provinciale jSeetuosche No. 37 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1930 173e Jaargang XHf nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD IN ONZE STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Socialistische koloniale politiek. BINNENLAND DE RIJKSBEGROOTING 1930. DE LUIDSPREKERS IN DE TWEEDE KAMER DE MIDDENPARTIJ VOOR STAD EN LANDE. HET WETSONTWERP-DRANKWET. DE ERKENTELIJKHEID DER FRANSCHE REGEERING. NEDERL, REISVEREENIGING. DE STRIJD TEGEN DE KINDERVERLAMMING. DE PENSIOENEN DER OUD-MILITAIREN, Bronchitis en Kinkhoest Siroop per flesch 1 gld. Bonbons per doos 60ct (Ingez. MedJ. MIDDELBURG. VLISSINGEN' WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. TKQLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. Gemeenteraad van Axel. MIDDELBURGSCHE COURANT Be abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 sent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:. Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2,10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regela opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. SHS Nadat de Surinaamsche begrooting gis teren met 4521 stemmen was aangeno-, men tegen s. d„ v. d, en de heer Wijn koop is de Kamer begonnen aan de algemeene beschouwingen over de I n- dieche begrooting. Zij werden ge opend door den heer C r a me r, den soc,- democratischen specialist voor Indische zaken. Zijn opmerking, dat het Oost-Aziati sche emancipatieproces de aandacht der geheele wereld vraagt, is juist, maar de conclusies, die de spr. daaruit trekt? Zijn opvattingen b.v. inzake gelijkstelling naar Suropeeschen trant in politiek opzicht, van Inlander en Europeaan, en die om trent de ontvoogding van Nederlands overheersching, en zoo meer, doen ons vragen, of de heer Cramer in zijn Indi sche jaren dan niets gepeild heeft van het diepere wezen des Inlanders? Dan zou hij toch zulke theoretische grapjes wel niet tappen, dunkt ons! Moe dit zij de heer Cramer beweer de dan o, m. het volgende: Indien men, aldus spr., de kosten der maatregelen tegen de onlusten gebruikt had voor welvaartspolitiek, dan waren er geen onlusten uitgebroken: het beste middel tegen Moskou is onderwijs en welvaartspolitiek. De bevolking lijdt nu echter gebrek en dat is een gevolg van de kapitalistische koloniale politiek. Ook de staatkundige politiek is niet in de eerste plaats op het belang der be volking gericht. Spr. wijst op het zeer beperkte kiesrecht, op de samenstelling der raden, waarin zorgvuldig is gewaakt tegen een Inlandsche meerderheid; al leen in den regentschapsraad is een In landsche meerderheid. De Minister wil de volksontwikkeling vooraf laten gaan aan de uitbreiding van politieke rech ten, doch de volksontwikkeling komt juist mèt de politieke rechten. Wij vragen tenslotte, zoo eindigde spr., het recht vanvergadering en vereeniging, de afschaffing der exorbitante rechten, onmiddellijke opheffing van het Digoel- kamp, vrijlating van de politieke gevan genen. De weg naar vrijheid en onaf hankelijkheid mag niet worden versperd. Spr. diende twee moties in: één, waarin wordt betreurd, dat de Indische regeering weigert inlichtingen te geven aan den Volksraad over de resultaten der huis zoekingen; een tweede waarin opheffing wordt gevraagd van alle bepalingen die de vrijheid van vereeniging, vergadering, staking enz. beperken, opheffing van de voorloopige hechtenis der in verband met de huiszoekingen gearresteerden en al gemeene amnestie voor alle politieke ge vangenen. Tot zoover de heer Cramer, die, hadde hij op een volksvergadering gesproken, nog wel een „langdurig applaus" achter 'het slot van zijn rede in de courant zou hebben gelezen. Maar op den keper beschouwd is het weinig minder dan onverantwoordelijk, wat deze oud-Indischman daar propa geert. Tenzij men dan denkt: nu ja, hij zegt het wel, maar weet heel goed, dal er *°ch niets van inkomt! Het is niet uitgesloten, dat de bevol king ergens gebrek lijdt, maar met een ~i* w°ord de kapitalistische koloniale politiek daarvan als oorzaak te doodver ven. dat is toch waarlijk al te simpel! Dat de staatkundige politiek meer op het belang der bevolking gericht zou kun nen worden, dan thans het geval is, zijn we met den heer Cramer eens, maar: da* in omgekeerden zin! Foutieve con cessies aan quasi-Westersch politiek ge doe diende men zoo dra mogelijk weer in te trekken: dat is nooit waarlijk v e r- 1 a a g d door een tani, doch hem alleen ingeblazen door Moskou of eigen uit het lood geraakte soortgenooten. E», in alle bescheidenheid: vormen de blanken misschien óók een deel dezer be volking? Qualitatief dan, als ze quanti tief «iet meetellen? En mag met der blanken belangen, die nu al vele genera j6* ^ard heel hard werken in den Oost, en die daar heel veel goeds en do#r onze bruine broeders gewaar deerds tot stand brachten, misschien óók rekening gehouden worden? Die voor stelling van „overheerschers" en „onder drukten" (alsof iedere Nederlander met 'n karwats in de vuist en revolvers met patroontasschen omhangen door Indië's oorden zou kuieren!) is toch waarlijk versleten en onbruikbaar! Neen, de maatregelen, die deze soc,- democratische Indischman in zijn twee de motie vraagt, zouden eerder tot nieu we ongelukken leiden, dan tot vrijheid en onafhankelijkheid, althans niet tot vrede, welvaart en recht Men moet altijd in aanmerking ne men, dat eene beleediging niet beoor deeld moet Worden naar den maat staf van dengeen, die haar toedient maar naar de gevoeligheid van hem, die haar ondervindt. Addison. Aan de Mem. v. Antwoord.1 op het Voorloopig Verslag nopens de algemeene beschouwingen is het volgende ontleend: De regeering beantwoordt bevestigend de vraag of zij in haar geheel nog steeds den inhoud van het op 7 Mei j.l. aan de Belgische regeering overhandigde memo randum tot richtsnoer houdt. De door eenige leden geuite klacht over het gebrek aan voortgang in de re geling der Neder landsch-Be 1 gi(- sche auaestie en over de weinige voorlichting van volk en volksvertegen woordiging ,komt der regeering niet ge rechtvaardigd voor. Uit den aard der zaak is het niet mogelijk dat elke ge dachten-wisseling, met buitenlandsclie re- .geerlngen ter kennis van de Staten- Generaal wordt gebracht. De regeering streeft haar een zoo spoedig «mogelijke oplossing der geschil punten met België en Tiet is haar ge bleken, dat de Belgische regeering met dit streven instemt. Het ligt echter voor de hand sdat aan den wensch naai- spoed bij de afdoening de eisch, dat de te treffen regeling ook op den duur aan beide landen bevredi ging moet geven, moet ondergeschikt worden gemaakt. Wat de sociale wetgeving be treft, zegt de regeering, dat het niet in de bedoeling ligt, bij de wettelijke rege lingen inzake de bedrijfsraden en de ver bindendverklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten aan belanghebben den in een bedrijf wetgevende bevoegd heid te geven. Beide regelingen zijn zoo danig gedacht, dat belanghebbenden om trent bepaalde onderwerpen voorstellen kunnen doen, doch dat eerst door de goedkeuring der regeering bindende re gels ontstaan. Ook de regeering is van oordeel dat belastingverlaging en delging van Staatsschuld, hoezeer begeerlijke doeleinden, niet behooren te worden na- (gieistreefd ten koste van de sociale en cultureele belangen die tot de algeheele Verheffing der bevolking kunnen bij dragen. Herziening der ouderdomsrente en be vordering van het nijverheidsonderwijs liggen in het voornemen der regeering. Wat de belangen der groote gezinnen betreft wordt van overheidswege reke ning gehouden in de belastingwetgeving en bij de salarisregeling. De Nederlaudsche Seintaes'tellen Fa briek te Hilversum schrijft ons: Men herinnert zich het 'bericht van de geslaagde proefneming' met het tiental luidsprekers en de drie microfoons^ die de stemmen onzer Tweede-Kamerléden op de tribunes verstaanbaar moesten ma ken. Deze installatie, aangelegd door de Ne derlaudsche Sein toes! ellen Fabriek te Hilversum, is als gemeld Dinsdagmiddag officieel in gebruik genomen. Het was de eerste samenkomst der Kamer na eèn rusttijd ven bijna twee maanden, en de microfoons hadden nu de verschillende verklaringen der leden ten aanzien van de Surinaamsche Begrooting aan de Luid sprekers door te geven; hiervan 'bevinden er zich drie op de pers-, drie op de [pu blieke- en eveneens drie op dé gere serveerde tribune, terwijl de tiende ver dekt is opgesteld achter de „rechterzij de" in den doorgang, een geliefkoosd o onvers alie-oord Vóór den voorzitter staat niet alleen een microfoon doch ook een blók'je met eenige knopjes erop, waarmee hij het vo lume van zijn microfoon en van die op de ministers tafel en op het spreekge stoelte regielen kan; bovendien is hij in staat de geheele installatie in en buiten werking te stellen. Het spreekt vanzelf, dat de ingenieurs der N.S.F. met groote zorgvuldigheid de plaatsen voor de luidsprekers hebben gekozen, want het ging niet alleen om bereid zal worden gevonden, de zaak der oud-gepensionneerden, waarover reeds zooveel jaren is gesproken en geschre ven, ernstig onder de oogen te zien, wat wellicht lot gevolg zou kunnen hebben, dat van uit de Eerste Kamer een vinger wijzing gaat tot de Regeering oml de be langen der oud-militairei; anders en be ter te behartigen, dan tot nu toe hét geval was. de doelmatigste punten,, maar het was eveneens zaak om' het z.g. rondzingen te voorkomen, d.i. het wederom door de microfoon opvangen van het geluid uit een luidspreker. Bij de Tweede Kamer is een adres in gekomen van het bestuur der Midden partij voor Stad en Lande (Middenstands partij), waarin zij haar ernstig leedwezen uitspreekt over de houding van den heer Floris Vos, afgevaardigde dezer partij in de Tweede Kamer, bij verschillende ge legenheden in strijd met het programma der partij aangenomen, en verzoekt het bestuur van deze motie kennis te geven aan de leden der Tweede Kamer. Het Tweede Kamerlid de heer Boon heeft den Minister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen gesteld: Is de minister niet van oordeel, dat het nu door de plaatsgevonden rege ling van werkzaamheden van de Tweede Kamer vrijwel met zekerheid is komen vast te staan, dat een zoo tijdige behan deling van het wets-oj^werp Drankwet door de 'beide Kamers van de Stalen- Generaal, dat dit ontwerp, met 1 Mei 1930 als wet in het „Staatsblad" zal kunnen verschijnen, niet mogelijk is dringend noodig is een voorloopige re geling' te treffen ten aanzien van de ver gunningen verleend aan vennootschap pen, zedelijke lichamen of aan de be sturen vain deze, die volgens de over gangsbepaling van de beslaande Drank wet op 1 Mei a.s. automatisch zullen vervallen? Is het den (minister bekend, dat hier mee groote economische belangen voor alle deelen van het land gemoeid zijn, dat hierdoor alleen in de drie grootste steden reeds 531 vergunningen worden getroffen? Is de minister bereid, de zeer spoe dige indiening te 'bevorderen van een wetsontwerp waarbij de termijn, ge noemd in de overgangsbepaling van de bestaande Drankwet met een redelijken tijd wordt verlengd? De gezant van Frankrijk, de heer Kam- merer, heeft gisteren, vergezeld door den Franschen consul, te Rotterdam namens de Fransche regeering de koopvaardij- medaille van de „Dordrecht" (van Van Ommeren's Scheepvaart Mij.), voor de redding op 24 Januari 1929 van de inzit tenden van het watervliegtuig der Fran sche marine „Goliath", dat in nood ver keerde in de Middellandsche Zee. Naar het U. D. verneemt, komt de Ne- derlandsche Reisvereeniging op 1 Maart 's middags te 4 uur in buitengewone al gemeene ledenvergadering te Utrecht bijeen. Zijn wij wel ingelicht, dan moet er on der een deel van de leden der vereeni ging ontstemming heerschen over het be stuursbeleid en is het niet onmogelijk, dat die ontstemming op deze vergade ring !e Utrecht tot uiting zal komen. Iielg'a meldt aan het Hbld. uit Brus sel dat daar gistermiddagi onder leiding van den minister voor de volksgezond heid Baels, een bijeenkomst is gehouden van de Nederlandsch—Belgische commis sie voor de bestrijding van de kinderver lamming. Uit ons land waren daar' ij aan wezig dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, prof. dr. H. Aldershoff, directeur van het Serologlsch Instituut, en hoofdinspecteur dr. J. Th. Terburg Jr. Het Dagelijksch Bestuur van het Co mité van Actie der samenwerkende Bon den van oud-militairen en militairenwe duwen heeft zich met een adres tot de Eerste Kamer gewend, waarin de hoop wordt uitgesproken dat de Eerste Kamer 'Bij Apoth. en Drogisten ZEELAND. Zooals uit het uitvoerig verslag van de vergadering voor het feest ter viering van den 50sten verjaardag van de Konin gin blijkt, zal de tmurtcommissie voor de Langedelft, die tengevolge van het gebeurde op 7 December haar werk tijdelijk liet rusten, thans weer met kracht aan het werk trekken en alles doen om te maken dat ook de hoofd straat een goed figuur slaat. Om te be ginnen zullen zij, die tot nu toe ïiiet (wer den aangezocht, tot het geven van een bijdrage worden opgewekt. Wij vertrou wen, dat het beroep niet tevergeefs zal zijn Voor een stampvolle Schuttershof zaal werd gisteravond door de M'burgsche Mondharmonica- en Tooneelvereen, E, M. M. haar tweede uitvoering gegeven. Nadat de voorzitter de aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, werd direct daarop een aanvang gemaakt met het muzikale gedeelte van het program ma. De zevental muzieknummers, waar van er een tweetal nummers waren ver vangen door nieuwe, werden evenals bij de eerste uitvoering, onder de goede lei ding van den heer Polvliet, op verdien stelijke wijze ten geboore gebracht. De clou van den avond was ook nu weer de revue „Ik kijk wel uit." Hierin hebben alle medespelenden, in het bijzonder Roosje en Kobus, wederom van hun kun nen doen blijken. Het publiek toonde zich dankbaar door een herhaald applaus. Aan het slot der opvoering werd door één der aanwezigen, mede namens zijn collega's uit Gouda, Haarlem en Utrecht dank gebracht voor het gebodene en had „Roosje" van hem een welverdiende bloemenhulde in ontvangst te nemen. De tweede opvoering van E. M. M. kan evenals de eerste een groot succes genoemd worden. Het „Jesayes"-strijkje hield de danslustigen nog enkele uurtjes bijeen. Burg. en weth. stellen alsnog voor aan L. van den Heuvel 203 vlerk. M. grond achter zijn garrage in de Wilhel- minastraat te verkoopen voor f 5 per vlerk. M. De prijs is aldaar vastgesteld op f 20 per vlerk. AIdoch dat stuk is geheel ingesloten en duis minder waard. DOMBURG, Met ingang van 1 Maart a.s. is door B, en W. alhier aan mej. W, C. van Sluijs als ambtenares ter secre tarie, eervol ontslag verleend. GOES. Vanwege den Chr. Besturen bond werd -gisterenavond in „de Prins van Oranje" alhier een vergadering ge houden, waarin de over enkele weken iin werking tredende ziektewet werd toe gelicht. De heer Ruppert uit Utrecht (penning meester van het Chr. Nat. Vakverbond), die deze toelichting zou geven, was ver hinderd. In zijn plaats trad op de heer v. Nier op, secretaris van den Chr. 'Besturenbond te Utrecht. Hij werd ingieleid door den voorzitter den heer A. de Lange, die in zijn ope- ningswiord wees op het tot dankbaar heid stemmende feit, dat nu eindelijk het ideaal van wijlen onzen Talma in ver vulling zal gaan. Dank past ons jegens God, en verder jegens regeering en voksvertegenwoordiging, dat straks, dan'b zij de ziektewet wederom veel nood en ellende zal worden gelenigd. De heer v. Nierop, behandelde daarna* op duidelijke, eenvoudige wijze, na hare voorgeschiedenis vooraf te hebben nage gaan, het voornaamste van. den inhoud der Ziektewet ,de rechten en verplich tingen van werkgever en werknemer. Nadat was gepauzeerd, werd gelegen heid gegeven tot discussie, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Deze vergadering, die zeer goed was bezocht (de zaal was geheel bezet) werd door den spreker met dankgebed beëin digd KAPELLE. Dinsdag j.l. trad voor het Nutsdepartement Kapelle op mevr. E. J. van den Broecke—de Man uit Aar denburg met een wel -gekozen program ma. Voor de pauze werd door de spreek ster op meesterlijke wijze voorgedragen het monodrama in zeven tafreelen ge titeld „Menske" door Js. Visset .dat ons in schrille kleuren een beeld geeft van de (verwoestingen welke de oorlog op lichamelijk en geestelijk gebied kdn aan richten. Na de pauze werden door de spreek ster eenige kleinere stukjes voorgedra-f gen o.a. het gedicht „Het Heksenlied" van Von Wildenbruch en een fragment /'uit „Wannes Raps" ran Ernest Claes. COLIJNSPLAAT. Naar wij- vernemen heeft de heer A. Verbuur Cz. alhier be dankt als lid van den gemeenteraad. Zijn opvolger op de lijst i's de heer M. J. Contant. STAVENISSE. In de alhier bestaande vacature van Rijksveldwachter is thans voorzien, met ingang van 27 Februari door de overplaatsing van dien Briga dier-titulair J I. Contant .va-m Spijk n^ar hier. Dinsdag hield de raad van Axel een openbare vergadering onder voorzitter schap van don burgemeester den heer F .Blok, di-e met de gebruikelijke Ini-euiwjaarswen-schen opende. Hij' wees daarbij op den ongunstigen toestand in den landbouw en op de beteekenis van de toenemende industrie door de reus achtige fabrieken, die in- aanbouw zijn. Financieel verkeert de gemeente in gun- sti-gen toestand. 1 Als oudste lid antwoordde hierop de heer Ph. J. v. Diixhoorn met weder- 'keerigen gelukwensch en gaf als zijn meening te kennen, dat niet de Lage prijzen der landbouwproducten de oor zaak zijn der malaise, maar de zware lasten, veroorzaakt door hooge pachten, dure grondprijzen en zware belastingen, terwijl ook de Loonen hoog zijn, hoe wel deze voor de arebiders biet te hoog zijn en ook niet mogen Vermin deren, naar hij hoopt. Bij de notulen kwam een aardige kwestie aan de orde. De heer v. d. Bilt had gezien in de notulen, dat de heer Oggel had medegedeeld, dat door een Besluit van de vergadering van aan deelhouders in de Z.-Vl. waterleiding Mij. de verplichte aansluiting was ver vallen, terwijl spr. toen hij als afgevaar digde op de laatst gehouden vergadering der Mij. te hooren kreeg ,-dat men er daar niets van wist. De heer Oggel, die Vroeger afgevaar digde voor Axel was, zeide aan de hand van door hem gemaakte aanteekeningen dat een voorstel in dien geest in stem ming was gebracht en toen 11 afge vaardigden (die 44 stemmen hebben) tegen en 5 (met 32 stemmen) Vóór ver plichting stemden. Niettegenstaande de heer Oggel aan dit feit vast hield, ver klaarde de burgemeester, die eveneens de bedoelde vergadering zeide bijge woond te hebben 0zich er niets van te kunnen herinneren en dat desgevraagd da 'voorz. der Waterl. Mij; en de direc teur van het rijks bureau fevenzoo ver klaarden. Besloten werd om officieel te informeeren, of dit genotuleerd is 'en zoo ja, in hoever men dan gelijk had. Na kennisname ran de ingekomen I's tukken, waaronder jaarverslagen van commissie's en arbeidsbureau kwam in bejspreking een voorstel van het dag. bestuur van Terneuzen om bij! brand desgewenscht wederkeerig kosteloos hulp te bieden. B. en W. wenpehtm 'voorloopig daarop in te gaan- doch som mige leden achtten het nuttig weder keerig te helpen ,maar niet kosteloos,

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1