IJrotiinciale ifeetunsche Aan Jonge Moeders No, 39 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen en een Bijvoegsel EERSTE BLAD Allemaal postrekening - houders BINNENLAND MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Weet u, wat het verschil is tusschen ons en een schoenenwinkelier? Dit een rechtgeaard vakman in de schoenenbrache zal niets vuriger wen- schen, dan dat deschoenu past en wij hopen dat het hier in geschrifte u aangeboden schoentje heelemaal niet zal passenzoodat ge het dan ook niet behoeft aan te trekken! Hier is de schoen: Er zijn in Middelburg nog teveel mid denstanders, gemeentediensten en par- tikulieren, die niet zijn aangesloten bij dat welhaast universeele betalingsinsti tuut van dezen tijd: den postcheque- en girodienst. En, ditmaal drukken we ons eens niet met zachtheid of gemoedelijk heid uit: dat moet anders wor den. Van partikulieren is het onverstan dig, van zakenlieden en middenstanders dom en onverantwoordelijk, en van de gemeentebedrijven is het gewoonweg schande, dat zij geen postrekening heb ben. De partikulier kan er véél plezier van beleven en z'n geldverkeer er door ver gemakkelijken, maar als hij, uit een soort niet nader te qualificeeren conservatis me, niet aan den postcheque- en giro dienst wil „meedoen", dan is dat zijn onomstootelijk recht als vrij Nederlandsch staatsburger. De stijfhoofdige boer van Staring liep ook naast het vlondertje door de moddersloot, zonder dat men hem dat mocht beletten, nietwaar? De winkelier of middenstander is mo*, reel niet meer zoo vrij. Hij heeft ver plichtingen, voor zichzelf en z'n gezin, dus voor z n zaak, en dus voor z'n klan ten. Welnu: al verfoeit men in z'n hart dien dienst nog zoo de klant mag eischen en vele klanten eischen zulks ook in derdaad dat zijn leverancier een giro rekening heeft. Wie aan dien wensch of eisch niet voldoen wil, die bezorgt zijn klant een onaangenome krieuweling, en den last van het niet kunnen gireeren daarbij. Dat krieuwelingetje is niet be vorderlijk aan het klanten-winnen of be houden! Het voordeel van 't gratis centraal boekhouden voor den zakenman, in Den Haag, van de winst van 9 cent op elke be taling waarvoor anders een zegel ver schuldigd is, en de voordeelen der vele technisch-postale trucjes bij dit geldver keer worden dan bovendien nog den re keninghouder in den sfchoot geworpen. Maar tenslotte: niemand kan den win kelier of middenstander dwingen reke ninghouder te worden, als zijn gezond verstand het niet doet. Daarom hebben we het in dit geval slechts onverstandig en onverantwoordeijlk genoemd, als de zakenman er niet aan wil maar ten slotte moet hij 't zelf weten. Zulks geldt echter niet voor de stede lijke overheid of een onder haar ressor- teerende instelling. Dat de gemeentebe drijven hier ter stede géén rekening heb ben bij den postcheque- en girodienst, is ongehoord en ongepast. Dat kan en mag niet lang meer zoo blijven. Een betalingsfaciliteit als de postche que- en girodienst verschaft, mag een ge meentelijk bedrijf zijn klanten niet ont houden, omdat het misschien eenige om schakeling in de boekhoudmethodes zou moeten veroorzaken! In 1924 hadden o. m. al een postreke ning de gemeentebedrijven te: Amers foort, Amsterdam, Bergen op Zoom, Bos koop, Delft, Dordrecht, Egmond aan Zee, Eindhoven, Enschedé, Haarlem, Haarlem mermeer, Hattem, Heemstede, Hengelo, Maasbree, Maastricht, Noordwijk, Pur- merend, Sittard, Sliedrecht, Sneek, Til burg, Venlo, Voorschoten, Vreeswijk, Wissekerke, Wormerveer, Grootscher mer en Zutphen om er nu maar eens een rijtje uit te pikken. Wanneer we de volledige lijst zouden geven van 1930 dan zou dat kolommen in ons blad vullen, maar we volstaan hiermede: dat al in 1924 van Amsterdam tot Wisse kerke de gemeentebedrijven zich post rekeningen aanschaften, doch dat zes ja ren later Middelburg er nog geen heeft. Maar waarom dan toch, moet men zich bij dien girodienst aansluiten? Om twee redenen, een algemeene en een persoonlijke. De algemeene: het ligt -in de lijn van onzen tijd, over een kwart eeuw hebben we allemaal vast en zeker een postrekening en het getuigt dus van zakelijk inzicht, mede te doen en zorg te dragen, dat men over 25 jaren niet de laatste man is, die tot den girodienst overgehaald moet worden. De persoonlijke: dat men er een ver bazend groot gemak van heeft, terwijl dat gemak toeneemt met het toenemen de aantal rekeninghouders. En in welke mate die toename plaats vindt? Den len Jan. 1929 waren er 139.000 rekeninghouders, den len Jan. 1930 was dit aantal 151.000; een toename van 12.000 in een jaar en gemiddeld 1000 per maand. Het accrès is hieruit te zien: dat er einde Januari 1930 al 152.500 waren, dus de laatste maand kwamen er in plaats van 1000, al 1500 bij! De opmarsch is niet meer tegen te hou den; wacht dus niet, tot ge achteraan komt hinken, maar sluit u aan bij den postcheque- en girodienst! Dit geldt voor allen, voor den eersten burger der stad zoowel als voor den zakenman, midden stander, winkelier en partikulier. door: ANNY VON PANHUYS. 24 iijMij keuren echter weldra naar Ne derland terug", voegde zij er aan toe en iWelscbmann nam de voorwaarde gaarne aan, want zco'n onbeschrijfelijken mooi hoofd zou üij wel nooit meer in zijn le ven ontmoeten. Wanneer Ada tegen dat het donker werd met haar vader s.oms ging wande len, dr eg zij een dichten sluier voor het gezicht; dat deed zij omdat ze Van Vroeger wist hoe pijnlijk bewonderende blikken konden zijn, waarin zich medelij den mengde. Zij, in wie een kunstenaarsziel woon de, die krachtig genoeg was om zich hoog te verheffen boven alledaagsche opvattingen; zij wenschte geen medelijden en had dat ook niet noodig. En thans, nu haar vader het voor haar geschre ven stuk gereed had, had zij eerst recht geen medelijden noodig. Nu zou ze wel dra naar het zonnige land der kunst trekken en de weg, die daarheen leid de, had hij, haar innig geliefde vader, Het beste middel om zijn vijanden te overwinnen is, ze niet te bestrijden. qpB'q □'□'n'PiaD-aoa'Eicin n nuo an aa de tooneelspeier Pieter de Ruvtèr, wiens naam in het vaderland zoo'n machtigen klank had, haar bereid. „En noemt men de beste namen, „Dan wordt ook de mijne genoemd." Deze dichtregels van Heine har de Ruyter op zich zelf van toepassing te- kunnen achten. Nog steeds rustten de oogen van den vader, op antwoord wachtend, op de dochter. Eindelijk hief Ada haar gebogen hoofd op en knikte met een zachten glimlach, den vader toe. „Het iis u schitterend gelukt, het stuk is bewonderenswaardig opgebouwd en de intrige effectvol." Haar fijne handen, door welker blank heid de fijne blauwe aderen heen sche nen, speelden met de dikke franje van de sjaal. „Uw liefde voor mij, vader leidde uw hand, die de pen vasthield." Zij stond op en wijd haar armen ■'uit breidend riep zij met een heldere, jui chende slem uit: „Eindelijk is het dan zoo ver, mijn levensdroom zal waar heid worden!!" Heel dicht kwam zij bij hem en kniel de voor hem neer, zijn hoofd naar zich loehalend. „Vader, ik weet niet hoe ik onder woorden moet brengen, om u te zeggen hoe gelukkig ik ben, dat "het u gelukt is." Haar stralende oogen ke ken hem aan en half fluisterend ver volgde zij„Aanvankelijk vreesde ik som tijds, dat u niet zoudt slagen, dat u nïet DE BEGROOTING VAN WATERSTAAT. Blijkens het voorloopig vertelag der Eerste Kamer inzake de waters taatsbe- grooting 1930 werd aangedrongen, dat hij de uitvoering van waterstaatswerken op het behoud van natuurschoon zoo zorgvuldig mogelijk worde gelet. Verscheidene leden spraken het ver trouwen uit dat deze bewindsman; ern stige pogingen in het werk zal stellen om aan de moeilijkheid met de aannemers honden betreffende het verkrijgen van een afdoende oplossinjg van het vraag stuk der beslissing in geschillen,, uit aannemingsovereenkomtsen voortvloeien de, een voor beide partijen bevredigend: einde te maken. De meening werd uitgesproken, dat de artt. 16, 17, 184 en 294 blijkbaar alle betrekking hebben op de verbinding tus schen R ij n en Schelde. De daar ge noemde werken worden,, npar werd "op gemerkt, zonder uitzondering vermeld ia den onlangs gepubliceerdea brief van prof. Van Eysinga aan den minister van buitenlandsche zaken,. Het gaat hier dus om een systematische verbetering van den vaarweg. Men zou het op prijs stel len van den minister van waterstaat te vernemen of hij ten, deze overleg heeft gepleegd met zijn ambtgenoot van builen- landsche zaken. Verschillende leden wezen op de vele ongelukken, die op onbewaakte overwe gen plaats hebben. Nu de spoorwegmaat schappijen niet meer niet verlies werken, is er h. i. alleszins reden om de bewa king ie herstellen op een aantal plaat sen die daarvoor het méést in aanmer king komen. Aangedrongen werd op spoediger ver vanging der gasverlichting door electri- sche, en op sneller vervoer. DE PAPEGAAIENZIEKTE. De minister van binjnenlandsche za ken en landbouw heeft met ingang van 15 Februari den in- en doorvoer van papegaaien, parkieten en andere pape gaaiachtige vogels verboden. Afwijking van dit verbod kan in bij zondere gevallen worden verleend onder door den directeur van den veeartseuij- kundigen dienst te stellen voorwaarden. - FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. In een schrijven aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Jiad het provinciaal bestuur van Limburg in verband met de inwerkingtreding van de wet lot wijziging van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten gevraagd of voor het geval de veldwach ter eener gemeente vrije woning geniet, zonder dat zulks in de gemeentereiken ii ig tot uidrukking komt, daarvoor een be drag onder de uitgaven mag worden op- de begaafdheid zoudt bezitten om zoo iets tot stand te brengen, maar reedis na Je eerste tafereelen, elite u mij voor laast, week mijn vrees en maakte plaatst voor hoop, die op zoo'n glansrijke wijze waarheid werd." Luider en vuriger werd haar stem: „En nu keeren wij terug naar onze fieve Nederland, waar onze Voorvader zulk een macht bezat en als wij daar zijn, zullen ooit "de dagen uwer macht weer beginnen, u zult de harten der menschen met uw kunst veroveren en duizenden zullen Pieter de Ruyter, den groolen tooneelspeier, toejuichen en zich gelukkig achten, dat hij hen niet voor altijd heeft verlaten. En tegelijk met u zal ik komen.", een visionnaire trek kwam over haar gelaat, „eensklaps sta ik daar. Mijn hoofd, mijn mooie hoofd en mijn talent zullen tut de men schen spreken en zij zullen mij vereeren, moeten mij bewonderen en zich heel klein gevoelen tegenover mijn hoofd en mijn talent." Zij liet haar vader los en stond op: „Want ook ik ben een de Ruy ter en daarom zal ook ik machtig zijn.'l Bewonderend keek de vader naar zijn dochter en met een trotschen glimlach zei hij„Eergierig waren de de Ruyter's altijd en daarom werden wij machtig", en do oude man met het doorgroefde!' gelaal, waarop een lang komediantenle ven zijn sporen had achtergela'en, dacht aan den tijd, toen zijn tooneelloopbaan begon. Uitgelachen had men hem toen, omdat hij zoo smalletjes1 en zoo erbar- genomen, en voorts of de kotsten der straatverlichting als kosten voor de po litie te beschouwen zijn. De minister heeft thans bedde vragen ontkennend beantwoord'. WATERLEIDINGMAATSCHAPPIJ THOLEN. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de wet van/ 24 Maart 1917 houdende toezegging van rentelooze voor voorschotten (subsidies') aan de N. V. Waterleidingmaatschappij Tholen, ge vestigd te Tholen, ten behoeve van de watervoorziening der iq die vennoot schap opgenomen gemeenten. Tholen zal hierdoor dezelfde behan deling krijgen als de waterleidingen Zuid- Beveland, Noord West-Brabant, Zuid- Limburg en Schouwen-Duiveland, het geen billijk moet worden geacht. DE MAATREGELEN INZAKE HET DANSEN. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de gemeentebesturen ver zocht a an de Ged. Staten hunlner provin cie een antwoord te doen toekomen op de volgende vragen „lo. Zijn in uwe gemeente bepalingen getroffen met betrekking tot het dansen, en zoo ja, welke zijn deze bepalingen? 2o. In welke soort van inlichtingen, die voor het publiek toegankelijk zijn, wordt gedanst? 3o. Is hekend of zich excessen voor doen of hebben voorgedaan in bedoelde gelegenheden, en zoo ja, waarin bestaan deze buitensporigheden?" IV ze gegevens zijn npodig ten behoeve van het o nderzoek naar de vraag in hoeverre van overheidswege maatregelen dienen te worden getroffen met betrek king tot het dansen. (lngez. Med Als het huidje van uw kindje stukgaat of smet geneest het dan met Purol en houdt het bovendien altijd zooveel mogelijk droog met Purolpoeder. Beide artikelen bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) ZEELAND. De Minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's-Rijks schatkist is ontvangen, wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastingen naar Inkomen en of vermogen (gewe- lensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Axel f 13.24; te Nieu we r k e r k f 1587.96den inspecteur der directe belastingen te Middelburg f 300, f288, te Ter neuzen f54.12. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Naar de biscuittrom- mel, inhoudende een som zilvergeld, wel ke door een vijftal jeugdige personen uil een auto was ontvreemd en in heit meiijk klein was, totdat hij eindelijk be landde bij een reizend tooneelgezelschap waarmede hij van de eene plaats naar de andere tr>k. Geen dorpjje was zijn jhalf verhongerden directeur te klein of te armzalig om er niet een paar dagen te verblijven. Het entree voor de voorstel ling kon desnoods met eetbare waar betaald worden en de Ruyter herin nerde zich,, dat er menigmaal 'brood en worst aan de cassa werd afgegeven. En 'hij 'meest lachen 'bij de gedachte, hoe igoed een en ander hem gesmaakt had, veel beter dan later menig kunstig sa mengesteld gerecht in voorname restau rants. Zoo had hij, de kleine, onaanzien lijke Pieter de Ruyfer, twee jaren bij het erbarmelijke troepje doorgebracht, tot dat hij door een toeval dat in Eet le ven van een komediant een bijzondere plaats inneemt. terecht kwam bij een klein stedelijk tooneelgezeitschap en daar ontdekte men, dat in het nietige mannetje, iets bijzonders zat. Van toen jetf regenden de mooiste rollen zoo maar (op hem neer en klom hij wel langhaam maar steeds hooger en hooger, totdat hij een der eersten en besten in hét rijk zijner kunst was geworden. Zcolang hij zich kon herinneren was 'hij' altijfl eergierig geweest. Vooruit ko men, iets bereiken. Dat klonk in hem als een voortdurende, tot daden aan zettende rcepstem, die hem1 nooit ver moeide en nooit deed versagen. Vooruit tomen, iets bereiken. Altijd hoorde hij kanaal werd geworpen ,is dezer dagen onder toezicht der gemeen te - po litie ger vischt. Dit had het1 resultaat dat onge veer een 33 werd opgehaald, doch de trommel bleef onvindbaar. De stranding te Westkapelle. WESTKAPELLE. In verband met het bericht over de stranding alhier, zij nog het volgende gemeld: Ongeveer 5 uur in den morgen van Vrij dag vervoegden zich twee visschers op den seinpost (ijzeren vuurtoren), die de kustwacht mededeelden, dat het motor- visschersvaartuig, de VI. 5, tengevolge van den mist was gestrand op een paal hoofd op het Noorderstrand. Het vaartuig had daarbij een groot lek opgeloopen, zoodat heel wat water naar Linnen drong. Beiden hadden zwemmend den wal bereikt. Door de kustwacht werden beide visschers van droge kleeren voor zien. Men trachtte het lek zoo goed mogelijk te dichten, waarna men zou trachten bij hoog water vlot te komen, teneinde naar Vlissingen te varen. Na den middag is het vaartuigje dan ook vlot gekomen, waarna het door een motorvisschersvaartuig op sleeptouw is genomen naar Vlissingen. De bemanning bestond uit schipper Meerman en drie knechts. Ongeveer 9 uur in dèn morgen strand de op c.a. 400 M. henoorden van den IJzeren vuurtoren, eveneens, tengevolge van den mist, het motorvisschersvaartuig VI, 29 (bevaren door schipper De Nooijer, zijn twee zoons en een knecht) op gestorten steen. Het bleek, dat dit vaartuig zoo gehavend was, dat men be sloot de zeilen en los materiaal op den wal te brengen om het verder aan zijn lot over te laten. Evenwel is later assistentie van een sleepboot in Vlissingen gevraagd, ten einde te trachten het wrak nog op te sleepen naar Vlissingen. Aan boord moet nog een zoo goed als nieuwe motor ge plaatst zijn. In den loop van den dag is de mast neergekapt en vermoedelijk be kneld geraakt tusschen het paalwerk of in den bodem; het bleek tenminste niet gemakkelijk te gaan, dat de sleepboot, die inmiddels was aangekomen, het vaar tuig vlot kon krijgen. 's Avonds trachtte men nog, doch te vergeefs, het vaartuig vlot te krijgen. Beide vaartuigen waren niet verze kerd. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZIERIKZEE. Met de "Staats Crt. van 15 Febr. zijn verzonden afdrukken van de die woorden, die hem kracht verleenden in die moeilijke dagen van heen en weer zwerven, toen zijn afgetób't, ondervoed lichaam bijna niet meer kon, en zij strekten tot steun, toen later niet alles zoo viot van stapel liep als zijn eerzucht wel had gphoopt. Vooruit komen, iets bereiken! Deze woorden, die leiding gaven aan zijn le ven, waren ook Ada's leuze en die drang, dat eigenaardig' prikkelende gevoel van eerzucht hadden zeker alle nakomelingen van den grooten zeeman Michiel Adri- aenszion de Ruyter, die de schrik was geweest van Spanje, Zweden, Engeland en Frankrijk ge'kend. Opnieuw was Ada in den schommel stoel gaan zitten, haar stem was meer rustig, maar een innerlijke glans was in haar icogfen achtergebleven. „Ik zal dadelijk met hel instudeeren van mijn rol beginnen; tot in de kleinste en fijn ste schakeeringen zal ik die uïtwerWen", zei ze. De vader knikte. „Alleen reeds door den inhoud zullen wij1 met dit stuk in ons vaderland opzienbaren." Natuurlijk", antwoordde Ada, .juist nu omdat in, alle landen het onderwerp s'pd- "Onnenvrees aan de orde van den dag is. In den waren zin des' woords is uw stuk actueel." (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1