provinciale ifeetuusdte n Onduldbare dwang Na 41 DINSDAG 18 FEBRUARI 1930 173e Jaargang DSt nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD DE PAPEGAAIENZIEKTE. BINNENLAND N.V, Kent U reeds onze wasch, berekent per Kilo? DR000 TOE 25 et, PERS OPMAAK 30 et. MAHSEL-0PMAAK 35 et Geootb Markt (J i2 Tel. 301 MIDDELBURG. UwvoSIe vertrouwen Tabletten MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot. niet meer dan 5 regelt opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Het schijnt toch wel bizonder moeilijk te zijn, in het bedrijfsleven rekening te houden met dien goedigen, zich alles la tende aanleunenden, factor: de klant of consument. Men vraagt zich wel eens af, of het misschien de bedoeling is, hem heelemaal uit te schakelen? Als dat kip petje eenmaal geslacht is, dan kan het weliswaar geen gouden of zilveren eie ren meer leggen maar wie dan leeft, dan zorgt, niet waar? Ditmaal geeft de minister van arbeid, handel en nijverheid blijk, ook al weinig rekening met dien consument te willen houden. Het gaat hier om den rooker zooals men zal toegeven dus: om een zéér groot gedeelte van mannelijk Ne derland, van den langebroek leeftijd af tot den ouden man, die in zijn pijpjen ka naster een onschuldig genoegen en ver aangenaming van zijn levensavond vindt. Men pleegt namelijk zijn rookmateriaal gewoonlijk en voor het overgrootste deel in tabakswinkels te koopen. En de wets ontwerpen inzake winkelsluiting en Zon dags-sluiting voorzien ook in een ge dwongen sluiting van deze tabakswin kels. Evenwel: in de koffiehuizen en der gelijke v/orden, ten gerieve van de be zoekers, ook wel sigaren, sigaretten en een enkel pakje pijptabak verkocht. Wanneer nu de winkels, zij het dan door overheidsdwang, gesloten zijn, dan zou dus voor den enkelen rooker, die toeval lig zonder tabak is, de mogelijkheid be staan, zich in een koffiehuis of sociëteit van een paar sigaren of sigaretten te voorzien. Maar: dat méig niet! Althans: het bestuur van den Nederlandschen Bond van sigarenwinkeliers-vereenigin- gen heeft van den minister van arbeid, handel en nijverh. bericht ontvangen, dat hij bij de verdediging der wetsontwerpen inzake de winkelsluiting en Zondagsslui ting, absoluut zal vasthouden aan zijn voornemen, den verkoop van tabaksfa brikaten, tijdens de gedwongen sluitings uren van de sigarenwinkels, in café's en dergelijke gelegenheden te verbieden! Dat is toch op geen goede gronden te verdedigen? Want indien, in die sluitingsuren, wer kelijk een enorme behoefte aan tabak in zijn verschillende vormen zou bestaan, dan is die sluiting onlogisch en, mocht zij er toch komen, dan is het in elk geval eenvoudig onduldbaar, die be hoefte den kop te willen indrukken, lou ter ten voordeele der sigarenwinkeliers! En is, wat wij eerder meenen te mogen aannemen, die behoefte gering een ieder koopt toch als regel en bij voor keur zijn gewone voorraad rookerij bij zijn vasten en ter zake kundigen winke- lier dan is het al evenzeer een niet te motiveeren plagerij, den consument te beletten een rookertje te koopën, waar het nog te krijgen is! Het een als het ander is een vorm van ondulbare dwang! gevolg geldverspilling en het dalen van het peil der uitzendingen. Men meende, dat Set wel noodig zou blijken, in de wet nadere regelingen te maken, waardoor de omroeporganisaties zouden worden genoopt tot samenwerking. Gevraagd werd naar het standpunt de? regeering. In een rede, die dr. Heyermans gister avond voor de Gezondheidscommissie te Amsterdam over de papegaaienziekte heeft gehouden, heeft hij o.a. gezegd, dat zich behalve te Amsterdam ook een geval in Den Haag en een in Breda heeft voorgedaan. Spr. achtte ter bestrijding van de zieki te quarantaine voldoende en een invoer verbod van papegaaien niet noodzakelijk. Van mensch op mensch is de ziekte niet besmettelijk. (Zooals men gister heeft kunnen lezen acht een ander medicus de overbrenging van mensch op mensch niet onmo- Jijk. Red.) Dr. A. R. ZIMMERMAN. Naar de N, Rotterd. Crt, verneemt, zal dr. A. R. Zimmerman 1 Maart per s.s. Nieuw Amsterdam van de Holland-Ame- rikalijn van New York naar Nederland terugkeeren. DE RADIO-PUZZLE. Blijkens t voorloopig verslag der Eer ste Kamer over de Postbegrooting ga ve. verscheidene leden den wensch te kennen om te worden ingelicht, hoe het .staat met den radio-omroep. De Radin- raad is blijkbaar niet tot een meerder- heidsadvies kunnen komen. De reden daarvan ligt, naar deze leden meenden, in de samenstelling van dit college. Van andere zijde werd twijfel uitge sproken of men met de bestaande radio- wet wel tot een bevredigende oplossing zal kunnen komen. Welke beginselen bij ufi rrd,?elin£ van den zendtijd „naar bil lijkheid moeten gelden, is niet bepaald. Men achtte samenwerking tusschen de omroeporganisaties uiterst gewenscht, zoo met onontbeerlijk. Aan de verschil lende geestesstroomingen behoort zéker zooveel mogelijk gelegenheid te worden gegeven, zich te uiten, maar er zijn on getwijfeld gebieden, waar geen reden is voor splitsing. Deze splitsing heeft tot ■1 i» it De wasschen behoeven niet gemerkt te zijn i o«e.z. ZEE L AND De heer I. "VV;. Bliek, thans admi nistrateur, herdacht gisteren den dag waarop hij voor 25 jaar in het Gasthuis/ in dienst trad. Het was te begrijpen,, dat het hem, om wien een belangrijk deel van het niet medisch en verplegend deel van den ziekenhuisarbeid draait, niet aan belangstelling op dezen dag zou ont breken. Het bestuur der Godshuizen heeft den ijverigen ambtenaar des middags gecom plimenteerd en een blijvend "éouvernir aan in den vorm van een salarisverhoo- ging. Daarnaast werden bloemen gevoegd, bij de vele anderen, die de jubilaris' mocht ontvangen. De directrice, het verplegend perso neel en ook zij, die werkzaam zijp in apotheek en laboratorium, en evenmin de staf van doktoren bleven achter in het brengen van hulde aan dten heer Bliek met zijn zilveren feest. De finma Ch. L. Dert uit Vlissingleu hield gisteren in het Restaurant „Cen traal van den heer Piet Mulder, een de monstratie met een drietal groote gra mophone's voorzien van versterkers. Vooral de grootste kwam ons voor groolere zalen en ontspanningsavonden zeer passend w>or, een tweede voor klei nere ruimten, de derde een Columba, zal vooral in particuliere woningen als saicn-toestel goede diensten kunnen doen. De instrumenten kunnen van verschillen de versterkingen worden voorzien en ge bouwd worden naar de ruimte, waar voor zij bestemd zijn. Het geluid was zuiver en goed. Reeds enkele der toestellen zijn door de fir ma in café's en dergelijke geplaatst. Rose Marie, Er moet eens aan zeker diner een he vig verschil van meening zijn ontstaan over de vraag, of de hoofdschotel vleesch dan wel visch was. Tenslotte werd de op perkok voor den vierschaar der etenden gedaagd en die zei: „wel heeren, 'tben- ne kalfslappies, die met zalm tot 'n soor tement blinde-vinkies gemaakt zijn, maar hoofdzaak is: of 't lekker smaakt, nie- waar?" Zoo kon men gisteravond in 't Schut tershof, waar het gezelschap Schakels en Gosschalk „Rose Marie" opvoerde, ook wel eens zich afvragen: is 't nu een revue, of een operette? Maar tenslotte blijkt de chef-kok op het menu het kindje zijn waren naam gegeven te hebben: 't is een revue-operette! Accoord dus. En of het goed smaakt? Wel zeker, voor treffelijk! Vlotte medolietjes, goed gespeeld, ac teurs en actrices die hun vak verstaan, Waardeering dient bescheiden te maken en een prikkel tot steeds grooter inspanning te zijn. met goede stemmen en voldoende er varing in de lachverwekkingstechniek Herman de geweldige was vaak heel verdienstelijk een aantal balletmeis kes dat, onder aanvoering van de Indiaan- sche Wanda aardige dansen uitvoerde, waarvan de totempaal-dans gememo reerd zij, verscheidene fraaie costumes en geschikte décors, daar valt met elkaar wel wat van te maken. En de knappe sergeant Malone, de brave goudzoeker Jim Keynon, Geweldige Herman met z'n leuke snuit en z'n „hupkatootje", de knappe Jane uit bet cafétje en de jeug dige Rose Marie ze hébben er met el kaar heel wat leuks van gemaakt. De zaal was vol en 't was halftwaalf, eer 't uit was, maar men was zéér vol daan. Alleen: wie weet het adres van een goede kousenwinkel voor de balletgirls? Zij het dan niet vanwege de ethica, dan toch voor de aesthetica! Feestavond van M. T. V, In de keurig versierde benedenzaal van de Eendracht had gisterenavond een feestavond plaats van de M, T. V., in ver band met de onlangs gehouden 10e na tionale tentoonstelling van konijnen en pluimvee. De voorzitter der feestcommis sie, de heer W. Joziasse, uitte zijn vreug de, dat de zaal tot in alle hoeken gevuld was, herinnerde aan de oprichting der Vereeniging op 10 Januari 1922, en zei- de, dat thans vier vereenigingen zijn aan gesloten, namelijk de afdeeling der V. P, Z de vereeniging Nut en Sport, de Post- duivenvereeniging Zelandia en de Pluim- veevereeniging Middelburg en Omstre ken, Spreker hoopte nog eens, dat de Vleeschhal als tentoonstellingszaal kan worden behouden en wees er op, dat Middelburg met 2100 bezoekers een zeer goed figuur heeft gemaakt, waar de Haag- sche tentoonstelling met 10 maal meer inzendingen en een veel grootere bevol king 9000 bezoekers bad te boeken. Dank bracht spr. aan den heer Van den Boudt, secretaris der feestcommissie, die alles ineenzette, aan de vereenigin gen, die het feest financieel mogelijk maakten, en aan den heer Gabriëlse, voor de versiering der zaal, aan het duo Van Noordt uit Den Haag, en den Jesayes- Jazzband, die hun medewerking ver leenden. De heer J. L. Wigard, stelde de vraag of er reden is tot feestvieren. Hij meen de zeker van wel, gezien de steeds be slaande en prettige samenwerking. De beste hulde aan de feestcommissie zal zijn bet. prettig feestvieren. Hierna werd het feest ingezet, en werd volop genoten van muziek, voor- dracb' en dansen. De muziek was, zooals we dat van den heer Jesayes en zijn partners gewoon zijn, dus goed. De nummers, die het duo Van Noordt ten beste gaf, deden dit duo ook nu weer kennen als een der beste in dit genre. O. a. hun Loflied op Zeeland, aange vuld met een couplet op den December- brand, moet worden genoemd, waarmede de andere nummers met pakkende, mede te zingen refreinen, niet worden achter gesteld. De heer Van den Boudt had een twee tal liederen „De kleine veeteelt" en het „M. T. V. lied" voor deze gelegenheid vervaardigd op bekende melodiën en de ze waren zeker geschikt om de vroolijke stemming te verhoogen. De feestcommissie kan met voldoening op haar voorbereidenden arbeid en den avond terugzien. VLISSINGEN- Scheepsbeslag. Door een deurwaarder is op de reede le Vlissingen beslag gelegd op bet van Antwerpen komende Duitsche stoom schip ,;Claxis" toebehoorende aan een Hamburgsche reederij, welk schip op 16 Januari II. op de Schelde in aanvaring is geweest met het stoomschip „Tisna- ren" van de Zweedsche reederij Trans- atlanticv gevestigd te Gotenburg, welk laatst genoemd schip daarbij belangrij ke schade opliep. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Zondagavond [red in de Geref. kerk alhier voor de stichting Vrederust, afdeeling Arnemuiden als spreker op, dis. A. de Voogd uit Vlis singen. i ZUID-BEVELAND. GOFS. Door wijlen mejj. L. W. Boo ne is f '1000 gelegateerd voor een raam in de Ned. Herv. Kerk alhier. De Rijksweg. Zcchlljes aan komt er een einde aan den onhoudbaren toestand van den hoofdweg voor doorgaand verkeer in "het Oosten van Zuid-Beveland. Een stap in de goede richting was het gisteren voor het verkeer openstellen van. het tweede wegvak van den nieuwen Rijksweg, het deei dus, dat Rilland-Bath en Krahben- dijke verbindt. Gaslevering aan de dorpen. Wij lezen in de Goesche Courant: Zooals bekend hebben de besturen van de gemeenten, gelegen in de Zeeuwsche middengroep, onlangs aan het advies- en organisatiebureau van de vereeniging van Ned. gemeenten opgedragen haar van ad vies te dienen inzake de voorzienig van de gemeenten van gas vanuit een gascen- trale. We vernemen dat van deze centra le gasvoorziening wel niets komen zal, daar o.a. de Vlissingsche gasfabriek (men zegt ook de Middelburgsche) niets voor centralisatie in deze gevoelt. Het bureau der Ned, gemeenten heeft bij de bestudeering van het vraagstuk der centrale voorziening ook de aandacht ge wijd aan de gasvoorziening van de dor pen, behoorende tot de Z.-Bevelandsche gascentrale „Oost-einde" te Krabben- dijke. De vereeniging is daarbij tot de conclusie gekomen dat deze gemeenten, evenals Kapelle het best uit Goes van gas kunnen worden bediend. In verband hiermede en met het feit, dat de onder handelingen met Kapelle hoogstwaar schijnlijk dezer dagen tot een goed einde zullen leiden, hebben B. en W. van Goes aan de gas-centrale „Oosteinde" voor stellen tot levering van gas gedaan. We vernemen, dat deze voorstellen heel wat aanlokkelijker zijn dan het vroeger voorstel ter zake, en dat de kans op aanneming daarvan vrij groot is, daar de gasfabriek „Oost-einde", zoo zij niet in dit plan treedt in de naaste toekomst voor een aanzienlijke uitbreiding komt te staan. De voorstellen aan de centrale „Oost einde" berusten op dezelfde basis als de overeenkomsten met Kloetinge, Katten- dijke en als het voorstel aan Kapelle. De oplossing van de moeilijkheden in zake de gasvoorzienig van Zuid-Beve land, zoover zij thans door Goes aan de hand wordt gedaan lijkt ons wel de meest practische en de meest aannemelijke. Vooral nu de centrale gasvoorziening van de middengroep zoo goed als van de baan is. In het voostel aan „Oosteinde" is evenwel nog rekening gehouden met de mogelijkheid dat vroeg of laat deze cen trale voorziening nog eens aan de orde zal worden gesteld, hetgeen blijkt uit de voorschriften inzake de afmetingen der gasbuizen. Tot zoover de Goesche Crt. Naar wij vernemen, is het inderdaad juist, dat Middelburg niet voor deze cen trale gaslevering is, minder omdat men „er niet voor gevoelt", dan wel omdat, op grond der cijfers, zoodanige centrale gaslevering vooralsnog niet voordeeliger geacht wordt te zijn- voorzoover dat dan ons debiet betreft. De bovenstaande op lossing wordt dan ook dezerzijds wel de meest wenschelijke geacht. KRUININGEN. In de Maandag gehou den vergadering van den gemeenteraad werd het nieuwe raadslid de heer J. Witte, door den voorzitter geinsltalleerd. Met a. st. werd aan de Bijz. R.-K. '.school te Hansweert en aan de Bijz. Ger. school te Oostdijk een voorschot verstrekt volgens art. 101 L. O. wel 1920 resp. 'vat?" f87848 en f350. Alsnu kwam in behandeling "het voor- istel van B. en W. tot aankoop van de halve sloot Oostelijk van het eindje de Rondte. Met a. st. werd alzoo besloten. De heer v. Hootegem onthoudt zich, als in direct belanghebbende van stemming. Tot rioleering van het Eindje in de Rondte werd met dezelfde stemmen be- plofen. Het voorstel tot rioleering, bestrating' en tegeltrottoirs van de Snellemarkt -kwam1 nu in bespreking en werd met 8 tegen 1 stem (Minnaar) a anger «men. Het laatste voorstel tot het aanleggen van een tegeltrottoir in de Schoolstraat en het bestraten van een voetpad en ivêr be teren der rioolputtem in de Lange kuntU de Istizin-Tabfetten (de bekende laxeer-ta- bleifen) schenken, want zij zijn evenzeer als de we reldberoemde Aspirin- Tabietten, een Bayer-produ ct. Daardoor heeft U den waarborg, een beproefd, volkomen onschadelijk en daarbij toch aange naam en prompt werkend laxeermiddel te bezitten. sti z i (BAYER) B?j apothekers en drogisten verkrijgbaar. fing. Medb Geer le Hansweert werd m. a. st. aange nomen. Besloten werd voor. dit alles geen lee- ning aan te gaan, doch de kosten, f 5320, te vinden uit het goed slot der rekening over 1928. Bij de rondvraag zag de heer Burkink gaarne dat voor de raadsleden van Hans weert een auto reed voor het bezoeken der 'vergadering. De voorzitter zal deze zaak bij B. en W. ter sprake brengen. De heer Sinke roert het gasverbruik aan, waaraan door bijna allo leden wordt deelgenomen aan de verschillende klach ten welke te hooren zijn over defeen dienst. De voorzitter zal de zaak nogmaals ter sprake brengen bij de gaseommissie. NOORD-BEVELAND. COLIJNSPLAAT. Het zoontje van J. K. had in de schuur van den landbou wer T. alhier het ongeluk met de hand in een stroomolen te geraken. Twee vin gers der linkerhand werden gedeeltelijk afgesneden. Gemeenteraad van Colijnsplaat. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad waren alle leden aanwezig. De voorzitter wenschte den leden alles goeds toe. De heer De Pree dankte namens den raad den burge meester voor zijn wenschen en brengt hem wederkeerig de beste wenschen over Naar aanleiding van een door den raad gedaan verzoek om wijziging van de dienstregeling van den veerdienst Kort- geneWolfaartsdijk, is bericht ontvan gen, dat het niet gewenscht is, in een loopende dienstregeling verandering aan te brengen. Bij de vaststelling van een nieuwe regeling zullen de wenschen over wogen worden. Er wordt met dgemeene stemmen be sloten adhaesie +e betuigen aan het be kende schrijven uit Hoorn, betreffende afschaffing der classificatie. Eveneens wordt besloten tot toetreding tot den Provincialen Brandweerbond. Van den heer A. Verburg Cz. was be richt ingekomen dat hij ontslag neemt als lid van den raad. De voorzitter zegt, dat het besluit van den heer Ver burg hem leed doet en dat hij hem tij dens zijn raadslidmaatschap heeft leeren kennen als een eenvoudig en rondbor stig man, wiens adviezen steeds op prijs werden gesteld. De heer Haringman, wet houder, sluit zich hierbij volkomen aan. Het kohier hondenbelasting 1930 werd vastgesteld tot een bedrag van 263 voor 71 honden. Een voorstel van B. en W. om met de a.s. kermis enkele gedeelten van de openbare straat aan het verkeer te ont trekken, werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Met algemeene stemmen werd aange nomen een voorstel van B. en W. om een voorschot van 700 op de gemeen telijke vergoeding te verstrekken aan de de vereeniging voor Geref. schoolonder wijs. Van Ged. Staten was bericht ingeko men, dat zij hun goedkeuring aan de be grooting 1930 hadden onthouden. G. St. achten de door B. en W. voorgestelde verhooging voor den ambtenaar ter se cretarie billijk en stellen den raad voor, deze verhooging van 150 toe te ken nen. B. en W. doen een voorstel daar-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1