men het eens. Al leen: waarom uitsluitend die inheem sche bevolking? Het is o.i. öf onge oorloofd óf huichelachtig, de blanken in Indië buiten beschouwing te laten wat practisch immers toch onzinnig is!) Een politiek van liquidatie of van con solidatie acht spr. onzuiver. Het doel moet zijn: opleiding van bestuurde vol ken tot zelfbeschikking. Verder betoogde de heer Joekes, in tegenstelling met den heer Van Kempen, dat Indië er financieel erg best voor staat: de toestand achtte hij kerngezond. Het militarie budget van 136 millioen, d. i. ruim van het totale ad. 512 mil lioen gulden, achtte spr. te hoog. Toen was de heer Wijnkoop (comm.) aan het woord. Met de den communist kenmerkende bezetenheid van waan- ideeën, soms uit goede, soms uit slechte harten, maar altijd uit beperkheid of be krompenheid van blik voortvloeiende, heeft hij een dreunende redevoering ge houden, ter „bevrijding van Indonesië"; de klap op dit communistische eenmans- vUurpijltje feitelijk een tweeklapper waren moties tot„terugtrekking der militaire bezetting" en afschaf fing van allerlei barbaarschheden. Edoch: de klappers ontploften niet, aangezien deze moties zelfs door den opposanten mede-communist niet beleefdheidshalve ondersteund werden en dus gingen ze in de prulletnand. Zou de heer Lou de Visser soms zelf op nóg krasser moties zitten te broeden? De heer Albarda (s.d.) stond tusschen de beide voorgaande sprekers in, aan den kant des heeren Joekes. Spr. ving aan met te betoogen, dat beginselen en doeleinden der koloniale politiek van jaar tot jaar een voornamere plaats in nemen in de discussies. Het is thans een vraagstuk van behoud of afschaffing der koloniën geworden; koloniën zijn be twiste gebieden geworden. Het zijn aldus deze spr. de bevolkingen zelve, welke die gebieden aan de overheer- schende machten betwisten, zij zijn aan geraakt door de begeerte naar vrijheid, zij zqn gekomen tot nationaal besef en geloof in eigen toekomst, zoo zeide spr .Wij gelooven dat alles nog maar zoo nlet, en, al zal de heer Albarda stellig meenen, wat hij zegt we zijn er niet temin van overtuigd, dat het boven staande meer een fraaie zinswending uit tef- Eu vo°rdracht is, van de wer kelijkheid. De begeerte naar vrijheid en het nationaal besef van den inlander daar weten we nog niet zooveel van, zoolang van de heffe des volks sprake is, en, in gemoede: denkt men werkelijk dat de ontwikkelde en verstandige In landers slechts vrijheid begeeren en ze nog niet bezitten? Kom kom' Dat weten we toch wel beter. En wanneer ten slotte de heer Albarda zegt, „dat hij ertoe neigt aan te nemen, dat Neder land niet behoort tot de landen met het slechtste koloniale bewind", dan zouden we willen zeggen: kan dat niet wat rui- *e™jker geformuleerd worden? Tenslotte heeft de heer Albarda een neet aardig en aannemelijk betoogje over su jee ïeve en objectieve voorwaarden ;a?ï "i voor een zelfstandig Indo nesië gehouden, wat hierop neer kwam: in theorie heb jullie recht op zelfstan digheid, maar m de practijk zal het niet gaan nog; DE REGEERING EN DE VOGELBE SCHERMING. Het vraagstuk van de vogelbescherming van inheemsche en trekvogels in zijn ge heel maakt, naar in de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer betreffend de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw wordt medegedeeld, thans nog een onderwerp van studie uit. Het ligt in de bedoeling over te gaan tot uitroeiing van aalscholvers, doch po gingen in het werk te stellen, het aan tal dezer vogels te beperken, teneinde de groote schade, die zij inderdaad on der den vischstand aanrichten, tegen te gaan. ONDERSCHEIDING. Naai- aanleiding van de Haagsche con ferentie heeft de Koningin o.a. benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nasr sau, dr. M. van Blankenstein, de beken de ster-correspondent van de N. Rott. Crt., secretaris-generaal van de commis sie van ontvangst van vreemde journa listen voor de conferentie van 's-Graven- hage 19291930. STEUN AAN OUD-GEPENSIONNEER- DEN. Een wetsontwerp, oeoogende uitvoe ring te geven aan het voornemen de nor men, waarnaar steun verleend wordL aan oud-gepensïonneerden, in een algemeen nen maatregel van bestuur op te nemen, heeft naar in de Mem. van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de be grooting van Financiën wordt gezegd, het departement van den Minister verlaten DE PAPEGAAIENZIEKTE. Naar aanleiding van een verklaring van den directeur van den Geneeskun digen Dienst te Amsterdam, dr. Ileijer- mans, in een vergadering, van de Gezond heidscommissie aldaar, als zou achteraf gebleken zijn, dat zich ook tè Breda ge vallen van papegaaienziekte hebben voor gedaan, deelde de directeur van den Ge neeskundigen Dienst te Breda, dr. van Kranendonk Duffel, desgevraagd mede, dat zich daar twee gevallen hebben voorgedaan, die wijzen in de richting der gevreesde ziekte, doch na zeer ern stig onderzoek kon de diagnose nog niet worden vastgesteld. Een der patiënten is intusschen overleden aan zware long ontsteking met verschijnselen van para- typhus. Intusschen gaf dr. van Kranen donk Duffel de verzekering, dat de Ge neeskundige Dienst in samenwerking mét de autoriteiten met het gevaar rekening houdt en in dezen diligent blijft en dat vooralsnog geen rede voor ongerustheid bestaat. NEDERLAND EN DUITSCHLAND. Het Tweede-Kamerlid de heer Kor- tenhorst heeft aan de minister van Arbeid, H. en N„ en van Buitenl. Zaken de volgende vragen gesteld: Kunnen de ministers mededeelen. welk resultaat de stappen der Nederlandsche Regeering hebben gehad ten aanzien van de aanvulling van het verdragstarief door verlaging der Duitsche invoerrechten op de in 2 van het Protocol, behoorend bij het tusschen Nederland en Duitsch- land op 26 Nov. 1925 gesloten Douane- en Credietverdrag, genoemde artikel? Verwezen wordt naar het antwoord der Regeering, dd 4 Maart 1929, op schrifte lijk gestelde vragen ter zake dd. 8 Febr. 1929.) Kunnen de ministers mededeelen, of aan de Nederlandsche Regeering rechts middelen ten dienste staan om in het be zit te komen van haar rechtmatige aan spraken? Kunnen de ministers mededeeling doen over den stand der onderhandelingen met Duitschland, ten aanzien van de ver hooging van het uitvoerquantum voor steenkolen? POSTVERVOER NAAR HET NOOR DEN DES LANDS. In verband met de plannen om de stre ken des lands, welke al te veel uit het centrum zijn gelegen aan betere postver bindingen te helpen zijn eenige ambte naren der Posterijen naar Antwerpen ge weest, ten einde daar besprekingen te houden over een proefneming met een nachtelijken autodienst voor postvervoer naar het noorden van het land, welke dienst intusschen niet in eigen beheer zou komen. Naar de Maasbode thans verneemt gaan deze plannen niet door, omdat de onderhandelingen met de Nederlandsche Spoorwegen over het inleggen van nacht treinen voor postvervoer (vroeger zijn Wie met de weenenden kan weenen, moet nog leeren blijde te zijn met de blijden. zij ook reeds gevoerd, maar zonder suc ces gebleven) zijn heropend. De zaak is weliswaar nog in studie, maar de perspectieven zijn op het moment gun stiger dan vroeger. Wanneer een overeenkomst tot stand komt, zal zij echter niet vóór het na jaar (Winterdienst 19301931) in wer king kunnen treden, Het postvervoer met nachttreinen zal dan niet voor een enkel gedeelte van het land worden ingevoerd, maar zooveel mogelijk voor alle uithoeken van het land Worden ingevoerd, maar zooveel mogelijk voor alle uithoeken van het land waar thans de avondpost in de twee de of middagbestelling wordt opgenomen. Het Hoofdbestuur der P. T. T. geeft de voorkeur aan het nachtelijk vervoer per spoor boven dat per auto, omdat het autovervoer minder snel is wegens het rijden des nachts lanis minder goede we gen en door beboujflfcle kommen en om dat het minder b'ednjfszeker is, GRENSWIJZTGINGSPLANNEN VAN N. BRABANTSCHE GEMEENTEN. Ged. Sfaten van N, Brabant hebben aan de- gemeentebesturen van Ouden- boscH, Hoeven, Etten-Leur en Sprundel bericht, dat zij de voorontwerp van wet overwegen: a) tot vereeniging van het tot de ge meente Rucphen c.a. behoorende deel van het gehucht Sint Willebrord met de gemeente Etten. b) tot vereeniging van het zuid-westelijk deel der gemeente Hoeven (Bosschenhoofd) met de gemeen te Rucphen c.a.; c) tot vereeniging van het noordelijk deel der gemeente Hoe ven (St, Maartenspo'der en Hoevensche Beemden) met de gemeente Ouden bosch; d) tot vereeniging van het over blijvend deel der gemeente Hoeven met de gemeente Etten c.a. Ged. Staten vragen het oordeel der ge meenten vóór 1 Maart a.s. Deze kennisgeving van Ged, Staten heeft grooten ophef gemaakt. Tot he den toch was er alleen sprake van de opheffing der noodlijdende gemeente Rucphen terwijl per saldo allen de ophef fing van Hoeven blijkbaar overwogen is. Het gemeentebestuur van Hoeven heeft direct na ontvangst van deze ken nisgeving vergaderd en een rapport op gesteld om te protesteeren tegen dit plan van Ged. Staten. In dit rapport constateeren B. en W. dat Hoeven ge bruikt wordt om Rucphen op dreef te helpen, terwijl Rucphen zelf best de mid delen daartoe uit eigen gemeente kan ha len, wanneer daartoe slechts ernstige po gingen in 't werk gesteld worden. Hoeven wil volgaarne medewerken om de gerezen moeilijkheden uit den weg te ruimen, doch wenscht toch niet het kind van de rekening te worden. Ook in de gehuchten Bosschenhoofd en Zegge is een beweging aan den gang te gen de voorgenomen samenvoeging de zer gehuchten in hun geheel bij Rucphen en vóór aansluiting bij Oudenbosch. Een adres in dien geest circuleert onder de bewoners. DE VEILIGHEID LANGS DE KUST. In opdracht van het ministerie van De fensie zal, naar het Hbld. meldt, een film worden gemaakt van onze veiligheids maatregelen langs de kust; o. m. zullen worden gefilmd de vuurschepen, beba- kening langs en vuurtorens etc, op on ze kust, alsmede de verschillende draad- looze en peilstations, benevens het red dingswezen. De film zal op de wereld tentoonstelling te Antwerpen worden a 1* gedraaid. ZEELAND ACQUISITIE VOOR P. T. T. Het staatsbedrijf der Posterijen, Te legrafie en Telefonie streeft er naar, steeds opnieuw de bewijzen te leveren, dat het geen overheidsdienst, doch een zakelijk bedrijf wil zijn, met commerci- eeïe methoden van zakendoen, zooals dat in de bedrijfswereld ook te doen ge bruikelijk is, of behoort te zijn. Met een nieuw onderdeel van dit staatsbedrijf heeft Zeeland's hoofdstad ditmaal het eerst kennis gemaakt: d e acquisitie. O. i. volkomen terecht gaat een, op de bekende service-basis zijn bedrijfspoli- tiek baseerende zaak, van de gedachte uit, dat zijn klantentoename bevorderd moet worden, door eerlijke voorlichting. Tot dat doel heeft het hoofdbestuur der P. T. T. een ambtenaar belast met ac quisitie vbor het bedrijf; deze heeft tot taak het aantal gebruikers van dat trio P. T. T. zoo groot mogelijk te doen worden. Is dat wel noodig? Stellig. Wie kent volledig de mogelijk heden, welke P. T. T. ons biedt? Wie weet precies wat men allemaal „met post, telegraaf en telefoon kan doen?" Niet iedereen heeft tijd of lust, den P. T. T.- gids door te lezen en te bestudeeren; op de in het gewone bedrijf gebruike lijke wijze gaat ons staatsbedrijf dat nu alom in den lande, door persoonlijk con tact, bekend maken. De daarvoor aange wezen ambtenaar(en) zullen besprekin gen houden, hier met den enkeling, daar voor een vereeniging, zij zullen als het ware étaleeren wat er allemaal bij den P. T. 1.-dienst te krijgen is, zij zullen u er op wijzen, hoeveel gemak ge als partikulier en als klein-, middelmatig- of grootzakenman van de P. T. T. kunt hebben, en ze zullen u ook wenken ge ven, hoe ge zelf, door het voorkomen van onhandigheden, door het voldoen aan eenvoudige en logische verzoeken van den P. T. T.-dienst, de vlotte afdoe ning van zaken bevorderen kunt. Kortom: het acquisitiewerk wil een van de schakels zijn, die het bedrijf van de oude Tante Pos overschakelen op den nieuwen tijd, waarin de jonge, kwieke neef P. T. T. de leiding met vaste hand voert. De coöperatieve suikerfabriek „Zeeland" Naar wij vernemen ligt het ontwerp- koopeonlract, dat is opgemaakt voor 't geval dat de algemeeiïe vergadering zich vereenigt met het voorstel tot ver koop van de fabriek enz. bij de bestuurs leden voor de leden ter inzage. Het schijnt niet makkelijk te gaan afgeheele toestemming tc verkrijgen van het de- parlemenL van financiën inzake over dracht van het erfpachtsterrein, waar op de fabriek staat. MIDDELBURG. Gisteravond bij de tweede opvoe ring van de revue-operette Rose Marie, was het in het Schuttershof niet zoo druk als Maandag, maar ook nu kon vooral op de tweede en derde rangen van een goed bezette zaal worden ge sproken. De aanwezigen genoten ook nu weer volop van hetgeen geboden werd en toonden dit door herhaald luid applaus. WALCHEREN. ARNEiMUIDEN. Maandag j.l. werd al hier de gewone jaarlijksche ledenver gadering van de Cioöperatieve Boeren leenbank gehouden. Blijkens mededeeling van den Voor zitter bedrceg het aantal leden der bank thans 58. Het aantal in omloop zijnde Spaarbankboekjes bedraagt 125 en' het getal loopende rekeningen 40. Volgens de rekening was in 1929 aan spaargelden f 93156 ontvangen en f80238 terugbetaald. Volgens de balans was- op 1 Januari 1930 aan voorschotten uitgegeten f 25513 en in loopende rekening f 23783. terwijl aan Spaargelden bij de Bank gedepo neerd wais f 55734 en aan deposito's in loopende rekening f 17383. Tot bestuurslid werd herkozen de heer C. Mesu te Nieuw en St. Joosland en tot lid van den Raad van Toezicht de heer B. Franse te Arnemuiden. Als plaatsvervangende bestuursleden werden eveneens herkozen de heeren Adr. Cor- nelisse te Arnemuiden en Joh. Crucq Fz. te Nieuw- en St. Joosland. De rente voor inlagen in de spaarbank bedraagt 3.6 pCt. OOS IKAPELLE. Gistermorgen sloegen een tweetal paarden van den landbouwer J. de K. alhier, bespannen voor een boe renwagen, op hol, juist bij het aangaan der scholen. Gelukkig konden de vele spelende kinderen gewaarschuwd wor den om tijdig een' goed heenkomen te zoeken, zoodat geen persoonlijke onge lukken plaats hadden. De materieele schade is "nogal vrij aanzienlijk, daar de paarden niet tot staan kwamen, voordat de wagen tegen een huis botste en de draaiboom door de ruiten van de woning van J. K. binnen drong. ZUID-BEYELAND. HEINKENSZAND. Maandagavond hield de Werkmansbond „Vreest God, eert den Aldus, zoo nauwkeurig en duidelijk mogelijk moet U Aspirin vragen. Het is niet voldoende "een tabletje" of "een middel tegen hoofdpijn" enz. te verlangen, want dit leidt vaak tot onaan gename vergissingen. Natuurlijk moet II dan ook letten op tie onbedrbgelijke kenmerken der echte Asp'.rin-Tabletlen: origineele ver pakking met het BAYER-kruis en den oranje band. Alleen dan heeft U de voile zekerheid, de echte Aspirin- Tabletfen te ontvangen, welke bij alle verkoudheidsziekfen, rheumatiek, hoofd-en kiespijn_ enz. onmisbaar zijn. (Ingaz. Med.) Koning" een algemeene vergadering in verband met de ziektewet. Op verzoek was tegenwoordig de burgemeester, die een- en apder verduidelijkte wat de ziek tewet betreft ten opzichte der vereeni ging. Op voorstel van den-penningmees ter werd besloten de vereeniging te ont binden en de bezittingen der vereeniging onderling te verdeelen. WAARDE. 'Boen de dijkwerker O. S., alhier, die met eenige andere dijkwer kers aan den Scheldcdijk' bezig was om perkoenpalen tusschen de sleenen uit te trekken, kreeg 'n ijzeren werktuig zoo danig tegen zijn rechterbeen, dat het onderbeen bleek gebroken te zijn. Op advies van dokter A. Nieuwenhuyse werd O. S vervolgens naar het zieken huis te Gnes gebracht. THOLEN. Z, B. Goedhart, f OUD-VOSSEMEER. De heer Z. B. Goedhart, hoofd der school met den Bij bel' alhier, is Dinsdagmorgen in het Al gemeen Burgerlijk Gasthuis te Tholen overleden. Hij bereikte den leeftijd van 52 jaren en was sedert de stichting van genoemde school in 1903 hoofd er van, zoodat het vorige jaar het 25-jarig jubi leum werd gevierd, gelijktijdig met de herdenking van het 25-jarig bestaan der school. De overledene heeft tal van jon gelui opgeleid voor het examen voor kommies bij de belastingen enz. Hij gaf nu nog aan 21 jongelieden uit verschil lende plaatsen van het eiland en zelfs uit Noord-Brabant privaatlessen voor der gelijke examens. Hij vervulde ook een reeks van jaren de functie van secre taris van de commissie tot wering van schoolverzuim, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D, Raad van Sas van Gent De raad dezer gemeente kwam dezer dagen in openbare zitting bijeen. De parkarchitect, de heer de Wilde uit.Gent was daarbij aanwezig. Uit er kentelijkheid voor de in dc oorlogsja ren genoten gastvrijheid in Holland, ver leent hij zijn medewerking lot hel park geheel belangeloos. Thans had hij 'n ont werp vervaardigd, waarbij de aanleg van het park op f 3980 zou komen, waarvan f 1000 kon worden besleed aan werk verschaffing. Dit vond, als gemeld, de raad goed en hij fiatteerde ook de geld- leening van dat bedrag. Over de muziek- kiosk, die niet in dien pr^ijs is begrepen, zal nog wel eens worden gepraat. Van het pad der bloemen, planten en boomen', geraakte men in de Zandstraat- sche schoolkwestie verward. De voor zitter raadde den heeren om de open bare school aan het R. K. kerkbestuur over te geven; daar alle daarvoor be- noodigde stukken wettelijk conform wa ren- bevonden; hij yreesde, wanneer de raad niet toestemde, het kerkbestuur en gemeente op een doornig pad zouden komen De raad echter dacht er anders over Deze wil de openb. school in de

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1