|Jroiiinciale Zeeumscht No. 40 MAANDAG 17 FEBRUARI 1930 173e Jaargang nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND J. J. j- B. MIDDELBURGSCHE COURANT ahonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 13 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 eent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE; N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regeï meer 30 cent, In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. DE PAPEGAAIENZIEKTE, li* „Verslagen en mededeelingen be treffende de volksgezondheid", Januari- afl., bevat een artikel van dr. H. S. Fren- kel, lid van den gezondheidsraad, over Psittacosis, de zgn. papegaaienziek- te. We ontleenen daaraan het volgende: Uit de litteratuur, die schr. uitvoerig bespreekt, blijkt z.i. wel, dat in verband met ziekte of oogenschijnlijk gezonde pa pegaaien, die recent geïmporteerd ziju, een ziekte bij den mensch kan optreden, welke een zeer ernstig karakter draagt eta een hooge mortaliteit heeft. tTöt heden kennen we als vermeende oorzaak dezer papegaaienziekte in hoofd zaak twee microörgani&men, n.l. den psil- taoose-bacil van Nocard en de slxeptofcoc- fion van Selter. t Nocard heeft weliswaar zijn bacillen in reincultuur uit de vleugels van gedu rende de reis gestorven papegaaien kun nen kweeken, maar hij had geen der pa pegaaien, welke in onmiddellijk verband met de Parijsche epidemie stonden tol zijn beschikking, zoodat de mogelijkheid blijft bestaan, dat de ziekte door hem bij de papegaaien van het transport gecon stateerd geeuerlei verband met de psit tacosis houdt. t Even weinig, of nog minder zekerheid omtrent de aetiologie hebben we, waar het de streptococcen van Selter betreft, omdat deze niet nader gedetermineerd zija, en bovendien gekweekt werden uit papegaaien, die reeds twee dagen be graven geweest waren, terwijl streptococ cen ten slotte niet op hun patliogentteüt voor papegaaien onderzocht zijn. Geen dezer beide bevindingen dus spreiden een bevredigen/ei licht over de oorzaak van deze ziekte. Wat naar schr. meent wel mag worden aangenomen is, dat er verband bestaat tusschen zekere met diarrhee, matheid en kwijnen gepaard gaande ziekte bij papegaaien en een zeer ernstige ziekte mot pneumonische verschijnselen bij den mensch. Do infectie bij den mensch schijnt tot stand te komen door onmiddellijk contact mot voorwerpen, die in aanraking met zieke eventueel smetstofdragende vogels geweest zijn. Maar ook schijnt uitbrei ding der ziekte van mensch op mensch niet onmogelijk te zijn. fn een naschrift merkt dr. Joseph us Jitta, de voorz. van den Gezondheidsraad, op naai- aanleiding van verslagen in „The Lancet" van 1 Febr. '30. dat de laatste onderzoekingen, "in Engeland er op wijzen, dat men te doen heeft met een virus, dat veel overeenkomst heeft met de kuikenpest. Blijkbaar is er echter nog steeds geen klaarheid gekomen over het wezen der Psittacosis. Intusschen mag, aldus meent dr. J. worden aangenomen, "dat't voort bestaan dezer ziekte wel niet van langen duur zal zijn. Van de vijf door papegaaienziekte aan. getaste patiënten, welke nog in het Wil- hehainagasthuis worden verpleegd, was Zondag de toestand van twee een moeder en dochter uit het gezin aan den overkant van het IJ, wier ziekte een ernstig karakter draagt bevredigend, terwijl de toestand der overige drie pa tiënten, welke minder ernstig ziek zijn, goed kan worden genoemd. BELASTING VAN RENTE OP SCHEEPSHYPOTHEKEN IN DUITSCHLAND. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland te Frankfurt am Main deelt mede, dat op het 'verzoek schrift van de „Verein zur W,ahrung der Rheinschiffahrtsinteressen" te Duisburg aan den minister vain financiën, am van de belasting van rente op buitcnlaridsche scbeepshypotheken af te zien, de mi nister als volgt heeft geantwoord: „Zooals mij bekend is en zooals mij ook uit Uwe uiteenzettingen blijkt, be treft het bijna uitsluitend hypotheken,, welke door Hollandsclie crediteuren zijn gPgeven. Deze gevalen zullen waarschijn lijk door de bereids onderteekende over eenkomst tusschen het Duitsche Rijk, en net Ivoninjkrijk der Nederlanden ter vermijding van dubbele belasting op het gebied van inkomsten- en vermogensbe lastingen worden geregeld. Het tijdstip Va* ratificatie van het verdrag laat zich echter nog niet voorzien. Dientengevolge is hel heden niet mogelijk, een uiteinde lijke beslissing te nemen. Er blijft veeleer slechts over, in de gevallen, waarbij liet gaat om een belasting heffen van Hol- landsche firma's of andere Hollandsche geldschieters volgens art. 3 .alinea 2 tir. 6 van de wet op dé inkomsten(b|elastmg of volgens art. 3 al' 1 nr. I, al 2, le zin van het „Körperschaftsteuergesetz" in samen voeging met art. 3 afl 2 nr. 6 Van de wet op de inkomstenbelasting en de incas- seeiing' der belasting in deze gevallen tot bijzondere strengheden („Harten") zou leiden, de incaslseering eerst nog uit te stellen en uitstel van, betaling der belas ting tot nader order te verleenpn. Ik geef daarom in overweging, mij de gevallen, waarbij bijzondere strengheden aanwezig zijn, onder opgave van bijzonderheden ter kennis te brengen, opdat zoo noodig vooreerst uitstel van betaling kan worden lerlcend". FUSIE VAN C. N. A. B. EN BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL Naar Het Volk meldt, zijn besprekin gen gaande tusschen de hoofdbesturen van den Nederlandschen Bond van per soneel in overheidsdienst en den Cen- tralen Nederlandschen ambtenaarsjbond over de mogelijkheid eener fusie tus schen beide bonden. Er is een kleine commissie benoemd, die tot taak heeft, de mogelijkheid der fusie grondig te on derzoeken en eventueel met voorstellen te komen. Deze poging tot fusie staat niet op zichzelf. Ook in andere landen wordt er toe besloten of is de mogelijkheid van fusie in bespreking. SCHEEPVAART OP DE MAIN. De Nederlandsche Kamer van Koop handel te Frankfort a. Main deelt mede, dat in verband met het onlangs gepubli ceerde bericht over stremming der scheepvaart ten gevolge van de repara tie der sluizen bij Gross-Krotzenburg, de „Verein, zur Wahrung der Rheinschif- fahrts-interesse" te Duisburg mededeelt, dat de „Rheinstroombauverwaltung" nu besloten heeft de reparatie niet einde Fe bruari plaats te doen vinden, doch van 29 April tot en met 6 Mei a.s. HET LANDGOED ZYPENDAAL TE ARNHEM. N,-:&r de N. A. Crt. verneemt, kan !bin- nenkert het besluit worden verwacht, dat de NedeiTandsche Kunstzijdefabrieken het park Zypendaal te Arnhem, dat enkele (jaren geleden dn or de Enka werd aan gekocht en voor een belangrijk! deel aan de gemeente in bruikleen werd gègevén, van de hand zullen doen. Hel is niet onmogelijk, dat de A.Iv.U. niet elleen het in bruikleen gegevèn ter rein, maar geheel Zypendaal met het kasteel aan de gemeente te koop zal laan- bieden. Een beslissing is dienaangaande echter no,g niet genomen. EEN VERVANGING VAN DE KEPI. Zooals bekend, is een commissie in gesteld, teneinde te geraken tot dé in voering van een ander militair hoofd deksel, zulks ter vervanging van de kepi. De werkzaamheden dezer commissie zijn thans zoover gevorderd, dat een nieuw militair hoofddeksel ontworpen is, dat veel overeenkomst vertoont met dat in gebruik bij het leger in Tsjjecho-Slowa- kije. De proef vindt eerst bij enkele legeronderdeden, o.m. in Breda op be perkte schaal plaats, teneinde zich een oordeel over de praclische bruikbaar heid van dit hoofddeksel te kunnen vor men. (N. (R. 'Crt.) DE FRANSCH-BELG, MILITAIRE DOCUMENTEN. De N. Rott. Crt. verneemt uit Brussel Het door den Vlaamsch-nationalen af gevaardigde Ward Hermans onmiddellijk na zijn interpellatie over de publicatie vim de Brusselsche documenten betref fende het Fransch-Belgisch militair ac- coord ingediende voorstel, dat Donder dag in de Kamerafdeelingen word 'be sproken luidde: jDe Kamer van oordeel zijnde dat een onderzoek naar den oorsprong van de publicatie der documenten moet ge schieden beslist derhalve een commissie te be noemen, samengesteld uit leden van al de politieke, partijen, die volledige in zage zullen verkrijgen 1. Van al de dossiers betrekking heb bende op deze zaak, mitsgaders van al de documenten die er bij behooren; 2. Inzonderheid van het dossier der bestuurlijke enquête en van het gehee le archief van het 2de bureau, dat be: Een groot geluk voor een mensch is, geboren te zijn voor een werkkring, die hem in beslag neemt en hem vreugde verschaft. niEnriaanaa'QDCignT] DcaacRDOTO trekking had op het geheel der zaak en fwaarin al de bescheiden voorkomen. De o on missie zal een verslag over hare bevindingen en besluiten vóór de sluiting van de tegenwoordige zitting bij de Kamer indienen." Vele menschen vragen al tijd weer „iets nieuws", om dat het oude geen bevredi ging schenkt. Deze rookers denken hier anders over. Z.ij blijven bij omdat ze er van overtuigd zijn, dat er niets beters bestaat. (Ing. Me dj ZEELAND MIDDELBURG. De Kubieke Meter. Zaterdagavond had zich de groote Schuttershofzaal geheel gevuld met be langstellenden in het eerste jaarfeest van de vereeniging van leerlingen der Middelburgsche Mulo Meisjesschool, ge naamd De Kubieke Meter. (MXMXM). De presidente, mej. M. Naezer, open de de bijeenkomst met woorden van welkom, in het bijzonder tot de direc trice en leeraressen en leeraren der school en tot de afgevaardigden van zus terverenigingen. Spr. wees er op, dat het hier het eerste optreden naar buiten is van de in Januari 1929 opgerichte ver eeniging. Spr. bracht dank aan mej. J. de Cleijn Brem, het hoofd der school, die de leden zoo veel hulp bood bij het voorbereiden van dezen avond, en aan mevrouw Van der Laan, die geen moeite ontzag om de leden, waarvan vele nog nimmer tooneel speelden, bij het instu- deeren 'behulpzaam te zijn. Aan beide dames werd door jongere leden een bloe menhulde aangeboden. De presidente riep tenslotte aller cle mentie in, mede omdat ook de mannen rollen door meisjes moesten worden op zich genomen. Na deze openingsrede trad mej, M, Dronkers naar voren en bood namens de leden mej. Naezer een boek aan als be wijs van erkentelijkheid voor alles wat zij voor de vereeniging doet. Hierop klonk het clublied op de «wijs van het turnlied, gezongen door alle le den, en bracht direct een feeststemming onder de aanwezigen. De clou van den avond was de op voering van de drie-acter „Joop ter Heul", naar Cissy van Marxveldt. be werkt door Dom de Gruijter. Dit stuk met zijn vele aardige momenten was als geknipt voor het leuke clubje „bakvisch- jes", dat op zeer lofwaardige wijze het vroolijke spel vertolkte. De ingeroepen clementie voor de be oordeeling van hetgeen werd gebracht, behoefde niet te worden toegepast, want om in de lijn van school en stuk te blij ven, de waardeering kon niet anders dan zeer ruim voldoende zijn en een acht heeft de Kubieke Meter zeker verdiend met dit eerste optreden. De jonge dames hebben den geheelen tijd door alle aanwezigen volop doen ge nieten van haar spel, van de tooneel- schikking en van alles wat bij een goed gespeeld stuk behoort. Ter doen gebrui kelijk, zullen wij geen beoordeeling over de vertolking van iedere rol afzonderlijk hieraan toevoegen, al zou er zeker idle aanleiding zijn enkelen in het bijzonder te prijzen. Dat de aanwezigen het met ons eens zullen zijn, leidt geen twijfel, gezien het luide applaus na ieder bedrijf, en de zoo welverdiende bloemen, aangeboden aan de hoofdpersonen, Dat er aan het slot een incidentje voorviel, kon slechts de vroolijkheid van publiek en spelenden verhoogen. Jam mer was het dat de heer De Gruijter verhinderd was te voldoen aan de uit- noodiging om over te komen, hij zou zeker met groote voldoening de vertol king van zijn werk hebben gadegeslagen. De avond werd verder gevuld met ver sterkte gramofoonmuziek, geleverd door de firma Spiering. De versterking was o, i. zelfs voor de groote zaal wel wat al te goed. Iets minder harde muziek was zeker beter tot haar recht gekomen. De vereeniging en de dames, die de leden ter zijde stonden, kunnen, dankbaar voor het succes, op dezen avond, waar voor zoo groote en intensieve voorbe reiding noodig was, terug zien. VLISSINGEN- Uit het K'anaa! d.x>r Walcheren is het lijk opgehaald van een varensgezel, die vermoedelijk door de gladheid bij het aan boord gaan te water is geraakt. Bij éen vechtpartij tusschen de po litie en een dronken man is gisteren in het Bellamypark een agent dermate aan het hoofd gewond, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Alhier zijn 2 Finsche verstekelin gen £.ati wal gezet en over de gjrenzen ge bracht. De keersluis te Vlissingen, De werken voor de nieuwe keersluis zijn thans in een stadium gekomen, dat ook iedere leek op het gebied van wa terbouwkundige werken kan zien wat hier wordt gewrocht. De toegang van het verbreed kanaal tot de sluis is gereed en de sluis zelf staat dan ook vol water. Duidelijk zijn in de betonnen muren de plaatsen te zien waar de verschillende sluisdeuren zullen worden geplaatst, die dan natuurlijk ook de verbinding tus schen het eiland en de schutsluizen zul len vormen. Alleen aan de zijde van de Schelde bevindt zich nog de afsluiting en deze kan niet eerder worden verwij derd, voordat de sluisdeuren zijn aan gebracht, die het buitenwater zullen be letten naar binnen te stroomen en ook het kanaal te doen deelen in eb en vloed. Nog enkele maanden en weder is een grootsch werk van onze waterstaatsin genieurs tot voltooiing gebracht. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond gaf^ de muziekvereeniging „Arne's Genoegen" 'n openbare uitvoering. Het programma bevatte een achttal muzieknummers, onder de eminente lei ding van den heer P. Meliefste. Daarna volgde de opvoering van het tooneelstuk „Gebroken Levens". Bovendien een drietal humoristische stukjes en declamatie. Een en ander had veel succes. De voorzitter dankte de aanwezigen, welke hij opwekte om het doel van de wijkverpleegster, zuster Van der Kloos ter, n.l. het aanschaffen van een hoogte- zon voor de lijdende menschheid in deze gemeente, te steunen door hun gaven voor dit hoogst nuttige doel aan den collectant bij den uitgang te offeren. ZUID-BEVELAND. HOEDEKENSKERKE. In de Vrijdag gehouden Vergadering van den raad der gemeente Hoedekenslkerkè was de heer I). de Re.at zonder kennisgeving af wezig. Het verslag van den Locs tand der ge meente over 1929 werd den raad aan geboden. De vergoeding voor de R.K. School ie Kwadendamme over 1929, in gevolge art. 101, der wet op het L.O. nog te genieten werd vastgesteld op f 652. Met algëmeene stemmen werd afwij zend beschikt op een verzoek van de zus ter vereen, uit het Groene Kruis om een toelage van f 62.50, wegens een te kort op de jaarwedde van de wijkzuster, ontslaan we,gens te weinig ontvangen rijkssubsidie voor de T.B.-bestrijding. Met Igelneene slemmen werd besla ten olm behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten een geldleening van ten hoogste f 5000 tegen ten hoogste 5 pet. met "jaarlijksche oflossingen van min stens f i250 aan te gaan voor den bouw van een wening voor den te Kwadendaxn- me gestation neer den rijksveldwachter. Dé btouw zal onder de hier aanwezige am bachtslieden worden aanbesteed en wel afzonderlijk; hel timlmer- en metselwerk!; het smidswerk en het vraehlrijderswerfc. Met het toezicht over deze bouw werd belast de gemeente-apzichter S. Chaimu- leau. KAPELLE. Het jaarverslag der Werk lieden vereeniging meldt, dat zij 130 leden telt, 4 leden traden toe, 1 bedankte en 1 is overleden; de ontvangsten bedroe gen 105, de uitgaven 59. 1929 is een goed jaar geweest voor de vereeniging het Ziekenfonds. De uit- keeringen aan zieken waren gering: in totaal aan 20 leden voor 244 ziekendagen 305; 2 maal werd een bedrag uitge keerd wegens overlijden van 50, De ont vangsten bedroegen 2761, de totale uitgaven 492, kassaldo van 2268. De vereeniging telt 125 leden, 1 is overleden, 1 bedankte, 4 leden traden toe. OUDELANDE. Deze gemeente is toe getreden tot de regeling, vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917. WAARDE. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling van het Groene Kruis. Na het openen en het lezen der notu len werd het jaarverslag uitgebracht dooi den magazijnmeester. Hieruit bleek, dat in 65 gevallen één' of meer artikelen waren afgestaan. De rekening over het boekjaar 1929 meldde, dat de inkomsten over dat jaar hebben bedragen f 811; de uitgaven f 671. Het aftredende bestuurslid! de heer P. Schrier werd als zoodanig weer geko zen, terwijl als bestuurslid voor de Ver eeniging tot bestrijding van de T. B. C. en de wijkverpleging (Krabbendijke Wiaarde) gekozen werd het aftredende lid de heer W. E. de Jager. Vervolgens werd verslag uitgebracht voor de vereeniging: T. B. C. en. de Wijkverpleging over 1929 door den arts den heer A. Nieuwenhuijse van Krabben dijke. Door zuster De Raad werden (te Waarde en te Krabbendijke samen totaal 1928 bezoeken afgelegd, n.l. 1390 zie kenbezoeken; 295 hiffsbezoeken en 243 fcuigelingenbezoeken. In 1929 waren 4 kinderen uitgezonden geweest voor de afdeeling van het Cen traal Genootschap voor het uitzenden van kinderen naar vacantiekolonies. SCHOUWEN-DUIVELAND. HAAMSTEDE. Vanwege het Nutsde- partement „HaamstedeBurgh" heeft Vrijdag j.l. de heer Jac. v. Elsacker een voordrachtavond gehouden, Afwisselend werden ernst en luim ten beste gegeven, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. SAS VAN GENT. De gemeenteraad van Sas van Gent besloot aan het R.K. Kerk bestuur een lokaal in de school in de Zandstraat af te staan, eon hieuw' lokaal te harer 'behoeve bij1 te bouwen, en hèt lokaal, waarin de hoofdonderwijzer les geeft voor de openham school fe behou den. Na de staking. SLUISKIL, De besprekingen, welke Vrijdag te Sluiskil ten kantore van de cokesfabriek zijn gehouden, hebben, naar de Voorwaarts meldt, tot resultaat ge had, dat de directie zich, na een confe rentie van drie uur, bereid heeft ver-, klaard, de loonen voor de plaatsarbeiders te verhoogen van 18 tot 21.12 en de minimumloonen voor deze groep arbei ders te brengen van 40 op 44 cent, Voor de arbeiders van de cokesovens en de bijproductie wordt het minimum loon van 40 cent verhoogd tot 45 cent. Voor deze groep arbeiders beteekent dit, dat het loon van 20.80 verhoogd zal worden tot 25,20 of een loonsverhoo- ging van 4.40 per week. Over de betaling van Christelijke feest dagen en het invoeren van vacantie zal op 28 Februari nog een verdere bespre king worden gehouden. .f

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1